banner

Powitania nadszedł czas...

W ostatnim tygodniu sierpnia 2022r. uczniowie klasy IIb z uśmiechem i radością przekroczyli próg Szkoły, przygotowując się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Zajęcia adaptacyjne

W dniach 29-30 sierpnia 2022r. miały miejsce zajęcia adaptacyjne dla dzieci, rozpoczynających "przygodę" w wałdowskiej Placówce.

Ocalić od zapomnienia

31 sierpnia 2022r. z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem w Białym Borze - miejsce uświęcone męczeńską krwią pomordowanych w czasie wojny mieszkańców naszej małej Ojczyzny, odbyła się krótka, upamiętniająca wydarzenie uroczystość, na którą zaprosili harcerze 52 Drużyny Harcerskiej "Remus". Pamięć ofiar uczczono składając kwiaty i zapalając znicze.

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2022r. cała stęskniona siebie i wiedzy społeczność szkolna uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny 2022/2023. Były uściski na powitanie, radosne uśmiechy, wspierające ramiona rodziców, szczególnie pierwszoklasistów. Uroczystość została dopełniona występem artystycznym w wykonaniu uczniów klasy IIb pod kierunkiem P. Anity Wesołowskiej.

Po klasowych spotkaniach szkolna "starszyzna" uformowała szyki i udała się do kościoła parafialnego w Sarnowie. Oprócz przyjęcia błogosławieństwa księdza Proboszcza na nowy rok szkolny uczniowie i nauczyciele upamiętnili Danutę Siedzikównę "Inkę".

Narodowe Czytanie

2 września 2022r. z inicjatywy Pań polonistek nasza Szkoła włączyła się do XI edycji akcji Narodowe Czytanie

Sprzątanie Świata

16 września 2022r. udziałem w akcji "Sprzątanie Świata" zainicjowano realizację projektu "Z ekologią na ty".

Wycieczka szkolna

W dniach 20-21 września 2022r. uczniowie klas Vb, VI i VII wyjechali na wycieczkę.

W pierwszym dniu z Panią przewodnik podążali śladami Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odwiedzili m.in. Dom Kopernika, Katedrę Świętych Janów, Ratusz, poznali historię miasta oraz ciekawostki z nim związane. Następnie zwiedzili Fort IV, który był bazą noclegową. W Forcie bawili się w podchody z pochodniami, grali w bule i w kubb, piekli kiełbaski w ognisku oraz poznali historię tego bardzo ciekawego miejsca.

W drugim dniu uczestnicy wycieczki zwiedzali KPPSP w Świeciu, poznali tajniki pracy strażaków oraz zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa w życiu codziennym oraz zjedli pizzę w Pizzerii Da Grassco.

W kinie

21 września 2022r. uczniowie klas VIII obejrzeli w grudziądzkim kinie "Helios" film "Grodno 1939".

Dzień bez samochodu

22 września 2022r. celebrowana była w Szkole międzynarodowa kampania proekologiczna "Dzień bez samochodu". Tego dnia uczniowie starali się dotrzeć do Szkoły innym sposobem niż autem. Akcja spotkała się z dużym zaangażowaniem uczniów. Kilka dni później spośród tych, którzy wzięli udział w kampanii, wylosowano trzech "szczęśliwców": Klaudię Gołojuch (VI), Lenę Martini (Vb) i Pawła Drupkę (VIIIb), którzy otrzymali vouchery na "Dzień bez kartkówki", "Dzień bez pytania" oraz nagrodę punktową +5.

Akcja zdrowotna

27 września 2022r. chętni uczniowie zostali przebadani przez lekarzy stomatologów w tzw. dentobusie - mobilnym gabinecie stomatologicznym dla dzieci i młodzieży.

Sport - piłka nożna

27 września 2022r. w Węgrowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz chłopców w piłkę nożną. Reprezentacja Szkoły (klasy VII-VIII) zdobyła I miejsce i złoty medal. Młodsi po zaciętej i bardzo wyrównanej walce zajęli IV miejsce.

Wrzesień - migawki z lekcji i zajęć

We wrześniu 2022r. uczniowie rozpoczęli korzystanie ze sprzętu i narzędzi zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

Kolejny rok rozpoczęły się zajęcia sekcji karate.

Uczniowie klasy IIIb przypominali sobie, co powinno znaleźć się w pozdrowieniach, jak prawidłowo zaadresowac kartki i przykleić znaczek pocztowy. Wysłali kartki pocztowe do swoich bliskich, wrzucając je do skrzynki pocztowej w pobliżu Szkoły.

Uczniowie klas III celebrowali Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zachęty, wykonując m.in. piękne prace plastyczne.

Ruszyła niezwykła pracownia plastyczna. Podczas warsztatów z Panią Aleksandrą Mikulską dzieci w dwóch grupach tworzyły artystyczne kompozycje, rozwijając kreatywność, wrażliwość na piękno, cierpliwość i umiejetność doprowadzenia procesu twórczego do końca.

Uczniowie klasy IIIb wykonywali prace plastyczne z okazji Dnia Jabłka. Poznali również wartosci odżywcze owocu oraz w jaki sposób można wykorzystać go w potrawach.

W ramach zajęć w terenie uczniowie klasy IV poznawali praktyczne zastosowanie kompasu, miary mierniczej i lupy.

Uczniowie klasy IIIa obchodzili Dzień Kawy, której unosił się w całym budynku. Oczywiście dzieci nie piły kawy, a wykorzystywały ją w bardzo nietypowy sposób...

Sport - piłka nożna

29 września 2022r. w Węgrowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w piłkę nożną. Reprezentacja Szkoły (Franciszek Klauza, Jakub Sowa, Wiktor Bajor, Mateusz Bajor, Oliwier Paprota, Wiktor Gołębiowski, Wiktor Szymajda, Adrian Chyliński) po wygranym meczu w grupie z Radzynem 2:0 i zremisowanym z Linowem 1:1 wyszła z grupy na II miejscu. Po wyjściu z grupy chłopcy rozegrali mecz z zespołem z Rogoźna, z którym wygrali 3:0, zajmując ostatecznie III miejsce i zdobywając tytuł II Wicemistrza Powiatu.

Dzień Chłopca

30 września 2022r. obchodzono Dzień Chłopca. Były drobne upominki i słodkie poczęstunki.

Kilka dni później odbyło się wręczenie upominków za "najfajniejszy" strój z okazji Dnia Chłopca - słodkie upominki otrzymali Nikodem Kleczkowski (VIIIb) oraz Antonina Kraśniewska (VI).

W klasach I-III święto chłopców zostało połączone z Dniem Ziemniaka.

Marsz dla Inki

30 września 2022r. harcerze z 52 Drużyny Harcerskiej "Remus" zorganizowali dla szkolnej społeczności grę terenową "Marsz dla Inki".

Programy i projekty

We wrześniu 2022r. zainicjowano realizację zaplanowanych programów i projektów.

Ponadto uczniowie wraz z rodzicami zaangażowali się w kampanię społeczną "Szkoły pełne talentów".

Akcja charytatywna

Na przełomie września i października 2022r. uczniowie zbierali karmę dla psów i kotów, która została dostarczona osobom opiekującym się czworonogami na terenie miasta i gminy.

Sport - biegi sztafetowe

3 października 2022r. w Węgrowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w biegach sztafetowych. Uczniowie startowali w czterech kategoriach wiekowych ( dziewczęta młodsze i młodzież oraz chłopcy młodsi i młodzież). W trzech kategoriach stanęlismy na podium. Chłopcy młodsi i starsi zajęli I miejsce zdobywając złoto i tytuł Mistrzów Gminy. Dziewczęta starsze wybiegały srebro. Dziewczynki młodsze zajęły IV miejsce.

Sport - kolarstwo

5 października 2022r. na terenie klubu sportowego Stal Grudziądz odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w kolarstwie MTB. Reprezentacja naszej Szkoły w klasyfikacji drużynowej zdobyła srebro i tytuł Vice Mistrza Gminy Grudziądz. Indywidualnie wysokie miejsca zajęli:

 • Maja Marciniak (IV) - I miejsce;
 • Lena Gądek (IV) - III miejsce;
 • Seweryn Mostowski (IV) - III miejsce;
 • Filip Pietrzak (Vb) - II miejsce;
 • Sebastian Zalewski (VI) - III miejsce;
 • Weronika Cendrowicz (VII) - II miejsce;
 • Max Kornacki (VIIIb) - II miejsce.

6 października 2022r. w tym samym miejscu odbył się Powiatowy Wyścig Kolarski MTB. W klasyfikacji drużynowej reprezentacja Gminy Grudziądz zajęła I miejsce zdobywając tytuł Mistrzów Powiatu. Indywidualnie uczniowie naszej Szkoły zajęli:

 • Maja Marciniak (IV) - I miejsce;
 • Filip Pietrzak (Vb) - II miejsce;
 • Weronika Cendrowicz (VII) - III miejsce;
 • Max Kornacki (VIIIb) - II miejsce.

Dzień Języków Obcych

7 października 2022r. miała miejsce impreza z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie klas IV-VIII zorganizowali targi turystyczne. Każda klasa reprezentowała inny kraj przygotowując mapy, flagi, ulotki, atrakcje turystyczne, muzykę i wiele innych elementów. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i zachęcali odwiedzających do polubienia danego kraju. Każdy uczeń mógł zagłosować na kraj, który zrobił na nim największe wrażenie.

Sport - biegi sztafetowe

11 października 2022r. na boiskach Szkoły Podstawowej w Świeciu nad Osą odbyły się Mistrzostwa Powiatu w biegach sztafetowych. Nasza reprezentacja chłopców młodszych zajęła II miejsce zdobywając tytuł Wicemistrza Powiatu. Starsi chłopcy ukończyli zawody na IV miejscu.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2022r. odbyło się spotkanie artystyczne zorganizowane przez Samorząd Szkolny. Uczniowie przedstawili historię edukacji w skrócie, począwszy od człowieka pierwotnego, przez Wikingów, aż do XXI wiek. Ujawniły się też nowe talenty - Marta Mroczkowska (IV) zaśpiewała piosenkę "Małe szczęścia", Nina Wróbel (IV) zagrała na skrzypcach "Sto lat", a Nikodem Wroniecki (VI) złożył piękne życzenia, które samodzielnie zredagował. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor oraz Przewodnicząca Rady Rodziców.

Pasowanie "pierwszaków"

Tradycyjnie 14 października 2022r. odbyło się Pasowanie Uczniów Klasy I pod kierunkiem wychowawczyń - Pań Agnieszki Figurskiej i Darii Kopki-Gałeckiej.

W tym szczególnym dniu dzieci zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów Szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować. Najważniejszą częścią akademii było ślubowanie oraz pasowanie na ucznia przez Panią Dyrektor. Pierwszoklasiści przyrzekli być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki.

MasterChef

14 października 2022r. miała miejsce II edycja szkolnego konkursu MasterChef. Reprezentacje klas IV-VIII przygotowały różnorodne dania, oceniane pod względem wyglądu i smaku, ale też ich prezentacja podlegała ocenie. Każda grupa włożyła bardzo dużo wysiłku i wykazała się ogromną kreatywnością w doborze składników i sposobie przygotowania posiłków. Jury było zachwycone i po długich obradach wyłoniło zwycięskie drużyny:

 • I miejsce - klasa IV
 • II miejsce - klasa Va
 • III miejsce - klasa VIIIb

W trakcie pracy uczniowie korzystali z urządzeń i narzędzi zakupionych w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

#kochamsłyszeć

14 października 2022r. zakończył się udział naszej Szkoły w trwającej od września Ogólnopolskiej Akcji #kochamsłyszeć.

JP2

17 października 2022r. społeczność szkolna wspominała 44 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Tron Stolicy Piotrowej. Z tej okazji uczniowie klasy VIIIb przygotowali montaż słowno - muzyczny upamietniajacy to wydarzenie.

Wycieczki szkolne

18 października 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka klas III.

Tego samego dnia uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę do Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu. Ideą przewodnią ekspozycji prezentowanej w Muzeum jest ukazanie w możliwie szerokim aspekcie historycznym i kulturowym przebiegającego przez Grudziądz szlaku wiślanego jako traktu handlowego. Jest to jednocześnie opowieść o ludziach i mieście, które wyrosło nad brzegiem "królowej rzek".

W teatrze

19 października 2022r. uczniowie klas IV-V wybrali się do CKT w Grudziądzu na przedstawienie pt. "Pinokio". Baśń o niesfornym pajacu przedstawili aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina. Opowieść o lalce, która pragnie zostać chłopcem, została unowocześniona efektami świetlnymi, niezwykłymi kostiumami oraz współczesnymi dialogami.

Warsztaty edukacyjne

21 października 2022r. Szkołę odwiedzili goście z toruńskiego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, którzy zaprosili uczniów na warsztaty na temat odnawialnych źródeł energii. Samodzielne wykonanie miniinstalacji fotowoltaicznej, wykorzystanie wiatru i pozyskanie prądu elektrycznego sprawiło uczestnikom wielką frajdę.

Tydzień Białej Laski

W 3. tygodniu października 2022r. w naszej Szkole obchodziliśmy Tydzień Białej Laski w ramach kampanii "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie".

Harcerskie życie

22 października 2022r. odbyła się druga edycja Harcerskiej Imprezy na Orientację REMUS'22, a areną zmagań z mapą i kompasem były przepiękne lasy doliny Skrobaka, Hanowa, Wiewiórek i Daszkowa.

Sport - kolarstwo

24 października 2022r. odbyło się spotkanie z P. Adrianem Kurkiem - mistrzem Polski w kolarstwie szosowym, trenerem w grudziądzkiego klubu ALKS STAL. Ruszył też nowy nabór do sekcji kolarskiej przy naszej Szkole.

Sport - tenis stołowy

25 października 2022r. na hali sportowej w Sztynwagu odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w tenisie stołowym. Uczniowie naszej Szkoły zajęli w swoich grupach wiekowych:

 • Laura Kopik i Maja Kawalec (Va) - III miejsce
 • Filip Pietrzak (Vb) i Adrian Gołojuch (VI) - IV miejsce
 • Jakub Sowa (VIIIb) i Wiktor Gołębiowski (VII) - II miejsce

Wycieczka szkolna

27 października 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyły się wycieczki klas II oraz VII-VIII.

Akcja charytatywna

Jak co roku uczniowie zorganizowali zbiórkę żywności dla podopiecznych Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu.

Październik - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy IIIb na lekcji języka angielskiego utrwalali nazwy zwierząt oraz środowisk, w których żyją.

Uczniowie klasy IIb na lekcję muzyki zaprosili Panią Sylwię, która zademonstrowala bum-bum-rurki i pod jej czujnym okiem uczyli się grać "Odę do radości".

Pani Aleksandra Mikulska prowadziła zajęcia plastyczne, dostosowując tematykę do pory roku...

Uczniowie klas I-III świętowali Dzień Drzewa. Dzieci poznały rodzaje drzew, budowę oraz ich znaczenie dla człowieka.

Uczniowie klasy IIb uczyli się wypisywać i adresować kartki do swoich najbliższych.

Uczniowie z koła przyrodniczego ułożyli mapę Europy. Podzielili się puzzlami, aby później połączyć wszystkie części w całość. Dodatkowo poznali nazwy krajów w języku angielskim.

Uczniowie klasy IV przenieśli się do Akademii Pana Kleksa, bawiąc się podczas zajęć z kleksografii - uczyli się obchodzenia z atramentem, nadawali tytuły wykonanym rysunkom, śpiewali piosenki z filmu.

Odbywały się zajęcia sekcji karate.

Kolejne warsztaty plastyczne poświęcone były pracy z gliną. Pani Mikulska pokazała, jak pracować z tym materiałem, jak przygotować naczynie, jak je niebanalnie ozdobić, utrwalić w piecu i oszkliwić.

W ostatnim tygodniu we wszystkich klasach I-III warzywem królującym była niewątpliwie dynia i to w różnej postaci. Ponadto zadaniem każdej klasy było wspólne przygotowanie najbardziej pomysłowej i kreatywnej dyni.

Ocalić od zapomnienia

W październiku 2022r. uczniowie przystąpili do realizacji projektu "BohaterON".

W dniach poprzedzających Święto Zmarłych w ramach akcji "Szkoła pamięta" uczniowie zajęli się porządkowaniem terenu wokół Miejsc Pamięci Narodowej w okolicy Szkoły. Zapalili też znicze, by uczcić pamięć zmarłych...

Uczniowie klasy IV podczas próby audycji

28 października 2022r. z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie klasy IV zaprezentowali słuchowisko "Dar pamięci", przygotowane pod kierunkiem Pani Marleny Szwaby-Wiśniewskiej.

W lesie

3 listopada 2022r. uczniowie klasy IV z wychowawcą udali się pod obelisk upamiętniający pamięć pomordowanych mieszkańców Białego Boru i Wałdowa Szlacheckiego.

W drogę powrotną udali się przez lasy, położone w sąsiedztwie Szkoły. Jak leśni detektywi odbierali ich jesienne piękno wszystkimi zmysłami, realizując w ten sposób projekt "Z ekologią na ty".

Konkursy, konkursy...

3 listopada 2022r. był dniem prezentacji szkolnych talentów. Artystyczne dusze odebrały nagrody w trzech konkursach.

 • "Kreatywna Dynia"

  Konkurs międzyklasowy organizowany z okazji Święta Dyni. Zadaniem każdej klasy było wspólne przygotowanie najbardziej pomysłowej i kreatywnej dyni. Wszystkie prace były przepiękne, wygrała jednak dynia klasy Ia - czarownica. Pozostałe klasy otrzymały dyplomy uczestnictwa.

 • "Jesień w moim obiektywie"

  Konkurs organizowała świetlica szkolna. Wzięło w nim udział 40 młodych fotografików. Miejsca na podium zajęli:

  • klasy I-III
   1. Maja Stawicka (IIIb)
   2. Kacper Głowacki (IIa)
   3. Zuzanna Kozłowska (IIb)
  • klasy IV-VIII
   1. Amelia Chałubowicz (VIIIa)
   2. Oliwier Czepłowski (IV)
   3. Łukasz Dmuchowski (Va)
 • "Ubierz lekarza w kitel z Twoich marzeń"

  Konkurs został zorganizowany na przełomie września i października 2022r. przez Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Toruńskiej. Udział wzięli: z klasy IIb - Anna Dmuchowska, Zuzanna Kozłowska, Kornelia Laskowska, Maja Zabłońska, z klasy IIIa - Pola Dorau, Wiktoria Mroczyńska, Karol Sentkowski, Filip Wiśniewski. Wyróżnienie organizatora uzyskała Maja Zabłońska.

Święto Niepodległości

8 listopada 2022r. odbyły się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.

W godzinach przedpołudniowych Samorząd Uczniowski klas IV-VIII zabrał zebranych w historyczną podróż, przedstawiając w programie artystycznym drogi naszej Ojczyzny do Niepodległości.

Późnym popołudniem odbyła się uroczysta wieczornica. Mieliśmy zaszczyt gościć Hannę Kołodziej - przewodniczącą Rady Gminy Grudziądz, Iwonę Ślusarską - kierownik Wydziału Oświaty, Barbarę Dobek - radną powiatu grudziądzkiego, Jerzego Czaplę - sołtysa Białego Boru, Renatę Wiśniewską i Lilę Elwertowską - przedstawicielki Stowarzyszenia Q Przyszłości, Zarząd Rady Rodziców, nauczycieli, harcerzy i samorządy klasowe.

W klasach I-III w dniach 7-10 listopada 2022r. trwał Tydzień dla Niepodległej, podczas którego miało miejsce wiele działań. Uwieńczeniem był apel, przygotowany przez uczniów klasy IIIa. Dzieci zaskoczyły swoim zaangażowaniem, znały wszystkie teksty na pamięć, a odśpiewane cztery zwrotki hymnu państwowego były bardzo wzruszającym przeżyciem.

Wycieczka szkolna

W dniach 9-10 listopada 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka klas Va, VI i VII.

Harcerskie życie

W dniach 10-12 listopada 2022r. odbył się kolejny biwak 52 TDH "Remus", 52 DSH "Remus" i 22 GZ "Wesołe Elfy". Fabułą biwaku był świat Harrego Potera.

Marcinki

15 listopada 2022r. uczniowie klasy IIb wraz z rodzicami i rodzeństwem uczestniczyli w obchodach Dnia Świętego Marcina. Na początku dzieci wysłuchały bajki o św. Marcinie, opowiedzianą przez jednego z rodziców, Panią Kaję Klemm. Następnie wszyscy wyruszyli śpiewająco w drogę z wcześniej wykonanymi lampionami, symbolizującymi "światełko pokoju". Zgodnie z tradycją nie zabrakło też gąsek, które są atrybutem św. Marcina. Na koniec dzieci upiekły kiełbaskę na ognisku, popijając pyszną herbatę.

Laboratoria Przyszłości

16 listopada 2022r. odbyło się szkolenie z obsługi drukarki 3D.

Wycieczka szkolna

17 listopada 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka klas I.

Sport - kolarstwo

17 listopada 2022r. odbyło się spotkanie zainteresowanych uczniów z Panem Adrianem Kurkiem, dotyczące organizacji treningów kolarskich.

#ZeroZalamki

18 listopada 2022r. uczniowie najstarszych klas mieli przyjemność uczestniczenia w spotkaniu z wyjątkowo ciekawą osobą, jaką jest Pan Michał Żyliński - niezwykły człowiek i sportowiec z wielką siłą walki.

Kim jesteś, kim chcesz być, jakie masz marzenia i co musisz zrobić, by je spełnić? W poszukiwaniu odpowiedzi wszyscy wysłuchali opowieści o życiu i pasjach Gościa, by przekonać się, że każde potknięcie, a nawet nieszczęście można przekuć w coś dobrego. Składa się na to radość życia, którą należy zawsze w sobie budzić poprzez realizację swoich pasji i konsekwentne dążenie do spełniania marzeń. Przykładem takiej postawy jest z pewnością Pan Michał, który zaraża optymizmem i planami na przyszłość. Trenuje On wyczynowo parakolarstwo i Jego marzeniem jest udział w najbliższej paraolimpiadzie. Chłopcy, którzy trenują kolarstwo, jeszcze długo po spotkaniu rozmawiali z Panem Michałem o jego handbiku.

Przedstawienie szkolne

24 listopada 2022r. uczniowie klasy VII zaprezentowali inscenizację II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, kończąc tym akcentem szkolne obchody Roku Romantyzmu Polskiego.

Listopad - migawki z lekcji i zajęć

Kolejne warsztaty plastyczne, podczas których powstały m.in. piękne sowy z jesiennych liści i woreczków śniadaniowych.

Uczniowie klasy VIIIa podsumowali pracę z lekturą "Pan Tadeusz" autorskim projektem "Soplicowo i okolice". Zaproszone koleżanki i koledzy przekonali się, czym jest staropolska gościnność, wysłuchali fragmentów "Pana Tadeusza" i obejrzeli makiety stworzone na potrzeby projektu.

Uczniowie klasy IIIb mieli okazję wykonać zimową sesję fotograficzną pod okiem zaprzyjaźnionej mamy - Pani Karoliny Świrzyńskiej. Dzięki sprzyjającej pogodzie oraz profesjonalnie przygotowanej dekoracji dzieci mają niezapomnianą pamiątkę!

Uczniowie klasy IIIa wykonywali prace plastyczne, których tematem przewodnim była abstrakcja. Każda praca odzwierciedlała duszę artysty...

Listopadowy tydzień z Misiem na warsztatach plastycznych - prace wyklejane grochem i kolorowym papierem na papierowym talerzyku.

Uczniowie klasy IV czytali najciekawsze fragmenty lektury "Mikołajek". Przygotowali samodzielnie piękne kostiumy i rekwizyty nawiązujące do wybranych opowiadań.

19 dni...

W listopadzie 2022r. uczniowie klas I-III omawiali tematy, związane z prawami dziecka i Konwencją Praw Dziecka.

Prezentacje muzyczne

25 listopada 2022r. szkolny chór "Serduszka" brał udział w Rejonowym Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej, w którym zdobył II miejsce. Chór zaprezentował piosenkę "Legiony", a chórzysta Marcel Furgał piosenkę "Przybyli ułani pod okienko". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Linowie.

Akcja charytatywna

W dniach 22-26 listopada 2022r. szkolni wolontariusze pomagali w Świątecznej Zbiórce Żywności w sklepie "Dino" w Wałdowie Szlacheckim.

Andrzejki

24 listopada 2022r. miała miejsce dyskoteka andrzejkowa, której towarzyszyła słodka kawiarenka zorganizowana przez klasę VIIIa, zabawy w trakcie potańcówki oraz wróżby w magicznej sali nr 1 :) Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, co ich czeka w najbliższej lub dalszej przyszłości.

28 listopada 2022r. odbył się bal andrzejkowy klas I-III, na którym pojawiło się sporo magii wyczarowywanej w trakcie ciekawych eksperymentów i doświadczeń chemicznych. Pokazy przeprowadził Pan Bartosz Pałucki - popularyzator nauki, który przyjechał z Torunia. Zabawa była udana...

Kiermasz książek

W dniach 28 listopada - 9 grudnia 2022r. odbył się kiermasz książek, zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Z prowizji uzyskanej ze sprzedaży biblioteka uzyskała kwotę ok. 150 zł na zakup lektur.

Sport - kolarstwo

W dniach w dniach 3-4 grudnia 2022r. odbyły się Mistrzostwach Polski Szkółek Kolarskich w kolarstwie torowym w Pruszkowie. Uczeń naszej Szkoły - Filip Pietrzak (Vb) - wystartował w 4 konkurencjach: 250m ze startu lotnego (I miejsce, złoty medal), wyścigu scratch na 3500m (V miejsce), wyścigu eliminacyjnym (IV miejsce) i wyścigu punktowym (VII miejsce).

W kinie

5 grudnia 2022r. uczniowie klas I-III udali się do grudziądzkiego kina "Helios" na film "Kierunek Księżyc".

Mikołajki

6 grudnia 2021r. we wszystkich klasach miały miejsce różne zajęcia i zabawy, związane z Dniem Św. Mikołaja. Uczniowie dekorowali sale i zajadali się słodkościami.

Klasa VI zorganizowała kawiarenkę.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

6 grudnia 2022r. odbył się szkolny konkurs recytatorski.

Konkurs plastyczny

6 grudnia 2022r. w Urzędzie Gminy Grudziądz rozstrzygnięto eliminacje szczebla gminnego Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego. Do konkursu zgłoszono 72 prace z całej gminy. Wśród wygranych i wyróżnionych znalazły się prace dzieci i uczniów z naszej Szkoły:

 • grupa przedszkolna
  • wyróżnienie - Tomasz Wilmanowicz (Motylki)
 • grupa klas I-IV
  • II miejsce - Krystian Głowacki (IIa)
  • wyróżnienie - Krystian Grajkowski (IIa)
 • grupa klas V-VIII
  • I miejsce - Nikodem Wroniecki (VI)
  • wyróżnienia - Ewelina Groszewska i Adrian Chyliński (VIIIa)

Tydzień Osób Niepełnosprawnych

W dniach 5-8 grudnia 2022r. obchodzono w Szkole Tydzień Osób Niepełnosprawnych. Celem zajęć było zwiększenie świadomości uczniów na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku likwidowania barier i ograniczeń.

Sport - piłka ręczna

8 grudnia 2022r. na hali w Mokrem odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w piłkę ręczną. W rozgrywkach brali udział uczniowie klas IV-VI. Nasza reprezentacja stanęła na podium zdobywając tytuł II Wicemistrzów Gminy.

Akcja charytatywna

9 grudnia 2022r. uczniowie klasy VIIIb wraz z wychowawcą zorganizowali kawiarenkę, z której dochód został przeznaczony dla potrzebujących podopiecznych Caritas.

Konkurs plastyczno - techniczny

Plakat

9 grudnia 2022r. zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu na ozdobę bożonarodzeniową, którego organizatorem były Panie ze świetlicy. Wpłynęło bardzo dużo prac. Najwyższe noty uzyskali:

 • I miejsce - Bruno Klemm (IIb), Wiktoria Mroczyńska (IIIa)
 • II miejsce - Jan Sobociński (IIIb), Arkadiusz Rusoń (IIb)
 • III miejsce - Łucja Trepkowska (Ia), Filip Libera (Ia)
 • wyróżnienia - Vanessa Szczepaniuk (IIIa), Marta Mroczkowska (IV), Maja Zabłońska (IIb)

Dzieci otrzymały przepiękne nagrody oraz dyplomy.

Dodatkową nagrodą za zajęcie I i II miejsca były warsztaty bożonarodzeniowe w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu, które odbyły się w kolejnym tygodniu.

Podczas zajęć zadaniem uczestników było stworzenie dekoracji świątecznych z papieru. Dzieci stworzyły małe arcydzieła, którymi udekorowały choinki i sale starostwa, a także kultywowały tradycję kolędowania.

Zapach pierniczków i ciepłej herbaty roznosił się po całym starostwie, a pracownicy i interesanci poczuli magię świąt!

Konkurs plastyczny

W grudniu 2022r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Magia Świąt" zorganizowany przez SP im. Jana Pawła II w Sztynwagu. Uczniowie naszej Szkoły zajęli w nim wyróżnione lokaty:

 • III miejsce - Anna Abramowska (Ia)
 • wyróżnienia - Oliwier Rybarczyk (Ia), Maja Zabłońska (IIb)

Grudzień - migawki z lekcji i zajęć

Warsztaty plastyczne w świątecznym klimacie...

Uczniowie klasy IV na lekcjach języka polskiego w dalszym ciągu wspólnie czytali fragmenty "Mikołajka", świetnie się przy tym razem bawiąc.

W klasie IIa wystartował kalendarz adwentowy. Codziennie otwierane było pudełko z zadaniem dla całej klasy. Pierwszy dzień - zbudowanie z klocków budowli związanej ze świętami. Pojawiły się sanie z reniferami, św. Mikołaj, choinka, prezenty.

Uczniowie klas VIII pracowali nad makietami boiska do gry w piłkę nożną. W każdej klasie dwa zespoły konkurowały ze sobą. Na projektach boisk pojawiły się nazwy zawodników, piłki, pola karnego, murawy itd. w języku angielskim.

Uczniowie klasy VI dzięki lekturze "W pustyni i w puszczy" przenieśli się do egzotycznej Afryki. Kosztowali przysmaków jedzonych przez Stasia i Nel w trakcie drogi przez kontynent. Smakowały im suszone figi oraz melon, przysmak Kinga.

Uczniowie z klasy IIb wspólnie z rodzicami upiekli pierniki oraz je pięknie ozdobili kolorowymi lukrami i posypkami. Rodzice pomogli w pakowaniu pierników i tak powstały upominki dla najbliższych.

Uczniowie klasy IV samodzielnie przygotowali drugie śniadanie - kolorowe, zdrowe i pyszne dania, wykonane w ramach "Programu profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci".

Uczniowie klasy Ib upiekli pierniczki, które ozdabiali kolorowymi posypkami i lukrami wspólnie z rodzicami. Przedświąteczne spotkanie było bardzo udane.

Umiem pływać

W grudniu 2022r. zakończyły się wyjazdy uczniów klas III na basen organizowane w ramach projektu "Umiem pływać". Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i zdobywały nowe umiejętności. Na ostatnim spotkaniu odbył się egzamin, który wszyscy wzorowo zaliczyli, każdy uczestnik otrzymał dyplom.

Kiermasz świąteczny

16 grudnia 2022r. odbył się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów.

Harcerskie życie

18 grudnia 2022r. w kościele w Sarnowie zabłysło Betlejemskie Światło Pokoju.

Prezentacje muzyczne

Dyplom

W grudniu 2022r. odbył się Szkolny Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Obcym, zorganizowany przez nauczycieli języków obcych, skierowany do uczniów klas IV-VIII. Każda klasa zaprezentowała jeden utwór muzyczny o tematyce świątecznej lub kolędę. Wybór repertuaru należał do wykonawców. Uczestnicy postawili na piosenki anglojęzyczne, dobrze znane i lubiane. Tylko jedna klasa zdecydowała zmierzyć się z kolędą ukraińską. Uwiecznione na filmach występy społeczność szkolna obejrzała w czasie wigilii klasowych. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.

Konkurs plastyczny

W grudniu 2022r. odbył się konkurs plastyczny "Św. Mikołaj w oczach dziecka", którego organizatorem był Pan Wojciech Kubicki. Wpłynęło sporo pięknych prac, a zwyciężyli:

 1. Tomasz Warduliński (IIb)
 2. Maja Zabłońska (IIb)
 3. Nina Łagoda (Ib)

Wigilia w Szkole

21 grudnia 2022r. miały miejsce uroczystości z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy IIIb pod kierunkiem Pani Kingi Kleczkowskiej zaprezentowali jasełka klasom I-III, natomiast uczniowie klasy IV pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego - starszej grupie wiekowej. Nie zabrakło też kolędowania z udziałem szkolnego chóru i koła teatralnego. Uczniowie wszystkich wraz z wychowawcami uczestniczyli w klasowych spotkaniach wigilijnych. Odbyło się też spotkanie wigilijne pracowników Szkoły, podczas którego zaprezentowały się dzieci z grupy przedszkolnej "Motylki".

Wycieczka szkolna

22 grudnia 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka klas IV i V.

Nocne czuwanie

Co się dzieje w Szkole, gdy zostaną zamknięte drzwi? 5 stycznia 2023r. uczniowie z klasy IIb wraz z wychowawcą i Panią Pedagog postanowili to sprawdzić na wspólnym nocowaniu.

Wieczór zaczęli od przygotowania w klasach miejsc do spania i zjedli wspólną kolację. Później rozpoczęła się zabawa na całego, po której przyszedł czas na wieczór filmowy i "małe grandzenie". Noc była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą. Wszystkie dzieci okazały się bardzo dzielne, gdyż dla większości z nich była to pierwsza noc poza domem i to bez Rodziców.

Sport - piłka ręczna

12 stycznia 2023r. na hali w Mokrem odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w piłce ręcznej młodzieży. Nasi uczniowie po bardzo ambitnej walce ukończyli ostatecznie turniej na IV miejscu. Na uwagę zasłużył Michał Bill z klasy VIIIa, który grał na pozycji bramkarza.

Spotkanie ze strażakami

19 stycznia 2023r. szkolnymi Gośćmi byli przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie, Panowie Jerzy Wołoszyn i Marcin Wołoszyn. Odbyły się dwa spotkania - z uczniami klas IV-VIII oraz I-III. Panowie zachęcali dzieci do aktywnego włączania się w różne działania organizowane przez strażaków, między innymi do uczestnictwa w konkursie wiedzy pożarniczej.

Pierwsze z serii spotkań szkoleniowych, przygotowujących dzieci i młodzież do konkursu, odbyło się tuż przed feriami.

Sport - LA

20 stycznia 2023r. na hali sportowej Olimpii w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w LA. Nasi uczniowie zachwycili formą, zdobywając 11 medali:

 • bieg na 1000m - II miejsce - Alicja Laskowska (VIIIa)
 • bieg na 1000m - III miejsce - Jakub Sowa (VIIIb)
 • bieg na 600m - II miejsce - Maja Marciniak (IV)
 • bieg na 600m - III miejsce - Maja Gruszewska (Va)
 • bieg na 300m - II miejsce - Weronika Cendrowicz (VII)
 • bieg na 300m - III miejsce - Michał Bill (VIIIa)
 • bieg na 60m - II miejsce - Dawid Wiecki (VIIIb)
 • skok w dal - I miejsce - Dawid Wiecki (VIIIb)
 • skok w dal - I miejsce - Weronika Cendrowicz (VII)
 • skok w dal - I miejsce - Kornel Wiśniewski (VI)
 • skok w dal - III miejsce - Maja Gruszewska (Va)

Wycieczka szkolna

20 stycznia 2023r. odbyła się wycieczka do Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu, częściowo sfinansowana z programu mPotęga.

Styczeń - migawki z lekcji i zajęć

W ramach projektu "Różnorodność stawonogów" klasa VI wykonała modele wybranych owadów i skorupiaków. Powstały również piękne plakaty z informacjami o środowisku życia, budowie zewnętrznej i rozmnażaniu oraz ich znaczeniu dla przyrody i człowieka.

Równowaga, balans, doświadczanie własnego ciała, czyli zabawy sensoryczne klasy IIb.

Warsztaty plastyczne - renifery, karnawałowe maski i przepiękne laurki na Dzień Babci i Dziadka.

Uczniowie klas Ia i IIa wraz z mamami wykonywali papierowe i piernikowe serduszka dla Babć i Dziadków.

Uczniowie klasy Ia na lekcji angielskiego poznali nazwy zwierząt żyjących w środowisku naturalnym. W trakcie przyswajania nowych słówek było dużo ruchu i dobrej zabawy.

Uczniowie klas V i VI na lekcjach techniki przygotowywali wybrane przez siebie przekąski - była pizza i tortilla. Zapach roznosił się po całej Szkole :)

Dzień Babci i Dziadka

20 stycznia 2023r. w godzinach popołudniowych w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Po oficjalnym otwarciu uroczystości przez Panią Dyrektor Dorotę Pawlikowską-Gralla oraz przedstawicielkę Zarządu Rady Rodziców - Panią Magdalenę Marciniak, mali artyści z wielkim przejęciem zaprezentowali program artystyczny, który przygotowali na tę okazję pod opieką swoich wychowawców. Na scenie zaprezentowały się dzieci z grup przedszkolnych "Żabki", "Motylki" i "Biedronki" oraz uczniowie klas I-III.

W antrakcie Rada Rodziców ugościła publiczność kawą i pysznym ciastem, a w foyer można było wykonać pamiątkową fotografię wnuczętom z Dziadkami.

Teatralny Dzień Babci i Dziadka przyniósł całej zgromadzonej widowni wiele wzruszeń i wrażeń. Udzieliły się one również szczególnym Gościom, którymi byli: Pani Kurator Maria Mazurkiewicz, Pani Kierownik Wydziału Oświaty Gminy Grudziądz Iwona Ślusarska, Pani Przewodnicząca Rady Gminy Hanna Kołodziej oraz Zastępca Przewodniczące Rady Gminy Grudziądz Pan Piotr Parteka.

Najczęściej słyszanym słowem tego dnia było: DZIĘKUJĘ. Podziękowania płynęły w różnej formie ze sceny, ale i po koncercie można było je usłyszeć ze strony widowni.

Relację fotograficzną sporządziła Pani Anna Kozłowska.

Trochę historii...

23 stycznia 2023r. uczniowie starszych klas wysłuchali opowieści Pana Krzysztofa Sulerzyckiego przybliżającej wydarzenia związane z wybuchem Powstania Styczniowego w 1863r.

Sport - LA

23 stycznia 2023r. na hali sportowej Olimpii w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w LA. Reprezentacja naszej Szkoły, licząca 9 osób, zdobyła 5 medali!

 • bieg na 1000m - III miejsce - Sebastian Zalewski (VI)
 • bieg na 300m - III miejsce - Michał Bill (VIIIa)
 • skok w dal - I miejsce - Dawid Wiecki (VIIIb)
 • skok w dal - I miejsce - Kornel Wiśniewski (VI)
 • skok w dal - II miejsce - Weronika Cendrowicz (VII)

Bal karnawałowy

24 stycznia 2023r. w klasach I-III odbył się bal karnawałowy. Wszystkie dzieci były pięknie przebrane i bawiły się przy rytmach muzyki. Nie zabrakło również licznych konkursów.

W teatrze

25 stycznia 2023r. dzieci z Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl "Jaś i Małgosia" w grudziądzkim teatrze.

Spotkanie z łowczymi

25 stycznia 2023r. w Szkole gościli członkowie Polskiego Związku Łowieckiego z Zarządu Okręgowego w Toruniu w osobach PP. Beaty Nowak, Magdaleny Janus i Dariusza Nowaka. Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję wysłuchać prelekcji o trzech gatunkach żyjących w polskich lasach - dziku, sarnie i jeleniu oraz dowiedzieć się o rasach psów towarzyszących myśliwym. Bardzo ważnym zagadnieniem było to, czym zajmują się myśliwi. Największą atrakcją spotkań był pies Rolex.

Foto

Akcja charytatywna

W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie klasy VIIIa pełnili funkcję wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chłopcy byli bardzo zaangażowani, a po otwarciu puszek okazało się, że serca społeczności szkolnej są otwarte :)

Spotkania integracyjne

26 stycznia 2023r. uczniowie klasy VIIIb wraz z Wychowawcą bawili się w kręgielni w Grudziądzu.

Natomiast uczniowie klasy VIIIa dzień później rozpoczęli tegoroczne ferie w... Szkole! Była pizza, planszówki, ping pong, siatkówka, filmy... i oczywiście nocleg :)

Ferie zimowe

W dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2023r. odbyły się w Szkole półkolonie zimowe, organizowane przez Organ Prowadzący. Uczestnicy spędzili czas pod opieką Pań Anny Aleksandrowicz, Joanny Rużańskiej, Grażyny Dziubak i Katarzyny Krupy. To One zadbały, aby był to tydzień pełen atrakcji.

Pierwszy dzień minął bardzo artystycznie i kreatywnie. Dzieci malowały farbami za pomocą palców dłoni, odbyły się zajęcia sensoplastyczne, na których tworzyły nienewtonowską ciecz. Uczestnicy podpisali również kontrakt obowiązujący podczas ferii. Po południu bawili się na boisku szkolnym oraz oglądaliśmy film "Małolaty u taty".

Drugiego dnia dzieci wybrały się do Centrum Ochrony Przeciwpożarowej "Ognik", gdzie dowiedziały się, jak używać urządzeń i pojazdów w zamkniętych pomieszczeniach, co powoduje niedrożna kratka wentylacyjna czy niewłaściwy montaż podrzewacza. Przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy - ubrane w odpowiedni strój wyruszyły w akcję na terenie Grudziądza! Po atrakcjach w siedzibie straży pożarnej uczestnicy wybrali się do kina na seans bajki "Mumie".

Trzeciego dnia uczestnicy zaprojektowali i wykonali przepiękne maski karnawałowe, skosztowali świeżutkich drożdzówek, których zapach unosił się po całej Szkole, a także odwiedzili Gminną Bibliotekę w Małym Rudniku. Podczas warsztatów bibliotecznych dzieci zwiedziły bibliotekę, przeczytały wspólnie książkę bez treści, zapoznały się z książkami sensorycznymi i 3d, zabawnymi i na smutniejsze dni. Pomogły też Paniom wypakować dostawę świeżutkich książek, a niektórzy założyli sobie kartę czytelniczą i obiecali być stałymi bywalcami.

W czwartym dniu miała miejsce główna i wyczekiwana atrakcją programu półkolonii - wyjazd na basen. Podczas pobytu w Geotermii Grudziądz dzieci nie tylko świetnie bawiły się w wodzie, ale również ćwiczyły, zdobywając nowe umiejętności, miały też możliwość spalić kalorie, które nazbierały przed wyjazdem. Po powrocie do Szkoły dzieci zainspirowane opowiadaniem "Zaczarowana zagroda" stworzyły swoje własne pingwinki. Dzięki uprzejmości Pizzerii Da Grasso oraz Pani Sylwii Lachowicz skosztowały przepysznej pizzy.

Ostatni dzień rozpoczął się od wizyty w pobliskim lesie, gdzie Pan Leśniczy przybliżył dzieciom warstwy lasu, opowiedział o zwierzętach, które w nim żyją, a także w jaki sposób zimują. Uczestnicy rozwiesili na gałązkach drzew pokarm dla ptaków, rozwiązywali zagadki dotyczące pochodzenia różnych gatunków poroża, a całą leśną przygodę zakończyli wspólnym ogniskiem z pysznymi kiełbaskami. Po powrocie do Szkoły samodzielnie przygotowali deser - babeczki, gofry i naleśniki.

Harcerskie życie

W dniach 27-29 stycznia 2023r. w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Grudziądzu odbyło się coroczne zimowisko Hufca ZHP Grudziądz, na którym nie zabrakło naszych harcerzy. Motywem przewodnim biwaku byli Piraci z Karaibów.

Natomiast 11 lutego 2023r. w Wałdowie Szlacheckim odbyła się VI edycja rajdu "Na tropie Yeti", którego celem było odnalezienie zimowego przyjaciela.

Rip

Ś.p. Anna Trojanowska

12 lutego 2023r. odeszła zaprzyjaźniona z naszą Szkołą Pani Anna Trojanowska - córka Patrona Szkoły i siostra Pana Witolda Broniewskiego. Z wielką sedecznością wspominamy spotkania z Panią Anną zarówno w Wałdowie, jak i na Powązkach. Dziękujemy za Jej wspomnienia o Ojcu, którymi się z nami dzieliła. Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Walentynki i Tłusty Czwartek

14 lutego 2023r. było czytane, recytowane, śpiewane, tańczone i kolorowane - podczas lekcji, na zajęciach plastycznych i w świetlicy szkolnej. Samorząd Uczniowski uruchomił Pocztę Walentynkową - mogli wrzucić do skrzynki kartki lub listy podpisane lub anonimowe dla swoich sympatii.

16 lutego 2023r. we wszystkich grupach i klasach królowały pączki. W godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka walentynkowa, jednocześnie kończąca karnawał. Oprócz tańców można było posmakować łakoci przygotowanych przez klasę IV oraz wziąć udział w szkolnej Familiadzie.

Luty - migawki z lekcji i zajęć

Na zajęciach koła plastycznego dzieci wykonywały z gliny magnesy z odciśniętym wizerunkiem Grudziądza, które później zostały wypalone i szkliwione. szkliwione.

Uczniowie rozpoczęli realizację programu "Na dobry początek".

Sport - piłka siatkowa

17 lutego 2023r. na hali sportowej w Sztynwagu odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w piłce siatkowej. Reprezentacja chłopców z klas VI i Va po rozegranych meczach stanęła na podium, zdobywając brązowy medal i tytuł II Wicemistrza Gminy Grudziądz.

Urodziny Kopernika

20 lutego 2023r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego brali udział w grudziądzkich obchodach 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wraz z Pocztem Sztandarowym złożyli hołd znanemu astronomowi minutą ciszy oraz pięknym bukietem kwiatów. Następnie udali się do grudziądzkiego Planetarium na seans dotyczący planet Układu Słonecznego.

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2023r. uczniowie klas III-VIII brali udział w Szkolnym Konkursem Ortograficznym pn. "Mistrz Ortografii".

Pasowanie na czytelników

22 lutego 2023r. odbyło się pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas II, III i V oraz wychowawcy klas I-III. W ramach "egzaminu" pierwszacy rozwiązywali zagadki związane z książkami i bajkami. Później wszyscy obejrzeli przedstawienie "Królewna Śnieżka", przygotowane przez Koło Teatralne pod kierunkiem Pani Marleny Szwaby-Wiśniewskiej. Zwieńczeniem uroczystości było pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Dyrektor Dorota Pawlikowska-Gralla w towarzystwie bibliotekarki Pani Małgorzaty Kowalewskiej. Na pamiątkę wydarzenia każdy "nowy" czytelnik otrzymał dyplom, książkę oraz drobny słodki upominek.

Po uroczystości pierwszacy pod opieką wychowawczyń udali się do biblioteki szkolnej, gdzie wypożyczyli pierwsze książki.

Harcerskie życie

22 lutego 2023r. zuchy z Gromady Zuchowej "Wesołe Elfy" i harcerze z 52 Drużyny Harcerskiej "Remus" z okazji Dnia Myśli Braterskiej życzyli sobie nieustającego zachwytu i wierności ideałom harcerstwa.

Rekolekcje w Szkole

W dniach 28 lutego - 2 marca 2023r. w Szkole miały miejsce rekolekcje wielkopostne, w czasie których poza naukami odbyła się Droga Krzyżowa i msza św. w Kościele w Sarnowie oraz wycieczka do Chełmna pod hasłem "Śladami bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego".

Drzwi Otwarte '2023

Plakat

2 marca 2023r. miało miejsce wydarzenie promujące Placówkę - Drzwi Otwarte '2023. Dzieci wraz z Rodzicami zostali zapoznani z ofertą edukacyjną, gronem pedagogicznym, zajęciami dodatkowymi oraz specjalistycznymi. Goście uczestniczyli w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów klas III. Spotkanie było doskonałą okazją do zwiedzenia Placówki, jak również wspólnej zabawy i uczestnictwa w różnych formach aktywności, w których wykorzystane zostały pomoce zakupione w ramach programu "Laboratoria Przyszlosci".

Dzień Kobiet

8 marca 2023r. był dniem pełnym uśmiechu i radości. We wszystkich oddziałach chłopcy składali życzenia paniom i dziewczynkom. Drukarki 3D zakupione w ramach programu "Laboratoria Przyszlosci" zostały wykorzystane do "produkcji" różyczek, nie zabrakło również ślicznych papierowych kwiatków.

Konkurs przyrodniczy

14 marca 2023r. w Szkole miała miejsce XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik".

W kinie

15 marca 2023r. uczniowie klas III i IV udali się do grudziądzkiego kina na projekcję kreskówki "Szczęście Mikołajka". Przy okazji poznali życiorysy Jean-Jacques'a Sempé'go i René Goscinnego, twórców serii opowiadań o niesfornym Mikołajku. Zobaczyli, jak powstawali inni bohaterowie literackiej serii, a także humorystyczne scenki z książek. Po powrocie do Szkoły uczniowie klas III wykonali portrety Mikołajka.

Dzień Wiosny

21 marca 2023r. uczniowie klas I-III przygotowali wiosenny pokaz mody oraz wyszli na dwór z uśmiechem przywitać Panią Wiosnę.

Uczniowie starszych klas obchodzili Dzień Talentów. W imprezie zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski wystąpili chętni i odważni uczniowie, prezentujący taniec, śpiew, grę na instrumentach, talent sportowy, artystyczny... można długo wymieniać. Jury i wszyscy widzowie byli pełni podziwu. Artyści zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami zasponsorowanymi przez rodziców oraz Samorząd Uczniowski.

W tym dniu, będącym Światowym Dniem Zespołu Downa, na znak solidarności i zwrócenia szczególnej uwagi na osoby z dodatkowym chromosomem wielu ubrało dwie różne skarpetki, ponieważ dzień nazywany jest też Dniem Kolorowej Skarpetki.

Kolorowy Tydzień

Trzeci tydzień marca 2023r. był w klasach I-III bardzo kolorowy. Uczniowie akcentowali każdy dzień wybranym kolorem oraz wykonywali różne zadania i zabawy związane z tematem wiosennym.

Warsztaty kulinarne

24 marca 2023r. uczniowie klas I wybrali się do Grudziądza pod opieką wychowawczyń, aby odbyć warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich. Podczas zajęć samodzielnie przygotowywali m.in. hot-dogi, pierogi, rogaliki oraz różnego rodzaju nadziewane ciastka. Dzieci miały okazję rozwijać swoje zainteresowania kulinarne oraz zapoznać się ze sposobem przyrządzania wybranych potraw, poznały także zasady bezpiecznego zachowywania się w kuchni oraz różne naczynia i przybory kuchenne. Pod koniec zajęć mogły skosztować samodzielnie przygotowanych potraw.

Prezentacje muzyczne

27 marca 2023r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sztynwagu odbył się Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej "Śpiewać każdy może". W hali sportowej wystąpili reprezentanci pięciu szkół. Młodzi artyści byli bardzo dobrze przygotowani, co przełożyło się na wysoki poziom występów. Naszą szkołę reprezentowały: Liliana Wróblewska (IIIa) oraz Marta Mroczkowska (IV), które zdobyły wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki oraz dyplomy. Dla uczniów oraz ich opiekunów organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek.

Lekcja Samorządowa

29 marca 2023r. uczniowie klas VIII na zaproszenie Marszałka województwa kujawsko - pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego wzięli udział w "Lekcji Samorządowej". Panie prowadzące zajęcia w przystępny sposób przybliżyły kwestie związane z podziałem administracyjnym państwa, a także funkcję władz województwa. Uczestnicy poznali także patronów, godło i barwy kujawsko - pomorskiego oraz taniec i potrawy regionalne. Nie lada atrakcją był udział w głosowaniu na klasowej sesji, a także okazja zastukania łaską marszałkowską. Równie ciekawym wydarzeniem była niespodzianka w postaci wycieczki do Muzeum Etnograficznego.

Sport - biegi przełajowe

30 marca 2023r. na terenie Białego Boru rozegrały się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w biegach przełajowych. Wszystkie szkolne reprezentacje powróciły z medalami!

 • drużyny dziewcząt i chłopców z klas VII-VIII - I miejsce i Mistrzostwo Gminy Grudziądz
 • drużyna chłopców z klas V-VI - I miejsce
 • drużyna chłopców z klasy IV i młodszych - II miejsce
 • drużyny dziewcząt z klas V-VI oraz IV i młodszych - III miejsce

Indywidualnie na podium stanęły:

 • Maja Marciniak (IV) - II miejsce
 • Weronika Cendrowicz (VII) - II miejsce
 • Alicja Laskowska (VIIIa) - III miejsce

Marzec - migawki z lekcji i zajęć

Zajęcia plastyczne prowadziła gościnnie Pani Weronika Stawicka, studentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Opowiedziała dzieciom o swojej pasji i przedstawiła różne techniki artystycznego wyrazu.

Uczniowie klasy IV wkroczyli w świat ulamkow zwykłych. Dzielili całości na kawałki i wyciągali wnioski.

Na kolejnych zajęciach plastycznych powstały śliczne sówki.

Uczniowie klasy IV przenieśli się do Krainy Zabawy, Pracowitych Pszczół oraz brzucha potwora morskiego, czytając najciekawsze przygody niesfornego Pinokia. Uczniowie przygotowali kostiumy i rekwizyty nawiązujące do lektury oraz zaprojektowali okładki książki.

Uczniowie klasy VI postanowili zrobić swoim pupilom prezent i wykonać kocie drapaki.

Lekcja języka angielskiego w klasie IIIa.

Placówka zakwitła wiosennie :)

Klasa VII na lekcji języka polskiego - gdy wszystkie sale zajęte... :)

Klasy Ia i Ib podczas zajęć muzycznych ćwiczyły grę na Bum Bum Rurkach. Podczas zajęć rozwijano słuch muzyczny.

Uczniowie włączyli się w obchody Tygodnia Mózgu. Poznawali jego tajemnice, dowiedzieli się, co pomaga, a co szkodzi mózgowi, a nawet uczyli się języka migowego.

Na zajęcia kółka plastycznego przybyła Pani Wiosna, a wraz z nią przyleciały piękne kolorowe ptaszki...

Uczniowie klasy Ia wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Panią Hannę Świrzyńską. Każdy samodzielnie i według własnego pomysłu ozdabiał tradycyjne mazurki wielkanocne bakaliami czy też różnobarwnymi posypkami. Następnie dzieci zapakowały wykonane przez siebie mazurki.

Harcerskie życie

W marcu zuchy zdobywały nowy trop "przyjaciel Madagaskaru". Poznały główne postacie bajki, przedstawiały "gromadowy" cyrk, rysowały mapę świata i nauczyły się, gdzie leży Madagaskar oraz wykonały korony Króla Juliana. Każda zbiórka kończyła się iskierką przyjaźni.

Następnie zuchy zaczęły nowy trop - Aktorzy i Aktorki. Na zbiórce pracowały w grupach wcielając się w aktorów znanych filmów i bajek.

Z kolei harcerze rozpoczęli realizację zadania z propozycji programowej "Via ad Copernicum". Stworzyli osobiste apteczki, nauczyli się prawidłowo postępować przy krwotokach, ćwiczyli zakładanie opatrunków oraz sprawdzili swoją wiedzę na temat bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy. Na koniec zbiórki w aktywnościomierzach pojawiły się pierwsze naklejki.

1 kwietnia 2023r. z okazji 10 rocznicy powstania drużyny harcerskiej w Szkole odbył się pierwszy zorganizowany rajd niebieskim szlakiem turystycznym im. gen. Józefa Hallera. Siedmiokilometrowym odcinkiem szlaku przeszło ponad 100 harcerzy, poznając ciekawe miejsca, którymi prowadzi. Po dotarciu do Wałdowa Szlacheckiego odkrywali jego zakątki na postawie archiwalnych zdjęć drużyny. Ogrzani ogniskiem uczestnicy ruszyli do Szkoły na wystawę wspomnień oraz aktywną prezentację zdjęć i filmów, którą zwieńczył urodzinowy tort oraz harcerskie "po dziesiąte niech żyje nam!".

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

3 kwietnia 2023r. pod hasłem "Nie bądź zielony w temacie autyzmu" w całej Szkole obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, m.in. odbyły się zajęcia kształtujące empatię i świadomość.

Sport - biegi przełajowe

4 kwietnia 2023r. w Świeciu nad Osą odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w indywidualnych i drużynowych biegach przełajowych. Drużyna chłopców z klas V-VI w składzie: Sebastian Zalewski, Mikołaj Żyła, Kornel Wiśniewski, Jakub Łagód, Patryk Majer, Filip Pietrzak, Adrian Gołojuch - zdobyła Mistrzostwo Powiatu i złoty medal. Będą reprezentować powiat na zawodach wojewódzkich.

Indywidualnie Wicemistrzynią Powiatu została Maja Marciniak (IV), również będzie reprezenować powiat na zawodach wojewódzkich.

Chłopcy z klas VII-VIII zajęli III miejsce, a dziewczęta z klas VII-VIII ukończyły zawody na IV miejscu.

Konkurs plastyczny

W międzyszkolnym konkursie na stroik wielkanocny pod hasłem "Eko Wielkanoc" wzięli udział uczniowie klasy Ia - Anna Abramowska oraz Oliwier Rybarczyk, który zajął I miejsce w kategorii klas 0-1.

Poranek Wielkanocny

5 kwietnia 2023r. tradycyjnie świętowano zbliżające się święta wielkaocne.

Uczniowie klas I-III spotkali się na sali tanecznej, gdzie obejrzeli prezentację przygotowaną przez klasy I. Dzieci przypomniały o wielkanocnych zwyczajach oraz świątecznych potrawach. Następnie wszyscy uczniowie udali się z wychowawcami do klas na świąteczny poczęstunek.

Przedstawienie dla starszej grupy wiekowej przygotowali uczniowie klasy IV pod kierunkiem Pani Marleny Szwaby-Wiśniewskiej. Po obejrzeniu inscenizacji uczniowie z wychowawcami udali się do sal na uroczyste śniadanie.

Konkurs recytatorski

13 kwietnia 2023r. odbył się szkolny etap Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "O ptakach, psiakach i innych zwierzakach". W repertuarze "królowały" wiersze Jana Brzechwy, Franciszka Jana Klimka i Ludwika Jerzego Kerna, ale pojawiły się też pojedyncze utwory wielu innych autorów. Zaprezentowało się 29 uczniów w czterech kategoriach wiekowych, spośród których na podium stanęli:

 • klasy I-II
  1. Kornelia Laskowska (IIb) - Jan Brzechwa, Kwoka
  2. Bartosz Lachowicz (Ib) - Ludwik Jerzy Kern, Żyrafa u fotografa
  3. Zuzanna Murawska (IIa) - Stanisław Jachowicz, Chory kotek
  • wyróżnienie - Filip Witkowski (IIa) - Jan Brzechwa, Sowa
 • klasy III-IV
  1. Marta Mroczkowska (IV) - Dorota Gellner, Spacerek; Dawid Zarzycki (IV) - Ludwik Jerzy Kern, Dwa jeże
  2. Emilia Kosakowska (IIIb) - Ludwik Jerzy Kern, Tygrys; Wiktoria Mroczyńska (IIIa) - Jan Brzechwa, Kwoka
 • klasy V-VI
  1. Maja Gruszewska (Va) - Jan Brzechwa, Koziołeczek
  2. Agata Libera (Vb) - Jan Brzechwa, Ryby, żaby i raki
  3. Dominik Grajkowski (Va) - Jan Brzechwa, Kwoka
  • wyróżnienia - Nikodem Wroniecki (VI) - Julian Tuwim, Daleki tygrys; Anna Świderska (Va) - Stanisław Jachowicz, Chory kotek
 • klasy VII-VIII
  1. Nadia Drzymalska (VII) - Franciszek Jan Klimek, On wróci
  2. Aleksandra Kaszubowska (VII) - Franciszek Jan Klimek, On wróci
  3. Roksana Żyżyńska (VII) - Agnieszka Safińska, Wszystkie koty lubią psoty

Harcerskie życie

15 kwietnia 2023r. zuchy i harcerze wzięli udział w akcji "Grudziądzanie sadzą las". Dzieci nabyły nowych umiejętności oraz poszerzyły swoją wiedzę na temat Ekologii. Po zasadzeniu dębów na uczestników akcji czekał obiad i upominki.

Konkurs matematyczny

19 kwietnia 2023r. w Szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Fenek".

Targi edukacyjne

19 kwietnia 2023r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu. Mieli okazję w jednym miejscu zapoznać się z ofertą kształcenia poszczególnych szkół ponadpodstawowych, publicznych i niepublicznych, a także zaczerpnąć informacji i opinii o danej placówce bezpośrednio od swoich starszych kolegów.

Sport - biegi przełajowe

19 kwietnia 2023r. w Myślęcinku odbyły się Mistrzostwa Województwa w indywidualnych i drużynowych biegach przełajowych. Naszą Szkołę indywidualnie reprezentowała Maja Marciniak (IV), a także drużyna chłopców z klas V-VI w składzie: Mikołaj Żyła, Sebastian Zalewski, Kornel Wiśniewski, Jakub Łagód, Patryk Majer, Adrian Gołojuch i Filip Pietrzak.

Maja ukończyła bieg na 12 miejscu na około 130 dziewczynek.

Piknik ekologiczny

Plakat

21 kwietnia 2023r. w Szkole odbył się piknik ekologiczny pod hasłem "Moda na naturę", zorganizowanym wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Grudziądzu pod patronatem Starosty Grudziądzkiego Adama Olejnika oraz Wójta Gminy Grudziądz Andrzeja Rodziewicza.

W ramach imprezy odbyły się dwa konkursy: pokaz mody ekologicznej – prezentacja strojów z surowców wtórnych i odpadów komunalnych oraz konkurs wiedzy pn. "Przyrodniczo – ekologiczne koło fortuny" dla drużyn szkolnych. Dodatkowe atrakcje przygotowały ponadto Nadleśnictwo Jamy, Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie, Pracownia Ceramiczna "Pod Zdębiałym Czerepem" z Wałdowa Szlacheckiego, Ochotnicza Straż Pożarna w Rudzie oraz Pasieka "Miody Nagórki" Karola Nagórki z Małego Rudnika. Młodzież miała również okazję poruszać się w rytm muzyki do pod okiem profesjonalnej tancerki Katarzyny Majrowskiej.

W niezwykle efektownym oraz pełnym pomysłowości i oryginalności pokazie mody jury konkursu po "burzliwych obradach" przyznało:

 • w kategorii klas I-III
  1. zespół w składzie Jakub i Bartosz Wydrzyńscy z SP Wałdowo Szlacheckie
  2. zespół w składzie Maja Wiśniewska i Weronika Michaelis z SP Nowa Wieś
  3. Tymon Rumiński z SP Wałdowo Szlacheckie
 • w kategorii klas IV-VI
  1. Katarzyna Olech z SP Zawda
  2. zespół w składzie Kornelia Kurzyńska i Alicja Kruczek z SP Gruta
  3. Zuzanna Piątkowska z SP Plemięta

W przyrodniczo - ekologicznym kole fortuny miejsca na podium zajęły drużyny:

 1. SP Piaski - Dominik Mostowski, Tomasz Śledź i Wiktor Osmański
 2. SP Mokre - Szymon Mijewski i Kacper Nowaczek
 3. SP Zawda - Nicola Fabiszewska, Nadia Góra i Kinga Kamińska

Podczas pikniku miał miejsce poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla oraz domowych wypieków.

Konkurs wojewódzki

25 kwietnia 2023r. odbył się szkolny etap Konkursu Wojewódzkiego "Kodowanie brajlem".

Warsztaty przeciwpożarowe

27 kwietnia 2023r. uczniowie klas I uczestniczyli w warsztatach w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży "Ognik" w Grudziądzu. W ramach zajęć dzieci zapoznały się z pracą strażaka, zagrożeniami pożarowymi w pokoju, kuchni i łazience, zasadami bezpieczeństwa nad wodą zarówno w porze letniej, jak i zimowej. Na zajęciach omówiono również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę strażaka i odbyć wirtualną jazdę prawdziwym strażackim samochodem.

Mistrzostwa w Szachach

27 kwietnia 2023r. w naszej Szkole odbyły się I Indywidualne Mistrzostwa Uczniów Szkół Podstawowych Gminy Grudziądz w Szachach.

Harcerskie życie

27 kwietnia 2023r. zuchy skończyły zdobywać trop "Aktorzy/Aktorki", świetnie się przy tym bawiąc. Tematem zbiórki był również drugi punkt prawa zucha - "Zuch jest dzielny".

Kwiecień - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy VII wzięli udział w zajęciach dotyczących narządów zmysłów: wzroku i słuchu. Każdy z uczniów miał za zadanie wykonać również pracę projektową na temat wybranego uzależnienia: nikotynizm, narkomania, lekomania czy siecioholizm.

Z okazji Dnia Czekolady na szkolne boisko zawitał Czekoladowy Autobus, w którym uczniowie klas I-III mieli okazję własnoręcznie przygotować czekoladowe smakołyki.

Na zajęciach plastycznych najpierw zawitała wiosna, później uczestnicy wykonywali ozdoby wielkanocne, a jeszcze później stworzyli przepiękne wydrapywanki.

W klasie VIIIb odbyła się otwarta lekcja języka polskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się nauczyciele języka polskiego oraz historii. Tematem zajęć było podsumowanie cyklu lekcji poświęconych lekturze "Kamienie na szaniec". Lekcję przygotowała i prowadziła Pani Marlena Szwaba-Wiśniewska z udziałem Pana Krzysztofa Sulerzyckiego. Uczniowie wykazali się wiedzą i aktywnością.

Na lekcjach języka angielskiego dzięki wspaniałym prezentacjom uczniowie klasy IV podróżowali po całym świecie, poznając najpiękniejsze parki narodowe i krajobrazowe (filmik autorstwa Natalii Biernath).

Majowe Święta

27 kwietnia 2023r. uczniowie klas IV i IIb oraz Samorząd Uczniowski zaprosili szkolną społeczność na uroczystą akademię poświęconą Majowym Świętom. Na szkolnym dziedzińcu odbyła się piękna lekcja historii i postaw obywatelskich.

Następnego dnia uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w konkursie na najciekawszą interpretację polskiego dzieła malarskiego o tematyce historycznej. Zadaniem uczniów było zainscenizowanie sytuacji przedstawionej na wylosowanym obrazie, a następnie uwiecznienie tego na zdjęciu. Wszystkie klasy wykazały się kreatywnością! Uczniowie otrzymali dyplomy oraz słodką niespodziankę ufundowaną przez Radę Rodziców.

Impreza edukacyjna

28 kwietnia 2023r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w imprezie edukacyjnej - mini pikniku, realizowanym przez Stowarzyszenie "Tilia" oraz Szkołę Leśną na Barbarce w Toruniu w ramach projektu "Ochrona ekosystemów - stop zmianom klimatu". W projekcie uczestniczy tylko 20 szkół z 3 województw północnej Polski, tym bardziej cieszy fakt zakwalifikowania do programu.

Uczniowie podzieleni zostali na zespoły, w których na zasadzie escape room wykonywali bardzo ciekawe, zróżnicowane zadania. Zasadzono również na terenie Szkoły lipę - bogaty drzewostan jest tarczą w obronie przed zmianami klimatycznymi.

Gminny Konkurs Recytatorski

28 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Mokrem odbył się finał XIX Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "O ptakach, psiakach i innych zwierzakach". Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej Szkoły:

 • w kategorii klas III-IV Marta Mroczkowska - II miejsce;
 • w kategorii klas V-VI Maja Gruszewska - II miejsce;
 • w kategorii klas VII-VIII Nadia Drzymalska - III miejsce.

Konkurs plastyczny

W klasach I-III odbył się konkurs plastyczny "Święta Majowe z rodziną". Wszystkie prace były śliczne, natomiast nagrody trafiły do:

 • Ia - Maja Świrzyńska, Wiktoria Wojciechowska, Oliwier Rybarczyk, Natalia Rusoń
 • Ib - Nina Łagoada, Aleksander Tatol
 • IIa - Filip Witkowski, Patrycja Koszyńska, Alicja Zarzycka
 • IIb - Kornelia Laskowska, Maja Zabłońska, Bruno Klemm, Jakub Wydrzyński
 • IIIa - Pola Dorau
 • IIIb - Mikołaj Zwolicki, Maja Stawicka

Konkurs języka angielskiego

8 maja 2023r. w naszej Szkole odbył się I Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Do konkurencji o tytuł "Master of English" stanęły zespoły uczniów klas III z kilku szkół.

Zadania były nieszablonowe: kalambury, wyklejanki, rysowanki, wyrywkowe popisywanki słownikowe na wylosowane tematy i krótkie formy redakcyjne. Uczestnicy wykazali się znajomością słownictwa, podstawowych struktur językowych, a ponieważ język to przede wszystkim konwersacja - odpowiadali na pytania komisji i pisali krótkie teksty na zadane tematy. Wszystko to w cieplej, serdecznej atmosferze, przy ciasteczkach i w duetach. Zawodnicy sami podliczali swoje punkty i całkiem dobrze się bawili.

Miejsca na podium zajęły następujące zespoły:

 1. SP Wałdowo Szlacheckie
 2. SP Sztynwag
 3. SP Mokre

Organizatorkami konkursu były Panie: Justyna Sakra, Monika Dobrzeniecka, natalia Wiśniewska-Jaworska. Partnerami było Centrum Języków Obcych "Precursor" oraz Pani Magdalena Krajnik-Młotkowska.

Harcerskie życie

11 maja 2023r. zuchy poznawały trzeci punkt z prawa zucha. Podzielili się na grupy i odgrywali małe scenki przedstawiające, w jaki sposób rozumieją zapis "zuch mówi prawdę". Oczywiście nie zabrakło również zabaw.

Sport - LA

10 maja 2023r. na Stadionie Olimpia w Grudziądzu odbyła się pierwsza tura zmagań Mistrzostw Gminy Grudziądz w LA. Sportowcy szkolni wrócili z zawodów obwieszeni medalami:

 • bieg na 800m - I miejsce - Alicja Laskowska (VIIIa)
 • bieg na 800m - II miejsce - Karolina Jankowska (VIIIb)
 • bieg na 300m - I miejsce - Weronika Cendrowicz (VII)
 • bieg na 300m - II miejsce - Michał Bill (VIIIa)
 • bieg na 100m - II miejsce - Dawid Wiecki (VIIIb)
 • skok w dal - I miejsce - Weronika Cendrowicz (VII)
 • skok w dal - III miejsce - Dawid Wiecki (VIIIb)
 • pchnięcie kulą - I miejsce - Franciszek Klauza (VIIIb)
 • pchnięcie kulą - III miejsce - Alicja Laskowska (VIIIa)
 • rzut dyskiem - I miejsce - Michał Bill (VIIIa)
 • sztafeta dziewcząt - I miejsce - w składzie: Weronika Cendrowicz, Wirginia Jones (VII), Alicja Laskowska (VIIIa), Karolina Jankowska (VIIIb)
 • sztafeta chłopców - IV miejsce - w składzie: Bartosz Dymarkowski, Michał Bill (VIIIa), Franciszek Klauza, Dawid Wiecki (VIIIb)

12 maja 2023r. miał miejsce ciąg dalszy - zawody w trójboju i czwórboju lekkoatletycznym. Kolejny raz nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania:

 • Mistrzostwo Gminy zdobyła drużyna chłopców z klas V-VI w składzie: Kornel Wiśniewski, Sebastian Zalewski, Mikołaj Żyła, Adrian Gołojuch (VI), Jakub Łagód (Va), Patryk Majer, Nikodem Lachowski (Vb)
 • Wicemistrzostwo Gminy zdobyła drużyna chłopców z klasy IV w składzie: Marcel Chyliński, Dawid Zarzycki, Oliwier Czepłowski, Seweryn Mostowski, Oliwier Serafin, Mateusz Bartoszewski
 • drużyna dziewcząt zajęła IV miejsce.

Konkurs fotograficzny

Plakat

W maju 2023r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny pt. "Szukając wiosny". Razem ze zgłoszeniami wpłynęły 94 fotografie. Po długiej naradzie jury konkursowe, które z przyjemnością obejrzało kreatywne pomysły uczniów zatrzymane w obiektywie, wybrało zwycięskie fotografie i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych:

 • klasy I-III
  1. Maja Stawicka (IIIb)
  2. Alicja Paprota (IIIb)
  3. Maja Zabłońska (IIb)
  • wyróżnienie - Julia Libera (Ia)
 • klasy IV-VIII
  1. Dominik Grajkowski (Va)
  2. Kinga Stempska (IV)
  3. Maja Stempska (VI)
  • wyróżnienie - Aleksandra Kaszubowska (VII)

Sport - LA

W dniach 16-17 maja 2023r. również na Stadionie Olimpia w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w LA.

Pierwszego dnia w składzie drużyny reprezentującej Gminę Grudziądz znaleźli się: Weronika Cendrowicz, Wirginia Jones (VII), Alicja Laskowska (VIIIa), Karolina Jankowska, Zuzanna Kleczkowska (VIIIb), Michał Bill (VIIIa), Franciszek Klauza, Dawid Wiecki (VIIIb). Młodzi sportowcy wywalczyli kolejne medale:

 • bieg sztafetowy - I miejsce - drużyna dziewcząt
 • bieg na 300m - II miejsce - Weronika Cendrowicz
 • rzut dyskiem - II miejsce - Michał Bill
 • pchnięcie kulą - III miejsce - Franciszek Klauza

W drugim dniu w czwórboju lekkoatletycznym (60m, 1000m, skok w dal, rzut piłeczką palantową) drużyna klas V-VI w składzie: Kornel Wiśniewski, Sebastian Zalewski, Mikołaj Żyła, Adrian Gołojuch (VI), Jakub Łagód (Va), Patryk Majer (Vb) ukończyła zawody na drugim miejscu, zdobywając tytuł Wicemistrza Powiatu.

GAPA '2023

17 maja 2023r. uczennice z klasy IV - Marta Mroczkowska, Oliwia Żyżyńska oraz Lena Gądek debiutowały na scenie grudziądzkiego teatru jako wokalistki. Z kolei Kinga Stempska (IV) zdobyła wyróżnienie w kategorii malarstwo.

Wycieczki szkolne

17 maja 2023r. odbyła się wycieczka klas II. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, gdzie oprócz nauki towarzyszyła im świetna zabawa. Następnie udali się do Oceanarium, gdzie zachwyciła ich rozmaitość gatunków zwierząt morskich.

22 maja 2023r. uczniowie klas I wyjechali do Torunia. Dzieci w strojach mieszczan i kupców zwiedzały Stare Miasto z przewodnikiem, poznawały najciekawsze toruńskie legendy. W Manufakturze Cukierków poznały proces powstawania słodyczy. Odbyły też warsztaty - każdy uczestnik własnoręcznie zrobił lizaka. Na obiad dzieci zjadły pyszne naleśniki. Był także czas na zabawę i odpoczynek.

Maj - migawki z lekcji i zajęć

Dzięki wspaniałym prezentacjom, stworzonym przez uczniów klasy IV na lekcjach języka angielskiego, można odbyć podróż po całym świecie, poznając najpiękniejsze parki narodowe i krajobrazowe.

Na zajęciach plastycznych powstały piękne, kolorowe motyle.

Klasa IIa spędziła popołudnie, integrując się w bardzo przyjemny sposób. Dzieci obejrzały wspólnie bajkę "Mumie", zajadając popcorn, grały w gry planszowe, odgadywały przysłowia w trakcie znanej wszystkim gry w kalambury. Przygotowały pizzę, którą później zajadały ze smakiem, a na spalenie kalorii świetnie się bawiły, tańcząc i śpiewając.

Na kolejnych zajęciach plastycznych powstały prace na Dzień Mamy. Było malowanie gipsowych serduszek, przyklejanie ich do kartek wcześniej pomalowanych farbami, które zostały roztarte... skrobakiem do odśnieżania szyb :) Tydzień później w plenerze powstały śliczne laurki dla Mam.

Święto Szkoły '2023

Święto Szkoły '2023 zostało połączone z Piknikiem Rodzinnym.

Warsztaty fizyczne na wesoło

31 maja 2023r. uczniowie brali udział w eksperymentach fizycznych, przeprowadzonych przez doktoranta UMK w Toruniu, Pana Bartosza Przyłuckiego.

Dzień Dziecka

1 czerwca 2023r. był kolorowym, swobodnym dniem w całej Szkole, nawet lekcje okazały się przyjemniejsze :)

W klasach młodszych lekcje języka angielskiego upłynęły na grach edukacyjnych, które są świetnym sposobem na przyswajanie języka, a także poprawę humoru. Wśród zabaw nie zabrakło: zbijaka, bingo, głuchego telefonu czy piosenki "The hockey cockey".

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się Dzień bez Plecaka. Zabawa polegała na tym, że chętni uczniowie zastąpili swoje plecaki walizkami, koszykami, wiadrami itp. Uczniowie podeszli do tego zadania bardzo kreatywnie, wykazali się ogromną pomysłowością i sprytem. Jak widać - plecak okazał się całkowicie zbędny...

Niemniej, pomimo świetnej zabawy, akcja miała na celu uświadomienie, jak wielu uczniów na całym świecie ma problem z dostępem do edukacji oraz tego, że muszą chodzić pieszo do szkoły wiele kilometrów z zeszytami w rękach, gdyż rodziny nie stać na zakup plecaka.

Spotkanie autorskie

5 czerwca 2023r. uczniowie klas III udali się do Biblioteki w Małym Rudniku na spotkanie z autorką książek dla dzieci, Panią Agnieszką Frączek. Oprócz omawianej niedawno lektury "Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą poznali inne dzieła autorki, posłuchali fragmentów utworów, zadawali pytania i otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Z nowymi książkami, w których znalazły się autografy pisarki, zadowoleni i szczęśliwi wrócili do Szkoły.

Wybory do SU

5 czerwca 2023r. odbyły się wybory opiekuna oraz członków Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Dużą przewagą głosów wygrała Pani Joanna Rużańska, która od września przejmie obowiązki opiekuna SU. Przewodniczącą została Virginia Jones (VII), a zastępcą Nikola Dorau (VI). Powołano również dwóch sekretarzy SU - Nikodema Wronieckiego (VI) i Dominika Grajkowskiego (Va).

Sport - kolarstwo

5 czerwca 2023r. na terenie klubu sportowego Stal Grudziądz odbyły się Mistrzostwa Gminy w kolarstwie MTB. Reprezentacja naszej Szkoły zdobyła w zawodach I miejsce i Puchar dla najlepszej szkoły w Gminie Grudziądz! Indywidualnie na podium stanęli:

 • I miejsce, złoty medal i tytuł Mistrzyni/Mistrza Gminy
  • Maja Marciniak (IV)
  • Weronika Cendrowicz (VII)
  • Max Kornacki (VIIIb)
 • II miejsce, srebrny medal
  • Marta Laskowska (VII)
  • Sebastian Zalewski (VI)
  • Franciszek Klauza (VIIIb)
 • III miejsce, brązowy medal
  • Lena Gądek (IV)
  • Wirginia Jones (VII)
  • Nikodem Kleczkowski (VIIIb)

6 czerwca 2023r. w tym samym miejscu odbył się wyścig powiatowy w kolarstwie MTB. Nasza drużyna zdobyła I miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Grudziądzkiego! Indywidualnie na podium stanęli:

 • I miejsce, złoty medal i tytuł Mistrzyni/Mistrza Powiatu
  • Maja Marciniak (IV)
  • Weronika Cendrowicz (VII)
  • Max Kornacki (VIIIb)
 • II miejsce, srebrny medal
  • Sebastian Zalewski (VI)
  • Franciszek Klauza (VIIIb)
 • III miejsce, brązowy medal
  • Wirginia Jones (VII)
  • Filip Pietrzak (Vb)
  • Nikodem Kleczkowski (VIIIb)
 • IV miejsce - Marta Laskowska (VII)

Sport - LA

7 czerwca 2023r. w Świeciu nad Wisłą odbyły się zawody wojewódzkie w LA. Reprezentacja naszej Szkoły w składzie: Weronika Cendrowicz, Wirginia Jones (VII), Alicja Laskowska (VIIIa), Karolina Jankowska i Zuzanna Kleczkowska (VIIIb) - w sztafecie szwedzkiej zajęła IV miejsce w województwie.

Sport

Foto

12 czerwca 2023r. w Starostwie Powiatowym odbyło się podsumowanie Sportowego Roku Szkolnego 2022/2023 oraz uroczyste wręczenie nagród dla Liderów Sportu Powiatu Grudziądzkiego.

Gmina Grudziądz zajęła I miejsce w klasyfikacji końcowej. Spory udział w tym mieli uczniowie naszej Szkoły. Na wynik ten złożyły się m.in. sukcesy naszych lekkoatletów i kolarzy.

Podczas uroczystości Weronika Cendrowicz (VII) otrzymała nagrodę dla Lidera Sportu Powiatu Grudziądzkiego.

Konkurs przedmiotowy

W czerwcu 2023r. zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej".

Wycieczki szkolne

13 czerwca 2023r. uczniowie klas III ruszyli do Malborka. Zamek wywarł na nich ogromne wrażenie. Po pysznym obiedzie udali się do Dinoparku. Wrócili bardzo zmęczeni, ale zadowoleni :)

13 czerwca 2023r. uczniowie klasy VI byli na wycieczce w Leśnym Parku Rozrywki i Kultury w Myślęcinku. Pierwsze kroki skierowali do zoo, gdzie podziwiali zwierzęta. Następnie pod opieką przewodnika zgłębili historię zaginionego świata. Naładowani wiedzą ruszyli do parku rozrywki. Na koniec spacerowali po Starym Mieście w Bydgoszczy.

14 czerwca 2023r. uczniowie klas IV i V wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Gdyni. Podczas wycieczki zwiedzili Centrum Nauki Experyment, z panią przewodnik weszli na Dar Pomorza, wysłuchali historii miasta Gdynia. Na koniec zjedli pyszny obiad. Pogoda była cudowna, a wrażenia niezapomniane.

21 czerwca 2023r. uczniowie klas I wybrali się na wycieczkę do Grudziądza. Dzieci zwiedziły najważniejsze zabytki tego miasta. Nie zabrakło również lodów oraz czasu wolnego na placu zabaw.

Dzień Pustej Klasy

16 czerwca 2023r. Szkoła wzięła udział w akcji "Dzień Pustej Klasy"

Dzień Sportu

Pasja to potężna moc,

która pozwoli przezwyciężyć wszystkie trudności.

Jeśli kochasz to, co robisz,

znajdziesz sens swojego życia -

i nieważne, co nim będzie,

ważne, abyś robił to, co kochasz.

20 czerwca 2023r. był dniem pełnym radości, uśmiechu, rywalizacji sportowej, któremu towarzyszyło słowo klucz - PASJA!

Podczas Dnia Sportu dla uczniów klas IV-VIII zaszczyciła Szkołę swoją obecnością Pani Marlena Wawrzyniak, która swoją pasją zaraża wszystkich, którzy ją poznają. Wielokrotna Mistrzyni Polski, Mistrzyni Europy i Mistrzyni Świata w armwrestlingu opowiedziała o swojej miłości do sportu i odpowiadała na pytania. Każdy, kto miał ochotę, mógł spróbować swoich umiejętności w potyczce z Mistrzynią.

Oprócz spotkania z gościem były turnieje sportowe, bule, badminton, koło fortuny połączone z loterią, grill i wiele innych atrakcji. W trakcie rywalizacji sportowej uczniowie posilali się drożdżówkami ufundowanymi przez Pana Łukasza Kraśniewskiego "Piekarnia - Cukiernia Kraśniewski s.c.".

To był piękny, słoneczny dzień pełen pozytywnych emocji :)

21 czerwca 2023r. uczniowie klas II-III spędzili Dzień Sportu na grach i zabawach. Współzawodnictwo połączone z dobrym humorem to najlepsza integracja :)

Czerwiec - migawki z lekcji i zajęć

Klasa Va urządziła "słodki piątek". Uczniowie przyrządzili gofry i zdrowe desery z owocami, po czym ze smakiem je degustowali.

Zajęcia plastyczne odbyły się w Pracowni Ceramicznej "Pod Zdębiałym Czerepem". Uczestnicy tworzyli kwiatki z gliny.

W ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie klasy VIIIa zgłębiali tajniki produkcji pomp w firmie Hydro-Vacuum S.A.

Uczniowie klas Vb i VIIIa integrowali się w Szkole nocą :) Był konkurs, spacer, zabawy w chowanego, zabawy na powietrzu, film, pizza i oczywiście było wesoło.

Uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Grudziądzu, zorganizowanych przez P. Hannę Świrzyńską. Było pracowicie, zabawnie i pysznie :)

W ostatnim tygodniu odbyły się ostatnie w bieżącym roku szkolnym zajecia plastyczne w Pracowni Ceramicznej "Pod Zdębiałym Czerepem". Słów kilka od prowadzącej zajęcia: "Dziękuję wszystkim dzieciom za duże zaangażowanie, kreatywność, staranność i ciekawość poznawania świata przez barwy, faktury i różnorodne formy wyrazu artystycznego. Życzę wszystkim dzieciom wypoczynku, nowych pomysłów i doznań plastycznych. Dziękuję również Dyrekcji Szkoły za upominki, które wręczyłam dzieciom, a były nimi segregatory, które na pewno zostaną wykorzystane na zajęćiach plastycznych. - Aleksandra Mikulska"

Bal Ósmoklasisty

21 czerwca 2023r. uczniowie klas VIII tanecznym krokiem wkroczyli w kolejny etap swojego życia...

Pożegnania nadszedł czas...

22 czerwca 2023r. odbyła się uroczystość, związana z ukończeniem edukacji w Szkole Podstawowej przez uczniów klas VIII. Podczas przemów, skierowanych do uczniów przez Wychowawców, Panią Dyrektor i przedstawicielkę Rady Rodziców, pojawiły się w oczach łęzki...

Kochani Ósmoklasiści, dziękujemy Wam za wszelkie podejmowane działania na rzecz Szkoły i serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników. Niech Szkoła Podstawowa im. St. Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim na zawsze pozostanie w Waszych sercach jako miejsce, z którego wychodzicie w świat.

Zakończenie roku szkolnego

23 czerwca 2023r. odbyły się uroczystości zakończenia roku szkolnego, pełne emocjonujących wydarzeń.

Wyróżniającym się uczniom klas I-III zostały wręczone nagrody książkowe i dyplomy "Wzorowy Uczeń". Starszym uczniom z poszczególnych klas zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe oraz listy gratulacyjne ich Rodzicom. Dwojgu uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody z racji uzuskania tytułu "Prymus Szkoły". Ponadto wręczono Stypendia Wójta Gminy Grudziądz za osiągnięcia w nauce i sukcesy sportowe, a także inne wyróżnienia i gratulacje, m.in. dla członków Koła Teatralnego i dla wyróżniających się czytelników biblioteki szkolnej. W obydwóch grupach wiekowych Wychowawcy i Pani Dyrektor uhonorowali podziękowaniami i dyplomami wyjątkowo oddanych Szkole Rodziców.

Podczas uroczystości dla uczniów klas IV-VII nastąpiło oficjalne przekazanie władzy przez "stary" Samorząd Uczniowski "nowemu".

Półkolonie w Szkole

W dniach 26-30 czerwca 2023r. odbyły się w Szkole letnie półkolonie, organizowane przez Organ Prowadzący.