banner

Program Pilotażowy Arytmetyka Mentalna prowadzony jest przez Abakus Europe - międzynarodową szkołę arytmetyki mentalnej dla dzieci w wieku 5-14 lat. Uczniowie na całym świecie, w trybie online i offline, uczą się arytmetyki mentalnej, stawiającej na rozwój pamięci, logicznego myślenia i wyobraźni.

Program przeznaczony jest dla szkół i przedszkoli jako zajęcia pozalekcyjne lub jako część programu nauczania. Organizacja zapewnia dostęp do wielu interesujących materiałów edukacyjnych, które rozbudzają ciekawość dzieci, umożliwiają stały rozwój i dostosowane są do programu nauczania. Wszystkie materiały zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi wynikami badań tak, aby pomóc nauczycielowi w jak najlepszym prowadzeniu zajęć.

17 maja 2022r. zostały ogłoszone wyniki III edycji Programu Pilotażowego Abakus Europe. Do programu zgłosiło się blisko 100 placówek, wśród których znalazła się nasza Szkoła, reprezentowana przez P. Anitę Wesołowską.

17-19.06.2022 - Panie Anita Wesołowska i Lucyna Małecka odbyły w Warszawie szkolenie z arytmetyki mentalnej pod czujnym okiem trenerki Weroniki Kolo. Przyszli nauczyciele arytmetyki mentalnej zgłębiali wiedzę i uczyli się uczyć, a przy tym świetnie się bawili. Zdały egzamin, po którym zostali pełnoprawnymi nauczycielami arytmetyki mentalnej Abakus Europe w swoich placówkach edukacyjnych.

Rok szkolny 2022/2023

10.2022 - W klasie IIb odbyły się pierwsze zajęcia. Dzieci zapoznały się z liczydłem ABAKUS oraz odpowiednią techniką posługiwania się palcami, wykonały pierwsze obliczenia na nowo poznanym liczydle.

10.2022 - W klasie IIb odbyły się otwarte zajęcia, na których gościły Panie Dyrektorki oraz Rodzic. Dzieci zaprezentowały szybkie liczenie na liczydle oraz przeszły do kolejnego etapu - liczenia do 100.

Na Dobry Początek BGK

W II półroczu zajęcia arytmetyki mentalnej były prowadzone w ramach programu "Na Dobry Początek edycja XV". Z pozyskanych środków zostały zakupione pakiety Abakus Europe.

03.2023 - Uczniowie klas II uczestniczyli w zajęciach z arytmetyki mentalnej, wykorzystując platformę edukacyjną Abakus Europe.

05.2023 - Klasy II prężnie rozwijały umiejętności z arytmetyki mentalnej. Uczniowie szybko liczyli, ćwiczyli koncentrację, skupienie i pamięć.

05.2023 - Drugi dzień Święta Szkoły był doskonałą okazją do podsumowania projektu "Sposób na geniusza!". Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności z robotyki i kodowania oraz arytmetyki mentalnej.

Arytmetyka mentalna to wyjątkowa metoda pozwalająca na zrównoważony rozwój twórczych i intelektualnych zdolności dzieci. Nie polega wyłącznie na dokonywaniu szybkich obliczeń w głowie, lecz pomaga w harmonijny sposób rozwinąć i stymulować obie półkule mózgu, rozwija inteligencję, szczególnie tę matematyczną, ale nie tylko. Na początku uczniowie używają liczydła i poznają kolejne techniki obliczeń, celem jest jednak umiejętność liczenia w pamięci. Dzieci regularnie sprawdzały swoje umiejętności liczenia na "abakusach". Rywalizacja czyniła proces nauczania bardziej znaczącym oraz atrakcyjniejszym, więc podczas zajęć uczniowie używali różnorodnych gier internetowych, m.in. na platformie edukacyjnej Abakus Europe, gdzie znajduje się wiele gier brainfitness, ale również logicznych czy ruchowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się m.in. gra SUSPEND. Z biegiem czasu dzieci same zauważały swoje postępy w nauce. Coś, co kiedyś zdawało się niemożliwe do wykonania, teraz nie sprawia żadnej trudności, co powoduje chęć podejmowania dalszych wyzwań i zwiększa wiarę w siebie.

Uczniowie uwielbiali te zajęcia. Cieszyły się one tak dużym powodzeniem, że będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym.

Rok szkolny 2023/2024

02.2024 - Uczniowie liczyli na "dziwnych liczydłach", tańczyli, grali, rozwiązywali zadania problemowe, jednocześnie dodając i odejmując liczby.

05.2024 - Uczniowie uczestniczyli w nowych zabawach logicznych z nowymi pomocami.

30.05.2024 - Odbył się konkurs wśród uczniów klas II z Arytmetyki Mentalnej, który dotyczył szybkości wykonywania obliczeń na liczydle. Walka była bardzo wyrównana, dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniem. Miejsca na podium zajęli:

  1. Antonina Marchlewicz (IIb) - najlepszy czas i zero błędów w liczeniu,
  2. egzekwo Norbert Polek, Nina Łagoda i Aleksander Tatol (IIb),
  3. Maja Świerzyńska (IIa).