W bibliotece
Biblioteka szkolna jest czynna codziennie.
- Regulamin biblioteki szkolnej
- Regulamin korzystania z darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych
Zestawy podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych publikowane są corocznie w BIP.
W roku szkolnym 2017/2018 w Szkole realizowane były zadania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dlaczego warto czytać książki?
10 powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia
O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego zatem temu przyjemnemu i rozwijającemu zajęciu poświęca się tak mało ludzi? Jedynie 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie. Aby zachęcić wszystkich leniuchów do czytania, poniżej znajduje się 10 powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia.
1. Czytelnictwo kształtuje charakter
Czytając książki obyczajowe, o tematyce społecznej czy psychologiczne, kształtujemy charakter niezależnie od wieku. Oceniając pozytywne i negatywne zachowania oraz postępowania moralne konfrontujemy działania bohaterów z własnym sumieniem. Perypetie książkowych postaci niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Sprawia to, że jesteśmy dużo bardziej skłonni do refleksji nad decyzjami, które już podjęliśmy lub które są dopiero przed nami.
2. Czytanie poszerza zasób słownictwa
Im więcej książek przeczytasz, tym więcej poznasz i zapamiętasz nowych słów. Ich nowy repertuar pozostanie w Twoim "myślowym słowniku" już na zawsze. Już w latach 30-tych XXw. Napoleon Hill, w książce "Myśl i bogać się", zachęcał do poszerzenia zasobu słownictwa. Przyczynia się to do życiowego sukcesu - zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na rzeczywiste działania oraz wyrażanie myśli i uczuć.
3. Czytanie poprawia pamięć
Czytając pobudzasz wyobraźnię, tworzysz filmy i obrazy, łączysz nową wiedzę z tym, co już znasz. Czytanie wzmacnia "mięśnie pamięci" tak samo, jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie kulturysty. Z każdą nową informacją mózg tworzy nowe synapsy, poprawia działanie już istniejących oraz spowalnia proces ich obumierania. Dzięki temu masz dużo większą szansę zachować lepszą pamięć, niż ludzie oglądający seriale telewizyjne.
4. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiadania się i uczestnictwa w życiu społecznym
Badanie przeprowadzone przez NEA (amerykańska agencja wspierająca sztukę), ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają, są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny. Przekłada się to na nowe możliwości, a także podnosi samoocenę i sprawia, że zwiększają się ich szanse na dowolnie określony przez siebie sukces w życiu.
5. Czytanie książki redukuje stres i wprawia w lepszy nastrój
Kiedy czytasz, Ty i Twój świat zostaje przeniesiony w inne miejsce, więc nie czujesz natłoku trudów codziennego życia. Podczas czytania wszelkie błahostki dnia powszedniego odchodzą w niepamięć. Badania z 2009r. pokazały, że czytanie zaledwie kilkanaście minut dziennie zmniejsza poziom hormonów stresu nawet do 70%. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i łatwiej jest zasnąć.
6. Czytanie pomaga myśleć w sposób analityczny
Czy kiedykolwiek udało Ci się przeczytać powieść i samodzielnie przewidzieć jej zakończenie jeszcze w trakcie lektury? Jeśli tak, to znaczy, że książki umocniły Twoje umiejętności analitycznego myślenia i wyobraźnię. Im więcej czytasz, tym więcej jesteś w stanie dostrzec. Słowo drukowane kształtuje i rozwija również Twoje inne zdolności - łatwiej przyjdzie Ci sortować i przetwarzać informacje. Tym samym aktywizujesz zdolności logiczne, przydatne przy podejmowaniu decyzji, uczeniu się czy rozwiązywaniu problemów.
7. Fikcja literacka zwiększa Twoją zdolność empatii
Fikcja literacka przedstawia wyimaginowany świat. Wprowadza Cię w nowe relacje międzyludzkie i pokazuje różne, czasem nowe formy zachowań. Innymi słowy - zabiera Cię w krainę dostępną tylko miłośnikom książek. Dzięki temu masz większą zdolność do rozpoznawania i zrozumienia ludzkich emocji. Dzieje się tak, ponieważ błędy popełnione przez bohaterów literackich stanowią dla Ciebie świetną lekcję życia. Uczysz się na ich błędach i doświadczeniach. Nabywasz wiedzę na temat sposobów i możliwości zachowań w dotychczas nieznanych Ci sytuacjach.
8. Czytanie poprawia Twoją atrakcyjność
Wraz z czytaniem wzrasta nasza mądrość i inteligencja. Pomijając wygląd zewnętrzny są to jedne z najważniejszych cech, którymi kierujemy się przy wyborze partnera. Zatem pamiętaj - trzymanie nosa w książkach, może zwiększyć Twoją atrakcyjność, a tym samym powodzenie u płci przeciwnej.
9. Mole książkowe szybciej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy
Książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości, a także ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki. Sprawia to, że stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi. Patrzymy na świat z szerszej perspektywy, co czyni nas dużo bardziej obiektywnymi i potrafiącymi dystansować się do problemów. W trakcie lektury mózg działa jak odtwarzacz, wizualizując przeczytane fragmenty. Dzięki temu zabiegowi poprawia się pamięć. Jesteśmy w stanie szybciej i znacznie dłużej przechowywać informacje i wspomnienia.
10. Czytanie może uchronić przed Alzheimerem
Badania w PNAS (amerykańskie czasopismo naukowe) ukazały, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera wśród regularnie czytających ludzi jest dwa i pół raza mniejsze. Nie znaczy to jednak, że czytając zapobiegniemy chorobie. Niemniej jednak istnieje korelacja między działaniami intelektualnymi, jak oddawanie się lekturze, która ma istotny wpływ na szare komórki, a uchronieniu przed chorobą Alzheimera.
17 zalet książki dla dzieci
- Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
- Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
- Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
- Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
- Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
- Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
- Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
- Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
- Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
- Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
- Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
- Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
- Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
- Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
- Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
- Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
- Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

Bez względu na to, ile masz zajęć, drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu.
10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki
- Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicem a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
- Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania można zapytać: czy wiesz co wydarzy się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
- Książki wychowują. Jeżeli dobierze się odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
- Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy poruszane w książkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
- Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
- Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
- Czytanie książek przekazuje wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek - może to być znak, że coś je niepokoi, nurtuje lub cieszy.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć otaczający go świat.
- Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami lub rodzeństwem. Kłótnia z kolegą czy rodzeństwem to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które rozwiązują wiele sporów i dziecięcych kłopotów.
Pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości.
10 przykazań dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci czytały książki
- Rozmawiaj z dzieckiem.
- Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.
- Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem lub komputerem.
- W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
- Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.
- Kup dziecku czasopismo dla dzieci.
- Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
- Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, krzyżówki, rebusy.
- Czytaj dziecku co najmniej 10 minut dziennie.
- Zachęcaj dziecko do samodzielnego czytania.