banner

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania w ramach edycji kontynuują sprawdzone metody popularyzacji czytania, jak i odpowiadają na współczesne przemiany sposobów uczestnictwa jednostki w kulturze. Główny cel programu współtworzą cztery cele szczegółowe, z których każdy posiada odrębny priorytet. Jednym z priorytetów jest zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Nasza Szkoła przystąpiła do realizacji zadań programu w roku szkolnym 2023/2024.

Realizacja zadań

W miesiącu wrześniu 2023r. nauczyciel bibliotekarz - Milena Grzesiek przedstawiła uczniom i rodzicom oraz nauczycielom propozycję zakupu książek do biblioteki szkolnej i otrzymała w tej kwestii pozytywną opinię Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego oraz grona nauczycielskiego.

W oddziałach przedszkolnych w ramach akcji "Czytanie na dywanie" cyklicznie odbywały się seanse głośnego czytania dzieciom różnych książek przez zaproszonych Gości.

W oddziałach klasowych cyklicznie odbywały się seanse głośnego czytania przez uczniów fragmentów różnych książek.

8 września 2023r. Szkoła włączyła się do XII edycji akcji Narodowe Czytanie, podczas której uczniowie klasy VIII czytali powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Akcją kierowały Panie polonistki - Marlena Szwaba-Wiśniewska i Anna Grzybowska.

6 listopada 2023r. za udział w akcji Szkoła otrzymała podziękowanie od Pary Prezydenckiej i piękne wydanie powieści Orzeszkowej.

29 września 2023r. w Szkole obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001r., cztery miesiące po inauguracji fundacyjnej kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom", gdy temat głośnego czytania został dostrzeżony i nagłośniony w naszym kraju. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

28 października 2023r. "Motylki" odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Małym Rudniku, gdzie odbyły się ciekawe warsztaty, zwiedzanie pomieszczeń biblioteki, zapoznanie z zawodem bibliotekarza oraz głośne czytanie książek.

6 listopada 2023r. w Przedszkolu miał miejsce Dzień Postaci z Bajek, podczas którego odbyło się m.in. głośne czytanie bajek przez zaproszonego rodzica. Przedszkolacy zapoznali się z książkami, w których mogli rozpoznać swoje ulubione postacie bajkowe. Najstarsza grupa odgrywała krótkie scenki, wykorzystując teatrzyk kukiełkowy.

14 listopada 2023r. uczniowie klasy IIIb udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Małym Rudniku. Oprócz lektury pięknych, kolorowych książek twórczo pracowali, wykonując plakaty czytelnicze, przeznaczone do szkolnej biblioteki.

Plakat

W listopadzie 2023r. w dwóch miejscach na terenie Szkoły pojawiły się regały z książkami w ramach tzw. "uwalniania książek". Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

14 listopada 2023r. uczniowie klasy IIIb udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Małym Rudniku. Oprócz lektury pięknych, kolorowych książek twórczo pracowali, wykonując plakaty czytelnicze, przeznaczone do szkolnej biblioteki.

Plakat

21 listopada 2023r. odbyło się spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Marcinem Koziołem, autorem lektury dla klas IV-VI "Skrzynia Władcy Piorunów" i jej dwóch kontynuacji: "Tajemnica przeklętej harfy" oraz "Gwiazda Blachonosego" (seria "Detektywi na kółkach"). Pan Marcin jest bardzo ciekawym człowiekiem, informacje o Nim można znaleźć na Jego stronie internetowej.

Spotkanie dla najmłodszych uczestników było poświęcone Wombatowi Maksymilianowi i jego przygodom. Dzieci poznały głównego bohatera książki, będącego przedstawicielem mało znanego gatunku zwierząt, dowiedziały się, gdzie zamieszkuje oraz jak żyje. Autor opowiadał również o podróżach, geografii i kulturze królestwa w Himalajach.

Podczas warsztatów multimedialnych dla uczniów klas IV-VI Autor przedstawił bohaterów książek z serii "Detektywi na kółkach". Uczestnicy poznali biografię wynalazcy taniej energii elektrycznej - Nikoli Tesli i przeprowadzili doświadczenie naukowe polegające na jej wytwarzaniu.

Podczas spotkania z najstarszymi uczniami Autor skupił się na książce "Szalona historia komputerów i gier komputerowych". Była to niezwykła podróż w czasie, podczas której uczestnicy poznali "przodków" smartfonów i tabletów, dotknęli, a nawet rozebrali na części niektóre urządzenia, które zmieniły świat.

Spotkanie było doskonałą promocją czytelnictwa, nie zabrakło w nim humoru i ciekawych opowieści, zachwyciło nie tylko uczniów. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w wydarzeniu, a na zakończenie mogły nabyć książki autora i otrzymać autograf.

22 listopada 2023r. w Przedszkolu odbyły się warsztaty biblioteczne. Pani Klaudia zapoznała dzieci z ofertą Biblioteki Gminnej, opowiedziała o swoim zawodzie oraz "przeniosła" dzieci w magiczny świat książek.

24 listopada 2023r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla nich wystawkę książek o misiach.

Zostały też ogłoszone wyniki konkursu plastycznego na zakładkę do książki o tematyce "misiowej":

  • Przedszkole:
    1. Maria Kamińska (Pszczółki)
    2. Jan Libera (Żabki)
    3. Lena Kleczkowska (Pszczółki)
    • wyróżnienia - Julian Warduliński (Żabki), Stefan Kamiński (Żabki), Milena Wardulińska (Motylki)
  • klasy I-III:
    1. Maria Czaplicka (Ib)
    2. Lena Rumińska (IIIa)
    3. Zuzanna Murawska (IIIa)
    • wyróżnienia - Emilia Stawicka (Ib), Maja Zabłońska (IIIb), Franciszek Czepłowski (Ib), Krystian Głowacki (IIIa), Natalia Rusoń (IIa), Brunon Kwiatkowski (Ib), Anna Abramowska (IIa), Jakub Kleist (Ib)
Plakat
Foto

29 listopada 2023r. uczniowie klasy IIIa udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Małym Rudniku. Oprócz lektury pięknych, kolorowych książek twórczo pracowali, wykonując komiksy.

6 grudnia 2023r. odbył się szkolny konkurs recytatorski.

6 grudnia 2023r. Przedszkolaków odwiedziła Przewodnicząca Rady Rodziców P. Magdalena Marciniak, która przeczytała dzieciom książkę "List do Mikołaja".

Plakat

W dniach 13 listopada - 8 grudnia 2023r. odbył się kiermasz książek.

8 grudnia 2023r. odbyło się pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Specjalnie na tę okazję Koło Teatralne przygotowało przepiękną część artystyczną. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki. Po zakończonej uroczystości pierwszacy odwiedzili bibliotekę szkolną i rozpoczęli przygodę z wypożyczaniem książek.

W styczniu 2024r. biblioteka zaprosiła uczniów do podjęcia wyzwania "książkowego niekalendarza".