banner

Wrzesień

Pierwsze w tym roku szkolnym wspólne chwile przedszkolaków...

Jak w ubiegłym roku w Oddziałach Przedszkolnych będą kontynuowane zajęcia z bajkoterapii. W ramach tych zajęć "Żabki" wysłuchały opowiadania "Jaś i magiczna fasola", odpowiadały na zadawane pytania i oglądały kolorowe ilustracje.

"Biedronki" wzięły udział w Ogólnopolskiej akcji "Kocham słyszeć".

Ulubione zajęcia plastyczne "Pszczółek"...

Zajęcia ruchowe "Motylków"

"Biedronki" celebrowały Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zachęty, wykonując m.in. piękne prace plastyczne.

Dzieci włączyły dię do akcji "Sprzątanie Świata".

Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych zostały objęte programem profilaktycznym "Oddycham nosem cały rok".

Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych obchodziły swoje święto.

Zabawy sensoryczne "Biedronek"

Zabawy muzyczne "Motylków"

Zajęcia plastyczne "Żabek"

U "Pszczółek" zagościła Pani Jesień...

"Biedronki" rozpoczęły zajęcia z kodowania.

"Pszczółki" świętowały Dzień Chłopca.

Październik

"Żabki" wyruszyły na poszukiwanie jesiennych darów. Dużo radości sprawiło samodzielne zbieranie żołędzi, kasztanów, kolorowych liści, rozpoznawanie gatunków drzew, ich owoców i nasion. Ze zbiorów dzieci wykonały piękne kompozycje jesienne.

"Motylki" chętnie poznawały cyferki i literki...

"Żabki" i "Pszczółki" uczciły Światowy Dzień Zwierząt, obchodzony 4 października. Dzień miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta również mają swoje prawa. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców, poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Dowiedziały się, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić - odbyły się rozmowy na temat bezdomnych zwierząt i sposobów udzielania im pomocy.

"Biedronki" październik rozpoczęły od Ogólnopolskiego Dnia Odblasków, następnie świętowała Światowy Dzień Zwierząt. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, wykorzystywały dary natury podczas zajęć, m.in. w celu doskonalenia swoich zmysłów. Największą radość sprawiła im obserwacja kolorowego deszczu i burzy.

Jesienne zajęcia plastyczne w grupie "Żabki".

Zabawa w kodowanie w grupie "Motylki".

Zajęcia plastyczne z plasteliną w grupie "Pszczółki" - wspiera także precyzję, cierpliwość i koncentrację, w zależności od zadania ćwiczy także wyobraźnię i kreatywność.

"Biedronki" korzystały z uroków jesieni. Oprócz spacerów i harców na placu zabaw dzieci wykonały frotaż z kory drzew oraz liści, wykonały owoce z masy solnej i stempelki z liści, malowały na mleku, przeprowadzały eksperymenty.

"Żabki" bawiły się na placu zabaw przy świetlicy socjoterapeutycznej. Szaleństwa na świeżym powietrzu przy drabinkach, huśtawkach, zjeżdżalniach są nie tylko świetną zabawą, ale także prawdziwą nauką - dzieci ćwiczą wiele umiejętności. Plac zabaw jest także źródłem radości, relaksu, odpoczynku, nabywania wielu sprawności ruchowych i pokonywania przeszkód.

Zajęcia w grupie "Motylki"

"Biedronki" poznały Botleya - robota zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

W grupach przedszkolnych obchodzony był Dzień Warzyw i Owoców. W starszych grupach dzieci wykonały sałatkę warzywną oraz wyciskały soki ze świeżych owoców, a w młodszych dzieci wykonały warzywa i owoce z masy solnej.

"Żabki" bawiły się plasteliną.

Bajkoterapia - "Motylki" potrafią nazywać i rozpoznawać różne emocje. Rozwijają umiejętność radzenia sobie z nimi i wyrażania ich tak, żeby nie szkodzić innym.

Odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Leśny ludzik". Celem konkursu było rozwijanie inwencji twórczej i umiejętności plastycznych, wspieranie więzi rodzinnych łączących dzieci i ich rodziców poprzez umożliwienie im wspólnego tworzenia. Na konkurs wpłynęło 20 prac plastycznych wykonanych przez dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców. Miejsca na podium zajęli:

  • I miejsce - Lena Kaczmarczyk (Motylki)
  • II miejsce - Alan Orłowski (Biedronki)
  • III miejsce - Maria Czaplicka (Biedronki)
  • wyróżnienia - Oliwier Mulawka, Brunon Kwiatkowski, Kornel Świs

"Biedronki" podejmowały różne zabawy dydaktyczne, tematyczne i ruchowe.

Listopad

W ramach realizowanego programu "Z kulturą mi do twarzy" "Pszczółki" miały okazję poznać wybrane instrumenty muzyczne.

"Biedronki" przygotowały makiety dla Botleya.

We wszystkich grupach obchodzono Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto stało się okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów i zainspirować dzieci do wspólnej zabawy "w bajkowym wymiarze". Przedszkolaki tego dnia przyszły w przepięknych strojach, które zaprezentowały podczas wspólnych tańców i zabaw na sali. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizytach, były zabawy ruchowe, wspólne tańce przy piosenkach.

Podczas warsztatów "Zrób to sam" dzieci z grupy "Motylki" rozwijały uzdolnienia i zainteresowania, doskonaliły umiejętności praktyczne i sprawność manualną.

"Pszczółki" zorganizowały kreatywną zabawę w lesie.

W grupach przedszkolnych obchodzone było Święto Niepodległości. Dzieci zostały zapoznane z historycznymi wydarzeniami, poznały symbole narodowe m.in. poprzez obejrzenie filmu o polskich symbolach narodowych, wykonały flagi, wysłuchały lub odśpiewały hymn Polski, brały udział w zabawie do piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem".

Dzieci biorące udział w cotygodniowych zajęciach tanecznych, prowadzonych przez Panią Agnieszkę Kędrę, zaprezentowały swoje umiejętności, poczucie rytmu, muzykalność i znajomość tańca nowoczesnego swoim rodzicom. Zabawa była przednia, dlatego również dorośli wzięli w niej udział.

Śnieżne zabawy "Motylków"...

"Motylki" wykonały "cukierkową tęczę" przy okazji omawiania zjawisk atmosferycznych.

Za oknem śniegu coraz mniej, ale "Pszczółki" zdążyły się pobawić oraz przeprowadzić doświadczenie i przekonać się, że śnieg to... woda :)

Najstarsze grupy przedszkolne wzięły udział w gminnym integracyjnym Spotkaniu Młodych Patriotów, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Sztynwagu. Dzieci zaprezentowały poznane piosenki patriotyczne. Wspólnie z dziećmi z innych oddziałów przedszkolnych spędziły czas na świetnej zabawie.

"Biedronki" w niezwykle uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś". Wyjątkowym gościem była Pani Dyrektor. Dzieci wspólnie zrobiły ciasteczka w kształcie misia oraz je udekorowały. Jak na prawdziwe święto przystało - był również piękny i smaczny tort. Cały dzień dzieci bawiły się z pluszowymi przyjaciółmi.

Również "Motylki" spędziły dzień na zabawie ze swoimi pluszowymi misiami.

"Żabki" poznały historię święta misiów, oglądały o nich bajki, bawiły się przy piosenkach o misiach, brały udział w różnych zabawach ruchowych, wykonywały prace plastyczne.

"Żabki" przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów, nie mogło zabraknąć ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, losowania rekwizytów.

Grudzień

Przedszkolaki wybrały się do Miasteczkolandii - centrum zabaw w Grudziądzu, aby przeżyć niesamowitą "mikołajkową" przygodę. Czekała na nich magiczna atmosfera, zabawy i warsztaty świąteczne. Oczywiście z wizytą do Miasteczkolandii przybył również Święty Mikołaj i wspólnie z Elfami zapewnił wiele atrakcji.

"Motylki" stroiły choinkę i salę.

"Żabki" z rodzicami dekorowały pierniczki rozmaitymi polewami i kolorowymi posypkami, słuchając kolęd i pastorałek. Dekorowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało, a unoszący się aromat wprawiał wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała, a pierniczki przepiękne. Dzieci skosztowały swoich dzieł, pozostałe pierniczki zostały schowane na uroczystość wigilijną.

"Biedronki" intensywnie przygotowywały się do Świąt. Wykonanie aniołków, choinek, łańcuchów i bałwanków sprawiło im dużo radości i satysfakcji, a efekty ich pracy okazały się niesamowite.

"Motylki" upiekły pyszne pierniczki. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Nie zabrakło choinek, dzwonków i gwiazdek.

Pasowanie na przedszkolaka kilka razy przekładane w końcu doszło do skutku. Niestety, kilku dzieciom choroba nie pozwoliła na udział, ale obecne "Pszczółki" dały z siebie wszystko i pięknie wystąpiły przed wspaniałą publicznością - swoimi rodzicami.

"Żabki" zaprezentowały świąteczną piosenkę.

"Biedronki" wspólnie z rodzicami przygotowały piękne pierniki na Wigilię. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd.

"Motylki" gościły najbliższych sercu gości - Rodziców! Na powitanie dzieci zaprosiły do obejrzenia świątecznego przedstawienia, które przygotowały pod kierunkiem Pani Dorotki. Występ zachwycił nie tylko Rodziców, bowiem przedszkolaki otrzymały zaproszenie do zaprezentowania swoich umiejętności na spotkaniu świątecznym pracowników Szkoły. Kolejnym punktem programu było wspólne dekorowanie bożonarodzeniowych pierniczków.

22 grudnia 2022r. odbyła się przedszkolna Wigilia Bożego Narodzenia. W salach przedszkolnych odświętnie ubrane przedszkolaki wysłuchały życzeń, które złożyły im Panie Wychowawczynie. Następnie wszyscy zasiedli do pięknie, własnoręcznie przystrojonych stołów, na których czekał poczęstunek. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Oczywiście dzieci odwiedził Mikołaj z pomocnikami, którzy wręczyli upominki.

Styczeń

"Żabki" wykonały piękne zimowe prace, rozwijając aktywność twórczą oraz sprawność manualną. Radość z wykonanych z płatków kosmetycznych bałwanków była ogromna. Była to również świetna zabawa.

"Motylki" na warsztatch "Zrób to sam" ćwiczyły zręczność i małą motorykę oraz wyrabiały umiejętności takie jak szybkość, zwinność i wytrzymałość.

"Biedronki" podejmowały zabawy oddechowe, wspomagające prawidłowy tor oddychania, niezwykle ważny dla rozwoju mowy.

18 stycznia 2023r. w Przedszkolu pojawili się wyjątkowi goście - policjanci. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zapoznanie z zawodem policjanta. Goście przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomnieli numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Nawiązali do konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Podczas spotkania dzieci zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Wszystkie przedszkolaki otrzymały niespodzianki - gadżety odblaskowe.

"Żabki" własnoręcznie wykonały drobne upominki dla Babć i Dziadków na Ich święto.

20 stycznia 2023r. w godzinach popołudniowych w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Po oficjalnym otwarciu uroczystości przez Panią Dyrektor Dorotę Pawlikowską-Gralla oraz przedstawicielkę Zarządu Rady Rodziców - Panią Magdalenę Marciniak, mali artyści z wielkim przejęciem zaprezentowali program artystyczny, który przygotowali na tę okazję pod opieką swoich wychowawców. Na scenie zaprezentowały się dzieci z grup przedszkolnych "Żabki", "Motylki" i "Biedronki" oraz uczniowie klas I-III.

W antrakcie Rada Rodziców ugościła publiczność kawą i pysznym ciastem, a w foyer można było wykonać pamiątkową fotografię wnuczętom z Dziadkami.

Teatralny Dzień Babci i Dziadka przyniósł całej zgromadzonej widowni wiele wzruszeń i wrażeń. Udzieliły się one również szczególnym Gościom, którymi byli: Pani Kurator Maria Mazurkiewicz, Pani Kierownik Wydziału Oświaty Gminy Grudziądz Iwona Ślusarska, Pani Przewodnicząca Rady Gminy Hanna Kołodziej oraz Zastępca Przewodniczące Rady Gminy Grudziądz Pan Piotr Parteka.

Najczęściej słyszanym słowem tego dnia było: DZIĘKUJĘ. Podziękowania płynęły w różnej formie ze sceny, ale i po koncercie można było je usłyszeć ze strony widowni.

Relację fotograficzną sporządziła Pani Anna Kozłowska.

"Pszczółki" zaprosiły Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Ich święta. Spotkanie było okazją do zaprezentowania zdobytych w Przedszkolu umiejętności.

"Żabki" wybrały się na boisko szkolne, aby pobawić się w śniegu i ulepić bałwana.

25 stycznia 2023r. dzieci z Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl "Jaś i Małgosia" w grudziądzkim teatrze.

Bal karnawałowy

Luty

"Motylki" i "Biedronki" obserwowały przyrodę budzącą się do życia mimo kalendarzowej zimy...

"Biedronki" obchodziły Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzieci realizowały wybrane zagadnienia z projektu edukacyjnego Necio.pl, które sprawiły, że w łatwy sposób przyswoiły wiedzę na temat zastosowania urządzeń ekranowych i bezpiecznego korzystania z Internetu.

We wszystkich grupach świętowano Walentynki.

"Pszczółki" miały okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy "Czerwony Kapturek", w dalszej części zajęć same tworzyły spontaniczne mini-przedstawienia.

"Biedronkom" towarzyszyło wiele różnych aktywności, m.in.: zabawy sensoryczne, doświadczenia, bum bum rurki, teatrzyk, malowanie farbami 3d.

Dzieci obchodziły Dzień Dinozaura - poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały, obejrzały film edukacyjny.

Dzieci 6-letnie rozpoczęły realizację programu "Rosnę z matematyką".

Marzec

Dzień Kobiet był pełen uśmiechu i radości. We wszystkich oddziałach chłopcy składali życzenia paniom i dziewczynkom.

Placówka zakwitła wiosennie :)

"Biedronki" założyły zielony ogródek w sali - wysiewały nasionka do pojemników, a później obserwowały wzrost roślinek.

"Motylki" zorganizowały kącik lekarski i apteczny. Wcielanie się w rolę lekarza czy farmaceuty sprawiło im dużo radości.

"Motylki" i "Biedronki" otrzymały list od Pani Wiosny. Wspólnymi siłami wykonały wszystkie jej prośby.

Przedszkolaki chętnie włączyły się w obchody Dnia Kolorowej Skarpetki.

"Biedronki" wykonały instrumenty muzyczne, bociany, malowały na soli oraz za pomocą palców. Były również zabawy sensoryczne, stempelki, doświadczenia.

W Przedszkolu odbyły się "Wiosenne warsztaty logopedyczne". Dzieci i rodzice wspólnie wykonywali ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne, brali udział w zabawach logorytmicznych. Ponadto stworzyli "dmuchajkę" z kolorowymi piórkami.

Kwiecień

3 kwietnia 2023r. w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Przedszkolu odbyły się Niebieskie Igrzyska.

"Żabki" wykonywały wielkanocne stroiki.

Przedszkolaki uczestniczyły w uroczystościach grupowych związanych ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi.

Z okazji Dnia Czekolady na szkolne boisko zawitał Czekoladowy Autobus, w którym dzieci miały okazję własnoręcznie przygotować czekoladowe smakołyki.

Najstarsze przedszkolaki odwiedziła Pani Klaudia z Gminnej Biblioteki Publicznej w Małym Rudniku. Odbyły się zajęcia, które wywołały wiele pozytywnych emocji u dzieci oraz chęć kontynuacji głośnego czytania bajek i wspólnych zabaw.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich "Motylki" i "Biedronki" brały udział w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną. Miały okazję zapoznać się z księgozbiorem biblioteki, dowiedziały się jak należy dbać o książki. Na koniec z dużym zainteresowaniem oglądały wybrane przez siebie książki.

Maj

Przedszkolaki przyłączyły się do akcji #zdroworosnę, która ma na celu przekonać, że uprawa własnych roślin to ekologiczny element zdrowego żywienia. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się o właściwościach leczniczych kopru, jakie witaminy wnosi do naszej diety oraz jak ważny i cenny był w czasach starożytności. Następnie zakładały własne uprawy.

"Motylki" i "Biedronki" wyjechały do Bydgoszczy, gdzie spędziły dzień bardzo aktywnie. Zaczęły od zabaw w "Family Parku", korzystając z licznych atrakcji oraz poznawając tajemnice nauki i techniki Profesora Ciekawskiego. Następnie zmęczone, ale zadowolone odwiedziły Manufakturę Słodyczy "Karmelowa Kraina". Poznały proces powstania lizaków, miały też możliwość wykonać je samodzielnie. Oczywiście nie zabrakło czasu na spacer i pyszne lody.

"Motylki" i "Biedronki" brały udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Angoba. Pracownia Ceramiczna "Pod Zdębiałym Czerepem". Każdy uczestnik warsztatów samodzielnie wykonał magnes na lodówkę.

Z okazji Dnia Mamy i Taty dzieci z grup przedszkolnych zaprezentowały swoim Kochanym Rodzicom program artystyczny. Z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Za pomocą prostych słów przedszkolaki pragnęły podziękować swoim Kochanym Rodzicom za ich miłość, oddanie, trud i poświęcenie włożone każdego dnia w ich wychowanie.

Czerwiec

W Dniu Dziecka "Motylki" i "Biedronki" urządziły sensoryczny piknik na trawie.

Dzieci z grup przedszkolnych wzięły udział w eksperymentach, przeprowadzonych przez doktoranta UMK w Toruniu, Pana Bartosza Przyłuckiego, będących doskonałą okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata fizyki.

Dzieci z grup "Żabki" i "Pszczółki" wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się na wycieczkę do “Krainy Zabaw - Picoland” w Nicwałdzie. Celem wycieczki była przede wszystkim dobra zabawa, jak również kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. Na miejscu czekały liczne atrakcje w plenerze: basen z kulkami, zjeżdżalnie, trampolina, karuzela, dwa place zabaw, stół do tenisa stołowego, piłkarzyki. Wszyscy mogli również podziwiać wiejskie zwierzęta m.in. kucyki, króliki, osiołka. Dzieci bardzo zgodnie spędzały wspólnie czas, a wesoła zabawa, z przerwą na odpoczynek i posiłek (kiełbaska z grilla), trwała aż do popołudnia. Pomimo zmęczenia przedszkolaki w doskonałych humorach wróciły do przedszkola.

W Przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. "Moja rodzina". Celem konkursu było rozwijanie inwencji twórczej i umiejętności plastycznych, wspieranie więzi rodzinnych łączących dzieci i ich rodziców poprzez umożliwienie im wspólnego tworzenia. Na konkurs wpłynęło 18 prac plastycznych wykonanych przez dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców. Wszystkie prace zachwyciły jurorów, były piękne i oryginalne. Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud i pomysłowość. Miejsca na podium zajęli:

  1. Anna Ciechanowska (Motylki)
  2. Jan Kamiński (Biedronki)
  3. Artur Dziubak (Biedronki)
  • wyróżnienia - Maria Kamińska, Stefan Kamiński i Natalia Osiej (Pszczółki)

22 czerwca 2023r. w Przedszkolu miało miejsce uroczyste zakończenie roku przedszkolnego, podczas którego dzieci 6-letnie żegnały się z przedszkolem. Było troszkę śmiechu, radości, ale także i wzruszeń. Dzieci kończące edukację przedszkolną otrzymały dyplomy ukończenia tejże edukacji, natomiast pozostałe dzieci - "Dyplom Dzielnego Przedszkolaka".

Zwieńczeniem roku dla "Motylków" i "Biedronek" był wyjazd do kina.