Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. "Laboratoria Przyszłości" to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach programu szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Program "Laboratoria Przyszłości" to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Szkoła przystąpiła do programu w roku szkolnym 2021/2022.
Rok szkolny 2021/2022
Dzięki dofinansowaniu zakupiono wiele pomocy edukacyjnych:
- aparat cyfrowy z funkcją nagrywania;
- oświetlenie do nagrań;
- "Programowanie w szkole" - zestawy dla początkujących i zaawansowanych oraz łaziki specjalne;
- Robot mBot-S Explorer Kit;
- Robot mBot Ranger;
- eduBoty - robotyka i programowanie;
- dwie drukarki 3D;
- bryły geometryczne składane;
- listwy ułamkowe - zestaw klasowy;
- magnetyczne ułamki i procenty - koła i listwy z tabliczką;
- pomoce dydaktyczne "Klasowa fizyka z walizki - odnawialne źródła energii";
- pomoce dydaktyczne "Fizyczne stacje doświadczalne - prąd i obwody elektryczne";
- pomoce dydaktyczne "Zrozumiała fizyka - magnetyzm";
- pomoce dydaktyczne "Na tropach nauki - siła i ruch";
- eduPlansza fizyka - zasady dynamiki;
- eduPlansza fizyka - prawo Archimedesa;
- eduPlansza fizyka - masa a ciężar ciała;
- mikroskopy + kamera mikroskopowa;
- pomoce dydaktyczne "Budujemy mosty" - zestaw klasowy;
- wiertarko-wkrętarka akumulatorowa w walizce;
- wiertarka stołowa;
- szlifierka stołowa;
- imadło;
- bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco;
- skrzynki uciosowe;
- wyrzynarka włosowa;
- wypalarka do drewna;
- skrzynki narzędziowe:
- zestawy bitów do wkrętarki,
- wiertła spiralne do drewna,
- młotki ślusarskie,
- szczypce uniwersalne,
- wkrętaki,
- pilniki do drewna,
- brzeszczoty do metalu i drewna,
- noże z ostrzem łamanym,
- kątowniki stolarskie,
- suwmiarki,
- taśmy miernicze,
- kątomierz,
- wkłady klejowe,
- zestaw do lutowania,
- ołówki stolarskie,
- papier ścierny w rolce;
- piekarnik elektryczny;
- zestaw garnków;
- patelnie nieprzywierające;
- zestawy noży kuchennych;
- mikser ręczny;
- waga kuchenna;
- stolnice bambusowe;
- deska do prasowania;
- żelazko.
W kolejnych latach uczniowie korzystali z zakupionego sprzętu.
Rok szkolny 2022/2023
09.2022 - Na pierwszych zajęciach techniki uczniowie poznawali narzędzia znajdujące się w sali technicznej oraz ich szerokie zastosowanie. Bardzo entuzjastycznie i z ogromnym zapałem planowali prace w kolejnych miesiącach.
09.2022 - Na zajęciach z przedmiotu innowacyjna biologia uczniowie klas VII-VIII poznali nowe mikroskopy, obserwowali tkanki roślinne i odnóża muchy, poznali słownictwo w języku angielskim dotyczące budowy mikroskopu.
09.2022 - Na lekcji informatyki uczniowie klasy VII odkryli nowe zasoby pracowni komputerowej - elementy robotyki i roboty, które będą sukcesywnie powstawać. Uczniowie poznali zestawy i ustalili plan działań.
09.2022 - Uczniowie klasy Va uczyli się, jak wykonać preparat z cebuli. A potem było ich ulubione "mikroskopowanie" :)
10.2022 - Uczniowie klas I-III poznali zasadę działania drukarki 3D. Wspólnie wydrukowali pierwsze proste projekty kostek. Dzieci chętnie korzystały z robotów Botley oraz budowały ciekawe mosty z klocków konstrukcyjnych.
14.10.2022 - Reprezentacje klas IV-VIII uczestniczyły w szkolnym konkursie MasterChef, korzystając z urządzeń i narzędzi gospodarstwa domowego.
10.2022 - Dzieci z grupy przedszkolnej "Biedronki" poznały Botleya - robota stworzonego w celu łatwego i przyjaznego wprowadzania najmłodszych w świat kodowania. Na początku testowały podstawowe komendy, aby następnie zaprogramować go w celu omijania przeszkód na specjalnie przygotowanym torze. Na zakończenie za pomocą puzzli stworzyły drogę dla Botleya, aby przetestować działanie sekwencji linii przed kolejnymi zajęciami.
10.2022 - Uczniowie klasy VI rozpoczęli pracę nad karmnikami dla ptaków, korzystając ze sprzętów pozyskanych z programu. Praca z narzędziami i różnymi materiałami sprawiła wszystkim dużo radości.
10.2022 - Uczniowie klasy Va realizowali temat "Obserwacja komórek nabłonkowych jamy ustnej pod mikroskopem" z wykorzystaniem mikroskopów pozyskanych z programu.
11.2022 - Dzieci z grupy przedszkolnej "Biedronki" przygotowały makiety dla Botleya. Samodzielnie wykonały domy, drzewa oraz wyznaczyły drogę, po której poruszał się robot. Dzieci z wielkim entuzjazmem współpracowały ze sobą podczas planowania i realizacji zadania, które wymagało od nich koncentracji uwagi, logicznego myślenia oraz cierpliwości.
11.2022 - Uczniowie klasy Vb obserwowali pod mikroskopem własne komórki nabłonka z jamy ustnej. Materiał pobrali samodzielnie, indywidualnie przygotowali preparaty, które oglądali pod mikroskopami.
11.2022 - W ramach zajęć z innowacyjnej biologii (nauczanie dwujęzyczne) zakończono realizację trzech projektów:
- stworzenie makiety drzewa wraz ze słownikiem polsko - angielskim, dotyczącym najważniejszych części drzewa;
- stworzenie zielników z liśćmi gatunków drzew zebranych na terenie Szkoły z opisami w języku angielskim;
- projekt dotyczący działań chroniących naszą planetę - "10 things to do...to protect our planet".
Uczniowie byli bardzo zaangażowani we wszystkie prace, wzajemnie sobie pomagali, wzbogacili swoje słownictwo.
16.11.2022 - Pan Mariusz Paprota podzielił się z nauczycielami wiedzą dotyczącą obsługi drukarek 3D. Ponadto grudziądzka firma Hydro-Vacuum S.A., w której pracuje Pan Mariusz, podarowała Szkole dwa opakowania filamentów.
11.2022 - W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie klas V i VI stawiali pierwsze kroki w robotyce. Składanie i programowanie wzbudziło wiele emocji i pozytywnych wrażeń.
11.2022 - Uczniowie klasy VI budowali karmniki dla ptaków.
11.2022 - Uczniowie klasy IIIa tworzyli konstrukcje mostów, korzystanie z Botleyów oraz majsterkowali, ale najbardziej podobało się korzystanie z drukarki 3D. Powstały kolejne przedmioty i ozdoby, a nawet miały miejsce pierwsze samodzielnie próby projektowania w programie Tinkercad.
12.2022 - Uczniowie klasy VI zorganizowali kawiarenkę z okazji Mikołajek. Samodzielnie przygotowali pyszne słodkości wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu. Było dużo radości, pracy zespołowej, cudnych zapachów i niesamowitych świątecznych smaków.
12.2022 - Uczniowie klasy IIa po pandemicznej przerwie powrócili do warsztatów piernikowych, które tradycyjnie poprowadziła P. Basia z "PiernikoweLove". Dzieci poznały tajniki piernikowego przepisu, zaczynając od przypraw, po sekrety ozdabiania. Potem było ugniatanie, wałkowanie, wycinanie, ozdabianie i oczywiście podjadanie. Robiły to z wielkim zaangażowaniem i z wielką radością, bawiąc się przy tym wyśmienicie.
12.2022 - Uczniowie klasy IIb wydrukowali piękne ozdoby choinkowe.
01.2023 - Uczniowie klasy VI przygotowywali upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka - własnoręcznie wykonane kompozycje ze świeczką.
02.2023 - Uczniowie klasy Va na lekcji matematyki utrwalali umiejętności działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych układając domino.
03.2023 - Pomoce zakupione w ramach programu zostały wykorzystane podczas Drzwi Otwartych.
03.2023 - Uczniowie klasy IV wkroczyli w świat ulamkow zwykłych. Dzielili całości na kawałki i wyciągali wnioski.
03.2023 - Z pomocy zakupionych w ramach programu korzystały dzieci 6-letnie realizujące program popularyzujący matematykę.
03.2023 - Dla kobiet i dziewczynek zostały wydrukowane róże z wykorzystaniem 3D.
04.2023 - Na zajęciach koła przyrodniczego uczniowie wykorzystali mikroskopy. Tym razem szkolni przyrodnicy tropili pantofelki, czyli mikroorganizmy należące do królestwa protistów.
05.2023 - Podczas popołudniowego spotkania integracyjnego uczniowie klasy IIa wykorzystali piekarniki, aby przygotować pizzę.
06.2023 - Uczniowie klas I-III nadal prężnie zdobywali praktyczne umiejętności. Dzięki drukarce 3D i programowi Tinkercard wydrukowali imienne breloki. Ponadto dzieci wykorzystały do nauki przez zabawę roboty i klocki, z których budowały mosty.
Rok szkolny 2023/2024
10.2023 - Uczniowie klas III uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w pieczeniu babeczek i ich dekorowaniu, przeprowadzonych przez Panią Barbarę Małecką.
10.2023 - Uczniowie klasy VII, korzystając z mikroskopów, oglądali preparaty mikroskopowe, uzyskane w programie "Ekopracownia - zielone serce szkoły". Przed przystąpieniem do pracy poznali nowe angielskie słówka dotyczące budowy mikroskopu.
11.2023 - Uczniowie klasy VIII na lekcji fizyki zgłębiali tajemnice prądu.
11.2023 - Na zajęciach dodatkowych z programowania uczniowie korzystali z platformy Minecraft dla Edukacji, budowali mosty POLYDRON oraz tworzyli własne gry na stronie LearningApps.
Minecraft Education to platforma do kreatywnej i pełnej emocji nauki poprzez zabawę, zgodnie z ideą STEM. Gra przygotowuje uczniów do życia w świecie pełnym nowych technologii poprzez kształtowanie kompetencji przyszłości. Wspólne wykonywanie zadań jest nie tylko rozrywką, ale i rozwijaniem wielu umiejętności, takich jak współpraca, rozwiązywanie problemów czy kodowanie. Wspiera także rozwój kompetencji społeczno - emocjonalnych, obejmujących pracę zespołową, komunikację, zarządzanie czasem i ważną w procesie uczenia się motywację wewnętrzną.
Natomiast budowanie mostów POLYDRON (zestawy zakupione w ramach programu) rozwija myślenie przestrzenne, uczy planowania pracy, postępowania według instrukcji, pobudza ciekawość światem techniki i inżynierii budownictwa.
Na platformie LearningApps uczniowie tworzyli gry takie jak: "Milionerzy", "Wyścigi konne" oraz "Memory", dotyczące bezpieczeństwa w Internecie oraz budowy komputera.
12.2023 - Uczniowie klasy V na dodatkowej lekcji matematyki zajmowali się zamianą ułamków niewłaściwych na liczby mieszane i na odwrót. Do ćwiczeń wykorzystali domino ulamkowe.
01.2024 - Na zajęciach dodatkowych uczniowie budowali roboty, mosty oraz modele wg własnego pomysłu. Układali puzzle 3D. Stawiali pierwsze kroki w druku przestrzennym, wykorzystując długopis 3D. Tworzyli swoje pierwsze projekty w programie służącym do modelowania 3D.
01.2024 - Na zajęciach z robotyki oraz zajęciach lekcyjnych uczniowie wydrukowali i ozdobili serduszka dla kochanych babć i dziadków.
02.2024 - Do klas IV zawitały "straszne" ułamki zwykłe. Mimo obaw uczniów okazały się bardzo przyjazne :)
02.2024 - Uczniowie klasy Ia stworzyli swoje własne sklepy: "Sklep u Szymka" oraz "Smerf". Dzieci zaczęły od podziału na grupy, narysowania szyldów oraz haseł promujących firmę. Ustalały ceny towarów, planowały wydatki, liczyły, pisały paragony, wchodziły w rolę sprzedających lub kupujących. Podczas zakupów korzystały z monet wydrukowanych na drukarce 3D oraz banknotów papierowych. Celem zabawy było podsumowanie opracowanych treści z edukacji matematycznej oraz polonistycznej. Uczniowe wiedzą, że słowa: dziękuję, dzień dobry, do widzenia, poproszę, miłego dnia - są bardzo ważne i sprawiają drugiemu człowiekowi radość. Był to pracowity, ale owocny dzień dla wszystkich.
03.2024 - Drukarki 3D zostały wykorzystane na stworzenie drobnych upominków dla pań i dziewcząt z okazji Dnia Kobiet.