banner

Sierpień

Odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci zapisanych do Oddziałów Przedszkolnych oraz spotkania organizacyjne z rodzicami.

Wrzesień

Przez cały rok w Przedszkolu kontynuowane były zajęcia z zakresu innowacji metodycznej "Gimnastyka ciała i języka".

"Biedronki" wybrały się na coroczny Plener rzeźbiarski, organizowany przez P. Danutę Styperek. Myślą przewodnią tegorocznego pleneru była muzyka. Dzieci miały okazję zapoznać się ze sztuką rzeźbienia w drewnie, zobaczyć narzędzia do tego przeznaczone oraz spróbować swych sił. Największe zainteresowanie budziła rzeźba Zbigniewa Wodeckiego.

Dzień Przedszkolaka

Dzieci spotkały się z Policjantami, którzy przeprowadzili pogadankę na temat znajomości zasad bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało upominek - opaskę odblaskową.

"Żabki" i "Pszczółki" poszerzyły wiadomości na temat owoców i warzyw oraz zdrowego odżywiania. Na zakończenie zajęć dzieci lepiły owoce i warzywa z plasteliny.

Dzień Chłopca

Przedszkole przystąpiło do realizacji zadań programu "Z kulturą mi do twarzy".

Październik

W grupach przedszkolnych świętowano Międzynarodowy Dzień Muzyki. Tego dnia dzieci przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Grzechotka, kołatka, cymbałki to tylko niektóre instrumenty, które mogły poznać i usłyszeć na żywo. Każde dziecko miało możliwość spróbowania samodzielnej gry na instrumentach. Przedszkolaki nie tylko słuchały utworów muzycznych, ale również odgadywały zagadki muzyczne i brały udział w zabawach muzyczno - ruchowych. Były też pląsy do znanych dzieciom piosenek.

"Żabki" obchodziły Światowy Dzień Zwierząt.

W Szkole gościła Ochotnicza Straż Pożarna z Rudy. Strażacy zaprezentowali przedszkolakom wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej pracy, specjalne ubranie, a także sprzęt ochrony dróg oddechowych. Największe zainteresowanie wzbudził wielki czerwony wóz strażacki, do którego każde dziecko mogło wejść i poczuć się jak prawdziwy strażak. Największą atrakcją było oczywiście użycie węża strażackiego. Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami przy wozie strażackim.

"Pszczółki" i "Motylki" własnoręcznie przygotowały pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców krajowych i egzotycznych, poznania ich zapachów i smaku.

Foto

Przedszkolaki zbierały karmę dla zwierząt z Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu.

"Żabki" obchodziły Dzień Drzewa, mający na celu uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka. Przedszkolaki wzięły udział w zabawie "Narodziny drzewa", podczas której wizualizowały wzrost drzew. Wykonały pracę plastyczną, której bohaterem było oczywiście drzewo. Nie zabrakło też konkurencji. Dzieci mogły m.in. przejść po przyrodniczym torze przeszkód, który składał się z liści, kasztanów i orzechów, za pomocą zmysłu dotyku rozpoznawały owoce drzew, rozwiązywały zagadki przyrodnicze. Na koniec zabawy dzieci złożyły ślubowanie, w którym obiecały, że będą dbać o drzewa i je szanować.

"Biedronki" obchodziły Dzień Marchewki. Sześciolatki poznały wartości odżywcze i walory smakowe warzywa, degustowały je w stanie surowym oraz w przetworach, m.in. sok i ciasto.

Zwieńczeniem długiego cyklu tematycznego były obchody Światowego Dnia Owoców i Warzyw w ramach promocji zdrowia oraz kształtowania nawyków prozdrowotnych. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat właściwej diety oraz przekonać się, jak pyszne mogą być surowe warzywa i owoce. Były też zabawy edukacyjne oraz muzyczno - ruchowe przy piosenkach o tematyce owocowo - warzywnej. Dzieci wykonały również prace plastyczne. Na koniec odbyła się degustacja witaminowych pyszności.

"Biedronki" poznały tajniki malarstwa. Mali "mistrzostwie pędzla", wykorzystując bogatą paletę barw, malowali motywy pięknej polskiej jesieni.

"Motylki" dzielnie kruszyły pastele i farbowały watę, a na koniec wykonały piękne wiewiórki.

"Pszczółki" zaprezentowały piosenkę połączoną z muzycznym akompaniamentem.

"Żabki" do malowania jesiennych liści wykorzystywały swoje paluszki - wypełniały odciskami paluszków obrazek liścia. W ten sposób poznawały różne struktury i doskonaliły sprawność manualną.

Kodowanie w szerokim zakresie włączane jest w codzienną edukację "Motylków" i "Biedronek". Dzieci rozwijały koordynację wzrokowo - ruchową, doskonaliły spostrzegawczość i szybkość reakcji, nabywały umiejętność współpracy i współdziałania w zespole. Zadania z kodowania to świetna zabawa, którą bardzo polubiły.

"Motylki" miały okazję przechadzać się jesienną ścieżką sensoryczną, utworzoną z liści, kasztanów, żołędzi, szyszek oraz patyków. Mogły rozwijać wyobraźnię dotykową, ćwiczyć równowagę, stymulować receptory, poznając przy tym samym różnorodne faktury. Wykonały rowniez wspaniałe jesienne obrazy - leśne ludki.

Foto

Odbył się międzyszkolny konkurs plastyczny "Myję ręce", organizowany przez Szkołę Podstawową w Piaskach. W swoich grupach wiekowych III miejsca zajęli: Oliwier Czepłowski (kl. III) oraz Oliwier Rybarczyk ("Motylki").

Listopad

W grupie "Żabek" odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, wierszyki i tańce. Dla większości dzieci był to pierwszy "publiczny" występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie przez Panią Dyrektor ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką. Na znak tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom, pamiątkowy medal oraz słodycze. Uroczystość zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami.

Z okazji Święta Niepodległości dzieci realizowały w grupach różne działania - wykonywały kotyliony, chorągiewki, poznawały historię Polski, oglądały filmy edukacyjne, odśpiewały hymn państwowy.

Dzieci przeniosły się do krainy bajek. Dzieci przybyły przebrane w piękne bajkowe stroje. Zabawom i tańcom nie było końca. Dzieci oglądały fragmenty swoich ulubionych bajek, brały udział w quizach, m.in. rozpoznawały postaci i tytuły bajek po przeczytanym fragmencie, obejrzeniu ilustracji czy rekwizytu, wykonały również kukiełki. Atrakcjami były zabawy ruchowe, zajęcia z chustą animacyjną, ciekawe konkurencje np. oddzielanie fasoli od kaszy oraz prace kreatywne. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania ulubionych piosenek.

Dzieci wybrały się na wycieczkę do grudziądzkiego teatru na spektakl pt "Królewna Dobromiła".

Dzieci uczciły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

W grupach przedszkolnych obchodzony był Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci recytowały, śpiewały, tańczyły, tworzyły prace plastyczne, a nade wszystko prezentowały swoje ulubione pluszaki.

"Żabki" malowały... siebie :)

Dzieci poznawały związane z Andrzejkami zwyczaje i obrzędy poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach.

Grudzień

"Pszczółki" tworzyły mini-rzeźby z gliny.

Dzieci wybrały się do centrum zabaw "Miasteczkolandia" w Grudziądzu, gdzie uczestniczyły w świątecznych warsztatach i spotkały się z Mikołajem.

"Motylki" bawiły się na wyczekiwanym śniegu :) W trakcie zajęć lepiły bałwany, wykonywały aniołki na śniegu, śnieżki, a wszystko przy nauce wyrażeń i zwrotów w języku angielskim.

Przy okazji obchodów Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami Pani Eliza Kowalska (ELISA Integracja Sensoryczna) poprowadziła zajęcia sensoplastyczne oraz sensoryczne dla dzieci z grup przedszkolnych, które świetnie się bawiły tworząc różnokolorowe masy, własną plastelinę, a także samodzielnie zrobiły dla siebie gniotki przy użyciu kulek hydrożelowych.

Niektórzy nauczyciele odbyli szkolenie dotyczące wsparcia uczniów niepełnosprawnych.

Zabawy i ćwiczenia sensoryczne w grupie "Biedronek".

Dzieci przygotowywały się do obchodów świąt Bożego Narodzenia - wytwarzały przeróżne ozdoby, dekorowały pierniczki. Na zajęciach teatralnych "Biedronki" wykonały kukiełki, które wykorzystały do zabaw scenicznych.

Odbyły się uroczystości wigilijne. Odświętnie ubrane dzieci wysłuchały życzeń, a następnie zasiadły do pięknie ustrojonych stołów, na których czekał świąteczny poczęstunek. Oczywiście w żadnej grupie nie zabrakło Świętego Mikołaja, który przybył z ogromnym workiem prezentów.

"Motylki" i "Biedronki" zaprezentowały jasełka.

Świąteczną wizytę złożyli przedszkolakom przedstawiciele 8 Batalionu Walki Radioelektronicznej, czyli popularnych "Janosików". Żołnierze z tej grudziądzkiej jednostki pełnią służbę na polsko - białoruskiej granicy. Dzieci przygotowały dla nich laurki, kartki, świąteczne obrazki i smaczne pierniki, które przekazały wraz z życzeniami spokojnych, zdrowych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia.

Na ręce Pani Dyrektor wpłynęły podziękowania od żołnierzy i życzenia świąteczne dla przedszkolaków i pracowników Przedszkola.

Zostały ogłoszone wyniki Konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową, organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Małym Rudniku. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki - grupowo i indywidualnie. Do konkursu zgłoszono 9 prac. Wyróżnienie uzyskała Natalia Marciniak z grupy "Biedronki".

Styczeń

"Biedronki" dokarmiały ptaki.

Zabawa swobodna w grupie "Motylków"

"Biedronki" poznały zasady bezpiecznych zabaw zimowych.

Podczas ferii zimowych przedszkolaki wesoło spędzały czas na różnych grach i zabawach muzyczno - ruchowych, wykonywały ciekawe prace plastyczno - techniczne.

W tygodniu poprzedzającym Dni Babć i Dziadków dzieci przygotowały dla swoich Bliskich różne niespodzianki - kartki, upominki, piosenki, a nawet inscenizację.

Luty

Przedszkole przystąpiło do realizacji zadań programu "Na dobry początek".

Zabawa instrumentami w grupie "Motylków"

W Przedszkolu gościli przedstawiciele Komisji Dian przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Toruniu. Gościem specjalnym był Rolex - przemiły pies gończy polski.

Dzieciom została przekazana wiedza na temat zwierząt żyjących w naszych lasach. Zajęcia były interesujące, dzieci z dużym zaangażowaniem i ciekawością w nich uczestniczyły.

Zabawy muzyczno - ruchowe w grupie "Żabek"

Dzień Pizzy - było naprawdę smakowicie...

Z okazji Dnia Zakochanych wszyscy wyznawali, że chcą kochać i kochają...

Z okazji Dnia Kota "Żabki" rysowały swoje kochane pupile, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe kocie zabawy i zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach.

"Biedronki" bawiły się chustą animacyjną do utworu Piotra Czajkowskiego "Walc kwiatów".

Bal karnawałowy

Z okazji Dnia Dinozaura dzieci udały się w podróż do prehistorycznych czasów - oglądały książki i filmy edukacyjne, wykonały prace plastyczne, zabawiły się w paleontologów i wykonały skamieniałości dinozaurów.

Przedszkolaki realizowały zadania programu "Zakamarek - ekotriki na kąciki".

Marzec

W grupie "Biedronki" dziewczynki i Panie odebrały wiele życzeń z okazji swojego święta.

Pierwszy dzień wiosny powitano smacznie i zdrowo, wesoło i kolorowo.

Tego dnia został też zaakcentowany Światowy Dzień Zespołu Downa poprzez prezentowanie kolorowych skarpetek - symbolu tego dnia.

Wiosenne porządki u "Motylków".

W ramach projektu "Mikołaj Kopernik Ekonomista" grupa "Biedronki" uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w Bibliotece Głównej w Grudziądzu.

Sołectwa Biały Bór, Ruda oraz Wałdowo Szlacheckie wsparły finansowo Placówkę. Część przekazanych środków została przeznaczona na zakup zabawek edukacyjnych do Przedszkola, które nie tylko służą wszechstronnemu rozwojowi dziecka, ale przede wszystkim wywołały szerokie uśmiechy na twarzach dzieci.

Kwiecień

Od września 2021r. rozpoczęły się zajęcia taneczne dla dzieci z grup przedszkolnych, prowadzone przez Panią Agnieszkę Kędra z Grudziądzkiego Teatru Tańca.

W ramach programu "Na dobry początek" dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-II obejrzeli i wysłuchali audycji "Muzyka z głębi" w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

"Pszczółki" utrwalały znajomość figur geometrycznych, wykonując "gigantyczną" pisankę.

"Biedronki" uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu, podczas których poznały znaczenie tradycji świątecznych.

"Żabki" posiały owies do pojemniczków z ziemią. W trakcie siania było dużo zabawy i troszkę bałaganu. Pojemniczki z ziemią i owsem zostały ustawione na parapecie i podlane. Piękną, zieloną trawkę dzieci zabrały do domu na świąteczny stół.

"Żabki" malowały farbami jajka nabite na patyczek, by później włożyć je do swoich świątecznych stroików. Dzieci wykonały ozdoby na jajkach według własnych pomysłów, wykazały się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Ozdabianie pisanek sprawiło im wiele radości.

We wszystkich grupach przedszkolnych panowała od rana świąteczna atmosfera. Było kolorowo, smacznie i słodko. Ponadto przedszkolacy poszukiwali prezentów od zajączka.

Dzieci obchodziły Dzień Ziemi. Dowiedziały się, dlaczego Ziemię nazywa się zieloną lub niebieską planetą, poznały sposoby dbania o środowisko naturalne oraz oszczędzania wody, usłyszały, dlaczego i jak należy segregować śmieci. Dzieci brały udział w zabawach muzyczno - ruchowych, wykonywały prace plastyczne.

W ramach programu "Na dobry początek" dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały przedstawienie kukiełkowe "Złota rybka".

Odbyły się różnorodne zajęcia związane tematycznie z obchodami Majowych Świąt.

Plakat

W ramach Dnia Otwartego naszej Szkoły przyjmowaliśmy Gości. Staraliśmy się, aby wszyscy poczuli się u "Orszy" jak w domu. Zarówno dzieci przedszkolne jak i te, które przygotowują się do rozpoczęcia nauki w Szkole, miały możliwość zapoznania się z nauczycielami. Goście odwiedzali sale przedszkolne i lekcyjne, pracownie, mogli uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, z robotyki oraz pograć w gry planszowe. Odbyło się również spotkanie dla rodziców przyszłorocznych "zerówek". Uczniowie klasy IVb pokazali, w jaki sposób pracują nad utworami literackimi - przedstawili przygotowane w ramach lekcji j.polskiego krótkie przedstawienie "O Bazyliszku".

Dzieci przystąpiły do projektu "Poznajemy wiosnę wszystkimi zmysłami" na platformie e-twinning.

Maj

Korzystając z pięknej majowej pogody "Żabki" i "Pszczółki" wyruszyły na "stary" plac zabaw, aby bawić się w berka, ganianego, wspinać się po drabinkach i zjeżdżać ze zjeżdżalni.

"Biedronki" i "Motylki" były na wycieczce w Toruniu. Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie seansu dla najmłodszych w Planetarium. Dzieci poznały cechy planet Układu Słonecznego, nazwy gwiazdozbiorów. Następnie wysłuchały legend w Domu Legend Toruńskich. Kolejnym wydarzeniem były zabawy ruchowe w Kinder Parku.

Zabawy na świeżym powietrzu "Motylków".

W ramach programu "Na dobry początek" dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III obejrzeli i wysłuchali audycji "Słońce, pomarańcze i Flamenco" w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

"Żabki" przygotowały niespodziankę dla swoich Mam z okazji Ich święta.

Święto Szkoły '2022 zostało połączone z Piknikiem Rodzinnym oraz obchodami Dnia Dziecka.

Czerwiec

"Biedronki" doskonale nauczyły się alfabetu w języku angielskim i chętnie śpiewały.

Przedszkolaki wzięły udział w akcji "Dzień Pustej Klasy"

"Pszczółki" i "Żabki" były na wycieczce w Juraparku w Solcu Kujawskim. W programie znalazły się: ścieżka edukacyjna, kino 5D, plac zabaw, muzeum, warsztaty, park miniatur zabytków Polski... Pogoda dopisała, dzieci bawiły się wyśmienicie.

W ramach programu "Na dobry początek" dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie "Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki".

Dzieci z grup "Żabki", "Pszczółki" i "Motylki" prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Po występach wszystkie przedszkolaki otrzymały "Dyplomy Dzielnego Przedszkolaka" z rąk Pani Wicedyrektor oraz nagrody - niespodzianki, wręczone przez Wychowawczynie. Panie życzyły swoim wychowankom, aby wakacje były czasem zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku. Gratulowały dzieciom osiągniętych sukcesów i serdecznie podziękowały Rodzicom za zaangażowanie i serce włożone we współpracę.

Uroczystość zakończenia edukacji przedszkolnej dzieci z grupy "Biedronek" rozpoczęły tanecznym krokiem poloneza, a następnie zaprezentowały recytatorskie talenty. Podczas "oficjalnej" części uroczystości Pani Dyrektor wręczyła pamiątkowe "Dyplomy ukończenia edukacji przedszkolnej", a Wychowawczyni - upominki książkowe oraz symboliczne "biedronki". Po uroczystości odbyła się pożegnalna, grupowa sesja zdjęciowa.