banner

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2021r. na szkolnym boisku odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022.

Przy tej okazji pożegnano P. Iwonę Maciulewicz, dziękując za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów.

Powitano też nowych nauczycieli.

Nowością są szkolne autobusy, dowożące uczniów do Szkoły. Dowozy zorganizowane zostały przez Gminę Grudziądz.

Z powodu rozkładu jazdy autobusów szkolnych zmienił się harmonogram godzin lekcyjnych i przerw międzylekcyjnych.

W godzinach popołudniowych odbyła się msza św., inaugurująca rok katechetyczny.

Szczepienia w Szkole

2 września 2021r. odbyło się spotkanie z panią dr J. Wiśniewską-Chomicz, lekarzem z Przychodni Zdrowia w Piaskach, dotyczące tematyki szczepień dzieci od 12 roku życia.

Serce dla Inki

3 września 2021r., w ramach projektu "Serce dla Inki", odbyła się wycieczka do Gdańska.

Szkolne przygody Gangu Swojaków

We wrześniu 2021r. uczniowie klas II przystąpili do realizacji projektu "Szkolne przygody Gangu Swojaków", ogłoszonego przez Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów "Biedronka".

Plener Rzeźbiarski

Uczniowie klas II wybrali się na coroczny Plener rzeźbiarski, organizowany przez P. Danutę Styperek. Myślą przewodnią tegorocznego pleneru była muzyka. Dzieci miały okazję zapoznać się ze sztuką rzeźbienia w drewnie, zobaczyć narzędzia do tego przeznaczone oraz spróbować swych sił. Największe zainteresowanie budziła rzeźba Zbigniewa Wodeckiego.

Dzień Kropki

15 września 2021r. uczniowie klas I-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy.

Serce dla Inki

17 września 2021r. odbyły się obchody, wieńczące realizację projektu.

Goście, Goście...

17 września 2021r. gościliśmy w Szkole samorządową delegację z gminy Inowrocław. Gościom towarzyszył Wójt Gminy Grudziądz Pan Andrzej Rodziewicz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Grudziądz oraz sołtys Wałdowa Szl. - Pan Piotr Parteka, a także Pan Piotr Śleboda. Gości oprowadzili Pani Dyrektor Dorota Pawlikowska-Gralla oraz Pan Krzysztof Sulerzycki - wieloletni Dyrektor Szkoły.

Sprzątanie Świata

20 września 2021r. uczniowie klas I-VIII pod opieką nauczycieli wyruszyli w teren, by "sprzatać świat", czyli oczyścić teren miejscowości ze śmieci, zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.

Matematyka wokół nas

21 września 2021r. odbył się konkurs matematyczny - "Uczniowie" kontra "Rodzice"

Konkurs fotograficzny

21 września 2021r., w świetlicy wiejskiej w Białym Borze, podsumowano powiatowy konkurs fotograficzny pn. "To mnie zachwyca w mojej małej ojczyźnie". W konkursie, współorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu oraz Szkołę Podstawową w Nowej Wsi, skierowanym do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu grudziądzkiego, uczestnicy mieli za zadanie zarówno uchwycić za pomocą aparatu fotograficznego elementy środowiska przyrodniczego, a także je opisać w krótkich słowach.

Uczennica naszej Szkoły - Zofia Romańska (kl. VIIa) - zajęła II miejsce.

Sport - kolarstwo

22 września 2021r. na terenie Ośrodka Delfin odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w kolarstwie MTB. W klasyfikacji drużynowej nasza Szkoła zajęła II miejsce! Indywidualnie w swoich kategoriach wiekowych:

 • I miejsce - Sebastian Załęski (V)
 • II miejsce - Wiktor Gołębiowski (VI)
 • III miejsce - Filip Pietrzak (IVb)
 • I miejsce - Bartosz Dymarkowski (VIIa)
 • I miejsce - Max Kornacki (VIIb)
 • II miejsce - Michał Bill (VIIa)
 • IV miejsce - Dawid Libera (VIIIb)
 • V miejsce - Dawid Wiecki (VIIb)
 • II miejsce - Alicja Laskowska (VIIa)

Spotkanie z Policjantami

23 września 2021r. uczniowie klas I-III spotkali się z Policjantami, którzy przeprowadzili pogadankę na temat znajomości zasad bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało upominek - opaskę odblaskową.

Nocne czuwanie

24 września 2021r. po dłuuuugch wyczekiwaniach uczniowie klasy VIIIb zorganizowali nocleg w Szkole, a raczej nocne czuwanie :) Było przesympatycznie, śmiesznie i ciekawie.

Sport - piłka nożna

27 września 2021r. na boisku w Węgrowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w piłce nożnej. Najstarsi uczniowie w kategorii klas VII-VIII zdobyli Mistrzostwo Gminy, młodsi po serii rzutów karnych zajęli IV miejsce.

Sport - kolarstwo

28 września 2021r. na terenie Ośrodka Delfin odbyły się Mistrzostwa Powiatu w kolarstwie MTB. Nasi uczniowie stanęli na podium zdobywając medale:

 • Filip Pietrzak (IVb) - brązowy
 • Sebastian Zalewski (V) - brązowy
 • Wiktor Gołębiowski (VI) - brązowy
 • Alicja Laskowska (VIIa) - srebrny

Dzień Chłopca

30 września 2021r. we wszystkich klasach dziewczęta uhonorowały swoich Kolegów z okazji Ich święta, składając życzenia i częstując słodkościami. Nie zabrakło w tym dniu radosnej zabawy, pląsów przy muzyce, ciekawych konkursów.

Sport - piłka nożna

30 września 2021r. na boisku w Węgrowie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Drużyna chłopców klas VII-VIII (rocznik 2007-2008) zdobyła Mistrzostwo Powiatu w piłce nożnej.

Wrzesień - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy Ib wspólnie budowali klasowy szałas oraz przygotowali "ognisko", w którym szyszki pełniły rolę kiełbasek :)

Uczniowie klasy IIb utrwalali zasady bezpieczeństwa na drodze oraz przypominali sobie poznane znaki drogowe. Podczas zajęć zaakcentowali Dzień Ziemniaka wykonując z nich pomysłowe stworki. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach sportowych.

Uczniowie klasy IIa z okazji Dnia Ziemniaka wykonali ziemniaczane stworki.

Uczniowie klasy III na zajęciach plastyki wykonywali ludziki, zwierzęta i różne stworki z ziemniaków oraz ziemiaczane pieczątki.

Uczniowie klasy Ib wykonali obrazy pt. "Jesienne drzewo" przy użyciu swoich palców leśne zwierzątka z plasteliny.

Rozpoczęły się zajęcia plastyczne, prowadzone przez Panią Magdalenę Klimkiewicz.

Ś.p. Teresa Dangel

30 września 2021r. odeszła zaprzyjaźniona z naszą Szkołą Pani Teresa Dangel - Córka płka Konstantego Druckiego-Lubeckiego.

Sport - kolarstwo

Na początku października 2021r. drużyna UKS ORION RUDA gmina Grudziadz, w składzie której znajdują się uczniowie naszej Szkoły: Igor Pietrzak i Jakub Mielewski (VIIIb), stała się najlepszą drużyną młodzików w Polsce, zdobywając tytuł Mistrzów Polski.

Sport - biegi przełajowe

5 października 2021r. odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w biegach przełajowych. Młodsi chłopcy zajęli II miejsce, natomiast starsi I miejsce, zdobywając tytuł Mistrzów Gminy. Również starsze dziewczęta sięgnęły po mistrzowski tytuł, zajmując I miejsce.

Kiermasz książek

W dniach 28 września - 8 października 2021r. odbył się kiermasz książek, zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Z prowizji uzyskanej ze sprzedaży biblioteka uzyskała kwotę ponad 100 zł na zakup lektur.

Spotkanie ze strażakami

7 października 2021r. gościła w Szkole Ochotnicza Straż Pożarna z Rudy. Strażacy zaprezentowali uczniom klas I-III wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej pracy, specjalne ubranie, a także sprzęt ochrony dróg oddechowych. Największe zainteresowanie wzbudził wielki czerwony wóz strażacki, do którego każde dziecko mogło wejść i poczuć się jak prawdziwy strażak. Największą atrakcją było oczywiście użycie węża strażackiego. Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami przy wozie strażackim.

Sport - biegi przełajowe

8 października 2021r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w biegach przełajowych. Starsi chłopcy zajęli I miejsce, natomiast starsze dziewczęta - III miejsce.

Konkurs fotograficzny

W dniach 6-11 października 2021r. miał miejsce konkurs fotograficzny pn. "Jesień w moim obiektywie", ogłoszony przez świetlicę szkolną. Wpłynęły 32 fotografie. Po długiej naradzie jury konkursowe wybrało po trzy zwycięskie fotografie w każdej kategorii wiekowej:

 • klasy I-III
  • I miejsce - Zuzanna K.
  • II miejsce - Tymon R.
  • III miejsce - Dajana Ł.
 • klasy IV-VIII
  • I miejsce - Amelia Ch.
  • II miejsce - Roksana Ż.
  • III miejsce- Luiza K.
  • wyróżnienie - Maja K.

Sport - piłka nożna

12 października 2021r. chłopcy z klas VII-VIII startowali w wojewódzkim ćwierćfinale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej w Wąbrzeźnie. Po rozegranych meczach ostatecznie zajęli IV miejsce.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2021r. był dniem świątecznym, wolnym od zajęć lekcyjnych. Już dwa dni wcześniej popłynęły życzenia dla całej społeczności szkolnej w formie filmowej, przygotowane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz uczniów klasy III.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonywali upominki i portrety nauczycieli.

Pasowanie "pierwszaków"

Tradycyjnie 14 października 2021r. odbyło się Pasowanie Uczniów Klasy I pod kierunkiem wychowawczyń - Pań Lucyny Małeckiej i Anity Wesołowskiej.

Matematyka wokół nas

14 października 2021r. miała miejsce akcja, wzorująca się na słynnym programie "MasterChef".

Sport - biegi sztafetowe

19 października 2021 r. na Polanie Różopole w Myślęcinku w Bydgoszczy odbyły się zawody w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Powiat grudziądzki reprezentowali uczniowie z naszej Szkoły oraz z Radzynia Chełmińskiego. Po emocjonujących biegach w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej drużyna chłopców z klas VII-VIII zajęła 10 miejsce.

Harcerskie życie

21 października 2021 r. zuchy kontynuowały pracę z prawem zucha.

Sport - tenis stołowy

22 października 2021r. na hali sportowej w Mokrem odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w tenisie stołowym. Nasze drużyny dziewcząt i chłopców skończyły turniej na II miejscu, zdobywając tytuły Wicemistrzów Gminy Grudziądz.

Warsztaty przyrodnicze

22 października 2021r. uczniowie klas IVa, IVb i VI zwiedzili Ogród Zoobotaniczny w Toruniu oraz uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych pn. "Nie taki gad straszny".

Dzień Dyni

W ostatnim tygodniu października 2021r. uczniowie najmłodszych klas obchodzili Dzień Dyni. Było zdrowo, smacznie i kolorowo. Dynia wystąpiła w postaci surowej, pieczonej, zupy, przecieru, dżemu, ciasta i soku. Miała miejsce degustacja zupy, chleba, ciasta, marynat, surówek, dżemu i pestek. Dzieci mogły też zanurzyć ręce w miąższu dyni. Nie zabrakło przy tym przepięknych strojów, wspaniałej zabawy i działalności plastycznej.

Natomiast w świetlicy szkolnej z tej okazji dzieci samodzielnie gotowały dyniową konfiturę.

Akcja charytatywna

W październiku 2021r. Szkolne Koło Wolontariatu ogłosiło challenge-wyzwanie dla wszystkich ludzi o gorących sercach pn. "Stop pustym miskom - wspomóż schronisko", mające na celu zebranie darów dla podopiecznych Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu. Efektem akcji było 350 kg karmy i mnóstwo przysmaków, koce, drapaki, miski, które zostały dostarczone do Centrum.

Konkurs plastyczny

W październiku 2021r. odbył się międzyszkolny konkurs plastyczny "Myję ręce", organizowany przez Szkołę Podstawową w Piaskach. W swoich grupach wiekowych III miejsca zajęli: Oliwier Czepłowski (kl. III) oraz Oliwier Rybarczyk ("Motylki").

BohaterON

W październiku 2021r. uczniowie przystąpili do realizacji projektu "BohaterON".

Październik - migawki z lekcji i zajęć

Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy V pięknie czytali fragmenty lektury "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło". Wszyscy doskonale interpretowali tekst książki, oddali fantastyczny i humorystyczny klimat powieści.

Uczniowie klasy Ia wykazali się dużą kreatywnością podczas pracy w grupach, poruszając wyobraźnię, wykonując makiety lasu z kasztanów, żołędzi, szyszek i liści.

Uczniowie klasy IIa poznali technikę frotażu. Prace zostały wykonane pastelami. Dodatkowo tworzyli dowolne kompozycje jesienne, powstały bardzo kreatywne pomysły.

Podczas zajęć świetlicowych dziewczynki zaprezentowały przepis na syrop odpornościowy :)

Uczniowie klasy Ia przygotowali samodzielnie kanapki na drugie śniadanie. Ich podstawą były warzywa.

Zajęcia plastyczne, prowadzone przez Panią Magdalenę Klimkiewicz.

Ocalić od zapomnienia

W ostatnich dniach października 2021r. uczniowie tradycyjnie sprzątali tereny wokoło Miejsc Pamięci w okolicy Szkoły oraz zapalili znicze.

Bronek challenge

W ostatnich dniach września 2021r. zostaliśmy nominowani przez Niepubliczną Szkołę Podstawową w Węgrowie do projektu pn. "Bronek challenge" z okazji Roku Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu. Poniżej efekt naszych wspólnych wysiłków :)

Listopad - migawki z lekcji i zajęć

W listopadzie 2021r. pierwsze lekcje języka polskiego w klasie VI związane były tematycznie z Rokiem Stanisława Lema.

Klasa V na lekcji języka polskiego przygotowała scenki do utworu Adama Mickiewicza "Przyjaciele". Z pomocą przyszła Pani Joanna Rużańska, przygotowując piękną scenografię. Uczniowie podzielili się rolami i opowiedzieli historię przyjaźni Leszka i Mieszka. Przygotowali piękne stroje. Wspaniale pracowali w grupach, pomagali sobie nawzajem w myśl przysłowia "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie".

Uczniowie klasy IIa przenieśli się do krainy bajek. Dzieci przybyły przebrane w piękne bajkowe stroje. Zabawom i tańcom nie było końca. Dzieci oglądały fragmenty swoich ulubionych bajek, brały udział w quizach. Atrakcjami były zabawy ruchowe, zajęcia z chustą animacyjną, ciekawe konkurencje np. oddzielanie fasoli od kaszy oraz prace kreatywne. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania ulubionych piosenek.

Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klas IV-VIII spotkali się z Panem Krzysztofem Sulerzyckim, który opowiedział o wydarzeniach w 1918r.

Najmłodsi realizowali w klasach różne działania - wykonywali kotyliony, chorągiewki, lapbooki, poznawali historię Polski, oglądali filmy edukacyjne, odśpiewali hymn państwowy.

Uczniowie klasy IIb pod kierunkiem Pani Kingi Kleczkowskiej przygotowali montaż słowno - muzyczny.

Harcerze i zuchy brali udział w uroczystości na Rynku w Grudziądzu.

Warsztaty przeciwpożarowe

15 listopada 2021r. uczniowie klas IV-V uczestniczyli w warsztatach w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży "Ognik" w Grudziądzu. Zabawa była wyśmienita, a i wiedzy na temat zapobiegania pożarom zdecydowanie przybyło.

Profilaktyka uzależnień

15 listopada 2021r. uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w spotkaniu słowno - muzycznym pn. "Nałogi - droga donikąd". Prowadzącym był Jacek Dewódzki - gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i wieloletni wokalista zespołu Dżem.

Podczas spotkania muzyk w sposób ciekawy, niekonwencjonalny i przystępny opowiadał o zagrożeniach, które z każdym dniem stają się coraz większym problemem młodych ludzi. Przytaczał historie znanych osób, które skończyły tragicznie, bo przegrały z nałogiem, m.in. wspomniał chociażby legendarnego wokalistę Dżemu Ryśka Riedla, który przegrał walkę z narkotykami. Opowiadał o własnych trudnych doświadczeniach i walce, jaką stoczył, by stać się tym, kim jest dziś. Słowa wokalisty adresowane do młodzieży były niezwykłym świadectwem człowieka, który dokonywał w życiu trudnych, skomplikowanych i nie zawsze słusznych wyborów. Spotkanie miało przestrzec i skłonić młodzież do podjęcia decyzji o życiu wolnym od używek, Internetu, o szanowaniu własnego życia, które jest darem, a nie karą.

Swoją opowieść Jacek Dewódzki przeplatał śpiewem i grą na gitarze, wykonując najbardziej znane utwory Dżemu. Do wszystkich piosenek wokalista nawiązywał poprzez interesującą i pouczającą historię.

W teatrze

16 listopada 2021r. uczniowie klas I SP wybrali się na wycieczkę do grudziądzkiego teatru na spektakl pt "Królewna Dobromiła".

Podróże z Patronem

W dniach 17-18 listopada 2021r. odbyła się wycieczka do Warszawy.

Harcerskie życie

18 listopada 2021 r. odbyła się kolejna zbiórka z prawem zucha.

19 dni...

W listopadzie 2021r. uczniowie Szkoły i dzieci z grup przedszkolnych uczcili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Sport - LA

26 listopada 2021r. na Hali Olimpii w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w LA. Drużyna szkolna w bardzo okrojonym składzie spowodowanym sytuacją epidemiologiczną dzielnie walczyła, zdobywając kilka medali w swoich kategoriach wiekowych:

 • bieg na 1000m - II miejsce - Jakub Sowa (VIIb)
 • bieg na 600m - III miejsce - Lena Martini (IVb)
 • bieg na 60m - II miejsce - Jan Przanowski (VIIIa)
 • skok w dal - II miejsce - Jakub Sowa (VIIb)
 • skok w dal - II miejsce - Jan Przanowski (VIIIa)

Rajd pieszy

27 listopada 2021r. Szkoła była bazą Wojewódzkiej Imprezy na Orientację, organizowanej przez 52 Harcerską Drużynę "Remus".

Andrzejki

Ostatnie dwa dni listopada 2021r. związane były tematycznie z Andrzejkami. Uczniowie klas I-III poznawali związane z tym dniem zwyczaje i obrzędy poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach.

Sport - LA

2 grudnia 2021r. odbyły się Halowe Mistrzostwa Gmin Powiatu Grudziądzkiego w lekkoatletyce. Wielu uczniów naszej Szkoły zajęło miejsca na podium w swoich kategoriach wiekowych:

 • bieg na 1000m - I miejsce - Szymon Sowa (VIIIb)
 • bieg na 1000m - VI miejsce - Filip Tkaczyński (VIIIa)
 • bieg na 600m - II miejsce - Martyna Paprotna (VIIIb)
 • bieg na 600m - III miejsce - Paulina Strehlau (VIIIb)
 • bieg na 600m - V miejsce - Lena Martini (IVb)
 • bieg na 300m - II miejsce - Wiktoria Załęska (VIIIb)
 • bieg na 300m - III miejsce - Jakub Jasiński (VIIIa)
 • bieg na 60m - I miejsce - Jan Przanowski (VIIIa)
 • skok w dal - II miejsce - Oliwia Wesołowska (VIIIb)

Wycieczka szkolna

3 grudnia 2021r. w ramach ministerialnego programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka do Torunia.

Biwak zuchowy

W dniach 3-4 grudnia 2021r. szkolne zuchy uczestniczyły w biwaku, odbywającym się na terenie Szkoły Podstawowej w Sztynwagu pod hasłem "Pomocnicy Świętego Mikołaja".

Mikołajki

6 grudnia 2021r. we wszystkich klasach miały miejsce różne zajęcia i zabawy, związane z Dniem Św. Mikołaja. Uczniowie dekorowali sale i zajadali się słodkościami.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

6 grudnia 2021r. odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania tekstów o tematyce kosmicznej, pod hasłem "W drodze do gwiazd".

Rok Lema

W związku z kończącym się Rokiem Lema uczennice klasy VIIIb - członkinie Koła Teatralnego, pod kierunkiem Pani Marleny Szwaba-Wiśniewskiej przygotowały słuchowisko, prezentujące sylwetkę Pisarza oraz fragment Jego twórczości.

Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami

Od 3 grudnia 2021r. obchodziliśmy w naszej Szkole Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Zajęcia związane z tematyką niepełnosprawności odbyły się na wszystkich poziomach edukacyjnych. Uczniowie brali udział w pogadankach, dyskusjach i zajęciach warsztatowych, które miały na celu uwrażliwienie, akceptację, zrozumienie i niesienie pomocy osobom z niepełnosprawnością. Rozmawiali o codzienności osób z różnymi niepełnosprawnościami, o ich potrzebach, trudnościach, mądrym wsparciu i stereotypach, często utrudniających życie, rozpoznawali odczucia osób niewidomych, głuchych, niesprawnych ruchowo.

Uczniowie klas I-III uczestniczyli także w zajęciach dogoterapii.

Niektórzy nauczyciele odbyli szkolenie dotyczące wsparcia uczniów niepełnosprawnych.

Grudzień - migawki z lekcji i zajęć i zajęć

Klasa Ib bawiła się na wyczekiwanym śniegu :)

Klasa VIIa w pracowni językowej intensywnie pracowała - uczniowie słuchali i wykonywali karty pracy, lapbooki, oglądali fragmenty filmów edukacyjnych.

Zajęcia ruchowe na śniegu klasy IIb.

Zajęcia plastyczne, prowadzone przez Panią Magdalenę Klimkiewicz.

Idą Święta...

Choinka

W grudniu 2021r. uczniowie przygotowywali się do obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie wytwarzali ozdoby świąteczne, piekli i dekorowali pierniczki, budowali szopki, uczyli się pisać życzenia.

W ramach programu eTwinning uczniowie klas IV-VIII wykonali przepiękne kartki świąteczne oraz napisali życzenia w języku angielskim i niemieckim.

Choinka

W ramach szkolnych konkursów, choć nie tylko, wszyscy śpiewali polskie kolędy, starsi również obcojęzyczne piosenki świąteczne, które zaprezentowali społeczności szkolnej w formie nagrań.

Wyniki konkursów ogłoszono po powrocie do Szkoły. W konkursie "Polskie kolędy" miejsca na podium przyznano:

 • I miejsce - klasa V
 • II miejsce - klasa IVb
 • III miejsce - klasy IVa i VIIIb

Natomiast w Szkolnym Konkursie Piosenek Świątecznych i Kolęd Obcojęzycznych:

 • I miejsce - klasa VI
 • II miejsce - klasy IVa i IVb
 • III miejsce - klasy V, VIIb, VIIIa i VIIIb

Jako nagrodę zwycięskie grupy otrzymały vouchery na dzień wolny od sprawdzianów i odpytywania, do zrealizowania w lutym i marcu 2022r.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyły Zuzanna i Lena z kl VIIb, które zaśpiewały z klasą, jak również indywidualnie.

Świetlica szkolna zorganizowała kiermasz ozdób i kart świątecznych, przygotowanych własnoręcznie w ramach zajęć świetlicowych. Dochód zostanie przeznaczony na wyposażenie świetlicy. Oprócz choinki, dekoracji oraz dźwięków kolęd w świetlicy pojawiła się świąteczna fotobudka.

Wigilia w Szkole

17 grudnia 2021r. odbyła się szkolna Wigilia. Dzieci i uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych.

Uczniowie klas I-III obejrzeli jasełka przygotowane przez klasę IIa pod kierunkiem P. Sylwii Wiśniewskiej.

Starsi obejrzeli przygotowany przez Koło Teatralne i chór szkolny montaż słowno - poetycko - muzyczny, uczniowie - na ekranie, grono nauczycielskie - "na żywo".

Spotkanie integracyjne

18 grudnia 2021r. uczniowie klasy VIIb wraz z Wychowawcą bawili się w kręgielni w Grudziądzu.

Wigilia harcerska

18 grudnia 2021r. odbyła się świąteczna zbiórka harcerzy i zuchów.

Zdalna Szkoła

Z powodu sytuacji epidemiologicznej od 20 grudnia 2021r. zostały zawieszone zajęcia stacjonarne w klasach I-VIII.

Gminny Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową

21 grudnia 2021r. zostały ogłoszone wyniki Konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową, organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Małym Rudniku. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki - grupowo i indywidualnie. Do konkursu zgłoszono 9 prac. Uhonorowani zostali:

 • I miejsce - Maja Marciniak (III)
 • II miejsce - klasa Ia
 • III miejsce - klasa IIb
 • wyróżnienie - Natalia Marciniak (Biedronki)

Harcerskie życie

Tradycyjnie harcerze przekazali mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju.

Styczeń - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy IVb przenieśli się na ulicę Czekoladową do akademii pana Kleksa. Wszyscy chętnie wzięli udział w lekcji kleksografii. Przy okazji nauczyli się pisać instrukcję, powtórzyli tryby czasownika, rozwijali kreatywność i wyobraźnię.

Biwak harcerski

W pierwszy weekend ferii zimowych '2022 harcerze ze szkolnej drużyny wzięli udział w niezwykłej wyprawie. W ramach pierwszego drużynowego zimowiska udali się do dolnośląskiej Narnii, czyli w przepiękne górskie rejony skalistych Rudaw Janowickich.

Dzień Babci i Dziadka

W tygodniu poprzedzającym Dni Babć i Dziadków w styczniu 2022r. uczniowie klas I-III przygotowali dla swoich Bliskich różne niespodzianki - kartki, upominki, piosenki, a nawet inscenizacje.

Szkolne przygody Gangu Swojaków

Od września 2021r. do stycznia 2022r. uczniowie klas II uczestniczyli w realizacji projektu edukacyjnego, ogłoszonego przez Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów "Biedronka".

Zdalna Szkoła

Z powodu sytuacji epidemiologicznej od 27 stycznia do 20 lutego 2022r. zostały zawieszone zajęcia stacjonarne w klasach V-VIII.

Spotkanie z łowczymi

3 lutego 2022r. dzieci przedszkolne i uczniowie klas I-III gościli przedstawicieli Komisji Dian przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Toruniu. Gościem specjalnym był Rolex - przemiły pies gończy polski.

Dzieciom została przekazana wiedza na temat zwierząt żyjących w naszych lasach. Zajęcia były interesujące, dzieci z dużym zaangażowaniem i ciekawością w nich uczestniczyły.

Na dobry początek

W lutym 2022r. Szkoła przystąpiła do realizacji zadań programu "Na dobry początek".

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2022r. uczniowie klas IV-VIII uczcili święto międzyklasowym dyktandem. Kilka dni później odbył się "Wielki test wiedzy o języku polskim".

Pasowanie na czytelników

22 lutego 2022r. odbyło się pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. Ze względów bezpieczeństwa uroczystości miały charakter lekcji bibliotecznych, podczas których pasowania dokonała Pani Dyrektor. Później "nowi" czytelnicy wypożyczyli swoje pierwsze książki.

Luty - migawki z lekcji i zajęć

W świetlicy trwały intensywne przygotowania do karnawału.

Zajęcia matematyczne w klasie Ib przerodziły się w rozgrywki planszowe. W ruch poszły warcaby. Uczniowie nie chcieli kończyć tej lekcji...

Uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Pizzy. Było naprawdę smakowicie...

Po przeczytaniu lektury "Anaruk, chłopiec z Grenlandii" uczniowie klasy III wykonywali na zajęciach plastycznych igloo, eskimosa oraz zwierzęta występujące na biegunie północnym.

Z okazji Dnia Zakochanych uczniowie klasy Ib wyznawali, że chcą kochać i kochają...

Uczniowie klasy III wykonywali prace plastyczne "Karmniki dla ptaków".

Z okazji Dnia Kota uczniowie klasy IIb rysowali swoje kochane pupile.

W świetlicy świętowano Tłusty Czwartek. Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne - papierowe pączki z kolorową posypką. Odbyła się rozmowa na temat tradycji tego dnia, rozwiązywanie zakodowanych obrazków, a także gry w "pączkowe" memory i sudoku. Główną atrakcją było samodzielne przygotowanie i udekorowanie przez dzieci gofrów.

Uczniowie klasy IIa czytali lekturę "Cukierku, ty łobuzie!". Z zaciekawieniem słuchali treści książki, następnie wykonały swoje książeczki, w których zawarli to wszystko, co najbardziej im się spodobało. Na zakończenie odbył się klasowy quiz z treści lektury. Nie zabrakło również lepienia z plasteliny indywidualnie lub w parach psotnego Cukierka.

Zajęcia plastyczne, prowadzone przez Panią Magdalenę Klimkiewicz.

Bale karnawałowe

W lutym 2022r. w klasach I-III odbyły się bale karnawałowe.

Sercem z Ukrainą

24 lutego 2022r. rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Cała społeczność szkolna włączyła się w akcję pomocy.

Mikołaj Kopernik Ekonomista

W lutym 2022r. Szkoła przystąpiła do realizacji projektu "Mikołaj Kopernik Ekonomista".

Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2022r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w uroczystości związanej z Dniem Żołnierzy Wyklętych, która miała miejsce w Parafii w Sarnowie.

W kinie

1 marca 2022r. uczniowie klas IV-VI obejrzeli w grudziądzkim kinie "Helios" film "Skarb Mikołajka".

Szkolenie nauczycieli

W dniach 28 lutego - 3 marca 2022r. Panie Anna Lewandowska-Czarnecka i Anita Wesołowska uczestniczyły w szkoleniu "Zagraj, aby dowiedzieć się więcej - alternatywne metody edukacji formalnej i nieformalnej w oparciu o ruch i zabawę". Szkolenie odbyło się w Mielnie i organizowane było przez Fundusz Wspierania Inicjatyw Rozwoju Lokalnego w ramach programu "Edukacja". Po powrocie Panie zorganizowały szkolenie dla wszystkich członków Rady Pedagogicznej.

Konkurs przyrodniczy

8 marca 2022r. w Szkole miała miejsce XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik".

Dni Otwarte

11 marca 2022r. rozpoczęły się kolejne wirtualne Dni Otwarte Szkoły, związane z okresem rekrutacji.

Na szkolnym koncie FB przez wiele dni pojawiały się informacje o Szkole i podejmowanych działaniach na jej terenie oraz fotografie.

Sport - piłka ręczna

15 marca 2022r. na hali sportowej w Mokrem odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w piłkę ręczną. Szkolne reprezentacje dziewcząt i chłopców znalazły się na podium - dziewczyny zdobyły brąz, a chłopcy srebro!

Konkurs matematyczny

17 marca 2022r. chętni uczniowie z klas II i III wzięli udział w konkursie Kangur Matematyczny.

Dzień Wiosny - Trzymaj Formę

21 marca 2022r. pierwszy dzień wiosny powitano smacznie i zdrowo, wesoło i kolorowo.

Tego dnia został też zaakcentowany Światowy Dzień Zespołu Downa poprzez prezentowanie kolorowych skarpetek - symbolu tego dnia.

W kinie

25 marca 2022r. uczniowie klasy VIIIb obejrzeli w grudziądzkim kinie "Helios" film "King Richard".

Marzec - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy Ib obserwując przyrodę szukali wiosny i stworzyli przepiękne fotoobrazy.

Uczniowie klasy VIIa przenieśli się do epoki romantyzmu. Mini-projektem teatralnym podsumowali pracę z lekturą - wcielili się w bohaterów II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Wszyscy dobrze się bawili, a przy okazji utrwalili treść lektury.

Uczniowie klasy VI podsumowali pracę z lekturą prezentacją lapbooków inspirowanych książką "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Tematem prac były smoki...

Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy V podsumowali omawianie lektury "Przygody Tomka Sawyera" pięknie czytając wybrane przez siebie, najciekawsze, najzabawniejsze fragmenty.

W świetlicy dzieci rozmawiały o wodzie i o tym, jak można przyczynić się do jej oszczedzania, sadziły hiacynty, podjęły tematy związane z możliwościami rozładowania napięcia, malowały wiosenne drzewka, a w nawiązaniu do Światowego Dnia Recyklingu tworzyły plakaty z najważniejszymi informacjami.

Uczniowie klasy VIIb podsumowali pracę z II częścią "Dziadów" przygotowując scenki. Wcielili się w role pięknej Zosi, Widma Złego Pana oraz aniołków. Chór utrwalił przesłanie utworu oraz zawsze aktualne prawdy moralne.

Uczniowie klasy IIa łączyli naukę języka angielskiego ze śpiewem.

Podsumowując tydzień tematyczny "Teatr", uczniowie klas II obchodzili Dzień Teatru w ramach programu "Na dobry początek"

Zajęcia plastyczne, prowadzone przez Panią Magdalenę Klimkiewicz.

Dzień wyjątkowego plecaka

Na przełomie marca i kwietnia 2022r. uczniowie bawili się podczas konkursu na najbardziej wyjątkowy "plecak", którego celem było zaprezentowanie niekonwencjonalnych "plecaków" w miejsce tych tradycyjnych. Uczniowie wykazali się wyjątkową kreatywnością. Pojawiły się różnego rodzaju torby, kuferki, worki, kartony, a nawet transportery dla zwierząt, lodówki przenośne i... taczka :)

Tydzień Świadomości Autyzmu

1 kwietnia 2022r. pod hasłem "Cała szkoła na NIEBIESKO" zakończyły się szkolne działania związane z Tygodniem Świadomości Autyzmu. We wszystkich oddziałach przedszkolnych i zespołach klasowych odbyły się pogadanki i rozmowy o autyzmie, zachęcające do okazania wsparcia dla osób ze spektrum i włączenie się w kampanię społeczną #Polskananiebiesko. Celem kampanii jest budowanie akceptacji dla osób z autyzmem, uświadamianie czym jest autyzm i wspieranie działań na rzecz osób ze spektrum.

Koncert w Szkole

1 kwietnia 2022r. w ramach programu "Na dobry początek" dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-II obejrzeli i wysłuchali audycji "Muzyka z głębi" w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Sport - biegi przełajowe

4 kwietnia 2022r. w Węgrowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w Drużynowych Biegach Przełajowych. Uczniowie klas VII-VIII - dziewczęta oraz chłopcy - drużynowo wywalczyli I miejsca, zdobywając 2 złote medale. Dziewczynki klas młodszych (IV) wywalczyły IV miejsce, a młodsi chłopcy (V-VI) - II miejsce i srebrny medal.

Indywidualnie medale zdobyli:

 • złoty
  • Maja Gruszewska (IVa)
  • Jan Przanowski (VIIIa)
 • srebrny
  • Weronika Cendrowicz (VI)
  • Martyna Paprotna (VIIIb)
  • Szymon Sowa (VIIIb)
 • brązowy
  • Jakub Jasiński (VIIIa)

Sport - piłka nożna

5 kwietnia 2022r. w Węgrowie chłopcy z klas IV-V brali udział w największym w Polsce turnieju piłki nożnej dla dzieci "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku. Organizatorem Turnieju był PZPN. Po zaciętej walce zawodnicy ukończyli turniej na V miejscu.

Rodzina, ach Rodzina...

Podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno - społeczne w marcu i kwietniu 2022r. w klasach I-III uczniowie rozmawiali o rodzinie, pierwszej i podstawowej grupie społecznej dziecka. Podczas środowych spotkań zajmowali się też uczuciami i emocjami. Dzieci w domu wraz z bliskimi przygotowały swoje "Książeczki o Rodzinie", wklejając zdjęcia, rysując, opisując czy malując. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Pojawiły się łzy szczęścia, zaskoczenie i uśmiechy na twarzach.

Sport - biegi przełajowe

7 kwietnia 2022r. na terenie Szkoły Podstawowej w Świeciu nad Osą rozegrały się Mistrzostwa Powiatu w biegach przełajowych. Drużyny dziewcząt i chłopców jak zwykle zachwyciły:

 • Mistrzostwo Powiatu i złoty medal zdobyła drużyna chłopców w składzie: Jakub Jasiński, Bartosz Laskowski, Jan Przanowski, Filip Tkaczyński, Borys Witkowski (VIIIa) oraz Szymon Sowa (VIIIb);
 • Wicemistrzostwo Powiatu i srebrny medal zdobyła drużyna dziewcząt w składzie: Marcelina Paprotna, Martyna Paprotna, Paulina Strehlau, Oliwia Wesołowska, Maja Zalewska, Wiktoria Załęska (VIIIb).

Indywidualnie miejsca na podium zajęli:

 • Jan Przanowski - I miejsce, Mistrz Powiatu;
 • Szymon Sowa - II miejsce, I Wicemistrz Powiatu;
 • Jakub Jasiński - III miejsce, II Wicemistrz Powiatu;
 • Oliwia Wesołowska - IV miejsce;
 • Paulina Strehlau - V miejsce;
 • Martyna Paprotna - VI miejsce;
 • Maja Gruszewska (IVa) - III miejsce, II Wicemistrzyni Powiatu.

Kolorowy Tydzień

W pierwszym tygodniu kwietnia 2022r. uczniowie klas I-III obchodzili Kolorowy Tydzień - dzień zielony, żółty, biały, czerwony oraz kolorowy. Dzieci poznały zasady mieszania kolorów, zrobiły kolorowe prace, śpiewały piosenki, tańczyły, wykonały Ekostworki, rozwiązywały zagadki oraz liczyły z kolorami. Czytały również bajkę "Biała Kraina" oraz wiersz "Tęcza" M. Konopnickiej. Na zakończenie tygodnia odbył się pokaz mody uczniów wszystkich klas. Stroje dzieci były barwne i bardzo oryginalne. Wszystkim udzielił się dobry nastrój.

Trochę historii...

11 kwietnia 2022r. Szkołę odwiedziła P. Danuta Kołodziejska - przewodnicząca Związku Sybiraków w Grudziądzu.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jakie były losy Polaków zesłanych na Syberię, jak transportowano naszych rodaków na Bliski Wschód oraz do osady Koja w Afryce. Usłyszeli, w jakich nieludzkich warunkach żyli zesłańcy - głód, choroby, ciężka katorżnicza praca. Nie tracili jednak wiary w powrót do Ojczyzny. Tata naszego Gościa wstąpił do Armii gen. Andersa, przeszedł szlak bojowy, walczył pod Monte Cassino, niestety zginął pod Anconą. Słuchacze zobaczyli świadectwa z osady polskiej w Afryce, książeczkę do nabożeństwa z 1946r. oraz pamiątkowe zdjęcia.

To spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci.

Konkurs plastyczny

11 kwietnia 2022r. w siedzibie Starostwa odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy Pożarom" na szczeblu powiatowym. I miejsce w swojej grupie wiekowej zajął uczeń naszej Szkoły - Nikodem Robełek.

Kwiecień - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy Ib wykonywali pomysłowe zabawki z materiałów przeznaczonych do recyklingu.

Uczniowie klasy IVa aktywnie powtarzali angielskie słówka i zwroty...

Na lekcji języka polskiego klasa IVb świetnie się bawiła, przygotowując krótką inscenizację legendy o Bazyliszku.

Uczniowie klas młodszych wykonywali świąteczne stroiki.

Uczniowie klasy IIb uczyli się zamawiać posiłki w restauracji w języku angielskim. W tym celu wykorzystali wcześniej przygotowane przez siebie menu.

Poranek Wielkanocny

13 kwietnia 2022r. we wszystkich grupach przedszkolnych i klasowych panowała od rana świąteczna atmosfera. Uczniowie zgodnie ze szkolną tradycją uczestniczyli w Poranku Wielkanocnym, gdzie wspólnie z wychowawcami przygotowali świąteczny poczęstunek. Było kolorowo, smacznie i słodko.

Ponadto przedszkolacy poszukiwali prezentów od zajączka. Klasom I-III dzień uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów Ia i Ib. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem Pani Doroty Pawlikowskiej-Gralla przygotowali montaż poetycki, związany tematycznie ze Świętami Wielkanocnymi.

Sport - biegi przełajowe

21 kwietnia 2022r. w Bydgoszczy/Myślęcinku odbył się Finał Kujawsko - Pomorskich Igrzysk w Drużynowych i Indywidualnych Biegach Przełajowych. Nasza drużyna w składzie: Jakub Jasiński, Jan Przanowski, Filip Tkaczyński (VIIIa) oraz Jakub Mielewski i Szymon Sowa (VIIIb) zajęła VIII miejsce.

Indywidualnie w zawodach uczestniczyła Maja Gruszewska (IVa), która uplasowała się w drugiej dziesiątce.

W teatrze

22 kwietnia 2022r. w ramach programu "Na dobry początek" uczniowie młodszych klas odwiedzili Teatr Baj Pomorski w Toruniu.

Dzień Ziemi

Uczniowie klas I-III świętowali 25 kwietnia 2022r. W ramach zajęć utrwalili pojęcie segregacji i recyklingu, poznali znaczenie tych działań. Wykonywali strój z surowców wtórnych, dobrze bawili się przy rozwiązywaniu krzyżówek i zadań ekologicznych.

Uczniowie klas IV i V pracowali nad lapbookami i plakatami tematycznie związanymi z obchodami tego święta.

Żonkile '2022

W dniach 20-22 kwietnia 2022r. Szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji "Żonkile".

Akcja ekologiczna

23 kwietnia 2022r. zuchy ze szkolnej gromady uczestniczyły w akcji "Grudziądzanie Sadzą Las", organizowanej przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu.

Sport - piłka nożna

25 kwietnia 2022r. na boisku w Węgrowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłkę nożną dziewcząt. Drużyna dziewcząt ukończyła turniej na II miejscu zdobywając srebro i tytuł Vice Mistrzyń Gminy.

Konkurs wojewódzki

25 kwietnia 2022r. odbył się szkolny etap Konkursu Wojewódzkiego "Kodowanie brajlem".

Teatr w Szkole

26 kwietnia 2022r. w ramach programu "Na dobry początek" dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały przedstawienie kukiełkowe "Złota rybka".

Majowe Święta

28 kwietnia 2022r. odbył się uroczysty apel dotyczący zbliżających się Świąt Majowych. Samorząd Uczniowski i uczniowie klasy III przypomnieli o kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz nawiązali do zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pracy i Dnia Flagi.

Dzień Otwarty

Plakat

28 kwietnia 2022r. w ramach Dnia Otwartego naszej Szkoły przyjmowaliśmy Gości. Staraliśmy się, aby wszyscy poczuli się u "Orszy" jak w domu. Zarówno dzieci przedszkolne jak i te, które przygotowują się do rozpoczęcia nauki w Szkole, miały możliwość zapoznania się z nauczycielami. Goście odwiedzali sale przedszkolne i lekcyjne, pracownie, mogli uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, z robotyki oraz pograć w gry planszowe. Odbyło się również spotkanie dla rodziców przyszłorocznych "zerówek". Uczniowie klasy IVb pokazali, w jaki sposób pracują nad utworami literackimi - przedstawili przygotowane w ramach lekcji j.polskiego krótkie przedstawienie "O Bazyliszku".

Wycieczka szkolna

29 kwietnia 2022r. uczniowie klas IVa i VI odbyli pasjonującą wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach pod Toruniem.

Sport - LA

6 maja 2022r. na Stadionie Olimpii w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w LA. Uczniowie naszej Szkoły jak zwykle pokazali ogromne serce do walki i nie zawiedli!

 • bieg na 1500m - I miejsce - Szymon Sowa (VIIIb)
 • bieg na 800m - II miejsce - Oliwia Wesołowska (VIIIb)
 • bieg na 800m - III miejsce - Paulina Strehlau (VIIIb)
 • bieg na 300m - I miejsce - Jan Przanowski (VIIIa)
 • bieg na 300m - II miejsce - Wiktoria Załęska (VIIIb)
 • bieg na 100m - I miejsce - Jan Przanowski (VIIIa)
 • bieg na 100m - II miejsce - Martyna Paprotna (VIIIa)
 • pchnięcie kulą - I miejsce - Bartosz Laskowski (VIIIa)
 • pchnięcie kulą - II miejsce - Paulina Strehlau (VIIIb)
 • skok w dal - III miejsce - Bartosz Laskowski (VIIIa)

W biegu sztafetowym drużyny dziewcząt (Wiktoria Załęska, Oliwia Wesołowska, Paulina Strehlau, Martyna Paprotna) i chłopców (Szymon Sowa, Jan Przanowski, Jakub Jasiński, Bartosz Laskowski) zajęły I miejsce.

Wycieczki szkolne

W dniach 5-6 maja 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyły się wycieczki klas V-VI i I-II.

Konkurs recytatorski

10 maja 2022r. odbył się szkolny etap Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "Jan Brzechwa i Julian Tuwim - czarodzieje słowa".

Uczniowie klas I-VIII recytowali wiersze poetów, rywalizując w czterech kategoriach wiekowych. Prezentacje oceniała komisja w składzie: P. Dorota Pawlikowska-Gralla, P. Izabela Tkaczyńska, P. Małgorzata Kowalewska. Na podium stanęli:

 • kat. kl. I-III
  • I miejsce - Maja Zabłońska (Ib; J.Brzechwa Samochwała) i Emilia Kosakowska (IIb; J.Brzechwa Kaczka Dziwaczka)
  • II miejsce - Alicja Zarzycka (Ia; J.Tuwim Zosia Samosia)
  • wyróżnienie - Krystian Grajkowski (Ia; J.Brzechwa Jeż)
 • kat. kl. III-IV
  • I miejsce - Nikodem Lachowaki (IVb; J.Brzechwa Brudas)
  • II miejsce - Maja Gruszewska (IVa; J.Brzechwa Kwoka)
  • III miejsce - Anna Świderska (IVa; J.Tuwim Entliczek Pętliczek)
  • wyróżnienie - Agata Libera (IVb; J.Brzechwa Bajka o królu)
 • kat. kl. V-VI
  • I miejsce - Kornel Wiśniewski (V; J.Tuwim O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci)
  • II miejsce - Nikodem Wroniecki (V; J.Brzechwa Arbuz)
 • kat. kl. VII-VIII
  • I miejsce - Marcelina Paprotna (VIIIb; J.Tuwim Ptasie radio)
  • II miejsce - Oliwia Wesołowska (VIIIb; J.Tuwim Kłótnia rzek)
  • III miejsce - Wiktoria Załęska (VIIIb; J.Tuwim Dwie gaduły)

Konkurs fotograficzny

10 maja 2022r. zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego "Szukając wiosny", którego organizatorkami były Panie: Anna Aleksandrowicz, Anna Lewandowska-Czarnecka i Natalia Wiśniewska-Jaworska.

W konkursie brali udział uczniowie wszystkich klas, wpłynęły łącznie 62 fotografie.

Jury konkursowe wybrało trzy zwycięskie fotografie oraz przyznało cztery wyróżnienia:

 • I miejsce - Amelia Chałubowicz (VIIa)
 • II miejsce - Zuzanna Kozłowska (Ib)
 • III miejsce - Nikodem Wroniecki (V)
 • wyróżnienia - Maja Stawicka (IIb), Laura Kulerska (Ia), Jan Sobociński (IIb), Luiza Kawalec (VIIIa)

Koncert w Szkole

16 maja 2022r. w ramach programu "Na dobry początek" dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III obejrzeli i wysłuchali audycji "Słońce, pomarańcze i Flamenco" w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Sport - LA

18 maja 2022r. na Stadionie Olimpii w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w LA. Uczniowie naszej Szkoły jak zwykle pokazali ogromne serce do walki i nie zawiedli!

 • bieg na 1500m - I miejsce - Szymon Sowa (VIIIb)
 • bieg na 1500m - III miejsce - Igor Pietrzak (VIIIb)
 • bieg na 800m - III miejsce - Oliwia Wesołowska (VIIIb)
 • bieg na 300m - II miejsce - Wiktoria Załęska (VIIIb)
 • bieg na 300m - III miejsce - Oliwia Majer (VIIIb)
 • bieg na 100m - III miejsce - Martyna Paprotna (VIIIb)
 • pchnięcie kulą - I miejsce - Bartosz Laskowski (VIIIa)
 • pchnięcie kulą - I miejsce - Paulina Strehlau (VIIIb)

W biegu sztafetowym drużyny dziewcząt (Wiktoria Załęska, Paulina Strehlau, Martyna Paprotna) i chłopców (Jakub Mielewski, Jan Przanowski, Jakub Jasiński, Bartosz Laskowski) zajęły I miejsce.

Konkurs wojewódzki

18 maja 2022r. odbył się wojewódzki etap Konkursu Wojewódzkiego "Kodowanie brajlem".

Wycieczka szkolna

23 maja 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka klas III i IV.

Dzień Mamy

W maju 2022r. uczniowie klas I-III przygotowali niespodzianki dla swoich Mam z okazji Ich święta.

Gminny Konkurs Recytatorsko - Plastyczny

27 maja 2022r. w Szkole Podstawowej w Mokrem odbył się finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Naszą Szkołę reprezentowali: Maja Zabłońska (IIb), Kornel Wiśniewski (V) oraz Marcelina Paprotna (VIIIb), która zajęła I miejsce w najstarszej grupie wiekowej recytując Ptasie radio Juliana Tuwima.

Wycieczka szkolna

27 maja 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka klas II i III.

Sport - biegi

W dniach 28-29 maja 2022r. odbyły się XXIX Mistrzostwa Pomorza i Kujaw w biegu na orientację. Puchar Starosty otrzymała uczennica naszej Szkoły - Oliwia Majer (VIIIb).

Maj - migawki z lekcji i zajęć

Na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy IIb powtarzali nazwy potraw oraz zadawali sobie pytania dotyczące preferencji kulinarnych.

W dniach 24-26 maja 2022r. uczniowie klas VIII pisali egzamin ósmoklasisty.

Święto Szkoły '2022

Święto Szkoły '2022 zostało połączone z Piknikiem Rodzinnym oraz obchodami Dnia Dziecka.

Sport - LA

31 maja 2022r. w Świeciu nad Wisłą odbyły się Indywidualne Kujawsko - Pomorskie Igrzyska w Lekkiej Atletyce. Liczna reprezentacja naszej Szkoły jak zwykle pokazała ducha walki.

 • bieg na 1500m - X miejsce - Igor Pietrzak (VIIIb)
 • bieg na 800m - XI miejsce - Oliwia Wesołowska (VIIIb)
 • bieg na 100m - X miejsce - Jan Przanowski (VIIIa)
 • bieg na 100m - XVI miejsce - Martyna Paprotna (VIIIb)
 • pchnięcie kulą - VIII miejsce - Bartosz Laskowski (VIIIa)
 • pchnięcie kulą - VIII miejsce - Paulina Strehlau (VIIIb)

W biegu sztafetowym drużyna dziewcząt walczyła o brązowy medal. Ostatecznie zajęła IV miejsce. Drużyna chłopców zajęła VI miejsce.

Podróże z Patronem

W dniach 2-3 czerwca 2022r. odbyła się wycieczka do Warszawy.

Profilaktyka bez tajemnic

6 czerwca 2022r. w Szkole Podstawowej w Piaskach dla wszystkich uczniów Gminy Grudziądz po raz kolejny odbył się konkurs "Profilaktyka bez tajemnic". Uczestniczyli w nim uczniowie przygotowani przez Panią Katarzynę Krupę:

 • Nikodem Robełek (V) - I miejsce za plakat o tematyce profilaktycznej
 • Nikodem Wroniecki (V) - III miejsce za plakat o tematyce profilaktycznej
 • Julia Gzella (VIIa) - II miejsce za prezentację multimedialną o szkodliwości spożywania alkoholu
 • Łukasz Dmuchowski (IVa) - wyróżnienie za plakat o tematyce profilaktycznej
 • Igor Suchomski (IVa) - wyróżnienie za plakat o tematyce profilaktycznej

Konkurs wojewódzki

8 czerwca 2022r. odbył się finał Konkursu Wojewódzkiego "Kodowanie brajlem".

Sport - kolarstwo

8 czerwca 2022r. na boiskach klubu sportowego Stal w Mniszku rozegrał się Gminny Wyścig Kolarski MTB. Szkolna reprezentacja w klasyfikacji ogólnej zajęła II miejsce, natomiast indywidualnie uczniowie zdobyli:

 • Sebastian Zalewski (V) - I miejsce
 • Weronika Cendrowicz (VI) - II miejsce
 • Alicja Laskowska (VIIa) - II miejsce
 • Wiktor Gołębiowski (VI) - II miejsce
 • Bartosz Dymarkowski (VIIa) - II miejsce
 • Filip Pietrzak (IVb) - III miejsce
 • Ewelina Groszewska (VIIa) - III miejsce
 • Max Konracki (VIIb) - III miejsce
 • Rafał Kulerski (VIIa) - III miejsce
 • Agnieszka Wochna (VI) - IV miejsce

9 czerwca 2022r. również na boiskach klubu sportowego Stal w Mniszku odbył się Powiatowy Wyścig Kolarski o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Grudziądzkiego. Drużyna Gminy Grudziądz w klasyfikacji drużynowej zajęła I miejsce. Indywidualnie uczniowie naszej Szkoły wywalczyli sporo medali:

 • Weronika Cendrowicz (VI) - II miejsce, srebrny medal
 • Alicja Laskowska (VIIa) - II miejsce, srebrny medal
 • Max Konracki (VIIb) - II miejsce, srebrny medal
 • Filip Pietrzak (IVb) - III miejsce, brązowy medal
 • Sebastian Zalewski (V) - III miejsce, brązowy medal
 • Ewelina Groszewska (VIIa) - III miejsce, brązowy medal
 • Rafał Kulerski (VIIa) - III miejsce, brązowy medal

Dzień Pustej Klasy

10 czerwca 2022r. Szkoła wzięła udział w akcji "Dzień Pustej Klasy"

Wycieczka szkolna

W dniach 10-11 czerwca 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka klas VIII i VII.

Turystyczna Szkoła

W dniach 13-14 czerwca 2022r. uczniowie klas IV-VIII odwiedzili Szkołę Podstawową w Sztynwagu, gdzie stacjonowała Turystyczna Szkoła - Mobilne Centrum Edukacji. Uczniowie mieli okazję pojeździć na rowerze w różnych zakątkach Polski, pospacerować w okularach VR, nauczyć się zasad pierwszej pomocy w górach i nie tylko, spróbować jazdy na nartach, rozwiązać różnorodne quizy związane z naszym krajem oraz porozmawiać z inteligentnym i bardzo miłym robotem. Cały projekt zachęca do zwiedzania naszego pięknego i zróżnicowanego geograficznie kraju.

Teatr w Szkole

15 czerwca 2022r. w ramach programu "Na dobry początek" dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie "Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki".

Wycieczka szkolna

15 czerwca 2022r. w ramach programu "Poznaj Polskę" odbyła się wycieczka klas I.

#sprzątaMY

20 czerwca 2022r. uczniowie klas V-VII na zaproszenie Pana leśniczego Leśnictwa Biały Bór uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji, zainaugurowanej w 2019r. przez Prezydenta RP - #sprzątaMY lasy. Wraz z opiekunami, wyposażeni w worki i rękawiczki, uczniowie porządkowali teren leśny wzdłuż drogi od Szkoły do leśniczówki. Za ciężką pracę czekała nagroda - Pan leśniczy przygotował ognisko i pyszne kiełbaski.

Wybory do SU

20 czerwca 2022r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII.

Lider Sportu

21 czerwca 2022r. w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu odbyło się uroczyste podsumowanie Międzygminnego Współzawodnictwa Sportowego Powiatu Grudziądzkiego w roku szkolnym 2021/2022. Statuetki i upominki otrzymali Gminni Koordynatorzy ds. sportu oraz Liderzy Sportu z poszczególnych gmin, którzy pracowali na ten tytuł przez cały rok szkolny. Tytuł Lidera Sportu Gminy Grudziądz uzyskał uczeń klasy VIIIa - Jan Przanowski.

Ponadto każda Gmina z terenu Powiatu Grudziądzkiego otrzymała bon na zakup sprzętu sportowego dla szkół.

Święto Szkoły '2022 c.d.

W dniach 21-22 czerwca 2022r. miały miejsce Dni Sportu, odłożone w terminie z powodu warunków atmosferycznych.

Bal Ósmoklasisty

22 czerwca 2022r. odbył się długo wyczekiwany Bal Ósmoklasisty. Część artystyczna prowadzona przez uczniów klas VIII była wzruszająca, ale i zabawna. Wspólnie z zaproszonymi Gośćmi - nauczycielami i pracownikami obsługi, prawie już absolwenci oglądali zdjęcia z poprzednich lat nauki szkolnej. Nie zabrakło pokazów tanecznych - "belgijki" oraz tańca niespodzianki, który okazał się "strzałem w dziesiątkę" i rozkręcił imprezę. Wszyscy tańczyli do upadłego do 22:00. Aż żal było się rozchodzić... Ten bal na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów i Gości.

Pożegnania nadszedł czas...

23 czerwca 2022r. odbyła się uroczystość, związana z ukończeniem edukacji w Szkole Podstawowej przez uczniów klas VIII. Ósmoklasiści pod kierunkiem Wychowawczyń - Pań Anny Lewandowskiej-Czarneckiej i Natalii Wiśniewskiej-Jaworskiej - przygotowali piękną uroczystość, po raz kolejny ukazując wkład i zaangażowanie w życie Szkoły. Ilość nagród i wyróżnień pokazała, jak wielka siła i potencjał drzemie w każdym z Nich.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie Sztandaru nowemu Pocztowi Sztandarowemu.

Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca 2022r. w grupach wiekowych odbyły się uroczystości, kończące rok szkolny 2021/2022. Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu, sporcie, czytelnictwie czy aktywności społecznej otrzymali nagrody książkowe lub dyplomy, wszyscy zaś - świadectwa ukończenia klasy czy Szkoły. Życzenia zdrowych i pogodnych wakacji złożyli uczniom nauczyciele, zaś wszystkim - przedstawicielka Rady Rodziców, Pani Joanna Gołębiowska.

Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem Pani Agnieszki Figurskiej.

Msza św. wieńcząca rok katechetyczny miała miejsce 22 czerwca 2022r.

Półkolonie w Szkole

W dniach 4-8 lipca 2022r. odbyły się w Szkole letnie półkolonie, organizowane przez Organ Prowadzący. Ich uczestnicy to trzydziestka uśmiechniętych "Orszaków", która wesoło spędziła czas pod czujnym okiem Pań Kingi Kleczkowskiej i Magdaleny Kruzel-Klauzy. To One zadbały, aby był to tydzień pełen atrakcji.

W poniedziałek był czas na aktywność zarówno artystyczną, jak i ruchową oraz kulinarną - było smacznie, zdrowo i wesoło. Głównym punktem dnia była wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małym Rudniku i poznanie zawodu bibliotekarza.

We wtorek dzieci odwiedziły Komendę Miejską Policji w Grudziądzu, gdzie udały się na "dyżurkę", gdzie mogły zobaczyc pracę oficera dyżurnego podczas przyjmowania interwencji, poznały pracę technika kryminalistyki oraz miejsce osadzenia osób zatrzymanych. Jednak największe wrażenie na dzieciach zrobił radiowóz, do którego mogły wsiąść, używać sygnałów dźwiękowych, a także poczuć na własnej skórze jak transportowani są zatrzymani. Podsumowaniem wycieczki było spotkanie z policyjnym przewodnikiem i jego psem. Popołudnie dzieci spędziły w Parku Miejskim na placu zabaw, a także udały się na posiłek do restauracji McDonald.

W środę koloniści gościli lekarza medycyny ogólnej Panią Justynę Chomicz, która opowiedziała, jak zostać lekarzem oraz na czym polega jej praca. Pokazała też, co znajduje się w torbie ratownika medycznego. Następnie udali się na zakupy do "Dino", po produkty do szaszłyków owocowych oraz owoców z gorącą czekoladą. Po pysznym jedzonku odbył się seans filmowy w towarzystwie popcornu. Później dzieci odwiedziła straż pożarna. Każdy mógł się poczuć strażakiem, poznając wóz strażacki, a przede wszystkim trzymając wąż tryskający wodą. Była to też okazja do zajęć ruchowych na boisku.

W czwartek odbyła się wyprawa do grudziądzkiego kina na film " Detektyw Bruno", po czym koloniści posilili się w KFC. Następnie zwiedzali Starówkę. Oprowadził ich Pan Krzysztof Sulerzycki, który interesująco opowiadał o historii Grudziądza. Wszyscy wiedzą już, dlaczego pod Bramą Wodną stoi Flisak, a Ułan z Dziewczyną niedaleko Ratusza. Na Górze Zamkowej uczestnicy wycieczki wysłuchali opowieści o grudziądzkim zamku, zajrzeli w czeluści głębokiej studni zamkowej, podziwiali wieżę Klimek. Niestety, zabrakło czasu na wejście na wieżę i zwiedzenie innych ważnych dla Grudziądza miejsc... Nie zabrakło go za to na pyszne lody i krótki odpoczynek w kawiarni, która mieści się nieopodal Klimka.

Piątek rozpoczął się przygotowaniem sali na półkolonijny bal oraz pieczeniem pysznych babeczek. Na dyskotece dzieci pokazały układy taneczne. Nie zabrakło również konkursów, takich jak taniec na gazecie, taniec z balonem, taniec limbo, kółeczko krzeseł. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy "Dzielny kolonista" oraz upominki. Po balu Panie animatorki na boisku pokazały dzieciom chodzenie na szczudłach, na linie oraz kilka ruchów na platformie oraz zaangażowały je w liczne konkursy i zabawy. Koloniści mieli okazję spróbować swoich sił w chodzeniu na linie oraz umiejętności na platformie. Na koniec Panie wręczyły upominki. A wszystko to działo się przy pięknej pogodzie i muzyce.

W dniach 11-16 lipca 2022r. miały miejsce kolejne półkolonie, tym razem organizowane przez podmiot zewnętrzny - P. Katarzynę Niepokój, Stacja Warszawa

Harcerskie życie

W lipcu 2022r. zuchy wyjechały na obóz harcerski.

Również w lipcu 2022r. drużynową 52 Turystycznej Drużyny Harcerskiej "Remus" została druhna Paulina Szewa, a drużynowym 52 Drużyny Starszoharcerskiej "Remus" został druh Mateusz Majorkiewicz.

CoolSchool

W lipcu i sierpniu 2022r. Szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie "Cool School", polegającym na internetowym głosowaniu.