banner

Dzień Pustej Klasy ma jeden prosty cel: sprawić, aby tego dnia sale edukacyjne opustoszały. Rolą Dnia jest zachęcenie nauczycieli, by choć jedną lekcję/godzinę spędzili ze swoimi wychowankami poza budynkiem placówki. Obchodzi się go rokrocznie (zwykle w 3. piątek czerwca) jako wyjątkowe, międzynarodowe święto edukacji na świeżym powietrzu. Wszystko po to, aby promować edukację terenową - prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. Do tego edukację bardzo skuteczną, bo angażującą różne zmysły.

Tego dnia uczniowie mają możliwość obcowania z przyrodą, co jest niezmiernie ważne, by zachować zdrowie fizyczne i psychicznie. Dzień Pustej Klasy ma zainspirować uczniów oraz nauczycieli do nauki i zabawy na świeżym powietrzu, częstszego spędzania czasu wśród przyrody, a także przypomnieć, jak ważne jest celebrowanie natury.

Pomysł narodził się w Wielkiej Brytanii w 2011r. Grupa pedagogów dyskutowała o tym, w jaki sposób szkoły mogą rozwiązać problemy związane z tym, że dzieci zbyt mało czasu przebywają na świeżym powietrzu. Ustalili rozwiązanie w postaci kampanii, pierwotnie określanej jako Empty Classroom Day (Dzień Pustej Klasy), ale obecnie przekształciło się to w coroczne wydarzenie pod nazwą Outdoor Classroom Day (Dzień Klasy Plenerowej). Sam pomysł zrodził się w głowie Anny Portch, wieloletniej edukatorki środowiskowej.

Pierwsza edycja została przeprowadzona w Londynie 6 lipca 2012r. i wzięło w niej udział kilka londyńskich szkół. Do 2015r. w kampanię zaangażowanych było już kilkaset szkół w 15 krajach. Co roku do akcji przyłączają się tysiące nauczycieli, którzy tego dnia organizują niebanalne lekcje na świeżym powietrzu. Akcja systematycznie powiększa swój zasięg i dociera do najdalszych zakątków globu. Aktualnie udział w zajęciach plenerowych bierze ok. 10 mln uczniów ze 170 krajów.

W Polsce od 2016r. kampanię prowadzi Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" pod nazwą Dzień Pustej Klasy.

Dzień Pustej Klasy '2020

Nasza Szkoła przystąpiła do akcji po raz pierwszy 25 września 2020r. Była cudowna pogoda i humory dopisywały wszystkim.

Warto nadmienić, że w naszej Szkole od "zawsze" różne zajęcia edukacyjne odbywały się w "zielonej klasie".

Dzień Pustej Klasy '2021

18 czerwca 2021r. po raz kolejny Szkoła wzięła udział w akcji "Dzień Pustej Klasy".

Dzień Pustej Klasy '2022

10 czerwca 2022r. był Dniem Pustej Klasy. Przez większość dnia sale wałdowskiej Szkoły były puste - uczniowie wyszli z ławek, a przedszkolaki ze swoich sal. W otoczeniu przyrody odbyły się lekcje fizyki, matematyki, języka polskiego i angielskiego. Nawet deszczowa aura nie pokrzyżowała planów, ponieważ uczniowie skryli się przed deszczem w przedszkolnych bawialniach, a to przecież nie klasy...