banner
Poznaj PolskęMinisterstwo Edukacji i Nauki

"Poznaj Polskę" to pilotażowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie w ramach programu może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.

Rok szkolny 2021/2022

Szkoła uzyskała dofinansowanie dwukrotnie.

Pierwsze - w wysokości 9704,00 PLN dla klas IV-VIII oraz 4156,80 PLN dla klas I-III - na dofinansowanie wycieczek w okresie jesiennym.

Kolejne - w kwocie 29272,00 PLN - na dofinansowanie wycieczek w okresie wiosennym.

Dzięki dotacji każdy uczeń skorzystał z możliwości wyjazdu.

W dniach 17-18 listopada 2021r. starsi uczniowie zrealizowali wycieczkę do Warszawy (Podróże z Patronem).

3 grudnia 2021r. uczniowie z klas II-III udali się do Torunia, gdzie zwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Żywe Muzeum Piernika.

W dniach 5-6 maja 2022r. uczniowie klas V i VI zwiedzali Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Trójmiasto. W programie znalazło się zwiedzanie Starego Miasta i niesamowita podróż w czasie w Muzeum II Wojny Światowej.

6 maja 2022r. uczniowie klas I i II odwiedzili Wioskę Chlebową w Janiej Górze, gdzie uczestniczyli w warsztatach wypieku chleba. Kolejnym przystankiem było Chełmno z urokliwym ryneczkiem.

23 maja 2022r. uczniowie klas III, IVa i IVb wybrali się na wycieczkę, której głównym celem było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego oraz zdobycie wiedzy historycznej poprzez obserwację. W Biskupinie uczniowie poznali warunki życia ludzi z okresu neolitu oraz zajęcia mieszkańców wioski wczesnopiastowskiej. Następnie zwiedzili centralne punkty Bydgoszczy - stolicy województwa kujawsko - pomorskiego.

27 maja 2022r. uczniowie klas II i III pojechali na wycieczkę do Torunia. Odwiedzili Planetarium im. W. Dziewulskiego, gdzie utrwalili wiedzę o Wszechświecie. Kolejnym przystankiem był Park Trampolin Jump Arena, gdzie dzieci aktywnie spędziły czas. W czasie wolnym nie zabrakło spaceru po Starym Mieście.

W dniach 3-4 czerwca 2022r. uczniowie klas VII przebywali w Warszawie (Podróże z Patronem).

Foto

W dniach 10-11 czerwca 2022r. uczniowie klas VIII i VII przebywali na południu Polski - w Krakowie i Zatorze. Pierwszy dzień spędzili na zwiedzaniu Starego Miasta dawnej stolicy Polski oraz spacerze po Plantach Krakowskich, a drugi - na szalonej zabawie w Energylandii.

15 czerwca 2022r. uczniowie klas I wybrali się na wycieczkę do Torunia. Najpierw odwiedzili Planetarium im. W. Dziewulskiego, gdzie udali się w kosmiczną "podróż". Następnie uczestniczyli w warsztatach pieczenia pierników i wybijania monet w Muzeum Historii Partaczy. Kolejną atrakcją była zabawa w Kinder Parku. Na koniec dzieci odwiedziły Dom Legend Toruńskich.

Rok szkolny 2022/2023

18 października 2022r. uczniowie klas III wzięli udział w wycieczce do Gdańska i Gdyni. Odwiedzili Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie podziwiali interaktywne wystawy, łącząc zabawę z nauką. Następnie pod okiem przewodnika poznawali historię i zabytki Gdańska.

27 października 2022r. uczniowie klas II wzięli udział w wycieczce do Torunia i Golubia-Dobrzynia. W Toruniu zwiedzili piwnicę Hanzy oraz podziwiali piękne uliczki tego miasta. W Golubiu-Dobrzyniu zwiedzili XIII-wieczny zamek.

27 października 2022r. uczniowie klas VIII i kilkoro z klasy VII wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Wycieczka miała przybliżyć historię Polski z okresu II wojny światowej. Uczestnicy odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte. Nie mogło oczywiście zabraknąć spaceru urokliwą ul. Długą.

W dniach 9-10 listopada 2022r. uczniowie klas Va, VI i VII pod opieką Pań M.Klauzy, J.Sakry i N.Wiśniewskiej-Jaworskiej wzięli udział w wycieczce do Olsztyna i Fromborka.

Eskapada rozpoczęła się wizytą we fromborskim Planetarium, gdzie uczniowie zgłębili tajniki wszechświata. Następnie zwiedzili wnętrze Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, która jest miejscem spoczynku Mikołaja Kopernika.

Pełni wrażeń uczniowie udali się do miejsca noclegu, hotelu "Pirat" w Olsztynie. Tam zażyli kąpieli w basenie oraz jacuzzi.

Drugiego dnia na uczestników wyjazdu czekały kolejne atrakcje. Pierwszą był pobyt w Planetarium, gdzie poszerzyli wiedzę o kosmosie. Następnym punktem było Obserwatorium Astronomiczne, znajdujące się w budynku dawnej wieży ciśnień, której piętra zaadaptowano na ekspozycję poświęconą astronomii i kosmosowi. Na uwagę zasługiwały takie eksponaty jak: stare zegary, teleskopy, astrolabium, kolekcja meteorytów, które na przestrzeni dziejów spadały na Ziemię czy taras widokowy, z którego można było podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

Później uczestnicy zwiedzali miasto, z przewodnikiem spacerowali ulicami olsztyńskiej Starówki, poznając najbardziej urokliwe zakątki oraz zabytki. Wśród nich znalazł się Stary Ratusz wraz z makietą, park Podzamcze, Zamek Kapituły Warmińskiej, ławeczka Mikołaja Kopernika czy Wysoka Brama. Podczas zwiedzania pojawiło się wiele ciekawych faktów z życia astronoma. Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek i obiad.

17 listopada 2022r. uczniowie klas I wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy. Dzieci zwiedziły Muzeum Archeologiczne, odbyły warsztaty w Muzeum Mydła i Historii Brudu, a także spacerowały z przewodnikiem po Starym Mieście.

22 grudnia 2022r. uczniowie klas IV i V udali się na wycieczkę do Kłodawy i Inowrocławia. Odwiedzili największą, czynną w Polsce Kopalnię Soli w Kłodawie, gdzie przeszli najgłębszą w kraju podziemną trasę turystyczną na poziomie 600 metrów pod ziemią oraz poznali ciężką i momentami niebezpieczną pracę górników. Następnie udali się do Inowrocławia, w którym zwiedzili Muzeum J. Kasprowicza oraz Tężnie i Park Solankowy. Był też czas na pyszny obiadek.