banner

Uchwałą Sejmu RP z 27 listopada 2020r. rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m.in. Cyberiady, Solaris czy Bajek robotów. W 2021r. przypadła 100. rocznica urodzin pisarza. Tekst Uchwały głosi:

W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu.

Warto zajrzeć

Nasza Szkoła również zaangażowała się w obchody, co oczywiście najbardziej uwidoczniło się na lekcjach języka polskiego.

Co jest w życiu naprawdę ważne? Czy maszyny i nowoczesna technologia powinny do końca zawładnąć naszym światem? Czy powinniśmy pozwolić na całkowitą zależność od komputera, czy powinien on rządzić nami i naszym życiem? W jaki sposób zadbać, aby wynalazki służyły nam tylko w dobrym celu?

4 listopada 2021r. na takie i podobne pytania szukała odpowiedzi klasa VI, tworząc projekty przyjaznych i pożytecznych własnych Cybermaszyn.

W grudniu 2021r. uczennice klasy VIIIb - członkinie Koła Teatralnego, pod kierunkiem Pani Marleny Szwaba-Wiśniewskiej, przygotowały słuchowisko, prezentujące sylwetkę Pisarza oraz fragment Jego twórczości.