banner

"Serce dla Inki" to ogólnopolska inicjatywa upamiętnienia Danuty Siedzikówny, młodej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, skazanej przez komunistów na karę śmierci, rozstrzelanej w więzieniu w Gdańsku. Angażują się w nią historycy i działacze społeczni z całego kraju po to, aby przybliżyć postawę Inki - bohaterki, żołnierza niezłomnego Armii Krajowej. Jednym z pomysłodawców akcji jest ks. Jarosław Wąsowicz - salezjanin, historyk i autor książki o Danucie Siedzikównej. Początkowo akcja miała mieć charakter regionalny. Dzisiaj ma charakter ogólnoświatowy.

Inicjatywa polega na zbieraniu od darczyńców biżuterii, która później przetapiana jest na serca. Te są umieszczane w kościołach wraz z tablicami upamiętniającymi.

31 października 2019r. w Szkole odbyło się spotkanie uczniów klas VI-VIII z Panem Dyrektorem Krzysztofem Sulerzyckim, który przedstawił uczniom sylwetkę Danuty Siedzikównej ps. Inka oraz zachęcił do udziału w akcji.

Celem akcji, realizowanej we współpracy z Drużyną Harcerską "Remus", Stowarzyszeniem "Q Przyszłości", parafią w Sarnowie, Sołectwami, pod patronatem Wójta Gminy Grudziądz, było ufundowanie srebrnego serca, w którym zostały symbolicznie umieszczone "prochy" z grobu Inki, zaś samo serce zostało umieszczone w kościele parafialnym w Sarnowie.

Serce dla Inki

W ramach projektu szkolnego zrealizowane zostały następujące działania:

  • edukacyjno - wychowawcze:
    • poznawanie historii Inki - porządkowanie kalendarium życia Inki w oparciu o film biograficzny - godziny wychowawcze,
    • pisanie biografii / wiersza / wypracowania o Ince - język polski,
    • pisanie notki biograficznej lub wiersza o Ince po angielsku - język angielski,
    • poznawanie kontekstów historycznych czasów, w których żyła Inka - historia,
    • wykonanie portretu Inki (rysowany lub złożony z faktów z jej życia) - plastyka,
    • przeprowadzenie konkursu na gazetkę klasową o Ince,
    • wykonanie serc z papieru, z wpisem: "Zachowałem się jak trzeba, gdy...";
  • 12.2019 - 01.2020 w czwartki - zbiórka srebra (złomu srebrnego) w Szkole - łącznie zebrano 1,357 kg złomu srebrnego oraz ponad 2044 zł i 5 euro;
  • 01.03.2020 - odbyła się wieczornica poświęcona pamięci Inki dla mieszkańców środowiska lokalnego przygotowana przez harcerzy, w której wzięli udział uczniowie Szkoły, Rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni Goście; równolegle harcerze zajmowali się najmłodszymi, przygotowując dla nich ciekawe gry i zabawy; w kuluarach można było zapoznać się z literatura historyczną i broszurami przygotowanymi przez uczniów pod kierunkiem pani Bożeny Abramek;
  • działania promocyjne: zaproszenie do akcji podczas Mszy Świętej w parafii i na zebraniach sołeckich, informacje na FB Szkoły i sołectw, plakat informujący o akcji.

Wybuch pandemii spowodował odłożenie w czasie zaplanowanych innych działań.

30 czerwca 2020r. ks. Jarosław Wąsowicz przywiózł do Szkoły srebrne serduszko.

3 września 2021r. uczniowie najstarszych klas podążali w Gdańsku śladami Danuty Siedzikówny "Inki". Jednym z najbardziej wzruszających momentów było uczczenie pamięci bohaterki przez szkolny Poczet Sztandarowy oraz wszystkich uczestników wyjazdu i złożenie kwiatów na cmentarzu Srebrzysko. Z ramienia gdańskiego oddziału IPN Pan Artur Chomicz przygotował pod względem merytorycznym trasę zwiedzania i w ciekawy sposób przybliżył uczestnikom sylwetkę i idee "Inki".

Oczywiście nie zabrakło też czasu na wspólny posiłek, spacer po gdańskiej Starówce i odwiedziny u Neptuna.

17 września 2021r. miały miejsce obchody, wieńczące realizację projektu.

W godzinach przedpołudniowych uczniowie spotkali się z wychowawcami, by przypomnieć sylwetkę Inki (filmy, prezentacje, rozmowy) oraz zjedli pączki, zafundowane przez firmę "Wena".

Później dla wszystkich uczniów Szkoły odbyła się "Gra dla Inki". W jednym czasie wzięło w niej udział ponad dwustu uczniów.

Klasy młodsze, pod nadzorem harcerzy z 52 DH "Remus", malowały, skradały się i odgadywały hasła związane z Inką, poruszając się po terenie Szkoły.

Starszych uczestników gry harcerze przeprowadzili ścieżkami pięknych wałdowskich lasów. Na trasie czekały zadania obejmujące pierwszą pomoc, znajomość Małej Ojczyzny (poznawali historię regionu, jego gwarę, florę, faunę) oraz budowanie relacji w grupie. W międzyczasie, w sposób niebanalny, uczniowie odpowiedzieli na pytanie "Kim byłaby Inka, gdyby żyła dziś?"

Wszyscy byli bardzo zaangażowani i kreatywnie spędzili dzień. Zwycięzcy otrzymali piękne dyplomy i vouchery do kina.

W godzinach popołudniowych odbyła się msza św. Głównym punktem uroczystości było wniesienie do kościoła p.w. św. Marcina w Sarnowie srebrnego "Serca dla Inki", skrywającego w swoim wnętrzu ziemię i prochy Inki, umieszczone w łusce naboju.

Podczas mszy św. uczniowie ofiarowali symboliczne, papierowe serca z napisanymi przez siebie świadectwami o tym, że zainspirowani Inką zachowali się "jak trzeba" w zwykłych sytuacjach życiowych, np. rezygnując z czegoś dla kogoś.

Po mszy uczniowie zaprosili uczestników wydarzenia do wysłuchania ciekawego programu artystycznego o Ince, który zakończono odśpiewaniem powstałej w Szkole pieśni o Ince autorstwa Pani Joanny Błędowskiej.

Wśród leśnych dróg, w szarości dnia

walczę o prawdę, choć w sercu żal. (/2x)

Choć tak mi trudno umierać,

to wiem, że będę żyć...

W waszej pamięci i sercach,

by Polska wolna mogła być! (/2x)

Zaczynam żyć, to piękny czas!

Chcę kochać, śmiać się, wiatr w żagle brać! (/2x)

Choć tak mi trudno umierać...

Nie boję się z pomocą biec,

opatrzeć rany niezłomnych serc! (/2x)

Choć tak mi trudno umierać...

Gdy padnie strzał, niech babcia wie -

ginę za Polskę, nie złamią mnie! (/2x)

Choć tak mi trudno umierać...

Gdy przyjdzie czas, pamiętać chcę,

by tak jak trzeba zachować się!

By tak jak Inka zachować się!

Uroczystość zgromadziła społeczność szkolną, harcerzy i mieszkańców. Przybyli również zaproszeni Goście:

  • Państwo Anna i Maciej Pawełkowie - siostrzenica Inki z mężem,
  • Pani Dorota Szeliga z Synem, wnuczka Patrona Szkoły,
  • Ks. dr Jarosław Wąsowicz, inicjator programu i krzewiciel pamięci Inki,
  • Ks. Tadeusz Itrych, prowincjał salezjanów,
  • Ks. kanonik Dariusz Kunicki, proboszcz grudziądzkiej bazyliki, do której Inka przybyła w 2019r.,
  • Pani Iwona Ślusarska - Kierownik wydziału oświaty Gminy Grudziądz,
  • przedstawiciele "Solidarności",
  • wspólnota "Effatha".

Zarówno uczniowie jak i parafianie otrzymali na ręce Pani Dyrektor Doroty Pawlikowskiej-Gralli i Ks. Proboszcza Marka Zielińskiego unikatowe ryngrafy - pamiątki z okazji pogrzebu Inki w Gdańsku, przekazane przez rodzinę Inki.

W celu upamiętnienia postaci Danuty Siedzikówny "Inki" podjęto decyzję, by każdego roku we wrześniu harcerze poprowadzili dla uczniów Szkoły grę terenową z zadaniami.

30 września 2022r. harcerze z 52 Drużyny Harcerskiej "Remus" zorganizowali dla szkolnej społeczności grę terenową "Marsz dla Inki". W leśnych ostępach uczniowie poznawali umiejętności pomocne w przetrwaniu w lesie - udzielanie pierwszej pomocy, szyfrowanie i nadawanie wiadomości, zręczność fizyczną. Wykazali się też wiedzą na temat ochrony naszej planety. Całość zakończyła się wspólnym ogniskiem.