banner

Wrzesień

"Pszczółki" utrwaliły sobie zasady codziennej higieny osobistej, wspólnie przeprowadziły eksperyment, który przekonał dzieci, że brud nie lubi mydła :)

Przedszkolaki dbają o nasza planetę i również ruszyly na Sprzątanie Świata.

"Żabki" wdrażały w życie dobre praktyki związane z aktywnością fizyczną. Dzieci wiedzą, że ruch na świeżym powietrzu to zdrowie. Uwielbiają rywalizację, to ich bawi, motywuje, prawie wszyscy chcą wygrać z przeciwnikiem.

Przedszkolaki obchodziły Dzień Języków Obcych.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Pani Dyrektor głośno czytała dzieciom książkę.

"Żabki" obchodziły Dzień Chłopaka. Dziewczynki wręczyły Kolegom własnoręcznie wykonane laurki, nie zabrakło również słodkości. Super zabawa trwała przez cały dzień, pełen ciekawych konkurencji, pląsów przy muzyce oraz zabaw z chustą animacyjną.

Październik

Ruszyły warsztaty dla najstarszych przedszkolaków "Zrób to sam". Dzieci wykonały swoje pierwsze prace.

3 października 2023r. odbyła się coroczna próba alarmu przeciwpożarowego. Wzięły w niej udział wszystkie Oddziały Przedszkolne oraz wszystkie klasy Szkoły Podstawowej. Sprawność i prawidłowość postępowania w trakcie próby obserwował inspektor BHP P. Paweł Zieliński oraz załoga strażacka OSP Ruda. Najlepszą nagrodą dla najmłodszych za właściwą postawę był pokaz prawdziwego wozu strażackiego oraz możliwość usadowienia się za kierownicą tego pojazdu marzeń zwłaszcza wielu chłopców.

Podczas zabawy w zakodowane owoce "Motylki" rozwijały przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej, a także pamięć oraz koncentrację uwagi.

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy zmysłami" dzieci z grupy "Żabki" zrealizowały zadanie "Sensoryczny tor przeszkód". Tor przeszkód uwielbiają wszystkie dzieci. Zabawa polega na pokonaniu w określony sposób toru przeszkód i dostarczaniu różnorodnych wrażeń sensorycznych. Przy okazji rozwija motorykę dużą oraz małą i dostarcza sporej dawki ruchu.

Przedszkolaki poznawały dary jesiennego ogrodu. Wykorzystując wszystkie zmysły poznawały właściwości i walory smakowe niektórych warzyw, ponadto tworzyły, pracowały w grupach, a nawet piekły marchewkowe ciasto. Wszystko po to, aby uświadomić dzieciom, jak ważne jest włączanie warzyw do codziennej diety. Zwieńczeniem kilkudniowych zajęć był Dzień Warzyw i Owoców.

Korzystając ze słonecznej pogody przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu, której głównym celem było przybliżenie środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Dzieci obserwowały las, słuchały jego odgłosów, a do kącików przyrodniczych zbierały jesienne leśne "skarby". Przedszkolaki spędziły miło czas na świeżym powietrzu.

27 października 2023r. w najmłodszej grupie przedszkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci podczas występu zaprezentowały liczne umiejętności muzyczne i recytatorskie.

Listopad

W Przedszkolu miał miejsce Dzień Postaci z Bajek, przypominający, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. W tym dniu dzieci były przebrane w piękne bajkowe stroje. Odbyło się również głośne czytanie bajek przez zaproszonego rodzica. Przedszkolacy zapoznali się z książkami, w których mogli rozpoznać swoje ulubione postacie bajkowe. Najstarsza grupa odgrywała krótkie scenki, wykorzystując teatrzyk kukiełkowy. We wszystkich grupach przedszkolaki wspaniale się bawiły.

Przedszkolaki udały się na wycieczkę do kina "Helios" w Grudziądzu, której celem było nie tylko uczestniczenie w seansie filmowym, ale również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w miejscu publicznym.

W tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości "Pszczółki" zgłębiały wiedzę na temat swojej ojczyzny. Okazało się, że mimo, iż mają niewiele lat, to całkiem dużo już wiedzą na temat Polski i jej symboli narodowych.

"Żabki" obchodziły Święto Niepodległości. Dzieci zostały zapoznane z historycznymi wydarzeniami, poznały symbole narodowe i oglądały o nich film, brały udział w zabawie do piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem", wykonały kokardy narodowe, a na koniec dumnie, przyjmując właściwą postawę "na baczność" wysłuchały hymnu Polski.

13 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej w Sztynwagu odbyło się Międzyprzedszkolne Spotkanie Młodych Patriotów, w którym uczestniczyły oddziały przedszkolne z gminy Grudziądz. Grupa "Żabki" zaprezentowała piosenkę "Pierwsza kadrowa", a grupa "Motylki" piosenkę "Serca biało czerwone mamy".

Przedszkolaki uczestniczyły w mobilnej projekcji edukacyjnej w technologii 360°, połączeniu rozrywki z interesującą formą nauki, prezentowaną przez Agencję Edukacyjną "Benetronas". Projekcja odbyła się w specjalnej kopule w kształcie kuli, gdzie w formie filmu dzieci zapoznano z zagadnieniami z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Ponadto w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa obejrzały teatrzyk kukiełkowy, zaprezentowany przez Przedszkolną Agencję "Magnus" z Olsztyna.

13 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej w Sztynwagu odbyło się Międzyprzedszkolne Spotkanie Młodych Patriotów, w którym uczestniczyły oddziały przedszkolne z gminy Grudziądz. Grupa "Żabki" zaprezentowała piosenkę "Pierwsza kadrowa", a grupa "Motylki" piosenkę "Serca biało czerwone mamy".

17 listopada 2023r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu "Jesienna biżuteria", którego celem było rozwijanie inwencji twórczej i umiejętności plastycznych oraz wspieranie więzi rodzinnych łączących dzieci i ich rodziców poprzez umożliwienie im wspólnego tworzenia. Na konkurs wpłynęło 26 prac wykonanych przez dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców. Wszystkie prace zachwyciły jurorów, były piękne i oryginalne. Zwycięzcami zostali:

  • I miejsce - Lena K. (Motylki)
  • II miejsce - Alicja K. (Motylki)
  • III miejsce - Natalia O. (Pszczółki) i Jan L. (Żabki)

Przedszlaki celebrowały Dzień Kredki - święto obchodzone na cześć popularnego przyrządu do pisania, rysowania i kolorowania oraz wszystkiego, co kredka symbolizuje, a zatem dziecięcej kreatywności, wyobraźni i sztuk plastycznych.

Przedszlaki celebrowały Dzień Kredki - święto obchodzone na cześć popularnego przyrządu do pisania, rysowania i kolorowania oraz wszystkiego, co kredka symbolizuje, a zatem dziecięcej kreatywności, wyobraźni i sztuk plastycznych.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyły się warsztaty biblioteczne. Pani Klaudia zapoznała dzieci z ofertą Biblioteki Gminnej, opowiedziała o swoim zawodzie oraz "przeniosła" dzieci w magiczny świat książek.

Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych obchodziły Światowy Dzień Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla nich wystawkę książek o misiach.