banner

Ocalić od zapomnienia

31 sierpnia 2023r. w godzinach wieczornych, w przededniu rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbył się tradycyjny capstrzyk harcerski upamiętniający to wydarzenie. Harcerze oraz goście (Wójt Gminy Grudziądz P. Andrzej Rodziewicz, Sołtys Wałdowa Szlacheckiego P. Piotr Parteka, P. Dyrektor Dorota Pawlikowska-Gralla, P. Krzysztof Sulerzycki, mieszkańcy) zgromadzili się przy Pomniku Poległych w Białym Borze, skąd po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy oraz odśpiewaniu hymnu państwowego udali się w głąb lasu na miejsce kaźni.

Drugą częścią spotkania był poczęstunek kiełbaską z grilla, którą przygotowały dla harcerzy i ich gości Panie ze Stowarzyszenie "Q Przyszłości". Na koniec w bardzo kameralnym gronie odbyło się obrzędowe ognisko harcerskie.

Harcerskie życie

2 września 2023r. harcerze z DH "Remus" udali się do Warszawy, gdzie m.in. odwiedzili Powązki Wojskowe.

Rozpoczęcie roku szkolnego

4 września 2023r. miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Wszyscy zgromadzili się na dziedzińcu, gdzie powitała ich Pani Dyrektor Dorota Pawlikowska-Gralla. Zgromadzeni uczniowie i nauczyciele wysłuchali pogadanki P. Krzysztofa Sulerzyckiego na temat rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz obejrzeli montaż artystyczny w wykonaniu uczniów klas II, przygotowany pod kierunkiem Pań Agnieszki Figurskiej i Darii Kopki-Gołeckiej. Po akademii uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami.

Programy i projekty

W roku szkolnym 2023/2024 nasza Szkoła przystąpiła do realizacji kilku nowych przedsięwzięć:

Ponadto 8 września 2023r. została zainicjowana II edycja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowe Czytanie

8 września 2023r. Szkoła włączyła się do XII edycji akcji Narodowe Czytanie.

W kinie

14 września 2023r. uczniowie klas I-III obejrzeli w grudziądzkim kinie "Helios" film "O psie, który jeździł koleją".

Sprzątanie Świata

18 września 2023r. odbyła się akcja "Sprzątanie Świata". Uczniowie z dużym zaangażowaniem wysprzątali teren wokół Szkoły.

Harcerskie życie

16 września 2023r. odbyła się pierwsza w nowym roku harcerskim zbiórka 52 Turystycznej Drużyny Harcerskiej "Remus". Harcerze spotkali się w Parku Wiejskim. Podczas zbiórki nastąpiło przejście czwórki zuchów do starszej drużyny. Harcerze uczestniczyli w różnych grach, nie zabrało miejsca na integrację.

Kilka dni później również zuchy spotkały się po raz pierwszy w nowym roku harcerskim. Założyli "szóstki" i bawili się wspólnie.

 

Sport - bieg uliczny

23 września 2023r. odbył się XVIII Bieg Uliczny z okazji 789 rocznicy nadania praw miejskich Radzyniowi Chełmińskiemu. Głównym celem imprezy była popularyzacja biegów wśród młodzieży, a także wyłonienie najlepszych zawodników spośród chłopców i dziewcząt. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice z klasy VIII - Weronika Cendrowicz, która ukończyła bieg na III miejscu oraz Virginia Jones, która ukończyła zawody na X miejscu.

Dzień Języków Obcych

26 września 2023r. miał miejsce Dzień Języków Obcych.

Dzieci z grup przedszkolnych i uczniowie najmłodszych klas wykonywali różne czynności, mające na celu lepsze poznanie innej kultury. Dzieci kolorowały flagę Wielkiej Brytanii, układały puzzle, z których dowiedziały się wielu ciekawostek o Anglii. Zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z maskotkami pochodzącymi z krajów anglojęzycznych.

Starsi uczniowie mieli okazję do sprawdzenia swoich sił w stacjach dydaktycznych. Każda z nich wymagała od uczestników wykonania pewnego zadania. Uczniowie mogli posłuchać jak brzmią wypowiedzi w różnych językach oraz przyporządkować do nich właściwy kraj, zagrać w grę planszową, rozszyfrować kody QR. Dzięki tym aktywnościom uczniowie poznali ciekawostki na temat krajów europejskich. Nie zabrakło również wyzwania plastycznego. Pojawił się też film o tematyce kulinarnej oraz puzzle z cennymi informacjami. Wszyscy mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia z różnymi gadżetami.

Tego dnia uczestnicy mogli przyjść do Szkoły ubrani w kolorach wcześniej wylosowanej przez siebie flagi. Każda klasa wykonała girlandę z flag oraz gazetkę okolicznościową.

Wrzesień - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy VIII działali w pięknej, nowej sali - na lekcji fizyki doświadczenia z elektrostatyki.

Uczniowie klasy IIb na lekcji religii poznawali stworzenia boskie.

Uczniowie najmłodszych klas wykorzystali ziemniaki na zajęciach plastyczno - technicznych.

Uczniowie klasy IIIb rozmawiali o pracy rolnika i piekarza. Dzieci poznawały zboża, dowiedziały się, jak powstaje chleb. Poznały różne rodzaje pieczywa (pszenne, żytnie, wiejskie, z ziarnami, kukurydziane, maślane, z rodzynkami, orzechami, orkiszowe, graham) - z jakiej mąki jest zrobione, jego zapach, teksturę. W klasie roznosił się zapach świeżo wypieczonego chleba. Największą frajdę wszystkim sprawiła degustacja, szczególnie, że uczniowie mogli połączyć to z własnoręcznie przygotowanymi pastami do kanapek oraz miodem, twarożkiem i warzywami. Wszyscy zajadali, aż uszy się trzęsły. Smakowania, śmiechów i radości nie było końca.

Sport - kolarstwo

26 września 2023r. na terenie klubu sportowego Stal w Mniszku odbyły się zawody gminne w kolarstwie MTB. Reprezentacja Szkoły zajęła drużynowo II miejsce (na 6 startujących szkół) i uzyskała tytuł Vice Mistrza Gminy Grudziądz. Na sukces zapracowała cała drużyna w składzie: Agata Wardulińska (IVa), Emilia Kosakowska, Amelia Winter, Tymon Rumiński i Paweł Świrzyński (IVb), Lena Gądek i Maja Marciniak (V), Alicja Libera i Filip Pietrzak (VIb), Kornel Wiśniewski, Sebastian Zalewski i Mikołaj Żyła (VII).

Uczniowie zdobyli również indywidualne laury:

 • Maja Marciniak (V) - Mistrzyni Gminy w klasach V
 • Filip Pietrzak (VIb) - Mistrz Gminy w klasach VI
 • Sebastian Zalewski (VII) - Mistrzostwo Gminy w klasach VII

Bezpiecznie w Szkole i po Szkole

27 września 2023r. uczniowie klas IV-VI udali się do parku rozrywki "Mandoria Miasto Przygód". Świetnie się bawili korzystając z wszystkich atrakcji, ale przede wszystkim uczestniczyli w warsztatach dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, których organizatorem był Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Wycieczka szkolna

28 września 2023r.uczniowie klas VII-VIII udali się na wycieczkę do Waplewa Wielkiego. Zwiedzili tam dobrze zachowany pałac rodziny Sierakowskich, mieszczący Muzeum Tradycji Szlacheckiej, po którym oprowadzał uczniów potomek rodziny - pan Maciej. Kolejnym punktem wycieczki był zamek w Kwidzynie.

Dzień Chłopca

29 września 2023r. w Szkole obchodzony był Dzień Chłopca. Były drobne upominki i słodkie poczęstunki.

W klasach młodszych z pomocą Małego Samorządu Uczniowskiego w każdej klasie został wybrany "najsympatyczniejszy chłopak".

 

Przy okazji Samorząd Uczniowski starszych klas ogłosił Dzień Krawata. Uczniowie, którzy w tym dniu założyli krawat lub muszkę otrzymali miłą "ulgę" szkolną - bon na jednorazowe zgłoszenie nauczycielowi braku zadania domowego zadanego z lekcji na lekcje, do wykorzystania w ciągu roku szkolnego.

Sport - piłka nożna

29 września 2023r. na boiskach Węgrowianki odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w piłkę nożną. Turniej prowadzony był w dwóch grupach wiekowych na równoległych boiskach.

Starsza drużyna w składzie: Dominik Czerwiński, Adrian Gołojuch, Nikodem Mulawka, Oskar Rumiński, Kornel Wiśniewski, Sebastian Zalewski i Mikołaj Żyła (VIII) oraz Dominik Cendrowicz i Wiktor Gołębiowski (VIII), grając systemem każdy z każdym, ukończyła turniej na zaszczytnym II miejscu, uzyskując tytuł Vice Mistrza Gminy Grudziądz.

Drużyna młodsza w składzie: Igor Kleczkowski (IIIb), Aleksander Pabian (IVa), Tymon Rumiński (IVb), Nikodem Lewandowski (VIa), Patryk Majer (VIb) oraz Mateusz Bartoszewski, Marcel Chyliński, Oliwier Czepłowski i Oliwier Serafin (V), grała w systemie grupowym. Po losowaniu grup chłopcy trafili do grupy B, w której znalazły się 4 szkoły. Ostatecznie o wyjściu z grupy zadecydował bezpośredni pojedynek i jedna bramka! Drużyna zajęła III miejsce w grupie.

Bieżnia jak nowa!

W ostatnich dniach września 2023r. trwała renowacja bieżni przy boisku sportowym - wymiana uszkodzonych fragmentów, czyszczenie oraz pokrycie bieżni jednolitą warstwą tartanową. Zadanie było realizowane z programu "Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa", na które Gmina Grudziądz otrzymała dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W czyszczeniu nawierzchni pomogli strażacy z OSP w Rudzie.

Sport - biegi przełajowe

2 października 2023r. na terenie Leśnego Zakątka w Białym Borze odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w przełajowych biegach sztafetowych. Naszą Szkołę reprezentowały cztery drużyny. Dziewczęta młodsze ukończyły sztafetę na IV miejscu. Najstarsze dziewczyny zajęły I miejsce zdobywając Mistrzostwo Gminy Grudziądz. Chłopcy młodsi i starsi skończyli zawody na II miejscu uzyskując tytuł Vice Mistrzów Gminy.

Uwaga! Alarm!

3 października 2023r. odbyła się coroczna próba alarmu przeciwpożarowego. Wzięły w niej udział wszystkie Oddziały Przedszkolne oraz wszystkie klasy Szkoły Podstawowej. Sprawność i prawidłowość postępowania w trakcie próby obserwował inspektor BHP P. Paweł Zieliński oraz załoga strażacka OSP Ruda. Najlepszą nagrodą dla najmłodszych za właściwą postawę był pokaz prawdziwego wozu strażackiego oraz możliwość usadowienia się za kierownicą tego pojazdu marzeń zwłaszcza wielu chłopców.

Konkurs plastyczno - językowy

3 października 2023r. nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu plastyczno - językowego na najładniejszą koszulkę wakacyjną. Konkurs był skierowany do uczniów klas I-III i miał na celu poszerzenie słownictwa związanego z wakacjami. Uczniowie wykonali przepiękne i niepowtarzalne prace na bardzo wysokim poziomie. Komisja konkursowa przyznała ex-aequo I miejsca: Mai Zabłońskiej (IIIb) oraz Alanowi Orłowskiemu (Ia).

Akcja charytatywna

4 października 2023r. z okazji Światowego Dnia Zwierząt uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z wieloletnimi wolontariuszkami z Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu. Panie Monika Lewandowska i Ewelina Rutyna przeprowadziły zajęcia, podczas których opowiedziały, w jaki sposób można zostać wolontariuszem i z jakimi obowiązkami się to wiąże. Przekazały cenne informacje związane z pielęgnacją zwierząt, ich bezdomnością, a także mówiły o tym, w jaki sposób można nieść pomoc czworonożnym przyjaciołom. Dzieci otrzymały naklejki od Pań, a w zamian - jak co roku - przekazały dary dla podopiecznych COZ.

Jednak serca uczniów skardły dwie małe istoty, Faustyna i Douglas, psiaki, które doświadczyły bezdomności. Pomimo przykrych doświadczeń ze strony człowieka nadal szukają z nim kontaktu. Na ich przykładzie dzieci zaobserwowały, że zwierzęta mogą skupić w sobie najszlachetniejsze cechy: łagodność, ufność, bezinteresowność oraz ogromne pokłady miłości.

Sport - kolarstwo

4 października 2023r. na boiskach Stali Grudziądz odbyły się Otwarte Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w Kolarstwie Górskim o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Grudziądz.

Uczniowie naszej Szkoły, reprezentujący Gminę Grudziądz, drużynowo zajęli I miejsce i zdobyli tytuł Mistrza Powiatu. Indywidualnie usytuowali się na następujących miejscach:

 • Maja Marciniak (V) - I miejsce
 • Filip Pietrzak (VIb) - I miejsce
 • Amelia Winter (IVb) - III miejsce
 • Wiktor Bulczak (IIIa) - IV miejsce
 • Emilia Kosakowska (IVb) - V miejsce
 • Sebastian Zalewski (VII) - V miejsce
 • Paweł Świrzyński (IVb) - VI miejsce
 • Kornel Wiśniewski (VII) - VI miejsce
 • Agata Wardulińska (IVa) - VIII miejsce
 • Mikołaj Żyła (VII) - VIII miejsce
 • Lena Gądek (V) - XI miejsce
 • Alicja Libera (V) - XII miejsce
 • Tymon Rumiński (IVb) - XV miejsce

Sport - biegi przełajowe

9 października 2023r. w Świeciu nad Osą odbyły się Mistrzostwa Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych. Gminę Grudziądz reprezentowały dziewczęta: Nikola Dorau, Klaudia Gołojuch, Iza Michna i Maja Stempska (VII) oraz Weronika Cendrowicz i Virginia Jones (VIII), które ukończyły sztafetę na II miejscu zdobywając tytuł Vice Mistrzyń Powiatu.

Matma jest OK!

11 października 2023r. zakończył się pierwszy etap realizacji projektu matematycznego w ramach programu "mPotęga".

Dzień Edukacji Narodowej

11 października 2023r. w Szkole obchodzono 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, czyli dzień potocznie zwany "Dniem Nauczyciela". Tak naprawdę jest to święto wszystkich osób związanych z edukacją, a tym samym wszystkim Pracowników Szkoły. Świętowanie przygotował Samorząd Uczniowski we współpracy z kołem teatralnym, pod kierunkiem Pań Joanny Rużańskiej i Marleny Szwaby-Wiśniewskiej. Było historycznie i refleksyjnie, jednak z największym entuzjazmem uczniowie przyjęli konkurs "Rozpoznaj nauczyciela na zdjęciu z dzieciństwa".

Pasowanie "pierwszaków"

Tradycyjnie podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej odbyło się Pasowanie Uczniów Klasy I pod kierunkiem wychowawczyń - Pań Sylwii Wiśniewskiej i Kingi Kleczkowskiej.

Pierwszaki podczas występu zaprezentowały liczne umiejętności edukacyjne oraz artystyczne, udowodniły że są gotowe być prawdziwymi uczniami Szkoły.

Sport - tenis stołowy

12 października 2023r. w Szkole Podstawowej w Sztynwagu odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w tenisie stolowym. Reprezentacja szkolna pokazała się z bardzo dobrej strony. Chłopcy z klas młodszych: Marcel Chyliński (V) i Adam Szarafiński (IV) zajęli IV miejsce. Dziewczęta Maja Gruszewska (VIa) i Lena Martini (VIb) zostały Mistrzyniami Gminy.

Podróże z Patronem

W dniach 12-13 października 2023r. odbyła się wycieczka do Warszawy.

JP2

18 października 2023r. był wspomnieniem Papieża Polaka - Jana Pawła II. Młodzi artyści, przygotowani przez P. Joannę Błędowską oraz P. Wojciecha Kubickiego, przypomnieli moment wyboru Karola Wojtyły na Papieża, a także jego barwny, chociaż niezmiernie trudny, pontyfikat.

Sport - tenis stołowy

18 października 2023r. w Szkole Podstawowej w Rogóźnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Dziewczęta reprezentujące Gminę Grudziądz - Maja Gruszewska i Laura Kopik (VIa) oraz Lena Martini (VIb) - zajęły III miejsce, zdobywając tytuł II Wicemistrzyń Powiatu.

#MEDIAchallenge

19 października 2023r. uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w webinarze "Wikipedia dla uczniów - przyjaciel czy wróg?"

#CodeWeek '2023

W październiku 2023r. Szkoła wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek. Uczniowie klas VII i VIII na lekcjach informatyki, a uczniowie klas IV-VI na zajęciach dodatkowych z programowania poszerzali wiedzę i umiejętności z zakresu programowania oraz tworzenia własnych gier, korzystając z różnych stron edukacyjnych. Tworzyli własne chmury wyrazowe oraz awatary, poznali podstawy z zakresu sztucznej inteligencji, korzystając z aplikacji na stronach internetowych, kodowali i debugowali informacje robotom, aby osiągnąć założony cel.

Harcerskie życie

21 października 2023r. o godz. 9:00 nastąpiło oficjalne otwarcie corocznej imprezy na orientację, której dokonał główny organizator dh Bartosz Mróz, a Pani Dyrektor Dorota Pawlikowska-Gralla, która zawsze wspiera drużyny harcerskie, przywitała uczestników w progach Szkoły. Odnotowano rekordową liczbę zapisów! Ponad 100 osób nie wystraszyło się deszczowej pogody i podjęło wyzwanie.

Październik - migawki z lekcji i zajęć

Pan Adrian Wiśniewski - absolwent Szkoły, aktor w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, przeprowadził mini warsztaty aktorskie dla uczniów klas I-III, które dały dzieciom dużo zabawy i radości.

Tradycyjnie w 1. piątek miesiąca odbył się "Apel Laureata".

Uczniowie klasy V na lekcji WF w terenie wykazali się inwencją, która zaskoczyła nawet Panią Nauczycielkę :)

Zajęcia plastyczne, prowadzone przez P. Aleksandrę Mikulską, jak zwykle zgromadziły grono wiernych fanów. Powstały niezwykłe kasztanowe pająki w sieci z wełny na szaszłykowych patykach oraz jarzębina z krepy.

Na kolejnych zajęciach plastycznych dzieci uczyły się szkicowania i cieniowania ołówkiem, tworząc rysunki kotków.

W październiku 2023r. Szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji #kochamsłyszeć.

Na zajęciach plastycznych mali artyści wykonali wydrapywankę i ćwiczyli sprawność paluszków!

Uczniowie klas III uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w pieczeniu babeczek i ich dekorowaniu, przeprowadzonych przez Panią Barbarę Małecką.

Z okazji Dnia Dyni uczniowie klas młodszych, próbując różnych dań i wypieków dyniowych, przekonali się, że dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Ponadto Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najzabawniejszą dynię.

Uczniowie klasy IIb wykonali "Dyniowe dekoracje"- jedno z zadań w ramach Ogólnopolskiego Projektu "Angielski jest fun-tastyczny"

Uczniowie klasy VII, korzystając z mikroskopów zakupionych w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości", oglądali preparaty mikroskopowe, uzyskane w projekcie "Ekopracownia - zielone serce szkoły". Przed przystąpieniem do pracy poznali nowe angielskie słówka dotyczące budowy mikroskopu.

Harcerskie życie

We wrześniu i październiku 2023r. odbył się cykl zbiórek poświęcony Prawu Zucha - spisowi zasad i wartości, które powinien przestrzegać każdy zuch. Najmłodsi tworzyli bajkowego idola i rozmawiali na temat radzenia sobie ze słabościami, prezentowali scenki związane tematycznie z prawdą i kłamstwem, przypomnieli sobie, czym jest obowiązek oraz zastanawiali się, jak być coraz lepszym. Wykonali też piękne flagi Polski.

Konferencja Liderów SU

27 października 2023r. Liderzy Samorządu Uczniowskiego - Virginia Jones (VIII) i Nikodem Wroniecki VII) razem z opiekunem P. Joanną Rużańską oraz P. Dyrektor Dorotą Pawlikowską-Grallą wzięli udział w konferencji pn. "Autentyczny lider samorządu uczniowskiego" zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe i Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Spotkanie rozpoczął wystep wokalny Oliwiera Derdy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łasinie. Następnie przedstawiciele samorządów uczniowskich, dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół z terenu Powiatu aktywnie uczestniczyli w warsztatach "Wyjdźmy z inpASU - rola Lidera w samorządzie uczniowskim", które poprowadził Paweł Kierakowicz, Prezes stowarzyszenia Akademia Samorządów Uczniowskich. Po krótkiej przerwie odbył się panel dyskusyjny "Autentyczny lider, czyli właściwie kto? Lider w oczach mlodych", który prowadził Mikołaj Napieralski, członek Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ostatnią częścią spotkania było wypełnienie przemyśleniami tablicy. Uczniowie na karteczkach samoprzylepnych podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi konferencji.

Przedstawienie szkolne

31 października 2023r. uczniowie klasy VII zaprosili Dyrekcję, Grono Pedagogiczne oraz Koleżanki i Kolegów z klas VI i VIII na niezwykłe spotkanie z bohaterami "Dziadów cz.II" Adama Mickiewicza. Młodzi Artyści zaprezentowali publiczności świat wierzeń Słowian, do których odwoływał się wieszcz. Wartości moralne, zawarte w ludowych przesłaniach, podkreśliła nastrojowa scenografia, oryginalne kostiumy oraz charyzmatyczna muzyka.

Ocalić od zapomnienia

27 października 2023r. uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią udali się pod obelisk upamiętniający zamordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Białego Boru i Wałdowa. Zapalili znicze i wysłuchali krótkich informacji, które odczytali klasowi harcerze. Natomiast 30 października 2023r. do lokalnego Miejsca Pamięci udali się uczniowie klas IV i VI wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego i opiekunami. Wspomnienie tragicznej przeszłości oraz chwila zadumy w świetle zapalonych zniczy i jesiennego słońca towarzyszyły wszystkim zebranym.

Konkurs fotograficzny

10 listopada 2023r. zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficzneg pn. "Jesień w moim obiektywie", ogłoszonego przez świetlicę szkolną. Wpłynęły 73 fotografie. Jury konkursowe nie miało łatwego zadania, jednak po długich naradach wybrało po trzy zwycięskie fotografie i wyróżnienia w każdej grupie wiekowej:

  klasy I-III
  1. Emilia Stawicka (I)
  2. Ignacy Sobociński (I)
  3. Krystian Głowacki (IIIa)
  • wyróżnienia - Anna Abramowska (IIa), Maja Zabłońska (IIIb), Jan Kamiński (I)
 • klasy IV-VIII
  1. Jan Sobociński (IVb)
  2. Nikodem Wroniecki (VII)
  3. Kinga Stempska (V)
  • wyróżnienia - Agata Libera (VIb), Antonina Kraśniewska (VII), Nikodem Mulawka (VII)

Święto Niepodległości

Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu zaprosili uczniów do udziału w charytatywnym dyktandzie, w którym udział był bezpłatny, a za każdego uczestnika organizator przekazał 1zł do wskazanego domu dziecka.

9 listopada 2023r. odbyła się wieczornica patriotyczna. Przed zaproszonymi Gośćmi, Rodzicami. Nauczycielami wystąpili członkowie Koła Teatralnego pod kierunkiem P. Marleny Szwaby-Wiśniewskiej oraz chór szkolny pod kierunkiem P. Krzysztofa Zaremby. Zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.

10 listopada 2023r. odbyły się apele szkolne z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.

Uczniowie z Koła Teatralnego zaprezentowali starszej społeczności szkolnej montaż poetycki. Recytowali piękne wiersze, teksty dotyczące przeszłości Ojczyzny oraz opisujące Jej piękno. Pani Dyrektor przybliżyła uczniom klas IV-VIII zagadnienia współczesnego patriotyzmu.

Podczas apelu nastąpiło rozstrzygnięcie ogłoszonego wcześniej przez Samorząd Uczniowski konkursu na najpiękniejszą gazetkę ścienną. Miejsce I zajęła klasa IVa, miejsce II - klasa V, miejsce III - klasa VII.

Prezentację pn. "Przybyli ułani. Z pieśnią ku Niepodległej" przedstawili uczniowie klasy IIIa. W rytmiczny sposób, z pieśnią na ustach, przybliżyli koleżeństwu z klas II-III historię Ojczyzny i Jej drogę do odzyskania niepodległości.

11 listopada 2023r. na Rynku w Grudziądzu odbyły się miejskie obchody Święta Niepodległości, w których uczestniczyli harcerze.

Turniej Ekologiczny

16 listopada 2023r. dwie uczennice klas VI i dwóch uczniów z klasy VII7 brało udział w XVI Powiatowym Turnieju Ekologicznym, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska, rozbudzenie i pogłębienie szacunku dla środowiska przyrodniczego oraz motywowanie i podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego, a także integracja uczestników i wymiana doświadczeń w zakresie edukacji ekologicznej między szkołami podstawowymi z terenu powiatu grudziądzkiego. Oprócz zmagań konkursowych uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach warsztatowych "Czyste powietrze". Każdy z uczestników otrzymał nagrodę za udział w turnieju.

Listopad - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klas IV na lekcjach przyrody zastanawiali się, co daje las. Częścią praktyczną lekcji było wyjście do pobliskiego lasu, a następnie w klasie wykonanie modeli grzybów z warzyw typu pietruszka, marchew i ziemniak.

W ramach projektu "Weź swój mózg na warsztat!" odbywały się zajęcia jogi i uważności prowadzone przez P. Izabelę Tkaczyńską.

Na zajęciach plastycznych zapanowała Pani Jesień.

Na zajęciach koła szachowego odbył się turniej, w którym zwyciężył Paweł Piątkowski (IIIb).

Uczniowie klasy VIII na lekcji fizyki zgłębiali tajemnice prądu.

Uczniowie klasy V na lekcji biologii zakładali doświadczalne hodowle fasoli.

Uczniowie klasy IVb na religii opracowali grę dydaktyczną "Droga do nieba".

Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym zagadnień udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzonym przez firmę "Szkolmed".

Uczniowie klasy VI na lekcji biologii zapoznali się z przedstawicielem pierścienic, czyli dżdżownicą ziemną (Lumbricus terrestris). Uczniowie badali reakcje na bodźce dotykowe oraz sprawdzali, jak obserwowane stworzenia zachowują się w kontakcie z wodą. Na lekcji panowało ogromne zainteresowanie i duza uważność.

Dwie uczennice z klasy VIII przygotowały doświadczenie, dotyczące biodegradacji różnych rodzajów odpadów.

Uczniowie klasy IVa uczestniczyli w zajęciach w sali terapii sensorycznej, gdzie na co dzień pracują najmłodsze dzieci. Zajęcia dodatkowe - bodźce sensoryczne, ćwiczenia manipulacyjne, motoryka, równowaga - w "nowym" miejscu okazały się świetną zabawą.

Uczniowie klas I na lekcji języka angielskiego poznali słownictwo związane z robieniem zakupów. Przy specjalnie utworzonym stanowisku sklepowym dokonywali zakupu zabawek w języku obcym.

Uczniowie klasy V na lekcji języka polskiego czytali najciekawsze fragmenty lektury "Chłopcy z Placu Broni". Jak zawsze wzruszał Ich los małego Nemeczka, podziw budziła obrona ukochanej Ojczyzny.

Spotkanie autorskie

21 listopada 2023r. w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyło się spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Marcinem Koziołem.

Ekopracownia

22 listopada 2023r. w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu "Ekopracownia - zielone serce szkoły" uczniowie klas IV-VII przeprowadzili warsztaty dla rodziców.

Dzień Misia

24 listopada 2023r. uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla nich wystawkę książek o misiach.

Z ekologią na Ty

24 listopada 2023r. wszyscy uczniowie Szkoły wzięli udział w zajęciach edukacji ekologicznej, zorganizowane przez Urząd Gminy Grudziądz.

Idą Święta...

W listopadzie i grudniu 2023r. Szkoła dołączyła do akcji "Świąteczne kartki dobroczynne".

Świetlica szkolna ogłosiła rodzinny konkurs na ozdobę bożonarodzeniową. Laureaci zostaną ogłoszeni w grudniu, a prace zostaną przekazane na kiermasz szkolny. Dochód ze sprzedaży pozwoli zakupić niezbędne materiały papiernicze do zajęć w świetlicy.

Samoorząd Uczniowski zachęcił społeczność szkolną do udziału w akcji "Zostań Onko-Mikołajem".