banner

Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu (kwiecień). Twórczynią i pomysłodawczynią projektu jest Dyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, dr Anna Budzińska.

Niebieskie Igrzyska pokazują jak wspaniale dzieci z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.

Pierwsze Niebieskie Igrzyska odbyły się na hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku w 2019r. Uczestniczyło w nich około 500 osób, w tym prawie 300 dzieci. Od 2022r. Niebieskie Igrzyska stały się dla wielu szkół, przedszkoli, a nawet dla gmin i miast formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. W 2023r. w akcję włączyło się ponad 150 tys. dzieci z 1055 szkół i przedszkoli z całej Polski.

Rok szkolny 2023/2024
Niebieskie Igrzyska

3 kwietnia 2024r. odbyły się pierwsze w naszej Szkole Niebieskie Igrzyska. Wiodącym kolorem wydarzenia był oczywiście kolor niebieski. Uczniowie wzięli udział w konkurencjach sportowych organizowanych w ramach projektu. Celem Niebieskich Igrzysk było zwiększenie wrażliwości i świadomości uczniów na temat autyzmu, rozwijanie i wzmacnianie więzi między dziećmi, doskonalenie sprawności motorycznych oraz zachęcenie do sportowego dopingu i przestrzegania zasad fair-play.