banner

Uczeń Orszy może wszystko to projekt zbliżający uczniów do dorosłych absolwentów Szkoły, ludzi spełnionych zawodowo, realizujących swoje pasje. Zarówno Goście, jak i obecni uczniowie mają wspólny początek - Szkołę "Orszy", a pasja i determinacja piszą kolejne strony ich życiowego i zawodowego scenariusza.

Rok szkolny 2023/2024

Realizacja projektu rozpoczęła się w I półroczu, kiedy odbyły się dwa spotkania.

Pierwsze - z P. Adrianem Wiśniewskim, który porwał uczniów niesamowitą opowieścią o życiu i pracy aktora teatralnego i serialowego, odsłaniając nieco kulisy tego interesującego zawodu.

Drugim Gościem był Dominik Załęski - student Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który opowiedział o swoich życiowych wyborach, decyzji, aby zostać żołnierzem. Odpowiadał na pytania uczniów dotyczące studiowania na uczelni wojskowej oraz przygotowania do testów sprawnościowych.

02.2024 - Szkołę odwiedzili przedstawiciele GKM Grudziądz S.A., a wśród nich trener Robert Kościecha i dwaj zawodnicy - Kacper Warduliński i Jan Przanowski, obaj absolwenci naszej Szkoły.

Jak pogodzić naukę z tak wymagającym sportem? Kiedy pasja staje się pomysłem na życie? Czy grudziądzki tor jest bardzo wymagający? Kiedy jest dobry czas, aby zacząć trenować? O tych i innych tajnikach "czarnego sportu" mogli dowiedzieć się uczniowie, a kolejka po autografy do ich starszych kolegów zdawała się być długa jak tor na #H4 :)

19.04.2024 - Gościliśmy kolejną absolwentkę, która przyjęła zaproszenie i zgodziła się opowiedzieć uczniom o swojej pracy.

Katarzyna Rzepka, bo o niej mowa, ukończyła naszą Szkołę Podstawową i Gimnazjum. Obecnie pracuje w grudziądzkim Zakładzie Karnym nr 1 jako funkcjonariuszka służby więziennej. Pani Kasia opowiedziała nam o swoich zawodowych wyborach, które podejmowała wcześniej, o próbach sprawdzenia się w różnych innych profesjach, które poszerzyły jej perspektywę i podejście do pracy. Najbardziej jednak zainteresowała uczniów swoją opowieścią o codzienności w swojej obecnej pracy, sytuacjach trudnych, wymaganiach, obowiązkach. Jesteśmy przekonani, że udało jej się obalić stereotyp, jakoby tak trudną pracę mógł wykonywać jedynie mężczyzna.

Wraz z Panią Kasią przybyła do nas na spotkanie również Pani Karolina Sławińska - rzecznik Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu. Obie Panie z pasją opowiadały o swojej pracy, co wywołało ogromne zainteresowanie uczniów, którzy po prostu zasypali je gradem pytań. Było to bardzo udane spotkanie, a może nawet początek współpracy.