Projekt edukacyjny "Pszczeli Zakątek" powstał w ramach programu "Edukacja Inspiracja", prowadzonego przez Fundację EFC wespół z Fundacją "Szkoła z klasą", polegającego na przyznawaniu grantów nauczycielom z małych miejscowości na realizację autorskich projektów edukacyjnych w szkołach podstawowych.
Projekt edukacyjny "Pszczeli Zakątek" jest związany ze stworzeniem ładnego i przyjaznego otoczenia, w którym mogą przebywać uczniowie. Wychodząc na przerwy uczniowie będą mogli oglądać swoje rabaty i podziwiać własną pracę. Uczniowie niejednokrotnie podkreślali, że otoczenie Szkoły jest nijakie, bez wyrazu, a brak kolorów przytłacza. Prowadząc koło przyrodnicze i lekcje wychowawcze wielokrotnie rozmawiałam co można zmienić w otoczeniu Szkoły. W zeszłym roku zrealizowałam na geografii projekt z pogranicza planowania przestrzennego, w którym powtarzały się pomysły dzieci na kolorową przestrzeń wokół siebie.
(Anna Lewandowska-Czarnecka, nauczycielka biologii, geografii i przyrody, koordynator projektu)
Cele projektu:
- Uczeń angażuje się w prace na rzecz Szkoły, czuje się współodpowiedzialny za wygląd miejsca, w którym spędza dużo czasu.
- Uczeń rozumie, jak ważne są pszczoły, poznaje ich wpływ na codzienne życie, odpowiada na pytanie, czy można istnieć bez pszczół.
- Integracja grupy uczniów podczas realizacji wspólnego projektu.
Projekt ponadto rozwijał kompetencje społeczne i obywatelskie poprzez otwartość na współpracę i umiejętność wypracowania kompromisów - podczas zakładania rabat, wyboru roślin, usytuowania skrzynek, jak również poprzez wspólne opracowanie regulaminu korzystania z nowego miejsca wypoczynku.
Rok szkolny 2020/2021
Działania projektowe zrealizowano w dwóch etapach, składających się z różnych zadań:
- I etap (19.11.2020 - 28.02.2021)
- sporządzenie oferty zakupów - ławki, skrzynie na rabaty, budki lęgowe, hotele dla owadów,
- wybór roślin przyjaznych owadom zapylających, w tym pszczołom i trzmielom,
- wykonanie projektów tabliczek informacyjnych,
- opracowanie regulaminu korzystania z Pszczelego Zakątka,
- zamówienie ławek, skrzyń, hoteli dla owadów, budek dla ptaków, ziemi, sadzonek, nawozów itd.;
- II etap (1.03-31.05.2021) - "terenowy"
- porządkowania terenu - np. wycięcie starych krzewów,
- przygotowanie skrzyń rabatowych i ławek, w tym ustawienie na placu,
- kupno i sadzenie roślin rabatowych i innych,
- pielęgnowanie rabat.
Wszystkie cele zostały zrealizowane w pełni. Należy podkreślić zaangażowanie młodzieży, która widząc efekty końcowe doceniła trud włożony w założenie Pszczelego Zakątka - plac przed Szkołą przeszedł diametralną przemianę.
Realizacja projektu nie skończyła się na stworzeniu Pszczelego Zakątka, który stał się miejscem stale użytkowanym przez uczniów podczas przerw międzylekcyjnych. W okresie wakacyjnym uczniowie pełnili dyżury, podczas których podlewali rośliny.
Rok szkolny 2021/2022
W ramach wiosenno - świątecznych porządków uczniowie starszych klas zadbali o wystrój rabat w "Pszczelim zakątku".
W tym samym roku trwał konkurs szkolny pn. "Najpiękniejszy szkolny ogródek". Uczniowie klas IV-VIII rozwijali ogrodnicze pasje i talenty, a Pszczeli Zakątek piękniał, będąc miłym, pełnym kwiatów miejscem odpoczynku dla uczniów.
21 czerwca 2022r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, którego laureatami ogłoszono:
- klasa IVa
- klasa VIIa
- klasa IVb
Rok szkolny 2023/2024
05.2024 - Pogoda sprawdzona, więc nadszedł czas na porządki w Pszczelim Zakątku. Klasa VIb, niesiona promieniami słońca, upiększyła swój ogródek.
06>2024 - Mali ogrodnicy, czyli uczniowie klasy IVb podjęli się zadania przygotowania klasowej rabaty w Pszczelim Zakątku. Dzieci przyniosły rośliny ze swoich domów i ochoczo zabrały się do sadzenia, pielenia i podlewania. Wszystko po to, aby rabata pięknie wyglądała i służyła owadom zapylającym. Dobór roślin nie był przypadkowy - przeważały rośliny miododajne.
06>2024 - Uczniowie klasy VII pracowali jak pszczółki pieląc i podlewając nie tylko swoją rabatę. Dodatkowo Pszczeli Zakątek zyskał nowe rośliny, które podarowała Mama Mai Marciniak (V).