Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w ramach Ogólnopolskiego Programu "Ekopracownia - zielone serce szkoły", realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
W ramach programu szkoły otrzymują dofinansowanie na rozwój infrastruktury edukacyjnej. Dzięki temu wsparciu uczniowie zyskują przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Nasza Szkoła przystąpiła do programu w roku szkolnym 2023/2024. Prace rozpoczęły się podczas wakacji i trwały do listopada 2023r. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Zyskaliśmy nowe wnętrze, ale też bogatą bazę dydaktyczną do edukacji ekologicznej. Projekt się udał dzięki dofinansowaniu w kwocie 48966,72 zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
09.2023 - W Szkole (we wszystkich szkołach gminnych), dzięki staraniom Gminy Grudziądz, zostały zamontowane czujniki jakości powietrza z monitorami. Już od początku października na ekranie monitora umieszczonego na parterze głównego budynku można było śledzić bieżące wyniki pomiarów czystości powietrza z okolic Szkoły. Wyniki pomiarów są również prezentowane na głównej stronie szkolnej witryny interentowej, aby w dowolnej chwili monitorować stan powietrza. W ten sposób Gmina Grudziądz dołączyła do Ogólnopolskiej Sieci Antysmogowej.
09.2023 - Uczniowie klasy VIII aktywnie działali na lekcji fizyki, przeprowadzając doświadczenia z elektrostatyki.
09.2023 - Uczniowie klasy IIb na lekcji religii poznawali stworzenia boskie wykorzystując pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu.
10.2023 - W ramach projektu "Przeciwdziałanie emisjom", realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, przeprowadzone zostały warsztaty na temat zanieczyszczeń powietrza. Zdecydowanie wpłynęły one na podniesienie świadomości ekologicznej naszych uczniów na temat smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie, środowisko i życie codzienne. Warsztaty przeprowadziła firma "Syngeos", a gościli na nich Wójt Gminy Grudziądz Pan Andrzej Rodziewicz oraz radny Sejmiku Województwa Pan Robert Malinowski.
10.2023 - Uczniowie klasy VII, korzystając z mikroskopów zakupionych w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", oglądali preparaty mikroskopowe. Przed przystąpieniem do pracy poznali nowe angielskie słówka dotyczące budowy mikroskopu.
11.2023 - Uczniowie klasy V na lekcji biologii zakładali doświadczalne hodowle fasoli.
11.2023 - Uczennice z klasy VIII przygotowały doświadczenie, dotyczące biodegradacji czterech różnych rodzajów odpadów - naczynie z otrąb pszennych, folia celulozowa, torba biodegradalna i wypełniacz skrobiowy. Celem doświadczenia była ocena stopnia rozkładu w/w odpadów w różnych podłożach - gleba piaszczysta, gleba ogrodowa i słona woda.
11.2023 - Uczniowie klas IV-VII przeprowadzili warsztaty dla rodziców. Zaproszeni goście mieli okazję poznać pomoce dydaktyczne, zakupione w ramach programu. Uczniowie przygotowali różne doświadczenia i pokazy. Były wśród nich między innymi trwałe preparaty zwierząt oraz preparaty roślinne i zwierzęce pod mikroskopem. Zaprezentowane doświadczenia związane były z badaniami glebowymi, rozszczepieniem światła, obiegiem wody w przyrodzie. Przedstawiono również inteligentny dom, zestaw do wytwarzania energii odnawialnej oraz mierniki do mierzenia natężenia światła, dźwięku, temperatury i wilgotności. Młodzi naukowcy spisali się wyśmienicie.
29.11.2023 - Odbyło się uroczyste otwarcie ekopracowni. Uczestnicy wydarzenia obserwowali z wielką uwagą ciekawe doświadczenia, które uczniowie zaprezentowali przy pomocy zakupionych zestawów badawczych. Pokaz był przygotowany przez gospodynie ekopracowni - Panie: Annę Lewandowską-Czarnecką i Agnieszkę Dolną.
05.12.2023 - Odbyło się spotkanie z członkami Polskiego Związku Łowieckiego oddział Toruń, przedstawicielami Komisji Edukacji i Współpracy z dziećmi i młodzieżą. Tematem zajęć byli mieszkańcy lasu. Uczniowie klas IV-VII poznali gatunki zwierząt żyjących w lesie oraz zasady zachowania się w tym ekosystemie. Dużą atrakcją spotkania był pies Rolex.
19.12.2023 - Odbyły się szczególne zajęcia - "Zimowe wieczory w szkole". Uczniowie klas IV-VI mieli do wykonania różne doświadczenia lub obserwacje z użyciem wyposażenia pracowni. Były obserwacje preparatów mikroskopowych, przekształcanie energii słonecznej w dźwięk, światło i energię mechaniczną, budowanie obwodów elektrycznych, obserwacja obiegu wody w przyrodzie, wytwarzanie ładunków w maszynie elektrostatycznej, doświadczenia z magnetyzmu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania.
09.01.2024 - Odbyły się warsztaty z mikroskopowania dla uczniów klasy V, podczas których wykorzystali gotowe preparaty, ale też wykonali preparaty samodzielnie, używając wody ze stawu.
20.05.2024 - Uczniowie klas IV i VI odbyli zajęcia warsztatowe w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie. W programie było również zwiedzanie Zakładu Gospodarki Odpadami oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o cenne informacje dotyczące zarządzania odpadami, czyli segregacją.