banner

mPotęga to główny program grantowy, prowadzony przez Fundację mBanku od 2014r. Zorientowany jest na popularyzację matematyki wśród młodych ludzi. Ma na celu zainspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki, aby przezwyciężali schematy, rutynę i zachęcali swoich uczniów do przygody z matematyką. Zachęca nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do kreatywności i nieszablonowych pomysłów.

Co roku Fundacja przeznacza około milion złotych na wsparcie nowoczesnej, nieszablonowej edukacji matematycznej. To przekłada się na tysiące godzin nauki i tysiące młodych ludzi, które mają szansę odczarować w swoich głowach stereotyp królowej nauk.

Za swoją konsekwentną działalność w mPotędze mBank otrzymał w 2016r. nagrodę Złotego Bankiera w kategorii "Bank wrażliwy społecznie".

W ramach programu w roku szkolnym 2021/2022 Szkoła przystąpiła do realizacji projektu pn. "Matematyka wokół nas".

Celem projektu było ukazanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym. Wykonywane zadania i działania miały pokazać uczniom, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność.

Projekt opierał się na nowoczesnych metodach nauczania, nauczaniu poprzez działania, doświadczenie, wykorzystaniu technik multimedialnych. Skierowany był dla uczniów dla klas IV-VI i realizowany na zajęciach pozalekcyjnych z matematyki z elementami plastyki, techniki i informatyki.

Realizacja projektu odbywała się w kilku działaniach/modułach.

 • Matematyczne skojarzenia - konkurs matematyczny, który odbył się 21 września 2021r., polegający na skojarzeniu haseł matematycznych z zagadnieniami nie zawsze związanymi z matematyką. Wcześniej odbyły się dwa spotkania warsztatowe, podczas których uczniowie klasy VI przygotowywali konkurs "Matematyczne skojarzenia" - opracowali zadania oraz plan przebiegu konkursu, w którym finalnie wzięły udział dwie drużyny: drużyna "Rodzice" oraz drużyna "Uczniowie". Obydwie drużyny wykazały się aktywnością i zaangażowaniem. Po zaciętej rywalizacji, ocenianej przez komisję konkursową, tytuł "Mistrza matematycznych skojarzeń" uzyskali Rodzice.

  Matematyczne skojarzenia

 • Ugotować matematykę - warsztaty kulinarne, zorganizowane 14 października 2021r., podczas których uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami kulinarnymi, jak i matematyczną wiedzą z zakresu objętości, wagi, czasu. Uwieńczeniem trudu w kuchni była degustacja "matematycznych" dań konkursowych, które zostały ocenione przez "nauczycielską" komisję.

  Ugotować matematykę

 • Budowle - symbole stolic Europy - XI 2021 - warsztaty, podczas których uczniowie wybrali się w wirtualną "podróż" po stolicach Europy oraz poznali bryły przestrzenne - graniastosłupy i ostrosłupy. Na zajęciach rysowali siatki ostrosłupów i graniastosłupów, tworzyli bryły, z których konstruowali modele znanych budowli europejskich: Big Bena w Londynie, Łuku Konstantyna Wielkiego w Rzymie czy telewizyjnej wieży widokowej w Berlinie. Wykonane prace społeczność szkolna mogła podziwiać w czasie wystawy. Komisja konkursowa wybrała trzy najciekawsze:
  • I miejsce - Maja Gruszewska (IVa)
  • II miejsce - Mateusz Bernady (IVb)
  • III miejsce - Patryk Majer (IVb)

  Budowle Europy

 • Matematyka jest wszędzie - XII 2021 - konkurs międzyklasowy na plakat, ukazujący matematykę w różnych dziedzinach życia codziennego. Temat początkowo wydawał się trudny, jednak po dokonaniu analizy działań w czasie projektu uczniowie przekonali się, że matematyka dotyczy każdej dziedziny życia. Każdy uczestnik projektu wykonał plakat i wykazał się kreatywnością. Plakaty zostały zaprezentowane w salach lekcyjnych. Poziom był bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

  Ugotować matematykę