banner

Program społeczny

W sierpniu i wrześniu 2020r. nieformalna grupa organizacyjna "Działajmy Razem" w osobach: P. Magdalena Marciniak, P. Ewelina Czepłowska i P. Piotr Parteka, działająca pod patronatem Stowarzyszenia Q Przyszłości, realizowała projekt pn. "Dbajmy o nasze relacje" skierowany do wszystkich dzieci zamieszkałych w Wałdowie Szlacheckim lub uczęszczających do naszej Szkoły. W ramach projektu miały miejsce następujące wydarzenia:

 • 27.07/03.08.2020 - warsztaty ceramiczne w Pracowni Ceramicznej "Angoba" w Wałdowie Szlacheckim; każda para dziecko - rodzic lepiła z gliny własną pracę, malowała angobami lub szkliwiła swoje dzieła;
 • 22.08.2020 - wycieczka do Młyna Wiedzy w Toruniu;
 • 01.09.2020 - Pikniku Rodzinnym na boisku przy Szkole; w programie znalazły się m.in konkursy, modelowanie balonów, bańki mydlane i malowanie twarzy;
 • 23.09.2020 - warsztaty kulinarne pn. "Zdrowe Śniadanie" w Świetlicy Wiejskiej w Wałdowie Szlacheckim, poprowadzone przez specjalistę promocji zdrowia.

Projekt finansowano ze środków otrzymanych w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Społecznych "Inicjuj z FIO 2" współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którego Operatorem jest Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica oraz Stowarzyszenie Kujawsko - Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK.

Ocalić od zapomnienia

31 sierpnia 2020r., w przeddzień kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, razem z harcerzami uczciliśmy pamięć jej ofiar z Wałdowa Szlacheckiego i okolic.

Powitania nadszedł czas...

31 sierpnia 2020r.

Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie!

Cieszymy się z jutrzejszego dnia po wielomiesięcznej przerwie od nauki w Szkole. Przekonaliśmy się, że nauki w trybie stacjonarnym i wspólnych spotkań na lekcjach nic nie jest w stanie zastąpić. Jest to najlepsza forma dydaktyki w każdym aspekcie. Pamiętajmy jednak, że musimy zadbać o wzajemne bezpieczeństwo. Obecnie, jak nigdy dotąd, musimy poczuć wzajemną odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, zdrowie młodszych i słabszych, ale i tych, którzy z różnych względów są bardziej narażeni na chorobę. Dlatego bardzo proszę o przestrzeganie wszelkich procedur, które już zostały ustalone i szczegółowych zasad, które będą przekazywali wychowawcy i inni nauczyciele. Tylko w ten sposób będziemy mogli bez przeszkód spotykać się w Szkole i wspólnie poszerzać horyzonty wiedzy. Przypomnijcie sobie, jak jeszcze wiosną wszyscy tęskniliśmy za zwyczajną Szkołą, lekcją w klasie oraz towarzystwem koleżanek i kolegów. Od jutra zaczynamy od nowa...

Wszystkim Uczniom życzę udanego roku szkolnego, witania z uśmiechem każdego kolejnego dnia i każdej kolejnej lekcji, odrodzenia się nowych starych przyjaźni, wesołych i bezpiecznych przerw, poznawania tego, co jeszcze przez Was nieodkryte, realizowania pasji i marzeń, a przede wszystkim radości z bycia razem.

Dorota Pawlikowska-Gralla

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2020r. w Szkole odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021. Ze względu na przyjęte zasady bezpieczeństwa związane z epidemią uczniów powitali wychowawcy w salach lekcyjnych, natomiast przez radiowęzeł szkolny zwróciła się do zebranych nowo mianowana Pani Dyrektor Dorota Pawlikowska-Gralla.

Pomimo trudności wszyscy bardzo ucieszyli się z powrotu do Szkoły po wielomiesięcznej przerwie :)

eTwinning

Od września 2020r. uczniowie rozpoczęli pracę w ramach programu eTwinning, mającym na celu nie tylko rozwinięcie kompetencje językowe, ale również zainteresowanie innymi przedmiotami, kulturami i krajami.

Innowacja pedagogiczna

Uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami kontynuowali realizację innowacji pedagogicznej pn. "Poznaję Rozumiem Tworzę".

Konkurs przyrodniczy

9 września 2020r. w Szkole miała miejsce spóźniona z powodu pandemii XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik".

Dziękujemy...

7 września 2020r. odbyła się krótka uroczystość, podczas której uczniowie podziękowali Panu Krzysztofowi Sulerzyckiemu za wieloletnie zarządzanie Szkołą, zaangażowanie w wychowanie i edukację.

Z kolei 18 września 2020r. podziękowanie wystosowali nauczyciele i rodzice oraz absolwenci Szkoły, którzy przygotowali również program artystyczny, składający się z fragmentów przedstawień, wystawianych przez Szkolne Koło teatralne, a współtworzonych przez Pana Sulerzyckiego. Imprezę wspomógł muzycznie Pan Zbigniew Poliszczuk.

Sprzątanie świata

18 września 2020r. w Szkole przeprowadzona została akcja Fundacji Nasza Ziemia "Sprzątanie świata". W ramach akcji odbyły się lekcje stacjonarne, podczas których uczniowie wykonali zadanie pt. "Plastik w środowisku - problem czy wyzwanie?". Obejrzeli film pt. "Co się dzieje z plastikową butelką kiedy ją wyrzucasz?" i zastanawiali się nad tym, czy gdyby cofnęli się w czasie, to czy powstrzymaliby odkrycie plastiku. Dyskusja była bardzo ożywiona, a zdania podzielone. Każda klasa wykonała gazetkę szkolną pt. "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję."

#SadziMY'2020

Nasza Szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji #SadziMY'2020, odbywającej się pod patronatem Pana Prezydenta z Małżonką. 18 września 2020r. z Nadleśnictwa Jamy otrzymaliśmy sadzonki: klonu, czarnego bzu, dzikiej gruszy, dzikiej róży. W ramach zajęć koła przyrodniczego uczniowie zasadzili dzikie grusze. Część sadzonek otrzymali rodzice uczniów z najmłodszych klas, aby i ich cieszyły rosnące w ogrodzie piękne drzewka.

Dzień Ziemniaka

22 września 2020r. uczniowie klas I-III świętowali Dzień Ziemniaka. W ramach imprezy plenerowej odbyły się różnorodne zabawy i gry, a przede wszystkim pieczenie ziemniaków w ognisku i ich konsumpcja.

Dzień Pustej Klasy

25 września 2020r. cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji "Dzień Pustej Klasy".

Sport - piłka nożna

25 września 2020r. na boiskach Węgrowianki odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz chłopców w piłce nożnej.

Starsi chłopcy w swojej grupie, po wyrównanej walce w meczu i dogrywce przegrali ostatecznie 1 bramką w rzutach karnych z drużyną z Nowej Wsi. Następnie w meczu z drużyną z Piask wygrali 3:2, zdobywając tytuł II Vice Mistrzów Gminy. Młodsi ukończyli turniej na IV miejscu.

Harcerskie życie

26 września 2020r. po bardzo długim oczekiwaniu odbyła się zuchowa zbiórka.

Wrzesień - migawki z lekcji i zajęć

14 września 2020r. odbyły się pierwsze w bieżącym roku szkolnym zajęcia plastyczne z Panią Magdalenę Klimkiewicz.

Na lekcji przyrody uczniowie klasy IV poznali kompas i lupę. Określanie kierunków geograficznych już teraz nie straszne, a przez lupę dostrzec można bardzo ciekawe elementy przyrody.

Uczniowie klasy V podczas zajęć z wychowawcą bawili się w zabawy rodziców, z czasów bez komputera i komórki. Była gra w klasy, limbo, skakanie przez skakankę, guma, zabawa "Gąski " i "Łapki".

Klasa VIIa, również podczas zajęć z wychowawcą, została zaproszona do ćwiczenia, podczas którego uczniowie poznawali otoczenie w bardzo niestandardowy sposób. Pracowali w parach podczas zabawy "Ślepiec". Budowali zaufanie w kontakcie z drugą osobą, a także doświadczali tego, co to znaczy być odpowiedzialnym za innych. To był wstęp do kolejnych zajęć dotyczących "Co to znaczy być odpowiedzialnym?" w ramach projektu wychowawczego "Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?", a przy okazji była to kolejna lekcja spędzona na świeżym powietrzu.

Uczniowie klasy Ia wybrali się na jesienny spacer - odbyli lekcję przyrody w terenie, bawili się na placu zabaw.

Uczniowie klasy Ib wybrali się na jesienny spacer - odbyli lekcję przyrody w terenie, bawili się na świeżym powietrzu.

Klasa III spędziła bardzo kreatywny dzień...

Dzień Chłopca

30 września 2020r. wszystkie dziewczęta złożyły swoim kolegom serdeczne życzenia z okazji Dnia Chłopca. Nie obyło się bez zabaw, słodkości, a nawet ogniska, pokazów tańca i wspólnie spędzonego czasu przy muzyce.

Sport - kolarstwo

2 października 2020r. na Ośrodku Delfin w Białym Borze odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w kolarstwie górskim o Puchar Starosty Grudziądzkiego.

Uczniowie naszej Szkoły kolejny raz pokazali wielką wolę walki i ogromną moc, zajmując I miejsce w klasyfikacji drużynowej i zdobywając tytuł Mistrza Powiatu.

Indywidualnie na podium stanęli:

 • I miejsce - Wiktoria Załęska (kl. VIIb) - Mistrzyni Powiatu
 • II miejsce - Paulina Strehlau (kl. VIIb)
 • III miejsce - Maja Zalewska (kl. VIIb)
 • I miejsce - Wiktor Gołębiowski (kl. V) - Mistrz Powiatu
 • I miejsce - Jakub Mielewski (kl. VIIb) - Mistrz Powiatu
 • II miejsce - Igor Pietrzak (kl. VIIb)

Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października 2020r. z okazji X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia lekcje matematyki wyglądały inaczej niż zwykle. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w konkursach ze znajomości tabliczki mnożenia oraz wykazali się spostrzegawczością, rozwiązując łamigłówki. Większość uczestników zabawy zdobyła certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Harcerskie życie

2 października 2020r. miała miejsce kolejna zuchowa zbiórka.

Sport - biegi przełajowe

5 października 2020r. na Ośrodku Delfin w Białym Borze odbyły się Mistrzostwa Gminy w sztafetowych biegach przełajowych. Nasze drużyny starszych dziewcząt i chłopców pokonały wszystkich przeciwników i zostały Mistrzami Gminy Grudziądz.

Wałdowski żużlowiec

6 października 2020r. w Lublinie odbył się egzamin na licencję "Ż". Adept grudziądzkiej szkółki 13-letni Jan Przanowski (kl. VIIa) pozytywnie zaliczył część praktyczną, jak i teoretyczną w klasie 250cc.

Harcerskie życie

8 października 2020r. ... i kolejna zuchowa zbiórka, tym razem rajd po okolicy.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2020r. miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ze względu na reżim sanitarny odbyła się w formie audycji do wysłuchania przez radiowęzeł szkolny. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali koncert życzeń dla nauczycieli.

Pasowanie "pierwszaków"

13 października 2020r. odbyło się Pasowanie Uczniów Klasy I pod kierunkiem wychowawczyń - Pań Sylwii Wiśniewskiej i Kingi Kleczkowskiej.

Akcja charytatywna

W pierwszych tygodniach tego roku szkolnego cała społeczność szkolna zbierała pieniądze dla Jakuba - chorego Kolegi z sąsiedniej szkoły. Zebrana kwota - 1100 zł - została wpłacona na indywidualne konto Kuby w zrzutka.pl

Jesienne słuchowiska

16 października 2020r. uczniowie i nauczyciele wysłuchali przez radiowęzeł szkolny dwóch słuchowisk.

Pierwsze zostało przygotowane przez uczniów klasy VIb pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego i dotyczyło rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Drugie przygotowali uczniowie klasy VIIb pod kierunkiem Pani Marleny Szwaby-Wiśniewskiej. Piękne wiersze i muzyka wprowadziły słuchaczy w nostalgiczny, jesienny nastrój.

Chrońmy Ziemię

W październiku 2020r. uczniowie starszych klas pod kierunkiem Pani Anny Lewandowskiej-Czarneckiej obchodzili kilka dni, związanych z szeroko rozumianą ochroną Ziemi - Światowy Dzień Żywności, Światowy Dzień Drzewa oraz Dzień Krajobrazu.

16 października 2020r. klasa VIIb zajmowała się problemem produkcji żywności na świecie i jej dystrybucją. Analizowali kontynenty pod kątem ludności i istniejącego problemu głodu. Szukali przyczyn i proponowali rozwiązania.

19 października 2020r. uczniowie klasy V w ramach koła przyrodniczego w okrojonym składzie spacerowali po wałdowskim lesie i prowadzili terapię z drzewami.

20 października 2020r. uczniowie klasy VIIa połączyli dwa święta - Dzień Drzewa i Dzień Krajobrazu. Wykonali gazetkę, obejrzeli film pn. "Mój krajobraz. Współtworzę i chronię" i rozmawiali o tym, dlaczego krajobraz w Wałdowie jest taki szczególny.

Październik - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy Ia na lekcji religii wcielili się w rolę budowniczych. Konstruowali makiety kościołów, rozwijając się manualnie i duchowo.

W ramach lekcji plastyki klasa VIIa wyszła na ciekawy "spacer fotograficzny".

Lekcje plastyki klasy VIIb w plenerze z aparatem fotograficznym.

Zajęcia plastyczne z Panią Magdalenę Klimkiewicz.

Lekcje biologii to nie tylko ślęczenie nad książkami. Learning by doing czyli uczenie się przez działanie. W klasie VIIa wycinany był i składany szkielet człowieka. Na koniec uczniowie rozpoznawali i oznaczali kości, kościki, paliczki, itd.

Uczniowie klasy Ia poszukiwali domów zwierząt oraz obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku.

Uczniowie klasy IIIb uczyli się odróżnić grzyby jadalne od trujących. Wystarczyło również czasu na zbudowanie szałasu.

Uczniowie klasy Ia z ziemniaka i pietruszki wykonali przepiękne muchomory i maślaki.

Uczniowie klas I świętowali Dzień Dyni. Było bardzo pomarańczowo :)

Zdalna Szkoła

Od 26 października 2020r. dla uczniów klas IV-VIII po raz kolejny zaczęły odbywać się zdalne zajęcia edukacyjne.

Październik - migawki z lekcji i zajęć

Klasa IIIb na spacerze połączonym ze sprzątaniem lasu oraz podczas zabawy z liśćmi.

Klasa IIa na spacerze.

Klasa Ib w jesiennym klimacie.

Klasa Ib na zajęciach sportowych.

Ocalić od zapomnienia

30 października 2020r. uczniowie klasy IIIb w ramach lekcji religii zapalili znicze przy pomniku w Białym Borze.

Kilka dni później na miejsce pamięci udali się uczniowie klasy IIIb.

Listopad - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy II wykorzystali sprzyjającą pogodę i czas, w którym mogli być jeszcze razem w Szkole...

Uczniowie klasy IIIa pracowali w grupach, badając właściwości wody.

Uczniowie klas I przygotowali zdrowe sałatki warzywne i owocowe oraz pomysłowe kanapki.

Zdalna Szkoła

Od 9 listopada 2020r. nauka zdalna objęła również uczniów klas I-III.

W Szkole niepodzielnie zapanowały dzieci "przedszkolne"... :)

Święto Niepodległości

Szkoła pusta, tymczasem "dobre duszki" zadbały o to, aby panował w niej odświętny nastrój, wśród niepodległościowych dekoracji.

Uczniowie klas III pod kierunkiem Pani Lucyny Małeckiej przygotowali apel z okazji Święta.

Pan Krzysztof Sulerzycki wystosował do uczniów list.

Warto pamiętać o tym listopadzie sprzed 102 laty. Jak dzisiaj jawi się nam ten dzień 11 listopada 1918 roku? Po 123 latach niewoli powstała Polska Odrodzona, gdy jeszcze w 1914 roku, na progu I wojny światowej, tzw. "sprawa polska" nie istniała, stanowiła jedynie wewnętrzny problem państw rozbiorowych. Setki tysięcy Polaków żyjących w kraju i na wychodźstwie miały poczucie suwerenności i potrzeby włączenia się w bieg dziejów w imię miłości do Ojczyzny. To było pokolenie twórców, a nie obserwatorów.

I stała się Polska. Pamiętamy Ojców naszej wolności - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i wielu wielkich innych. Musimy także pamiętać Antosia Petrykiewicza, najmłodszego kawalera Krzyża Virtuti Militari, trzynastoletniego obrońcę Lwowa i jego kolegę Jurka Bitschama, który tak pisał do swego ojczyma: "Kochany tatusiu, idę zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę na tyle siły, by móc służyć i wytrzymać. Obowiązkiem też moim jest iść, gdy mam dość sił, a wojska braknie ciągle dla oswobodzenia Lwowa. Z nauk zrobiłem już tyle, ile trzeba było. Jerzy".

I tak mijały pokolenia Polaków...

Niedawno wspominaliśmy Inkę, która także wpisała swoje życie w Niepodległą. Jak piękna, czysta i dobra dla Polski była ta miłość. Jesteśmy dziś narodem składającym się z wolnych ludzi, nikt nie odbiera tej miłości, nikt za nią nie karze, dlatego bez reszty możemy włączyć się w budowanie dzieła wspólnego, któremu na imię Polska!

Proszę Was Kochani Uczniowie, ludzie młodzi i wolni, zawieście dumnie biało-czerwone flagi, pamiętajcie czyny minionych pokoleń, oddając Im pamięć i modlitwę.

Krzysztof Sulerzycki

Harcerskie Święto Niepodległości

11 listopada 2020r. harcerze spędzili dzień aktywnie. Wyruszyli na grę tematyczną po wałdowskim lesie, która sprawdziła i uzupełniła wiedzę na temat losów kraju. Oczywiście nie mogli się spotkać, więc każdy w mniejszym lub większym rodzinnym gronie udał się w trasę o wyznaczonej godzinie. Wszystkim udało się ukończyć grę i bardzo cieszyli się, że mogli spędzić ten dzień na świeżym powietrzu w gronie bliskich.

Zdalna Szkoła - listopad - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy IIIb w ramach zajęć technicznych wykonali przepiękne wieże i zamki obronne.

W ramach lekcji plastyki uczniowie klasy Ib narysowali lub wykonali swój wymarzony pojazd.

Uczniowie klas VI wykonali lapbooki dotyczące przerabianych czasów gramatycznych w języku angielskim.

Klasa Ib poznawała zwierzęta hodowlane. Dzieci wykonały makiety lub rysunki farm.

Uczniowie klasy Ia w ramach techniki wykonali przepiękne jeżyki.

Z okazji Dnia Misia uczniowie klasy Ib wykonali plakaty.

Starsi uczniowie tworzyli kalendarze adwentowe.

W Tygodniu Edukacji Globalnej, zgodnie z zasadą "Myśl globalnie - działaj lokalnie", uczniowie zastanawiali się nad tym, jak widzą swoją rolę w czynieniu świata lepszym. Igor P. klasa VIIb: Nie wiem, jaka może być moja rola, ale napiszę, co robimy. Przygarnęliśmy psa i 2 koty (jeden był w bardzo złym stanie, jak go znalazłem, miał dużo ran), daliśmy im dom. Dokarmiamy ptaki zimą, mamy zamontowane domki dla ptaków, żeby mogły się schować. Jak jesteśmy na zakupach i ktoś prosi o jedzenie pod sklepem, to mama zawsze kupuje i daje. Jak byłem mały, to zabawki i rzeczy, które były za małe, zawieźliśmy do domu dziecka. Nie wyrzucamy jedzenia, jeżeli coś się zepsuje, to idzie na kompost, który potem wykorzystujemy np. do sadzenia warzyw. Są różne organizacje, które zajmują się pomocą, rodzice oddają 1% na nie. Mamy 2 duże mauzery, do których wpada woda z deszczu i potem nią podlewamy kwiaty i krzewy. Dbać powinniśmy wszyscy o siebie i sobie pomagać, być po prostu dla siebie dobrzy.

19 dni...

W listopadzie 2020r. uczniowie klas IIIa i IIIb uczcili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Mickiewiczowskie "Dziady"

W listopadzie 2020r. członkowie Koła Teatralnego pod kierunkiem Pań: Marleny Szwaby-Wiśniewskiej i Anity Wesołowskiej przygotowali słuchowisko na podstawie dramatu Adama Mickiewicza "Dziady".

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie.

Co to będzie, co to będzie?

1000 powodów by czytać

W listopadzie 2020r. Szkoła brała udział w konkursie czytelniczym EMPIK-u.

Konkurs języka angielskiego

27 listopada 2020r. chętni uczniowie klas III oraz V przystapili do Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Języka Angielskiego", zorganizowanego przez firmę Delta i przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych. Test składał się z 21 zadań jednokrotnego wyboru. W konkursie nie było przegranych. Każdy uczestnik otrzymał dyplom uznania.

Sukcesem może pochwalić się uczeń klasy IIIb Nikodem Lachowski, który uzyskał tytuł Laureata, zajmując VIII miejsce w kraju.

Sport - kolarstwo

W dniach 5-6 grudnia 2020r. odbyły się Mistrzostwa Polski szkółek kolarskich w kolarstwie torowym. Uczniowie naszej Szkoły - Igor Pietrzak i Jakub Mielewski (kl. VIIb) uczestniczyli w zawodach w barwach UKS ORION RUDA gmina Grudziądz. Zawodnicy popisali się piękną jazdą i dzięki super współpracy i jeżdzie drużynowej uzyskali wspaniałe wyniki, m.in. Igor złoto w wyścigu eliminacyjnym i Kuba brąz w wyścigu punktowym.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

W grudniu 2020r. odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania online pod hasłem "Czekamy na zimę!".

Zdalna Szkoła - grudzień - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klas IV-VII w ramach akcji "Ręcznie robione, a nie kupione" wykonywali ozdoby świąteczne i upominki z materiałów używanych, niepotrzebnych bądź uznanych jako śmieci.

Uczniowie klasy IIIb w ramach zajęć z techniki przygotowali świąteczne świeczniki na wigilijne stoły.

Klasa Ia przygotowała przepiękne dekoracje świąteczne.

Święta tuż, tuż...

Szkolne Koło Teatralne zaprosiło na słuchowisko pt. "Święta tuż, tuż...", które powstało pod kierunkiem Pań: Marleny Szwaby-Wiśniewskiej i Anity Wesołowskiej.

Oprócz tego uczennice klasy VIIb samodzielnie przygotowały świąteczne Jasełka - online.

Nauczyciele natomiast przesłali uczniom i ich Rodzinom świąteczne życzenia.

W tym roku szkolny budynek, w którym zazwyczaj w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną rozbrzmiewają kolędy, a odświętnie ubrani uczniowie i nauczyciele dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia, jest bardzo smutny. Cicho tu i przykro nam wszystkim, którzy wracają wspomnieniami do naszej wieloletniej tradycji. Sercem Szkoły są w tym momencie sale przedszkolne, gdzie najmłodsi mają to szczęście wspólnie świętować.

Dlatego z myślą o naszych Uczniach, ich Rodzicach i Przyjaciołach Szkoły postanowiliśmy przygotować życzenia płynące prosto z serca. Od nas - dla Was! Przyjmijcie je z nadzieją, że już za jakiś czas będziemy mogli się spotkać, spojrzeć sobie w oczy, obdarzyć się uśmiechem i szczerze powiedzieć: Jak dobrze, że znów jesteśmy razem! A tymczasem: dobrych, zdrowych, błogosławionych i mimo wszystko radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Dorota Pawlikowska-Gralla

Czekaliśmy i... przyszła zima!!!

W związku z pandemią zmienił się termin ferii zimowych - w całej Polsce trwały one od 4 do 15 stycznia 2021r.

Co najważniejsze - już w ostatnich dniach ferii spadł długo wyczekiwany śnieg i nastała nieobecna od wielu lat mroźna zima.

Z dniem 18 stycznia 2021r. uczniowie klas I-III powrócili do nauczania stacjonarnego na terenie Szkoły.

Styczniowe zabawy i rzeźby zimowe

Dzień Babci i Dziadka

W styczniu 2021r. uczniowie klas I-III przygotowywali dla ukochanych Babć i Dziadków laurki, drobne upominki, uczyli się wierszyków i piosenek.

Życzenia dla Seniorów popłynęły online...

Styczeń - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klas I mieli okazję pierwszy raz wziąć udział we flouryzacji zębów. Zachętą do tego i wyjaśnieniem, dlaczego tak należy dbać o zęby, była krótka pogadanka i lekcja pokazowa przeprowadzona przez pielęgniarkę szkolną.

Uczniowie klasy Ib utrwalali numery alarmowe poszczególnych służb ratunkowych, odgrywając krótkie scenki rozmów telefonicznych, których celem było zdobycie umiejętności wzywania pomocy.

Klasa II po przeczytaniu lektury "Zaczarowana zagroda" wykonała przepiękne pingwiny.

Karnawał

W styczniu 2021r. uczniowie klas I-III w ramach zajęć plastyczno - technicznych wykonywali maski karnawałowe.

W styczniu i lutym 2021r. odbyły się klasowe zabawy karnawałowe.

Tłusty Czwartek

Zgodnie z tradycją w Tłusty Czwartek każdy powinien zjeść pączka. Tak też było w Szkole 11 lutego 2021r. W klasach I-III na stołach zawitały pączki. Wszyscy zajadali się nimi z wielkim apetytem.

Zdalna Szkoła - luty - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klas VI i VII na lekcjach plastyki przygotowali walentynkowe grafiki i asamblaże.

Dni Otwarte

15 lutego 2021r. rozpoczęły się nietypowe Dni Otwarte Szkoły, związane z okresem rekrutacji.

Na szkolnym koncie FB przez wiele dni pojawiały się informacje o Szkole i podejmowanych działaniach na jej terenie oraz fotografie.

Dzień Języka Ojczystego

W lutym 2021r. we wszystkich klasach odbyły się lekcje, związane z pięknem ojczystego języka.

Członkowie Koła Teatralnego pod kierunkiem Pań: Marleny Szwaby-Wiśniewskiej i Anity Wesołowskiej przygotowali słuchowisko. Film został wzbogacony prezentacją, którą dla uczniów przygotowała Pani Aleksandra Nowak.

Pasowanie na czytelników

22 lutego 2021r. miało miejsce tradycyjne pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych.

Pierwszacy obejrzeli montaż tekstów o książkach w wykonaniu starszych Koleżanek i Kolegów z klasy IIIa. Wzięli też udział w krótkim konkursie, polegającym na odgadywaniu tytułów znanych baśni i bajek.

Pasowania - w obecności pozostałych uczniów z edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli - dokonała Pani Wicedyrektor Magdalena Krupińska. Nowi czytelnicy biblioteki otrzymali pamiątkowe dyplomy, książeczki oraz słodycze.

Podsumowaniem uroczystości była pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej i wypożyczenie pierwszych książek.

Luty - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy IIIa rozpoczęli spotkanie z lekturą "Anaruk, chłopiec z Grelandii" - tworzyli modele igloo, postacie Anaruka oraz makiety jego wioski.

Uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Pizzy. Królowały Capriciosa i Margarita. Było przepysznie...

Uczniowie klasy IIIb wzięli udział w projekcie przyrodniczym pod hasłem "Nasza przyszłość zależy od mokradeł". Dowiedzieli się, jakie kluczowe funkcje spełniają tereny bagenne oraz jak ważnym siedliskiem są one dla roślin i zwierząt. Z dużym zaangażowaniem i radością wykonywali zadania związane z tematem.

Uczniowie klasy II wykonywali "skarpetkowe" bałwanki.

Uczniowie klasy Ia wcielili się w rolę artystów z Ćmielowa. Dzieci ozdabiały papierowe talerzyki.

Uczniowie klasy II przygotowali wiosenne kanapki.

Dziękujemy...

25 lutego 2021r. uczniowie klasy II podziękowali swojej byłej wychowawczyni za przekazaną wiedzę oraz matczyną opiekę, jaką darzyła ich Pani Ania Frela.

My również z okazji przejścia na emeryturę życzymy Pani Ani, aby czas wolny od pracy wykorzystała jak najlepiej potrafi i zawsze z uśmiechem na ustach wspominała życie zawodowe :)

Dzień Kobiet

8 marca 2021r. miały miejsce uroczystości klasowe związane z Dniem Kobiet.

Konkurs przyrodniczy

9 marca 2021r. w Szkole miała miejsce XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik".

Marzec - migawki z lekcji i zajęć

Zajęcia plastyczne z Panią Magdalenę Klimkiewicz.

Uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Dinozaura.

Uczniowie klasy Ia odwiedzili odległe galaktyki, wykonali przepiękne prace pt. "Gwieździste niebo" oraz wykonali modele planet.

Klasa Ia dzielnie sprzątała las.

Klasa Ib poszukiwała śladów wiosny.

Uczniowie klasy Ia zorganizowali klasowy konkurs przyrodniczy "Przyjaciel przyrody". Dzieci przez cały czas zimowy dbały o zwierzęta poprzez budowanie karmników, dokarmnianie ptaków, zanoszenie pokarmów do paśników. W ramach konkursu zostały też wykonane prace plastyczno - techniczne "Karmnik". Najbardziej aktywne dzieci zostały nagrodzone.

Uczniowie klasy IIIa "rysowali" wiosenny krajobraz igłą i nitką.

Uczniowie klasy Ia w ramach rozszerzenia wiadomości dotyczących zdrowego odżywiania, wykonali plakaty promujące zdrowy tryb życia.

Uczniowie klasy Ib projektowali swoje wymarzone domy. Poznawali przy tym ogólne zasady powstawania budynku, nazywali jego poszczególne elementy. W trakcie lekcji stworzyli obrazki swoich domów, a w ramach zajęć na świeżym powietrzu rysowali je kredą na betonie. Wszystkie zdobyte wiadomości podsumowali pracą konstrukcyjną - wykonując budowle domów.

Uczniowie klas I wyszli przywitać wiosnę. Odbył się pochód dookoła szkoły z Panią Wiosną na czele. Dzieci ponadto wykonały wiosenny plakat, kwiatki oraz grzechotki.

Zdalna Szkoła - marzec - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy V przenieśli się do Narnii, gdzie razem z bohaterami książki zwiedzali tę przepiękną, fantastyczną krainę. Makiety ukazują obraz Narnii, kiedy po raz pierwszy znaleźli się w niej nasi bohaterowie.

W ramach lekcji plastyki i tematu związanego z nowymi mediami w sztuce uczniowie klas VII memy.

Ocalić od zapomnienia

19 marca 2021r. Poczet Sztandarowy naszej Szkoły wraz z uczniami klasy VIII uczcił 11 rocznicę zasadzenia "Dębu Pamięci", upamiętniającego pułkownika dyplomowanego Konstantego Druckiego-Lubeckiego. Przy Obelisku uczniowie złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze. Minutą ciszy oraz krótką modlitwą oddali hołd temu niezwykłemu człowiekowi.

Konkurs logopedyczny

W marcu 2021r. Szkoła Podstawowa w Sztynwagu zorganizowała Logopedyczny Konkurs Plastyczny pn. "Co w trawie piszczy". Celem konkursu było: upowszechnienie wiedzy logopedycznej i troska o poprawność językową oraz pobudzanie wyobraźni, aktywności twórczej dzieci w dziedzinie sztuki plastycznej.

Adresatami konkursu były dzieci 6 letnie i uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych na terenie gminy Grudziądz. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pomocy edukacyjnej - zabawki do ćwiczeń oddechowych. Praca tematyką miała nawiązywać do środowiska naturalnego, przyrodniczego, np. zwierzę, owad itp.

Spośród wszystkich wykonanych prac konkursowych na etapie szkolnym, zostały wyłonione 4 prace/osoby, po jednej z każdego poziomu 0-III, które zostały zespołem reprezentującym placówkę na etapie międzyszkolnym. W efekcie wszystkie wysłane prace zdobyły I miejsca w każdej kategorii wiekowej.

Laureatami konkursu zostali:

 • Oskar Piotrowski (gr. 5/6 latków "Żabki")
 • Jan Sobociński (Ib)
 • Oliwier Czepłowski (II)
 • Nikodem Lachowski (IIIb)

Zdalna Szkoła

Od 22 marca 2021r. uczniów klas I-III ponownie objęła nauka zdalna.

Dziękujemy...

2 kwietnia 2021r. Pani Monika Dobrzeniecka przekazała świąteczne upominki dla Pielęgniarek, Ratowników i Lekarzy Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, walczących z Covid 19, przygotowane i wykonane przez uczennice naszej Szkoły: Marcelinę i Martynę Paprotne, Zosię Sankiewicz (kl. VIIb) i Wiktorię Piątkowską (kl. VIII) (niektóre à la jajka Faberger). Pani Dyrektor do spraw pielęgniarstwa Małgorzata Kufel z ogromnym wzruszeniem opowiadała o pacjentach i medykach, pozostających w kolejne już święta w szpitalu. Z wdzięcznością mówiła o szczepieniach, które zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Przekazała podziękowania i życzenia dla całej społeczności szkolnej.

Poranek Wielkanocny

Tegoroczny "Poranek Wielkanocny" zaprezentowali uczniowie z klas IIIb i IIIa oraz członkowie Koła Teatralnego z klasy VIIb. Uczniów przygotowywały Panie: Marlena Szwaba-Wiśniewska, Anita Wesołowska i Lucyna Małecka. Scenografię i przepiękne rekwizyty stworzyły Panie: Sylwia Wiśniewska i Iwona Maciulewicz. Całość "spięła" Pani Małgorzata Kowalewska.

Zdalna Szkoła - kwiecień - migawki z lekcji i zajęć

W ramach plastyki i techniki uczniowie klasy Ia przygotowali wielkanocne dekoracje: kurczaki, króliki i kolorowe jaja.

W ramach lekcji języka angielskiego uczniowie klas VII wyszukiwali powiedzenia, sentencje i cytaty w języku angielskim.

Uczniowie klas III w ramach zajęć innowacyjnych z języka angielskiego przygotowywali makiety oraz opisy swojego miejsca zamieszkania. Zadanie było wykonywane etapami.

Zdalna Szkoła - kwiecień - Tydzień Zdrowia

W kwietniu 2021r. w ramach szkolnego Tygodnia Zdrowia uczniowie wszystkich klas rozmawiali o zdrowym, wartościowym odżywianiu, potrzebie ruchu, przygotowywali zdrowe posiłki, tworzyli prace plastyczne.

Zdalna Szkoła - kwiecień - Dzień Ziemi

W tygodniu Dnia Ziemi (19-23 kwietnia 2021r.), którego tegoroczne motto brzmiało "Przywróćmy naszą Ziemię", na lekcjach uczniowie rozmawiali o dbałości o dobrostan "błękitnej planety" i odpowiedzialności każdego jej mieszkańca.

Jak co roku - tematyka lekcji przyrody, geografii i biologii skupiała się wokół zmian i zagrożeń, wynikających z negatywnej działalności człowieka, poszerzania wiedzy o tym, jak zmieniło się życie na planecie, co trzeba poprawić, promocji ochrony środowiska, zwiększania świadomości ekologicznej. Uczniowie klas IV-VIII otrzymali 10 wyzwań do realizacji, które dokumentowali m.in. fotografiami. Powstała z nich relacja pokazująca, że rośnie pokolenie skupione na zrozumieniu naszej planety i gotowe podejmować działania w celu jej ochrony.

Również najmłodsi rozmawiali na temat ekologicznego postępowania w życiu codziennym. W trakcie lekcji/zajęć dzieci wypowiadały się na temat działań, jakie powinno się podejmować na rzecz ochrony naszej planety, nauczyły się, jak oszczędzać wodę, poznały zasady recyklingu, wykonywały prace plastyczno - techniczne z surowców wtórnych oraz podjęły konkretne zadanie - sprzątały teren przyszkolny. Wykonały też plakaty, wykorzystując różne surowce, w tym wtórne, wpisując się w eko-działania związane z Dniem Ziemi.

Powrót do Szkoły... częściowy :(

Od 26 kwietnia 2021r. uczniowie klas I-III przeszli na naukę w trybie hybrydowym (50%/50%). Tydzień później powrócili do nauki stacjonarnej w Szkole.

Uczniowie klas IV-VIII dopiero 17 maja 2021r. częściowo powrócili do Szkoły, przechodząc na naukę w trybie hybrydowym.

Konkurs języka angielskiego

27 kwietnia 2021r. 33 uczniów z klas II-VII przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Języka Angielskiego" online. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, pięcioro uzyskało tytuł laureata, zajmując wysoką pozycję na poziomie krajowym:

 • Franciszek Chałubowicz (kl. II) - IV miejsce
 • Natalia Biernath (kl. II) - V miejsce
 • Marcel Furgał (kl. II) - VII miejsce
 • Virginia Jones (kl. V) - VII miejsce
 • Łukasz Biernath (kl. VIa) - VIII miejsce.

Każdy uczestnik otrzymał dyplom, a Szkoła certyfikat placówki rozwijającej się.

Majowe święta

W tygodniu poprzedzającym Święto Flagi oraz Święto Konstytucji dzieci i uczniowie poznawali/utrwalali znajomość symboli narodowych i historię powstania Państwa Polskiego oraz uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791r., m.in. w formie czytania tekstów literackich, recytowania wierszy, śpiewania pieśni i piosenek, wykonywania prac plastycznych, oglądania filmów.

Maj - migawki z lekcji i zajęć

Uczniowie klasy IV na lekcjach języka polskiego omawiali lekturę "Tajemniczy ogród". Plastycznie przekazali wyobrażenie tego niezwykłego miejsca o różnych porach roku, stworzyli piękne, nostalgiczne prace.

Po przeczytaniu lektury "Czarna owieczka" uczniowie klasy II wykonywali zwierzęta z plasteliny i makiety przedstawiające wiejskie zagrody.

Dzień Mamy

W maju 2021r. uczniowie klas I-III przez cały tydzień kreatywnie przygotowywali się do świętowania Dnia Mamy. Przy okazji rozwijały talenty muzyczne, plastyczne i kulinarne.

Życzenia popłynęły również online...

Sport - taniec akrobatyczny

Uczennica klasy VIII Marika Łucka wystąpiła na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Pniewach. W kategorii duet zajęła I miejsce!

Znowu w Szkole!

Od 31 maja 2021r. uczniowie wszystkich klas podjęli naukę stacjonarną w Szkole.

Święto Szkoły '2021

Święto Szkoły w 2021r. przebiegało w radosnej atmosferze, ponieważ obchody zbiegły się z powrotem do Szkoły po wielu miesiącach nauki zdalnej.

Karta rowerowa

1 czerwca 2021r. odbył się w Szkole egzamin na kartę rowerową. 24 czerwca uczniowie, którzy ukończyli 10 lat, odebrali upragniony dokument. Pozostali, którzy z powodzeniem przeszli przez sito egzaminacyjne, otrzymają kartę rowerową w odpowiednim czasie jako prezent urodzinowy.

Teatr w Szkole

10 czerwca 2021r. uczniowie z klas I-III obejrzały przedstawienie "Alicja w krainie czarów" w wykonaniu artystów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

Spotkania integracyjne

10 czerwca 2021r. członkowie koła teatralnego przy pizzy podsumowali swoją działalność. Ze wzruszeniem i śmiechem oglądali dotychczasowe przedstawienia.

11 czerwca 2021r. uczniowie klasy VIb z wychowawcą spędzili wspólne popołudnie przy ognisku.

Dzień Pustej Klasy

18 czerwca 2021r. po raz kolejny Szkoła wzięła udział w akcji "Dzień Pustej Klasy".

W kinie

21 czerwca 2021r. uczniowie klas I wyjechali do kina na projekcję filmu pt. "Skąd się biorą sny".

Wycieczki szkolne

W czerwcu 2021r. odbyły się wycieczki dla uczniów klas IV-VIII.

8 czerwca uczniowie klas V, VIa i VIIa przebywali w Parku Leśnym na Barbarce w Toruniu. Był czas na warsztaty edukacyjne, podczas których dzieci rozpoznawały odgłosy ptaków leśnych, na wspólne biesiadowanie przy ognisku i na rozrywkę w parku linowym i na placu zabaw. Po warsztatach leśno - przyrodniczych uczniowie z opiekunami wyruszyli na starówkę Torunia.

21 czerwca taki sam pobyt zaliczyli uczniowie klas IV, VIb i VIIb.

23 czerwca uczniowie klasy VIII udali się do Sopotu, gdzie zwiedzali miasto, spacerowali po molo oraz spędzili rekreacyjnie czas na plaży.

Czerwiec - migawki z lekcji i zajęć

Na zajęciach plastycznych klasa II wykonała elementy Układu Słonecznego.

Uczniowie klasy Ia w grupach wykonywali plakaty o zwierzętach występujących w rzekach/jeziorach, mieszkających na łące i w lesie.

Uczniowie klasy Ib, podsumowując wiadomości z ed. przyrodniczej na temat zwierząt, wykonali przepiękne plakaty.

Uczniowie klas I planowali wakacje...

Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami!

W czerwcu 2021r. uczniowie klas III wzięli udział w wyzwaniu zainicjowanym przez SOSW im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Celem akcji było poszerzenie wiedzy i świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.

Innowacja pedagogiczna

23 czerwca 2021r., na zakończenie trwającej trzy lata innowacji pedagogicznej "Poznaję Rozumiem Tworzę", klasy III rozegrały turniej szachowy.

Dzień Rodziny

Uczniowie klasy Ia przygotowali niespodziankę dla Rodziców z okazji Dnia Taty i Święta Rodziny.

Ocalić od zapomnienia

24 czerwca 2021r. uczniowie klasy VIb odwiedzili obelisk płk K. Druckiego-Lubeckiego. Młodzież zapaliła znicze i uporządkowała teren.

Akcja charytatywna

W czerwcu 2021r. uczniowie klasy II pod kierunkiem Wychowawczyni zorganizowali zbiórkę żywności dla podopiecznych Ośrodka Opieki nad Zwierzętami w Węgrowie.

Zakończenie roku szkolnego

25 czerwca 2021r. odbyły się spotkania związane z zakończeniem roku szkolnego, szczególnie uroczyście celebrowane w klasach III i VIII w związku z ukończeniem przez uczniów etapu edukacyjnego.

Podczas uroczystości pożegnania uczniów klasy VIII nastąpiło przekazanie Sztandaru nowemu Pocztowi Sztandarowemu.

Obóz harcerski

W dniach od 24 lipca do 3 sierpnia 2021r. harcerze uczestniczyli w pierwszym od dwóch lat obozie w Harcerskim Ośrodku Obozowym "Pólko".

Harcerskie życie

W sierpniu 2021r. harcerze z 52 Drużyny Harcerskiej "Remus" pracowali w ramach akcji oczyszczania terenu cmentarza mennonickiego w Szynychu, zapoczątkowanej przez P. Wisława Hawełko-Wizo, literata z Grudziądza.

Akcja charytatywna

W sierpniu 2021r. Szkoła przystąpiła do akcji pomocowej dla uchodźców z Afganistanu, przebywających w Grupie k. Grudziądza.