banner

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2008r., punktualnie o godzinie 10-tej zadźwięczał szkolny dzwonek, ogłaszając rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Pan Dyrektor powitał serdecznie wszystkich uczniów, a w szczególności najmłodsze "pierwszaki", Rodziców oraz nauczycieli, w tym nową Panią, która pracować będzie w świetlicy szkolnej - Panią Monikę Garbacką.

Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią Panią Anną Frelą przygotowali i przedstawili sympatyczny montaż słowno - muzyczny na powitanie Szkoły.

Konkurs międzyszkolny

12 września 2008r. w gimnazjum w Robakowie, na hali sportowej odbył się międzyszkolny konkurs wiedzowo-sportowy o programie "Leader". Drużyny składały się z 3 osób. Z naszej Szkoły wzięły udział trzy osoby: Przemysław Grajkowski, Wojciech Frela i Maciej Witulski z klasy III Gimnazjum.

W konkursie wzięły udział szkoły z 4 gmin (Grudziądz, Stolno, Lisewo, Chełmno), czyli tych, które są objęte działaniem LGD (Lokalną Grupą Działania). Łącznie wystąpiło 9 szkół.

Konkurs polegał między innymi na wcześniejszym przygotowaniu prezentacji multimedialnej oraz plakatu ilustrującego działania programu Leader, który polega na wdrażaniu projektów pomogających w rozwoju obszarów wiejskich.

Pierwszym zadaniem było ułożenie puzzli z wizerunkiem logo programu Leader. Drugie zadanie było zdecydowanie trudniejsze. Wszyscy musieli wylosować trzy pytania oraz na nie odpowiedzieć. Nasza reprezentacja odpowiedziała na nie bezbłędnie.

Na zakończenie wszyscy członkowie grup musieli przebiec wyznaczony tor przeszkód na czas w trybie sztafety, na którym były następujące konkurencje:

 • prowadzenie piłki nożnej
 • bieg po ławeczce
 • celny rzut do kosza
 • przewrót w przód
 • bieg slalomem z piłeczką do tenisa stołowego.

Punkty za tor przeszkód nie były podawane. Po wszystkich konkurencjach na każdego czekał słodki poczęstunek.

Najlepszą prezentację multimedialną pokazali uczniowie z Gimnazjum w Rudzie, natomiast najlepszy plakat wykonali uczniowie z Gimnazjum w Mokrem.

Podróże z Patronem

19 września 2008r. odbyła się wycieczka do Warszawy.

Rajd pieszy

4 października 2008r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w VI rundzie Szkoleniowego Pucharu Grudziądza w Marszach na Orientację.

Konkurs artystyczny

11 października 2008r. nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników diecezjalnego konkursu literacko - plastyczno - multimedialnego pt. "Święty Franciszek z Asyżu - przyjaciel wszelkiego stworzenia".

Nasi uczniowie również brali udział w konkursie i osiągnęli pozytywne wyniki.

W kategorii plastycznej wyróżnienia uzyskali: Tymoteusz Sikora z klasy II SP oraz Jakub Klimowicz z klasy V SP.

W kategorii literackiej wyróżnienie uzyskała Monika Beiger z klasy II G.

W kategorii multimedialnej I miejsce zajął piszący te słowa - Piotr Jurek z klasy I G.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2008r. w naszej Szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na czwartej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna, z Panem Dyrektorem na czele, udała się na odświętnie udekorowaną salę gimnastyczną.

Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor witając wszystkich przybyłych Nauczycieli, Pracowników i Uczniów Szkoły. Następnie przewodniczący Samorządu Szkolnego kolega Przemysław Grajkowski zapowiedział występ Koła Teatralnego.

Uczniowie z koła przedstawili humorystyczny montaż słowno - muzyczny o Szkole i uczniach.

Aktorzy złożyli też, w imieniu wszystkich uczniów, podziękowania Panu Dyrektorowi, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły.

JP2

17 października 2008r., w związku z 30 rocznicą ogłoszenia Karola Wojtyły Papieżem Janem Pawłem II, w naszej Szkole odbyła się krótka uroczystość przygotowana przez uczniów klasy V SP oraz Pana Wojciecha Kubickiego, podczas której przypomniano sylwetkę Wielkiego Polaka.

Otrzęsiny gimnazjalistów

17 października 2008r. odbyły się otrzęsiny gimnazjalistów z klasy I. Starsi uczniowie przygotowali dla "kotów" trudny tor przeszkód do pokonania oraz zestaw pytań, na które trzeba było odpowiedzieć. Po tym swoistym sprawdzianie najmłodsi gimnazjaliści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności wałdowskiego Gimnazjum.

Po otrzęsinach odbyła się dyskoteka, podczas której można było w kawiarence zjeść pyszności, przygotowane przez uczniów klasy II Gimnazjum.

Pasowanie "pierwszaków"

20 października 2008r. odbyła się uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej.

Najpierw odbył się turniej, podczas którego Pierwszacy musieli się zaprezentować, odpowiedzieć na kilka pytań zadanych Im przez Króla Ołówkosa Straszliwego i Jego Żonę (w tych rolach wystąpili starsi uczniowie), ułożyć puzzle i rozwiązać zagadki. Później nastąpiła "próba uśmiechu" - należało pokazać piękny uśmiech na twarzy po spożyciu "jadła piekielnego" i wypiciu "soku okropnie kwaśnego". Wykonanie zadań oceniała Komisja w składzie: Pani Janina Maliszewska, Przewodnicząca Klasowej Rady Rodziców Pani Mariola Wiśniewska oraz Przewodniczący Samorządu Szkolnego Przemek Grajkowski.

Ponieważ po wykonaniu każdego zadania Komisja oceniła Pierwszaków pozytywnie, a i starsi uczniowie nie szczędzili braw - nastąpiło uroczyste Ślubowanie, po którym Pani Janina Maliszewska, zastępując nieobecnego Pana Dyrektora, dokonała Pasowania Pierwszoklasistów.

Wreszcie nowo przyjęci Uczniowie Klasy I złożyli Przyrzeczenie:

My, uczniowie klasy pierwszej, zobowiązujemy się być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu, godnie reprezentować dobre imię naszej Szkoły.

Na zakończenie, już w klasie, przy słodkościach, odbyło się spotkanie Pierwszoklasistów, Ich Rodziców oraz Wychowawczyni klasy - Pani Małgorzaty Kowalewskiej.

Święto Niepodległości

12 listopada 2008r. odbył się apel poświęcony tematyce patriotycznej.

JP2

W październiku odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego poezji Jana Pawła II. Wyróżnieni zostali: Przemysław Grajkowski i Maciej Witulski z klasy III Gimnazjum oraz Sandra Jaworska z klasy II Gimnazjum.

Organizator konkursu - Zespół Szkół w Rudzie - odwołał niestety etap gminny.

21 listopada 2008r. miał miejsce konkurs plastyczny dla klas I-III Szkoły Podstawowej nt. "Jan Paweł II i dzieci". Wyróżnione zostały prace: Bartosza Franczaka, Natalii Izdebskiej, Eweliny Majorkiewicz i Jesiki Czerwińskiej z klasy III oraz Radosława Kwiatkowskiego z klasy II.

Spotkanie autorskie

21 listopada 2008r. grupa uczniów wraz z Panią Dorotą Gralla uczestniczyła w spotkaniu z autorką książek dla młodzieży - Panią Małgorzatą Musierowicz. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu.

Andrzejki

28 listopada 2008r. odbyły się w Szkole imprezy andrzejkowe.

Przed południem Koło Teatralne Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przedstawiło krótką historię obchodów Katarzynek i Andrzejek oraz przedstawiło przedstawienie na motywach baśni "Wróżki".

Podczas przerw międzylekcyjnych w gabinecie Pana Dyrektora urzędowały wróżki, przepowiadające przyszłość.

Po południu odbyła się dyskoteka, podczas której tradycyjnie już działała kawiarenka, którą przygotowali Rodzice i uczniowie z klasy V SP oraz miał miejsce pierwszy w naszej Szkole konkurs karaoke, zorganizowany przez Piotra Jurka z klasy I G. Wystąpili w nim: Mateusz Ząbek i Jakub Jagielski z klasy IV SP, Karolina Fitzermann i Paulina Żuchowska z klasy III G, Ludwika Paszek z klasy III G, a także Estera Pustuła, Klaudia Ciesielska i Martyna Parteka z klasy VI SP. Występujących oceniała komisja w składzie: Pani Janina Maliszewska, Pani Anna Frela i Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Przemek Grajkowski. Konkurs wygrała Martyna Parteka.

Konkurs ortograficzny

1 grudnia 2008r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

5 grudnia 2008r. już po raz piąty odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania, którego bohaterem był Mikołajek.

Spotkanie autorskie

10 grudnia 2008r. odbyło się w naszej Szkole spotkanie z autorką - Panią Krystyną Borucińską "Borutką", mieszkanką Grudziądza, wieloletnią nauczycielką II LO w Grudziądzu.

Na początku wysłuchaliśmy wierszy Pani Krystyny w wykonaniu uczniów z klasy III Szkoły Podstawowej, którzy następnie kwiatami podziękowali autorce za przybycie. Później Pani opowiadała o swoim życiu, twórczości i odpowiadała na pytania słuchaczy.

Uroczystość przygotowali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Panią Renatą Jeziorowską.

Wigilia w Szkole

19 grudnia 2008r. spotkaliśmy się na szkolnej uroczystości świątecznej. Najpierw w klasach odbyły się wigilijne spotkania, następnie wszyscy zgromadziliśmy się na hollu. Uroczystość rozpoczął montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum pod kierunkiem Pani Doroty Pawlikowskiej-Gralli, następnie obejrzeliśmy jasełka przygotowanych przez Pana Wojciecha Kubickiego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej, na zakończenie zaś wysłuchaliśmy koncertu kolęd, przygotowanego przez Panią Joannę Błędowską. Oczywiście wszyscy włączyliśmy się do śpiewu. Na zakończenie Pan Dyrektor złożył wszystkim życzenia świąteczno - noworoczne.

W teatrze

6 stycznia 2009r. gimnazjaliści wybrali się na przedstawienie pt. "Mały Książę; opowieści z życia", wystawione na deskach grudziądzkiego teatru przez Teatr Współczesny z Krakowa.

Dzień Babci i Dziadka

W bieżącym roku uroczystość dla Seniorów odbyła się w późniejszym terminie z powodu fali zachorowań dzieci klas młodszych.

30 stycznia 2009r. Babcie i Dziadkowie uczniów klas I-III tradycyjnie spotkali się w Szkole przy kawie i ciasteczkach. Czas umiliły Im wnuczki i wnukowie, prezentując program artystyczny. Klasa I przedstawiła scenkę pt. "Wyprawa ratunkowa", klasa II poetycko i "śpiewająco" złożyła Seniorom życzenia w imieniu wszystkich, zaś w wykonaniu uczniów klasy III odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych.

Rajd pieszy

31 stycznia 2009r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XVIII Zimowej Imprezie na Orientację Ekotona.

Pasowanie na czytelników

13 lutego 2009r. uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji obejrzeli krótką scenkę związaną tematycznie z zasadami korzystania z książek oraz inscenizację fragmentu powieści Carlo Collodi"ego "Pinokio", co przygotowali dla nich członkowie Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej. Na zakończenie najmłodsi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymali okolicznościowe dyplomy z rąk Pań Bibliotekarek - Pani Marleny Szwaby-Wiśniewskiej i Pani Doroty Pawlikowskiej-Gralli.

Ferie zimowe

Ferie zimowe trwały od 16 lutego do 1 marca 2009r.

Jak co roku - w ciągu pierwszych trzech dni w Szkole odbyły się różne zajęcia i imprezy dla uczniów, m.in. bal karnawałowy.

Turniej Wiedzy Pożarniczej

4 marca 2009r. odbył się konkurs wiedzy o pożarnictwie, organizowany corocznie przez Urząd Gminy Grudziądz. Zaproszono wszystkich chętnych ze szkół gminnych. Z naszej Szkoły pod opieką pana Piotra Dulczewskiego pojechały trzy osoby: Justyna Jarosińska, Karolina Fitzermann oraz Patryk Pawlikowski, uczniowie klasy III Gimnazjum. W drodze na konkurs było bardzo wesoło (jazda nowym samochodem p. Dulczewskiego :)

W sali w siedzibie Gminy Grudziądz zebrali się wszyscy uczestnicy, którzy testy składające się z 40 pytań. Nasi uczniowie uzyskali wyniki:

 • Justyna Jarosińska - 48/80
 • Karolina Fitzermann - 38/80
 • Patryk Pawlikowski - 44/80

Poziom wyników innych uczestników był bardzo zbliżony. Pięć osób zakwalifikowało się do dalszej, ustnej części konkursu, który odbył się tego samego dnia. W oczekiwaniu na zakończenie konkursu uczestnicy zostali poczęstowani ciastkami i napojami.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę. Karolina i Justyna otrzymały piłkę do gry w koszykówkę, natomiast Patryka obdarowano zestawem do tenisa stołowego.

Rajd pieszy

7 marca 2009r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w rajdzie pieszym z Gorzuchowa przez Sarnowo do Wałdowa Szlacheckiego.

Konkurs recytatorski

12 marca 2009r. w Łasinie odbył się powiatowy konkurs recytatorski pt. "Złote usta". Poezję recytowało łącznie 85 uczestników występujących w V kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej Szkoły reprezentowali gminę Grudziądz. Byli to w kolejnych kategoriach:

 • kl. I-II - Kacper Ząbek (II SP)
 • kl.III-IV - Bartek Franczak (III SP)
 • kl.IV- VI - Klaudia Ciesielska (VI SP)
 • gimnazjum - Karol Biernacki (II G)

Poziom artystyczny wykonawców był bardzo wysoki. Tym bardziej cieszy sukces Karola, który zdobył w swojej kategorii I miejsce, fenomenalnie recytując tekst Jacka Kaczmarskiego pt. "Obława".

Rajd pieszy

14 marca 2009r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w II rundzie Pucharu Ekotona 2009.

Konkursy przedmiotowe

W bieżącym roku szkolnym troje uczniów zakwalifikowało się na etap wojewódzki konkursów przedmiotowych.

 • Martyna Parteka z klasy VI SP jest finalistką konkursu z przyrody.
 • Maciej Witulski z klasy III Gimnazjum - Uczestniczył w konkursie geograficznym, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Basen Morza Bałtyckiego". Maciek wypadł świetnie, uzyskał tytuł laureata, zajmując przy tym bardzo wysokie 9-te miejsce na liście wojewódzkiej. Tytuł laureata zwalnia z pisania egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno - przyrodniczej oraz zapewnia przyjęcie do wybranej przez ucznia szkoły.
 • Wojciech Frela z klasy III Gimnazjum przygotowuje się do konkursu z historii, którego finał wojewódzki odbędzie się w kwietniu.

Martyna i Maciej przygotowywali się do konkursów pod kierunkiem nauczyciela przyrody i geografii Pani Janiny Maliszewskiej, Wojtek zgłębia tajniki historii pod okiem Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

24 marca 2009r. odbył się Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym szkół Gminy Grudziądz. Naszą Szkołę Podstawową reprezentowali; Szymon Grabowski, Mikołaj Gralla i Grzegorz Look z klasy V, a Gimnazjum: Karol Warduliński, Karol Biernacki i Jarosław Laskowski z klasy II.

Turniej składał się z dwóch etapów: teoretycznego - ze znajomości przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy oraz praktycznego - pokonanie rowerem technicznego toru przeszkód.

W kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie zajęli III miejsce. Gimnazjaliści zajęli miejsce I i będą reprezentowali naszą gminę na zawodach powiatowych, które odbędą się 18 kwietnia w Radzynie Chełmińskim.

Konkurs poetycki

Od grudnia 2008r. do marca 2009r. trwał ogólnopolski konkurs pn. "Moje pierwsze wiersze", organizowany przez Wydawnictwo Edukacyjne Wiking. W naszej Szkole uczniowie pisali swoje utwory poetyckie w grudniu. Laureatką została Ludwika Paszek z klasy III Gimnazjum. Ku naszej radości wiersz Ludwiki został również zauważony, wśród 130 nadesłanych utworów, przez jury ogólnopolskiego konkursu.

JP2

1 kwietnia 2009r., w przeddzień 4 rocznicy śmierci polskiego Papieża Jana Pawła II, odbył się w Szkole uroczysty apel, podczas którego uczniowie Gimnazjum przypomnieli fakty z życia Karola Wojtyły, zaś wszyscy odśpiewali kilka pieśni, w tym najbardziej znaną "Barkę".

Konkurs plastyczny

3 kwietnia 2009r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie odbył się kolejny już konkurs plastyczny "Świeżo malowane". W tym roku tematem przewodnim były kwiaty.

Z naszej Szkoły udział w konkursie wzięli: Radek Kwiatkowski i Kornelia Kurdziel z klasy III SP, Aneta Biernacka z klasy IV SP, Marta Adwent z klasy V SP, Sandra Jaworska z klasy II G oraz Sandra Kępińska z klasy III SP.

Wszyscy uczestnicy samodzielnie przez 2,5 godz za pomocą papieru rożnego rodzaju wykonywali dowolne kompozycje kwiatowe. Niestety, tym razem naszym uczniom nie udało się zdobyć żadnej nagrody.

Kiermasz wiosenny

W dniach od 1 do 8 kwietnia 2009r. w Szkole odbywał się kiermasz wiosenno - wielkanocny. Można było na nim zakupić ręcznie wykonane kartki, pisanki, kwiatki z drewna i filcu, gipsowe figurki i wiele innych. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale także wśród nauczycieli i rodziców.

Dochód uzyskany ze sprzedaży ozdób został przeznaczony na wyposażenie świetlicy i biblioteki szkolnej.

Poranek Wielkanocny

8 kwietnia 2009r., w ostatnim dniu nauki przed feriami świątecznymi, odbył się Poranek Wielkanocny, przygotowany przez uczniów z Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pań: Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej.

Wysłuchaliśmy pięknego montażu poetyckiego, przeplatanego pieśniami, a nie zabrakło również kilku kropel wody jako symbolu śmigusa - dyngusa.

Na zakończenie Pan Dyrektor złożył wszystkim życzenia świąteczne.

Konkurs Interpretacji Teatralnej

Nasi utalentowani gimnazjaliści z Koła Teatralnego: Monika Beiger i Karol Biernacki wzięli udział w Konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu. Eliminacje do finału odbyły się 5 kwietnia 2009r.. Oba występy były udane, ale tylko Monika zakwalifikowała się do finałowej "dziesiątki".

17 kwietnia 2009r. Monika wystąpiła ponownie na scenie Baja Pomorskiego. Oczarowała swoim monologiem nie tylko publiczność, ale i profesjonalne Jury, które doceniło Jej talent, przyznając wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie. Trzeba wspomnieć, że w tym teatralnym święcie wzięło udział 40 młodych aktorów- gimnazjalistów z całego województwa kujawsko - pomorskiego.

Prezentacje są organizowane przez toruński teatr corocznie, a więc za rok też się tam wybieramy! Sama Monika stwierdziła, że to wyróżnienie jest dotychczas jej największym osiągnięciem na polu teatralnym. My jesteśmy pewni, że nie ostatnim.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

18 kwietnia 2009r. reprezentacja Gimnazjum w składzie: Karol Biernacki, Jarosław Laskowski i Jakub Ząbek z klasy II G, pod opieką Pana Piotra Dulczewskiego wybrała się na powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Reprezentowali gminę Grudziądz po wygraniu eliminacji gminnych.

Wszystko zaczęło się o godzinie 10.00 od pisania testów teoretycznych. Po tym etapie uczniowie zajęli II miejsce.

Po przerwie i obiedzie nastąpił etap drugi, czyli jazda na rowerze po praktycznym torze przeszkód. O to głównie w tym chodziło, coby nie spaść z roweru i pachołków nie poprzewracać :) Jednak łatwe to wcale nie jest... Wszystko szło dobrze, dopóki Kolega Biernacki nie wsiadł na rower. Ręce Mu się trzęsły, nogi miał jak z waty i punktów karnych sporo pozaliczał :) Chyba zdenerwowany był, gdyż wcześniej został wylosowany do udzielania pierwszej pomocy. Miał ratować delikwenta, który spadł z dachu i jeszcze rozciął sobie rękę (że niby krew się lała...). Karol biegle go opatrywał i podnosił na duchu. Na 10 możliwych punktów uzyskał 3.

Końcowy wynik nie był jednak zły. Gimnazjaliści zajęli III miejsce. W nagrodę otrzymali puchar dla Szkoły, indywidualnie tarcze magnetyczną i lotki oraz uścisk dłoni Pana Policjanta :)

Konkurs recytatorski

28 kwietnia odbył się szkolny etap Gminnego Konkursu Recytatorskiego, tym razem o tematyce poważnej, bowiem hasłem przewodnim w tym roku był znany skądinąd tytuł piosenki wykonywanej przez Jana Pietrzaka - "Żeby Polska była Polską".

Słowa: żołnierz, kula, ojczyzna i poświecenie - wszystkich wprawiały w zadumę...

W konkursie brali udział uczniowie z wszystkich klas, jak zawsze z podziałem na trzy grupy wiekowe.

Występy recytatorów oceniała Komisja w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Pani Anna Frela, Pani Renata Jeziorowska oraz Pani Marlena Szwaba-Wiśniewska.

Majowe święto

29 kwietnia 2009r. odbyła się akademia poświęcona Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej przedstawili historię Konstytucji, przeplatając swe wypowiedzi wierszami.

Gminny Konkurs Recytatorski

9 maja 2009r. odbył się coroczny Gminny Konkurs Recytatorski. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: "Żeby Polska była Polską". Tematyka recytowanej poezji dotyczyła dwóch okrągłych rocznic przypadających w tym roku: 60 rocznicy wybuchu II wojny światowej i zwycięstwa w walce o demokrację - 20 rocznicy "okrągłego stołu".

Wszyscy reprezentanci naszej Szkoły wrócili z nagrodami! Uczniowie z Wałdowa wyróżnili się dojrzałością artystyczną i kunsztem recytatorskim, dlatego na pewno zasłużyli na następujące nagrody:

 • w kategorii klas I-III SP:
  • Nikodem Pustuła (III SP) - I miejsce,
  • Alina Jurek (III SP) - III miejsce;
 • w kategorii klas IV-VI SP:
  • Martyna Parteka (VI SP) - II miejsce,
  • Mikołaj Gralla (V SP) - III miejsce;
 • w kategorii gimnazjum
  • Karol Biernacki (II G) - I miejsce,
  • Sandra Jaworska (II G) - III miejsce.

Prezentacje muzyczne

14 maja 2009r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyły się prezentacje muzyczne. Naszą Szkołę reprezentowały:

 • Martyna Parteka z klasy VI SP, która zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych,
 • Monika Beiger z klasy II G - zajęła II miejsce w kategorii gimnanzjów,
 • Ludwika Paszek z klasy III G, która zdobyła wyróżnienie.

Święto Szkoły '2009

W dniach 23 i 24 maja 2009r. obchodziliśmy uroczyście Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej w Wałdowie Szlacheckim.

Piknik ekologiczny

Tegoroczny Piknik Ekologiczny odbył się 28 maja 2009r. w Szkole Podstawowej w Węgrowie. Naszą Szkołę Podstawową godnie reprezentowały uczennice klasy V: Marta Adwent, Angelika Banaś, Aleksandra Krawczyńska, Karolina Pawska, Emila Rink oraz Patrycja Rusak.

Po uroczystym powitaniu Gości przez Panią Dyrektor wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalno - aktorskie w przygotowanych przez siebie piosenkach lub scenkach o tematyce ekologicznej. Reprezentantki wałdowskiej Szkoły wykonały utwór pt. "Jak dobrze nam zdobywać góry".

Następnie na uczestników czekała miła niespodzianka - ognisko, przy którym wszyscy chętnie piekli kiełbaski, a także próbowali się ogrzać, ponieważ pogoda tego dnia była bardzo kapryśna.

Pierwszym wyzwaniem dla naszych dziewcząt był konkurs plastyczny, polegający na namalowaniu plakatu przy użyciu farb, kredek oraz pisaków. Podczas kolejnego zadania "Ecoscrabbler" trzeba było wykazać się znajomością nazw zwierząt i roślin oraz ułożyć jak największą ich ilość z podanych liter. Następnym wyzwaniem był quiz komputerowy, ale i tym razem dziewczęta nie zawiodły. Na "Ekozwiad terenowy" uczniowie wraz ze swoimi opiekunami udali się do lasu. Zmagali się tam z różnymi zadaniami, udzielali odpowiedzi na tematy związane z ekologią.

Po tak pełnych wrażeń doświadczeniach można było posilić się pyszną grochówką.

Na koniec pikniku wszyscy uczniowie wraz ze swoimi opiekunami otrzymali cenne nagrody w postaci książek, drzewek, statuetek oraz pamiątkowych dyplomów. Cała impreza miała charakter zabawowo - edukacyjny. Do samego końca panowała miła i przyjemna atmosfera.

Justyna Stopikowska

Biwaki i wycieczki szkolne

Jak co roku odbyły się wycieczki i biwaki, na których uczniowie poznali ciekawe zakątki kraju, a także wypoczęli po wytrwałej całorocznej pracy szkolnej.

W dniach 28-30 maja 2009r. uczniowie z klas III, IV i VI SP spędzili czas w Trójmieście.

Klasa II SP wyjechała 2 czerwca 2009r. do Bydgoszczy.

Klasa V SP w dniach 3-5 czerwca 2009r. przebywała w Toruniu.

8 czerwca 2009r. klasa I SP zwiedzała Park Dinozaurów w Solcu Kujawskim.

Gimnazjaliści w dniach 6-10 czerwca 2009r. zwiedzili Kraków, Wadowice oraz wędrowali po Tatrach. Celem biwaku był aktywny wypoczynek i rozpowszechnianie turystyki wśród młodzieży oraz poznanie kultury i tradycji góralskiej.

Spotkanie z policjantem

17 czerwca 2009r. do Szkoły zawitał policjant. Przeprowadził z dziećmi i młodzieżą pogadankę na temat zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji w różnych miejscach i sytuacjach.

Zakończenie roku szkolnego

Skończył się kolejny rok szkolny...

19 czerwca 2009r. przyszliśmy ostatni raz do Szkoły, by odebrać świadectwa. Możemy być dumni, ponieważ w bieżącym roku szkolnym wszyscy uczniowie zostali promowani do wyższej klasy.

Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem Sztandaru nowemu Pocztowi, do którego zostali powołani: Izabela Rynkowska, Karolina Izdebska i Kamil Stempski z klasy I Gimnazjum.

Uczniowie wyróżniający się odebrali świadectwa, nagrody i dyplomy w obecności całej społeczności. Pozostali uczniowie odebrali świadectwa w klasach podczas spotkania z wychowawcami.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego została okraszona występami żegnających się uczniów z klasy III Gimnazjum oraz uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej.

Warsztaty teatralne

W terminie 4-12 lipca 2009r. odbyły się w Warszawie warsztaty teatralne "Parafiada '2009", organizowane przez Stowarzyszenie Parafiada Dzieci i Młodzieży.

W grupie 8 osób: Pani Dorota Pawlikowska-Gralla (nasz Opiekun), Monika Beiger, Patrycja Elwertowska, Sandra Jaworska, Karol Biernacki, Mikołaj Gralla, Maciej Witulski oraz Adrian Wiśniewski, w sobotę 4 lipca o godzinie 6:17 startowaliśmy pociągiem Intercity Grudziądz-Warszawa. W zawrotnym tempie przebyliśmy trasę w ciągu 5 godzin.

Czekając w kawiarence na terenie campus"a SGGW usłyszeliśmy słowa Patrycji: "Nie ma to jak Parafiada, tylko czekamy i nic więcej..." To hasło towarzyszyło nam pierwszego dnia, gdy zjawiliśmy się w Warszawie. Zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Aramis.

W niedziele wszyscy uczestnicy Parafiady (ok. 3 tys. osób) udali się na uroczystą inaugurację w Siekierkach.

Całe warsztaty teatralne liczyły 77 osób, w tym także grupka osób z Ukrainy. Zostaliśmy podzielni na 4 grupy, co umożliwiło nam zawarcie nowych znajomości.

Od poniedziałku do piątku każda grupa ćwiczyła swoje umiejętności aktorskie z instruktorem oraz przygotowywała etiudę na piątek. Uczyliśmy się ABC aktorstwa na scenie, pracowaliśmy nad głosem, ciałem, mimiką i ruchem na scenie, graliśmy krótkie scenki i staraliśmy się na różne sposoby wykorzystać jeden rekwizyt.

W piątek wszystkie 4 grupy ze swoimi instruktorami zebrały się w auli i wystawiały swe etiudy. Każdy uczestnik warsztatów dostał certyfikat i dyplom uczestnictwa.

W programie warsztatów było również zwiedzanie Teatru Wielkiego. Mieliśmy okazję stanąć na największej scenie Europy oraz poznać kulisy i pracownię teatru.

Pomiędzy zajęciami znaleźliśmy trochę czasu i zwiedzaliśmy Warszawę. Byliśmy na Starym Mieście, widzieliśmy kolumnę Zygmunta III Wazy, Pomnik Syrenki oraz pałac Prezydenta. Idąc Krakowskim Przedmieściem mieliśmy okazję wziąć udział w konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem. Adriana i Maćka można było zobaczyć w TVN24. Migawki z zajęć teatralnych można było zobaczyć w telewizji w TVP INFO. W sobotę wszyscy uczestnicy mieli dzień wolny. Nasza wałdowska grupa udała się do Łazienek króla Stanisława Augusta oraz Złotych Tarasów. Po powrocie do hotelu zaczęliśmy się pakować i w niedzielę o godzinie 13:00 ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Parafiadowe warsztaty były dla nas świetną zabawą i wspaniałą przygodą.

Monika Beiger