banner

Rozpoczęcie roku szkolnego

3 września 2007r. rozpoczął się kolejny rok szkolny.

Wprawdzie niebo płakało, ale chyba humory dopisują i wypoczęci po wakacjach startujemy...

Sport - biegi przełajowe

18 września 2007r. odbyły się gminne biegi przełajowe. Były to zawody indywidualne. Mistrzostwo gminy Grudziądz zdobyli: Karolina Fitzermann i Maciej Bizon z klasy II Gimnazjum oraz Karol Sienkiewicz z klasy III Gimnazjum.

20 września Karol wystartował w zawodach powiatowych, gdzie uzyskał siódmą lokatę.

Podróże z Patronem

W dniach 21-22 września 2007r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Przewodnie hasło wyprawy brzmiało "Patriotyzm - wczoraj, dziś, jutro".

Wycieczka do Malborka

26 września 2007r. uczniowie klas III, IV i V Szkoły Podstawowej odwiedzili Malbork. Celem wycieczki był zamek krzyżacki. Przewodnik opowiedział o historii zakonu i głównej siedziby Krzyżaków na terenach polskich, zaś jego opowieść pięknie ilustrował spacer po zamkowych zakamarkach. Największe zaciekawienie wzbudziła... zamkowa latryna :) . Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek w pobliskich sklepikach.

Po zwiedzaniu uczniowie udali się na obiad, a następnie w podróż powrotną, przerwaną na krótki pobyt w Kwidzynie. Tam obejrzeli z zewnątrz kolejny zamek krzyżacki, spacerowali po zamkowym parku.

Wprawdzie nie całkiem dopisała pogoda, ale humory na pewno. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę o historii swojego kraju.

Rajd pieszy

29 września 2007r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w IV Rajdzie Pieszym "Święto Ziemniaka".

Konkurs szkolny

4 października 2007r. odbył się konkurs "Znam Warszawę". Zabawa skierowana była do uczniów, którzy w dniach 20-21 września uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Przedstawiciele klas VI SP i II Gimnazjum zmagali się z zadaniami teoretycznymi, jak i praktycznymi, dotyczącymi znajomości stolicy.

Mimo, że zwycięstwo przypadło w udziale dla klasy II Gimnazjum, tym razem nie było przegranych. Drużyny bowiem zdobyły dla swych kolegów i koleżanek z klasy pamiątkowe dyplomy oraz paczki niespodzianki- cukierki.

Sport - piłka nożna

8 października 2007r. odbył się gminny turniej piłki nożnej. Reprezentacja naszego Gimnazjum zajęła IV miejsce.

Pasowanie "pierwszaków"

10 października 2007r. miało miejsce uroczyste Pasowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej.

Sport - kolarstwo

11 października odbyły się gminne zawody kolarskie MTB. Naszą Szkołę Podstawową reprezentowali:

 • Magdalena Chylińska z klasy VI - I miejsce;
 • Adam Kardas z klasy V - II miejsce;
 • Dawid Ryba z klasy VI - III miejsce;
 • Grzegorz Look z klasy IV - III miejsce.

Teatr w Szkole

12 października 2007r. w naszej Szkole gościł Pan Ryszard Faron z monodramem "Kto następny do tego piekła?". Pan Faron od wielu lat występuje w szkołach z monodramami i spektaklami, których tematy poruszają problemy społeczne dotykające młodzież.

Dzień świąteczny

Dzień 12 października 2007r. obfitował w wydarzenia. Oprócz przedstawionego Gimnazjalistom monodramu odbyła się w tym dniu akademia dla Nauczycieli z okazji Ich święta, natomiast w godzinach popołudniowych miały miejsce otrzęsiny uczniów klasy I Gimnazjum oraz dyskoteka szkolna.

JP2

16 października 2007r. obchodziliśmy 29-tą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Tron Stolicy Piotrowej. Dzień ten na stałe zapisał sie w pamięci milionów Polaków. Z tej okazji uczniowie z klasy II Gimnazjum przygotowali specjalny montaż słowno - muzyczny poświęcony Wielkiemu Papieżowi.

Sport - tenis stołowy

19 października odbyły się gminne drużynowe zawody w tenisie stołowym. Drużyna chłopców w składzie : Tomasz Grzymski i Patryk Pawlikowski z klasy II Gimnazjum zajęli II miejsca, natomiast dziewczęta - Karolina Fitzermann i Agnieszka Mostowska z klasy II Gimnazjum - zajęły miejsce IV.

Rajd pieszy

20 października 2007r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XVII Mistrzostwach Grudziądza w Marszach na Orientację "Jesienne wąwozy".

Teatr w Szkole

6 listopada 2007r. gościliśmy w Szkole Panie z Agencji Edukacyjnej BEL-ART z Torunia. Przedstawiły uczniom klas I-III Szkoły Podstawowej spektakl edukacyjny pn. "Wierszowana tabliczka mnożenia".

Wieczór ze Stachurą

6 listopada 2007r. po raz kolejny gościliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku.

Tym razem spotkaniu przy kawie i cieście, przygotowanymi przez Radę Rodziców, towarzyszyła poezja Edwarda Stachury. W pięknym programie poetycko - muzycznym wystąpili członkowie Szkolnego Koła Teatralnego - recytując i śpiewając. Towarzyszyli Im muzycy - Panowie Przemysław Cackowski i Marcin Dominikowski, grając na gitarach klasycznych, Pani Joanna Błędowska, grająca na skrzypcach i instrumentach klawiszowych oraz Martyna Parteka z klasy V Szkoły Podstawowej, która na skrzypcach wykonała m.in. Sonatę Koncertową H-moll F.M.Veraciniego.

Rajd pieszy

10 listopada 2007r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XVIII Rajdzie Pieszym "Odzyskanie Niepodległości - 1918".

Święto Niepodległości

W roku bieżącym wypadła 89 rocznica uzyskania niepodległości przez Państwo Polskie.

Z tej okazji 9 listopada 2007r. odbyła się w Szkole akademia, przygotowana przez uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem Pani Doroty Kowalskiej.

11 listopada, w kościele pw. św. Marcina w Sarnowie miały miejsce uroczystości odpustowe połączone ze Świętem Niepodległości. Słowo wstępne, ujmujące rys historyczny, wygłosił Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Gimnazjalne Koło Teatralne przedstawiło montaż słowno - muzyczny o charakterze patriotycznym. Występ gimnazjalistów uświetniła grą na skrzypcach Martyna Parteka z klasy V Szkoły Podstawowej, a także schola parafialna, działająca od niedawna przy kościele.

Tydzień Dysleksji

W ramach obchodzonego w dniach 26-29 listopada 2007r. V Europejskiego Tygodnia Dysleksji odbył się konkurs ortograficzny i po raz pierwszy - konkurs ładnego pisania.

Andrzejki

30 listopada 2007r. już od samego rana panowała w Szkole miła i odrobine tajemnicza atmosfera.

Rano dziewczęta z Gimnazjum ustroiły salę gimnastyczną, na której o godzinie 10-tej Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. "Andrzejki u Klary".

W gabinecie Pana Dyrektora już przed południem wróżka Sabrina zaczęła przyjmować chętnych, by przepowiedzieć im przyszłość.

O godzinie 15-tej rozpoczął sie wieczór wróżb w poszczególnych klasach, zaś przed 16-tą DJ-je z Gimnazjum rozpoczęli dyskotekę.

W przerwie między tańcami uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej ponownie przedstawili "Andrzejki u Klary", dziewczęta z Gimnazjum zaprezentowały pokaz taneczny oraz odbyły sie przeróżne konkursy z nagrodami.

Tradycyjnie już klasa III Gimnazjum wraz z Rodzicami zorganizowała kawiarenkę, w której można było kupić napoje, słodkości i zapiekanki.

Mikołajki

6 grudnia 2007r. rano w Szkole czekała na uczniów niespodzianka - "słodkie" podarunki od Mikołaja...

Również w tym dniu miały miejsce spotkania uczniów z policjantami, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w warunkach zimowych.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

6 grudnia 2007r. odbył się szkolny konkurs pięknego czytania, opowiadania i pisania baśni. Jego motywem przewodnim były krasnoludki.

Rajd pieszy

15 grudnia 2007r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XV Rajdzie Pieszym "Zakończenie Sezonu 2007".

Wigilia szkolna

21 grudnia 2007r. odbyły się w Szkole uroczystości klasowe oraz jasełka świąteczne.

Rajd pieszy

12 stycznia 2008r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w I rundzie Szkoleniowego Pucharu Grudziądza w Marszach na Orientację.

Koncert kolęd

15 stycznia 2008r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyło się "Wspólne kolędowanie" zorganizowane przez Radę Rodziców i Koło Teatralne Gimnazjum.

Świąteczną atmosferę spotkania stworzyła piękna poezja recytowana przez szkolnych aktorów, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek (intonowanych przez Zespół Adriana Zasady), a także urzekająca scenografia autorstwa Pani Joanny Dulczewskiej.

Ten wyjątkowy wieczór zainaugurował montaż słowno - muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Przybyli Goście mogli również włączyć się w kolędowanie Nowo Narodzonemu.

W przerwie raczono się kawą i pysznymi wypiekami Mam z Rady Rodziców. Wzniosiono też noworoczny toast, a Dyrektor Szkoły, Pan Krzysztof Sulerzycki złożył wszystkim życzenia dobrego Nowego Roku.

Spotkanie zakończył krótki koncert Zespołu Adriana Zasady, który ponownie został zaproszony do udziału w kolejnym artystycznym przedsięwzięciu uczniów naszej Szkoły.

Dorota Pawlikowska-Gralla

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia 2008r. spotkali się w Szkole Babcie i Dziadkowie uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej. Dzieci zaprezentowały Seniorom przedstawienia teatralne oraz okolicznościowe wierszyki i piosenki. Jak zawsze były laurki, upominki i mnóstwo buziaków... Całość odbyła się z miłej atmosferze, przy kawie i słodkościach.

"Królewna Śnieżka" w Caritas

24 stycznia 2008r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej wybrali się z wizytą do Ośrodka Szkolno Wychowawczego "Caritas" w Grudziądzu. Zaprezentowali starszym Koleżankom i Kolegom przedstawienie teatralne "Królewna Śnieżka", które bardzo się spodobało. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem.

Pasowanie na czytelników

25 stycznia 2008r. odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej.

Na sali gimnastycznej zebrali się sami zainteresowaniu w towarzystwie koleżanek i kolegów ze starszych klas. Najpierw uczniowie klasy VI przedstawili bardzo sugestywną scenkę o zapomnianych i "zaniedbanych" bohaterach książek. Pierwszacy otrzymali od nich w prezencie przepiękne zakładki do książek.

Później nadszedł moment pasowania, którego dokonał Pan Dyrektor w towarzystwie Pani Doroty Gralla - kierownika biblioteki szkolnej i wychowawczyni Pani Anny Freli. Uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy. Następnie nowi czytelnicy udali się do biblioteki, by wypożyczyć pierwsze lektury.

Rajdy piesze

16 lutego 2008r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XVII Zimowej Imprezie na Orientację Ekotona, natomiast 15 marca 2008r. w II rundzie Szkoleniowego Pucharu Grudziądza w Marszach na Orientację.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

17 marca 2008r. nasi uczniowie wzięli udział w gminnym Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym, który odbył się tradycyjnie w Zespole Szkół w Małym Rudniku.

Zawodnicy rozwiązywali test teoretyczny oraz odbyli jazdę sprawnościową.

Drużyna Szkoły Podstawowej zajęła III miejsce, natomiast zespół gimnazjalny po raz kolejny zdobył miejsce I. Gimnazjaliści będą więc reprezentować Gminę Grudziądz w turnieju powiatowym.

Do turnieju przygotował uczniów Pan Piotr Dulczewski.

Poranek Wielkanocny

19 marca 2008r., w ostatnim dniu przed feriami świątecznymi, odbył się uroczysty apel, przygotowany przez członków Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Doroty Kowalskiej. Wysłuchaliśmy wielu pięknych tekstów o tematyce wiosenno - wielkanocnej.

Konkurs recytatorski

28 marca 2008r. odbyły sie eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku hasłem przewodnim tekstów przygotowanych przez uczniów było zdanie: "Ile wiosna barw rodzi, ile blasków, odcieni...". Uczniowie prezentowali się w trzech grupach wiekowych, w których kolejno zwyciężyli:

klasy I-II SP

 • I miejsce - Kacper Ząbek z klasy I
 • II miejsce - Bartosz Franczak z klasy II
 • III miejsce - Marcin Kowalkowski z klasy I

klasy IV-VI SP

 • I miejsce - Mikołaj Gralla z klasy IV
 • II miejsce - Natalia Kałdowska z klasy VI
 • III miejsce - Marysia Przanowska z klasy V

Gimnazjum

 • I miejsce - Karol Biernacki z klasy I
 • II miejsce - Monika Beiger z klasy I
 • III miejsce - Ludwika Paszek z klasy II

W konkursie nie brali udziału uczniowie klasy III SP.

Konkursy przedmiotowe

W marcu 2008r. odbyły się konkursy przedmiotowe na etapie wojewódzkim. Kilkoro uczniów z klasy II Gimnazjum było ich finalistami:

 • Paulina Żuchowska - biologia
 • Maciej Witulski - geografia
 • Wojciech Frela - historia

Wszystkim zabrakło bardzo niewiele punktów do zdobycia miana laureata.

JP2

2 kwietnia 2008r. odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Jana Pawła II. Uczniowie Gimnazjum, pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego, przedstawili montaż słowno - muzyczny pt. "Pozwólcie mi odejść do domu Ojca...", zawierający wiadomości o życiu i działalności Wielkiego Polaka, ilustrowany prezentacją multimedialną zawierającą fotografie Karola Wojtyły.

Gościem na uroczystości był ksiądz Jan Pawłowski, który zaprezentował uczniom kilka wspomnień i refleksji związanych z Janem Pawłem II.

Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem pieśni "Barka".

Przedstawienie szkolne

4 kwietnia 2008r. odbyła się w Szkole niecodzienna uroczystość.

Na zaproszenie uczniów z klasy II Szkoły Podstawowej i Wychowawczyni - Pani Renaty Jeziorowskiej - przybyli do nas Seniorzy z grudziądzkiego Domu Pomocy Społecznej oraz członkowie Rodzin dzieci.

Uczniowie przedstawili Gościom dwie inscenizacje teatralne: "Szewczyk Dratewka" i "Sobotnia Góra". W przerwie między przedstawieniami odbył się koncert specjalnie przybyłych na tą okazję młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. Zaprezentowali się akordeoniści i saksofoniści.

Spotkanie odbyło sie przy kawie i słodkościach przygotowanych przez Rodziców uczniów klasy II.

Gminny Konkurs Recytatorski

12 kwietnia 2008r. w Zespole Szkół w Mokrem odbył się konkurs recytatorski na szczeblu gminnym.

Jak zwykle reprezentanci naszej Szkoły zajęli wysokie lokaty:

 • Karol Biernacki (I G) - I miejsce w kategorii gimnazjów,
 • Mikołaj Gralla (IV SP) - wyróżnienie w kategorii klas IV-VI,
 • Kacper Ząbek (II SP) - wyróżnienie w kategorii klas I-III.

Niestety, choroba nie pozwoliła Monice Beiger uczestniczyć w konkursie.

Opiekę nad uczniami sprawowały Panie Dorota Gralla i Renata Jeziorowska.

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2008r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej zaprezentowali krótki montaż o tematyce ekologicznej. Występ poprzedziła wypowiedź Pani Janiny Maliszewskiej na temat obchodów Światowego Dnia Ziemi, przebiegającego w tym roku pod hasłem "Klimat w potrzebie".

Konkurs fotograficzny

Fotografie konkursowe Sandry

22 kwietnia 2008r. w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. "Ja i mój świat". I miejsce i nagrodę Grand Prix zdobyła uczennica II klasy naszego Gimnazjum - Sandra Kępińska.

Sandra startowała również w innym konkursie, ogłoszonym przez w/w szkołę dla gimnazjów z całego rejonu. Był to konkurs grafiki komputerowej pn. "Mikołaj Kopernik - nie tylko astronom".

Świeżo malowane

24 kwietnia 2008r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się I Gminny Konkurs Plastyczny pn. "Świeżo malowane". Naszą Szkołę reprezentowały: Ewelina Majorkiewicz (II SP), Katarzyna Rzepka (III SP), Milena Zaborowska i Klaudia Ciesielska (V SP), Wioleta Rusoń i Daria Ząbek (III G).

Majowe Święta

30 kwietnia 2008r. odbył się w Szkole okolicznościowy apel związany tematycznie ze Świętem Pracy i Świętem Konstytucji.

Wycieczka szkolna

15 maja 2008r. uczniowie klasy III SP pod opieką Pań Małgorzaty Kowalewskiej i Magdaleny Kruzel wyjechali na wycieczkę klasową.

Najpierw zwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz obejrzeli ruiny zamku Diabła Weneckiego, czyli żyjącego w XVw. kasztelana Mikołaja Nałęcza.

Następnie kolejką wąskotorową przejechali do Biskupina, by zwiedzić pradawną słowiańską osadę i zapoznać się z codziennym życiem jej mieszkańców. Jednym z elementów lekcji muzealnej było ręczne mielenie zboża na żarnach, przygotowanie ciasta i pieczenie podpłomyków na rozgrzanych w ognisku kamieniach. Uczniowie popłynęli też w krótki rejs łodzią po Jeziorze Biskupińskim.

Ostatnim etapem wycieczki była Zaurolandia czyli Park Dinozaurów w Rogowie. Niezmiernie ciekawą opowieść Pana Przewodnika ilustrowały naturalnych rozmiarów modele dinozaurów, umieszczone w przepięknym parku.

W Zaurolandii uczniowie zjedli obiad oraz spędzili miło czas na placu zabaw.

Pogoda dopisała i z pewnością ta podróż była kształcąca...

Rajd pieszy

17 maja 2008r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w Imprezie na Orientację "Lampion Ekotona 2008".

Wycieczka szkolna

Litwa - obrazki z podróży sentymentalnej

"Nigdy od Ciebie miasto nie mogłem odjechać..." - tak pisał Czesław Miłosz, którego biografia była ściśle związana z Wilnem. Po kilku dniach (14-17 maja 2008r.) spędzonych na Litwie, w Wilnie, dobrze rozumiemy uczucia poety. To miasto potrafi naprawdę zauroczyć!

Nasza podróż na Kresy zaczęła się tak naprawdę kilka miesięcy temu, kiedy ks.proboszcz Zbigniew Gański podsunął nam pomysł wyjazdu na Litwę. Nasza gimnazjalna gromada na Kresach? Było to początkowo naprawdę nieśmiałe marzenie. Jednak po szerokich konsultacjach z gimnazjalistami i ich rodzicami, było już wiadomo, że pomysł cieszy się dużym poparciem. Do podróży przygotowywaliśmy się prawie cały rok szkolny zarówno finansowo, jak i mentalnie. Kilka dni przed wycieczką odbyło się spotkanie, które było przedsmakiem pobytu na Litwie. Szkolni "eksperci" dzielili się wiedzą na temat kultury, historii i innych praktycznych ciekawostek dotyczących miejsc, w których planowaliśmy być.

I nadszedł dzień wyjazdu... 14 maja 2008r. punktualnie o godz. 5.00 zaczęliśmy spełniać nasze tegoroczne marzenia.

Czekała nas długa podróż, ale wszyscy dzielnie się do niej przygotowali. Nie traciliśmy ani chwili. Jeszcze w Polsce, w trakcie zaplanowanego wcześniej dłuższego postoju, odbyliśmy krótki spacer nad Kanałem Augustowskim, a później zwiedziliśmy w Wigrach stary klasztor pokamedulski, który wywarł chyba na każdym ogromne wrażenie. Z wieży kościoła podziwialiśmy przepiękny widok na jezioro Wigry.

Do Wilna dojechaliśmy wieczorem. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez siostry zakonne, u których się zatrzymaliśmy. Gorący posiłek i przytulne pokoje sprawiły, że szybko zapomnieliśmy o trudach podróży. Następnego dnia czekało nas Wilno!!!

Nie mogliśmy inaczej. Pierwsze kroki skierowaliśmy pod Ostrą Bramę. Pełni wzruszenia uczestniczyliśmy we mszy św. przed obrazem Madonny Ostrobramskiej. To miejsce święte, historyczne i tak ważne dla nas Polaków.

Ponieważ Wilno to miasto kościołów (patrz:galeria i komentarze), nasze zwiedzanie odbywało się w dużej mierze właśnie w takich klimatach. Odwiedziliśmy wiele kościołów, cerkwię, ale każde z tych miejsc było inne, miało swoją piękną, czasami trudną historię. Wędrowaliśmy śladami takich wielkich Polaków jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Piotr Skarga, Joachim Lelewel czy Czesław Miłosz. Mieliśmy też czas, aby sprawdzić smaki kuchni litewskiej. Nawet nie wiedzieliśmy, kiedy upłynął nam ten dzień, tyle było wrażeń.

Po obiadokolacji i krótkim odpoczynku wróciliśmy do centrum miasta, aby tym razem spojrzeć na nie z góry - tzn. z wieży telewizyjnej, która góruje nad miastem. Kawiarenka, która obracała się wokół swojej osi, pozwoliła nam dokładnie przyjrzeć się miastu, które przecinała błękitna wstęga Wilii. Postanowiliśmy skorzystać z niepowtarzalnej okazji i już po zmroku przespacerować się pięknie oświetlonymi uliczkami wileńskiej starówki. Nasz spacer zakończyliśmy wymownie pod Ostrą Bramą. Tu witaliśmy Matkę Bożą i Wilno, i tu się z nimi tak właściwie żegnaliśmy krótką modlitwą.

Kolejny dzień wycieczki to wyjazd do innych miast litewskich. Pierwszym punktem zwiedzania były Troki z odbudowanym zamkiem królewskim, który posiada dla Litwinów ogromne znaczenie - nie tylko historyczne, ale i symboliczne, świadczące o ich narodowej odrębności i niezależności. Po pobycie na zamku mieliśmy okazję delektować się daniem karaimskim, które jest specjałem tutejszej kuchni regionalnej. Było pysznie... Wycieczkowicze nie omieszkali również zrobić pamiątkowych zakupów na straganach okalających zamkowe jezioro. I ruszyliśmy dalej, na Kowno...!

To miasto chyba najbardziej kojarzy się nam Polakom z Mickiewiczem, chociaż tak naprawdę spędził on tu tylko rok, pracując w tutejszym gimnazjum, ale był to czas bardzo twórczy naszego wieszcza. Kowno jest to drugie pod względem wielkości miasto na Litwie. Podziwialiśmy mnogość zabytkowych miejsc. Jednak chyba najbardziej zachwycił nas Niemen i miejsce, gdzie łączy się z nim Wilia. Obok zabytków mogliśmy poznać i tę nowocześniejszą stronę miasta, w którym mieści się największe na Litwie centrum handlowe. Sprawdziliśmy. Tego dnia mieliśmy jeszcze plany związane z wyprawą do Belmontu - wileńskiego parku z różnego rodzaju atrakcjami. Niestety przeszkodziła nam w tym niepewna aura. Już Kowno żegnało nas deszczem.

Przed nami był ostatni wieczór i ... zielona noc. W czasie herbaciano - ciasteczkowego spotkania podziękowaliśmy siostrom zakonnym za miłe i serdeczne przyjęcie, a także wpisaliśmy się wszyscy do Księgi Pamiątkowej.

A noc była dłuuuuga... pełna tajemniczych zjaw i wędrowców. I tak o świcie niewyspani, trochę nostalgiczni, pożegnaliśmy Wilno z nadzieją, że jeszcze będzie nam kiedyś dane tu wrócić.

Do granicy czas minął bardzo szybko, a na pierwszym postoju większość z nas uruchamiała swoje telefony, aby podzielić się z bliskimi swoimi wrażeniami i zapowiedzieć swój powrót - chociaż cały plan wycieczki nie był jeszcze zrealizowany.

W Gierłoży, "Wilczym Szańcu", znaleźliśmy się w samo południe. Czekał tu na nas pan Henryk, przewodnik, który opowiedział nam o tym miejscu i oprowadził nas po pozostałościach wojennej kwatery Hitlera. Towarzyszył nam również w zwiedzaniu sanktuarium w Św. Lipce. I to był ostatni punkt naszej wycieczki, od tego momentu wszystkie drogi musiały prowadzić do...Wałdowa, gdzie na wycieczkowiczów czekały ich rodziny i przyjaciele. W końcu wracali z nie byle jakiej wyprawy - z wyprawy na Litwę!!!!

Dorota Pawlikowska-Gralla

Święto Szkoły '2008

21 maja 2008r. obchodziliśmy pierwszą część Święta Szkoły.

Piknik ekologiczny

29 maja 2008r. w Szkole Podstawowej w Węgrowie odbył się Piknik Ekologiczny. Naszą Szkołę Podstawową godnie reprezentowali uczniowie klasy VI: Amelia Szymańska, Izabela Rynkowska, Magdalena Chylińska, Natalia Kałdowska, Maciej Adwent oraz Adam Kwiatkowski.

Po uroczystym powitaniu Gości przez Panią Dyrektor wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w przygotowanych przez siebie piosenkach. Reprezentanci wałdowskiej Szkoły wykonali utwór pt. "Bo ja mam tylko jeden świat" przy akompaniamencie gitary Adama Kwiatkowskiego.

Kolejne zadanie polegało na namalowaniu portretu wylosowanego przez siebie zwierzęcia.

Następnie na uczestników czekała miła niespodzianka - ognisko, przy którym wszyscy chętnie piekli kiełbaski.

Na "Ekozwiad terenowy" uczniowie wraz ze swoimi opiekunami udali się do lasu. Zmagali się tam z różnymi zadaniami, udzielali odpowiedzi na tematy związane z ekologią.

Po powrocie z lasu przyszedł czas na wysiłek intelektualny. Każda grupa otrzymała wykreślankę, na której trzeba było odszukać nazwy zwierząt i roślin.

Po tak pełnych wrażeń doświadczeniach można było posilić się pyszną grochówką. Na koniec pikniku wszyscy uczniowie wraz ze swoimi opiekunami otrzymali cenne nagrody w postaci książek, drzewek, statuetek oraz pamiątkowych dyplomów. Cała impreza miała charakter zabawowo - edukacyjny. Do samego końca panowała miła i przyjazna atmosfera.

(Justyna Stopikowska)

Biwaki szkolne

W dniach od 29 do 31 maja 2008r. odbył się w Gdyni biwak, w którym uczestniczyli uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Panią Renatą Jeziorowską oraz uczniowie z zaprzyjaźnionej klasy III ze szkoły w Rudzie.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy muzeum marynistyczne, popłynęliśmy w godzinny rejs statkiem pirackim Dragon. Po obiedzie wybraliśmy sie na spacer Skwerem Kościuszki.

Drugiego dnia po śniadaniu bawiliśmy się nad brzegiem morza i pluskaliśmy w wodzie. Po południu pojechaliśmy do Gdańska. Tam zwiedziliśmy fabrykę cukierków Ciuciu oraz obejrzeliśmy i zwiedziliśmy zabytki Gdańska pod kierunkiem przewodnika. Jeszcze tego samego dnia po kolacji wybraliśmy się na wieczorny spacer brzegiem morza.

W ostatnim dniu przed południem bawiliśmy się na nowoczesnym placu zabaw na plaży, zaś po południu raz jeszcze wróciliśmy na Skwer Kościuszki, by kupić pamiątki.

Przez wszystkie dni dopisywała piękna pogoda oraz humory.

Renata Jeziorowska

Po długich oczekiwaniach spełniły się nasze marzenia. W dniach od 28 maja do 1 czerwca 2008r. odbył się biwak klasy piątej do malowniczej miejscowości Karpacz.

Czekała nas długa podróż, ale dzielnie się do niej przygotowaliśmy. Do Karpacza dojechaliśmy późnym popołudniem. Zostaliśmy miło przywitani przez właścicielkę i obsługę pensjonatu. Po zakwaterowaniu, krótkim odpoczynku i ciepłym posiłku ruszyliśmy powitać Karpacz i pospacerować po głównej ulicy Konstytucji 3 Maja.

Pierwszego dnia pobytu spacerowaliśmy po Kruczych Skałach i podziwialiśmy przepiękne widoki gór, a przede wszystkim Śnieżki. Krucze Skały, liczące 25 metrów wysokości, zawierające skupiska pegmatytów i dwie sztuczne groty, zachwyciły nas. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Muzeum Turystyki i Sportu, które mieści się w przysłupowej chacie z XVIII w. Podziwialiśmy tu eksponaty podzielone tematycznie na kilka działów(historii turystyki karkonoskiej, dziejów sportu zimowego w Karkonoszach i ochrony przyrody). Po obiadokolacji poszliśmy do lasu nazbierać chrustu na wieczorne ognisko z kiełbaskami.

Drugi dzień pobytu był bardzo intensywny, ponieważ zdobyliśmy szczyt Śnieżki. Pobudka była wcześnie, bo o godzinie 6:45. Po śniadaniu przywitaliśmy Pana Radosława Jęcka, naszego przewodnika i ruszyliśmy na wyciąg krzesełkowy. Wyciągiem wjechaliśmy na Kopę (1375m n.p.m.) a z Kopy już o własnych siłach ruszyliśmy na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę. Kiedy byliśmy 1602m n.p.m. czyli na najwyższym szczycie całych Sudetów, zwiedziliśmy Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne i z punktu widokowego zachwycaliśmy się uroczymi widokami. Po krótkim odpoczynku schodziliśmy ze Śnieżki odwiedzając schroniska, między innymi schronisko Samotnia malowniczo położone nad Małym Stawem. W czasie drogi przewodnik zapoznawał nas z przyrodą Karkonoszy i ich historią. Wyczerpani, ale z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do pensjonatu.

Kolejny dzień był już spokojny. Tego dnia wybraliśmy się do średniowiecznej Świątyni Wang, która zaskoczyła nas swoja architekturą. Następnie poszliśmy do Muzeum Zabawek i Lalek, gdzie mieliśmy okazją zobaczyć jedyną w Polsce ekspozycję ponad tysiąca zabawek i lalek. Dzień zakończyliśmy dyskoteką, na której wszyscy bawili się znakomicie.

Ostatni dzień to powrót do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, aby zobaczyć Panoramę Racławicką, która jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

W Wałdowie Szlacheckim byliśmy o godzinie 20:00, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

Magdalena Kruzel

W dniach od 4 do 6 czerwca 2008r. uczniowie klasy IV i VI pod opieką Pań Doroty Gralli, Justyny Stopikowskiej oraz Pana Wojciecha Kubickiego przebywali na biwaku szkolnym w Jastrzębiej Górze.

Podroż minęła dość szybko. Na miejsce dotarliśmy w południe. Zatrzymaliśmy się w ośrodku "Sawana", położonym 500m od plaży. Trzeba przyznać, że było to miejsce atrakcyjne, o wysokim standardzie.

Pierwszego dnia, po krótkim odpoczynku, udaliśmy się na podbój nowego miejsca. Na początku odwiedziliśmy Promenadę Światowida, miejsce, w którym znajdowało się wiele straganów z pamiątkami. Uczniowie nie mogli oprzeć się pokusie zrobienia zakupów. Następnie udaliśmy się na plażę przywitać się z morzem. Pogoda dopisywała, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby sprawdzić temperaturę wody. W drodze powrotnej do ośrodka poszliśmy zobaczyć najbardziej wysunięty na północ punkt w Polsce, czyli Gwiazdę Północy.

Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Jedną z nich była wizyta na placu zabaw, gdzie można było skorzystać z różnego rodzaju urządzeń. Największą popularnością cieszyła się trampolina. Emocje ostudziliśmy pysznymi lodami, po czym wybraliśmy się na spacer brzegiem morza. Dotarliśmy aż do Rozewia. Najbardziej wytrwali mogli wspiąć się na sam szczyt latarni, skąd rozciągały się malownicze widoki. Po obiedzie wyszliśmy na boisko pograć w piłkę nożną, koszykówkę i badmintona. Następnie zregenerowaliśmy siły przy ognisku zajadając się kiełbaskami z grilla.

Tego wieczoru uczniowie mieli okazję bawić się na dyskotece.

Ostatniego dnia naszego pobytu nad morzem chętni uczniowie brali udział w konkursie na najładniejszy zamek z piasku. Plan wycieczki uległ małej zmianie. W drodze do domu zajechaliśmy na Hel. Jedną z tamtejszych atrakcji jest fokarium. Zdążyliśmy na karmienie fok połączone z treningiem medycznym.

Podczas małego odpoczynku delektowaliśmy się smacznymi goframi z bitą śmietaną.

Chociaż tegoroczny biwak trwał tylko 3 dni zdecydowanie można zaliczyć go do udanych. Z tęsknotą wspominamy zapierające dech w piersiach widoki i pyszne jedzonko, które serwowano nam podczas naszego pobytu.

Justyna Stopikowska

Dionizje '2008

13 czerwca 2008r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyła się druga część Święta Szkoły.

Teatr w Szkole

18 czerwca 2008r. gościli w Szkole absolwenci naszej Szkoły i Ich Koleżanki i Koledzy z IV Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, którzy wystawili kabaretowe przedstawienie na motywach dramatu Wiliama Szekspira "Hamlet". Jak się okazało - nasz starszy Kolega Adrian Wiśniewski znakomicie nadal rozwija swój talent aktorski. Zabawa była przednia!

Zakończenie roku szkolnego

20 czerwca 2008r. zakończył się rok szkolny. Jak każdego roku - odbyły się uroczystości, podczas których wyróżnieni i nagrodzeni zostali uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki rocznej pracy.

Po części oficjalnej uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli "Akademię Pana Kleksa", zaś uczniowie Gimnazjum - "Antygonę".

Dodatkową, zwiastującą lato i wakacje, niespodzianką były lody, zafundowane przez Rodziców jednego z uczniów.