banner

Rozpoczęcie roku szkolnego

4 września 2006r. Pan Dyrektor powitał wszystkich serdecznie. Uczniowie klasy II SP przygotowali krótki montaż słowno - muzyczny.

Podróże z Patronem

30 września 2006r. odbyła się wycieczka do Warszawy pod hasłem "Śladami Orszy".

Otrzęsiny gimnazjalistów

12 października 2006r. odbyły się "otrzęsiny" gimnazjalistów.

Uczniowie klasy II Gimnazjum przygotowali "kotom" całą masę zadań do wykonania, z których wywiązali się znakomicie. Na koniec Pan Dyrektor pasował "pierwszaków" na pełnoprawnych uczniów Gimnazjum.

Impreza zakończyła się dyskoteką.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2006r. uczniowie przygotowali swym nauczycielom wspaniałą niespodziankę. Oczywiście - jak zawsze były kwiaty, życzenia... bardzo miłe i wzruszające. Odbył się też bardzo widowiskowy koncert pn. "Księga niezwykłych imion". Natomiast najbardziej wszystkich rozbawiło przedstawienie pt. "W jaskini lwa" czyli scenka rodem z pokoju nauczycielskiego. Wszyscy doskonale się bawili.

JP2

16 października 2006r. z okazji rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II w Szkole odbył się apel temu poświęcony.

Pasowanie "pierwszaków"

17 października 2006r. odbyło się uroczyste pasowanie "Pierwszaków" na uczniów naszej Szkoły. Jak zawsze towarzyszyły temu wydarzeniu ogromne emocje.

Uczniowie złożyli Ślubowanie na Sztandar, wygłosili Przyrzeczenie, a następnie Pan Dyrektor pasował ich na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. Na koniec "pierwszacy" przedstawili krótki program artystyczny.

Po części oficjalnej uczniowie z wychowawczynią - P. Renatą Jeziorowską - spotkali się z Rodzicami, którzy przygotowali dla nich słodki poczęstunek.

W kinie

25 października 2006r. chętni uczniowie i nauczyciele wyjechali do kina na projekcję filmu pt. "Karol. Papież który pozostał człowiekiem".

Spotkanie środowiskowe

3 listopada 2006r. w klimacie minionego Dnia Zadusznego odbyło się spotkanie szkolno - środowiskowe.

Tematem uroczystości były wspomnienia o wielkich Polakach, którzy już odeszli. Usłyszeliśmy teksty ks. Jana Twardowskiego, Papieża Jana Pawła II, przeplatane utworami Czesława Niemena, Jeremiego Przybory, Marka Grechuty.

W montażu poetycko - muzycznym wystąpili członkowie szkolnego Koła Teatralnego oraz grupa muzyczna "Adrian i Przyjaciele". Uroczystość miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku w nastrojowo przystrojonej sali.

Przedstawienie szkolne

10 listopada 2006r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej wystawili dla społeczności szkolnej przedstawienie muzyczne pt. "Muzyczne podwórko czyli co śpiewają jesienią zwierzaki i dzieciaki". Inscenizacja składała się z wielu piosenek i tekstów o tematyce jesiennej. Najbardziej serca widzów podbił polonez w wykonaniu małych artystów.

Święto Niepodległości

10 listopada 2006r. z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości odbył się apel szkolny. Pan Dyrektor przedstawił krótki "rys historyczny", zaś uczniowie Gimnazjum wygłosili kilka tekstów poetyckich. Na zakończenie uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej zatańczyli poloneza - polski taniec narodowy.

W teatrze

22 listopada 2006r. uczniowie Gimnazjum wyjechali do teatru na sztukę Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Spektakl wszystkim bardzo się podobał, a ponieważ w minionym roku szkolnym przedstawienie było wystawiane przez Koło Teatralne - nie obyło się bez porównań. Oczywiście - nasi uczniowie są o niebo lepsi od aktorów grudziądzkiego teatru....

Dar Serca

23 listopada 2006r. w grudziądzkim oddziale Banku Spółdzielczego P. Dyrektor Elżbieta Zaremska w imieniu klientów i pracowników Banku przekazała pieniądze dla uczniów naszej Szkoły w ramach akcji "Podaj rękę głodnemu dziecku". Dar odebrali: P. Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, opiekun Samorządu Uczniowskiego P. Marlena Szwaba-Wiśniewska oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Justyna Jarosińska i Adrian Wiśniewski.

Tydzień Dysleksji

W dniach 20-24 listopada 2006r. odbywały się w naszej Szkole obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Rok Języka Polskiego

27 listopada 2006r. odbyły się imprezy zwieńczające obchody Roku Języka Polskiego.

Andrzejki

30 listopada 2006r. - dzień magii i wróżb - obfitował w wiele wydarzeń.

Przed południem gabinet Pana Dyrektora zajęła wróżka Sabrina, która przyjmowała wszystkich chętnych i wróżyła przyszłość z kart, fusów i szklanej kuli. Pomagał Jej w tym Quasimodo - nasz nieoceniony i zawsze pomysłowy Adrian.

Po południu odbyły się spotkania klasowe, po których uczniowie uczestniczyli w szkolnej dyskotece. W tym czasie odbyły się zabawne konkursy. Tradycyjnie już działała kawiarenka, zorganizowana przez uczniów klasy II Gimnazjum z pomocą P. Doroty Pawlikowskiej-Gralla oraz Rodziców, gdzie można było posilić się zapiekankami, naleśnikami, ciastem i deserami owocowymi, a także ugasić pragnienie napojami.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

6 grudnia 2006r. odbył się odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania podań i legend polskich.

Trochę historii...

Z okazji 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 2006r. odbył się apel dla starszych uczniów.

Turystyczne podsumowanie roku 2006

16 grudnia 2006r. odbył się rajd podsumowujący rok 2006.

19 grudnia 2006r. Pani Izabela Tkaczyńska ogłosiła wyniki całorocznego współzawodnictwa naszych uczniów w turystyce pieszej. Zdobyliśmy I miejsce w kategorii szkół województwa kujawsko - pomorskiego oraz II miejsce w kategorii gimnazjów.

Przedstawienie szkolne

19 grudnia 2006r. klasa I zaprezentowała uczniom Szkoły Podstawowej przedstawienie kukiełkowe pt. "Wiejskie podwórko".

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2006r. tradycyjnie odbyła się Wigilia szkolna, podczas której nie zabrakło kolęd, poezji i życzeń.

Ś.p. Pan Franciszek Chomicz

... można odejść na zawsze by stale być blisko.

10 stycznia 2007r.

Szanowna Pani Chomicz, pogrążona w smutku Rodzino. Wciąż tak trudno uwierzyć, że nasz Pan Franciszek przestąpił próg nadziei. Ale tak jest.

I tak przechodzą pokolenia -

Nadzy przychodzą na świat i nadzy wracają do ziemi,

Z której zostali wzięci.

"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".

To co było kształtne w bezkształtne.

To co było żywe - oto teraz martwe.

To co było piękne - oto teraz brzydota spustoszenia.

A przecież nie cały umieram,

To co we mnie niezniszczalne trwa!

W imieniu środowiska wałdowskiej Szkoły, w imieniu młodzieży, rodziców, nauczycieli i własnym chcę podziękować za długoletnią współpracę, a przede wszystkim za pomoc w szukaniu dróg wychowawczych dla młodego pokolenia. Za wszystkie wspólnie przeżyte, niezapomnianie chwile, apele, spotkania, pamiętną drogę do Warszawy na grób Stanisława Broniewskiego "Orszy". To właśnie Pan Franciszek odnalazł na "Działce", czyli kwaterze Szarych Szeregów miejsce spoczynku Druha "Orszy". A później spacer po Starówce i kawa na rynku, tuż obok Syrenki. Dziękujemy za głębokie refleksje i za Twoją młodzieńczość. Tak naprawdę nie zdążyłeś się zestarzeć. Śmierć Cię zaskoczyła.

Ale najbardziej pamiętamy, jeszcze wciąż słyszymy Piosenkę o mojej Warszawie. To była pamiętna droga...

Za wszystko z serca dziękujemy.

Śpij w pokoju, zostaniesz w naszych sercach i modlitwie.

Dyrektor Szkoły

Krzysztof Sulerzycki

Pasowanie na czytelników

12 stycznia 2007r. odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej.

W sali gimnastycznej zebrali się sami zainteresowaniu w towarzystwie koleżanek i kolegów ze straszych klas. Najpierw członkowie szkolnego Koła Teatralnego przedstawili krótką scenkę związaną tematycznie z książkami i czytelnictwem. Później nadszedł moment pasowania.

My, uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy,

że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy,

i wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą,

obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą.

Przyrzekamy!

Po wygłoszeniu przyrzeczenia przez pierwszaków Pani Marlena Szwaba-Wiśniewska wręczyła im pamiątkowe dyplomy, a uczniowie klasy II - zakładki do książek. Następnie nowi czytelnicy udali się do biblioteki, by wypożyczyć pierwsze lektury.

Bal karnawałowy

12 stycznia 2007r., w ostatnim dniu przed feriami, odbył się w Szkole bal karnawałowy.

W godzinach popołudniowych w sali gimnastycznej rozległa się muzyka i rozpoczęły tańce. Na bal przybyły postacie z najprzeróżniejszych bajek... To oczywiście uczniowie Szkoły Podstawowej przebrali się i uczynili z imprezy bal przebierańców.

W trakcie zabawy nastąpił moment autoprezentacji i nagrodzenia uczniów, którzy najciekawiej przebrali się i zaprezentowali. Komisja w składzie: PP. Marlena Szwaba-Wiśniewska, Magdalena Kruzel, Izabela Tkaczyńska i Małgorzata Kowalewska oceniła następująco:

 • I miejsce - Mikołaj Gralla z klasy III;
 • II miejsce - Łukasz Całka z klasy I, Aneta Biernacka z klasy II i Milena Zaborowska z klasy IV;
 • III miejsce - Paulina Kantarska i Mateusz Ząbek z klasy II;
 • wyróżnienia - Katarzyna Rzepka z klasy II i Marta Adwent z klasy III.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i czekolady.

Tradycyjnie już Rodzice przygotowali swoim pociechom poczęstunek w kawiarence. Były zapiekanki, ciasto i napoje. Jednak hitem okazały się "dyrektorskie pierogi leniwe", które Pan Dyrektor osobiście gotował, natomiast kelnerem był Pan Piotr Dulczewski.

Ferie zimowe

Wprawdzie podczas ferii miały miejsce tylko dwie imprezy, ale były one nie byle jakie!

15 stycznia 2007r. grupa uczniów pojechała do Chojnic na "wodne szaleństwo".

Następnego dnia chętni uczniowie obejrzeli w Baju Pomorskim w Toruniu przedstawienie pt. "Cudowna lampa Alladyna", a później pospacerowali po mieście.

Dzień Babci i Dziadka

Mimo, że Święto Babci i Dziadka przypadło w czasie ferii zimowych - impreza odbyła się, choć z niewielkim opóźnieniem w czasie - 2 lutego 2007r.

Uroczystość miała charakter "planu filmowego". Całość komentowali: "reżyser" - Adrian Wiśniewski oraz jego "asystent" - Paweł Jankowski, obaj z klasy III Gimnazjum. Jednak przede wszystkim, tradycyjnie już, był to występ "maluchów".

Uczniowie klasy III przedstawili inscenizację bajki pt. "Dwanaście miesięcy". Klasa II zaprezentowała fragmenty przedstawienia pt. "Muzyczne podwórko" oraz dwa układy taneczne do muzyki dyskotekowej. Pierwszaki wystąpiły z montażem słowno - muzyczno - tanecznym, związanym tematycznie ze Świętem Babi i Dziadka.

Na zakończenie "reżyser" wygłosił sympatyczny wiersz o smutkach i radościach starszego wieku, zaś Pan Dyrektor złożył Seniorom życzenia.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Kolejny rok nasi uczniowie wzięli udział w gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 20 marca 2007r. w Zespole Szkół w Małym Rudniku.

Zawodnicy rozwiązywali test teoretyczny oraz odbyli jazdę sprawnościową.

Drużyna Szkoły Podstawowej w składzie: Jarosław Laskowski, Damian Warduliński i Karol Biernacki zajęła III miejsce, natomiast zespół gimnazjalny w składzie: Marcin Wiśniewski, Paweł Jankowski i Marcin Pyrzewicz zdobył miejsce I. Gimnazjaliści będą więc reprezentować Gminę Grudziądz w turnieju powiatowym, który odbędzie się 14 kwietnia w Radzynie Chełmińskim.

Obydwóm drużynom serdecznie gratulujemy!

Do turnieju przygotował uczniów Pan Piotr Dulczewski.

Dzień Wiosny

Dzień Wiosny odbył się z niewielkim opóźnieniem - 24 marca 2007r., ale za to obfitował w wiele atrakcji.

Nie mógł oczywiście odbyć się bez "przebieranek". Wybrani uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali własne wizje wiosennego przebrania. Najciekawszy strój zaprezentowała Monika Beiger z klasy VI SP.

Dużą atrakcją wiosennego dnia był "Maraton Uśmiechu". Wystąpili w nim: Bartosz Mulawka, Piotr Jurek, Marysia Przanowska, Michał Frela, Tomasz Przeorski, Dawid Warduliński, Mariusz Warduliński, Klaudia Ciesielska oraz Paweł Małek, który zdobył nagrodę za najzabawniejszy dowcip.

Konkurs recytatorski

Coroczny konkurs recytatorski odbył się 24 marca 2007r. pod hasłem "Świat poezji księdza Jana Twardowskiego". Jego celem było przybliżenie uczniom sylwetki oraz twórczości poety. Występy uczniów oceniała komisja w składzie: PP. Marlena Szwaba-Wiśniewska, Dorota Pawlikowska-Gralla, Izabela Tkaczyńska.

W poszczególnych kategoriach wiekowych następujący uczniowie zostali uhonorowani:

klasy I-III SP

 • I miejsce - Bartosz Franczak
 • II miejsce - Ewelina Majorkiewicz
 • III miejsce - Mikołaj Gralla
 • wyróżnienia - Nikodem Pustuła, Alina Jurek
 • ponadto wzięli udział: Kornelia Kurdziel, Patrycja Rusak, Angelika Banaś, Bartosz Gross, Aleksandra Groszewska, Tomasz Dobek, Jakub Rynkowski;

klasy IV-VI SP

 • I miejsce - Monika Beiger
 • II miejsce - Karol Kowalski
 • III miejsce - Patrycja Elwertowska
 • wyróżnienia - Karol Biernacki, Karolina Izdebska
 • ponadto wzięli udział: Oliwia Sentkowska, Dominika Hapka, Marta Sienkiewicz, Klaudia Ciesielska, Martyna Parteka, Estera Pustuła, Karolina Lewandowska, Natalia Kałdowska, Piotr Jurek, Patrycja Kałdowska;

Gimnazjum

 • I miejsce - Bartosz Ząbek
 • II miejsce - Bartosz Banaś
 • III miejsce - Karolina Fitzermann
 • wyróżnienia - Katarzyna Zasadowska, Justyna Jarosińska
 • ponadto wzięli udział: Maciej Witulski, Wojciech Frela, Sandra Kępińska, Oktawia Szymańska, Paweł Sienkiewicz, Oliwia Skowrońska, Paweł Jankowski.

Konkursowi recytatorskiemu poświęconemu poezji księdza Twardowskiego towarzyszył też konkurs plastyczny. Spośród kilkudziesięciu komisja konkursowa nagrodziła prace następujących uczniów:

 • klasy I-III Szkoły Podstawowej - Nikodem Pustuła, Mikołaj Gralla,
 • klasy IV-VI Szkoły Podstawowej - Paulina Laskowska, Estera Pustuła,
 • klasy I-III Gimnazjum - Sandra Kępińska, Ewelina Paprotna.

Ponadto wyróżnieni zostali: Natalia Izdebska, Sebastian Ząbek, Marta Sienkiewicz, Izabela Rynkowska, Daria Ząbek, Adrian Wiśniewski.

Konkurs teatralny

26 marca 2007r. odbył się Gminny Przegląd Małych Form Teatralnych w kategorii szkół podstawowych, natomiast 28 marca - w kategorii gimnazjów.

Uczniowie klasy II wystawili przedstawienie muzyczne pt. "Muzyczny kram". Gościnnie wystąpili w nim też: Mikołaj Gralla i Grzegorz Look z klasy III. Zespół zdobył III miejsce.

Gimnazjaliści wystawili sztukę pt.:"Historia kabaretu polskiego", którą zajęli II miejsce.

JP2

2 kwietnia 2007r. z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II wysłuchaliśmy montażu słowno - muzycznego, przygotowanego przez uczniów Gimnazjum i Pana Wojciecha Kubickiego.

Poranek wielkanocny

4 kwietnia 2007r., w ostatnim przed Świętami dniu w Szkole, uczniowie wraz ze swoimi Wychowawcami podzielili się tradycyjnym jajkiem oraz zjedli świąteczną babę. Po śniadaniu wszyscy zebrali się na hollu, by wysłuchać montażu poetyckiego na temat wielkanocnych obyczajów, który przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Uroczystość została uświetniona przepiękną pieśnią w wykonaniu uczniów klasy I Gimnazjum.

Konkurs matematyczny

20 kwietnia 2007r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej: Mikołaj Gralla, Jakub Rynkowski i Angelika Banaś brali udział w konkursie matematycznym "Rachmistrz 2007", zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 2 w Grudziądzu. Wprawdzie młodzi matematycy nie zdobyli żadnych laurów, niemniej gratulujemy odwagi i uczestnictwa w trudnym wyzwaniu.

Prezentacje muzyczne

9 maja 2007r. odbył się II Gminny Przegląd Muzyczny. Naszą Szkołę Podstawową reprezentował zespół "Z ostatniej chwili" w składzie: Monika Beiger, Patrycja Elwertowska, Daria Makowska, Ewa Nowicka, Oliwia Sentkowska Jarek Laskowski i Damian Warduliński (uczniowie klasy VI), zaś Gimnazjum - Justyna Jarosińska z klasy I i Ania Kwiatkowska z klasy III.

Zespół w swojej kategorii zajął II miejsce, natomiast Justyna zdobyła III pozycję w kategorii solistów.

Uroczystości religijne

18 maja 2007r. młodzież Koła Teatralnego Gimnazjum przedstawiła w sarnowskim Kościele montaż poetycko - muzyczny, będący wspomnieniem o polskim Papieżu.

Przychodzimy do Ciebie pełni pokory, pełni trosk -

tym majowym, melodyjnym wieczorem.

Ty nas zawsze wysłuchasz.

Ty nas zawsze usłyszysz.

W ciszy majowego wieczoru rozlega się dźwięk melancholijnych skrzypiec - "Ave Maria" i słowa poetyckiej litanii do Matki Bożej. Kościół, z tak licznie dziś zgromadzonymi wiernymi, podejmuje pieśń "Z dawna Polski Tyś królową, Maryjo", która roznosi się po całej okolicy. Atmosfera wokół ołtarza, tonącego dziś w wiosennych kwiatach, jest pełna podniosłego, odświętnego wręcz skupienia. Apel Jasnogórski, na którym co tydzień spotykają się parafianie kościoła po wezwaniem św. Marcina w Sarnowie, posiada dziś naprawdę świąteczny charakter. W centrum ołtarza widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, nieco z boku obraz Jana Pawła II, odchodzącego do "domu Ojca", ale i w objęcia Matki, której zawierzył nie tylko całe swoje życie i samego siebie, ale i nas, cały świat.

To urodziny Karola Wojtyły. Wspominamy chłopca z Wadowic, radości i wielkie smutki łączące się z jego dzieciństwem i trudną młodością. Łaskę powołania kapłańskiego i wybór na papieża. I po raz wtóry widzimy jego wielką więź z Matką. Tej pierwszej zabrakło tak wcześnie..., ale Jan Paweł II odnajdywał Ją codziennie, najpierw w pobliskim wadowickim kościele, w Kalwarii Zebrzydowskiej, potem w Częstochowie, w Ludźmierzu, Wilnie, a nawet w Fatimie, w Lourdes, w Guadalupe... Wszędzie była Matka.

Wspomnienie o naszym polskim Papieżu i jego Totus Tuus skierowane do Maryi, niezapomniane słowa Jana Pawła II do wiernych, poezja i pieśni maryjne, które On sobie tak ukochał- to wątki, które składały się na montaż poetycko- muzyczny przedstawiony 18 maja 2007 r. w kościele w Sarnowie przez młodzież koła teatralnego z gimnazjum w Wałdowie Szlacheckim. Pomocą w stworzeniu niezapomnianej atmosfery służył Gminny Ośrodek Kultury w Małym Rudniku, który zapewnił odpowiedni dźwięk i światło.

Wszystkim dziękujemy.

W tym dniu, dniu Jego urodzin, wspominaliśmy i dziękowaliśmy kolejny raz za łaskę, jaką był polski Papież i za opiekę, jaką roztaczała nad Nim Matka Boża.

Dorota Pawlikowska-Gralla

Tradycyjnie w trzecią niedzielę maja - 20 maja 2007r., Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy Parafii Św. Marcina w Sarnowie zorganizowało Nabożeństwo Majowe w terenie.

Trasa prowadziła od Groty N.M.P. przy Kościele do historycznej groty, wybudowanej przez byłego mieszkańca parafii - gen. Józefa Hallera, który osiedlił w majątku Gorzuchowo w latach 20-tych ubiegłego wieku. Grota znajduje się na wzniesieniu zwanym Górą Św. Jana w odległości około 3 km od Kościoła.

Zwyczajowo w uroczystości biorą udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Hallera w Toruniu. W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej Szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w majowej procesji. Piękna pogoda przyciągnęła wielu uczestników.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy posilili się na pikniku zorganizowanym przez członków Stowarzyszenia na placu przykościelnym.

Święto Szkoły '2007

Święto Szkoły odbyło się 25 maja 2007r. Złożyło się na nie kilka wydarzeń.

Piknik Ekologiczny

31 maja 2007r. w Szkole Podstawowej w Węgrowie odbył się XI Gminny i V Powiatowy Piknik Ekologiczny. Naszą Szkołę Podstawową godnie reprezentowali uczniowie klasy VI: Patrycja Elwertowska, Natalia Błaszkiewicz, Monika Beiger ,Jarek Laskowski oraz Damian Warduliński.

Po uroczystym powitaniu Gości przez P. Dyrektor wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne we wcześniej przygotowanych przez siebie piosenkach. Na tle innych szkol wypadliśmy bardzo dobrze. Wpadająca w ucho,rytmiczna melodia oraz słowa napisane przez Monikę Beiger przypadły publiczności do gustu. Kolejne zadanie pn. "Kto pierwszy ten lepszy" polegało na układaniu puzzli. Następnie uczestnicy musieli wykazać się talentem plastycznym, wykonując plakat z użyciem farbek, pisaków oraz kredek. Na "Ekozwiad terenowy" uczniowie wraz ze swoimi opiekunami udali sie do lasu, gdzie zmagali się z zadaniami praktycznymi, np. mierzeniem obwodu drzewa bez użycia miary oraz udzielali odpowiedzi na tematy związane z ekologią.

Po powrocie z lasu czekał na uczniów jeszcze zgadywanka pn. "Czy wiesz jaki to zwierz lub roślinka" czyli zgadywanie nazw zwierząt i roślin przedstawionych na slajdach.

Po tak pełnych wrażeń doświadczeniach można było się posilić pyszną grochówką oraz kiełbaską z grilla. Na koniec pikniku wszyscy uczniowie wraz ze swoimi opiekunami otrzymali cenne nagrody w postaci książek, drzewek oraz pamiątkowych dyplomów. Cała impreza miała charakter zabawowo - edukacyjny. Do samego końca panowała miła i przyjazna atmosfera.

Biwaki i wycieczki

W dniach od 4 do 6 czerwca 2007r. uczniowie klas I i III SP przebywali na biwaku szkolnym w Trójmieście, uczniowie klas IV-VI SP - w Łebie. Gimnazjaliści spędzili trzy dni w Trójmieście, a klasa II SP odbyła jednodniową wycieczkę do Bydgoszczy.

4 czerwca 2007r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej udali się na biwak do Łeby. Podroż była długa i męcząca. Na miejsce dotarliśmy w południe. Zatrzymaliśmy się w ośrodku "Słoneczko" położonym 300m od plaży, z dala od ruchliwej drogi. Trzeba przyznać, że było to miejsce atrakcyjne, w którym nie można się nudzić. Uczniowie mieli do dyspozycji plac do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną oraz trampolinę i maszynę do gry w piłkarzyki.

Pierwszego dnia, po krótkim odpoczynku, udaliśmy się na podbój Łeby. Poszliśmy podziwiać latarnię morską. Widoki były piękne. Następnie zatrzymaliśmy się na plaży. Pogoda dopisywała, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby sprawdzić temperaturę wody. Gdy jedni moczyli nogi w morzu, inni skoncentrowali się na budowlach z piasku czy grze w "klasy". Wieczorem wszyscy uczestnicy biwaku mogli spróbować swoich sił wokalnych w "karaoke". Do tego nie trzeba było nikogo przekonywać, bo od dawna wiadomo, że wałdowska młodzież lubi śpiewać.

Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Jedną z nich była "Kolejka Bajkowa", która w spacerowym tempie obwiozła nas po mieście, a następnie dowiozła do Rąbki. Później czekała nas długa wędrówka przez las, znajdujący się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Przez cały czas towarzyszył nam przewodnik,który opowiadał o wielu fascynujących rzeczach. W końcu znaleźliśmy się w upragnionym miejscu - na ruchomych wydmach. Po dotarciu do celu wiedzieliśmy, że widok warty był każdego kilometra. Po tak wyczerpującej wędrówce zdecydowaliśmy się na powrót do Łeby meleksem. Po dotarciu do ośrodka szybko zregenerowaliśmy siły przy ognisku, zajadając się kiełbaskami z grilla. Tego wieczoru uczniowie mieli okazję bawić się na dyskotece. Dziewczęta w błyskawicznym tempie włożyły na siebie piękne kreacje,przypudrowały noski i powędrowały na zabawę.

Ostatniego dnia naszego pobytu oddaliśmy się zakupowym szaleństwom. Podczas małego odpoczynku delektowaliśmy się smacznymi lodami z bitą śmietaną.

Chociaż tegoroczny biwak trwał tylko 3 dni, zdecydowanie można zaliczyć go do udanych. Z tęsknotą wspominamy zapierające dech w piersiach widoki i pyszne jedzonko, które serwowano nam podczas pobytu.

Justyna Stopikowska

W dniach od 4 do 6 czerwca 2007r. uczniowie klas I i III Szkoły Podstawowej przebywali na biwaku w Kuźnicy Harcerskiej w Gdyni.

I dzień: zakwaterowanie, po obiedzie - spacer po Skwerze Kościuszki, zwiedzanie Oceanarium, zabawy na plaży.

II dzień: zwiedzanie Daru Pomorza, kąpiele i zabawy nad brzegiem morza, zwiedzanie Gdańska, zabawy na plaży.

III dzień: spacer po Gdyni, zwiedzanie ogrodu zoologicznego w Gdańsku.

Renata Jeziorowska

W dniach 14-16 czerwca 2007r. grupa 38 gimnazjalistów pod opieką p. J.Maliszewskiej, p. D.Gralli i p. P.Dulczewskiego oraz gościa - p. M.Stanisławskiej, udała się na długo oczekiwany wyjazd do Gdyni.

Bazą noclegową była Komenda Hufca ZHP mieszcząca się w pięknej przedwojennej willi usytuowanej nad samym morzem. Bardzo urokliwe miejsce, pokoje z widokiem na morze i wielki apetyt na czerwcowe słońce i plażę - to nasze nastroje w czwartkowe przedpołudnie. Ale już za parę godzin okazało się, że wszystko można doskonale zaplanować i zorganizować - oprócz pogody.

Zaraz po zakwaterowaniu wyruszyliśmy na spotkanie z morzem. Dotarliśmy do portu, gdzie zwiedziliśmy słynne oceanarium, a także muzealny okręt wojenny - Błyskawicę.

I już wtedy pogoda zrobiła nam psikusa w postaci deszczu , burzy i zmoczonego ubrania. Marszobieg w kierunku schroniska to spontanicznie zrealizowany sportowy punkt wycieczki. Po zmianie garderoby na suchą wybraliśmy się na obiad do pobliskiego Domu Marynarza, ale spotkała nas kolejna fala wody z nieba, która jak gdyby czekała tylko na to, że wychylimy nosy ze schroniska...

A więc pozostała część dnia została przeznaczona na wyżymanie, nieustanne przewieszanie i suszenie ubrań. Jednak nastroje dopisywały. Wieczorem w sali kominkowej chłopcy przygotowali dyskotekę, po której, wykorzystując bezdeszczowe godziny, wybraliśmy się na wieczorny spacer nad morze. Szliśmy pięknie oświetloną promenadą, planując już kolejny dzień z rajdem pieszym do Sopotu. Niestety olejki do opalania i kremy z filtrem, które przywieźliśmy, zgodnie z zaleceniami naszego kierownika wycieczki, chętnie zamienilibyśmy na kosmetyki samoopalające, gdyż nadmorska opalenizna, miała pozostać do końca biwaku tylko w naszych marzeniach.

Tak też nasze plany musiały zostać zweryfikowane i w piątek wyruszyliśmy do oliwskiego ZOO. Wydawało nam się, ze to atrakcja dla maluchów, ale okazało się, że można się świetnie bawić, obserwując zachowania fok, goryli czy innych zwierzątek. Kolejnym punktem tego dnia był pobyt w Sopocie. Zobaczyliśmy sławny Grand Hotel ( nie polecamy - zdecydowanie wolimy Komendę Hufca ZHP w Gdyni), przespacerowaliśmy się po molo i głównej ulicy miasta - tzw. "Monciaku". Po obiedzie większa część grupy doskonale się bawiła w nowo otwartym Parku Nauki, gdzie można było m. in. sprawdzić, czy jest nam do twarzy z bródką pana Piotra. Druga część grupy wybrała się do Multikina na wakacyjną kreskówkę. Wieczorem bawiliśmy się w kalambury, odgadując sławne i popularne postacie ze świata polityki i sztuki, a także, a może zwłaszcza (?), z naszej szkoły - m.in. Ludwikę, "Śpiącą królewnę", która poprzedniego wieczoru nie chciała wpuścić do pokoju swoich 8 współlokatorek, zasypiając kamiennym snem. Było bardzo wesoło! Jednak szczegóły z nocnych wędrówek ludów pomiędzy pokojami i pogoni pedagogicznych niech pozostaną owiane tajemnicą...

Mieliśmy nadzieję, że ostatniego dnia nie trzeba będzie wprowadzać planów awaryjnych (Malbork) ze względu na niesprzyjającą aurę. I udało się. Tego dnia dosłownie sprawnie przemykaliśmy pomiędzy kroplami deszczu, które jednak nie omijały Gdańska.

Rano po śniadanku, które przygotowała już ostatnia grupa...

W tym miejscu trzeba wspomnieć o kuchni, bo później już nie będzie okazji. A więc śniadania i kolacje przygotowywaliśmy samodzielnie, co przebiegało bardzo sprawnie i bez żadnych problemów do tego stopnia, że plan był zawsze zrealizowany z półgodzinnym wyprzedzeniem. A więc grupa zajadała już o 7.30 - a nie wg planu o 8.00. Trzeba dodać, że poza nielicznymi wyjątkami (pozdrowienia dla Krystiana), głodomorów nie trzeba było ściągać z łóżek. Wielkie zasługi na opisywanym terenie kuchni odniósł Dominik, który na ochotnika dyżurował przy każdym posiłku i ostatni schodził z pokładu - tanecznym krokiem z mopem.

A więc rano po śniadanku, które przygotowała już ostatnia grupa kulinarna, uporządkowaliśmy miejsce naszego pobytu i trochę nostalgicznie spoglądając w kierunku pustej plaży, wsiedliśmy do autokaru. Wyruszyliśmy do katedry w Oliwie, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego i zwiedziliśmy zabytkową świątynię pod kierunkiem p. Przewodnik, która oprowadzała nas jeszcze przez 2 godziny po gdańskiej Starówce. Po południu popłynęliśmy statkiem na Westerplatte. Tam, mijając wojskowe wartownie, udaliśmy się pod Pomnik Bohaterów Westerplatte. Chwili historycznej refleksji towarzyszyły odczytane prze Justynę słowa Jana Pawła II sprzed 20 lat, kiedy w tym właśnie miejscu spotkał się z polską młodzieżą. To wspomnienie przygotował dla nas wcześniej nasz pan Dyrektor.

No i cóż... Po zakupie ostatnich pamiątek pozostał nam już tylko powrót do domu. Wszystko co dobre, szybko się kończy - nasz biwak też.

Nasz bardzo sympatyczny pan kierowca dowiózł nas bezpiecznie do Wałdowa. Mimo kapryśnej pogody, wyjazd był naprawdę udany i pełen wrażeń.

P.S. Specjalne podziękowania i pozdrowienia kierujemy dla debiutującego kierownika wycieczki!

Dorota Pawlikowska-Gralla

Wieczór świętojański

21 czerwca 2007r. wieczorem odbyła się impreza z okazji powitania lata. Wieczór świętojański wypełniły zabawy i konkursy, m.in. wybór najładniejszego wianka i skoki przez "ognisko". Impreza zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Zakończenie roku szkolnego

22 czerwca 2007r. ostatni raz odwiedziliśmy Szkołę. Odbyły się osobne uroczystości dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Tradycyjnie zostali nagrodzeni wyróżniający się uczniowie, zaś wszyscy otrzymali świadectwa ukończenia kolejnej klasy.

W trakcie uroczystości gimnazjalnej nastąpiło przekazanie Sztandaru nowym członkom Pocztu.