banner

Uroczystości religijne

W dniach 1-2 września 2012r. naszą parafię w Sarnowie wizytował Ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Toruńskiej Józef Szamocki.

1 września o godz. 11.00 odbyła się uroczysta Msza św. inaugurująca rok szkolny, celebrowana przez Księdza Biskupa. Uczniowie Szkoły udali się do Kościoła ze Sztandarem, w obecności Pana Dyrektora i wychowawców. Wieczorem tego dnia miał miejsce Apel Jasnogórski, podczas którego Koło Teatralne Gimnazjum zaprezentowało poetycką wieczornicę pt. "Wiara twoja ratunkiem twoim".

2 września Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej Szkoły oraz szkoły w Robakowie.

Rozpoczęcie roku szkolnego

3 września 2012r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Tradycyjnie uczniów i nauczycieli powitał Pan Dyrektor oraz przedstawicielka Rady Rodziców - Pani Renata Wiśniewska. Inscenizację pt. "Lokomotywa" przedstawili uczniowie klasy II SP pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej.

Sport - kolarstwo

17 września 2012r. w naszej Szkole odbył się wyścig kolarski uczniów szkół podstawowych.

Uczniowie naszej Szkoły w klasyfikacji drużynowej zajęli III miejsce. Sześcioro uczniów, zdobywając czołowe, punktowane miejsca na szczeblu gminy, otrzymało awans na zawody powiatowe.

Podróże z Patronem

W dniach 14-16 września 2012r., już po raz siódmy, odbyła się wycieczka do Warszawy, tym razem także do Kazimierza i Sandomierza.

Sport - biegi przełajowe

18 września 2012r. odbyły się w Łasinie biegi przełajowe na szczeblu powiatowym. W zawodach tych uczestniczyli: Radosław Kwiatkowski z klasy VI SP oraz uczniowie Gimnazjum: Nikola Różyńska z klasy II i Andrzej Kwiatkowski z klasy III. Nikola zajęła I miejsce i otrzymała awans na zawody wojewódzkie.

Sport - kolarstwo

Uczniowie SP, którzy 20 września 2012r. reprezentowali Gminę Grudziądz w powiatowym wyścigu kolarskim, zdobyli zaszczytne I miejsce.

Sport - piłka nożna

21 września 2012r. odbyły się międzyklasowe rozgrywki w piłce nożnej.

Wyniki:

 • 3 G vs. 1 G - 3:0
 • 2 G vs. 6 SP - 8:0
 • 3 G vs. 6 SP - 4:0
 • 1 G vs. 2 G - 1:1
 • 3 G vs. 2 G - 0:0
 • 6 SP vs. 1 G - 0:2

Święto Pieczonego Ziemniaka

27 września 2012r. miała miejsce niecodzienna impreza.

Po odbyciu kilku lekcji wszyscy uczniowie SP i Gimnazjum udali się na jesienny rajd po okolicy, zakończony ogniskiem w Parku Wiejskim.

Strudzeni i głodni wędrowcy raczyli się pieczonymi w ogniu kiełbaskami oraz ziemniakami "w mundurkach". Rolę mistrza kuchni pełnił Pan Dyrektor, w czym dzielnie pomagali Mu pracownicy Szkoły i starsi uczniowie.

Młodsi uczniowie miło spędzili czas również podczas zabaw ruchowych, starsi - przy śpiewie i rozmowach.

Sport - biegi przełajowe

28 września 2012r. odbyły się w Bydgoszczy wojewódzkie biegi przełajowe. W zawodach tych brała udział uczennica klasy II Gimnazjum - Nikola Różyńska.

Rajd pieszy

29 września 2012r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w III Lokalnej Imprezie na Orientację Ekotona 2012.

Dzień Chłopca

1 października 2012r. odbyła się w naszej Szkole dyskoteka dla uczniów Szkoły Podstawowej z okazji Dnia Chłopca.

Samorząd Uczniowski przy pomocy starszych kolegów z Gimnazjum zajął się oprawą muzyczną. Uczestnicy imprezy bawili się przy muzyce przez siebie przygotowanej oraz uczestniczyli w zabawach i konkursach prowadzonych przez uczniów klasy VI.

Najlepsi tancerze zostali nagrodzeni kolorowymi balonami.

Wszyscy świetnie się bawili do godzin wieczornych.

Kilka dni wcześniej, z tej samej okazji, zostały przeprowadzone wybory Mistera Szkoły Podstawowej, którym został Marcel Tkaczyński z klasy III.

Sport - piłka nożna

1 października 2012r. na boiskach GOK w Małym Rudniku odbył się turniej gminny dziewcząt w piłce nożnej. Uczennice klas I i II Gimnazjum zajęły I miejsce i będą reprezentowały naszą gminę w zawodach powiatowych.

2 października 2012r., również w GOK, odbył się gminny turniej chłopców SP i Gimnazjum w piłce nożnej. Uczniowie Gimnazjum zajęli III miejsce, a młodsi zostali Mistrzami Gminy Grudziądz. Tym samym wezmą udział w turnieju powiatowym.

Spotkanie z pedagogiem

9 października 2012r. miało miejsce spotkanie z pedagogiem. Pani przedstawiła istotny w dzisiejszych czasach problem wpływu mediów na człowieka. Spotkanie odbyło się w trzech grupach: klasy IV-VI SP, klasy gimnazjalne oraz Rodzice uczniów.

Sport - piłka nożna

9 października 2012r. na boiskach GOK-u w Małym Rudniku odbyły się powiatowe rozgrywki piłki nożnej dziewcząt ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Nasze gimnazjalistki z klasy I i II zajęły V miejsce.

11 października 2012r. na boiskach w Radzyniu Chełmińskim odbyły się powiatowe rozgrywki piłki nożnej chłopców ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Nasi chłopcy z SP reprezentujący Gminę Grudziądz zajęli V miejsce.

"Tak mówi miłość" w Toruniu

Szkolne Koło Teatralne naszego Gimnazjum spotkał w tym roku wyjątkowy zaszczyt uświetnienia występem artystycznym wojewódzkich obchodów święta Dnia Edukacji Narodowej, które miały miejsce w Toruniu 11 października 2012r. Zaproszenie otrzymaliśmy od Pani Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Toruniu - Pani Zofii Kilianowskiej - za co raz jeszcze serdecznie dziękujemy.

Na scenie auli UMK zaprezentowaliśmy zgromadzonym gościom montaż poetycko - muzyczny zatytułowany "Tak mówi Miłość". Było to dzieło przygotowane specjalnie na tą wyjątkową okazję, aczkolwiek wykorzystaliśmy w nim wiele tekstów, a zwłaszcza piosenek, które pojawiły się już w innych naszych przedstawieniach. Dlatego też do występu zaprosiliśmy również naszych uzdolnionych absolwentów, którzy, ku naszej radości, z entuzjazmem powrócili do czasów Gimnazjum. Piękna oprawa muzyczna była dziełem Pana Zbigniewa Poliszczuka i znanego wszystkim Karola Biernackiego ("Mrówy" :)), a wyjątkowej barwy dodały też skrzypce Pani Joanny Błędowskiej i Martyny Parteki. Mieliśmy też na toruńskiej scenie kilka udanych debiutów: Jasia Przanowskiego w roli "Okruszka" (5-latek, brat Marysi), śpiewających (solo!) Karola i Mikołaja. W gimnazjalnym Kole Teatralnym debiutowali również: Roksana Różyńska i Nikodem Pustuła.

Naszym aktorom z pewnością dużo czaru dodały kostiumy wypożyczone, po raz kolejny dzięki uprzejmosci p. dyr. J. Rochowiaka, z WOAK w Toruniu. No i oczywiście światła i dźwięk, o które zadbał dla nas nieoceniony (i chyba niezastąpiony) Pan Czarek Zieliński z GOK-u w Małym Rudniku. Natomiast za zapewnienie transportu dziękujemy Pani Danucie Dulskiej, Sekretarz Gminy Grudziądz. Dziękujemy też za pomoc techniczną Pani Małgorzacie Kowalewskiej, za "plastyczny nadzór" - Pani Joannie Dulczewskiej i Rodzicom - za wiele drobnych, ale równie istotnych uprzejmości z Ich strony.

Po toruńskim występie spotkało nas wiele miłych słów i komplementów dla naszych młodych artystów i opiekunów Koła. Odebraliśmy gratulacje od Pani Kurator Anny Łukaszewskiej, Pani Dyrektor Zofii Kilianowskiej, a także od Wojewody - Pani Ewy Mes oraz wielu innych osób, które pytały o nasze teatralne działania i o to, gdzie znajduje się nasza miejscowość...

Występ kosztował nas wiele tremy, dlatego postanowiliśmy uwieńczyć go spacerem po toruńskiej Starówce i pysznymi naleśnikami w stylowym "Manekinie" na Starym Rynku.

Na scenie auli UMK wystąpili: Sandra Ryznar, Aneta Biernacka, Mikołaj Gralla, Jakub Jagielski, Nikodem Pustuła, Damian Warduliński, Martyna Parteka, Klaudia Ciesielska, Estera Pustuła, Karol Biernacki, Marianna Przanowska, Jaś Przanowski, Katarzyna Rzepka, Jakub Rynkowski, Roksana Różyńska, Mateusz Ząbek, Milena Zaborowska, Tomasz Dobek.

Scenariusz napisali i przedstawienie wyreżyserowali: P. Dorota Pawlikowska-Gralla i P. Krzysztof Sulerzycki. Pomoc techniczną zapewnił Andrzej Kwiatkowski.

Dorota Pawlikowska-Gralla

Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2012r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Szwaby-Wiśniewskiej zaprezentowało program artystyczny, po którym wszystkim zebranym złożyli życzenia: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki oraz Pani Renata Wiśniewska - przedstawicielka Rodziców.

Pasowanie "pierwszaków"

12 października 2012r. nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej zebrali się, by być świadkami przyjęcia do społeczności uczniowskiej najmłodszych, czyli pierwszoklasistów.

Uczniowie klasy I pod kierunkiem Wychowawczyni, Pani Iwony Maciulewicz, przygotowali krótki program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki i tańce.

W części oficjalnej przewodnicząca Agata Kasprzyk złożyła Panu Dyrektorowi raport o gotowości do wstąpienia w szeregi uczniów Szkoły. Wszyscy złożyli stosowne ślubowanie i przyrzeczenie. Następnie Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki dokonał pasowania, tym samym pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Życzenia najmłodszym uczniom złożyli: Pan Dyrektor, Pani Katarzyna Kamińska - przedstawicielka Rodziców oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Dominik Załęski.

Po uroczystości uczniowie z Rodzicami i Wychowawczynią udali się do swojej sali lekcyjnej na poczęstunek.

Uroczystości religijne

W związku z Tygodniem Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Parafii Sarnowo w dniach 15-19 października 2012r. uczniowie i nauczyciele naszej Szkoły brali czynny udział w uroczystościach religijnych.

15 i 16 października (poniedziałek i wtorek) wzięli udział w Mszach św. z nauką misyjną. 19 października (piątek) uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w obecności Obrazu. Wszystkie msze odbyły się w Kaplicy w Wałdowie Szlacheckim.

Ponadto chętni wierni indywidualnie uczestniczyli w wieczornych nabożeństwach, Apelach Jasnogórskich oraz czuwaniu przy Obrazie w nocy z czwartku na piątek.

Harcerskie życie

24 października 2012r. odbyło się spotkanie organizacyjne związane z zawiązaniem w naszej Szkole drużyny harcersko - żeglarskiej. Celem kolejnych zbiórek będzie krzewienie pozytywnych wartości, motywowanie do bycia lepszym przez aktywne działanie, m.in. zabawy i pląsy.

Otrzęsiny gimnazjalistów

25 października 2012r. odbyły się huczne otrzęsiny gimnazjalistów. Zabawę "kotom" zorganizowali uczniowie klasy II G z wychowawczynią, Panią Janiną Maliszewską. Nie obyło się bez malowania twarzy oraz wykonywania różnych zabawnych zadań, również picia mleka - jak to "kotom" przystoi :)

Pasowania pierwszoroczniaków na pełnoprawnych gimnazjalistów dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Na zakończenie odbyła się tradycyjna dyskoteka, na którą zostali zaproszeni uczniowie całego Gimnazjum oraz uczniowie klasy VI SP.

Podczas zabawy funkcjonowała kawiarenka, zorganizowana przez klasę II G.

Rajd pieszy

27 października 2012r. chętni uczniowie udali się na rajd po okolicy.

Zaduszki

31 października 2012r. odbył się apel szkolny z okazji Zaduszek. Piękny montaż poetycko - muzyczny przygotowało Koło Teatralne klas IV-VI SP z gościnnym udziałem uczennic Gimnazjum pod kierunkiem Pań: Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej.

Sport - piłka ręczna

7 listopada 2012r. na hali sportowej w Mokrem odbyły się rozgrywki w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych i gimnazjów. Drużyny chłopców nasze Szkoły zakończyły turniej na medalowym III miejscu.

"Tak mówi miłość" na kongresie

8 listopada 2012r. Koło Teatralne Gimnazjum ponownie miało okazję zaprezentować się szerszej publiczności. Program artystyczny pt. "Tak mówi miłość" zainaugurował Kongres "Komunikacja kluczem do integracji", który był ukoronowaniem realizowanego w Grudziądzu przez trzy lata projektu o tym samym tytule. Głównym celem programu było zminimalizowanie procesu wykluczenia społecznego uczniów niepełnosprawnych i zapewnienie im w przyszłości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Poza tym autorzy projektu założyli wdrożenie innowacyjnego programu nauczania komunikacji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik i technologii.

Dziękujemy organizatorom Kongresu za zaproszenie.

Poznajemy nowe miejsca, zdobywamy kolejne, cenne doświadczenia...

W teatrze i wodociągach...

8 listopada 2012r. uczniowie naszej Szkoły udali się do grudziądzkiego Teatru na przedstawienia w wykonaniu Teatru Współczesnego z Krakowa. Uczniowie klas IV-VI SP obejrzeli "Szatana z siódmej klasy" na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego, natomiast gimnazjaliści - "Dziady" według Adama Mickiewicza.

Po spektaklu gimnazjaliści udali się z wizytą do Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Hallera w Grudziądzu. Tam zapoznali się z procesem przygotowania wody, w tym zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Wszyscy byli pod wrażeniem nowoczesności obiektu i działającego systemu zabezpieczeń i monitorowania wody.

Młodzież oprowadził po obiekcie i udzielił informacji Pan Piotr Radzki - za co serdecznie dziękujemy!

Święto Niepodległości

9 listopada 2012r. odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie Gimnazjum - członkowie Koła Teatralnego pod kierunkiem Pani Doroty Pawlikowskiej-Gralli oraz zespół wokalny Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej.

Prezentacje muzyczne

21 listopada 2012r. odbył się II Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Jury oceniało występy 18-tu uczestników ze szkół Gminy Grudziądz. Naszą Szkołę reprezentowali: Karolina Kałdowska z klasy IV SP, Hanna Rzepka z klasy VI SP oraz Jarosław Rzepka z klasy V SP, którym tym razem nie udało się zdobyć miejsca na podium.

"Tak mówi miłość" w Caritas

22 listopada 2012r. odbyły się obchody Jubileuszu 10-lecia Bursy Szkolnej Caritas im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu. Podczas uroczystości Koło Teatralne Gimnazjum po raz kolejny wystawiło montaż poetycko - muzyczny pt. "Tak mówi miłość".

Szkolenie dziennikarskie

30 listopada 2012r. grupa uczniów przygotowująca się do udziału w konkursie pt. "Archiwum Wspomnień Jana Pawła II" uczestniczyła w szkoleniu dziennikarskim dotyczącym sposobów i technik przeprowadzania wywiadów. Spotkanie odbyło się w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Pobyt w DSzH był uwieńczony pysznym obiadem, po którym grupa z Wałdowa Szlacheckiego udała się na spacer po Starym Mieście, gdzie już zaczynał panować prawdziwie świąteczny klimat.

Konkurs był organizowany przez Instytut Jana Pawła II i Fundację Wspomagania Wsi. Polegał on na przeprowadzeniu wywiadów z osobami, którym szczególnie bliskie są pielgrzymki Papieża Polaka. Skierowany był do uczniów gimnazjów i liceum.

Udział w szkoleniu był wyjątkową okazją zdobycia przez naszą młodzież podstawowej wiedzy i umiejętności dziennikarskich, które będą nieodzowne w realizowanym przez nich projekcie. Zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane w dalszej pracy przy tworzeniu kolejnych numerów szkolnej gazety "Dzwonek".

W szkoleniu uczestniczyli: Alina Jurek z klasy I G, Julia Rożek, Aneta Biernacka, Sandra Ryznar, Katarzyna Rzepka i Bartosz Mróz z klasy II G oraz Mikołaj Gralla z klasy III G.

Wyjazd zorganizowała i sprawowała opiekę nad młodymi adeptami sztuki dziennikarskiej Pani Dorota Gralla.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji transportu i bezpieczną podróż P. Robertowi Mróz.

Konkurs ortograficzny

6 grudnia 2012r. Pani Anna Frela ogłosiła wyniki szkolnego konkursu ortograficznego, przeprowadzonego w listopadzie.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

6 grudnia 2012r. odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania utworów Janusza Korczaka.

Wieczór poezji i muzyki

6 grudnia 2012r. w godzinach wieczornych gimnazjaliści, absolwenci i zainteresowani Rodzice zaproszeni zostali na Wieczór Mikołajkowy z poezją i muzyką.

Poza strawą duchową serwowana była gorąca kawa i herbata oraz słodki drobiazg.

To grudniowe spotkanie zostało wyreżyserowane przez młodzież i wszystkich tych, którzy chcieli się podzielić swoimi muzyczno - literackimi fascynacjami. Spontaniczność tego wieczoru pozwala mieć nadzieję, że była to inauguracja nowej formy twórczej ekspresji.

Konkurs recytatorski

7 grudnia 2012r. trójka gimnazjalistów pod opieką p. Doroty Gralli spędziła cały dzień w Toruniu. Powodem wyjazdu był udział w Konkursie Interpretacji Wierszy i Prozy Edwarda Stachury "Głos Steda", który odbył się w Teatrze "Baj Pomorski". Nasze Gimnazjum reprezentowali: Aneta Biernacka z klasy II oraz Roksana Różyńska i Nikodem Pustuła z klasy I.

Po pierwszych przesłuchaniach ponad 60. gimnazjalistów i licealistów wyłoniono finałową 11- tkę, w której znalazła się Aneta. Nasza koleżanka odniosła wielki sukces - jako jedyna gimnazjalistka znalazła się w ścisłym gronie laureatów, zajmując trzecie miejsce. Mimo że Roksana i Nikodem nie zdobyli punktowanego miejsca, spotkali się z wieloma gratulacjami ze strony publiczności, a zwłaszcza aktorów "Baja", zasiadających w jury. Ich wykonania były jednymi z lepszych wśród uczniów gimnazjum. Szkoda, że musieli rywalizować z kilka lat starszymi uczniami liceum, którzy inaczej już interpretują twórczość Edwarda Stachury. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku i oni wrócą z nagrodami, bo są na to olbrzymie szanse.

Przedstawienia w teatrze

15 grudnia 2012r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu członkowie Koła Teatralnego klas I-III SP zaprezentowali na scenie widowisko słowno - muzyczne pt. "Wszystkie dzieci nasze są..." - opowieść o Januszu Korczaku wraz ze sztuką na motywach Jego książki "Król Maciuś Pierwszy".

Kolejną atrakcją wieczoru był montaż poetycko - muzyczny pt. "Tak mówi miłość" w wykonaniu Koła Teatralnego Gimnazjum oraz Absolwentów Szkoły.

Na zakończenie, w formie niespodzianki, Absolwentki - Martyna Parteka i Klaudia Ciesielska - zaśpiewały piękne piosenki o charakterze świątecznym.

Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

"Odważ się być dobrym" - to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, które 16 grudnia 2012r. o godz. 11.00 przekroczyło polsko-słowacką granicę.

17 grudnia odbyła się uroczysta msza święta w kościele farnym w Bydgoszczy. Po nabożeństwie wszyscy zebrani mogli odebrać Światło na dziedzińcu przed kościołem.

W uroczystości uczestniczyła uczennica naszej Szkoły - druhna Karolina Różyńska (IV SP).

19 grudnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu przy ul. Chełmińskiej 104 odbyło się Spotkanie z Betlejemskim Światłem Pokoju wszystkich drużyn harcerskich i gromad zuchowych Hufca Grudziądz. w Uroczystości uczestniczyli: opiekujący się drużyną szkolną druh ..., Panie Justyna Stopikowska i Agnieszka Figurska oraz uczniowie - Bartosz Mróz (II G), Alina Jurek (I G), Paweł Jurek (I SP).

To z tego spotkania Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszej Szkoły.

Wigilia w Szkole

21 grudnia 2012r. uczniowie wraz z wychowawcami podzielili się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia podczas klasowych uroczystości wigilijnych.

Później wszyscy spotkali się na szkolnym holu, by obejrzeć "jasełka", przygotowane przez uczniów klasy V i VI SP pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego oraz wysłuchać życzeń świątecznych od Pana Dyrektora.

Biwak harcerski

W dniach 11-13 stycznia 2013r. odbył się biwak harcerski w Lipinkach. Miał on na celu integrację środowisk harcerskich, wymianę doświadczeń oraz wspólną zabawę. Organizatorem biwaku był V szczep "Żywioły" Hufca Grudziądz, działający przy Szkole Podstawowej nr 16 w Grudziądzu.

Z naszej Szkoły 19 uczniów miało okazję zgłębiać tajniki harcerstwa oraz uczyć się wzajemnej współpracy.

Ferie zimowe

Tradycyjnie podczas ferii zimowych odbyły się zajęcia dla uczniów:

 • 14.I - wyjazd na basen w Wąbrzeźnie
 • 15.I - seans filmowy w kinie "Helios" w Grudziądzu ("Hobbit. Niezwykła podróż", "Strażnicy marzeń")
 • 16.I - zajęcia sportowe w hali w Mokrem
 • 17.I - zajęcia modelarskie i seanse filmowe w Szkole

Bal karnawałowy

31 stycznia 2013r. odbył się w Szkole bal karnawałowy dla młodszych uczniów oraz dyskoteka dla starszych.

Jak zawsze - najmłodsi skorzystali z okazji, by zaprezentować się w przebraniu. Zwycięzcami konkursu na najładniejszy strój w wyniku głosowania wszystkich uczestników balu okazali się: Miłochna Wiśniewska (I SP) i Maciej Kwiatkowski (II SP). Ponadto odbył się konkurs tańca z miotłą, a uczniowie klasy I SP wystąpili w tańcu dalekowschodnim.

Kawiarenkę podczas balu zorganizowali uczniowie klasy III G pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej.

Pasowanie na czytelników

6 lutego 2013r. uczniowie klasy I SP zostali przyjęci do czytelniczej braci podczas miłej uroczystości, przygotowanej przez Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali m.in wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz obejrzeli inscenizację opartą o fragment powieści Carla Collodi"ego "Pinokio".

Nowo przyjmowani czytelnicy złożyli tradycyjne przyrzeczenie oraz zostali pasowani przez Panią Marlenę Wiśniewską, zastępującą nieobecnego Pana Dyrektora. W podziękowaniu wychowawczyni klasy I SP - Pani Iwona Maciulewicz w imieniu swoich wychowanków przekazała na rzecz biblioteki szkolnej książkę Grzegorza Kasdepke o przygodach detektywa Pozytywki.

Po uroczystości najmłodsi czytelnicy wraz z wychowawczynią udali się do biblioteki po swoje pierwsze lektury.

Dzień Babci i Dziadka

W związku z terminem ferii zimowych 7 lutego 2013r. odbyła się spóźniona uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, tym razem w GOK w Małym Rudniku. Uczniowie klas I-III SP zaprezentowali się na scenie:

 • "Brzydkie kaczątko" - klasa III SP pod kierunkiem Pani Anny Frela,
 • "Szewczyk Dratewka" i "Królewna Śnieżka" - klasa II SP pod kierunkiem uczniów klasy II G i Pani Doroty Gralla,
 • montaż wierszy okolicznościowych - klasa I SP pod kierunkiem Pani Iwony Maciulewicz.

Rada Rodziców przygotowała dla Gości i dzieci słodki poczęstunek, w tym tradycyjne pączki, jako że impreza odbyła się w "Tłusty Czwartek".

Przedstawienie szkolne

12 lutego 2013r. uczniowie klas I-III SP zaprezentowali społeczności Szkoły Podstawowej przedstawienia teatralne, które wcześniej pokazali Babciom i Dziadkom w dniu Ich uroczystości.

Wieczór poezji i muzyki

19 lutego 2013r. odbył się kolejny wieczór poezji i muzyki. Na spotkaniu, wyreżyserowanym przez uczniów Gimnazjum, pojawili się zainteresowani gimnazjaliści, absolwenci i Rodzice. Każdy miał okazję podzielić się swoimi literacko - muzycznymi fascynacjami. Obecni usłyszeli przepiękne teksty, traktujące o miłości, a także piosenki w wykonaniu młodzieży, zaś do śpiewu bardzo chętnie dołączyli wszyscy uczestnicy spotkania.

Sport harcerski

23 lutego 2013r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Grudziądzu (Strzemięcin) nasza drużyna harcerska "Remus" wzięła udział w rozgrywkach sportowych podczas Olimpiady Sportowej Hufca Grudziądz z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Nasza drużyna w rozgrywkach tych zajęła następujące miejsca:

 • I miejsce w rozgrywkach "Łutututu"
 • I miejsce w przeciąganiu liny
 • I miejsce w grze "Yenga"
 • I miejsce w rzucie piłką lekarską
 • II miejsce w ping-pongu

Według ogólnej klasyfikacji nasza drużyna zajęła I miejsce i w nagrodę za zwycięstwo w Olimpiadzie Sportowej Hufca Grudziądz otrzymała puchar, dyplom, grę "Kalambury", cukierki i balony. Nasi harcerze spisali się na medal! Podczas rozgrywek podarowali harcerzom z innych drużyn własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W czasie imprezy wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Konkurs recytatorski

1 marca 2013r. miał miejsce Wojewódzki Konkurs Recytatorski w Szafarni, w którym reprezentanci naszej Szkoły wygłaszali utwory poetyckie i prozatorskie poświęcone muzyce, kompozytorom, bądź postaci samego Fryderyka Chopina. Termin spotkania nie był przypadkowy, gdyż tego dnia świętowaliśmy 203 urodziny mistrza muzyki romantycznej.

W II grupie wiekowej zaprezentowały się uczennice klasy IV. Utwory przygotowały pod kierunkiem polonistki - p. Marleny Wiśniewskiej. Karolina Różyńska pięknie interpretowała wiersz "Mickiewicz słucha Chopina" Leopolda Lewina, a Karolina Kałdowska pełna uroku recytowała utwór Wandy Chotomskiej "Walc".

W III grupie wiekowej wystąpili gimnazjaliści pod opieką artystyczną polonistki - p. Doroty Gralla. Alina Jurek w eleganckim mundurku szkolnym interpretowała prozę Jarosława Iwaszkiewicza "Sny", Mikołaj Gralla odważnie i "koncertowo" wystąpił w utworze Jonasza Kofty "Ostatni koncert Paganiniego".

Wszyscy uczetnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki o Chopinie. Niestety nie znaleźli się w gronie laureatów konkursu.

Obchody rocznicy urodzin Chopina uwieńczył recital fortepianowy znanej toruńskiej pianistki Dominiki Eski. Po koncercie organizatorzy przygotowali dla uczestników słodką niespodziankę - tort urodzinowy Chopina.

Gminny Konkurs Recytatorski

2 marca 2013r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, poprzedzony eliminajami szkolnymi, które miały miejsce 21 lutego 2013r.

Spotkanie z policjantem

6 marca 2013r. odbyła się pogadanka dla uczniów klasy I G na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, którą przeprowadził policjant z Komendy Policji w Grudziądzu.

Dzień Kobiet

7 marca 2013r. odbyły się dwie imprezy pod znakiem zbliżającego się Dnia Kobiet.

Uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum obejrzeli program rozrywkowy w wykonaniu szkolnego kabaretu "KaWał", przygotowany pod kierunkiem Pana Piotra Dulczewskiego.

Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wyborach Miss Szkoły. Konkurs prowadził Kamil Simson (V SP). Kandydatki punktowała "męska" komisja w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Pan Wojciech Kubicki, przewodniczący SU i jego zastępca - Dominik Załęski (V SP) i Paweł Szewa (VI SP).

Wybór najpiękniejszej odbył się w dwóch grupach wiekowych:

 • klasy I-III SP
  • Mała Miss - Zuzanna Kowalska (III SP),
  • I wice Miss - Martyna Sankiewicz (II SP),
  • II wice Miss - Agata Kasprzyk (I SP);
 • klasy IV-VI SP
  • Miss - Julia Opala (VI SP),
  • I wice Miss - Natalia Kowalska (V SP),
  • II wice Miss - Wiktoria Hapka (V SP).

W trakcie zabawy samorzutnie wyłoniła się "damska" komisja w składzie: Pani Iwona Maciulewicz, Dorota Kurdziel (III SP) oraz Amanda Makowska (VI SP), która przydzieliła własne nagrody:

 • Miss - Marika Zalewska (II SP) i Julia Opala (VI SP),
 • wice Miss - Agata Kasprzyk (I SP), Miłochna Wiśniewska (I SP) i Zuzanna Kowalska (III SP).

Niezwykle gromkimi brawami zostały też wybrane ex-aequo Miss Publiczności: Agata Kasprzyk (I SP) i Zuzanna Kowalska (III SP).

Koncert muzyczny

8 marca 2013r. w grudziądzkim Klubie "Akcent" odbył się koncert pn. "Z kobietą w tle", podczas którego wystąpili młodzi artyści - amatorzy ze Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. Wśród występujących znaleźli się uczniowie naszej Szkoły - Tomasz Dobek i Mikołaj Gralla (III G), a także absolwentka - Martyna Parteka.

Rajd pieszy

9 marca 2013r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XLIV Rajdzie Wielodyscyplinowym "Grudziądz wolny".

Konkurs Interpretacji Teatralnej

W dniach 11-14 marca 2013r. w Baju Pomorskim w Toruniu odbywa się X Jubileuszowy Konkurs Interpretacji Teatralnej.

W pierwszym dniu prezentacji na scenie Baja pojawili się uczniowie gimnazjów. Naszą Szkołę reprezentowali: Nikodem Pustuła (I G) i Mikołaj Gralla (III G). Monodramy, które przedstawili, były przygotowane przez opiekuna koła teatralnego - P. Dorotę Grallę, specjalnie na toruńską scenę. Nikodem zaprezentował "Pożegnanie z Małym Księciem", natomiast Mikołaj "Zakochanego bibliofila" Juliana Tuwima.

Była to czwarta edycja konkursu, w której wzięliśmy udział jako szkoła, ale jeszcze nigdy nie osiągnęliśmy tak spektakularnego sukcesu. Długo nie mogliśmy ochłonąć, kiedy okazało się, że Nikodem otrzymał drugą nagrodę, a Mikołaj zajął pierwsze miejsce, a także specjalne wyróżnienie za najlepszą interpretację poezji Juliana Tuwima. Na scenie uhonorowana została również P. opiekun koła, szczególnie dumna z podwójnego powodu do wyróżnienia.

Należy podkreślić, że coroczny konkurs w Baju Pomorskim posiada bardzo prestiżowy charakter, również z racji profesjonalnego jury, które ocenia wystepujących. Tym bardziej byliśmy wszyscy bardzo wzruszeni, zbierajac pochwały i komplementy po występach Nikodema i Mikołaja. Juz jako laureaci udzieliliśmy pani redaktor z radia PIK krótkiego wywiadu.

Drugi i trzeci dzień konkursu przeznaczone były na występy uczniów szkół podstawowych. Naszą Szkołę, recytując wiersze Juliana Tuwima, reprezentowały uczennice klas I i V SP: Emilia Janicka - "Spóźniony słowik", Joanna Ślizewska - "Skakanka", Kesja Kępińska - "W aeroplanie" oraz Agata Wiśniewska - "Pan Maluśkiewicz i wieloryb". Młodsze dziewczynki do występu przygotowywała Pani Iwona Maciulewicz, starsze - Pani Marlena Wiśniewska.

Wprawdzie żadnej z recytatorek nie udało się zdobyć miejsca na podium, niemniej występ na teatralnej scenie na pewno był dla nich wspaniałą przygodą i zaprawą przed kolejnymi aktorskimi zadaniami.

Dorota Pawlikowska-Gralla

Konkurs recytatorski

14 marca 2013r. w Łasinie odbył się finał XIV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego w Łasinie. Naszą Szkołę godnie reprezentowali: Szczepan Łukasik z kl. I SP, Marcel Tkaczyński z kl. III SP oraz gimnazjaliści: Roksana Różyńska z kl. I i Mikołaj Gralla z kl. III.

Występy wszystkich recytatorów były wyśmienite, a Mikołaj zajął I miejsce wśród gimnazjalistów całego powiatu grudziądzkiego.

Warsztaty teatralne

Grupa najaktywniejszych gimnazjalistów, należących do koła teatralnego, wzięła udział w projekcie edukacyjnym "Dotknij teatru". To ogólnopolskie przedsięwzięcie przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego celem jest stworzenie mozliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.

W dniach 18-28 marca 2013r. Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu we współpracy z wieloma instytucjami, m.in. z Zakładem Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa UMK, Fundacją Traditio Europae oraz wieloma artystami zorganizował cykl nieodpłatnych warsztatów, wykładów, prazentacji i dyskusji poświęconych sztuce teatru.

Z szeregu wymienionych propozycji opiekun koła teatralnego - P. Dorota Gralla zaproponowała naszym szkolnym artystom wykład pt. "Kim jest Antygona?" prowadzony przez p. dr Barbarę Bibik, a także udział w warsztatach teatralnych dotyczących interpretacji tekstu - "Przestrzeń między słowami", które poprowadził pan Ireneusz Maciejewski - reżyser i aktor teatralny.

Dzięki takim zaproszeniom możemy poszerzać naszą nie tylko teatralną wiedzę i umiejętności. Wyjazd uznajemy za bardzo udany!

Dorota Pawlikowska-Gralla

Dzień Wiosny

21 marca 2013r. witaliśmy wiosnę. Należałoby powiedzieć, że bardzo chcielibyśmy ją powitać, bo za oknem - niestety - ciągle panuje zima, niemniej w pierwszym kalendarzowym dniu wiosny bawiliśmy się świetnie.

Atrakcją pierwszych dwóch godzin lekcyjnych byli "nowi" nauczyciele - niektórzy uczniowie odważyli się w tym dniu poprowadzić zajęcia. Jak wieść korytarzowa poniosła - okazało się to zabawne, ale wcale nie najłatwiejsze...

Kolejne dwie godziny wszyscy spędziliśmy na sali gimnastycznej, gdzie wysłuchaliśmy dwóch koncertów.

Najpierw zaprezentowali się Goście - młodzi artyści ze Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. Wśród nich zaśpiewali uczniowie naszego Gimnazjum - Tomasz Dobek i Mikołaj Gralla (III G). Dodatkową niespodzianką był występ tria dziewcząt z klasy III SP - Martyny Kobylackiej, Zuzanny Rejowskiej i Aleksandry Sikory, którym towarzyszyły, grając na gitarach akustycznych, Katarzyna Wiśniewska i Wiktoria Hapka z klasy V SP.

Następnie, z repertuarem specjalnie przygotowanym na ten dzień, wystąpił zespół gitarowo - wokalny w składzie: Sylwester Bugajak, Bartosz Franczak i Łukasz Całka (I G), a w instrumentalnej interpretacji "Zorby" wspomógł ich Dominik Załęski (V SP).

Usłyszeliśmy również teksty literackie, przygotowywane wcześniej na zewnętrzne konkursy poetyckie, w interpretacji: Szczepana Łukasika, Emilii Janickiej i Joanny Ślizewskiej (I SP) oraz Kesji Kępińskiej i Agaty Wiśniewskiej (V SP), a także piosenkę w wykonaniu duetu "siostrzanego" - Kasi (II G) i Hani (VI SP) Rzepka.

Na zakończenie wiosennej imprezy Pani Marlena Wiśniewska ogłosiła wyniki szkolnego konkursu poetycko - plastycznego pn. "A wiosna przyszła piechotą":

 • konkurs poetycki
  • I miejsce - Julia Opala (VI SP)
  • II miejsce - Dawid Kalinowski (V SP)
  • III miejsce - Łukasz Warduliński (IV SP) i Paweł Szewa (VI SP)
 • konkurs plastyczny
  • I miejsce - Joanna Kardas (II SP)
  • II miejsce - Emilia Wojtanowska (II SP)
  • III miejsce - Marika Zalewska (II SP)
  • wyróżnienia - Miłochna Wiśniewska i Agnieszka Wardulińska (I SP), Paweł Zaborowski (II SP), Wiktoria Radacka i Dorota Kurdziel (III SP)

Świeżo malowane

26 marca 2013r. odbył się Gminny Konkurs Plastyczny.

Trochę historii...

27 marca 2013r. w naszej Szkole odbyła się uroczystość z okazji 70-tej rocznicy akcji pod Arsenałem. Inscenizację przygotowali członkowie Koła Teatralnego Gimnazjum pod kierunkiem Pani Doroty Gralla.

Przy okazji spotkania uczniowie: Nikodem Pustuła (I G) i Mikołaj Gralla (III G) recytowali utwory, które wcześniej prezentowali na zewnętrznych konkursach poetyckich.

Poranek Wielkanocny

27 marca 2013r. odbył się Poranek Wielkanocny. Członkowie Koła Teatralnego klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej słowami wierszy przedstawili historię i tradycję Świąt Wielkanocnych. Na zakończenie Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne.

Spotkanie z policjantem

10 kwietnia 2013r. uczniowie klasy II G uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, który przedstawił im zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej za swoje czyny. To już druga grupa zapoznająca się z tym tematem - wcześniej w takim spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I G.

Ocalić od zapomnienia

10 kwietnia 2013r. uczniowie klas IV-VI SP wysłuchali opowiadania Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego o Zbrodni Katyńskiej oraz pułkowniku Konstantym Druckim-Lubeckim, którego pamięci poświęcony jest dąb, zasadzony w 2010r. przy wałdowskiej kaplicy.

Konkurs teatralny

10 kwietnia 2013r. uczniowie klasy III SP wzięli udział w V Międzyszkolnych Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych "Maska", które odbyły się w ZSO w Grudziądzu Mniszku. Młodzi aktorzy wystawili przedstawienie na motywach baśni H.Ch. Andersena "Brzydkie Kaczątko", przygotowane pod kierunkiem Pań Anny Frela i Joanny Błędowskiej. Indywidualną nagrodę za najlepszą grę aktorską zdobyła Zuzanna Rejowska.

Turniej wiedzy o sporcie

15 kwietnia 2013r. w Zespole Szkół w Rudzie odbył się gimnazjalny konkurs wiedzy o sporcie. Do rywalizacji przystąpiły tylko dwa gimnazja. Reprezentacja naszej Szkoły zajęła zaszczytne I miejsce, a w klasyfikacji indywidualnej uczniowie zajęli następujące miejsca:

 • Katarzyna Rzepka (II G) - I miejsce wśród dziewcząt,
 • Sebastian Ząbek (II G) - II miejsce,
 • Mikołaj Gralla (III G) - IV miejsce,
 • Andrzej Kwiatkowski (III G) - V miejsce.

Konkurs ekologiczny

16 kwietnia 2013r. uczniowie klasy III SP: Paulina Szewa, Wiktoria Radacka i Marcel Tkaczyński wywalczyli I miejsce w XIII Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym pn. "Z Ekoludkiem po mieście i kraju". Do udziału w konkursie zostali przygotowani przez Panią Annę Frela.

Turniej wiedzy o sporcie

17 kwietnia 2013r. w Grudziądzu odbył się powiatowy konkurs wiedzy o sporcie. W konkursie tym wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych. Drużyna reprezentująca Gminę Grudziądz składała się z 2 uczniów Zespołu Szkół w Rudzie i 2 uczniów z naszego Gimnazjum (Katarzyna Rzepka - II G oraz Sebastian Ząbek - II G). W klasyfikacji końcowej zajęli oni zaszczytne I miejsce.

Konkurs czytelniczy

18 kwietnia 2013r. aktyw biblioteczny pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przeprowadził konkurs czytelniczy przeznaczony dla uczniów klas I-III SP pn. "Znam wiersze Juliana Tuwima".

Konkurs zorganizowano z okazji Roku Juliana Tuwima. Jego celem było zainteresowanie twórczością poety oraz rozwijanie czytelnictwa. Uczestnicy, wypełniając pisemny test, musieli wykazać się znajomością treści następujących wierszy: "Abecadło", "Bambo", "Lokomotywa", "Okulary", "O panu Tralalińskim", "Pan Maluśkiewicz i wieloryb", "Rzepka", "Rzeczka", "Skakanka", "Spóźniony słowik", "Słoń Trąbalski", "Zosia samosia".

Najlepiej znającymi wiersze Tuwima okazali się:

 • I miejsce - Miłochna Wiśniewska (I SP),
 • II miejsce - Martyna Sankiewicz (II SP) i Zuzanna Kowalska (III SP),
 • III miejsce - Agata Kasprzyk (I SP) i Paweł Jurek (II SP).

Konkurs recytatorski

20 kwietnia 2013r. uczennice naszego Gimnazjum: Aneta Biernacka (I G), Alina Jurek (I G) i Roksana Różyńska (I G) zaprezentowały się na XXVI Rejonowym Konkursie Recytatorskim pn. "Od Kofty do Bacińskiej". Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół w Radzynie Chełmińskim, a wzięło w nim udział około 30-tu recytatorów.

Występy naszych uczennic zostały docenione przez jury: Aneta zajęła II miejsce, Alina i Roksana uzyskały wyróżnienia.

Na to poetyckie spotkanie została również zaproszona Pani Aleksandra Bacińska, lokalna (pochodząca z Wąbrzeźna) poetka, która przyznała nagrodę specjalną właśnie Anecie - za piękną recytację wiersza jej autorstwa.

W ramach nagrody dziewczęta otrzymały tomiki poezji ze specjalnymi dedykacjami. Wspaniałą pamiątką są też zdjęcia z poetką.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

20 kwietnia 2013r. odbył się powiatowy etap Krajowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, poprzedzony eliminajami gminnymi, które miały miejsce 11 kwietnia 2013r.

Uroczystość patriotyczno - religijna

28 kwietnia 2013r. odbył się marsz patriotyczno - religijny pd hasłem "Pamięć i wdzięczność". Inicjatorem i organizatorem marszu był Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Społeczność uczniowska, nauczyciele i rodzice spotkali się przy kaplicy w Wałdowie Szlacheckim o godzinie 14.30. Obecni byli także ksiądz kanonik Jerzy Pawłowski oraz proboszcz sarnowskiej parafii, ksiądz Marek Zieliński. Zgromadzeni wokół Dębu Pamięci upamiętniającego pułkownika Konstantego Druckiego - Lubeckiego oraz tych, którzy polegli w Katyniu i Miednoje, obejrzeli krótki montaż patriotyczny, zaprezentowany przez młodzież gimnazjalną, przygotowany pod kierunkiem Pana Dyrektora. Następnie dzieci z Koła Teatralnego klas IV-VI SP przedstawiły wiersze oraz teksty związane z Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz symboli narodowych. Montaż przygotowała pani Marlena Wiśniewska.

Po tej krótkiej uroczystości wszyscy zgromadzeni wyruszyli na trasę z flagami biało - czerwonym, śpiewając pieśni patriotyczne i religijne, które przygotowała pani Joanna Błędowska. Krótki postój miał miejsce przy pomniku w Białym Borze, upamiętniającym męczeństwo mieszkańców miejscowości zamordowanych w okolicznych lasach w 1939 roku.

Uczestnicy dotarli do sąsiedniej wsi Wiewiórki, a tam na polanie otoczonej lasem miało miejsce spotkanie ze środowiskiem parafii Nowej Wsi Królewskiej oraz księdzem proboszczem Jackiem Dudzińskim. Pan Dyrektor i młodzież gimnazjalna zaprezentowali montaż patriotyczny upamiętniający 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Ksiądz proboszcz Jacek Dudziński przybliżył postacie czterech uczestników powstania, mieszkańców parafii Nowej Wsi Królewskiej. O ognisko, kiełbaski oraz napoje zadbali rodzice z Rady Rodziców. Pani Beata Rzepka umiliła wszystkim czas grą na akordeonie. Wspólnie spędzony czas przy ognisku zakończył się śpiewem pieśni i piosenek.

Około godziny 18-tej uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną. Zadowoleni i zmęczeni wyrażali chęć udziału w podobnym spotkaniu w przyszłym roku szkolnym.

Prezentacje muzyczne

5 maja 2013r. w Łasinie odbył się festiwal piosenki "Wesoła Nutka", w którym nasz szkolny zespół "LamaWay" zajął I miejsce.

W skład zespołu wchodzą: Sylwester Bugajak - gitara/perkusja, Bartosz Franczak - gitara, Łukasz Całka - wokal, Szymon Kamiński - keyboard, Aneta Biernacka - chór/wokal, Sandra Ryznar - chór.

Sport - LA

9 maja 2013r. na stadionie sportowym Olimpia w Grudziądzu odbyły się zawody w czwórboju LA dla szkół podstawowych. Drużyna naszych chłopców z klas V i VI SP zajęła II miejsce, natomiast reprezentacja dziewcząt zakończyła rywalizację na V miejscu.

Konferencja dyrektorów

9 maja 2013r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się spotkanie pt. "Formy wspierania szkół w zakresie poprawy efektów kształcenia". Organizatorami spotkania było Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i Kuratorium Oświaty, Delegatura w Toruniu. Bardzo ciekawa była ta część spotkania, w której dyrektorzy małych wiejskich szkół - Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim i Szkoły Podstawowej w Pigży - przedstawili sprawdzone w swoich szkołach sposoby pracy z uczniami przynoszące dobre rezultaty i przekładające się na bardzo wysokie efekty kształcenia oraz podkreślili rolę dobrze prowadzonego nadzoru pedagogicznego. Dyrektorzy w/w szkół - Krzysztof Sulerzycki i Małgorzata Cieślik - jednoznacznie wskazali, że tylko twórcza, zespołowa i konsekwentna praca wszystkich organów szkoły przynosi efekty.

Archiwum wspomnień JP2

W miesiącach grudniu 2012r. i styczniu 2013r. uczniowie naszego Gimnazjum realizowali projekt na rzecz III edycji konkursu "Archiwum Wspomnień JP2".

Konkurs recytatorski

10 maja 2013r. odbył się II Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Linowie. Patronat honorowy sprawował Starosta Powiatu Grudziądzkiego oraz Wójt Gminy w Świeciu nad Osą.

Naszą Szkołę reprezentowała uczennica klasy IV SP Karolina Kałdowska. Recytowała dwa wiersze Władysława Broniewskiego: "List z więzienia" oraz "Ballady i romanse". Za swój występ uczennica została nagrodzona III miejscem. Otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.

W kinie

13 maja 2013r. uczniowie klasy III SP wraz z wychowawczynią, Panią Anną Frela udali się do kina na seans filmu "Krudowie".

Grudziądzka Kieszeń Sceniczna

W dniach 13-14 maja 2013r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbywała się cykliczna impreza kulturalna - "Grudziądzka Kieszeń Sceniczna 2013". Impreza organizowana jest od 2004r. z myślą o amatorskich grupach teatralnych i kabaretowych, działających w ośrodkach kultury oraz przy szkołach.

Szkolna grupa "KaWał", działająca przy naszym Gimnazjum, wystąpiła w drugim dniu przeglądu ze spektaklem pn. "Radiomaniak". Przedstawienie składało się z trzech skeczy, trzech piosenek, utworów instrumentalnych i układu tanecznego. Na scenie wystąpili: z klasy I G - Alina Jurek, Angelika Wróblewska, WEronika Zasuń, Roksana Różyńska, Paulina Laskowska, Kacper Hapka, Łukasz Całka, Sylwester Bugajak, z klasy III G - Mikołaj Gralla, Tomasz Dobek, Andrzej Kwiatkowski, Jakub Rynkowski, gościnnie - absolwentka Marianna Przanowska.

Konkurs "Kryształowa Koniczyna"

Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki został uhonorowany w ogólnopolskim XII Konkursie o Nagrodę Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evans'a, organizowanym przez Fundację Edukacyjną 4H w Polsce.

Ideą konkursu jest wyróżnienie i uhonorowanie osób, które swoją aktywną działalnością przyczyniły się do rozwoju i integracji lokalnego środowiska wiejskiego.

Konkurs wiedzowy

16 maja 2013r. uczniowie klasy III SP - Martyna Kobylacka, Amelia Nalaskowska i Marcel Tkaczyński - uczestniczyli w jubileuszowej X edycji Międzyszkolnego Konkursu "Omnibus 2013". Konkurs tradycyjnie odbył się w Szkole Podstawowej nr 7 w Grudziądzu. W szranki stanęło aż 27 uczniów dziewięciu szkół z Grudziądza oraz powiatu. Wszyscy odpowiadali na pytania dotyczące bardzo różnych dziedzin wiedzy. Nasi uczniowie dzielnie walczyli o tytuł laureata, co niestety nie udało się, niemniej zdobyli cenne doświadczenie.

Rajd pieszy

18 maja 2013r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w Imprezie na Orientację "Lampion Ekotona 2013".

Wycieczka szkolna

20 maja 2013r. uczniowie klasy I SP wraz z przedszkolakami udali się na wycieczkę do Bydgoszczy, gdzie spędzili czas na zabawach w Centrum Zabaw Rodzinnych "Family Park".

Święto Szkoły '2013

Na Święto Szkoły złożyły się: przedstawienie w teatrze, Przyrzeczenie Uczniów "Orszy" oraz Dzień Sportu.

Konkurs artystyczny

W maju, jak co roku, miał miejsce w naszej szkole konkurs plastyczno - literacki pt. "Z moją mamą mogę wszystko", organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 16 w Grudziądzu. Konkurs plastyczny był przeznaczony dla uczniów klas I - VI SP, którzy wykonywali pracę plastyczną w dowolnej technice zatytułowaną "Z moją mamą mogę wszystko". Konkurs literacki był skierowany do uczniów klas IV - VI SP, którzy pisali wiersz pt. "Z moją mamą mogę wszystko". Troje laureatów wraz z mamami oraz nauczycielką Marleną Wiśniewską zostało zaproszonych na wręczenie nagród, wystawę prac konkursowych oraz koncert muzyczny. Podczas uroczystości, która miała miejsce w Szkole Podstawowej Nr 16, w konkursie literackim nagrodzeni zostali: Dawid Kalinowski z klasy V SP - I miejsce, Amanda Makowska z klasy VI SP - III miejsce, Paweł Beiger z klasy IV SP - wyróżnienie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Sport - LA

28 maja 2013r. w Świeciu nad Wisłą odbyły się zawody wojewódzkie gimnazjalistów w LA. Naszą Szkołę reprezentowała Nikola Różyńska z klasy II G.

Wycieczka szkolna

31 maja 2013r. klasa III G pod opieką pana Piotra Dulczewskiego udała się do Planetarium, umiejscowionego w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

Dyrekcja wspomnianej szkoły, korzystając z okazji przyjazdu wielu uczniów, postanowiła zorganizować akcję promocyjną placówki.

W pierwszej kolejności uczniom został pokazany film promujący szkołę. Następnie zostali oprowadzeni po salach lekcyjnych, w których czekali nauczyciele, zachęcający do wyboru tejże szkoły. Warto również dodać, iż najbardziej namawiana była żeńska część grupy, gdyż popularny "Elektryk" znany jest z przeważającej ilości chłopców wśród uczniów.

Na sam koniec uczniowie zostali zaprowadzeni do celu wyprawy - planetarium, gdzie obejrzeli kilkudziesięciominutowy pokaz na temat gwiazd oraz pięciominutowy film ukazujący, jak ogromny jest wszechświat.

Klasa III G uznała powyższą wycieczkę do Grudziądza za bardzo wartościową pod względem edukacyjnym, a zarazem przyjemną.

Lednica '2013

Pod hasłem "W imię Ojca" odbyło się 1 czerwca 2013r. XVII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się o godz. 17.00 procesją z relikwiami bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha od Pięciu Braci Męczenników oraz odśpiewaniem Bogurodzicy i Hymnu III Tysiąclecia. Każdy z uczestników lednickiego spotkania otrzymał pamiątkową łyżeczkę z napisem "Ty karmisz nas do syta", która symbolizuje "troskę i opiekę, jaką obdarza nas Ojciec - karmiciel rodziny". Naszą Szkołę na polach lednickich reprezentowali uczniowie z klasy I G - Maciej Jaworski, Alina Jurek, Kornelia Kurdziel oraz Roksana Róźyńska, pod opieką nauczycieli: Izabeli Tkaczyńskiej, Justyny Stopikowskiej i Wojciecha Kubickiego.

Wizyta Absolwentów po latach...

7 czerwca 2013r. Szkołę odwiedzili Absolwenci, którzy ukończyli w niej edukację w roku 1963. Goście zwiedzili budynek oraz spotkali się z Panem Dyrektorem Krzysztofem Sulerzyckim.

Warsztaty filmowe

7 czerwca 2013r. uczniowie klas gimnazjalnych udali się do teatru na warsztaty filmowe.

Zaczęło się od 45-minutowej lekcji na temat gatunków filmowych. Aktor prowadzący warsztaty zdążył w trakcie jednej lekcji omówić wszystkie podstawowe gatunki. Prowadził On ją tak, aby nikomu się nie nudziło - i rzeczywiście mu się to udało. Większość osób słuchała prowadzącego z wielką ciekawością.

Później nastąpiła projekcja filmu pt. "Podwójne Życie" w gwiazdorskiej obsadzie. Wszystkim film bardzo się spodobał i wydaje się, iż każdy wyciągnął z tego filmu jakieś wnioski.

Prezentacje muzyczne

11 czerwca 2013r. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w X Gminnych Prezentacjach Muzycznych, które tradycyjnie odbyły się w GOK w Małym Rudniku.

W kategorii solistów szkół podstawowych II miejsce zajęła Karolina Kałdowska z klasy IV SP.

Zespół "LamaWay" zaprezentował dwa covery: "Biała flaga" z repertuaru Republiki oraz "Smoke is going down" z repertuaru Scorpions. Grupa okazała się bezkonkurencyjna. Zajęła I miejsce w kategorii gimnazjów i otrzymała dyplom "Grand Prix", a lider - Sylwester Bugajak z klasy I G - uzyskał tytuł "osobowości artystycznej". Jurorzy jak i pozostali uczestnicy byli zachwyceni występem i gratulowali wygranej.

Przedstawienie szkolne

13 czerwca 2013r. w Szkole odbyło się przedstawienie teatralne dla społeczności szkolnej. Uczniowie klas I i II Gimnazjum wystawili bajkę "Czerwony Kapturek" ("Rotkäppchen") w wersji niemieckojęzycznej. Narratorem całości była Julia Rożek (II G), zaś na scenie wystąpili: z klasy I G - Jesika Czerwińska, Łukasz Całka i Nikodem Pustuła, z klasy II G - Kacper Jakubowski i Bartosz Mróz. Podczas przedstawienia wszyscy mieli okazję wysłuchać niemieckich piosenek w wykonaniu uczniów Gimnazjum. Do występu przygotowała uczniów Pani Agnieszka Figurska.

Przedstawienie szkolne

18 czerwca 2013r. w Szkole odbyło się przedstawienie teatralne dla Rodzin uczniów. Najmłodsi szkolni artyści z klas I-III SP wystawili sztukę pt. "Dzieci Kornela", na którą składały się scenki na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego:

 • O dwóch takich co ukradli księżyc
 • Panna z mokrą głową
 • Przygody Koziołka Matołka
 • Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki
 • Awantura o Basię
 • Szatan z siódmej klasy
 • Szaleństwa panny Ewy

Narratorem całości był Mikołaj Gralla (III G) - jako Kornel Makuszyński.

Obsługą techniczną (slajdy, dźwięk) zajął się Damian Pawłowski (I G).

Bal Gimnazjalny

19 czerwca 2013r. odbył się Bal Gimnazjalny. Uczniowie klasy III G wraz z wychowawczynią - Panią Justyną Stopikowską - zaprosili Nauczycieli, Rodziców. młodsze koleżanki i kolegów na wspólną zabawę. W trakcie imprezy nastąpiło kilka wzruszających momentów, kiedy miały miejsce podziękowania i wspomnienia, ale przyszli absolwenci zadbali też o chwile śmiechu, prezentując różne skecze i piosenki. Wszyscy obecni doskonale bawili się przy suto zastawionym stole i muzyce.

Czerwcówka

21 czerwca 2013r. uczniowie klas I i II SP udali się do lasu na kilkugodzinną "czerwcówkę". Spędzili czas na grach i zabawach oraz urządzili piknik.

Dzień Taty

24 czerwca 2013r. uczniowie klasy I SP zaprosili swoich Tatusiów - z okazji Ich święta - na spotkanie klasowe oraz wspólny wymarsz do P. Styperek na Plener Rzeźby Figuralnej i Ogrodowej.

Konkurs astronomiczny

25 czerwca 2013r. w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbył się finał I edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Uczennica klasy II G - Julia Rożek zdobyła II miejsce w kategorii projektów indywidualnych.

Biwak szkolny

W dniach 24-26 czerwca 2013r. uczniowie klas II-VI SP oraz I-III G przebywali na biwaku szkolnym w Tleniu.

Najbardziej atrakcyjny był pierwszy dzień pobytu - bardzo ciepły i słoneczny. Uczestnicy zaliczyli plażowanie nad jeziorem Mukrz, starsi również pływanie kajakami i rowerami wodnymi. Po południu wszyscy udali się autokarem do rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie. W międzyczasie chętni korzystali też z basenu na terenie ośrodka "Patria", w którym grupa była zakwaterowana. Wieczorem odbyła się dyskoteka.

Drugi i trzeci dzień zepsuła nieco deszczowa aura, niemniej humory dopisywały, a i drobne atrakcje miały miejsce: zwiedzanie elektrowni wodnej w Żurze i spacery po Tleniu.

Plener u Styperka

27 czerwca 2013r. uczniowie Szkoły wybrali się do P. Styperek na Plener Rzeźby Figuralnej i Ogrodowej. Na miejscu mogli oglądać artystów rzeźbiarzy przy pracy oraz spróbować własnych sił w posługiwaniu się dłutem. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy grillu.

Zakończenie roku szkolnego

28 czerwca 2013r. zakończyliśmy rok szkolny 2012/2013. Dzień wcześniej miała miejsce msza św. kończąca rok katechetyczny.

Jak zawsze uczniowie Gimnazjum, a później Szkoły Podstawowej zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się uroczystości wręczenia wyróżnień i nagród dla najlepszych, a następnie udali się do klas na spotkania z wychowawcami. Pomiędzy obydwiema uroczystościami Koło Teatralne klas I-III SP zaprezentowało przedstawienie teatralne "Dzieci Kornela".

Obóz harcerski

8 lipca 2013r. 52 DH "Remus", pod opieką druhen Agnieszki Figurskiej oraz Justyny Stopikowskiej udała się do Trzebiechowa na obóz harcerski zorganizowany przez V Szczep "Żywioły". Był to pierwszy wypoczynek w tak ekstremalnych warunkach. Z naszej Szkoły uczestniczyło w nim 13 uczniów.

Po przybyciu na miejsce wszyscy zajęli się rozstawianiem namiotów, budową prycz oraz pionierki. Zadanie to okazało się dość czasochłonne i zajęło cztery dni. Jednak z każdym dniem harcerze nabierali coraz większej wprawy w posługiwaniu się młotkiem i piłą.

Po ciężkim wysiłku fizycznym nadszedł czas na zajęcia programowe. Każdy dzień zaczynał się gimnastyką poranną, śniadaniem, a później śpiewankami. Następnie uczestnicy obozu mieli możliwość poznawania nowych, praktycznych i przydatnych w życiu codziennym umiejętności. Jedną z nich było samodzielne wykonywanie kosmetyków z surowców naturalnych, czyli mydełek.

Kolejną atrakcją było przygotowywanie przyjęcia dla komendantki obozu, na którym nie zabrakło własnoręcznie wykonanych tortów czy okazjonalnych obrusów.

Harcerze brali również udział w zajęciach z terenoznawstwa oraz zapoznali się z historią ZHP.

Aby ułatwić kontakt pomiędzy podobozami a wartownią - podłączone zostały w tym celu specjalne telefony na korbkę. Dzięki zajęciom z telekomunikacji nikt nie miał problemu z ich obsługą. Stare gadżety nie tylko ułatwiły życie obozowiczów, ale i dostarczyły wiele frajdy.

Podczas trwania obozu harcerze aktywnie i przyjemnie spędzali czas. Poznawali zabawy naszych przodków, jednak najbardziej lubianą grą okazała się "łu-tu-tu-tu".

Kolejnym wyzwaniem były zajęcia z "samarytanki" z pozoracjami. Zadaniem młodzieży było odszukanie poszkodowanej osoby znajdującej się w lesie i udzielenie jej pierwszej pomocy.

Młodzież nigdy nie narzekała na nudę. Nawet gdy pogoda nie dopisywała, można było wykazać się swoimi umiejętnościami. Był to bowiem czas na zdobywanie różnych sprawności. Chętnych nie brakowało.

Jednym z wydarzeń, które dostarczyło niezapomnianych wrażeń, był chrzest "biszkoptów", czyli osób, które po raz pierwszy były na obozie. Chodzenie po szyszkach, czołganie się po ziemi czy przymusowa kąpiel w jeziorze to tylko niektóre czynności, z jakimi przyszło nam się zmierzyć.

Innym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci, było złożenie Przyrzeczenia i nadanie krzyża druhnom Agnieszce Figurskiej, Justynie Stopikowskiej oraz druhowi Bartkowi Mróz. Wszystko odbyło się w środku nocy i było utrzymane w wielkiej tajemnicy. Cały obóz w ciszy udał się nad jezioro, a tam w blasku księżyca i pochodn, dokonało się to, na co każdy harcerz czeka z niecierpliwością. Pozostali harcerze starsi złożyli Przyrzeczenie w innym dniu i okolicznościach, ale również na łonie natury.

Następnej nocy czekała na nas kolejna niespodzianka. Drużynowy Tomasz Dmochowski przekazał trzy zielone sznury, dzięki którym druhny Agnieszka Figurska i Justyna Stopikowska oraz druh Bartosz Mróz stali się oficjalnymi przybocznymi Drużyny Harcerskiej "Remus".

Każdy dzień wiązał się z ogromnymi emocjami, które można było ostudzić podczas codziennych kąpieli w jeziorze.

Stałym punktem programu był apel wieczorny oraz ognisko, połączone ze śpiewami i pląsami. Nad bezpieczeństwem obozowiczów czuwała warta. Każda drużyna zobowiązana była pełnić służbę w określonym dniu.

Dwa tygodnie szybko minęły. Nadszedł dzień powrotu do domu. Chociaż warunki były dość trudne, to humory dopisywały. Na osłodę wszyscy uczestnicy otrzymali worek słodyczy.

Obóz był niezwykłą lekcją życia dla każdego z nas, bez względu na płeć czy wiek. Nauczyliśmy się wielu rzeczy, ale najważniejsza z nich to wzajemna pomoc i przyjaźń, która - miejmy nadzieję - przetrwa lata.

Justyna Stopikowska