banner

W 2009 roku obchodzona była 30-ta rocznica pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski, która odbyła się w czerwcu 1979r. - niecały rok po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W czasie swojego pontyfikatu Papież odwiedził Polskę dziewięć razy. Każda z pielgrzymek gromadziła miliony wiernych. Wizyty i słowa, które w ich czasie padały, są uważane za inspirację przemian, które doprowadziły do powstania Solidarności i odzyskania pełni swobód obywatelskich na drodze "pokojowej rewolucji" w Polsce i innych krajach za żelazną kurtyną.

Jan Paweł II uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku, który wywarł piętno na kształcie historii i losach milionów.

W 2010r. po raz pierwszy ogłoszono konkurs pod nazwą "Archiwum wspomnień JP2". Jego organizatorami są Fundacja Wspomagania Wsi oraz Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Pomysłodawcy zaprosili do udziału w tworzeniu archiwum zdjęć i archiwum historii mówionej związanych z pielgrzymkami Jana Pawła II do Polski. Celem projektu jest zebranie wspomnień, relacji od osób, które brały udział w spotkaniach z Papieżem - utrwalenie historii ludzi związanych z wizytami Papieża w Polsce, ich osobiste przeżycia, komentarze, wspomnień zarówno tych bardzo prywatnych, jak i tych wpisujących się w kontekst społeczno - polityczny tamtych czasów.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski. Skierowany jest do osób dorosłych, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski oraz uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych, którzy chcieliby uczestniczyć w zbieraniu relacji innych osób.

W miesiącach grudniu 2012r. i styczniu 2013r. uczniowie naszego Gimnazjum realizowali projekt na rzecz III edycji konkursu.

  • zespół I - Julia Rożek (Lider, kl. II G) oraz Alina Jurek (kl. I G) i Katarzyna Rzepka (kl. II G);
  • zespół II - Mikołaj Gralla (Lider, kl. III G) oraz Aneta Biernacka, Sandra Ryznar i Bartosz Mróz (kl. II G).

Grupa I miała przyjemność przeprowadzić wywiady z Księdzem Kanonikiem Jerzym Pawłowskim z Wałdowa Szlacheckiego i Panią Elżbietą Rożek z Grudziądza, zaś grupa II - z Księdzem Biskupem Jerzym Szamockim i Panem Dyrektorem Krzysztofem Sulerzyckim.

Nad realizacją projektu czuwała Pani Dorota Gralla. Pomocy technicznej udzielili: Pani Małgorzata Kowalewska i Pan Mirosław Kowalewski.

Archiwum wspomnień JP2

Poniżej - filmy konkursowe oraz bonus - poszerzona relacja z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

12 kwietnia 2013r. odbyły się obrady jury Konkursu. Zespół II zdobył II miejsce! Nagrodą był 4-dniowy pobyt w Warszawie z wieloma atrakcjami.

Spotkanie z organizatorami konkursu oraz uroczystość wręczenia nagród odbyła się 6 maja 2013r. w Warszawie.

Relacja z pobytu w Warszawie

Dni od 6 do 9 maja 2013r. spędziliśmy w Warszawie. Była to forma nagrody za zajęcie II miejsca w konkursie pn. "Archiwum Wspomnień Jana Pawła II".

W poniedziałek spotkaliśmy się razem z Panem Dyrektorem i Panią Małgorzatą Kowalewską na dworcu PKS o godzinie 5:30, skąd wyruszyliśmy do Warszawy. Podróż przebiegła szybko i bardzo miło.

Gdy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się do Pałacu Kultury, gdzie odbył się powitalny obiad. W jego trakcie poznaliśmy osoby, z którymi mieliśmy spędzić kolejne dni.

Następnie pojechaliśmy busami do Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Tam odbyło sie uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. Otrzymaliśmy prezentową kartę do "Empiku" oraz płytę o Janie Pawle II.

Później udaliśmy się do hotelu, który znajdował się przy ul. Długiej, aby się zakwaterować.

Na koniec tego dnia zwiedzaliśmy z przewodnikiem Stare Miasto. Zobaczyliśmy wiele wspaniałych zabytków i miejsc, m.in. kolumnę Zygmunta, która wprawiła nas w niesamowity zachwyt. Potem zjedliśmy bardzo smaczną kolację i wróciliśmy do hotelu, gdzie nastąpiła dalsza część integracji grupy laureatów.

(Sandra Ryznar)

Drugi dzień pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od warsztatów dziennikarskich z Panią Joanną Skotnicką (absolwentką teologii i studentką ostatniego roku dziennikarstwa) w Instytucie Papieża Jana Pawła II. Warsztaty okazały się bardzo ciekawe, urozmaicane były grami ruchowymi. Podczas nich nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy o radiu jako środku masowego przekazu, obróbki ścieżek dźwiękowych w programie komputerowym, uczyliśmy się obsługiwać narzędzia do pracy w radiu itd. Podczas tych warsztatów nakręciliśmy krótkie wywiady z pracownikami Instytutu.

Po obiedzie udaliśmy się na następną część warsztatów - tym razem z Panem profesorem Markiem Millerem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Choć z pozoru wykład zapowiadał się nudny, okazał się nader interesujący. Podczas tego spotkania mogliśmy korzystać z ponad 30-letniego doświadczenia P. Millera oraz Jego ogromnej wiedzy. Oprócz spraw związanych z dziennikarstwem P. Marek przekazał nam wiele przydatnych prawd życiowych. Pod koniec spotkania dostaliśmy od naszego wykładowcy książkę Jego autorstwa, pochodzącą z uniwersytyckiego Laboratorium Reportażu. Książka opowiada o wieczerzy wigilijnej 1840r., podczas której Mickiewicz i Słowacki improwizowali (mówili natchnieni przez Boga).

Pod koniec dnia wraz z naszymi nowo poznanymi znajomymi spacerowaliśmy po Starym Mieście i Ogrodzie Saskim. Podziwialiśmy też warszawskie fontanny.

(Bartek Mróz)

Trzeciego dnia naszego pobytu po pysznym śniadaniu udaliśmy się do siedziby telewizji Polsat. Po studiach oprowadzał nas jeden z pracowników, szef newsroomów - pan Marcin Wójcicki. Pokazał nam najciekawsze miejsca w budynku i opowiedział o tym, jak wygląda praca w takim miejscu. Mieliśmy również przyjemność przebywania w studiu głównym podczas nagrywania na żywo serwisu informacyjnego.

Później zjedliśmy obfity obiad w barze "Seven".

Następnie odbyła się druga część warsztatów dziennikarskich z Panią Joanną Skotnicką. Najbardziej zaskoczyła nas atrakcja, którą zorganizowała Pani Joanna, a mianowicie gra w "Twistera". :) Świetnie się bawiliśmy, a przy okazji rozgrzaliśmy fizycznie po to, by za chwilę rozgrzać też umysły. Mieliśmy za zadanie napisać m.in. informację prasową i bardzo krótkie opowiadanie.

Po zakończeniu warsztatów i pożegnaniu się z przemiłą Panią Asią pojechaliśmy na kolację do restauracji "Lanse", w której zachwycaliśmy się wyśmienitymi daniami.

Korzystając z przepięknej pogody spacerkiem doszliśmy do teatru "Roma" na musical pt. Deszczowa piosenka. Usiedliśmy wszyscy na swoich miejscach z niecierpliwością wyczekując rozpoczęcia się widowiska. Okazało się, że już pierwsze sceny zapierały dech w piersiach! Nad sceną, na "piętrze", grała znakomita orkiestra, aktorzy w przepięknych strojach śpiewali, tańczyli, a nawet stepowali! Niektóre sceny sprawiały, że czuliśmy się jak na prawdziwym Broadwayu! Wielkim zaskoczeniem było dla nas to, że na końcu pierwszego aktu zaczął padać deszcz! Główny aktor w eleganckim stroju z kapeluszem i parasolką śpiewał i tańczył, chlapiąc wodą na wszystkie strony. W efekcie osoby w pierwszych rzędach przeżyły gratisowy "prysznic". Po zakończeniu spektaklu wszyscy byli bardzo podekscytowani, a nawet wzruszeni, ponieważ jeden z aktorów oświadczył się swojej wybrance na scenie. Po tym wszystkim ciężko było pójść spać, gdyż jeszcze dłuugo wspominaliśmy wydarzenia z tego dnia. :)

(Aneta Biernacka)

Ostatni dzień pobytu rozpoczęliśmy od spakowania swoich rzeczy oraz odwiedzenia Katedry Polowej Wojska Polskiego, która znajdowała się po przeciwległej stronie ulicy naszego hotelu.

Potem udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprowadziła nas po nim Pani przewodnik, ciekawie opowiadając o czasach II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Podczas zwiedzania oglądalismy film ukazujący ruiny Warszawy w 1945r. oraz szliśmy rekonstrukcją kanału ściekowego, takiego samego, jakimi przemieszczali się Warszawiacy w powstańczej Warszawie. Muzeum wywarło na nas duże wrażenie swą nowoczesnoscią, ciekawością, ilością i różnorodnością eksponatów.

Potem udaliśmy sie do kościoła Wizytek, aby zwiedzić jego piękne, rokokowe wnętrze oraz zobaczyć pomnik przedstawiający klęcznik, na cześć ks. Jana Twardowskiego. Następnie poprowadzeni przez bardzo miłego, starszego pana Tadeusza, przeszliśmy do mieszkania "księdza od biedronek", trudno dostępnego dla większosci wycieczek. W domu ks. Jana Twardowskiego podziwialiśmy zgromadzone przez niego dzieła sztuki ludowej oraz inne eksponaty, jak np. urządzenie służące do czytania Tory. Wiele też dowiedzieliśmy się o samym księdzu Twardowskim z opowiadań bliźniaka pana Tadeusza, który mieszkał z Nim pod jednym dachem prez ponad kilkadziesiąt lat.

Potem udaliśmy się do restauracji "Lanse", w której zjedliśmy ostatni w Warszawie obiad. Po posiłku pożegaliśmy się ze znajomymi poznanymi podczas tej wycieczki. Następnie, w ramach oczekiwań na przyjazd pociągu zabierającego nas do domu, poszliśmy do galerii handlowej "Złote tarasy", gdzie zakupiliśmy ksiązki kartą prezentową, otrzymaną w nagrodzie za zajęcie II miejsca w konkursie "Archiwum Wspomnień Jana Pawła II" oraz zajadaliśmy się lodami. W końcu udalismy sie na stację kolejową i pociągiem ruszyliśmy w stronę domu.

Moim zdaniem, wycieczka ta była wyjątkowym życiowym doświadczeniem, podczas którego przeżyliśmy wiele wspanialych chwil i dowiedzieliśmy się bardzo wielu przydatnych rzeczy.

(Bartek Mróz)

18 października 2013r. uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się z wizytą do Księdza Biskupa Józefa Szamockiego, by podziękować za udzielenie wywiadu oraz podarować płytę z filmami konkursowymi. Po spotkaniu przespacerowali się po toruńskiej Starówce.

Archiwum wspomnień JP2