banner

Podróże z Patronem

30 sierpnia 2011r. odbyła się coroczna wycieczka do Warszawy.

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2011r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny.

Uroczystość poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Martyna Parteka, która szczególnie ciepło powitała najmłodszych uczniów.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy II SP pod kierunkiem Pani Anny Freli.

Projekt szkolny

Od 1 września 2011r. Stowarzyszenie "Q PRZYSZŁOŚCI", działające w Wałdowie Szlacheckim, realizowało na rzecz Zespołu Szkół projekt pn. "W naszej szkole dzieci się nie nudzą".

Sport - biegi przełajowe

15 września 2011r. odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zawody sportowe. Nasza Szkoła zorganizowała Mistrzostwa Gminy Grudziądz w biegach przełajowych szkół podstawowych i gimnazjów.

Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca i zdobyli medale:

 • Nikola Różyńska (IG) - I miejsce
 • Andrzej Kwiatkowski (IIG ) - II miejsce
 • Weronika Zasuń (VI SP ) - II miejsce

Oprócz nagrodzonych sześcioro uczniów zdobyło awans na zawody powiatowe: Radosław Kwiatkowski (V SP), Kornelia Kurdziel (V SP), Anna Kardas (VI SP), Katarzyna Rzepka (I G), Roksana Różyńska (I G), Damian Ząbek (III G).

Rajd pieszy

17 września 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XXII Rajdzie Pieszym "Pamięci Września 1939".

Sport - biegi przełajowe

19 września 2011r. odbyły się w Łasinie Powiatowe Biegi Przełajowe uczniów SP i Gimnazjum. Uczennica naszej Szkoły, Nikola Różyńska (IG), została Mistrzynią Powiatu w kategorii Gimnazjum, a Weronika Zasuń (VI SP) zajęła III miejsce.

Sport - kolarstwo

21 września 2011r. odbył się w naszej Szkole gminny wyścig kolarski szkół podstawowych. Uczniowie naszej Szkoły w klasyfikacji ogólnej znaleźli się na II miejscu. Indywidualnie czołowe miejsca zajęli:

 • Natalia Izdebska (V SP) - I miejsce
 • Jesika Czerwińska (V SP) - III miejsce
 • Katarzyna Wiśniewska (IV SP) - III miejsce
 • Adam Gołębiowski (V SP) - II miejsce

Do wyścigu powiatowego zakwalifikowało się siedmioro uczniów naszej Szkoły.

22 września 2011r. w Grudziądzu - Mniszku odbył się Powiatowy Wyścig Kolarski uczniów szkół podstawowych. Uczniowie naszej Szkoły, reprezentujący Gminę Grudziądz, w klasyfikacji zespołowej zajęli I miejsce. Indywidualnie:

 • Katarzyna Wiśniewska (IV SP) - I miejsce
 • Katarzyna Kardas (IV SP) - II miejsce
 • Weronika Zasuń (VI SP) - I miejsce

Rajd pieszy

24 września 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w IV rundzie Pucharu Ekotona 2011.

Sport - biegi sztafetowe

28 września 2011r. odbyły się zawody SP i Gimnazjum w biegach sztafetowych. Reprezentacje naszej Szkoły zajęły następujące miejsca:

 • reprezentacja dziewcząt SP - I miejsce
 • reprezentacja chłopców SP - III miejsce
 • reprezentacja chłopców Gim. - III miejsce

Sport - piłka nożna

3 października 2011r. odbyły się na boiskach GOK-u w Małym Rudniku gminne zawody chłopców SP i Gimnazjum w piłkę nożną. Po wyrównanej walce nasi uczniowie z Gimnazjum znaleźli się na III miejscu, zaś ze Szkoły Podstawowej - na IV.

Sport - biegi sztafetowe

5 października 2011r. odbyły się w Łasinie Powiatowe Biegi Sztafetowe uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Naszą Szkołę i Gminę reprezentowała sztafeta uczennic z klas IV i VI SP, która zajęła zaszczytne II miejsce, przegrywając w wyrównanej walce z gospodarzami.

Rajd pieszy

8 października 2011r. chętni uczniowie udali się na rajd po okolicy.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2011r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Koło Teatralne przygotowało program artystyczny, składający się z dwóch części.

W części pierwszej przedstawiono historię obchodów Dnia Edukacji oraz zaprezentowano teksty poetyckie, liryczne.

Część druga była kabaretowa w swym nastroju. Składały się na nią scenki oparte o popularne programy telewizyjne: "Mam talent", "Jak Oni świerkają" oraz "Taniec z belframi". Gościem specjalnym programu był absolwent Szkoły - Adrian Wiśniewski, który wystąpił w roli... Kory!!!

Zgromadzona publiczność - nauczyciele, uczniowie, a także zaproszeni Goście - doskonale się bawiła.

Pasowanie "pierwszaków"

13 października 2011r. odbyło się uroczyste Pasowanie Uczniów klasy I Szkoły Podstawowej na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. W obecności Pana Dyrektora, Nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów oraz Rodziców pierwszoklasiści ślubowali na Sztandar Szkoły oraz złożyli Przyrzeczenie.

Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki dokonał Pasowania uczniów.

Po uroczystości pierwszoklasiści udali się do swojej klasy, gdzie czekał na nich poczęstunek, przygotowany przez Rodziców.

Rajd pieszy

15 października 2011r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej brała udział w IV Jesiennych Manewrach, zorganizowanych przez Klub Imprez na Orientację EKOTON przy Oddziale PTTK w Grudziądzu.

JP2

17 października 2011r. uczciliśmy pamięć Papieża Jana Pawła II. Grupa uczennic Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego przygotowała krótki montaż, na który składały się informacje o Karolu Wojtyle oraz teksty poetyckie. Na zakończenie wszyscy odśpiewali pieśń "Barka".

Wycieczka szkolna

19 października 2011r. uczniowie klas IV-VI SP udali się na wycieczkę do Torunia.

Pierwszym etapem była wizyta w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, gdzie uczniowie uczestniczyli w seansie pt. "Wirująca Ziemia".

Następnie wszyscy udali się do kina Cinema City na seanse filmowe: uczniowie klas IV i V obejrzeli film "Mniam!", zaś szóstoklasiści - film "Trzej Muszkieterowie".

Otrzęsiny gimnazjalistów

20 października 2011r. odbyły się otrzęsiny uczniów klasy I Gimnazjum, które zorganizowali o rok starsi koledzy i koleżanki.

Pierwszacy byli tym razem nie tak jak zwykle "kotami", lecz "osiołkami". Przed rozpoczęciem otrzęsin "osiołki" zostały przez organizatorów przygotowane do zabawy.

Otrzęsiny składały się z czterech konkurencji: picia mleka na czas, quizu z wiedzy o Szkole, wyścigu szczurów oraz tunelu strachu. Wszyscy przeszli przygotowane konkurencje pomyślnie. Poza tym każdy "osiołek" narysował portret swojej Wychowawczyni, Pani Janiny Maliszewskiej i Jej go wręczył.

Po wykonaniu zadań nadszedł czas na "oderwanie oślich ogonków" i pasowanie, którego dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Tuż po otrzęsinach rozpoczęła się dyskoteka, na którą zaproszono również pozostałych uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz została otwarta kawiarenka, gdzie funkcję szefa kuchni oraz obsługi pełnił Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Rajd pieszy

22 października 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XI Rajdzie Pieszym "Szlakiem Wojska Polskiego II RP".

Zaduszki

2 listopada 2011r. w naszej Szkole odbyła się akademia z okazji Zaduszek. Mogliśmy obejrzeć piękny montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV-VI SP, przygotowany pod kierunkiem Pań Marleny Szwaby-Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej.

Wśród nas jest mors!

Kacper Hapka, uczeń klasy VI SP, jest członkiem Grudziądzkiego Klubu Morsów. Dla zdrowia zdecydowanie przedkłada kąpiel w wodzie o temperaturze 10oC nad picie tranu :)

Rajd pieszy

5 listopada 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XXII Rajdzie Wielodyscyplinowym "Odzyskanie Niepodległości 1918".

W teatrze

9 listopada 2011r. uczniowie klas gimnazjalnych pojechali do grudziądzkiego teatru na spektakl pt. "Niemcy" w reżyserii Zbigniewa Kulwickiego.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu uznali, że spektakl był wartościowy i poruszający.

Święto Niepodległości

9 listopada 2011r. odbyła się uroczystość z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Montaż poetycko - muzyczny przedstawili członkowie Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pań Marleny Szwaby-Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej.

11 listopada 2011r. w Kościele Parafialnym w Sarnowie odbyła się uroczysta Msza Św. związana ze Świętem Niepodległości. Jednocześnie dzień ten był świętem Patrona Parafii - św. Marcina, a Msza Św. - odpustem parafialnym.

Pod pomnikiem pomordowanym na cmentarzu parafialnym zostały złożone kwiaty. W imieniu społeczności naszej Szkoły uczynili to uczniowie: Roksana Różyńska z klasy V SP oraz Nikola Różyńska i Szymon Kamiński z klasy I G.

Konkurs artystyczny

17 listopada 2011r. zakończył się konkurs jesienny dla Szkoły Podstawowej. W ramach konkursu najmłodsi uczniowie wykonywali prace plastyczne, zaś starsi - tworzyli formy poetyckie.

W teatrze

W dniach 22 i 23 listopada 2011r. uczniowie Szkoły Podstawowej oglądali w grudziądzkim Teatrze przedstawienie "Pinokio". Ciekawostką jest, iż główną rolę zagrał absolwent naszej Szkoły - Adrian Wiśniewski.

Dzień Misia

25 listopada 2011r. uczniowie klasy I SP zostali zaproszeni do Przedszkola na obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Wspólna zabawa polegała na wykonywaniu różnych zadań konkursowych w grupach. Dzieci same podzieliły się na zespoły i budowały domki dla misiów, układały obrazki oraz kolorowały "misiowe" emblematy. W nagrodę za grzeczną zabawę każde dziecko otrzymało pluszowego misia. Na zakończenie wszyscy zatańczyli ze swoimi misiami, a przedszkolaki odśpiewały piosenkę "Abra-kadabra".

Andrzejki

Dzień 25 listopada 2011r. minął pod znakiem wróżb i zabawy z okazji tradycyjnych dni wróżb - Katarzynek i Andrzejek.

Już od rana w gabinecie Pana Dyrektora przyjmowała Wróżka, przepowiadając chętnym, co czeka ich w przyszłości.

Po południu odbyła się dyskoteka, którą poprowadzili DJ-je z klasy II G - Mikołaj i Grzegorz. Bawiący się mogli skosztować pyszności, jakie pojawiły się w kawiarence, zorganizowanej przez uczniów klasy II Gimnazjum wraz z wychowawczynią, Panią Justyną Stopikowską i Rodzicami.

Rajd pieszy

26 listopada 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w V rundzie Pucharu Ekotona 2011.

Przedstawienie szkolne

Plakat

5 grudnia 2011r. "najmłodsze" Koło Teatralne pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej zaprezentowało swoim Rodzinom przedstawienie, oparte na treści dwóch baśni Andersena: "Calineczka" i "Księżniczka na ziarnku grochu".

Tydzień Dysleksji

6 grudnia 2011r. zostały wręczone nagrody uczniom, którzy zajęli najlepsze miejsca w konkursach organizowanych w listopadzie z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Mikołajki

6 grudnia 2011r. nie obyło się oczywiście bez wizyty Mikołaja, który porozmawiał z dziećmi, troszkę odpytał i rozdał słodkie upominki.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

6 grudnia 2011r. odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania baśni Hansa Christiana Andersena.

Turystyczne podsumowanie roku 2011

10 grudnia 2011r. odbyło się podsumowanie sezonu turystyczno - krajoznawczego 2011 w grudziądzkim Oddziale PTTK.

Trochę historii...

13 grudnia 2011r., z okazji 30-tej rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, odbył się krótki apel dla uczniów Gimnazjum i starszych klas Szkoły Podstawowej, podczas którego Nauczyciele opowiedzieli uczniom o tamtym czasie...

Sport - LA

13 grudnia 2011r. w hali GKS OLIMPIA w Grudziądzu odbyły się VI Halowe Mistrzostwa Reprezentacji Gmin Powiatu Grudziądzkiego dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Naszą Szkołę reprezentowali:

 • Nikola Różyńska (I G) - I miejsce w biegu na 600m
 • Weronika Zasuń (VI SP) - IV miejsce w biegu na 600m
 • Andrzej Kwiatkowski (III G)

Przedstawienie w teatrze

Plakat

Życzymy Wam serca jak opłatek

18 grudnia 2011r. w grudziądzkim Teatrze odbyła się uroczystość świąteczna pt. "Dziewczynka z zapałkami - czyli opowieść od serca". Sztuka była oparta na motywach znanych wszystkim baśni Hansa Christiana Andersena. W scenariuszu wykorzystano również fragmenty wyjątkowej poezji ks. Jana Twardowskiego.

Akcja tej najbardziej wzruszającej baśni rozgrywa się w wigilijny wieczór. Nasza mała bohaterka jest zmuszona przez biedę nawet teraz sprzedawać zapałki, w głodzie i chłodzie. Pozostawiona samej sobie znikąd nie ma pomocy, nie mówiąc już o odrobinie miłości. Zziębnięta, zapada kilkakrotnie w odrętwienie... czy sen? Sama nie wie, czy śni, czy też widzi na jawie: prawdziwe, rodzinne święta z opłatkiem i przy choince, swoją ukochaną Babcię, za którą tak tęskni i, co jest w naszym przedstawieniu wyjątkowe, przenosi się nawet do krainy Królowej Śniegu. Jest na skraju wyczerpania - samotna wśród obojętności innych.

Czego jest w nas więcej: egoizmu czy empatii? Czy w przedświątecznym ferworze zajęć dostrzegamy jeszcze prawdę Bożego Narodzenia? Czy potrafimy przejść obojętnie obok nieszczęśliwego i głodnego dziecka? Nie, nie potrafimy, taka już ludzka natura. Dlatego zmieniamy dziś klasyczne zakończenie tej smutnej opowieści i nie pozwalamy, "aby DOBRO umarło". Naprawiajmy wspólnie nasz świat - na scenie i w życiu...

Dorota PawlikowskaGralla

W spektaklu zaprezentowało się: Koło Teatralne gimnazjalistów ("Dziewczynka z zapałkami"); koło teatralne klas I-III ("Królowa Śniegu"); koło wokalne (kolędy i pastorałki); koło taneczne (partie taneczne śnieżynek, taniec na "łyżwach").

Przedstawienie odbyło się w ramach realizowanego w Szkole projektu - "W naszej Szkole dzieci się nie nudzą".

Po przerwie, podczas której serwowano ciepłe napoje oraz cukierki i świąteczne ciasteczka, upieczone przez uczennice Gimnazjum, odbył się koncert pieśni świątecznych w wykonaniu grudziądzkiego chóru "Tibi Mariae".

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2011r. był ostatnim dniem w Szkole przed świętami i nowym rokiem. Pożegnaliśmy się tradycyjnie - podczas spotkań klasowych z wychowawcami oraz uroczystości ogólnoszkolnej, oglądając jasełka przygotowane przez uczniów klas V i VI SP pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

Rajd pieszy

14 stycznia 2012r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w I Lokalnej Imprezie na Orientację Ekotona 2012.

Dzień Babci i Dziadka

19 stycznia 2012r. tradycyjnie odbyła się w Szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej jak zawsze ugościli Seniorów, częstując Ich herbatką i słodkościami oraz przygotowali scenki teatralne:

 • klasa II - "Kopciuszek" (we współpracy z uczniami z klasy II Gimnazjum)
 • klasa III - "Dlaczego woda morska jest słona?"
 • klasa I - montaż poetycko - muzyczny oraz krótka scenka "Babcie bywają różne i różni są Dziadkowie".

Konkurs teatralny

20 stycznia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łasinie odbył się XVIII Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych, w którym udział wzięli również uczniowie naszej Szkoły, zajmując IV miejsce. Zaprezentowali "Jasełka", przygotowane pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego, z oprawą muzyczną Pani Joanny Błędowskiej.

Konkurs "Polski Internet"

20 stycznia 2012r. we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród "Polski Internet" w konkursie na najlepszą stronę internetową. Nasza szkolna witryna została laureatem w kategorii szkół podstawowych.

Sport - tenis stołowy

2 lutego 2012r. odbyły się Gminne Zawody Drużynowe w Tenisie Stołowym. Uczniowie naszego Gimnazjum w składzie: Martyna Parteka, Karolina Laskowska, Damian Ząbek (kl. III G) i Sebastian Ząbek (kl. I G) zajęli II miejsce. Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej: Paulina Laskowska, Alina Jurek, Nikodem Pustuła i Kacper Ząbek zajęli IV miejsce.

Pasowanie na czytelników

9 lutego 2012r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej.

Część artystyczną przygotowali członkowie Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej (kl. V-VI). Zaprezentowali montaż na temat książek i czytelnictwa oraz scenkę teatralną "O warszawskim Bazyliszku".

Później nastąpiło pasowanie "pierwszaków" na czytelników, którego dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Najmłodsi członkowie biblioteki szkolnej dostali pamiątkowe dyplomy i słodki upominek.

Od dziś jesteśmy jak wielka rodzina,

dziś Wasza z książką przygoda się zaczyna.

Książki Was nigdy nie zawiodą,

a w życiu nieraz Wam pomogą!

Bal karnawałowy

10 lutego 2012r. odbył się bal karnawałowy. Dyskdźokejem gościnnie był Pan Artur Majrowski, który prowadzi w Szkole zajęcia taneczne. Jak zawsze działała kawiarenka, tym razem zorganizowana przez uczniów, Rodziców i Wychowawczynię klasy III G. Impreza została okraszona kabaretowym występem w wykonaniu członków Koła Teatralnego Gimnazjum.

Kino w Szkole

15 lutego 2012r. w Szkole miały miejsce seanse filmowe. Najstarsi uczniowie przygotowali zestaw filmów dla różnych grup wiekowych. W trzech salach, z wykorzystaniem tablic multimedialnych, chętni uczniowie oglądali filmy, a w przerwie pomiędzy seansami zjedli posiłek.

Niestety, z powodu trudnych warunków pogodowych, nie doszedł do skutku wyjazd do Torunia na basen.

Konkurs teatralny

24 lutego 2012r. w grudziądzkim Muzeum odbyło się podsumowanie "białych wakacji", których jednym z elementów był konkurs teatralny pn. "Piotruś Pan", promujący postawy proekologiczne, przeznaczony dla szkół, kółek plastycznych, świetlic.

Jedyną grupą, która zgłosiła się na konkurs, byli uczniowie naszej Szkoły, w związku z tym wystąpiliśmy ze swoim przedstawieniem w ostatni dzień ferii. Grupa uczniów z klas I-IV SP pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej zaprezentowała scenkę pt. "Piotruś Pan w lesie". Za udział w konkursie otrzymaliśmy nagrody indywidualne w postaci albumów oraz nagrodę zbiorową - wyjazd do muzeum w Zamku w Kwidzynie.

Konkurs przedmiotowy

29 lutego 2012r. odbył się wojewódzki etap konkursu przedmiotowego z biologii organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Martyna Parteka z klasy III Gimnazjum została laureatką.

Wycieczka - nagroda

7 marca 2012r. odbyła się wycieczka do Kwidzyna, której uczestnikami byli uczniowie biorący udział w konkursie teatralnym, zorganizowanym podczas ferii zimowych w grudziądzkim Muzeum. Wycieczkę poprowadził Pan Marian Wesołowski, pracownik Muzeum. Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie Małgorzata Kowalewska i Izabela Tkaczyńska.

W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum na Zamku w Kwidzynie, zajęcia plastyczne związane z opowieścią Pani Przewodnik, zwiedzanie Krypty Wielkich Mistrzów Krzyżackich, a w drodze powrotnej - spacer po mini-zoo w Stadninie Koni w Miłosnej. Uczestnicy wycieczki otrzymali również drobne pamiątki z Kwidzyna.

Gminny Konkurs Recytatorski

10 marca 2012r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, poprzedzony eliminajami szkolnymi, które miały miejsce 1 marca 2012r.

Konkurs recytatorski

16 marca 2012r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łasinie odbył się XIII Powiatowy Przegląd Poezji "Złote Usta". Uczestnicy, wyłonieni w konkursach gminnych, startowali w pięciu kategoriach wiekowych. Gminę Grudziądz reprezentowały uczennice naszej Szkoły, które również w Łasinie weszły na podium.

W kategorii klas III-IV SP Karolina Kałdowska z klasy III zdobyła I miejsce.

W kategorii klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Marysia Przanowska z klasy III zajęła I miejsce, natomiast miejsce II zajęła Aneta Biernacka z klasy I.

Sport - tenis stołowy

19 marca 2012r. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Gminy Grudziądz w Tenisie Stołowym szkół gimnazjalnych. Naszą Szkołę reprezentowali:

 • Damian Ząbek (III G) - IV miejsce;
 • Sebastian Ząbek (I G) - VI miejsce;
 • Grzegorz Look (II G) - VII miejsce.

Osiągnięte wyniki cieszą tym bardziej, iż poziom tegorocznych prezentacji był bardzo wysoki.

Dzień Wiosny

21 marca 2012r. odbył się w Szkole Dzień Wiosny, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.

Po kilku godzinach planowych zajęć lekcyjnych wiosenna impreza rozpoczęła się oglądaniem wystawy zgromadzonych zbiorów uczniów. Młodzi kolekcjonerzy zaprezentowali najprzeróżniejsze rzeczy - pluszaki, klocki Lego, muszle, kaktusy, a nawet... zwierzęta :)

Po zwiedzeniu wystawy wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej. Zabawę rozpoczął występ laureatek konkursu "Złote Usta". Następnie chętni uczniowie zaprezentowali swoje zainteresowania i talenty, np. muzyczne. Później miał miejsce pokaz karate w wykonaniu uczniów, będących członkami klubu sztuk walki. Imprezę zakończyło przedstawienie kabaretowe w wykonaniu uczniów Gimnazjum.

Ocalić od zapomnienia

30 marca 2012r. odbyła się coroczna Droga Krzyżowa, którą poprzedziła krótka uroczystość przy obelisku poświęconym płk Konstantemu Druckiemu-Lubeckiemu, przygotowana przez uczniów Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

Świeżo malowane

4 kwietnia 2012r. odbył się Gminny Konkurs Plastyczny.

Poranek Wielkanocny

Tradycyjnie, w ostatnim dniu przed feriami wiosennymi - 4 kwietnia 2012r., odbył się Poranek Wielkanocny. Członkowie Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pań Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej przedstawili montaż tekstów, wierszy i pieśni związanych tematycznie z Wielkanocą. Na zakończenie Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył wszystkim zgromadzonym serdeczne życzenia świąteczne.

Konkurs "Poznawaj Polskę"

W marcu dotarła do Szkoły miła informacja o sukcesie ucznia klasy II Gimnazjum - Mikołaja Gralli, który znalazł się z trzecim wynikiem w gronie laureatów konkursu internetowego Poznawaj Polskę '2011, organizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi.

Jedną z nagród było spotkanie i pobyt laureatów w Warszawie w dniach 11-13 kwietnia 2012r., w ramach którego odbyło się wręczenie dyplomów i nagród, zwiedzanie stolicy, wizyta w teatrze, a także warsztaty w Domu Historii i Centrum Sztuki Współczesnej.

Konkurs odbywał się w Internecie i składał się z trzech rund. Uczestnicy odpowiadali na pytania testowe, które dotyczyły ogólnej wiedzy o Polsce z dziedzin takich jak historia, literatura, geografia, polityka, życie codzienne, kultura, sport, sławni ludzie itp.

W ostatniej rundzie finaliści redagowali rozprawkę na jeden z 15-tu tematów podanych przez organizatorów. Konkurs trwał od listopada 2011r. do lutego 2012r.

Rajd pieszy

14 kwietnia 2012r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XII Rajdzie Pieszym "Wiosna w przyrodzie".

Konkurs recytatorski

14 kwietnia 2012r. w Radzynie Chełmińskim odbył się XXV rejonowy konkurs recytatorski, zatytułowany tym razem "Poezja sztuką malowana". Wzięło w nim udział ponad czterdziestu uczestników. Naszą Szkołę reprezentowały Klaudia Ciesielska i Martyna Parteka z klasy III G. Dziewczęta zostały zauważone przez jury - Klaudia zajęła IV miejsce, Martyna zdobyła wyróżnienie.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

14 kwietnia 2012r. odbył się powiatowy etap Krajowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, poprzedzony eliminajami gminnymi, które miały miejsce 30 marca 2012r.

Wiosenny kabareton

17 kwietnia 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się "Wiosenny kabareton", przygotowywany w ramach projektu gimnazjalnego przez uczniów z klasy II Gimnazjum: Mikołaja Gralla, Andrzeja Kwiatkowskiego, Jakuba Rynkowskiego, Tomasza Dobka, Pawła Paprotnego. Chłopcy przedstawili znane skecze kabaretowe, ubarwione piosenkami z Kabaretu Starszych Panów. Do swojego przedstawienia zaprosili "śpiewające" Koleżanki z klasy III Gi: Martynę Partekę, Klaudię Ciesielską, Marysię Przanowską i Esterę Pustułę oraz Anetę Biernacką i Jakuba Jagielskiego z klasy I G.

W drugiej części imprezy miał miejsce mini-recital absolwentki naszej Szkoły - Moniki Beiger, która zaprezentowała własne kompozycje, a także "muzyczne wspomnienie" uczniów i absolwentów, którzy śpiewali piosenki z minionych przedstawień szkolnych.

Gośćmi specjalnymi na scenie byli: Pan Piotr Dulczewski i Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Instrumentalną oprawę całości zapewnił absolwent - Karol Biernacki.

W przerwie Goście zostali poczęstowani pączkami oraz kawą i herbatą.

Konkurs Interpretacji Teatralnej

W dniach 16-18 kwietnia 2012r. odbywał się IX Konkurs Interpretacji Teatralnej Dzieci i Młodzieży, organizowany przez toruński teatr "Baj Pomorski".

16 kwietnia 2012r. uczestniczyły w nim uczennice naszej Szkoły - Estera Pustuła i Klaudia Ciesielska (z klasy III G). W konkursie wzięli udział gimnazjaliści z całego województwa, dlatego cieszy bardzo sukces naszych uczennic, tym bardziej, iż jest on podwójny, ponieważ zajęły III miejsce eq aequo :) Spotkało je również miłe wyróżnienie, którym była udzielona ze sceny pochwała z ust przewodniczącego jury, podkreślającego szczególny klimat, jaki stworzyły w czasie swojego występu obie dziewczyny.

18 kwietnia 2012r. na scenie zaprezentowali się najmłodsi. Nasze młode artystki z klasy III SP - Karolina Kałdowska i Karolina Różyńska zachwyciły swoim przekazem artystycznym interpretowanych przez siebie wierszy zarówno jurorów jak i widownię. Świadczyły o tym gromkie brawa i słowa pochwały aktorów - jurorów.

Chorym dzieciom

25 kwietnia 2012r. uczniowie klasy III SP pod opieką Pani Renaty Jeziorowskiej zagościli w Grudziądzu w Domu Dziecka przy ul. Mikołaja z Ryńska oraz w Szpitalu Miejskim na oddziale dziecięcym. Przedstawili tam swoją sztukę teatralną pt. "Morska bajka" oraz ciekawą interpretację wierszy Wiesława Drabika. Mali widzowie byli zachwyceni mile spędzonym czasem, który pozwolił im chociaż na chwilę przenieść się w inny wymiar czasu i przestrzeni. Natomiast nasi mali aktorzy mieli kolejną okazję udoskonalić swój artystyczny warsztat.

Majowe święto

30 kwietnia 2012r. odbyła się akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż przygotowali uczniowie klas V i VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Teksty i wiersze przeplatały się z pieśniami w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej.

Sport - LA

10 maja 2012r. odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w Czwórboju i Trójboju LA szkół podstawowych. Naszą Szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta z klas IV-VI SP. Drużyna dziewcząt w czwórboju zajęła I miejsce i tym samym otrzymała awans na zawody powiatowe. W klasyfikacji indywidualnej Wiktor Mikulski z klasy VI zajął zaszczytne I miejsce.

Grudziądzka Kieszeń Sceniczna

W dniach 14-16 maja 2012r. na deskach grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr odbyły się coroczne (od 2004r.) konfrontacje teatralne "Grudziądzka Kieszeń Sceniczna 2012" - impreza o zasięgu regionalnym, adresowana do amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych, która w tym roku zakończyła się 18 maja uroczystą galą z udziałem laureatów.

Po lokalnym sukcesie kwietniowego występu chłopcy z klasy II Gimnazjum zawiązali szkolny kabaret pod nazwą "KaWał", którego członkami zostali: Mikołaj Gralla, Jakub Rynkowski, Tomasz Dobek, Andrzej Kwiatkowski, Paweł Paprotny. O opiekę poproszono Pana Piotra Dulczewskiego.

W celu sprawdzenia się na dużej scenie - 15 maja szkolni kabareciarze udali się na "Kieszeń Sceniczną" do grudziądzkiego teatru. W programie, który pokazali, znalazły się dwa skecze z Kabaretu "Dudek" ("U doktora" i "Sęk"), oraz dwie piosenki z "Kabaretu Starszych Panów" ("W czasie deszczu dzieci się nudzą", oraz "Tanie dranie"). Jedną z piosenek gościnnie zaśpiewała koleżanka z klasy IIIG - Marysia Przanowska.

Sport - LA

17 maja 2012r. odbyły się Mistrzostwa w Czwórboju i Trójboju LA Powiatu Grudziądzkiego. Reprezentujące naszą Szkołę uczennice klasy VI SP w klasyfikacji drużynowej zajęły III miejsce.

Konkurs recytatorski

18 maja 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej reprezentowali naszą Szkołę w I Powiatowym Konkursie Poezji Patriotycznej w Linowie. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Starosta Powiatu Grudziądzkiego oraz Wójt Gminy w Świeciu nad Osą. W kategorii dzieci od 6 do 9 lat zaprezentowała się Zuzanna Rejowska z klasy II SP recytując wiersz Jana Babicza pt. "Warszawiak".

W kategorii dzieci od lat 10 do 13 wystąpił Nikodem Pustuła z klasy VI SP, który recytował wiersz Antoniego Słonimskiego pt. "Alarm". Za swoją interpretację został nagrodzony I miejscem.

Święto Szkoły '2012

19 maja 2012r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu członkowie Koła Teatralnego zaprezentowali przedstawienie muzyczne pt. "Gdyby nie ty Warszawo...".

24 maja 2012r. odbyła się uroczystość Przyrzeczenia Uczniów Orszy.

Dzień Mamy

25 maja 2012r. z okazji Dnia Matki uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią, Panią Renatą Jeziorowską zaprosili swoje Mamy na przedstawienie "Dlaczego woda morska jest słona?". Przy okazji przedstawienie obejrzeli uczniowie z klas I-IV SP.

Mamy zrewanżowały się swoim dzieciom słodkim poczęstunkiem.

Rajd pieszy

26 maja 2012r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w II Lokalnej Imprezie na Orientację Ekotona 2012.

Biwaki szkolne

W dniach 27-29 maja 2012r. odbył się biwak klasy III Gimnazjum. Młodzież i wychowawcy byli w Sopocie, gdzie zaplanowali wiele atrakcji. W pierwszym dniu biwaku odbył się rejs statkiem z Sopotu na Hel oraz krótki spacer po Półwyspie Helskim, gdzie uczestnicy odwiedzili miejscowe fokarium. Kolejnego dnia wybrali się do Sopockiego Aquaparku oraz do sławnej restauracji "Grycan" na lody. Wieczorem wszyscy poszli do kina na film "Mroczne Cienie". Dopełnieniem wspaniałych atrakcji był czas wolny spędzony na wieczornych spacerach po molo, wspólnym karmieniu łabędzi i puszczaniu latawca na plaży. Z pewnością tegoroczny biwak należał do najlepszych biwaków klasy III Gimnazjum.

Natomiast w dniach 28-29 maja 2012r. uczniowie klas I i II Gimnazjum pod opieką wychowawców przebywali na biwaku szkolnym w Toruniu. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu, wyruszyli do Parku linowego na Barbarce. Następnie udali się do kina na seans filmowy pt. "Mroczne cienie". Wieczorem wybrali się na basen. Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Zaczął się bardzo aktywnie, od zwiedzania najciekawszych zakątków Starego Miasta, gdzie uczestnikom towarzyszyła Pani Przewodnik, która w ciekawy sposób zapoznała ich z historią miasta. Po wyczerpującej wędrówce udali się do Planetarium i Geodium.

Sport - LA

21 maja 2012r. miała miejsce Powiatowa Gimnazjada LA. Naszą Szkołę reprezentowała Nikola Różyńska z klasy I G. W biegu na 800 m zajęła I miejsce i tym samym otrzymała awans na zawody wojewódzkie, które odbyły się 31 maja 2012r. w Świeciu.

Prezentacje muzyczne

31 maja 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyły się IX Prezentacje Muzyczne Szkół Gminy Grudziądz. Naszą Szkołę reprezentował uczeń klasy I Gimnazjum - Szymon Kamiński, który zdobył II miejsce, wykonując dwa utwory z gatunku "dance" na keybordzie.

Przedstawienie szkolne

31 maja 2012r., z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, członkowie Koła Teatralnego klas I-III SP przedstawili społeczności Szkoły Podstawowej i Przedszkola inscenizację pt. "Wróżka Dobra Rada".

Sport - LA

W finale miejskim Czwartków La, które odbyły się 4 czerwca 2012r., naszą Szkołę reprezentowały uczennice klasy VI SP:

 • Anna Kardas,
 • Roksana Różyńska - w biegu na 600 m zajęła VI miejsce,
 • Weronika Zasuń - w biegu na 60m zajęła VI miejsce.

Biwaki i wycieczki szkolne

4 czerwca 2012r. uczniowie klasy II SP udali się na wycieczkę do Torunia. W grodzie Kopernika spacerowali Starówką, obejrzeli seans w Planetarium oraz płynęli statkiem po Wiśle. Dodatkową atrakcją wyjazdu był fakt, iż podróż odbyli pociągiem - niektórzy jechali nim po raz pierwszy :)

14 czerwca 2012r. grupa najmłodszych uczniów wraz z przedszkolakami udała się na wycieczkę do Torunia. Jako że miasto znane jest z pierników - nie mogło obyć się bez wizyty w Muzeum Piernika, gdzie dzieciom zaprezentowano proces pieczenia tychże oraz samodzielnie mogły uformować i upiec pierniczek. Kolejnym przystankiem było toruńskie Planetarium, gdzie dzieci obejrzały seans pt. "Cudowna podróż". Niestety, z powodu ulewy nie można było spacerować po mieście, tak więc po posiłku w Mc Donalds wycieczkowicze wrócili do Wałdowa Szlacheckiego.

W dniach od 13 do 15 czerwca 2012r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej przebywali na biwaku w Mikoszewie. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu, udali się na spacer w miejsce ujścia Wisły oraz spędzili czas na zabawie na plaży. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Muzeum Stutthof w Sztutowie, zabawie w mini-zoo w Jantarze oraz konsumpcji pysznych lodów w kawiarence. Trzeciego dnia biwakowicze zażyli kąpieli słonecznej i wodnej na plaży w Stegnie, a w drodze powrotnej zatrzymali się w Malborku, gdzie oglądali zamek krzyżacki i przejechali się kolejką wąskotorową wokół Malborka.

W dniach 18-19 czerwca 2012r. odbył się biwak klas IV-VI SP w Toruniu. Pierwszy dzień poświęcono zwiedzaniu ciekawych miejsc miasta. Uczniowie pod kierunkiem przewodnika spacerowali po Starym Mieście, zaś po obiedzie odbyła się lekcja historii połączona ze zwiedzaniem Fortu IV z przewodnikiem. Wieczorem miało miejsce ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz podchody nocne. Nietypową atrakcją był nocleg w warunkach "polowych" w Forcie IV. Dzień drugi uczniowie spędzili swobodnie, pod opieką wychowawców.

W muzeum i kinie

20 czerwca 2012r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej udali się do grudziądzkiego Muzeum na zajęcia edukacyjne związane z poznawaniem kultury kaszubskiej. Później obejrzeli w kinie film "Goryl Śnieżek w Barcelonie".

Bal Gimnazjalny

26 czerwca 2012r. odbył się pierwszy Bal Gimnazjalny, rozpoczynający nową, sympatyczną tradycję szkolną. Imprezę zorganizowali Rodzice uczniów klasy III Gimnazjum, kończących edukację w naszej Szkole. Zaproszeni zostali nauczyciele, pracownicy i przyjaciele Szkoły oraz uczniowie młodszych klas gimnazjalnych.

Przed oficjalnym otwarciem balu, którego dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, absolwenci podziękowali za wspólnie spędzone lata. Pożegnała się z nimi wychowawczyni - Pani Dorota Gralla, wręczając pamiątkowe upominki. Podziękowała również Rodzicom uczniów za współpracę. W imieniu Rodziców głos zabrała Pani Hanna Przanowska.

Później rozpoczęła się zabawa przy suto zastawionym stole i muzyce. W przerwach uczennice klasy III Gimnazjum - Klaudia Ciesielska, Estera Pustuła, Martyna Parteka i Marysia Przanowska - zaprezentowały utwory muzyczne, przygotowane specjalnie na tą okazję. Akompaniował im starszy kolega - Karol Biernacki. Dodatkową atrakcją wieczoru był występ szkolnego kabaretu "KaWał".

Pożegnania nadszedł czas...

27 czerwca 2012r. spotkali się w Szkole Rodzice i uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej. Głównym celem spotkania było pożegnanie uczniów klasy III przez wychowawczynię - Panią Renatę Jeziorowską. Przy tej okazji dzieci tej klasy zaprezentowały nostalgiczny montaż słowno - muzyczny, podczas którego niejednemu z Rodziców pociekła łezka... Dodatkowo członkowie Koła Teatralnego przedstawili Rodzicom scenkę pt. "Wróżka Dobra Rada". Po wspólnym odśpiewaniu piosenki "Jak szybko mijają chwile" Rodzice i uczniowie rozeszli się z wychowawczyniami do klas.

Zakończenie roku szkolnego

29 czerwca skończył się rok szkolny 2011/2012.

Akademie - dla Gimnazjum i Szkoły Podstawowej - odbyły się w utrudnionych warunkach lokalowych z powodu remontu sali gimnastycznej, niemniej były równie uroczyste jak zawsze.

Podczas części oficjalnej Pan Dyrektor pogratulował uczniom szczęśliwie zakończonego kolejnego roku szkolnego i promocji do następnych klas oraz życzył radosnych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Z podobnymi życzeniami wystąpiły przedstawicielki Rady Rodziców - Panie Joanna Pustuła i Renata Wiśniewska oraz ksiądz kanonik Jerzy Pawłowski. Wychowawcy klas wraz z Dyrektorem wręczyli nagrody i wyróżnienia, listy gratulacyjne Rodzicom wyróżniających się uczniów oraz okolicznościowe dyplomy "Przyjaciela Szkoły" osobom, które w szczególny sposób wspomagały placówkę w minionym roku szkolnym.

Programy artystyczne zaprezentowali uczniowie klas najstarszych, czyli III Gimnazjum i VI SP. Gimnazjaliści przedstawili zabawną wersję bajki o krasnoludkach i królewnie Śnieżce (powtórka sprzed sześciu lat) oraz nostalgiczne wspomnienie lat przeżytych w Szkole. Szóstoklasiści wygłosili montaż humorystycznych tekstów z życia ucznia.

Dla Absolwentów Gimnazjum

...jeszcze kilka słów od Wychowawcy

Przygotowałam te słowa na dzisiejszy poranek, ale ponieważ umknął mi odpowiedni moment na ich przekazanie, postanowiłam zamieścić je tu, gdzie z pewnością, prędzej czy później, zajrzycie.

Tak długo czekaliście na ten dzień, a teraz jakby jednak trochę żal...

Przed 10. miesiącami ostrzegaliśmy, że czeka Was trudny rok, pełen wytężonej pracy, zwiększonej ilości zajęć i przygotowań do egzaminu. A teraz to wszystko za Wami. Przebrnęliście przez egzaminy i wszelkie klasyfikacje. Faktycznie nie zawsze bywało łatwo. Nawał obowiązków czasem przytłaczał. My, nauczyciele, też zdajemy sobie z tego sprawę. Ale wszystko ma swój sens i cel, po to, abyście właśnie dziś z zadowoleniem mogli oglądać swoje cenzurki.

Myślałam wczoraj o tym, jakimi słowami mam Was dziś żegnać? Moją klasę, zadziorną i niepokorną, czasem przekrzykującą się do granic możliwości, a innym razem wymownie milczącą. Klasę, która nie zawsze była monolitem. A teraz, kiedy się nim stała, nadszedł czas pożegnania. A że pożegnania na ogół nie są przyjemne, bo wiążą się z rozłąką, często z tęsknotą, z przekonaniem, że coś się nieodwracalnie kończy, dlatego też ja nie chcę dziś Was żegnać, chociaż mam świadomość, że nie będziecie od września przekraczać tego szkolnego progu, a zupełnie inne... Chcę, a myślę, że mogę to powiedzieć w liczbie mnogiej, chcemy powiedzieć Wam do zobaczenia, do następnego razu! Do kolejnych spotkań w szkolnym teatrze, czy to na wspólnej scenie, czy na widowni; do spotkań przypadkowych i tych umawianych, do szkolnych zabaw, wycieczek, sportowych rozgrywek i wspólnych prób... Mam nadzieję, że więzi, które się tu zawiązały, będą trwałe. Że będziecie chętnie tu wracać, nie tylko we wspomnieniach.

Kochani, we wtorek życzyłam Wam tego, abyście potrafili w swoim życiu odnaleźć szczęście. Dziś do tych życzeń dołączę jeszcze prośbę, abyście się zbyt mocno nie zmieniali, a byli zawsze sobą: pamiętali o swoich marzeniach i o tym, że są tacy, którzy Wam z całego serca życzą ich spełnienia.

Do zobaczenia!

P.S. Dołączam w prezencie krótki opis moich Uczniów (Was), którego w całości z pamięci dziś niestety nie byłam w stanie przekazać.

 • Klaudia, Martyna, Estera - klasowe intelektualistki, utalentowane artystki, chyba na zawsze zapisały się w pamięci ich teatralne role: Telimena Martyny, Zosia Klaudii i Basia (z "Kamieni na szaniec") Estery. Ich piękny głos i gra ubarwialy wiele szkolnych i pozaszkolnych spotkań i uroczystości.
 • Dominika - mistrzyni karate, zaprezentowała nam ostatnio swoje możliwości na przeglądzie szkolnych talentów.
 • Patrycja - bez niej w klasie byłoby po prostu nudno, Patrycja potrafiła zaskakiwać...
 • Judyta - nasza klasowa "cicha woda", ale wyniki końcowe ze średnią powyżej 4.0
 • Karolina - niegasnąca "dusza" towarzystwa, miłość do wychowania fizycznego skomplikował jej uraz kolana. Przypomnę - po pokazowym skoku dla Pana Dyrektora przez nowego kozła w II klasie...
 • Natalia - skrupulatna, sumienna i niezastąpiona skarbnik klasy. Funkcję otrzymywała z powierzenia wychowawcy.
 • Bartek - nasza klasowa maskotka, bez której klasa nie byłaby klasą. Ostoja wiedzy historycznej.
 • Marysia - chyba już na zawsze pozostanie w naszej pamięci "Dziewczynką z zapałkami", w grudniu oczarowała nas wszystkich. A dla kontrastu dodam - miłośniczka literackich thrillerów.
 • Madzia - delikatna, dziewczęca, o oryginalnych zainteresowaniach i planach na przyszłość. Ale szczegóły w dalszej części programu...
 • Krystian - czyli "Krycha", skrzętnie ukrywał przed nauczycielami swoje intelektualne możliwości. Czy to tylko skromność?
 • Kamil - kolejna "cicha woda", ale zawsze konsekwentnie trwający przy swoim zdaniu i postanowieniu, jakiekolwiek by ono nie było.
 • Nikodem - chyba już od przedszkola na wojennej ścieżce z Bartkiem: "Proszę Pani, a on mnie pchnął, a on mi wrzucił piórnik do wody..." - to było jeszcze niedawno. Na balu brylował na parkiecie.
 • Milena - osoba, na której można polegać. Swoim urokiem osobistym zachwyciła w sztuce "Gdyby nie Ty, Warszawo".
 • Damian - kopia swego przyjaciela z ławki, chociaż chyba bardziej uparty. Zdolny matematyk o książęcej urodzie (aluzja do bajki!)

Pozdrawiam i całuję Was wszystkich - Dorota Pawlikowska-Gralla