banner

Podróże z Patronem

W dniach 28-29 sierpnia 2010r. odbyła się coroczna wycieczka do Warszawy, tym razem tematycznie związana z Rokiem Chopinowskim.

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2010r. powitaliśmy kolejny rok szkolny - gimnazjaliści o godz. 9.00, zaś uczniowie "podstawówki" o godz. 11.00. Pomiędzy obydwiema uroczystościami uczniowie, Nauczyciele i Rodzice spotkali się w wałdowskiej kaplicy na mszy św. inaugurującej rok katechetyczny.

Zarówno uczniów, jak i Pracowników Szkoły powitał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, zaś w imieniu Rodziców głos zabrała Pani Katarzyna Sikora. Krótki program artystyczny związany z powitaniem Szkoły oraz rocznicą wybuchu II wojny światowej przygotowali uczniowie klasy II SP pod kierunkiem Pani Renaty Jeziorowskiej.

Sport - LA

Ruszyła XII edycja "Grudziądzkich Czwartków Lekkoatletycznych". Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej będą rywalizować z uczniami innych szkół w następujących konkurencjach: biegi na 60m, 300m, 600/1000m, skoki w dal, wzwyż, piłeczka palantowa. W sezonie jesiennym spotykamy się na stadionie w Grudziądzu cztery razy: 09.09, 16.09, 21.09, 05.10. Najlepsi uczniowie będą reprezentować Grudziądz w Finale Ogólnopolskich Czwartków w miesiącu czerwcu w Warszawie. Do tej pory najlepsze wyniki osiągnęły uczennice klasy V w skoku w dal - Anna Kardas i Weronika Zasuń, zajmując X i XI miejsce.

Sport - biegi przełajowe

Sezon sportowy 2010/2011 rozpoczął się od zorganizowania w naszej Szkole Indywidualnych i Drużynowych Biegów Przełajowych. To już szósty rok, kiedy zajęliśmy się organizacją zarówno zawodów szczebla gminnego, jak i powiatowego, nie tylko w lekkiej atletyce, ale także w kolarstwie górskim. Uczniowie szkól podstawowych walczyli na dystansie 800/1000 m, natomiast młodzież gimnazjalna musiała pokonać dłuższy dystans - 1500/2000m. Nasze uczennice klasy V SP - Anna Kardas i Weronika Zasuń zajęły V i VI miejsce, co daje im awans do zawodów powiatowych w biegach przełajowych.

Rajd pieszy

25 września 2010r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XXI Rajdzie Pieszym "Pamięci Września 1939".

Sport - biegi sztafetowe

28 września 2010r. odbyły się w naszej Szkole kolejne zawody sportowe - drużynowe biegi sztafetowe. Naszą Szkołę reprezentowały dziewczęta klas V-VI SP. Okazało się, że poziom sprawności naszych dziewcząt jest tak wysoki, iż nie dały dziewczętom z innych szkół żadnych szans.

Rajd pieszy

2 października 2010r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w VII Rajdzie Pieszym "Święto Ziemniaka".

Sport - kolarstwo

4 października 2010r. walczyliśmy w Mniszku o Puchar Wójta Gminy Grudziądz w wyścigach kolarskich. Uczniowie Szkoły Podstawowej zajęli III miejsce w podsumowaniu drużynowym.

Sport - biegi sztafetowe

5 października 2010r. nasze "złote dziewczyny" ze Szkoły Podstawowej zajęły V miejsce na zawodach powiatowych w biegach sztafetowych.

Sport - piłka nożna

6 października 2010r. chłopcy z Gimnazjum zajęli II miejsce w turnieju piłki nożnej wygrywając dwa mecze, a jeden remisując.

Sport - kolarstwo

7 października 2010r. odbył się w Mniszku powiatowy wyścig kolarski. Nasi uczniowie z klasy V SP w składzie: Anna Kardas, Natalia Izdebska, Jesika Czerwińska, Dawid Groszewski, Dawid Sagan i Aleksandra Ziętarska w ogólnej klasyfikacji gmin wywalczyli I miejsce. Indywidualnie Ania zdobyła srebrny medal, Natalia zajęła IV miejsce, a Jesika VII.

Otrzęsiny gimnazjalistów

7 października 2010r. odbyły się otrzęsiny uczniów klasy I Gimnazjum. Organizatorami była klasa II G.

W tym roku organizatorzy postanowili, że otrząsani będą świnkami, zamiast - według dotychczasowych tradycji - kotami :). Na początku "pierwszacy" zostali pomalowani w barwach różu i czerwieni. "Świnkom" przygotowano rozmaite zadania do wykonania: jedzenie pysznego kisielu, przechodzenie przez "Drogę Męki", taniec - wraz z mistrzem tej sztuki, Bartkiem. Po wykonaniu zadań uczniowie klasy I Gimnazjum zostali oficjalnie pasowani przez Pana Dyrektora na gimnazjalistów.

Po otrzęsinach odbyła się dyskoteka szkolna, podczas której działała kawiarenka zorganizowana przez klasę III G.

Rajd pieszy

9 października 2010r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XXIV Mistrzostwach w Marszach na Orientację.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2010r. spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by świętować z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Mimo, iż dzień ten jest wolny od zajęć dydaktycznych - na scenie odbyła się i lekcja języka polskiego, i lekcja matematyki, a nawet zebranie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego - wszystko oczywiście w zabawnej konwencji.

Oprócz jesiennych kwiatów uczniowie przygotowali również dla Pracowników Szkoły muzyczne upominki.

JP2

15 października 2010r. uczniowie klasy VI SP pod przewodnictwem Pana Katechety Wojciecha Kubickiego i Pani Joanny Błędowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny z okazji 32 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Rajd pieszy

16 października 2010r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w III Jesiennych Manewrach Ekotona 2010.

Pasowanie "pierwszaków"

18 października 2010r. odbyło się uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów na uczniów naszej Szkoły. W uroczystości uczestniczyli Nauczyciele na czele z Wychowawczynią - Panią Anną Frela, Rodzice oraz koleżanki i koledzy ze starszych klas.

Uczniowie klasy I przygotowali krótki program artystyczny, udowadniając wszystkim obecnym, że w pełni zasłużyli już na miano Ucznia "Orszy". Następnie złożyli Ślubowanie, a Pan Dyrektor dokonał Pasowania. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Na zakończenie uczniowie wraz z Wychowawczynią i Rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

Sport - tenis stołowy

W dniach 18 i 19 października 2010r. w Małym Rudniku odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w tenisie stołowym. Nasi chłopcy z Gimnazjum zajęli IV miejsce, a dziewczęta III. Chłopcy ze Szkoły Podstawowej zakończyli zawody na III miejscu.

Konkurs artystyczny

23 października 2010r.w salach grudziądzkiego Muzeum wręczono 56 nagród w konkursie "Błogosławiona Juta z Chełmży - opiekunka ubogich". Do oceny jury dostarczono prawie 400 prac plastycznych, literackich i multimedialnych. Zwieńczeniem uroczystości było otwarcie wystawy, w czasie której młodzi artyści mogli z dumą prezentować swoje dzieła towarzyszącym im nauczycielom, opiekunom i rodzinom.

Z naszej Szkoły tytuł laureata konkursu otrzymał Piotr Jurek z klasy III G - zajął III miejsce w kategorii gimnazjalnej.

Rajd pieszy

23 października 2010r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w X Rajdzie Pieszym "Szlakiem Wojska Polskiego II RP".

Spotkanie z policjantem

26 października 2010r. odbyło się spotkanie uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej z przedstawicielem firmy Skanska oraz Policji. Goście przedstawili dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a dodatkowo zaprezentowali zagrożenia czyhające na osoby, które nieupoważnione wchodzą na teren wielkiej budowy drogi.

Wszystkie dzieci otrzymały opaski odblaskowe na rękę, a uczniowie klasy I - również przeciwodblaskowe kamizelki.

Święto Niepodległości

Biblio, Ojczyzno moja,

Biblio, moja ziemio polska (...)

Święto Odzyskania Niepodległości można uczcić w szkole akademią na długiej przerwie. Jednak w Zespole Szkół w Wałdowie Szlacheckim członkowie Koła Teatralnego Gimnazjum i szkolni chórzyści wraz ze swoimi opiekunami postanowili zaprosić na wspólne świętowanie wszystkich Przyjaciół Szkoły.

Coroczne, jesienne spotkania w gościnnych murach Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku stały się już swoistą tradycją. Zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem w środowisku.

9 listopada 2010r., przy komplecie gości, ze sceny płynęła piękna, choć nostalgiczna muzyka Chopina, przeplatana słowami poezji Romana Brandstaettera i Adama Mickiewicza. Tragiczna historia Polski i jej odwieczne marzenia o niepodległości oraz walka o wolność zostały zilustrowane historycznymi kadrami wielkich bohaterów: Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II oraz oficera z Katynia i warszawskich powstańców. Wszyscy oni włożyli wielki wysiłek i poświęcenie, a często oddali życie, za wolność, z której my możemy korzystać, za wartość dziś tak niedocenianą.

Po lirycznym programie młodzieży z Gimnazjum wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Wieczór upłynął w naprawdę miłej atmosferze i nie przypominał w niczym szkolnej akademii, a z pewnością pobudził w każdym z gości poczucie patriotyzmu i przywiązania do ojczystej historii.

Dyrektor Szkoły Krzysztof Sulerzycki złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego listopadowego wieczoru.

Dorota Pawlikowska-Gralla

Spotkanie radiowe

15 listopada 2010r. Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki wziął udział w dyskusji na antenie Radio Maryja.

Konkurs plastyczno - techniczny

19 listopada 2010r. rozstrzygnięto zorganizowany przez Pana katechetę Wojciecha Kubickiego konkurs "Najpiękniejszy Różaniec". Uczniowie klas I-V SP wykonali przepiękne różańce z kasztanów, jarzębiny, masy solnej, orzechów laskowych itp. Oto zwycięzcy konkursu:

 • I miejsce - Dawid Sagan z kl. V SP
 • II miejsce - Iga Wiklińska z kl. I SP
 • III miejsce - Kasia Wiśniewska z kl. III SP oraz Maciej Jaworski z kl. V SP
 • wyróżnienia
  • Kamil Maziarz, Kulczyk Sylwia, Justyna Kulczyk, Karolina Kałdowska z kl. II SP
  • Janicki Jakub z kl. III SP

Dzień Misia

25 listopada 2010r. z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbyła się impreza integracyjna dla uczniów klas I-IV Szkoły Podstawowej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Gościnnie bawiły się również dzieci z oddziału przedszkolnego w Rudzie.

Imprezę prowadzili uczniowie klasy III pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej. Uczestnicy zapoznali się z faktami dotyczącymi ustanowienia Światowego Dnia Pluszowego Misia, historią zabawki oraz postaciami różnych misiów z książek i bajek dla dzieci. Dzieci oglądały fragmenty filmów, śpiewały piosenki, tańczyły przy muzyce oraz brały udział w różnych konkursach. W przerwie zjadły śniadanie, zaś na koniec otrzymały "misiowe" światełka odblaskowe i żelki.

Andrzejki

25 listopada 2010r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV-VI SP i Gimnazjum.

W trakcie zabawy miał miejsce konkurs karaoke. Uczestnicy wystąpili w dwóch kategoriach:

 • z podkładem oryginalnym
  • I miejsce - Szymon Kamiński (VI SP),
  • II miejsce - Trio Nice Girl - Ewelina, Alina, Paulina (V SP),
  • wyróżnienie - Marta Adwent (I G)
 • z podkładem nieoryginalnym
  • I miejsce - Martyna Parteka (II G)
  • II miejsce - Klaudia Ciesielska (II G)
  • III miejsce - Marianna Przanowska (II G)

W turnieju wiedzy o konkursie karaoke zwyciężyła absolwentka naszej Szkoły - Daria Makowska. Poza nią udział wzięli: P. Wojciech Kubicki, Oliwia Sentkowska, Oktawia Szymańska i Paulina Żuchowska.

Tradycyjnie już funkcjonowała kawiarenka, którą tym razem zorganizowali uczniowie klasy I Gimnazjum wraz z Rodzicami.

Sport - kolarstwo

26 listopada 2010r. gościliśmy w naszej Szkole przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego z Warszawy, Panów: Mariana Więckowskiego - koordynatora ds. szkolenia młodzieży i Kamila Piaseckiego - asystenta.

W obecności szanownych Gości Panowie: Adam Sieczkowski - Wiceprezes ALKS STAL Grudziądz i Waldemar Chyliński - trener klubowy przekazali Szkole specjalistyczny sprzęt do treningu dla naszych młodych kolarzy.

Treningi chętnych uczniów z klas IV-VI SP odbywać się będą w naszej Szkole pod okiem instruktora sportu kolarskiego - p. Izabeli Tkaczyńskiej, a także dzięki uprzejmości klubu ALKS STAL na hali sportowej w Mniszku lub na Rządzu oraz na basenie.

Spotkanie autorskie

2 grudnia 2010r. uczniowie klas gimnazjalnych i VI SP spotkali się z poetą - Panem Januszem Kamińskim. Artysta przedstawił krótki monodram. Po występie chętnie odpowiadał na pytania uczniów dotyczące Jego pasji. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, wszyscy z zainteresowaniem słuchali poezji.

Sport - pływanie

2 grudnia 2010r. odbyły się zawody pływackie, kończącze uczestnictwo w nauce i doskonaleniu pływania, organizowanej przez GKP ORKA dla uczniów ze szkół z miasta i gminy Grudziądz. Udział w zawodach wzięli uczniowie naszej Szkoły: Julia Rożek, Paulina Kalinowska, Wiktoria Hapka, Radosław Rożek, Kacper Hapka, Dawid Sagan, Dawid Kalinowski, Katarzyna Wiśniewska i Dominika Hapka.

Na podium stanęły:

 • Dominika Hapka (klasa II G) - II miejsce (srebrny medal) w kategorii dziewcząt z klas I-III gimnazjum w kraulu na brzuchu oraz II miejsce (srebrny medal) w kategorii dziewcząt z klas I-III gimnazjum w kraulu na grzbiecie,
 • Katarzyna Wiśniewska (klasa III SP) - II miejsce (srebrny medal) w kategorii dziewcząt z klas I-III SP w kraulu na grzbiecie.

Prezentacje muzyczne

5 grudnia 2010r. w Wąbrzeźnie odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej "Rozśpiewane Dzieciaki". Wzięły w nim udział uczennice klasy II Gimnazjum:

 • Klaudia Ciesielska (piosenka "Zło"),
 • Martyna Parteka (piosenka "Miasteczko cud") - II miejsce.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

6 grudnia 2010r. podczas konkursu uczestnicy recytowali wiersze Ludwika Jerzego Kerna - mistrza mądrego humoru.

Rajd pieszy

11 grudnia 2010r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XVIII Rajdzie Pieszym "Zakończenie Sezonu 2010".

Wigilia w UG

21 grudnia 2010r. w Urzędzie Gminy Grudziądz odbyła się uroczystość świąteczna, którą uświetnili swoim występem uczniowie naszej Szkoły.

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2010r. odbyła się szkolna uroczystość świąteczna.

Najpierw uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach, przy stołach, na których oprócz słodkości pojawiła się też tradycyjna wigilijna zupa grzybowa.

Później wszyscy spotkali się, by obejrzeć jasełka, przygotowane przez uczniów klasy IV SP pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego oraz wspólnie śpiewać kolędy, intonowane przez zespół wokalny pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej. Na zakończenie Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył życzenia uczniom i ich Rodzicom oraz Pracownikom Szkoły.

Karnawał z Majką

13 stycznia 2011r. uczniowie z klas I-IV SP pod opieką Wychowawców udali się do grudziądzkiego Teatru na koncert Majki Jeżowskiej. Zabawa była fantastyczna - wspólnie z artystką dzieci śpiewały i tańczyły.

Koncert świąteczny

13 stycznia 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się świąteczny koncert, zorganizowany przez Szkolne Koło Teatralne pod kierunkiem Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego.

Impreza rozpoczęła się koncertem kolęd w wykonaniu chóru "Tibi Mariae" pod dyrekcją Pani Małgorzaty Gołuńskiej-Michna. Pieśni przeplatano poezją autorstwa jednej z Pań z chóru w wykonaniu członków Koła Teatralnego.

Po krótkiej przerwie miał miejsce recital piosenek świątecznych w wykonaniu wokalistek ze Studia Pana Zbigniewa Poliszczuka, wśród których występowała również uczennica naszego Gimnazjum - Martyna Parteka.

Impreza została uświetniona poczęstunkiem, przygotowanym przez Radę Rodziców.

Prezentacje muzyczne

19 stycznia 2011r. odbył się VI Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych w Małym Rudniku. Naszą Szkołę reprezentowały Klaudia Ciesielska i Martyna Parteka z klasy II Gimnazjum. Śpiewały odpowiednio pieśni: "Maleńka miłość" i "Kolęda żeglarska".

Dzień Babci i Dziadka

Jak co roku, 21 stycznia 2011r., odbyło się uroczyste spotkanie z Babciami i Dziadkami z okazji Ich święta. Uczniowie klas I-III SP zaprezentowali się artystycznie przed Seniorami, przygotowani do występu przez wychowawczynie. Tradycyjnie Babcie i Dziadkowie zostali poczęstowani kawą i słodkościami.

Po raz pierwszy w imprezie uczestniczyli również gimnazjaliści. Uczniowie klasy II G w ramach warsztatów teatralnych pod kierunkiem Pani Doroty Gralla przygotowali scenografię i udźwiękowienie przedstawienia klasy II SP.

Prezentacje muzyczne

22 stycznia 2011r. w Kowalewie Pomorskim odbył się XIII Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Martyna Parteka (II G) zdobyła tam I nagrodę w kategorii wiekowej 11-16 lat.

Przedstawienie "belferskie"

18 lutego 2011r. w GOK w Małym Rudniku odbyło się niecodzienne przedstawienie. Tym razem na scenie wystąpili nauczyciele z programem artystycznym pt. "Podwieczorek przy mikrofonie czyli co nam w duszy gra". Oprawę muzyczną zapewnił Przyjaciel Szkoły - Pan Zbigniew Poliszczuk wraz z Panią Joanną Błędowską. Gościnnie wystąpił absolwent - Adrian Wiśniewski.

Ideą zorganizowania imprezy było zebranie funduszy, by wspomóc uczniów podczas tegorocznych wyjazdów biwakowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji imprezy - Panu Zbigniewowi Poliszczukowi, pracownikom GOK w Małym Rudniku za udostępnienie i przygotowanie sali, Pani Joannie Dulczewskiej za wykonanie dekoracji oraz Rodzicom, którzy zajęli się przygotowanym poczęstunkiem.

Pasowanie na czytelników

24 lutego 2011r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klas V i VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przedstawili krótki montaż o książkach. Uczniowie klasy I SP złożyli przyrzeczenie, zaś pasowania dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Marcel Tkaczyński podpisał w imieniu świeżo przyjętych czytelników zobowiązanie, iż przestrzegać będą zasad obowiązujących w bibliotece szkolnej oraz szanować książki.

Bal karnawałowy

24 lutego 2011r. odbyła się w Szkole zabawa karnawałowa. Najmłodsi bawili się od godziny 16-tej, najstarsi, wraz z przybyłymi absolwentami, bawili się do 20.30.

W pierwszej części imprezy zostali wybrani Królowa i Król Balu: Julia Paprotna z oddziału przedszkolnego oraz Krzysztof Florczyk z klasy I SP. Wyróżnienie otrzymał Sylwester Bugajak z klasy V SP za niecodzienny strój Avatara głównego bohatera znanego filmu.

Rajd pieszy

26 lutego 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XX Zimowej Imprezie na Orientację Ekotona.

Spotkanie autorskie

3 marca 2011r. Szkołę odwiedziła Pani Krystyna Borucińska - grudziądzka poetka. Uczniom klas I-VI SP Pani opowiedziała o Fryderyku Chopinie, czytając również swoje wiersze.

Rajd pieszy

5 marca 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XLII Rajdzie Wielodyscyplinowym "Grudziądz wolny".

Dzień Kobiet

8 marca 2011r odbyła się dyskoteka z okazji Święta Kobiet. Wszyscy bawili się wspaniale, mimo braku kawiarenki. Odbyło się także parę konkursów, które poprowadzili Karolina (II G) i Piotr (III G). W ramach niespodzianki dla naszych dziewczyn zaśpiewała "gwiazda światowego formatu"... :)

Rajdy piesze

12 marca 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w III rundzie Pucharu Ekotona 2011, natomiast 19 marca 2011r. w połączonych w jeden X Pieszym Rajdzie Gwiaździstym "Szlakiem Mikołaja Kopernika" i XII Rajdzie Pieszym "Powitanie Wiosny".

Powitanie wiosny

21 marca 2011r. odbył się "Wiosenny kabareton". Występujących uczniów oceniali zarówno uczniowie, jak i grono pedagogiczne. Zabawne scenki i skecze przedstawili:

 • Paweł Szewa i Radosław Kwiatkowski (V SP) - "Pechowy syn, szczęśliwa córka", "Leniwy dyrektor";
 • Bartosz Franczak (V SP) - "Spokojny człowiek" - Nagroda Dyrektora Szkoły;
 • Wiktoria Hapka, Kesja Kępińska, Agata Wiśniewska, Julita Szymańska (III SP) - "Pan Zygmunt i kot" - wyróżnienie;
 • Dominik Załęski i Kamil Simson (III SP) - "Rozmowa ufoludków";
 • Bartosz Mulawka (II G) - dowcipy - wyróżnienie;
 • Mikołaj Gralla, Jakub Rynkowski, Andrzej Kwiatkowski (I G) - "U dentysty" - Nagroda Publiczności.

Poza konkursem wystąpili uczniowie klasy I SP z wierszowaną scenką "Idzie wiosna pomalutku..." oraz Wiktoria Radacka (I SP), której wiersz o wiośnie odczytał Pan Dyrektor.

Tydzień wcześniej w Szkole został ogłoszony konkurs plastyczny "Idzie Pani Wiosna". Do komisji konkursowej wpłynęło wiele prac. Podczas spotkania w pierwszy dzień wiosny zostały ogłoszone wyniki konkursu:

 • I miejsce - Katarzyna Wiśniewska (III SP);
 • II miejsce - Paweł Beiger (II SP);
 • III miejsce - Amelia Nalaskowska (I SP), Martyna Jabłońska (II SP), Wiktoria Hapka (III SP);
 • wyróżnienia - Kamil Simson (III SP), Karolina Różyńska (II SP), Zuzanna Rejowska (I SP), Kacper Skowroński (III SP), Krzysztof Florczyk (I SP).

Spotkanie zakończyła Karolina Różyńska (II SP), która przepięknie zaprezentowała wiosenną opowieść o Bambi.

Sport - tenis stołowy

W dniach 22 i 23 marca 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. W turnieju tym uczniowie naszej Szkoły zajęli czołowe, punktowane miejsca:

 • Damian Ząbek z klasy I G - II miejsce,
 • Sebastian Ząbek z klasy VI SP - III miejsce,
 • Karolina Laskowska z klasy II G - III miejsce.

Świeżo malowane

24 marca 2011r. odbył się Gminny Konkurs Plastyczny.

W teatrze "na lodzie"

25 marca 2011r. grupa uczniów i rodziców wyjechała do Gdańska, by obejrzeć przedstawienie "Calineczka" w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie.

Gminny Konkurs Recytatorski

2 kwietnia 2011r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, poprzedzony eliminajami szkolnymi.

Wycieczka szkolna

5 kwietnia 2011r. chętni uczniowie wybrali się na "zaległą" wycieczkę do Torunia - obejrzeli film w kinie oraz spędzili czas w mini aqua-parku.

Konkurs przedmiotowy

Uczeń klasy III Gimnazjum, Michał Frela, został laureatem dwóch wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z historii oraz wiedzy o społeczeństwie pt. "Konstytucje polskie - tradycja i współczesność". 7 kwietnia 2011r. podczas gali w Toruniu Michał odebrał nagrodę z rąk Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty.

(Materiał filmowy udostępniony dzięki uprzejmości Telewizji Kablowej Toruń)

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

9 kwietnia 2011r. odbył się powiatowy etap Krajowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, poprzedzony eliminajami gminnymi, które miały miejsce 28 marca 2011r.

Rajd pieszy

9 kwietnia 2011r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XI Rajdzie Pieszym "Wiosna w przyrodzie".

Poranek Wielkanocny

18 kwietnia 2011r. odbył się w Szkole Poranek Wielkanocny, przygotowany przez Koło Teatralne Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Obejrzeliśmy również Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów klasy IV SP, przygotowane przez Pana Wojciecha Kubickiego.

JP2

Z okazji zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II - 29 kwietnia 2011r. w Szkole miała miejsce uroczystość przygotowana przez uczniów klasy III Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych na boisku szkolnym odbył się mecz piłki nożnej, w którym oprócz chętnych uczniów wzięli udział również Panowie Krzysztof Sulerzycki i Piotr Dulczewski.

Wieczorem odbyło się przy ognisku spotkanie Nauczycieli i uczniów z Księdzem Proboszczem Markiem Kamińskim. Wszyscy obecni uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim.

Ocalic od zapomnienia

W dniach w 28-29 kwietnia 2011r. uczniowie naszej Szkoły pracowali w ramach akcji "Bo tak trzeba...".

Sport - LA

10 maja 2011r. uczniowie Szkoły Podstawowej walczyli na Stadionie Olimpii w trójboju i czwórboju LA. Uczennice klas V-VI zajęły bardzo dobre II miejsce. Chłopcy z klasy IV po końcowej klasyfikacji zajęli IV miejsce, a starsi z klas V-VI zakończyli rywalizację na V miejscu.

11 maja 2011r. również na stadionie w Grudziądzu odbyła się Gimnazjada w LA. Uczniowie naszej Szkoły zajęli czołowe miejsca w biegu na 100m, 300m, w skoku wzwyż, pchnięciu kulą. Najlepiej wypadł Dawid Ryba (III G), który został Mistrzem Gminy Grudziądz w biegu na 100m, 300m oraz Kamil Stempski (III G), który zajął III miejsce w skoku wzwyż. W pchnięciu kulą Sebastian Pawski (III G) zajął IV m, a Grzegorz Look (I G) w skoku wzwyż - miejsce IV.

Piknik Ekologiczny

19 maja 2011r. odbył się XV Gminny i IX Powiatowy Piknik Ekologiczny.

Sport - LA

19 maja 2011r. na stadionie Olimpii w Grudziądzu odbyły się zawody powiatowe w LA. Naszą Szkołę reprezentowali: Andrzej Kwiatkowski z kl. I G oraz Dawid Ryba, Adam Kwiatkowscy Kamil Stempski z kl. III G. Najlepiej wypadł Dawid Ryba, który w biegu na dystansie 300m zajął I miejsce i został Mistrzem Powiatu. Sztafeta szwedzka, w skład której także wchodził, zajęła II miejsce.

Sport - kolarstwo

23 maja 2011r. w naszej Szkole odbył się gminny wyścig kolarski MTB, w którym nasi uczniowie z klasy V SP zajęli czołowe, punktowane miejsca. Na podium znaleźli się: Anna Kardas, Dawid Sagan, Jesika Czerwińska, Nikola Różyńska. W klasyfikacji ogólnej wszystkich szkół SP nasi uczniowie znaleźli się na I miejscu, pokonując przeciwników znaczącą ilością punktów.

24 maja 2011r. w Mniszku odbył się kolejny wyścig, tym razem rangi powiatowej. Nasi uczniowie (10 uczniów z klas IV-VI) kolejny raz wykazali się sprawnością, zajmując w klasyfikacji gmin również I miejsce.

Biwak szkolny

W dniach 25-27 maja 2011r. uczniowie klasy II SP pod opieką Pani Renaty Jeziorowskiej wraz z grupą uczniów ze szkoły w Małym Rudniku przebywali na biwaku szkolnym w Trójmieście.

Pierwszego dnia pobytu dzieci zwiedziły ogród zoologiczny w Gdańsku - Oliwie.

Drugiego dnia dzieci uczestniczyły w rejsie statkiem pirackim po Zatoce Gdańskiej oraz spacerowały po Skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie zakupiły pamiątki.

Trzeciego dnia dzieci weszły na latarnię morską w Sopocie, spacerowały po molo, a także ponownie przebywały w Gdańsku - Oliwie, gdzie zwiedziły Park Oliwski im. Adama Mickiewicza oraz wysłuchały koncertu organowego w Katedrze.

Oczywiście nie zabrakło również czasu na zabawę na plaży i kąpiel morską, m.in. w Gdańsku - Orłowie.

Święto Szkoły '2011

26 maja 2011r. odbyła się oficjalna część Święta Szkoły, 28 maja 2011r. w Centrum Kultury "Teatr" w Grudziądzu - część artystyczna, a 31 maja 2011r. na boisku sportowym przy GOK w Małym Rudniku - impreza sportowa.

Spotkanie artystów szkolnych

3 czerwca 2011r. odbyło się spotkanie młodych artystów, występujących w szkolnym przedstawieniu "Pan Tadeusz". Reżyserzy - Pani Dorota Gralla i Dyrektor Krzysztof Sulerzycki - przygotowali dla uczniów miłą, słodką niespodziankę.

Lednica '2011

4 czerwca 2011r. uczniowie naszej Szkoły pod opieką Pań: Izabeli Tkaczyńskiej i Justyny Stopikowskiej oraz Pana Wojciecha Kubickiego uczestniczyli w uroczystościach na Polach Lednickich.

Biwak szkolny

W dniach od 8 do 10 czerwca 2011r. uczniowie z klas III-VI Szkoły Podstawowej przebywali w ośrodku "Leśna Polana" w Mikołajkach na biwaku szkolnym. W programie pobytu znalazły się dwie wizyty w parku wodnym "Tropikana" oraz zwiedzanie i zabawa w Parku Miniatur Zabytków Warmii i Mazur w Gierłożu. Ponadto uczniowie spędzili czas na grach i zabawach na terenie ośrodka oraz dyskotece, zorganizowanej przez DJ-ów z klasy VI.

Dodatkową, zupełnie nie zaplanowaną atrakcją był powrót z miasteczka do ośrodka w ulewnym deszczu, kiedy zaskoczyła ich burza :)

Wycieczka szkolna

11 czerwca 2011r. uczniowie klasy I SP wraz z dziećmi z Przedszkola w Wałdowie Szl. spędzili kilka godzin na zabawie w Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park w Bydgoszczy.

Pożegnania nadszedł czas...

21 czerwca 2011r. odbyło się pożegnalne spotkanie uczniów klasy III Gimnazjum i ich Rodziców z gronem pedagogicznym. Obecni obejrzeli prezentację filmową, obrazującą przebieg lat szkolnych uczniów tej klasy, przygotowaną przez Piotra Jurek i Kamila Stempskiego. Wychowawca, Pan Piotr Dulczewski wraz z Panem Dyrektorem wręczyli listy gratulacyjne Rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu.

Zakończenie roku szkolnego

22 czerwca 2011r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011.

O godz. 9.00 zebrali się uczniowie Gimnazjum.

Na wstępie dokonano przekazania Sztandaru Szkoły nowemu Pocztowi Sztandarowemu. W jego skład weszli absolwenci Szkoły Podstawowej: Aneta Biernacka, Sandra Ryznar i Jakub Jagielski.

Głos zabrali Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, ksiądz Jerzy Pawłowski oraz przedstawicielka Rady Rodziców - Pani Banaś, gratulując uczniom wyników pracy oraz życząc wszystkim pogodnych wakacji.

Następnie wychowawcy wraz z Panem Dyrektorem wręczyli świadectwa i nagrody uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu.

Pani Izabela Tkaczyńska wręczyła nagrodę uczniowi klasy III, Dawidowi Ryba, który osiągnął najwyższe wyniki w sporcie.

Na zakończenie dotychczasowy Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Piotr Jurek oficjalnie przekazał obowiązki nowej Przewodniczącej - Martynie Parteka.

W części artystycznej uczniowie klasy II pożegnali absolwentów piosenką oraz wręczyli im bukieciki kwiatków.

Witam Państwa na zabawie. Pozwólcie, że Wam przedstawię

klasę trzecią, która dziś opuszcza nas.

Po dziewięciu latach męki doczekali się piosenki,

która zilustruje ten stracony czas.

Raz pod wozem, raz na wozie - tak się żyje w banderozie,

którą czasem w telewizji szkołą zwą.

Dzisiaj żyjesz, jutro gnijesz, każdą piątkę w mig opijesz -

to wyrazić dzisiaj pragnę piosnką tą.

Bez wyrostka Kamil Stempski stał się dużo bardziej męski.

Dawid Ryba pięknym przystojniakiem jest.

Choć się Jurek bardzo trudził, makijażu nie wyłudził,

ale przecież liczy się szlachetny gest.

Raz pod wozem, raz na wozie...

Magda się z Pyrzochem włóczy i dlatego źle się uczy.

Stanisławska wciąż Małego odpycha,

a Natalia się farbuje, wszystkim dekold pokazuje

i Dyrektor z uwagą na nią czyha.

Raz pod wozem, raz na wozie...

Pawdzior nosi buty z "najek", Frelek nie chce palić fajek,

chociaż Patryk - Jażem namawia go wciąż.

Zygmunt klei samoloty, Adwent gada wciąż głupoty,

a z Łukasza będzie bardzo dobry mąż.

Raz pod wozem, raz na wozie...

"Dwa i pół" Kwiatkowi styka, no a Marta z Tomkiem bryka.

Izabela ogromnym kujonem jest.

Kasia Ani chce dać w pyska, a Amelia zdrowiem tryska

i w ogóle klasa trzecia jest the best.

W świat dorosły dziś wkraczacie, nowe życie zaczynacie,

z tego względu niech się dobrze wiedzie Wam.

Żyjcie w zdrowiu i miłości, bądźcie, kurde, ludzie prości

i niech żaden z Was nie skończy w jednej z bram.

Uczniowie klasy III zaprezentowali remake przedstawienia z 2004r. - "Ananasy z naszej klasy".

O godz. 11.00 zebrali się uczniowie Szkoły Podstawowej.

Uroczystość poprowadziła nowo wybrana Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Martyna Parteka, zaś Piotr Jurek pożegnał się z młodszymi koleżankami i kolegami.

Podczas części oficjalnej nastąpiło wręczenie świadectw i nagród uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Nagrodę za najlepsze osiągnięcia sportowe otrzymała uczennica klasy VI - Nikola Różyńska.

W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy V i VI z utworami, które wcześniej przygotowywali na gminny przegląd artystyczny pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej, zaś uczniowie klasy III zaprezentowali inscenizację pt. "Kim będę".

Biwak szkolny

Nasi gimnazjaliści w tym roku powitali wakacje na szkolnej wycieczce. Dzięki temu, że zajęcia szkolne już się zakończyły, mogliśmy sobie pozwolić na dłuższy, bo aż 6-dniowy wyjazd. Czekała nas, co prawda, długa podróż, ale w piękne miejsca, których większość z nas jeszcze nie znała.

I tak już piątkowy poranek 24 czerwca witaliśmy przed cudownym obrazem na Jasnej Górze. Był to nasz pierwszy dłuższy postój, kiedy mogliśmy również przespacerować się po wałach okalających częstochowski klasztor. Był to dobry początek tego dnia i całego wyjazdu, gdzie tak właściwie, co prawda bez takiego założenia, stąpaliśmy po śladach naszego wielkiego Rodaka - Jana Pawła II. Kolejnym miejscem, które zawsze nam się kojarzy z Papieżem - Polakiem, są oczywiście Wadowice.

W tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.

Małe, urokliwe miasteczko, już nie ciche, dzięki turystom zwiedzającym miejsca i uliczki, które przemierzał mały Karol Wojtyła. W wadowickiej bazylice odnaleźliśmy chrzcielnicę i miejsce, do którego tak wielką wagę przywiązywał nasz Papież. Niestety dom rodzinny Wojtyłów jest w tym roku w remoncie, dlatego pamiątki i cała wystawa pt. "Skarb mojego życia" jest przeniesiona do Domu Kultury, który znajduje się nieopodal. Można tam zobaczyć replikę mieszkania, w którym się urodził i spędził dzieciństwo Karol Wojtyła. Na wystawie są zebrane zarówno domowe sprzęty, jak i np. szkolne świadectwa gimnazjalne Karola czy narty, na których zjeżdżał Papież. Pobyt w Wadowicach należało oczywiście uwieńczyć słodkością z cukierni na rynku. Większość z nas wybrała, jakżeby inaczej, legendarną papieską kremówkę.

Niedaleko Wadowic znajduje się wyjątkowe miejsce. Wyjątkowe poprzez swoją urodę i piękne osadzenie w górzystym krajobrazie, ale także przez bogatą historię, jak również fakt, że znajduje się na liście UNESCO. Dla nas jednak największe znaczenie miała świadomość, że było to miejsce ukochane przez Lolka, później księdza, biskupa i kardynała - Karola Wojtyłę, aż w końcu Papieża Jana Pawła II. Kalwaria Zebrzydowska - tu właśnie w młodości zawierzył swoje życie i powołanie Maryi i tu, co jest znamienne i co podkreślają zakonnicy, odprawił ostatnią mszę świętą w Ojczyźnie w czasie pielgrzymki do Polski w 2002 r. Piękny klasztor Bernardynów okalają dróżki kalwaryjskie, których niestety nie mogliśmy osobiście przemierzyć. Podziwialiśmy za to te miejsca w czasie prezentacji przez naszą panią przewodnik makiety przedstawiającej obszerny teren klasztoru.

Kalwaria znajduje się niedaleko Krakowa, a więc już nieco strudzeni udaliśmy się do schroniska na posiłek i wypoczynek, na który na pewno zasłużyliśmy tego dnia po nocnej podróży. Wieloosobowe pokoje sprzyjały kontaktom towarzyskim, a więc o słodkim lenistwie nie było wręcz mowy:) Poza tym być w Krakowie i bezczynnie czekać na kolejny dzień? Strata czasu, dlatego większość grupy jeszcze wieczorem wybrała się na przywitanie z krakowską starówką. Po drodze zatrzymaliśmy się na ulicy Franciszkańskiej, pod oknem Jana Pawła II, z którego podczas każdego pobytu w tym mieście Papież pozdrawiał zebraną tu młodzież. Weszliśmy też do znajdującego się tuż obok kościoła św. Franciszka z Asyżu. Nastrój w trakcie naszego krótkiego zwiedzania tworzył chór, który akurat tam koncertował. Naszą uwagę skupiły malowidła i witraże projektu Stanisława Wyspiańskiego, a także znajdująca się w bocznej kaplicy replika całunu turyńskiego. A potem zauroczyliśmy się krakowskim rynkiem, który nawet, a może zwłaszcza, o tak późnej porze tętnił życiem. Z różnych stron dobiegała muzyka ulicznych grajków, można było podziwiać popisy taneczne przed Sukiennicami albo zrobić sobie zdjęcie z jednym z Mimów obleganych przez turystów. Atrakcji na pewno nie brakowało. Chociaż byli wśród nas i tacy, którzy ponad lody u Wencla zawsze przedkładają frytki w Mc Donaldzie :)

Na sobotę zaplanowany był wyjazd do Wieliczki. W związku z tym już o 9.20 grupa stawiła się w kopalni soli - gotowa do zejścia pod ziemię. Trzygodzinne zwiedzanie obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego obfitowało w wiele atrakcji. Do niespotykanych w skali światowej należą obiekty sztuki górniczej reprezentowane przez rzeźby w soli i całe kaplice podziemne z bogatym wystrojem wnętrz. Największe wrażenie na wszystkich wywarła oczywiście Kaplica Św. Kingi. Z zapartym tchem obejrzeliśmy też niezwykły spektakl świateł. Mogliśmy poznać legendę związaną ze świętą Kingą oraz solne rzeźby. Na końcu pamiątkowe zdjęcie i... na powierzchnię.

Tego dnia odwiedziliśmy jeszcze jedno miejsce ważne dla Polaków - Wawel. Nasze zwiedzanie ograniczyliśmy ze względów obiektywnych do najważniejszych miejsc. Należy do nich niewątpliwie Katedra Wawelska. Było to miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków. Pochowani tu są św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie, wielcy wodzowie i wieszcze narodowi, a także prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską. Nie sposób wymienić tu wszystkich zabytków i miejsc godnych pamięci znajdujących się w katedrze i na całym Wawelu, bo każdy metr kwadratowy to świętość historii, pośród której przyszło nam przebywać. I wcale nie chodzi o to, aby znać te miejsca na pamięć, ale aby mieć w sobie świadomość tej świętości. Czy udało nam się obudzić w sobie szacunek dla tych wartości? To z pewnością kwestia indywidualna i też... różne odpowiedzi moglibyśmy usłyszeć.

Prawdziwym turystom wystarczy chwila na regenerację sił. Tak też grupa prawdziwych wycieczkowiczów późnym popołudniem wybrała się pod opieką pana Dyrektora i pana Piotra Dulczewskiego na stadion klubu piłkarskiego - Wisła. To, co wydawało się niemożliwe, dzięki przebojowości opiekunów, stało się faktem, gdy gimnazjaliści z Wałdowa zasiedli na piłkarskich trybunach. Po tym niewątpliwym wyczynie wszyscy udali się w kierunku nadwiślańskich Błoni, gdzie odbywał się koncert "Wianki 2011". Jednak nie przypadł nikomu do gustu, dlatego wszyscy obrali już sprawdzone i chyba najatrakcyjniejsze dla nas o tej wieczornej porze miejsce - krakowski Rynek. Niepowtarzalny klimat urzeka tu wszystkich i to nic, że od czasu do czasu kapie trochę z nieba:)

A niedziela była typowo krakowska. Dzień rozpoczęliśmy mszą w Kościele Mariackim. Zajęliśmy miejsca blisko Ołtarza Wita Stwosza, który dzięki temu mogliśmy podziwiać całą godzinę. Co niektórzy z miejsc honorowych, gdyż co zapobiegliwsi zasiedli w zabytkowych stallach. Myślę, że wszyscy doszli do wniosku, iż to miejsce jest w Polsce jednym z najpiękniejszych zabytków sakralnych. Z wieży mariackiej tegoż kościoła w południe rozlega się hejnał, który płynie na cztery strony świata. Oczywiście z zadartą głową wypatrywaliśmy ze skupieniem złotej trąbki hejnalisty w małych okienkach na wieży. Spacerkiem przemierzaliśmy zabytkowe uliczki, docierając do Bramy Floriańskiej, później Collegium Maius. Jest to najstarsza polska uczelnia, po której dziedzińcu stąpali tacy Polacy jak Mikołaj Kopernik czy Jan Kochanowski. Kraków żegnaliśmy na krakowskim Kazimierzu - dawnej dzielnicy żydowskiej. Poznaliśmy historię i niepowtarzalny klimat tego miejsca w czasie zwiedzania Synagogi i Kirkutu (żydowskiego cmentarza).

Jednakże największe wrażenie na wszystkich tego dnia, a może i w ciągu całej wycieczki, wywarł Tyniec - najstarsze opactwo Benedyktynów. Po opactwie oprowadził nas i ciekawie o nim opowiedział brat Joachim. Do końca nie byliśmy pewni, czy uda się zrealizować ostatni punkt programu i pobytu w Tyńcu, a mianowicie spotkanie z Ojcem Leonem Knabitem. To postać znana chyba wszystkim, ikona tynieckich Benedyktynów. Jego popularność w ogóle nas już nie zadziwia od momentu, kiedy mieliśmy szczęście poznać go osobiście. 81-latek o radosnym usposobieniu młodzieńca, to chyba najkrótsza i i najbardziej trafna charakterystyka jego osobowości, która dosłownie zahipnotyzowała naszą młodzież. Zresztą nie tylko... W czasie spotkania na dziedzińcu dołączały do nas inne osoby, tak więc grupa słuchaczy się stopniowo rozrastała. Aż żal było się żegnać - mamy nieśmiałą nadzieję na dalsze kolejne spotkania...

Wieczorem byliśmy już w górach. Bańska Niżna przywitała nas słoneczną pogodą i daliśmy się zwieść pozorom, snując ambitne plany górskich wędrówek. W poniedziałek tak właściwie słońce pojawiało się od czasu do czasu na niebie, a my przemierzaliśmy tatrzańskie szlaki, większość z nas poznawała po raz pierwszy uroki gór, które są piękne, ale nie zawsze łaskawe dla turysty - mam tu na myśli szybko zmieniającą się aurę pogodową. Z naszym przewodnikiem, panem Józefem Gąsienicą-Giewontem, zwiedziliśmy Kalatówki i zdobyliśmy... Sarnią Skałkę, skąd już niedaleko było na Giewont. My zadowoliliśmy się ścieżką nad reglami i Doliną Białego - zresztą bardzo uroczą. Natomiast we wtorek mieliśmy udać się na prawdziwą górską wyprawę. Niestety udało nam się zrealizować tylko jej początek - wjazd na Kasprowy Wierch, a widok ze szczytu na polskie i słowackie Tatry miał wzbudzić prawdziwy podziw w oczach młodzieży, niestety efekt był zupełnie odwrotny. Na górze okazało się, że nie widać nic poza mgłą, że promienie słoneczne nie spływają po okolicznych szczytach, a z nieba płynie jedynie deszcz i w dodatku nieźle wieje. Jedynie pytanie, które nas nurtowało, to jak stąd zejść. Najlepszą odpowiedź odnalazł pan Piotr, który zjechał z powrotem kolejką z Izą, która zasłabła. Wiemy, że pan Piotr bardzo to przeżył, gdyż to największy entuzjasta gór, jakiegokolwiek poznaliśmy. Myślę, że płakał razem z deszczem (ze szczęścia :) )

A my stworzyliśmy naprawdę piękny krajobraz, wśród górskiej mgły było słychać trzepot kolorowych, foliowych peleryn, które mieli na sobie uczestnicy wycieczki. A wszyscy byli bardzo zdyscyplinowani, idąc grzecznie gęsiego i bez żadnego marudzenia - aż miło. Gdy już oswoiliśmy się z tym, że nie uda się uratować żadnej suchej nitki mimo tych urokliwych mundurków, humory też się poprawiły. W końcu kiedyś musi przestać padać. No cóż, szkoda tylko, ze nie było stać nas na podziwianie widoków, gdyż wszyscy byli skupieni na omijaniu co większych kałuż. Jednak najintensywniejsze przeżycia, pozostają najwyraźniej w naszej pamięci, tak więc będzie co wspominać. Zresztą tego dnia za wszelkie wcześniejsze niewygody była nietuzinkowa nagroda - 2,5 godziny w termach. Co prawda znowu woda, ale jakże przyjemnie...

Po krótkiej (zielonej) nocy, gdzie spacerom i poszukiwaniom zgub nie było końca, nastał ostatni dzień wycieczki. Niebo znowu płakało, chociaż może tym razem z powodu naszego wyjazdu? W każdym bądź razie na końcu postanowiliśmy zahaczyć o Krupówki, deptak w Zakopanem. A więc był czas na zakup pamiątek i na czekoladę z szarlotką. Po kiełbasce z rożna pożegnaliśmy się z niezwykle gościnnymi gospodarzami z Bańskiej Niżnej: panią Zosią i panem Staszkiem. Myślę, że wielu z nas chciałoby jeszcze wrócić właśnie w to miejsce. Można mieć też nadzieję, że spośród tych miejsc, które odwiedziliśmy w ciągu całej eskapady, każdy znalazł takie, które szczególnie przypadło mu do serca i które chciałby jeszcze kiedyś odwiedzić. Życzymy Wam tego, a innych zachęcamy do organizowania ciekawych wakacyjnych wycieczek - tak też można odpoczywać!!!

Dorota Pawlikowska-Gralla