banner

Rozpoczęcie roku szkolnego

2 września 2013r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

Uczniów i grono pedagogiczne powitali kolejno Przewodniczący Samorządów Uczniowskich Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Oczywiście nie zabrakło słów powitania ze strony Pana Dyrektora oraz przedstawicielki Rodziców - Pani Renaty Wiśniewskiej i Księdza Jerzego Pawłowskiego.

Krótkie montaże słowne zaprezentowali: dla SP - uczniowie klasy II pod kierunkiem Pani Iwony Maciulewicz o pożegnaniu wakacji, zaś dla Gimnazjum - członkowie Koła Teatralnego pod kierunkiem Pani Doroty Pawlikowskiej-Gralla o rocznicy Września 1939r. i Janie Pawle II.

Wycieczka szkolna

6 września 2013r. w godzinach popołudniowych odbyła się wycieczka rowerowa klasy I Gimnazjum wraz z wychowawcą Izą Tkaczyńską. Uczniowie jechali pobliskimi lasami nad Jezioro Rudnik, gdzie spędzili czas na grach i zabawach rekreacyjnych, a następnie zażywali kąpieli w jeziorze.

Sport - biegi przełajowe

16 września 2013r. nasza Szkoła była organizatorem Gminnych Biegów Przełajowych szkół podstawowych oraz gimnazjów. Wśród dziewcząt ze Szkoły Podstawowej I miejsce zajęła Karolina Różyńska (kl. V), a trzecie Julita Szymańska (kl. VI). Dziewczęta z Gimnazjum również stanęły na podium: Nikola Różyńska (III G) - I miejsce, Anna Kardas (II G) - III miejsce. Wymienione uczennice wraz z uczniami, którzy zajęli do VII miejsca będą reprezentować gminę Grudziądz na zawodach powiatowych.

Sport - kolarstwo

18 września 2013r. byliśmy współorganizatorami Gminnego Wyścigu Kolarskiego. W zawodach brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej oraz z klasy I Gimnazjum. Nasi uczniowie zajęli czołowe punktowane miejsca na podium i w klasyfikacji ogólnej: Szkoła Podstawowa - I miejsce, Gimnazjum - II miejsce. Najlepsi będą reprezentować gminę Grudziądz na wyścigu powiatowym.

Sport - biegi przełajowe

24 września 2013r. uczennice Szkoły Podstawowej (Karolina Różyńska - kl. V, Sylwia Kulczyk - kl. V, Julita Szymańska - kl. VI) i Gimnazjum (Nikola Różyńska - kl. III, Anna Kardas - kl. II) reprezentowały gminę Grudziądz na zawodach powiatowych w biegach przełajowych, które odbyły sie w Łasinie. Najlepsze wyniki uzyskała Nikola - I miejsce i Karolina - IV miejsce.

Jubileusz Caritas

24 września 2013r. grudziądzki Caritas obchodził jubileusz 25-lecia swojej działalności. Z tej to okazji na zaproszenie dyrektora Centrum "Caritas" w Grudziądzu - ks. kanonika Marka Borzyszkowskiego, Koło Teatralne Gimnazjum wystąpiło z programem artystycznym. Zaprezentowaliśmy 25-minutowe widowisko słowno - muzyczne pt. "Caritas - drogą wiary, nadziei i miłości". W grudziądzkim teatrze wspomagali nas swym talentem: P. Zbigniew Poliszczuk oraz absolwenci: Martyna Parteka, Damian Warduliński i Mikołaj Gralla.

Była to w tym roku pierwsza prezentacja artystyczna naszych gimnazjalnych aktorów.

Rajd pieszy

26 września 2013r. wszyscy uczniowie Szkoły udali się na Rajd Pieczonego Ziemniaka, żegnając w ten sposób lato, a witając jesień. Wędrówka po okolicy odbyła się w grupach wiekowych, a po marszu wszyscy spotkali się przy ognisku w Parku Wiejskim w Wałdowie Szl., gdzie posilili się pieczonymi kiełbaskami i ziemniakami.

Sport - kolarstwo

26 września 2013r. odbył się w Mniszku powiatowy wyścig kolarski. Gminę Grudziądz reprezentowali uczennice i uczniowie naszej Szkoły. W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy I miejsce, a indywidualnie największe sukcesy w swoich kategoriach wiekowych osiągnęli:

 • Iga Wiklińska (kl. IV SP) - III miejsce,
 • Julita Szymańska (kl. VI SP) - V miejsce,
 • Paulina Czerwińska (kl. II G) - II miejsce,
 • Dawid Groszewski (kl. I G) - I miejsce,
 • Tymek Sikora (kl. I G) - III miejsce.

W kinie

26 września 2013r. gimnazjaliści pod opieką P. Dyr. K. Sulerzyckiego, P. J.Maliszewskiej i P. D. Gralli udali sie do kina, aby obejrzeć film "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały". Jak sam tytuł wskazuje, tematem filmu jest Powstanie Warszawskie i stosunek współczesnych do tego heroicznego, ale też niewątpliwie bolesnego wydarzenia dla wszystkich Polaków. Traktuje on o potrzebie pamięci i szacunku dla wydarzeń sprzed blisko 70. lat. Pomysł reżysera, który polegał na połączeniu historii ze współczesną, młodzieżową muzyką, na pewno spowodował, że młodzież oglądała produkcję z wielką uwagą. Z pewnością projekcja filmu pobudziła każdego z młodych ludzi do refleksji nie tylko nad historią i zdolnością do poświęcenia własnego życia dla dobrej sprawy, ale również nad kruchością ludzkiego losu.

Po powrocie z kina do szkolnej rzeczywistości młodzież włączyła się w obchody Święta Pieczonego Ziemniaka poprzez konsumpcję kiełbasek i wspomnianych ziemniaczków. Wcześniej pochłonięty w kinie popcorn nie zdołał zapełnić młodych żołądków :)

Sport - piłka nożna

27 września 2013r. na boiskach GOK-u w Małym Rudniku odbył się gminny turniej piłki nożnej dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjów. Nasze drużyny zajęły II (SP) i III (G) miejsce.

Podróże z Patronem

28 września 2013r. odbyła się zwyczajowa, jesienna wycieczka młodzieży do Warszawy, tym razem pod hasłem "Śladami bohaterów Kamieni na szaniec".

Sport - piłka nożna

30 września 2013r. na boiskach GOK-u w Małym Rudniku odbył się gminny turniej piłki nożnej chłopców szkół podstawowych i gimnazjów. Naszym chłopcom nie udało się stanąć na podium. Drużyna Gimnazjum ukończyła turniej na IV miejscu, a chłopcy ze Szkoły Podstawowej nie wyszli z grupy.

Dzień Chłopca

30 września 2013r. z okazji Dnia Chłopca odbyła się dyskoteka dla uczniów Szkoły Podstawowej, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski SP.

W czasie zabawy odbyły się głosowania dziewcząt na:

 • najlepszego tancerza - najwięcej głosów zebrał Maciej Mróz z klasy II, a następnie: Piotr Klafczyński z klasy III i Damian Jankowski z klasy II,
 • najelegantszego chłopca - zwyciężyli: Jędrzej Krzyżykowski i Antoni Dąbrowski z klasy II.

Wszyscy chłopcy zostali poczęstowani cukierkami, a ponadto uczennice klasy IV wraz z własnymi Mamami przygotowały pyszne ciasta do szkolnej kawiarenki.

Sport - biegi przełajowe

3 października 2013r. w Bydgoszczy odbyły się zawody wojewódzkie w indywidualnych biegach przełajowych. Awans do tej rywalizacji uzyskały dwie uczennice naszej Szkoły: Karolina Różyńska z klasy V SP oraz Nikola Różyńska z klasy III G. Karolina biegu nie ukończyła z powodu kontuzji na trasie, Nikola zajęła zaszczytne X miejsce.

Rajd pieszy

5 października 2013r. odbył się XIII Rajd Pieszy "Szlakiem Wojska Polskiego II RP", organizowany przez SP nr 5 w Grudziądzu. Celem rajdu było uczczenie pamięci poległych żołnierzy, poznanie pomników związanych z Wojskiem Polskim, rozbudzanie więzi patriotycznych z własnym regionem, krzewienie turystyki pieszej wśród dzieci i młodzieży, a także aktywny wypoczynek.

Uczniowie Szkoły Podstawowej pod opieką Pań Justyny Stopikowskiej i Izabeli Tkaczyńskiej wraz z innymi uczestnikami rajdu przeszli ok. 10 km trasę prowadzącą od marketu Real ul. Południowa poprzez Las Rudnicki, osiedle Lotnisko, Park Miejski do Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. Na zakończenie wędrówki - w Szkole Podstawowej nr 5 w Grudziądzu - uczestnicy otrzymali ciepłą herbatę i miskę gorącej zupy pomidorowej.

W trakcie rajdu odbyły się dwa konkursy: "Historia Wojska Polskiego" i "Militarna przeszłość Grudziądza".

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2013r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczyli pracownicy Szkoły, uczniowie oraz zaproszeni Goście - Księża z parafii i Rodzice.

W części oficjalnej akademii przewodniczący Samorządów Uczniowskich - Dominik Załęski (kl. VI SP) i Aneta Biernacka (kl. III G) złożyli życzenia pracownikom Szkoły. Głos zabrali również: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Ksiądz Jerzy Pawłowski oraz przedstawicielka Rady Rodziców - Pani Renata Wiśniewska.

Później zabrani wysłuchali montażu słowno - muzycznego w wykonaniu Koła Teatralnego klas IV-VI SP oraz chóru szkolnego, przygotowanego pod kierunkiem Pań Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej. Następnie członkowie Koła Teatralnego klas I-III SP zaprezentowali scenkę na podstawie książki Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc".

Po teatralnych występach uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami oraz słodki poczęstunek.

Na zakończenie uroczystego dnia wystąpił szkolny zespół muzyczny, prezentując kilka znanych - polskich i zagranicznych - piosenek.

JP2

16 października 2013r. odbyła się w Szkole krótka uroczystość z okazji Dnia Papieskiego, przygotowana przez uczniów Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego z pomocą Pani Joanny Błędowskiej.

Pasowanie "pierwszaków"

17 października 2013r. w obecności nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów oraz Rodziców odbyło się uroczyste Pasowanie dzieci z klasy I na uczniów Szkoły Podstawowej. Najpierw Dzieci zaprezentowały się przed zgromadzonymi gośćmi wierszykami i piosenkami, a następnie złożyły przyrzeczenie, a Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki dokonał aktu pasowania.

Uroczystość uświetniły dwa dodatkowe występy.

Po raz pierwszy wystąpili najmłodsi wychowankowie Pana Zbigniewa Poliszczuka. Na gitarze akustycznej zagrała Miłochna Wiśniewska z klasy II, zaśpiewali: Katarzyna Skrzyniecka z klasy I oraz Agata Kasprzyk, Antoni Dąbrowski i Szczepan Łukasik z klasy II.

Z piosenką i tańcem wystąpiły dziewczynki z klas II i III, przygotowane przez Panią Iwonę Maciulewicz.

Otrzęsiny gimnazjalistów

17 października 2013r. w godzinach popołudniowych odbyły się otrzęsiny gimnazjalistów. Nie zabrakło wesołych zadań, przygotowanych przez uczniów klasy II G, które pierwszoroczniacy musieli wykonać. Po zdanym "egzaminie" Pan Dyrektor dokonał pasowania ich na pełnoprawnych uczniów Gimnazjum.

Imprezę dopełniła kawiarenka, zorganizowana przez klasę II G, dyskoteka, na którą zaproszono uczniów Gimnazjum i klasy VI SP oraz występ szkolnego kabaretu.

Konkurs artystyczny

26 października 2013r. w Klasztorze Sióstr Szarytek w Chełmnie miało miejsce Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród Diecezjalnego konkursu literacko-plastyczno-multimedialnego o św. Ludwice i św. Wincentym pt. "Ludzie miłosierdzia. Podobni do nas, święci dla nas". Laureatką w kategorii literackiej została uczennica naszej Szkoły - Alina Jurek (kl. II G).

Koncert muzyczny

29 października 2013r. powitaliśmy niecodziennych Gości. Dwaj Panowie - Nauczyciele ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Grudziądzu - zaprezentowali uczniom Szkoły Podstawowej krótki koncert muzyczny oraz zachęcili ich do nauki gry na gitarze czy keyboardzie.

Zaduszki

31 października 2013r. członkowie Koła Teatralnego Gimnazjum zaprezentowali piękny montaż poetycko - muzyczny, poświęcony pamięci odeszłych niedawno artystów polskich, m.in. Wisławy Szymborskiej, Ireny Jarockiej, Bogusława Meca, Marka Jackowskiego. Uroczystość odbyła się w dwóch grupach wiekowych.

W związku ze Świętem Zmarłych uczniowie Szkoły Podstawowej tradycyjnie już udali się do Miejsca Pamięci Narodowej w Wałdowie Szlacheckim, by uporządkować teren wokół niego i zapalić znicze.

Harcerskie życie

31 października 2013r. nasi harcerze zorganizowali na terenie Szkoły zbiórkę związaną z "Halloween". Zadaniem młodszych członków naszej drużyny było wydostanie się ze śniącego się im koszmaru. Umiejętnie utrudniali im to starsi harcerze i przyboczni naszej drużyny, którzy wcielili się w przeróżne postaci znane z horrorów, takie jak: Mumia, dr Frankenstein, Banshee, Freddy Kruger czy wampir. Zadaniem pozostałych osób było odnalezienie poszczególnych postaci oraz wykupienie od nich czterech żywiołów oraz różnorodnych przedmiotów potrzebnych do przejścia przez Bramę Światów, której strzegła Śmierć. Trzem drużynom udało się wybudzić ze snu i wydostać z koszmaru. Podczas zbiórki wszyscy bardzo dobrze się bawili.

W dniach 2-3 listopada 2013r. harcerze z naszej Szkoły: dh Bartosz Mróz i dh Alina Jurek wraz z opiekunem dh Agnieszką Figurską brali aktywny udział w Kweście Miejskiej na rzecz odnowy zabytkowych mogił na Cmentarzu Komunalnym w Grudziądzu. Kwestę zorganizowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami mające swą siedzibę w Grudziądzu.

Święto Niepodległości

6 listopada 2013r. odbyła się akademia poświęcona zbliżającemu się Świętu Niepodległości. Piękny montaż słowno - muzyczny przygotowali członkowie Koła Teatralnego klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej oraz członkowie chóru szkolnego pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej. W montażu uczniowie zaprezentowali rys historyczny niepodległej Polski oraz pieśni patriotyczne. Głos zabrał również Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, uzupełniając niejako treści podane przez występujących.

Wieczór poezji i muzyki

7 listopada 2013r. odbył się "Jesienny wieczór wspomnień". W nastrojowo udekorowanej sali spotkali się uczniowie, ich Rodzice i nauczyciele. Przy kawie, herbacie i wypiekach, przyniesionych przez Rodziców, uczestnicy spotkania wysłuchali montażu poetycko - muzycznego, poświęcongo pamięci odeszłych niedawno artystów polskich, zaprezentowanego przez członków Koła Teatralnego Gimnazjum.

Prezentacje muzyczne

15 listopada 2013r. w Linowie odbył się IV Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej w Linowie. Wystartowali w nim uczniowie Szkoły Podstawowej: Karolina Kałdowska (kl. V) i Jarosław Rzepka (kl. VI). Uczniami zaopiekowali się Pani Joanna Błędowska i Pan Dulczewski. Wprawdzie nie udało się zdobyć nagrody - uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa i pamiątkowe książki ufundowane przez UNESCO - niemniej udział w imprezie stanowił doskonały trening przed kolejnymi wyzwaniami.

W kinie

22 listopada 2013r. uczniowie klasy III SP pod opieką Pani Małgorzaty Kowalewskiej udali się do grudziądzkiego kina "Helios" na emisję filmu "Rysiek Lwie Serce".

Sport - karate

Kacper Hapka

23 listopada 2013r. w Kaliszu odbyły się IX Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 Polskiej Federacji Kyokushin Karate. Kacper Hapka, uczeń klasy II G, na co dzień zawodnik Wąbrzeskiego Klubu Sportów i Sztuk Walki, zajął IV miejsce w Kumite (walka pełnokontaktowa), w kat. wiekowej 13-14 lat, waga do 50 kg. W tej kategorii (wiek i waga) startowało 23 najlepszych zawodników z całej Polski, a łącznie w Kumite - 143 zawodników.

Prezentacje muzyczne

25 listopada 2013r. w GOK w Małym Rudniku odbył się III Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Uczennica naszej Szkoły - Karolina Kałdowska (kl. V SP) zajęła I miejsce, przygotowana przez Panią Joannę Błędowską. Otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę dla Szkoły - odtwarzacz CD.

Dzień Misia

25 listopada 2013r. najmłodsi uczniowie wraz z przedszkolakami obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. W ramach imprezy wysłuchali opowiadania o powstaniu zabawki, odbyła się mini-dyskoteka przy "misiowych" piosenkach oraz obejrzeli film o przygodach misia Colargola. Przy tej okazji uczniowie klasy II SP zorganizowali kiermasz maskotek - przede wszystkim misiów, natomiast uczniowie klasy III SP sprzedawali pyszne ciasta w "kawiarence".

Andrzejki

28 listopada 2013r. był w Szkole dniem wróżb andrzejkowych.

W czasie przerw międzylekcyjnych wróżka Martyna (Martyna Kobylacka, kl. IV SP) sprzedawała cukierki z wróżbami, natomiast uczniowie klasy III G częstowali (za niewielką opłatą) pysznymi ciastami. W godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka szkolna z tańcami i konkursami, podczas której funkcjonowała kawiarenka, zorganizowana również przez klasę III G wraz z Wychowawczynią i Rodzicami.

Konkurs recytatorski

4 grudnia 2013r. uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego wzięli udział w konkursie recytatorskim "Głos Steda", który odbył się pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego.

W konkursie wzięli udział nasi gimnazjaliści: Aneta Biernacka (kl. III), Roksana Różyńska (kl. II) i Nikodem Pustuła (kl. II). Wszyscy wypadli naprawdę wspaniale w gronie najlepszych recytatorów województwa. Jednakże przyznano tylko trzy wyróżnienia. Wielką radością nas wszystkich okazało się - jak najbardziej zasłużone i uzasadnione - I miejsce dla naszej Roksany. Otrzymała ona wspaniałą nagrodę, ale prawdziwym wyróżnieniem było zaproszenie Roksany do występu 5 grudnia w koncercie galowym. Pojawiła się więc na scenie, z przejęciem recytując prozę Edwarda Stachury, co mogła podziwiać również Rodzina Roksany, która należała do grona gości honorowych wieczoru.

Konkurs ortograficzny

6 grudnia 2013r. Pani Anna Frela ogłosiła wyniki szkolnego konkursu ortograficznego.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

6 grudnia 2013r. odbył się szkolny konkurs, podczas którego uczestnicy czytali bądź recytowali wiersze Juliana Tuwima.

Przedstawienie w teatrze

14 grudnia 2013r. o godz. 16.00 w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyło się widowisko poetycko - muzyczne na podstawie tekstów Księdza Jana Twardowskiego pt. "Świat według Księdza Jana".

Przedstawienie zaprezentowali członkowie Koła Teatralne Gimnazjum oraz Koła Teatralne klas I-III SP przy Zespole Szkół w Wałdowie Szlacheckim pod opieką Pań Doroty Gralli i Małgorzaty Kowalewskiej oraz Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego.

Widowisko stanowiło pierwszą część wieczoru, natomiast w części drugiej z koncertem poetyckim wystąpił Jarosław Wasik.

Przedstawienie szkolne

Plakat

18 grudnia 2013r. w Szkole odbyło się przedstawienie świąteczne na motywach powieści Karola Dickens'a pt. "Opowieść wigilijna" w wykonaniu Koła Teatralnego klas I-III SP.

Wigilia w Szkole

W ostatnim dniu zajęć szkolnych przed świętami Bożego Narodzenia - jak co roku - odbyły się w Szkole klasowe uroczystości wigilijne, a po ich zakończeniu wszyscy uczniowie i pracownicy spotkali się, by obejrzeć jasełka, przygotowane przez uczniów klasy IV SP pod kierunkiem Pani Justyny Stopikowskiej. Na zakończenie piękną, świąteczną pieśń zaśpiewała Karolina Kałdowska z klasy V SP, a Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył obecnym życzenia świąteczne.

Dzień Babci i Dziadka

19 stycznia 2014r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury "Teatr" w Grudziądzu odbyła się uroczystość dla Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka, dedykowana mieszkańcom gminy i miasta Grudziądz. Organizatorami imprezy byli nauczyciele, uczniowie i ich rodzice z naszej Szkoły.

Program artystyczny składał się z widowiska poetycko - muzycznego "Świat według Księdza Jana" na podstawie tekstów Ks. Jana Twardowskiego, przedstawienia teatralnego "Opowieść wigilijna" na motywach powieści Karola Dickens"a oraz krótkiego koncertu muzycznego i wierszowanego bukietu życzeń dla Seniorów.

Na scenie wystąpili członkowie kół teatralnych, działających w Gimnazjum i Szkole Podstawowej oraz wokaliści ze Studia Zbigniewa Poliszczuka - w większości absolwenci naszej Szkoły.

Podczas przerwy organizatorzy zaprosili na kawę i drobny słodki poczęstunek.

Bal karnawałowy

30 stycznia 2014r. odbył się bal karnawałowy.

Wyjątkową atrakcją wieczoru były teatrzyki, przygotowane przez uczniów klasy II SP pod kierunkiem starszych koleżanek i kolegów z klasy II G, działających w ramach zajęć artystycznych, a całością przewodziły Panie Dorota Gralla i Iwona Maciulewicz. Widzowie obejrzeli cztery scenki: "Bajkę o Czerwonym Kapturku", "Jak Shrek uratował Fionę", "Bajkę o wawelskim smoku" oraz "Księżniczkę na ziarnku grochu", przy czym trzy pierwsze były inscenizacjami kukiełkowymi. Przedstawienia obserwowała komisja w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki oraz Panie Justyna Stopikowska i Lucyna Małecka, która oceniła zarówno twórców, jak i aktorów i przyznała specjalne wyróżnienia, ogłoszone podczas balu.

W trakcie zabawy miało miejsce kilka konkursów, a czas pomiędzy tańcami można było spędzić w kawiarence, przygotowanej przez uczniów klasy VI SP.

Ferie zimowe

3 lutego 2014r. rozpoczęły się ferie zimowe.

Tego dnia chętni uczniowie wybrali się do grudziądzkiego kina "Helios" na projekcje: starsi obejrzeli film "Hobbit. Pustkowie Smauga", młodsi - "Skubani".

W kolejnych dniach odbyły się zaplanowane ewentualnie spotkania klasowe.

15 lutego 2014r. działająca w naszej Szkole drużyna harcerska "Remus" pojechała wraz z harcerzami z drużyn grudziądzkich na wycieczkę do Gdańska i Sopotu.

Oprócz wizyty na Starówce i gry foto-ino, nasi harcerze mogli zrobić zakupy w sklepie harcerskim "Dziupla". Kolejnym punktem wycieczki była wizyta na wrotkowisku, podczas której harcerze mieli okazję uczestniczyć w kilku konkursach zorganizowanych przez instruktora nauki jazdy. W jednym z konkursów (jeździe pod tyczką) druh z naszej drużyny - Kamil Maziarz (kl. V SP) - zajął I miejsce. Wszyscy bardzo dobrze bawili się jeżdżąc na wrotkach i rolkach przy rytmach muzyki.

Na zakończenie wycieczki wszyscy mogli się zrelaksować w aquaparku w Sopocie. Harcerze mieli okazję pozjeżdżać na krętych zjeżdżalniach, popływać nurtem dzikiej rzeki oraz odprężyć się w jacuzzi.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Opiekę nad harcerzami sprawowały dh Agnieszka Figurska i dh Justyna Stopikowska.

Sport - tenis stołowy

17 lutego 2014r. w GOK-u w Małym Rudniku odbył się drużynowy turniej tenisa stołowego szkół gimnazjalnych. Drużyna chłopców, w skład której weszli Mateusz Ząbek i Sebastian Ząbek (kl. III G) zajęła II miejsce. Dziewczęta - Alina Jurek i Paulina Laskowska (kl. II G) zajęły III miejsce.

Konkurs recytatorsko - plastyczny

Tegoroczny konkurs recytatorsko - plastyczny pod hasłem "Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka" (Emil Zola) odbył się 20 lutego 2014r. W komisji konkursowej zasiedli: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki oraz Panie: Dorota Pawlikowska-Gralla, Marlena Szwaba-Wiśniewska, Izabela Tkaczyńska i Iwona Maciulewicz. Podczas ogłoszenia wyników Pan Dyrektor pogratulował wszystkim uczestnikom i podkreślił, że z każdym rokiem poziom artystyczny wzrasta, a członkowie komisji mają coraz większy kłopot z wyłonieniem zwycięzców.

W poszczególnych kategoriach konkursu recytatorskiego najwyższe noty zebrali:

 • klasy I-III SP
  • I miejsce - Maria Romańska (kl. I)
  • II miejsce - Miłochna Wiśniewska (kl. II)
  • III miejsce - Agata Kasprzyk (kl. II)
  • wyróżnienie - Martyna Ząbek (kl. I)
 • klasy IV-VI SP
  • I miejsce - Zuzanna Rejowska (kl. IV)
  • II miejsce - Karolina Różyńska (kl. V)
  • III miejsce - Agata Wiśniewska (kl. VI)
  • wyróżnienia - Martyna Kobylacka (kl. IV), Jarosław Rzepka (kl. VI)
 • Gimnazjum
  • I miejsce - Aneta Biernacka (kl. III), Nikodem Pustuła (kl. II)
  • II miejsce - Alina Jurek (kl. II)
  • III miejsce - Roksana Różyńska (kl. II)
  • wyróżnienie - Julia Opala (kl. I)

Komisja oceniła też prace plastyczne:

 • I miejsce - Agnieszka Wardulińska (kl. II SP)
 • II miejsce - Emilia Kubiak (kl. II SP)
 • wyróżnienia - Miłochna Wiśniewska (kl. II SP), Jędrzej Krzyżykowski (kl. II SP), Jakub Libera (kl. I SP), Szczepan Łukasik (kl. II SP)

Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego harcerze i skauci obchodzą niezwykłe święto - Dzień Myśli Braterskiej. Jest to święto każdego zucha, harcerki, harcerza, czy też instruktora. Jest to święto braterstwa, które ich łączy i sprawia, że zawsze są razem, nawet jeśli nie wiedzą o swoim istnieniu, bo przecież harcerz "za brata uważa każdego innego harcerza".

W związku z tym 20 lutego 2014r. nasza drużyna harcerska "Remus" uczestniczyła w spotkaniu związanym ze świętowaniem tej pięknej idei. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Grudziądzu (Strzemięcin). Podczas spotkania nasi harcerze wraz z innymi drużynami harcerskimi należącymi do Hufca ZHP Grudziądz wzięli udział w grze "Braterstwo w siedmiomilowych butach chodzi". Podczas gry było dużo zabawy oraz odrobinka rywalizacji.

Opiekę nad harcerzami sprawowały: dh. Agnieszka Figurska i dh. Justyna Stopikowska.

Gminny Konkurs Recytatorsko - Plastyczny

1 marca 2014r. w Zespole Szkół w Mokrem miał miejsce Gminny Konkurs Recytatorski. W tym roku tematyka prezentowanych utworów dotyczyła zwierząt. Konkurs był tradycyjnie przeprowadzony w trzech grupach wiekowych. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Anna Frela, Marlena Wiśniewska oraz Dorota Gralla.

Trzeba zaznaczyć, że wszyscy nasi uczniowie wypadli naprawdę doskonale. Jednak konkurencja była w tym roku na wyjątkowo wysokim poziomie. Tym bardziej cieszą zdobyte wyróżnienia: Miłochny Wiśniewskiej i Marysi Romańskiej (kat. kl. I- III); I miejsce Karoliny Różyńskiej (kat. kl. IV- VI); I miejsce Nikodema Pustuły i II miejsce Anety Biernackiej (kat. gimnazjum).

Rajd pieszy

1 marca 2014r. odbyła się XXIII Zimowa Impreza na Orientację zorganizowana przez klub EKOTON. Baza mieściła się na terenie wałdowskiej Szkoły. Pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych naszą Szkołę reprezentowało 20 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych - TD oraz TM. Uczestnicy mieli za zadanie odszukać wszystkie lampiony z kodami, zaznaczone na mapie. Po powrocie do bazy na uczestników czekała ciepła herbata oraz drożdżówka. Pod koniec imprezy zostały wręczone dyplomy oraz nagrody. Tym razem szczęście dopisało naszym drużynom i udało się zająć miejsca na podium. Wśród wygranych znaleźli się:

 • II miejsce - Agata Wiśniewska i Wiktoria Hapka (kl. VI SP)
 • III miejsce - Dominik Sentkowski i Dariusz Mostowski (kl. VI SP) oraz Paweł Beiger (kl. V SP)

Konkurs literacki

Plakat

Dopiero co Aneta Biernacka (kl. III G) zajęła II miejsce w gminnym konkursie recytatorskim, a już odniosła kolejny sukces na humanistycznej niwie.

Właśnie kończą się XIII Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży, na których przedstawiono komunikat Jury Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży 2014 pt. "Kornel Makuszyński i jego bohaterowie".

Na konkurs, który co roku towarzyszy Poznańskim Spotkaniom Targowym, w styczniu 2014 roku wpłynęły ogółem 203 prace uczniowskie z 70 szkół, z terenu całej Polski. Z tego warunki konkursowe spełniło 191 prac, w tym: z 49 szkół podstawowych - 150 prac, z 16 gimnazjów - 32 prace, z 5 szkół ponadgimnazjalnych - 9 prac.

Jury, biorąc pod uwagę ciekawy zestaw lektur, oryginalność sądów i refleksji, dobry język oraz samodzielność pisemnej wypowiedzi, postanowiło nagrodzić książkami i dyplomami prace 27 uczniów, w tym pracę Anety Biernackiej.

Poza naszą laureatką w konkursie wzięła również udział Alina Jurek (kl. II G) oraz uczniowie kl. III SP: Ewelina Czerwińska, Marika Zalewska, Paweł Jurek, Dawid Polek i Dominik Wroniecki, których prace z pewnością zasługiwały na uwagę, jednak takie są prawa konkursu.

Przedstawienie w teatrze

2 marca 2014r. na deskach Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyło się widowisko zatytułowane "4 x K czyli Karnawałowy Koncert Kabaretu KaWał".

Na program składały się utwory muzyczne różnych wykonawców, niektóre w autorskich aranżacjach i z własnym tekstem oraz skecze znanych grup kabaretowych. Spektakl powstał w ramach realizacji gimnazjalnego projektu edukacyjnego, zaś opiekunem grupy artystów z klasy II Gimnazjum był wychowawca - Pan Piotr Dulczewski, który wspólnie z młodzieżą wystąpił na scenie.

Pasowanie na czytelników

6 marca 2014r. odbyła się w Szkole coroczna uroczystość pasowania uczniów klasy I SP na czytelników biblioteki szkolnej. Świadkami pasowania, którego dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, była wychowawczyni, Pani Anna Frela, nauczyciele i społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej. Koło Biblioteczne pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przygotowało dla najmłodszych część artystyczną, na którą składały się teksty związane tematycznie z książką i czytelnictwem oraz scenki teatralne na podstawie książek: "Ania z Zielonego Wzgórza" i "Przygody Tomka Sawyera".

Dzień Kobiet

7 marca 2014r. - z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet - Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki wraz z Panem Piotrem Dulczewskim i kilkoma chłopcami ze starszych klas zafundowali wszystkim Paniom i Dziewczętom miłą niespodziankę. Podczas zwołanego w sali gimnastycznej spotkania złożyli życzenia, wykorzystując teksty wierszy oraz zaprezentowali krótki koncert piosenek. Na zakończenie każda "kobieta" została obdarowana słodkim wafelkiem.

Rajd pieszy

8 marca 2014r. odbył się XLV rajd pieszy pod hasłem "Grudziądz wolny", liczącą ok. 10 km trasą Wałdowo Szlacheckie - Biały Bór - Hanowo - Mniszek. Uczestniczyli w nim uczniowie Szkoły Podstawowej z klas II-VI oraz gimnazjaliści z klasy I. Na zakończenie rajdu w Zespole Szkół w Mniszku odbył się konkurs w strzelaniu z broni pneumatycznej, w którym nasi uczniowie zajęli II miejsce.

Konkurs Interpretacji Teatralnej

W dniach 10-13 marca 2014r. uczniowie naszej Szkoły brali udział w XI Konkursie Interpretacji Teatralnej w teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu.

W poszczególnych kategoriach wiekowych wystąpili:

 • 10.III - IV kategoria wiekowa (szkoły gimnazjalne)
  • Roksana Różyńska (kl. II) - II miejsce (Roma Ligocka Dziewczynka w czerwonym płaszczyku)
  • Aneta Biernacka (kl. III) - wyróżnienie (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Szkicownik poetycki)
  • Nikodem Pustuła (kl. II) (Julian Tuwim Ślusarz)
 • 11.III - I kategoria wiekowa (zerówki i I klasy szkoły podstawowej)
  • Maria Romańska (kl. I) - wyróżnienie (Brzydkiego kaczątko w oprac. Małgorzaty Barańskiej)
  • Martyna Ząbek (kl. I) (Anna Bernat Groźna woźna)
 • 12.III - II kategoria wiekowa (II i III klasy szkoły podstawowej)
  • Szczepan Łukasik (kl. II) (Julian Tuwim Dwa wiatry)
  • Julian Wojanowski (kl. III) (Wanda Grodzieńska Bajka o chomiku i myszce)
 • 13.III - III kategoria wiekowa (IV, V i VI klasy szkoły podstawowej)
  • Karolina Różyńska (kl. V) (Julian Tuwim Ptasie radio)
  • Agata Wiśniewska (kl. VI) (Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy frag.)

Konkurs recytatorski

13 marca 2014r. odbył się XV Powiatowy Przegląd Poezji "Złote Usta" w Łasinie. Wystartowali w nim uczniowie najwyżej punktowani w gminnym konkursie recytatorskim, między innymi z naszej Szkoły:

 • Nikodem Pustuła (kl. II G) - II miejsce (Edward Stachura Bójka w L.)
 • Aneta Biernacka (kl. III G) (Wisława Szymborska Kot w pustym mieszkaniu)
 • Zuzanna Rejowska (kl. IV SP) (Jan Brzechwa Czapla i żuraw)
 • Miłochna Wiśniewska (kl. II SP) (Hanna Niewiadomska Zebra)

W kinie

19 marca 2014r. uczniowie Gimnazjum i klasy VI SP udali się pod opieką nauczycieli do grudziądzkiego kina "Helios" na film "Kamienie na szaniec".

Po projekcji, w ramach spotkań pt. "Kino na Temat", została przeprowadzona dyskusja o patriotyzmie wczoraj i dziś. W spotkaniu wziął udział Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, a w roli eksperta wystąpił m.in. Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki jako wielki pasjonat historii. Pojawili się również inni zaproszeni goście, m.in. członkowie grupy rekonstrukcyjnej "Rota".

Przygotowaniem do filmu i dyskusji dla naszych uczniów była lektura książki Aleksandra Kamińskiego oraz projekcja (dzień wcześniej w Szkole) filmów: fabularnego "Akcja pod Arsenałem" (1977) i dokumentalnego "Rudy, Alek, Zośka" (1996).

Teatr w Szkole

20 marca 2014r do naszej Szkoły zawitali aktorzy teatru "Iluzja" z Białegostoku, którzy przedstawili gimnazjalistom obszerne fragmenty sztuki Moliera pt. "Świętoszek". Wszyscy podziwiali umiejętności aktorskie naszych gości, a zwłaszcza zdolność kreowania wielu bohaterów w niezwykle sugestywny i ekspresyjny sposób. Naszą uwagę zwróciła barokowa stylistyka odtwarzanych ról, a także oryginalna scenografia z teatralną kurtyną, która przeniosła nas w inną rzeczywistość.

Dzień Wiosny

21 marca 2014r. - pierwszy dzień Wiosny - był w Szkole bardzo radosny. Na sali gimnastycznej spotkała się cała społeczność szkolna, by Ją powitać. Poszczególne klasy przygotowały różne wiosenne inscenizacje - piosenki, wiersze, krótkie scenki, a także niektórzy uczniowie indywidualnie zaprezentowali swoje talenty. Wszyscy doskonale się bawili!

Turniej wiedzy o sporcie

28 marca 2014r. w Zespole Szkół w Rudzie uczniowie Gimnazjum w składzie: Katarzyna Rzepka, Mateusz Ząbek i Sebastian Ząbek (kl. III G) oraz Radosław Kwiatkowski (kl. I G) pisali test z wiedzy o sporcie. Ostatecznie drużynowo zakończyli rywalizację na II miejscu. Indywidualnie najlepszy był Sebastian Ząbek, który zajął IV miejsce.

Przedstawienie w teatrze

29 marca 2014r., w grudziądzkim klubie Akcent, nasi uczniowie wystąpili z programem artystycznym przygotowanym specjalnie na uroczystą Galę Żeglarską. Było to spotkanie wszystkich działaczy, trenerów i najlepszych zawodników rejonu toruńskego, będące jednoczesnie podsumowaniem sezonu sportowego dzieci i młodzieży 2013. Na tym spotkaniu została wyróżniona również nasza uczennica - Iga Wilkińska (kl. IV SP).

Część artystyczna przedstawiona przez Koło Teatralne Gimnazjum i drużynę harcerską "Remus" składała się z zabawnych scenek o tematyce żeglarskiej oraz pieśni o charakterze szantowym.

Szczególne podziekowania należą się Panu Zbyszkowi Poliszczukowi za fachowe przygotowanie występujących i pomoc (muzyczne i żeglarskie instrukcje), a także Druhom Tomkowi i Sławkowi - za gitarowe brzmienie, którzy wsparli opiekunów harcerskich i teatralnych w przygotowaniu tego występu.

JP2

2 kwietnia 2014 r. pod kierunkiem Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego została przeprowadzona Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II. Celem olimpiady było pogłębianie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o życiu i posłudze papieskiej Jana Pawła II.

W olimpiadzie wzięli udział: z klasy I G - Agnieszka Zabłotna i Paweł Szewa, z klasy II G - Alina Jurek, z klasy III G - Aneta Biernacka i Sandra Ryznar. Wszyscy zajęli miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce, co jest dobrym wynikiem zważywszy, że liczba uczestników wynosiła 5698, a z samego województwa kujawsko-pomorskiego wystartowało 902 zawodników. Wszyscy nasi uczniowie uzyskali liczbę punktów powyżej średniej konkursowej. Otrzymali dyplomy uznania.

Sport - kolarstwo

5 kwietnia 2014r. na plaży Delfin w Rudniku odbyły się zawody rowerowe w kolarstwie MTB. Nasi uczniowie i uczennice z klas III-VI SP zajęli bardzo dobre, punktowane miejsca. Na szczycie stanęli: Iga Wiklińska (kl. IV SP) - II miejsce, Dawid Kalinowski (kl. VI SP) - I miejsce, Dariusz Mostowski (kl. VI SP) - II miejsce.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W tegorocznym turnieju wystartowała drużyna Gimnazjum w składzie: Kacper Hapka i Maciej Jaworski (kl. II G) oraz Mateusz Ząbek (kl. III G). W zawodach gminnych, które odbyły się 3 kwietnia 2014r. chłopcy zajęli I miejsce, w związku z czym 7 kwietnia 2014r. reprezentowali Gminę Grudziądz na etapie powiatowym, gdzie uzyskali IV miejsce.

Konkurs ekologiczny

9 kwietnia 2014r. uczniowie klasy III SP pod opieką Pani Małgorzaty Kowalewskiej wzięli udział w XIV edycji Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego dla klas III pn. "Z Ekoludkiem po mieście i kraju". Drużyna w składzie: Martyna Sankiewicz, Kacper Bądkowski i Julian Wojanowski zajęła II miejsce pomiędzy dziewięcioma startującymi grupami, uzyskując puchar, dyplomy oraz nagrody książkowe.

Biwak harcerski

W dniach od 11 do 13 kwietnia 2014r. w Szkole odbył się biwak harcerski naszej drużyny.

W piątek o godzinie 17.00 druhny i druhowie udali się na drogę krzyżową. Po powrocie odbył się apel, po czym "świeczkowisko", a na sam koniec wieczoru projekcja filmu. Zmęczeni, ale zadowoleni harcerze udali się do sal i położyli spać.

Następnego dnia po porannej toalecie i śniadaniu odbył się bieg harcerski, podchody w lesie oraz zajęcia w grupach: przygotowywanie scenek, plakatów. Przed wieczorem przeprowadzona została duża gra, nosząca nazwę "Naszyjnik Izydy". Podczas jej trwania uczestnicy musieli przenieść się w czasie do starożytnego Egiptu. Zwycięzcy otrzymali słodki upominek. Po kolacji miał miejsce apel, a po nim "świeczkowisko", na które przybył Pan Dyrektor z Żoną. Po wspólnym śpiewaniu i zabawach nasi Goście udali się do domu. Nie był to jednak koniec dnia, gdyż harcerze udali się na boisko, na którym czekała na niektórych wielka niespodzianka. Były nią chusty, które otrzymali nowicjusze. Po ich wręczeniu udaliśmy się na wieczorną toaletę, a następnie położyliśmy się spać.

W niedzielę po śniadaniu, w mundurach, harcerze udali się do Kościoła na Mszę św do kościoła. Po powrocie na miejsce biwaku zabrali się za uporządkowanie terenu. Na zakończenie odbył się apel podsumowujący, na którym zostali wyróżnieni organizatorzy: dh Bartek Mróz oraz druhny: Ewelina Majorkiewicz, Paulina Laskowska, Kornelia Kurdziel, Roksana Różyńska, Alina Jurek. Po apelu druhny i druhowie powrócili do domów :)

Opiekę nad biwakiem sprawowały druhny Justyna Stopikowska i Agnieszka Figurska.

Poranek Wielkanocny

16 kwietnia 2014r. Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej zaprezentowało liryczny montaż poetycki o tematyce wielkanocnej, przeplatany pieśniami w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej. Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył wszystkim świąteczne życzenia.

Harcerskie życie

26 kwietnia 2013r. drużyna harcerska "Remus" wzięła udział w uroczystości nadania imienia phm. Tadeusza Maślonkowskiego "Sosny" V Szczepowi "Żywioły", działającemu przy Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu. Po uroczystym apelu odbył się kominek, podczas którego zaprezentowano wszystkim postać Maślonkowskiego oraz odśpiewano pieśni harcerskie. W finale Kampanii "Bohater" - podczas której harcerze ze Szczepu "Żywioły" poznawali swojego bohatera, by móc nosić jego imię - odbył się również konkurs wiedzy o Tadeuszu Maślonkowskim "Sośnie" oraz Szarych Szeregach. W konkursie tym naszą drużynę reprezentowała druhna Aleksandra Mróz. Możemy być z niej dumni, gdyż udzielała poprawnych odpowiedzi na wiekszość pytań. Tego dnia rozstrzygnięte zostały również inne wcześniej przeprowadzane konkursy o tematyce harcerskiej. Nagrodzone w nich zostały druhny: Alina Jurek, Ewelina Majorkiewicz, Kornelia Kurdziel oraz Roksana Różyńska. Po zakończonej uroczystości kadra harcerska udała sie pod pomnik Tadeusza Maślonkowskiego w celu złożenia kwiatów.

Podczas uroczystości opiekę nad harcerzami sprawowała druhna Agnieszka Figurska.

Majowe święta

30 kwietnia odbył się apel poświęcony tematycznie Świętu Pracy, Dniu Flagi i Świętu Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej.

Grudziądzka Kieszeń Sceniczna

6 maja 2014r. uczniowie naszej Szkoły zaprezentowali się na scenie Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu podczas Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej. Impreza co roku organizowana jest z myślą o amatorskich grupach teatralnych i kabaretowych, działających w ośrodkach kultury oraz przy szkołach.

Kabaret "KaWał" w składzie: Alina Jurek, Paulina Laskowska, Roksana Różyńska, Sylwester Bugajak, Łukasz Całka, Kacper Hapka, Maciej Jaworski, Damian Pawłowski, Kacper Wikliński (wszyscy z klasy II G) oraz Mikołaj Gralla i Jakub Rynkowski (absolwenci) pod kierunkiem Pana Piotra Dulczewskiego zaprezentował spektakl pt. "W drodze na koncert", będący składanką skeczów - scenek "z życia wziętych".

Występ został decyzją konkursowego jury wyróżniony. Przedstawiciele szkolnej grupy kabaretowej wzięli udział w uroczystej gali, która odbyła się 9 maja.

Sport - LA

14 maja 2014r. na Stadionie Olimpii w Grudziądzu odbyły się gminne zawody w Czwórboju LA. W skład naszych drużyn dziewcząt i chłopców weszli uczniowie klas V i VI SP. Ostatecznie dziewczęta zajęły II miejsce, natomiast chłopcy zakończyli zawody na V miejscu.

Między nami czytelnikami

14 maja 2014r. miała miejsce akcja promująca czytelnictwo, zorganizowana przez uczniów klasy II Gimnazjum.

Konkurs językowy

16 maja 2014r. w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbył się konkurs języka angielskiego. Skierowany był on do uczniów klas III SP uczęszczających do szkół Gminy Grudziądz. Każda szkoła mogła wytypować tylko dwie osoby. Naszą Szkolę dzielnie reprezentowali Kacper Bądkowski oraz Dominik Wroniecki. Wśród zadań, z którymi zmagali się uczniowie było nazywanie czynności pokazywanych przez uczestników, wypowiadanie się pełnymi zdaniami, układanie historyjki z otrzymanej rozsypanki oraz uzupełnianie tekstów piosenek właściwymi słowami. Wszystkie zadania były bardzo interesujące oraz dostosowane do możliwości dzieci. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy otrzymywali punkty, a także cukierki. Nasi chłopcy świetnie radzili sobie ze wszystkimi zadaniami i zdobyli I miejsce. Na koniec rozdane zostały dyplomy oraz nagrody.

Rajd pieszy

17 maja 2014r. dla najmłodszych piechurów z naszej Szkoły odbył się rajd po okolicy, zorganizowany przez P. Renatę Jeziorowską. W rajdzie wzięły udział również uczennice klasy II G. Celem wędrówki było poznawanie flory i fauny okolicznych lasów. W trakcie przystanków odbywały się gry i zabawy, w których brali udział wszyscy uczestnicy rajdu. Nagrodą był słodki poczęstunek. W drodze powrotnej wędrowcy zabawili się w parku linowym.

Biwak harcerski

W dniach 16-18 maja 2014r. harcerze z drużyny "Remus" przebywali na biwaku w Grupie. Był to biwak dla wszystkich drużyn harcerskich należących do V Szczepu "Żywioły".

Pierwszego dnia po zakwaterowaniu w Szkole Podstawowej w Grupie wszyscy harcerze udali się do pobliskiego lasu, w którym zostały zorganizowane różnorodne gry harcerskie, takie jak m. in. "Łutu-tutu" i "Proporce". Po integrujących zabawach harcerskich odbył się uroczysty apel. Wieczorem wszyscy uczestniczyli w kominku, podczas którego harcerze brali udział w różnych zabawach i śpiewali piosenki harcerskie.

Drugi dzień biwaku rozpoczęto od śpiewanek. Kolejnym punktem były zajęcia teatralne, podczas których harcerze podzieleni na grupy przygotowywali scenki teatralne, które zaprezentowali podczas wieczornego kominka. Harcerze mieli szansę przebrać się w ciekawe stroje oraz pokazać innym swoje umiejętności aktorskie. Tego samego dnia wszyscy uczestniczyli również w zajęciach tanecznych. Po południu zorganizowano karaoke, podczas którego można było zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Na biwaku harcerze mieli również okazję pograć w różnego typu gry, m. in. planszowe. Kolejną atrakcją była zorganizowana dla harcerzy starszych nocna gra kryminalna. Harcerze podzieleni na grupy mieli za zadanie odgadnąć, kto "zamordował" bogatego biznesmena. Harcerzom z naszej drużyny nie udało się jednak rozwikłać tej zagadki. Młodsi harcerze również miło spędzili sobotni wieczór, oglądając bajkę "Madagaskar 3".

Ostatni dzień upłynął na sprzątaniu szkoły i pakowaniu się.

Podczas biwaku wszyscy bardzo dobrze sie bawili i z pewnością będą mieli miłe wspomnienia z tego wyjazdu.

W czasie biwaku opiekę nad harcerzami sprawowały druhny Agnieszka Figurska i Justyna Stopikowska.

Święto Szkoły '2014

Tradycyjnie w maju miało miejsce Święto Szkoły, na które złożył się wieczór teatralny w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu oraz Dzień Sportu w Szkole.

Sport - LA

22 maja 2014r. na Stadionie Olimpii w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w LA. Uczennica klasy III Gimnazjum - Nikola Różyńska w biegu na 800m zajęła I miejsce, zdobywając złoty medal.

Sport - kolarstwo

24 maja 2014r. w Świeciu nad Osą odbył się wyścig kolarski w ramach Ligii Uczniowskich Klubów Sportowych. Uczennice naszej Szkoły zajęły następujące miejsca:

 • w kategorii "młodziczka"
  • Sylwia Kulczyk (kl. V SP) - XII miejsce
  • Karolina Różyńska (kl. V SP) - XIV miejsce
  • Julita Szymańska (kl. VI SP) - XV miejsce,
  • Katarzyna Wiśniewska (kl. VI SP) - XVII miejsce
  • Karolina Kałdowska (kl. V SP) - XX miejsce
 • w kategorii "juniorka młodsza"
  • Nikola Różyńska (kl. III G) - I miejsce
  • Anna Kardas (kl. II G) - III miejsce

Dzień Mamy

26 maja 2014r. uczniowie klasy II SP wraz z wychowawczynią, P. Renatą Jeziorowską zaprosili swoje Mamusie na uroczystość z okazji Ich święta. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny pod hasłem "Najmilsza na świecie jest mi mama", składający się z okolicznościowych wierszy i piosenek, a na zakończenie wręczyły Mamusiom własnoręcznie wykonane upominki. Mamy w podziękowaniu przygotowały słodki poczęstunek. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze.

Piknik Ekologiczny

27 maja 2014r. w Węgrowie odbył się kolejny, XVIII Piknik Ekologiczny organizowany przez tamtejszą Szkołę Podstawową.

XVIII Gminny i XII Powiatowy Piknik Ekologiczny otworzyli Starosta Grudziądzki Marek Szczepanowski i Wójt Gminy Grudziądz Jan Tesmer. W tym roku, oprócz gospodarzy - Szkoły Podstawowej w Węgrowie w szranki turniejów ekologicznych stanęli przedstawiciele szkół z Piask, Nowej Wsi, Wałdowa Szlacheckiego, Rudy, Szembruczka, Wydrzna, Szonowa, Świecia nad Osą, Radzynia Chełmińskiego, Mokrego, Zawdy i Dusocina. Naszą Szkołę dzielnie reprezentowały: z kl. IV SP - Zuzanna Kowalska, z kl. V SP - Justyna Kulczyk i Sylwia Kulczyk, z kl. VI SP - Wiktoria Hapka, Natalia Kowalska i Aleksandra Mróz. Uczennicami opiekowała się P. Justyna Stopikowska.

Po uroczystym otwarciu uczestniczące w Pikniku zespoły przedstawiły krótkie scenki, wcielając się w różne gatunki dzikich zwierząt i przedstawiając życie na Ziemi okiem między innymi myszy, żab, sójek, saren czy pszczół. Po prezentacji młodzież ruszyła na trasę "ekozwiadu", na której czekały pytania i zadania dotyczące ochrony przyrody, gospodarki leśnej i zdrowego stylu życia. Projektowano też atrakcyjne pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, wymyślano hasła zachęcające do tego typu zbiórki, rozegrano Wielki Teleturniej Smoka Wawelskiego oraz partię "ekoskrabli" (układanie krzyżówki zawierającej nazwy roślin i zwierząt z liter wyciętych z nazw miejscowiści, z których przyjechały drużyny). Najbardziej obleganymi na koniec punktami kontrolnymi były: ognisko, na którym można było upiec kiełbaskę oraz punkt wydawania bigosu.

Na zakończenie Pikniku wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody - upominki ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Starostwo Powiatowe w Grudziądzu, a każda z drużyn sadzonkę lipy przekazaną przez Nadleśnictwo Jamy.

Konkurs plastyczny

28 maja 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się coroczny konkurs plastyczny pn. "Świeżo malowane". Naszą Szkołę reprezentowały w poszczególnych kategoriach wiekowych:

 • kl. I-III SP
  • Miłochna Wiśniewska (kl. II)
  • Martyna Sankiewicz (kl. III) - III miejsce
 • kl. IV-VI SP
  • Karolina Różyńska (kl. V)
  • Kesja Kępińska (kl. VI) - III miejsce
 • Gimnazjum
  • Hanna Rzepka (kl. I) - II miejsce
  • Roksana Różyńska (kl. II)

Wycieczka szkolna

28 maja 2014r. uczniowie klasy I SP pod opieką Pań Anny Freli i Aleksandry Raflesz oraz kilkorga Rodziców spędzili dzień pełen zabawy i wrażeń w JuraParku w Solcu Kujawskim. W programie wycieczki były: seans w kinie, zwiedzanie muzeum, warsztaty plastyczne, przejście ścieżki dydaktycznej w towarzystwie Pani Przewodnik, opowiadającej o dinozaurach, zabawy na świeżym powietrzu, kąpiel w aquaparku, a także pyszny obiad.

Konkurs recytatorski

30 maja 2014r. w Szkole Podstawowej w Linowie odbył się III Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej. Wystartowała w nim Natalia Kowalska (kl. VI SP) z utworami: "Moja piosenka" (C.K.Norwida) oraz "Gawęda o miłości ziemi ojczystej" (W.Szymborskiej), uzyskując wyróżnienie komisji konkursowej. Uczennica została przygotowana przez P. Marlenę Szwabę-Wiśniewską.

Sport - kolarstwo

28 maja 2014r. gościliśmy w naszej Szkole kolarzy ze szkół gminnych. Reprezentacje złożone były z dziewcząt i chłopców z klas IV-VI SP. Nasza drużyna zajęła zaszczytne II miejsce, ustępując jedynie zespołowi z Piask. Brązowe medale indywidualnie zdobyły: Iga Wiklińska (kl. IV), Sylwia Kulczyk (kl. V), oraz Julita Szymańska (kl. VI).

Natomiast 3 czerwca 2014r. na Osiedlu Rządz w Grudziądzu odbył się wyścig kolarski MTB o Puchar Starosty Grudziądzkiego. Drużyna z naszej Szkoły, reprezentująca Gminę Grudziądz, zajęła I miejsce.

Lednica '2014

7 czerwca 2014r. na Polach Lednickich odbyło się XVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000 pod hasłem "W imię Syna". W spotkaniu uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa uczniów naszej Szkoły pod opieką Pań Izabeli Tkaczyńskiej i Justyny Stopikowskiej.

Biwaki szkolne

W dniach 9-11 czerwca 2014r,=. uczniowie klas II-VI SP oraz I G odpoczywali na biwaku szkolnym w Ośrodku Wypoczynkowym VIVA w Jantarze. Ponieważ przez wszystkie dni pobytu dopisała pogoda - biwakowicze spędzili czas przede wszystkim na kąpielach wodnych i słonecznych.

Od 9 do 13 czerwca 2014r. spędziliśmy (uczniowie z klas II i III Gimnazjum) czas w naszych pięknych górach - Tatrach.

Pierwszym przystankiem były Wadowice i Częstochowa. W rodzinnym mieście naszego wielkiego Polaka - św. Jana Pawła II zjedliśmy papieskie kremówki, w Częstochowie zaś modliliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Po męczącej podróży szczęśliwie dojechaliśmy do Bańskiej Niżnej - niedaleko Zakopanego - gdzie znajdowała się baza noclegowa.

Następny dzień (10.06) spędziliśmy w trasie wiodącej przez Dolinę Pięciu Stawów, która wymagała od nas wiele wysiłku, jednak wszyscy byliśmy pod wrażeniem pięknych widoków i zmęczenie nie odebrało nam chęci do dalszego wędrowania.

Kolejny dzień (11.06) był mniej wyczerpujący, ponieważ atrakcją dnia był spływ Dunajcem. Mimo lejącego się z nieba żaru byliśmy zachwyceni i bardzo miło wspominamy te chwile. Po dopłynięciu do brzegu udaliśmy się do wąwozu Homole, a na zakończenie dnia wypoczywaliśmy w wodach termalnych w Szaflarach.

Następnego dnia (12.06) rano udaliśmy się do Zakopanego, by wjechać kolejką na szczyt Kasprowego Wierchu. Byliśmy zafascynowani niesamowitymi widokami, udało nam się nawet zobaczyć stado górskich kozic! Ze szczytu schodziliśmy przez Przełęcz Liliowe. Pogoda była sprzyjająca, ponieważ nie doskwierał nam ani chłód, ani upał - było idealnie. Zeszliśmy do Kuźnic, z których udaliśmy się na ul. Krupówki - tam mieliśmy czas dla siebie. Po powrocie do ośrodka zjedliśmy pyszną i obfitą obiadokolację, a wieczorem wszyscy spędziliśmy miło czas grając w siatkówkę i inne gry oraz siedząc przy pożegnalnym ognisku.

Ostatniego dnia (13.06) po spakowaniu wyruszyliśmy w powrotną podróż. Po drodze zatrzymaliśmy się w Wieliczce, gdzie zwiedziliśmy Kopalnię Soli. Wszyscy byliśmy oczarowani pięknem miejsc, takich jak np. Kaplica św. Kingi. Kopalnia wywarła na nas niesamowite wrażenie i na pewno zapamiętamy to miejsce na długi czas. Podróż minęła nam szybko i spokojnie, dotarliśmy cali i zdrowi pod naszą Szkołę, gdzie czekali na nas nasi kochani Rodzice :)

Aneta Biernacka, Sandra Ryznar

Pożegnania nadszedł czas...

16 czerwca 2014r. uczniowie klasy VI SP wraz z Rodzicami zaprosili nauczycieli Szkoły na pożegnalne spotkanie, okraszone wspaniałymi wypiekami :)

Przedstawienie szkolne

24 czerwca 2014r. Rodzice uczniów klas młodszych zostali zaproszeni na szkolną uroczystość artystyczną. Najpierw zaprezentowali się członkowie koła muzycznego, prowadzonego przez Pana Zbigniewa Poliszczuka. Goście wysłuchali kilku piosenek oraz utworów granych na instrumentach. Później Koło Teatralne klas II-III SP pokazało przedstawienie teatralne pt. "Jest taki kwiat...", zrealizowane na podstawie bajki ks. Mieczysława Malińskiego.

Po zakończeniu wieczorku artystycznego uczniowie klasy III SP wraz z Rodzicami i wychowawczynią Małgorzatą Kowalewską zebrali się na pożegnalnym spotkaniu.

Bal Gimnazjalny

25 czerwca 2014r. w GOK w Małym Rudniku odbył się bal gimnazjalny. Żegnający się ze Szkołą uczniowie klasy III G zaprezentowali zabawny montaż tekstów i piosenek związany tematycznie ze szkolnym życiem, zaś ich Rodzice przygotowali wspaniały poczęstunek. Nie zabrakło też muzyki i tańca...

Pożegnania nadszedł czas...

Przedostatni dzień roku szkolnego upłynął pod znakiem wspólnej modlitwy i zabawy.

Rano wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli we Mszy św. kończącej rok katechetyczny, która odbyła się w wałdowskiej kaplicy.

Po powrocie do Szkoły miało miejsce spotkanie przy ognisku połączone z pieczeniem kiełbasek, a następnie uczniowie Szkoły Podstawowej oraz zaproszeni przedszkolacy obejrzeli przedstawienie "Jest taki kwiat" w wykonaniu Koła Teatralnego klas II-III SP.

Zakończenie roku szkolnego

27 czerwca 2014r. odbyło się zakończenie roku szkolnego - osobne dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Do zgromadzonych uczniów i nauczycieli przemówili: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, przedstawiciele Rady Rodziców oraz księża. Jak zawsze podczas spotkania ogólnego zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem, nagrody i dyplomy, a po wspólnej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami, gdzie nastąpiło rozdanie świadectw. Uroczystość Szkoły Podstawowej okrasili krótkim, wakacyjnym występem uczniowie klasy VI SP, natomiast uczennice klasy II G zaśpiewały pożegnalną, zabawną piosenkę dla kończących Szkołę.

Obóz harcerski

W dniach 18-31 lipca 2014r. sześcioro harcerzy z DH "Remus" przebywało w Rusinowie na obozie V Szczepu "Żywioły". Mieli oni możliwość zdobywania stopni i sprawności harcerskich oraz nabywania rozmaitych umiejętności praktycznych podczas codziennych zajęć programowych.

Motywem przewodnim obozu była tematyka związana z filmem "Hobbit". Jedną z atrakcji był wyjazd do wioski Hobbita w Sierakowie, gdzie harcerze wzięli udział w grze fabularnej. Uczestnicy obozu wypłynęli także w rejs statkiem oraz zwiedzili Muzeum Książąt Pomorskich w Darłowie.

Sport - kolarstwo

W dniach 20-24 sierpnia 2014r. na terenie ośrodka wypoczynkowego "Delfin" w Rudniku uczniowie naszej Szkoły trenujący kolarstwo wypoczywali i trenowali pod okiem instruktorów i trenerów. Oprócz treningów uczniowie w czasie wolnym grali w gry zespołowe na boiskach sportowych oraz bawili się na dyskotece.