banner

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2004r. uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny. Odbyła się akademia, później uczniowie spotkali się z wychowawcami, a jutro... do pracy!!!

Sprzątanie świata!

Jak co roku we wrześniu sprzątaliśmy świat. No, może nie cały, ale duży obszar naszej miejscowości. Okazało się, że niestety było co sprzątać. Ciekawe, czy zdarzy się kiedyś, że wrócimy po akcji z pustymi workami...?!

Konkurs plastyczny

Już na początku roku szkolnego najmłodsi uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi. Pani Renata Jeziorowska zorgaznizowała dla nich konkurs plastyczny "Moje bezpieczne wakacje". Wpłynęło sporo prac, zaś najlepsze wykonali:

 • Marta Adwent z klasy I - I miejsce,
 • Angelika Banaś z klasy I i Dominika Hapka z klasy II - II miejsce,
 • Klaudia Ciesielska z klasy II - III miejsce,
 • Magdalena Chylińska z klasy III - wyróżnienie.

Rajd pieszy

26 września 2004r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XV Rajdzie Pieszym "Pamięci września '39".

Bohaterom Powstania Warszawskiego

27 września 2004r. o godzinie 17.00 rozpoczęła się wieczornica poświęcona Bohaterom Powstania Warszawskiego. Ten dzień był jednocześnie Świętem Powstania Polski Podziemnej, które było uroczyście obchodzone w całej Polsce.

Na spotkanie z młodzieżą gimnazjalną przybyli zaproszeni Goście - kombatanci Światowego Związku AK, Panowie: por. Franciszek Chomicz, por. Paweł Puchalski, por. Stefan Rudnicki.

Wspomnienia byłych żołnierzy były przeplatane wojenną poezją K. K. Baczyńskiego i ks. J. Twardowskiego, recytowaną przez członków Koła Teatralnego, a także powstańczymi pieśniami, śpiewanymi przez szkolny chór. Historyczne dygresje snuł Dyrektor Szkoły Krzysztof Sulerzycki, jednocześnie pomysłodawca i główny organizator uroczystości, a Pani Hania Bagińska zaśpiewała na koniec nostalgiczną piosenkę "Biały krzyż".

Do przygotowania uroczystości przyczyniły się również Panie: Elżbieta Rejek i Dorota Pawlikowska-Gralla.

Wszyscy przeżyli wspaniały wieczór pełen wspomnień i wzruszeń.

Dorota Pawlikowska-Gralla

Wycieczka do Torunia

Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych wraz z opiekunami: Panem Dyrektorem Krzysztofem Sulerzycki, Panią Marleną Wiśniewską, Panią Dorotą Grallą i Panią Janiną Maliszewską wzięli udział w wycieczce do Torunia. Wyjazd miał miejsce 6 października 2004r., a głównym jego celem było zwiedzenie wystawy pn. "Kamyk na szańcu".

Jest to przedsięwzięcie przygotowane przez Panią Barbarę Wachowicz, a stałym miejscem ekspozycji jest Muzeum Historyczne Miasta Warszawy. Wystawa cieszy się od kilku lat wielką popularnością i jest pokazywana w różnych miastach Polski.

Nasi uczniowie mogli obejrzeć wiele ciekawych fotografii dotyczących autora książki "Kamienie na szaniec", a także jej bohaterów: Alka, Rudego i Zośki. Zobaczyli również wiele autentycznych pamiątek, np. niemiecką tablicę z pomnika Mikołaja Kopernika, którą w czasie okupacji odkręcił bohaterski Alek, czy listy i pamiątki Krzysztofa Baczyńskiego i jego żony Basi.

W tym samym muzeum uczestnicy wycieczki obejrzeli też ekspozycję poświęconą realizacji filmu "Stara Baśń".

Po wizycie w muzeum wszyscy wybrali się na spacer uliczkami toruńskiej Starówki. Odszukali miejsce narodzin Mikołaja Kopernika oraz jego chrztu w zabytkowym kościele śś. Janów, który również zwiedzili. Udało się także wspiąć na wieżę kościoła, gdzie można było dotknąć serca dzwonu "Tuba Dei" i podziwiać miasto z wysokości. Był też czas na słodkie pierniki i spotkanie z flisakiem - grajkiem.

Toruń jest piękny!!!

Dorota Pawlikowska-Gralla

Otrzęsiny gimnazjalistów

Jak co roku w naszej Szkole 7 października 2004r. miały miejsce otrzęsiny klasy I Gimnazjum. Impreza ta miała na celu dowieść, że uczniowie klasy I są godni miana gimnazjalistów. Stadko niesfornych kociaków w stado starych kocurów przechrzciła klasa II gimnazjum. Pierwszym punktem programu było upiększanie dachowców, czyli malowanie.

Jednym z zadań mającym na celu przechrzczenie "pierwszaków" był spacer po szyszkach i pokrzywach. Następnie męska część stadka borykała się ze zjedzeniem jabłka, które wisiało na sznurku. Chłopaki dali z siebie wszystko, a wygrał Michał Pawlikowski.

Kocice penetrowały "egipskie piramidy" z zasłoniętymi oczami. Podczas zwiedzania natknęły się na mumię. Była dobrze zakonserwowana, a mimo to napędziła stracha dziewczynom.

Po tych zadaniach praktycznych przyszedł czas na teorię. Całe stadko kociaków musiało po kolei odpowiedzieć na pytanie związane z historią Szkoły. Jeśli kociak odpowiedział źle, to jego matka lub ojciec chrzestny wymierzał mu karę cielesną. Każdy z kociaków dowiódł, że jest gotowy do roli gimnazjalisty.

Otrzęsiny zakończyły się pasowaniem przez Pana Dyrektora na ucznia Gimnazjum.

Pasowanie "pierwszaków"

8 października 2004r. odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej na pełnoprawnych członków społeczności uczniowskiej. Dzieci musiały wykonać określone zadania, wykazać się pewną wiedzą, by następnie złożyć Przyrzeczenie i wygłosić Ślubowanie. Na koniec nastąpił akt pasowania, po którym każdy "pierwszak" otrzymał pamiątkowy dyplom. Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawczynią, Panią Anną Frelą oraz z rodzicami spotkali się w swojej klasie na słodkim poczęstunku.

Rajd pieszy

9 października 2004r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XVIII Mistrzostwach w Marszach na Orientację.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2004r. odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Jak co roku było mnóstwo kwiatów, życzeń, uśmiechów, a nawet... słodkości.

Przy okazji w tym dniu Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki na najmilszą osobę w każdej klasie.

Przedstawienie szkolne

22 października 2004r. odbyło sie w Szkole przedstawienie pt. "Ortografia na wesoło".

Rajd pieszy

23 października 2004r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w III Rajdzie Pieszym "Szlakiem Wojska Polskiego".

Przedstawienie szkolne

26 października 2004r. Koło Teatralne z pomocą Pani Marleny Wiśniewskiej przygotowało dla uczniów Szkoły Podstawowej przedstawienie pt. "Jesień w poezji". Gościnnie wystąpili również uczniowie klasy III. Młodzi artyści recytowali piękne wiersze polskich poetów, a widzowie siedzieli zasłuchani, zapatrzeni...

Rajd pieszy

6 listopada 2004r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w XV Rajdzie Pieszym "Odzyskanie Niepodległości".

Przedstawienie w GOK

6 i 8 listopada 2004r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku członkowie Koła Teatralnego wystawili ponownie przedstawienie pt. "Gdzie to jest?" o życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej. Widowisko zaprezentowano seniorom gminy Grudziądz oraz uczniom i nauczycielom gminnych gimnazjów.

Jesienny Turniej Szkół Gminnych

17 listopada 2004r. odbyła się kolejna edycja turnieju szkół gminy Grudziądz. W ramach turnieju przeprowadzono konkurs ortograficzny oraz konkurs wiedzy "1 z 4".

W konkursie ortograficznym na poziomie szkoły podstawowej III miejsce zajęła Kamila Bernat z klasy VI, zaś na poziomie gimnazjum - II miejsce Marta Całka z klasy III.

W turnieju wiedzy ogólnej "1 z 4" III miejsce zajęła Basia Paprotna z klasy III Gimnazjum.

Logopedycznie...

20 listopada 2004r. w naszej Szkole gościliśmy logopedę, udzielającego porad uczniom i ich rodzicom.

Rajd pieszy

20 listopada 2004r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w IV Rajdzie Pieszym "Jesień ze Skautem".

Andrzejki

26 listopada 2004r., jak co roku, odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie Szkoły Podstawowej bawili się w sali gimnastycznej, zaś gimnazjaliści udali się na wspólną dyskotekę z kolegami z Gimnazjum w Małym Rudniku do GOK.

DJ-je spisali się na medal, humoru nie brakowało, zabawa była przednia!

Mikołajki

6 grudnia 2004r. po Szkole raźno maszerowały Mikołaje, dźwigając na plecach worki ze słodyczami dla uczniów :)

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

7 grudnia 2004r. odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania bajek.

Rajd pieszy

11 grudnia 2004r. członkowie Szkolnego Koła PTTK wraz z opiekunami wzięli udział w X Rajdzie Pieszym "Zakończenie sezonu 2004".

Pasowanie na czytelników

17 grudnia 2004r. odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej do grona czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji członkowie Koła Teatralnego przygotowali inscenizację, przedstawiającą zasady korzystania z zasobów biblioteki oraz podkreślającą korzyści płynące z czytania książek.

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2004r., w ostatnim przed feriami świątecznymi tradycyjnie odbyła się szkolna Wigilia. Najpierw uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami i... Mikołajem, następnie obejrzeli jasełka i wspólnie śpiewali kolędy. Nie zabrakło uśmiechu, miłych życzeń i wzruszenia...

Bank dzieciom...

Dobroczynna akcja "Kolekcja dla szkół" została zorganizowana przez Gazetę Wyborczą z myślą o najuboższych bibliotekach szkolnych w Polsce. Na apel Gazety odpowiedział m.in. Bank PKO BP SA, który zakupił 100 kompletów książek, z czego do naszego województwa trafiło 9.

17 stycznia 2005r. w Regionalnym Oddziale PKO BP SA w Bydgoszczy odbyło się uroczyste przekazanie książek bibliotekarzom i dyrektorom wytypowanych szkół. Mieliśmy ogromne szczęście znaleźć się wśród nich. W spotkaniu uczestniczyli więc również przedstawiciele naszej Szkoły w osobach Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego i opiekuna biblioteki Pani Doroty Gralli.

Dzięki temu, że nasza szkolna biblioteka kilka miesięcy temu zarejestrowała się na liście bibliotek zainteresowanych przyjęciem darów książkowych (kliknij tu), udało nam się wzbogacić o (docelowo) 40 tomów z największymi dziełami literatury XX wieku. Niestety, nasz księgozbiór jest nadal skromny i wymaga "odświeżenia", a sytuacja finansowa Szkoły jest trudna, dlatego nadal czekamy na ofiarodawców, którzy chcieliby wzbogacić nasze zbiory.

Dorota Pawlikowska-Gralla

Bal karnawałowy

20 stycznia 2005r. odbyła się dyskoteka karnawałowa. Tym razem bawiliśmy się razem z Koleżankami i Kolegami z Zespołu Szkół w Małym Rudniku, a gościł nas Gminny Ośrodek Kultury.

Oprawę muzyczną zabawy zapewnił nam zespół PLAY. Bawiliśmy się fantastycznie!!!

Dzień Babci i Dziadka

Jak co roku, 21 stycznia 2005r., w naszej Szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka, którzy jak zwykle nie zawiedli i licznie przybyli. Gościliśmy również Seniorów z Państwowego Domu Opieki w Grudziądzu.

Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej przygotowali wierszyki, piosenki, a także inscenizację teatralną "Dwanaście miesięcy". Dzieci wręczyły Seniorom kwiaty, laurki i upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Ferie zimowe

Podczas ferii, trwających od 31 stycznia do 11 lutego 2005r., nauczyciele zorganizowali wiele atrakcyjnych zajęć. Uczniowie spędzali czas wolny uczestnicząc w grach i zabawach sportowych, odbyły się projekcje filmów, udostępniona została pracownia komputerowa, zorganizowano konkurs plastyczny "Mój bohater baśniowy". Oczywiście, jak co roku, odbył się też karnawałowy bal przebierańców.

Konkurs recytatorski

28 stycznia 2005r. odbył się etap szkolny Gminnego Konkursu Recytatorskiego pn. "Przyjaciel wierny jest lekarstwem dla życia", zorganizowany przez Panie: Dorotę Pawlikowską-Grallę i Marlenę Szwaba-Wiśniewską. Uczestnicy wygłaszali teksty prozatorskie w trzech grupach wiekowych. Wyróżnieni zostali następujący uczniowie:

klasy I-III SP

 • Martyna Parteka z klasy II,
 • Klaudia Ciesielska z klasy II,
 • Mikołaj Gralla z klasy I;

klasy IV-VI SP

 • Monika Beiger z klasy IV,
 • Karol Biernacki z klasy IV,
 • Justyna Jarosińska z klasy V;

Gimnazjum

 • Marta Całka z klasy III,
 • Natalia Szwaba z klasy III,
 • Barbara Paprotna z klasy III.

Zwycięzców nagrodzono książkami oraz dyplomami.

W plastycznej części konkursu uczniowie uzdolnieni plastycznie wykonali prace pod tytułem "To chcę dać Tobie, mój przyjacielu".

26 lutego 2005r. uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce w szkolnym konkursie recytatorskim, udali się z opiekunami do Zespołu Szkół w Mokrem i reprezentowali Szkołę w konkursie na szczeblu gminy. Monika Beiger zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, zaś uczennice: Natalia Szwaba i Marta Całka - odpowiednio I i II miejsca.

18 marca 2005r.uczennice, które zdobyły wysokie noty w konkursie gminnym, reprezentowały Szkołę na etapie powiatowym. Monika Beiger zajęła II miejsce.

Dzień Wiosny

Tego dnia - 21 marca 2005r. - dzieci miały za zadanie ubrać się w kolorowe, charakterystyczne dla danej klasy stroje. Kolory wcześniej losowano. W sali gimnastycznej odbył się pokaz wiosennych strojów. Dla uczniów, którzy nie przebrali się, przygotowano "karne" zadania, m.in. odpowiadali na pytania dotyczące życia Szkoły, śpiewali, tańczyli.

Organizacją Święta Wiosny zajęła się Pani Magdalena Chałabowicz.

I wykonało się....

2 kwietnia 2005 r., godz. 21.37 - Jan Paweł II, ukochany przez cały świat Papież, odszedł do domu swego Ojca.

Prezentacje muzyczne

13 kwietnia 2005r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyły się II Prezentacje Muzyczne Szkół Gminy Grudziądz. W imprezie wzięło udział pięć zespołów i czterech solistów ze szkół podstawowych oraz trzy zespoły i cztery solistki z gimnazjów.

Naszą Szkołę reprezentowali: zespół "Z ostatniej chwili", Natalia Szwaba, która zajęła I miejsce w kategorii gimnazjalistów oraz Katarzyna Zasadowska, która zajęła miejsce III - również w najstarszej kategorii wiekowej.

Sprzątanie świata

Pod hasłem "Myśl globalnie - działaj lokalnie!" cała społeczność szkolna przystąpiła 22 kwietnia 2005r. do ekologicznej akcji "Sprzątanie świata".

Rajd pieszy

23 kwietnia 2005r. członkowie Szkolnego Koła PTTK "Tramp" brali udział w rajdzie pieszym pod hasłem "Wiosna w przyrodzie".

Przedstawienie szkolne

25 kwietnia 2005r. członkowie szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali przedstawienie pt. "Mądry uczeń po... szkole" i zaprosili widzów na lekcję języka polskiego.

Majowe święto

4 maja 2005r. odbyła się uroczystość, mająca na celu uczczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zebrani wysłuchali pieśni patriotycznych. Uczniowie z Koła Teatralnego recytowali wiersze, przypomnieli genezę Konstytucji.

Montaż przygotowała z uczniami Pani Marlena Szwaba-Wiśniewska.

JP2

18 maja 2005r., czyli w rocznicę urodzin Jana Pawła II, nauczyciele udali się na apel jasnogórski do kościoła w Sarnowie. Tam zaprezentowali montaż słowno - muzyczny pt. "W życiu i śmierci do Pana należymy... Pańscy jesteśmy", przygotowany przez Panią Dorotę Gralla i Pana Krzysztofa Sulerzyckiego. O oprawę muzyczną zadbała Pani Elżbieta Rejek, zaś oświetleniem i dźwiękiem zajął się Pan Jerzy Wołoszyn, dyrektor GOK.

Młodzieżowa Rada Gminy

19 maja 2005r. odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury Młodzieżowa Rada Gminy, poświęcona naszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na to spotkanie przybyli: wójt Jan Tesmer, pracownicy Urzędu Gminy, dyrektorzy szkół gminy Grudziądz, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim.

Nasza Szkoła została poproszona o poprowadzenie spotkania. Dyrektor Krzysztof Sulerzycki przywitał zaproszonych Gości. Uczniowie z koła teatralnego recytowali wiersze Papieża, fragmenty "Tryptyku Rzymskiego" oraz Testamentu.

Poszczególne Szkoły Podstawowe przygotowały prezentacje: Papież - turysta, Papież - polityk, Papież - poeta, Papież - filozof, Papież - przyjaciel młodzieży, Papież - Wadowiczanin, Papież - dobry humor Papieża, natomiast Gimnazja: Praca w życiu człowieka, Jesteśmy jedną rodziną, Jesteśmy dziećmi jednego Boga.

Nasza Szkoła przygotowała opowieść o Papieżu - turyście oraz prezentację na temat "Praca w życiu człowieka". Prezentacje zapowiadały: opiekun SU Pani Magdalena Chałubowicz oraz przewodnicząca SU Paulina Jurek. Natalia Szwaba zaśpiewała "Modlitwę" Bułata Okudżawy.

Biwak szkolny

W dniach 21-25 maja 2005r., uczniowie naszej Szkoły spędzili czas na biwaku w Kołobrzegu. Spacerowali brzegiem morza, uczestniczyli w obchodach 750-lecia nadania Kołobrzegowi praw miejskich, zwiedzali miasto, byli w podziemiach latarni morskiej, gdzie czekał na nich pirat i zadania do wykonania, płynęli statkiem wzdłuż kołobrzeskiej plaży, zwiedzili mini-ZOO.

Dzień Sportu i Teatru

1 czerwca 2005r. obchodziliśmy sportowo i teatralnie Dzień Dziecka. Każda klasa przygotowała przedstawienie, które oglądała cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele.

 • "Paluszek" - klasa I i Pani Anna Frela
 • "Dbam o swoje bezpieczeństwo" - klasa II SP i Pani Renata Jeziorowska
 • "Telewizjomania" - klasa III SP i Pani Małgorzata Kowalewska
 • "Na jagody" - klasa IV SP i Pani Izabela Tkaczyńska
 • "Człowiek, który sadził drzewa" - klasa V SP i Pani Magdalena Kruzel
 • "Mucha przed sądem" - klasa VI SP i Pani Marlena Szwaba-Wiśniewska
 • "Humoreska" - klasa I G i Pan Piotr Dulczewski
 • "Troglodyci" - klasa II G i Pani Janina Maliszewska
 • "Dbaj o ziemię" - klasa III G i Pani Magdalena Chałubowicz

Romeo i Julia

3 czerwca 2005r. na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku została wystawiona sztuka "Romeo i Julia" w wykonaniu naszych uczniów.

Prace reżyserskie trwały kilka długich tygodni, ale efekt finalny okazał się wielkim sukcesem. Uczniowie stanęli na wysokości artystycznego zadania.

Święto Szkoły '2005

Święto Szkoły, które już na stałe wpisało się w tradycję Szkoły, odbyło się dwuetapowo.

Rajd pieszy

18 czerwca 2005r. chętni uczniowie udali się na rajd po okolicy.

Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca 2005r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. W tym dniu uczniowie wyróżniający się w nauce odebrali z rąk Pana Dyrektora i wychowawców nagrody i dyplomy, zaś wszyscy - świadectwa ukończenia danej klasy. Również w tym dniu nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru przez uczniów klasy III Gimnazjum młodszym kolegom.