banner

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rok szkolny 2003/2004 rozpoczął się 1 września 2003r. o godzinie 9.00. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Podczas części oficjalnej przewodniczący Samorządu Uczniowskiego złożył Panu Dyrektorowi raport o gotowości uczniów do podjęcia pracy w nowym roku szkolnym. Podczas uroczystości Pan Dyrektor przedstawił nowych nauczycieli: P. Małgorzatę Jastrzębską, P. Marlenę Lech, P. Magdalenę Kruzel, P. Elżbietę Rejek.

Następnie odbyła się część artystyczna. Montaż słowno - muzyczny przygotowała klasa II SP z pomocą wychowawczyni - P. M. Kowalewskiej. Dzięki pięknym recytacjom można było powspominać minione wakacje. Letnie przeboje wywołały uśmiechy na twarzach widzów.

Po akademii uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami i poznali rozkład zajęć lekcyjnych.

Otrzęsiny gimnazjalistów

12 września 2003r. odbyły się "otrzęsiny" klasy I gimnazjum. Cała klasa pięknie pomalowana przez klasę II G zasiadła z "kocimi ogonkami" na sali gimnastycznej. Starali się o miano gimnazjalistów, tak więc musieli przejść kilka prób.

Pierwsza polegała na przebiegnięciu na bosaka dwukrotnie przez pokrzywy. Cała klasa dzielnie przebiegła po nich, choć było to trochę bolesne. Następna i najbardziej widowiskowa próba to zapasy sumo. Klasa "kociaków" w pampersach walczyła ze starszymi kolegami. Najbardziej ciekawa była ostatnia walka, podczas której mały "kociak" został wyniesiony poza pole walki. Inną konkurencją było jedzenie ubitej śnieżki bez użycia rąk. Oczywiście nasze kotki trochę się umorusały, lecz był to mały dodatek do ich makijażu. Następną próbą było rozpoznanie, co to za smak. Z niemałą niepewnością kociaki smakowały przyprawy i z reguły znakomicie odgadywały. Ostatnią próbą był eliksir życia, który każdy musiał wypić z uśmiechem. Były małe problemy z tymi uśmiechami, ale każdy wypił bez grymaszenia.

Na końcu Pani Maliszewska - Wielka Kocica - odczytała prośbę o przyjęcie do grona gimnazjalistów, oczywiście przyjętą przez klasę II G. Pan Dyrektor natomiast dokonał aktu pasowania i tak "kociaki" zostali gimnazjalistami.

Potem była tylko i wyłącznie znakomita zabawa na dyskotece.

Sprzątanie Świata

Jak co roku nasza Szkoła przystąpiła do akcji "sprzątania świata". Akcja odbyła się 19 września 2003r. Uczniowie klas I-III SP porządkowali najbliższe otoczenie Szkoły, natomiast starsi zajęli się wysprzątaniem terenu Wałdowa Szlacheckiego i Białego Boru.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej pracy zrobiło się wokół nie tylko czyściej, ale również sympatyczniej, a "Matka Ziemia" jest piękniejsza!

Święto Pieczonego Ziemniaka

6 pażdziernika 2003r. w klasach I-III SP odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Członkowie koła teatralnego przygotowali na ten dzień przedstawienie, zawierające scenki na temat warzyw, owoców, sposobów ich przygotowywania do spożycia, zdrowego odżywiania się itp. Uczniowie klasy II przedstawili inscenizację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie".

Później odbyły się konkursy. Zespoły klasowe startowały w następujących konkurencjach:

 • "Projektujemy tkaniny" - wycinanie "pieczątek" z ziemniaków, wykonanie rytmicznego wzoru na papierze,
 • "Najdłuższa skórka" - obieranie jabłek,
 • "Kto szybciej" - zawody sprawnościowe,
 • "Czy wiesz?" - test wiedzy o warzywach.

Dzień minął w przyjemnej atmosferze. Dzieci wiele się nauczyły, a przy okazji dobrze bawiły!

Pasowanie "Pierwszaków"

Pod tym hasłem 9 pażdziernika 2003r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej złożyli uroczyste Ślubowanie. Pasowania dokonał Dyrektor Szkoły - Krzysztof Sulerzycki. W ten sposób dzieci weszły w poczet społeczności szkolnej.

Scenariusz uroczystości obfitował w prezentację licznych wierszyków, a także piosenek wraz z choreografią taneczną w wykonaniu "pierwszaków". Część artystyczną uświetniła również inscenizacja teatralna pt. "Spotkanie z Panią Jesienią" w wykonaniu uczniów klasy III SP.

JP2

Z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II w naszej szkole w dniach 12 - 17 października 2003r. miał miejsce "Tydzień Papieski". Uczniowie przygotowali w klasach gazetki tematyczne poświęcone polskiemu Papieżowi, a nauczyciele lekcje związane z osobą Jana Pawła II. Każdy mógł poznać szczegóły biografii Karola Wojtyły, czytając specjalny biuletyn przygotowany przez redakcję "Dzwonka".

Ważnym elementem tego tygodnia był montaż słowno - muzyczny przygotowany przez Koło teatralne oraz chór GOK-u i przedstawiony w sarnowskim kościele w niedzielę 12 października. Ten sam montaż został również zaprezentowany 24 pażdziernika w GOK-u podczas uroczystego posiedzenia Rady Gminy z okazji nadania Papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Grudziądz, 9 listopada w kościele w Grudziądzu - Mniszku oraz 11 listopada w GOK-u dla seniorów gminy Grudziądz.

Punktem kulminacyjnym "Tygodnia Papieskiego" była wieczornica pt. "Moje spotkanie z Ojcem Świętym", na którą Rada Pedagogiczna zaprosiła członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W czwartek, 16 października, dokładnie o godzinie 17.44 zapłonęły w naszej Szkole świece.

Przedstawienie ekologiczne

16 października 2003r. uczniowie Gimnazjum udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku na przedstawienie artystyczne o ochronie wód. Akcja przedstawienie dotyczyła problemu wylewania ścieków z fabryk do jezior i rzek. Problem prezentowały w bardzo ciekawy i plastyczny sposób trzy osoby.

Tydzień wychowania komunikacyjnego

W dniach od 27 do 31 października 2003r. w klasach I-III SP odbył się "Tydzień wychowania komunikacyjnego". Przez wszystkie dni w klasach miały miejsce zajęcia dotyczące zachowania bezpieczeństwa na drogach i w środkach komunikacji. Każda klasa wykonała makiety skrzyżowań oraz wiele innych prac plastycznych. Odbyło się również spotkanie z pielęgniarką szkolną. Pani uczyła dzieci, jak należy zachować się w sytuacjach kryzysowych oraz jak udzielać pierwszej pomocy.

3 listopada nastąpiło podsumowanie "Tygodnia...". Podczas spotkania wszystkich uczniów, które miało miejsce na sali gimnastycznej, zaproszony policjant - Pan Grzegorz Kalinowski przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa na drogach. Później uczniowie klasy III zaprezentowali kilka scenek związanych tematycznie z omawianymi przez cały tydzień zagadnieniami. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszą makietę skrzyżowania. Głównym kryterium oceny było prawidłowe oznakowanie skrzyżowania. Najlepiej ocenione zostały makiety wykonane przez uczniów klasy II.

Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie na drogach. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie klasy II.

Przedstawienie profilaktyczne

31 października 2003r. gimnazjaliści po raz kolejny mieli okazję obejrzeć program artystyczny pod patronatem Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii "Dopóki masz wybór". Przedstawienie, wystawione w GOK-u z inicjatywy Urzędu Gminy Grudziądz, ma na celu przedstawić młodym ludziom zagrożenia płynące z palenia tytoniu, picia alkoholu i zażywania narkotyków.

Na setki różnych sposobów jesteś zachęcany, kuszony lub namawiany, żeby się napić alkoholu, żeby zapalić papierosa, żeby coś zażyć, wziąć, zaćpać. Robią to reklamy, koledzy, czasem dorośli.

Mówią: "nic ci nie będzie", "to dowód męskości", "to czysta przyjemność", "udowodnij, że nie jesteś...", "pokaż, że jesteś na luzie"

Alkoholowa i narkotykowa chemia nie jest Ci potrzebna: do zachwycania się muzyką i przyrodą, do czułości i przytulania się, do wędrówek po świecie fantazji, do planowania sobie przyszłego życia.

Święto Niepodległości

11 listopada to bardzo ważny dzień dla Polaków, ponieważ właśnie wtedy Polska odzyskała niepodległość po 120 latach niewoli. Z okazji tego święta 12 listopada 2003r. klasa II Gimnazjum pod opieką Pana Dyrektora przedstawiła montaż słowno - muzyczny. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli, słuchając poezji i pieśni z tamtych lat, przypomnieć sobie losy ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

Andrzejki

28 listopada 2003r. w każdej klasie odbyły się Andrzejki. Uczniowie wraz z nauczycielami bawili się doskonale wróżąc z lanego wosku, butów, obierek i na wiele innych sposobów. Klasy młodsze miały również okazję obejrzeć inscenizację o tradycji andrzejkowej w wykonaniu członków kółka teatralnego.

W godzinach popołudniowo - wieczornych wszyscy bawili się na andrzejkowej dyskotece.

Rajd pieszy

29 listopada 2003r. odbył się rajd pieszy "Na trasie ze skautem".

W teatrze

4 grudnia 2003r. uczniowie klas I-V Szkoły Podstawowej udali się do Teatru w Grudziądzu, aby obejrzeć przedstawienie pt. "Baśń o...".

Spektakl poruszył istotne zagadnienie wyboru między postawą "być" a "mieć". Pokazał, że prawdziwe szczęście nie zależy od stanu posiadania, lecz od tego, co człowiek kryje w swoim wnętrzu. Bogata scenografia, wartka akcja, barwne postacie i mądry przekaz stanowiły wartość tego przedstawienia, które bardzo spodobało się dzieciom.

Mikołajki

6 grudnia 2003r. z powodu "odpracowywania" odbyły się w Szkole zajęcia. Dzień był jednak zupełnie inny od wszystkich. Od rana po korytarzu przechadzał się święty Mikołaj, rozmawiając z dziećmi. Oczywiście najbardziej zachwycone były "maluchy", szczególnie gdy odkryły, że pod postacią Mikołaja kryje się Pan Dyrektor.

Mikołaj wchodził kolejno do każdej klasy i zapraszał uczniów na zwiedzenie otwartej w tym dniu świetlicy szkolnej. Tam uczniowie mieli okazję usiąść przy barze, obejrzeć wyposażenie świetlicy, a także odebrać z rąk Mikołaja paczki ze słodyczami, które zostały ufundowane przez Urząd Gminy Grudziądz.

Dzień był pełen radości i słodkości! Szkoda, że święty Mikołaj odwiedza dzieci tylko raz w roku!

Kilka dni później nastąpiła oficjalna uroczystość otwarcia świetlicy szkolnej, na którą zostali zaproszeni sponsorzy oraz osoby, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do jej powstania.

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2003r. odbyła się szkolna uroczystość wigilijna. Uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej. Ze względu na ograniczenia lokalowe odbyło się to w dwóch grupach: klasy I-V Szkoły Podstawowej oraz klasy VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum. Wszyscy obejrzeli "Jasełka bożonarodzeniowe", które przygotowała Pani katechetka Hanna Bagińska wraz z grupą uczniów. Potem nastąpiło odczytanie fragmentu Pisma Św. przez Pana Dyrektora, dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do stołu. Podano im ciastka i herbatę.

Seniorom

14 stycznia 2004r. uczniowie klas I-III SP odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu. Zaprezentowali tam kilka inscenizacji o tematyce świąteczno - noworocznej, między innymi scenkę o "marudnej" choince oraz złożyli staruszkom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane laurki.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni. Starsi Państwo - bo bardzo podobały się Im występy dzieci, niektórzy wzruszyli się aż do łez. Dzieci - bo mogły wykazać się swoimi umiejętnościami, a za swoje zaangażowanie zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem.

Ferie zimowe

Podczas tegorocznych ferii zimowych zajęcia odbywały się codziennie w pierwszym tygodniu (19-23 stycznia 2004r.) w godzinach od 9.00 do 13.00. Organizowane były następujące zajęcia:

 • gry i zabawy sportowe, m.in. tenis stołowy, unihokej;
 • gry i zabawy planszowe i umysłowe;
 • projekcje filmów: 9.00-11.00 - dla uczniów młodszych, 11.00-13.00 - dla uczniów starszych;
 • konkursy plastyczne;
 • mini playback-show (19.01);
 • pokaz doświadczeń chemicznych (19.01);
 • "Spotkanie z bajką" (23.01);
 • wyjazd do Muzeum w Grudziądzu (20.01).

Ponadto codziennie udostępniona była pracownia komputerowa.

Podczas ferii odbył się też bal karnawałowy dla wszystkich uczniów Szkoły.

Spotkanie środowiskowe

28 stycznia 2004r., w godzinach popołudniowych, z inicjatywy Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego odbyło się (już po raz czwarty) styczniowe spotkanie środowiskowe pn. "Zatrzymane w wałdowskim Betlejem - Tryptyk Rzymski". Zebrali się na nim mieszkańcy Wałdowa Szlacheckiego, Białego Boru, Małego Rudnika i Rudy. Spotkanie odbyło się jak zwykle w "Domu Weselnym" w Białym Borze, którego właścicielka, Pani Anna Matuszewska, nieodpłatnie użycza swego lokalu, częstuje gości kawą i herbatą. Poczęstunek gościom zapewnili członkowie Rady Rodziców.

Uczniowie naszej Szkoły przedstawili piękny montaż słowno - muzyczny na temat narodzenia Chrystusa i dalszych Jego losów, przeplatany recytacją fragmentów "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II. Opiekę nad zespołem uczniowskim i przygotowaniami do występu sprawowali Pani Dorota Pawlikowska-Gralla i Pan Krzysztof Sulerzycki. Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił zespół "Rekord" z Białego Boru.

Dzień Babci i Dziadka

Jak co roku uczniowie klas I-III SP wraz z wychowawczyniami zaprosili swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Ich Święta. Ze względu na termin ferii zimowych impreza odbyła się w tym roku 4 lutego 2004r.

Dzieci tradycyjnie przygotowały program artystyczny. Goście mogli wysłuchać wielu wierszyków i piosenek w wykonaniu swoich wnucząt, a także obejrzeć inscenizację teatralną na motywach baśni H. Ch. Andersena "Księżniczka na ziarnku grochu" w wykonaniu uczniów klasy II. Występy oczywiście były nagradzane ogromnymi brawami, co wywoływało uśmiech zadowolenia na twarzach dzieci.

Podczas przedstawienia solenizanci zostali poczęstowani kawą, herbatą oraz ciastem.

Po raz kolejny okazało się, że Babcie i Dziadkowie są najwdzięczniejszymi widzami dzieci!

Konkurs recytatorski

6 lutego 2003r. odbył się szkolny etap Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Lubimy Adama Mickiewicza".

Walentynki

W naszej szkole święto zakochanych obchodziliśmy 13 lutego 2004r. Tego dnia klasy III Szkoły Podstawowej i II Gimnazjum wystawiły przedstawienia związane z Walentynkami. Odbył się również konkurs kotylionowy, polegający na wyznawaniu miłości przypadkowym osobom. W Szkole działała też przez cały dzień "poczta walentynkowa". Po południu uczniowie bawili się się na dyskotece.

Pasowanie na czytelników

20 lutego 2004r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Uroczystość rozpoczęła się pogadanką na temat korzystania z wiedzy zawartej w książkach znajdujących się w bibliotece. Następnie "pierwszaki" obejrzały inscenizację pt. "Przygoda książki", przygotowaną przez uczniów klas V i VI oraz występ uczniów klasy III pn. "Sen Jacusia". Później kandydaci na czytelników udowodnili, że znają już trochę literatury, przedstawiając krótką inscenizację baśni "Kopciuszek".

Pasowania uczniów dokonała Pani bibliotekarka - Marlena Wiśniewska. Nowi czytelnicy otrzymali na pamiątkę dyplomy oraz zakładki do książek, wykonane przez kolegów z klasy II i III, a także założono im karty czytelnika.

Na zakończenie odbył się krótki konkurs sprawdzający znajomość bohaterów bajek dla dzieci oraz została przeprowadzona ankieta dotycząca wiedzy związanej z umiejętnością korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.

Przedstawienia szkolne

26 lutego 2004r. odbył się w Szkole wieczór inscenizacji teatralnych. Wzorem styczniowych spotkań z seniorami tym razem zostali zaproszeni Rodzice uczniów klas I-III oraz V SP. Dzieci przedstawiły wszystkie inscenizacje i scenki, które zostały przygotowane przez nie w bieżącym roku szkolnym. Przedstawienie trwało ponad godzinę.

Frekwecja dopisała! Na sali gimnastycznej, gdzie odbywała się impreza, nie można było "szpilki wcisnąć". Rodzice zostali zaproszeni do stołów, gdzie czekał na nich poczęstunek - kawa i ciasteczka. Obsługę zapewniły uczennice Gimnazjum.

Tego typu spotkanie z Rodzicami odbyło się w naszej Szkole po raz pierwszy i okazało się, że jest to wspaniały pomysł. Wszyscy byli bardzo zadowoleni!

Gminny Konkurs Recytatorski

28 lutego 2004r. uczniowie naszej Szkoły pojechali na konkurs recytatorski, organizowany co roku przez Zespół Szkół w Mokrem. W tym roku uczniowie wygłaszali wiersze Adama Mickiewicza.

Uczestnicy podzieleni byli na trzy grupy wiekowe. W kolejnych grupach wystartowały następujące osoby z naszej Szkoły:

 • klasy I-III SP - Monika Beiger i Marcelina Kucięba z klasy III,
 • klasy IV-VI SP - Bartosz Ząbek i Mateusz Rujner z klasy V,
 • klasy I-III G - Barbara Paprotna i Marta Całka z klasy II.

Cały konkurs odbywał się w miłej atmosferze. Wspaniale wypadły: Monika, która zajęła I miejsce oraz Basia, która zdobyła II miejsce. Wyróżnione zostały: Marcelina i Marta. Według uczestników poziom był bardzo wysoki, jednak wszyscy sobie poradzili i wyrecytowali swoje wiersze jak prawdziwi artyści.

Teatr w Szkole

2 marca 2004r. do Szkoły przyjechali aktorzy. Pokazali dzieciom z klas I-III Szkoły Podstawowej przedstawienie pt. "Wesołe małpki w dżungli". Podczas przerw między kolejnymi scenami narrator przeprowadzał z uczniami rozmowę na temat kłopotów, które przydarzały się małpkom. Na zakończenie artyści pokazali lalki, które brały udział w przedstawieniu oraz zdradzili kilka tajników swego zawodu, między innymi nazewnictwo i sposób wykonania niektórych rekwizytów.

Rajd pieszy

6 marca 2004r. odbył się pieszy rajd "Grudziądz wolny".

Dzień Wiosny w Europie '2004

Dzień Wiosny w Europie odbył się 23 marca 2004r.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

26 marca 2004r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się gminny etap XVII Krajowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nasze Gimnazjum reprezentowali: Aleksandra Nowicka, Janusz Winkel i Rafał Warduliński, a Szkołę Podstawową - Paweł Jankowski, Marcin Wiśniewski i Tomasz Przeorski. Pierwszym etapem konkursu był test sprawdzający wiedzę teoretyczną, natomiast w drugiej części konkursu uczniowie musieli na rowerach pokonać tor przeszkód pod bacznym okiem Pana Grzegorza Kalinowskiego - policjanta współpracującego ze szkołami naszej gminy. Na zakończenie ogłoszono wyniki: przedstawiciele Gimnazjum zajęli I miejsce, natomiast uczniowie "podstawówki" - V miejsce.

Konkurs recytatorski

2 kwietnia 2004r. w Łasinie odbył się konkurs recytatorski "Złote Usta", w którym wzięły udział uczennice z naszej Szkoły. Monika Beiger z klasy III SP zaprezentowała wiersz Adama Mickiewicza pt. "Pies i Wilk", zaś Barbara Paprotna z Gimnazjum - wiersz Juliana Tuwima pt. "Sokrates tańczący". Dziewczęta wróciły bardzo zadowolone ze swojego występu, choć nie zajęły żadnego miejsca.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

3 kwietnia 2004r. odbył się powiatowy etap turnieju wiedzy o ruchu drogowym. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej należało rozwiązać test składający się z 25 pytań. Druga część składała się z toru przeszkód (bramka, slalom, równoważnia, rynna, ósemka, żmijka i inne skomplikowane przeszkody).

Między częściami konkursu podano uczestnikom obiad (klops, ziemniaczki, surówka i buraczki - pyyyycha!!!)

Po naradzie jury podało końcowe wyniki. Zespół naszej Szkoły w składzie: Aleksandra Nowicka, Rafał Warduliński i Janusz Winkel otrzymał wyróżnienie.

W teatrze

20 kwietnia 2004r. uczniowie klasy II SP na scenie Teatru w Grudziądzu obejrzeli przedstawienie "Król Ból". Była fantastyczna zabawa, mnóstwo przebojowych piosenek, wspaniałe kostiumy i dekoracje oraz dowcipne dialogi.

Dzieci zobaczyły, że nawet tak niemiły problem, jak ból krolewskiego zęba, można łatwo rozwiązać, że dentysta nie jest wcale taki straszny, jak go malują.

Tydzień wychowania zdrowotnego

W dniach 20-23 kwietnia 2004r. w klasach I-III Szkoły Podstawowej miał miejsce "Tydzień wychowania zdrowotnego". Tematyka zajęć dotyczyła ochrony zdrowia, higieny jamy ustnej oraz dbałości o zdrowe zęby.

Pierwszego dnia dzieci spotkały się z Panią Pielęgniarką oraz został ogłoszony konkurs na najładniejszą klasową gazetkę ścienną, której tematyka oczywiście musiała dotyczyć zdrowia i jego aspektów. W kolejnych dniach wszyscy obejrzeli przygotowaną przez uczniów klasy I inscenizację pt. "Dbamy o zęby" oraz film edukacyjny "Wyprawa Zuzi po śnieżnobiały uśmiech". Odbył się również konkurs wiedzy o zdrowiu, w którym startowały 3-osobowe drużyny klasowe oraz konkurs plastyczny, podczas którego wykonywano plakaty o tematyce zdrowotnej. Ostatniego dnia wszyscy uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie zostały ogłoszone wyniki konkursów oraz wręczone dyplomy.

Inicjatorką i organizatorką "Tygodnia zdrowia" była Pani Renata Jeziorowska.

Majowe święto

Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować wiosenną dyskotekę. Początkowo miała ona odbyć się w czwartek, 29 kwietnia 2004r., jednak ze względu na napięty harmonogram zajęć piątkowych - sprawdziany, powtórki przed egzaminem gimnazjalnym itp. - jako dzień zabawy wyznaczono sobotę, 1 maja 2004r.

Uczniowie klas gimnazjalnych i V-VI Szkoły Podstawowej oraz nauczyciele spotkali się o godzinie 19.00 na boisku szkolnym. Rozpalili ognisko, w którym pieczono kiełbaski. Później odbyła się dyskoteka na świeżym powietrzu. Zabawa trwała do godziny 21.00.

Spotkanie z Darczyńcami

12 maja 2004r. odbyło się w Szkole spotkanie z przedstawicielami firmy VADAIN International Sp. z o.o. Przyjechali do nad goście z Holandii: Panowie Harco Kolk - Prezes Vadain International Sp. z o.o. i Arjen van Dalfsen - executive director Vadain Beheer II oraz pełnomocnik firmy w Polsce - Pan Zbyszek Szymański. W spotkaniu uczetniczyli: Pan Dyrektor, członkowie Rady Pedagogicznej, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców.

Firma VADAIN w znaczący sposób przyczyniła się do wyposażenia świetlicy szkolnej, mianowicie przekazała fundusze na zakup dwóch komputerów. Podczas spotkania Goście wyrazili nadzieję, że Ich dar przyczyni się do zwiększenia kontaktu polskiej młodzieży ze światem oraz do nauki języków obcych poprzez Internet.

Konkurs międzyszkolny

15 maja 2004r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Grudziądzu odbył się międzyszkolny konkurs o tematyce zdrowotnej pod hasłem "Zdrowo na cały rok". Grupa uczniów w składzie: Martyna Parteka, Klaudia Ciesielska i Damian Ząbek (klasa I SP), pod opieką Pani Renaty Jeziorowskiej, okazali się najmłodszą drużyną, biorącą udział w konkursie. Z tym większą satysfakcją odebrali upominki jako drużyna, która zajęła środkową lokatę wśród innych, starszych uczestników.

Konkurs międzyszkolny

22 maja 2004r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Grudziądzu odbył się międzyszkolny konkurs, przeprowadzony pod patronatem Straży Miejskiej w Grudziądzu, pod hasłem "I ja też odpowiadam za swoje bezpieczeństwo!". Składał się on z dwóch konkurencji.

W konkursie Małych Form Teatralnych naszą Szkołę reprezentowała grupa uczniów klasy I Szkoły Podstawowej z przedstawieniem pt. "Znaczki odblaskowe", którego przesłaniem było poszerzenie świadomości uczniów dotyczącej noszenia znaczków odblaskowych o zmierzchu dnia. Po raz kolejny nasi uczniowie okazali się najmłodszymi uczestnikami konkursu międzyszkolnego. Ich wysiłek został nagrodzony - uzyskali trzecią lokatę.

W tym samym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat o w/w tematyce. Wcześniej w Szkole odbyły się eliminacje, podczas których wyłonione zostały trzy prace, zgłoszone do konkursu międzyszkolnego. Spośród nich plakat Wiolety Rusoń z klasy V Szkoły Podstawowej został najwyżej oceniony - w etapie międzyszkolnym uczennica zajęła II miejsce w swojej grupie wiekowej.

Organizatorką i koordynatorką działań związanych z uczestnictwem w konkursie była Pani Renata Jeziorowska.

Święto Szkoły '2004

W dniach 25 i 29 maja 2004r. miało miejsce Święto Szkoły, na które złożyły się: akademia, rajd pieszy po okolicy połączony z ogniskiem oraz impreza środowiskowa.

Piknik Ekologiczny

27 maja 2004r. uczniowie klasy V: Anita Kucięba, Joanna Kwiatkowska, Wioleta Rusoń, Marcin Mostowski i Bartosz Ząbek uczestniczyli wraz z nauczycielem przyrody - Panią Janiną Maliszewską w VIII Gminnym i II Powiatowym Pikniku Ekologicznym, który odbył się w Węgrowie k. Grudziądza.

Uczniowie mieli okazję, bawiąc się, pogłębiać swoje umiejętności i demonstrować postawy ekologiczne, wykonywali zadania na rasie "Ekozwiadu", na koniec posilili się przy ognisku. Przywieźli piękne nagrody książkowe, które zasilą księgozbiór biblioteki szkolnej, zaś pamiątkowy "iglak" zostanie posadzony na terenie przyszkolnym.

Rajd rowerowy

29 maja 2004r. odbył się rowerowy rajd do Rudnika.

Dzień Dziecka

1 czerwca 2004r., jak co roku, nastał długo oczekiwany przez wszystkich uczniów (i nie tylko!!!) Dzień Dziecka. Co prawda w tym roku nie obyło się bez zajęć lekcyjnych - przynajmniej w klasach starszych, ale były one bardzo sympatyczne i znacznie "złagodzone". Klasy młodsze udały się na pikniki do lasu. Wszyscy uczniowie Szkoły otrzymali też "słodki prezent".

Konkurs ekologiczny

W czerwcu 2004r. odbywa się Zielony Tydzień, na który składa się szereg wydarzeń związanych z ochroną środowiska - ich celem jest podkreślenie różnorodności biologicznej oraz znaczenia gatunków ptaków całej Europy!

Nasza Szkoła włączyła się do Zielonego Tygodnia poprzez udział w konkursie skierowanym do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. Organizowany już po raz czwarty konkurs jest częścią dorocznej konferencji i wystawy Zielony Tydzień, które odbędą się w Brukseli od 1 do 4 czerwca 2004r. Konkurs organizuje European Schoolnet w imieniu Dyrektoriatu Generalnego ds. Środowiska Komisji Europejskiej.

Młodsze dzieci wysłały na konkurs rysunki związane tematycznie z ptakami.

Przedstawienie w GOK

4 czerwca 2004r. w Gminnym Domu Kultury w Małym Rudniku odbyło się niezwykłe przedstawienie. Uczniowie naszej Szkoły zaprezentowali zaproszonym gościom montaż teatralno - muzyczny poświęcony życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej.

Przedstawienie powstało przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku.

Biwaki szkolne

Od kilku lat w naszej Szkole jest organizowany dla uczniów wypoczynek wiosenno letni. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej wyjechali na 4-dniowy biwak do Mikoszewa, zaś uczniowie Gimnazjum - na 7-dniowy do Zakopanego.

Uczniom, którzy nie wyjechali na żaden z biwaków, zaoferowano zajęcia sportowo - kulturalno - rekreacyjne w Szkole oraz jednodniowy wyjazd na plażę do Stegny.

Podczas biwaku w Mikoszewie dzieciaki zwiedziły miejscowość, kilkakrotnie odwiedziły plażę, gdzie "przywitały się" z Bałtykiem, odwiedziły Ujście Wisły, zaliczając po drodze ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie ornitologicznym "Mewia Łacha", popłynęły promem do Świbna oraz pojechały na wycieczkę do Gdańska.

Wieczorne atrakcje składały się z dyskotek, ogniska z pieczonymi kiełbaskami oraz wieczoru skeczów, podczas którego uczniowie klasy IV przedstawili inscenizację o perypetiach Króla, jego Córki i potencjalnych zięciów, zaś klasa V wystawiła "Randkę w ciemno". Tańca, zabawy i śmiechu było co niemiara!

Małgorzata Kowalewska

W terminie od 18 do 24 czerwca 2004r. 23-osobowa grupa gimnazjalistów pod opieką Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego i pań: Janiny Maliszewskiej i Doroty Gralli, przebywała w stolicy polskich Tatr - w Zakopanem.

W długą podróż wyruszyliśmy już wieczorem 17 czerwca, by rano następnego dnia zobaczyć piękne góry. Dla większości uczestników wycieczki było to pierwsze tego rodzaju przeżycie.

Po zakwaterowaniu udaliśmy się na Gubałówkę, gdzie mogliśmy nasycić oczy niepowtarzalną panoramą Tatr. Następnie przeszliśmy na Butorowy Wierch, by zjechać stamtąd wyciągiem krzesełkowym. Dalszym etapem wędrówki były Krzeptówki z pięknym drewnianym kościołem, który zwiedzając - podziwialiśmy. Ten pierwszy górski "spacerek" był sprawdzianem naszej kondycji, gdyż liczył sobie bez mała około 20 km, co było nie lada wyczynem po nieprzespanej nocy.

W sobotę czekała nas jednocześnie bardzo atrakcyjna, jak i trudna do pokonania trasa. Autobusem PKS dojechaliśmy do Łysej Polany, skąd wędrowaliśmy do Wodogrzmotów Mickiewicza, dalej uroczą Doliną Roztoki w kierunku Wielkiej Siklawy, którą najpierw z ledwością mogliśmy dostrzec gdzieś w górze, potem szliśmy wzdłuż niej ośnieżonym żlebem (w czerwcu!), a będąc na ¦wistowej Czubie, patrzyliśmy z wysoka na jej błyszczącą wodę, która z tego miejsca wyglądała jak srebrne nitki. Wcześniej jednak znaleźliśmy się w jednym z najpiękniejszych miejsc polskich Tatr - w Dolinie Pięciu Stawów. Stamtąd skierowaliśmy się ku Morskiemu Oku, które każdy górski turysta musi zobaczyć. W czasie wędrówki widzieliśmy Czarny Staw pod Rysami i oczywiście zarys najwyższego szczytu polskich gór - Rys. Nad Morskim Okiem mogliśmy dłużej odpocząć i zachwycić się niepowtarzalnymi barwami tego górskiego jeziora. Później czekała nas już tylko droga do Łysej Polany i powrót do Zakopanego . Wróciliśmy zmęczeni niczym prawdziwi taternicy, przecież zasmakowaliśmy - i to w solidnej dawce - górskich szlaków!

Z okazji niedzieli pobudka przypadła nieco później. Zaraz po śniadaniu nie zwlekaliśmy jednak i wyszliśmy najpierw na niedzielną mszę św., potem naszym celem miała być Wielka Krokiew, skocznia, z której skacze nasz Małysz i inni światowej sławy skoczkowie narciarscy. Nikt z nas nie przypuszczał, że tego dnia będziemy kibicować polskim zawodnikom naprawdę... Na miejscu okazało się, że właśnie na średniej skoczni trwają zawody i że biorą w nich udział tacy zawodnicy jak: Adam Małysz, Mateusz Rutkowski, Mateja, Bachleda, Tajner i inni. Największy entuzjazm i "niekontrolowane" okrzyki, wzbudziło nie tylko wśród męskiej części wycieczki, pojawienie się i zwycięstwo naszego narodowego sportowego bohatera - Adama Małysza. Niektórzy szczęśliwcy nawet otrzymali od niego autografy i mieli okazję zrobić sportowcowi z bliskiej odległości zdjęcie. Największego pecha mieli tego dnia Pan Dyrektor i nasz kolega Darek, którym los spłatał figla: nie wyszło im żadne ze zdjęć zrobionych tego przedpołudnia. Ale i tak nic nie przyćmiło wrażeń ze skoczni w Zakopanem.

Poniedziałek przywitał nas deszczem. Przez kilka długich godzin wyczekiwaliśmy najmniejszych symptomów poprawy pogody. Jednak dopiero po obiedzie odważyliśmy się ruszyć w teren. Z powodu niepewnej pogody i "petycji wycieczkowiczów" spragnionych Krupówek, nie mogliśmy założyć sobie zbyt odległego celu naszego spaceru. Zwiedziliśmy stary kościółek położony w centrum Zakopanego i cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie odszukaliśmy grób m.in. Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Władysława Hasiora i Heleny Marusarzówny. Podziwialiśmy jedyne w swoim rodzaju nagrobne góralski kapliczki. Później wtopiliśmy się w tło najbardziej znanej zakopiańskiej ulicy...

Wtorkowa trasa została wcześniej szczegółowo opracowana przez naszego kierownika wycieczki, który chciał, abyśmy zobaczyli jak najwięcej różnorodnych górskich krajobrazów. I tak busami dojechaliśmy do wylotu Doliny Chochołowskiej, którą powędrowaliśmy, delektując się pięknymi widokami i ciszą, przerywaną jedynie szumem górskiego potoku. Po drodze mijaliśmy miejsce, gdzie Jan Paweł II spotkał się w 1983 roku z Lechem Wałęsą. Z polany Huciska weszliśmy na szlak, po którym wspinając się, weszliśmy na Przełęcz Iwaniacką, skąd roztaczał się piękny widok. Równie piękne "obrazki" mogliśmy tego dnia oglądać dość często: w Dolinie Kościeliskiej, na Miętusim Przysłupie, w Dolinie Małej Łąki czy w Dolinie Strążyskiej pod Giewontem. Niestety nie udało się nam wykonać całego planu naszego pana kierownika (Dolina Białego, Sarnia Skałka), ale mimo wszystko byliśmy z siebie dumni. Nagrodą było wieczorne spotkanie przy kominku, herbatce i drożdżówce oraz dyskoteka, na którą wycieczkowicze, w przeciwieństwie do opiekunów, zawsze znajdą siły nawet po najbardziej wyczerpującej trasie.

Ostatni dzień pobytu w górach wcale nie spędziliśmy w Tarach, ale w Pieninach. Wczesnym rankiem udaliśmy się w drogę. W pierwszym jej etapie z okien busa oglądaliśmy mijane miejscowości z charakterystyczną zabudową i pejzażem góralskich poletek. Zatrzymaliśmy się w Niedzicy nad sztucznie utworzonym na Dunajcu zalewem. Tu znajduje się też zabytkowy zamek niedzicki. Widoczne są też ruiny zamku w Czorsztynie. Z tego miejsca podziwialiśmy z jednej strony panoramę Gorców, z drugiej Tatr Bielskich.

Następnie dotarliśmy na miejsce, z którego wyruszyliśmy na 2- godzinny spływ Dunajcem. Tego dnia było wręcz upalnie, a więc pobyt na flisackiej tratwie był bardzo przyjemny. Flisacy zadawali nam zawiłe zagadki i przedziwne polecenia, dlatego też było bardzo wesoło.

Na pewnym odcinku płynęliśmy też po słowackiej stronie, a więc byliśmy za granicą...! W czasie wodnej wycieczki zobaczyliśmy najwyższy szczyt Pienin - Trzy Korony, inny, nieco niższy - Sokolicę, a także miejsce, w którym wg legendy, Janosik jednym susem przeskakiwał Dunajec. Baśniowe krajobrazy Pienin na pewno zostaną nam na długo w pamięci.

W drodze powrotnej chcieliśmy zwiedzić XIV-wieczny modrzewiowy kościółek w Dębnie. Niestety, mogliśmy to zrobić jedynie z zewnątrz, gdyż nie zastaliśmy tamtejszego proboszcza.

Po powrocie do Zakopanego żegnaliśmy się powoli z górami. Trzeba było spakować bagaże i nie bez żalu kierować się w stronę zakopiańskiego dworca kolejowego.

Ciekawe, kiedy uda nam się tu wrócić?

Dorota Pawlikowska-Gralla

Zakończenie roku szkolnego

25 czerwca 2004r. zakończył się rok szkolny 2003/2004. W Szkole odbyła się z tej okazji akademia, podczas której najlepsi uczniowie odebrali z rąk Pana Dyrektora świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy obejrzeli również krótkie programy artystyczne w wykonaniu klasy II Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum. Później uczniowie spotkali się w klasach z Wychowawcami.