banner

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2015r. odbyła się w dwóch turach uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016. Podczas części oficjalnych uczniów powitali Pan Dyrektor, przedstawicielka Urzędu Gminy w osobie Pani Hanny Kołodziej, przedstawicielka Rady Rodziców - Pani Anna Jaszewska oraz Księża z miejscowej parafii. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy IIa SP pod kierunkiem Pani Iwony Maciulewicz.

Wycieczka szkolna

9 września 2015r. uczniowie klasy II G pod opieką Wychowawczyni, P. Doroty Gralla wyjechali pociągiem do Torunia. Głównym punktem programu było Centrum Nowoczesności "Młyn wiedzy", gdzie odbyli ciekawe warsztaty pn. "Fromuła I". Następnie zwiedzali poszczególne piętra Centrum.

W planie wycieczki znalazł się też spacer po toruńskiej Starówce.

Spotkanie z "Kogutem"

11 września 2015r. Rodzice uczniów naszej Szkoły spotkali się z P. Andrzejem Sową "Kogutem", rozmawiając o współczesnych problemach wychowawczych.

Rajd pieszy

Inauguracyjny rajd pieszy w roku szkolnym 2015/2016 odbył się 19 września 2015r.

Celem marszu było uczczenie 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W rajdzie uczestniczyło 25 osób z klas IV-VI SP i Gimnazjum oraz opiekunki SKKT, Panie Justyna Stopikowska i Izabela Tkaczyńska. Trasa rajdu prowadziła od Reala przez Mniszek, Hanowo do Fortu na osiedlu Lotnisko.

Wycieczka do Grudziądza

19 września 2015r. odbyła się wycieczka klasy IIa SP do Grudziądza. Uczniowie pod opieką wychowawcy, Pani Iwony Maciulewicz oraz jednaj z Mam brali czynny udział w programie wystawy edukacyjnej "Kosmiczni odkrywcy". Później dzielnie wędrowali traktem wiślanym i weszli na taras widokowy wieży Klimek. W drodze na przystanek autobusowy wszyscy zaliczyli nagrodę w postaci najlepszych lodów w kawiarence "U Francuza".

Sport - kolarstwo

Sezon zawodów sportowych w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczął się gminnym wyścigiem kolarskim, który został przeprowadzony 21 września 2015r. na terenie klubu sportowego Stal w Grudziądzu. W wyścigu brali udział uczniowie z klas IV-VI SP.

Wśród wszystkich uczestników wyścigu z naszej Szkoły aż ośmiu dostało się do kolejnego etapu - powiatowego. Zajęte miejsca:

 • Iga Wiklińska - I miejsce - Mistrzyni Gminy
 • Joanna Kardas - II m
 • Piotr Klafczyński - II m
 • Szczepan Łukasik - III m

Drużynowo nasza Szkoła zajęła I miejsce!

Sport - biegi przełajowe

23 września 2015r. na terenach boisk w Mokrem odbyły się indywidualne biegi przełajowe szkół podstawowych i gimnazjów. Z reprezentacji naszej Szkoły wyróżnili się:

 • Wiktoria Groszewska (VI SP), bieg 800m - I miejsce - Mistrzyni Gminy
 • Karolina Różyńska (VI SP), bieg na 1500 m - II miejsce
 • Radosław Kwiatkowski (III G), bieg na 2000m - IV miejsce

Wymienione osoby oraz te, które ukończyły bieg na miejscach do 9 (SP) lub 6 (G), otrzymały awans na zawody powiatowe w Łasinie.

Sport - kolarstwo

25 września 2015r. na terenie ośrodka rekreacyjnego "Delfin" w Rudniku odbył się powiatowy wyścig kolarski dla uczniów szkół podstawowych.

Uczennica klasy VI SP Wiktoria Groszewska została vice mistrzynią powiatu zajmując II miejsce.

Podróże z Patronem

W dniach 25-26 września 2015r. odbyła się coroczna wycieczka do Warszawy.

Sport - biegi przełajowe

30 września 2015r. w Łasinie odbył się powiatowy etap zawodów w biegach przełajowych. Naszą Szkołę reprezentowały 4 dziewczęta z klasy VI SP oraz 2 uczniów z Gimnazjum. Najlepszy wynik osiągnęła Wiktoria Groszewska (VI SP) zajmując IV miejsce i uzyskując awans na zawody wojewódzkie.

Dzień Chłopca

30 września 2015r. z okazji Dnia Chłopca odbyła się dyskoteka dla uczniów Szkoły Podstawowej. Podczas zabawy odbyły się różne konkursy, przygotowane przez Samorząd Uczniowski SP oraz działała kawiarenka, przygotowana przez uczniów klasy VI SP.

Rajd pieszy

3 października 2015r. odbył się kolejny z serii pieszy "Rajd Pieczonego Ziemniaka" organizowany przez SP nr 9 w Grudziądzu. Trasa rajdu rozpoczynała się na Błoniach Nadwiślańskich, a kończyła na plaży Dzikiej w Rudniku. W rajdzie uczestniczyło 15 uczniów z naszej Szkoły pod opieką P. Izabeli Tkaczyńskiej.

Rajd pieszy

W dniach 3-4 października 2015r. absolwenci naszej Szkoły i harcerze należący do 52 DH "Remus": Bartosz Mróz, Ewelina Majorkiewicz, Nikola Włodarska oraz Kacper Jakubowski wzięli udział w XXIV Nocnym Rajdzie na Orientację "Jesienny Tułacz", zorganizowanym w Egiertowie na Kaszubach. Sprawdzili oni granice swoich możliwości na 25-kilometrowej pieszej trasie. Rajd zorganizowany był pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Jego celem było sprawdzenie umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem, propagowanie aktywnego wypoczynku oraz sprawdzenie granic własnej wytrzymałości i odporności psychicznej. Opiekę nad uczniami podczas rajdu sprawowała dh Agnieszka Figurska.

Sport - piłka nożna

5 października 2015r. na boiskach GOK w Małym Rudniku odbył się gminny turniej piłki nożnej chłopców. W turnieju brała udział reprezentacja naszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Chłopcy z Gimnazjum zakończyli rozgrywki na I miejscu, zostając Mistrzami Gminy.

Sport - biegi przełajowe

9 października 2015r. w Bydgoszczy odbyły się wojewódzkie zawody w biegach przełajowych. Uczennica klasy VI SP Wiktoria Groszewska zajęła w nich 22 miejsce.

Wieczór poezji i muzyki w teatrze

Sobotni, jesienny wieczór 10 października 2015r. skłonił wszystkich, którzy skorzystali z zaproszenia wałdowskiej Szkoły, do chwili zatrzymania, refleksji i lirycznego spojrzenia na świat.

Zgromadzona publiczność miała okazję patrzeć oczami ks. Jana Twardowskiego i Jeremiego Przybory, których twórczość została przywołana w stulecie urodzin tych wyjątkowych i niepowtarzalnych postaci.

W pierwszej części polsko - francuskiego wieczoru wystąpiły dzieci i młodzież oraz śpiewający absolwenci Szkoły, natomiast akompaniował im, już tradycyjnie, pan Zbigniew Poliszczuk.

Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji być w Paryżu, mogli się tam przenieść dzięki zaprzyjaźnionym ze szkołą toruńskim aktorom Baja Pomorskiego i Teatru "Afisz", którzy zaprezentowali koncert piosenki francuskiej pt. "Kocham Paryż".

Publiczność wręcz entuzjastycznie powitała na scenie piosenki z repertuaru Edith Piaf, Dalidy czy Mirell Mathieu. Pełen lirycznych wzruszeń, ale zarazem i komediowego humoru koncert zaprezentowali wykonawcy: kompozytor i akompaniator - pan Krzysztof Zaremba (z urodzenia grudziądzanin), pani Grażyna Rutkowska-Kusy i pani Joanna Kusy.

W przerwie Rada Rodziców gościom serwowała kawę i pyszne, domowe ciasto.

Wieczór z pewnością był udany i godny powtórzenia.

Wieczór polsko - francuski przygotowali:

 • Zbigniew Poliszczuk - aranżacja muzyczna i akompaniament,
 • Dorota Pawlikowska-Gralla, Krzysztof Sulerzycki - scenariusz i reżyseria I części wieczoru,
 • Joanna Dulczewska - scenografia,
 • Małgorzata Kowalewska - obraz multimedialny.

Biwak zuchowo - harcerski

W dniach 9-11 października 2015r. w Szkole odbył się biwak zuchowo - harcerski.

Dla zuchów zorganizowano m.in. zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne, podchody w lesie, grę fabularną. Natomiast harcerze wzięli udział m.in. w nocnych poszukiwaniach skarbu, grze fabularnej, zajęciach muzycznych oraz z budowania stosów ogniskowych, zajęciach pieczenia chlebków australijskich oraz w imprezie na orientację. Pod wieczór obywały się świeczkowiska, podczas których wszyscy wysłuchiwali gawęd, śpiewali piosenki harcerskie oraz uczestniczyli w licznych pląsach i zabawach. Zarówno zuchy, jak i harcerze mogli również wziąć udział w licznych konkursach związanych z harcerstwem. Laureatkami tych konkursów zostały: zuchenka Zuzanna Bulkowska (IIa SP) oraz dh Miłochna Wiśniewska (IV SP).

Podczas biwaku odbyła się także uroczystość przekazania zuchów z kl. IV SP drużynie "Remus". Każda przyjęta do drużyny osoba otrzymała od drużynowego Bartosza Mróz plakietkę z logo drużyny. Podczas tej uroczystości nową przyboczną 22 GZ "Wesołe Elfy" została dh Roksana Różyńska, natomiast funkcję przybocznej w 52 DH "Remus" objęła dh Ewelina Majorkiewicz.

Opiekę nad wszystkimi podczas biwaku sprawowały dh Agnieszka Figurska oraz dh Justyna Stopikowska.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2015r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przygotowali montaż słowno - muzyczny dla pracowników Szkoły, w którym m.in. przedstawili znaczenie Ich imion. Wystąpił też kabaret szkolny (uczniowie Gimnazjum pod kierunkiem Pana Piotra Dulczewskiego) ze scenką "Dzień jak co dzień w Szkole" oraz koncertem muzycznym, w którym pojawiła się też absolwentka - Katarzyna Rzepka.

Pasowanie "pierwszaków"

14 października 2015r. odbyła się uroczystość Pasowania uczniów klas I SP. W obecności Pana Dyrektora, Nauczycieli i Rodziców najmłodsi zaprezentowali wiedzę, umiejętności wokalne oraz złożyli przyrzeczenie. Po uroczystości oficjalnej w klasach miał miejsce słodki poczęstunek, przygotowany przez Rodziców.

Sport - biegi sztafetowe

15 października 2015r. w Łasinie odbyły się powiatowe zawody w biegach sztafetowych szkół podstawowych i gimnazjów. Naszą Szkołę reprezentowała dziewczęca sztafeta SP, w skład której wchodziły uczennice klasy VI i jedna z klasy V. Po zaciętej walce do ostatniego metra ukończyły bieg na II miejscu zostając I vice Mistrzyniami Powiatu.

JP2

16 października 2015r., w 37 rocznice wyboru Kardynała Karola Wojtyłyna Papieża, Uczniowie klas I-III Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego przygotowali akademię poświęconą osobie św. Jana Pawła II. W czasie apelu społeczność szkolna miała okazję zapoznać się z ulubionymi pieśniami świętego oraz Jego poezją religijną.

Otrzęsiny gimnazjalistów

21 października 2015r. odbyły się otrzęsiny gimnazjalistów, przygotowane i przeprowadzone przez uczniów klasy II G. Kawiarenkę otworzyli uczniowie klasy III G. Po części "przygotowującej" i pasowaniu miała miejsce dyskoteka, na którą zostali również zaproszeni uczniowie klasy VI SP.

Sport - piłka ręczna

23 października 2015r. w sali sportowej w Mokrem odbył się Turniej Piłki Ręcznej Szkół Gimnazjalnych dziewcząt i chłopców. Nasze dziewczyny ukończyły rozgrywki na II miejscu, natomiast drużyna chłopców zajęła III miejsce.

Rajd pieszy

24 października 2015r. harcerze z 52 DH "Remus" wzięli udział w XXIX Mistrzostwach Centrum Szkolenia Logistyki w marszach na orientację, zorganizowanych w Lesie Rudnickim w Grudziądzu.

Harcerskie życie

31 października 2015r. harcerze z 52 DH "Remus" uczestniczyli w szczepowej grze ulicznej w Grudziądzu. Było śpiewanie, liny, zabawy w tunelu, budowanie wieży, rysowanie głową, a na koniec tańce integracyjne i sesja zdjęciowa.

Tego samego dnia harcerze oraz absolwentka naszej Szkoły wraz z p. Agnieszką Figurską wzięli udział w kweście na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Grudziądzu. Tegoroczna zbiórka pieniędzy przyniosła kolejny rekord. Ze wstępnego przeliczenia wynika, że w tym roku zebrano 21012,82 zł.

Wycieczka szkolna

3 listopada 2015r. uczniowie klasy IV SP wraz z wychowawczynią, P. Magdaleną Klauza odwiedzili przepiękne miasto M. Kopernika - Toruń. Głównym celem wycieczki była wizyta w Planetarium.

Podczas seansu "Wirująca Ziemia" uczniowie mieli okazję poznać podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi: zjawisko dnia i nocy, następstwo pór roku, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Następnie uczniowie mogli stać się na chwilę specjalistami w Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych w Orbitarium. Natomiast w Geodium zobaczyli, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta, jak wybucha wulkan oraz ocean będący kolebką życia.

Po tych przeżyciach naukowych spacerowali po ul. Szerokiej kupując pamiątki.

Wycieczka zuchowa

7 listopada 2015r. 22 Gromada Zuchowa "Wesołe Elfy" wraz z druhnami: Justyną Stopikowską, Agnieszką Figurską, Aleksandrą Mróz oraz Roksaną Różyńską pojechała na wycieczkę do Torunia. Podczas spaceru zuchy miały okazję zwiedzić to piękne miasto i podziwiać jego zabytki, m.in. Pomnik Mikołaja Kopernika, Dom Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Krzywą Wieżę, rzeźbę Toruńskiej Piernikarki, Pomnik Osiołka, Pomnik Flisaka, Pomnik Pieska Filusia. Podczas spaceru zuchy wysłuchały również toruńskich legend. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Piernika i przenieśli się do XVI-wiecznej piernikarni. Tam po zapoznaniu się z tajnikami wiedzy piernikarskiej oraz przy użyciu narzędzi z tamtych czasów każdy uczestnik wycieczki samodzielnie upiekł piernika w sposób taki, jak przed 500 laty robili to toruńscy piernikarze. Po wizycie w Muzeum Piernika odbyły się podchody po Toruniu. Każdy znalazł również czas na zakup toruńskich pierników oraz pamiątek.

Rajd pieszy

W dniach 7-8 listopada 2015r. harcerze należący do 52 DH "Remus" wzięli udział w X Imprezie na Orientację "SZAGO 2015", zorganizowanej przez Uczniowski Klub Sportowy "Włóczykij" z Osieka. Rajd współorganizowany był przez Urząd Gminy w Osieku oraz Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Celem imprezy było m.in. upowszechnienie kultury fizycznej oraz rozwijanie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem. Harcerze sprawdzali granice swoich możliwości na 20-kilometrowej pieszej trasie. Zadaniem uczestników rajdu było potwierdzanie w określonym limicie czasu swojej obecności przy ustawionych w terenie punktach kontrolnych.

Święto Niepodległości

W dniach 9 i 10 listopada 2015r. odbyły się uroczyste apele z okazji Święta Niepodległości, osobne dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Montaż poetycki, przygotowany przez Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej, został okraszony pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej.

Natomiast 11 listopada 2015r., w związku z miejskimi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, reprezentanci 52 Drużyny Harcerskiej "Remus" spotkali się z harcerzami innych drużyn naszego hufca na Rynku w Grudziądzu, aby uczestniczyć w uroczystościach przed Pomnikiem Żołnierza.

Wycieczka szkolna

12 listopada 2015r. uczniowie klasy III Gimnazjum wraz z wychowawcą Izabelą Tkaczyńską oraz Panią Janiną Maliszewską uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Broni i Wojsk Lądowych oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu. W Muzeum Mydła uczniowie brali udział w warsztatach, których celem było stworzenie mydła wg. własnego projektu.

Rajd pieszy

21 listopada 2015r. harcerze z 52 DH Remus uczestniczyli w VIII Jesiennych Manewrach Ekotona w Marszach na Orientację, zorganizowanych przez KInO EKOTON przy Oddziale PTTK w Grudziądzu oraz współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski i Urząd Gminy Grudziądz. Impreza ta odbyła się w Mokrem.

Andrzejki

26 listopada 2015r. odbyła się dyskoteka szkolna z okazji zbliżających się Andrzejek. Kawiarenkę tego wieczoru zorganizowali uczniowie klasy II G wraz z wychowawcą.

Trochę historii...

27 listopada 2015r. odbył się pokaz Grupy Artystycznej "Rekonstrukto" pt. "Życie i kultura w średniowieczu". Podczas tej żywej lekcji historii uczniowie naszej Szkoły mieli okazję poszerzenia swojej wiedzy na temat obyczajów i kultury średniowiecza. Uczniom zaprezentowano różnego rodzaju uzbrojenie rycerzy tamtych czasów. Poza tym wszyscy mieli szansę obejrzenia narzędzi tortur oraz zapierającego dech w piersiach pojedynku.

Wieczór poezji i muzyki

30 listopada 2015r. w godzinach wieczornych odbyła się coroczna jesienna impreza poetycko - muzyczna pn. "Między miętą a rumiankiem", przygotowana przez Koło Teatralne Gimnazjum pod opieką Pani Doroty Pawlikowskiej-Gralli. Zebranym Gościom - oprócz strawy duchowej - zaserwowano kawę, herbatę i słodkości.

Rajd pieszy

5 grudnia 2015r. harcerze z 52 DH Remus wzięli udział w XXXVIII Nocnych Marszach na Orientację, które odbyły się w Toruniu. Celem imprezy było rozwijanie umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem. Zadaniem uczestników było potwierdzanie w określonym limicie czasu swojej obecności przy ustawionych w terenie punktach kontrolnych. Impreże zorganizowali: Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu, Urząd Miasta w Toruniu oraz Klub Imprez na Orientację PTTK "SKARMAT".

Po Imprezie na Orientację harcerze wzięli udział w grze miejskiej w Toruniu, polegającej na szukaniu na Starym Mieście skrytek geocachingowych.

Mikołajkowy Konkurs Czytelniczy

7 grudnia 2015r. odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania pod hasłem "Nasze ulubione baśnie".

Wycieczka szkolna

8 grudnia 2015r. uczniowie klas IV-VI SP wraz z wychowawcami odwiedzili miasto Mikołaja Kopernika. Głównym celem wycieczki było obejrzenie spektaklu "Opowieść wigilijna " w Teatrze "Baj Pomorski".

Góra Grosza

9 grudnia 2015r. zakończyła się coroczna akcja "Góra grosza". W sumie zebraliśmy 10280 monet, co razem dało 345,85 zł!!!! W klasach I-III SP najwięcej zebrała klasa Ia, natomiast w klasach IV-VI SP - klasa V.

Sport - kolarstwo

W dniach 11-12 grudnia 2015r. na torze w Pruszkowie odbyły się Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich w kolarstwie torowym. Naszą Szkołę reprezentowała Iga Wiklińska (KL. VI SP), która została podwójną Mistrzynią Polski na 250 m ze startu lotnego i w wyścigu eliminacyjnym oraz podwójną Vice Mistrzynią Polski w wyścigu punktowym i wyścigu stretch.

Sport - LA

14 grudnia 2015r. na hali Olimpia w Grudziądzu odbyły się Gminne Zawody w LA. W rywalizacji uczestniczyli chłopcy i dziewczęta ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

W rywalizacji zdobyliśmy medale w następujących konkurencjach:

 • I miejsce (złoto) 60m dziewczęta Gim - Sylwia Kulczyk (I G)
 • I miejsce (złoto) 600m dziewczęta Gim - Karolina Różyńska (I G)
 • I miejsce (złoto) skok w dal dziewczęta Gim - Karolina Różyńska (I G)
 • II miejsce (srebro) 600m dziewczęta Gim - Sylwia Kulczyk (I G)
 • II miejsce (srebro) skok w dal dziewczęta Gim - Sylwia Kulczyk (I G)
 • II miejsce (srebro) 60m chłopcy Gim - Bartosz Wojciechowski (III G)
 • III miejsce (brąz) 300m dziewczęta SP - Amelia Nalaskowska (VI SP)
 • I miejsce (złoto) 600m dziewczęta SP - Wiktoria Groszewska (VI SP)

W teatrze

15 grudnia 2015r. młodzież gimnazjalna z naszej Szkoły miała okazję obejrzeć w Klubie Akcent w Grudziądzu spektakl profilaktyczny "Pętla" w reżyserii P. Zbigniewa Kulwickiego. Jest to opowieść o ostatnich godzinach życia człowieka dotkniętego chorobą alkoholową. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Marka Hłaski pt. "Pętla", pochodzącego ze zbioru opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" z 1956r. Przez wielu krytyków "Pętla" uznawana jest za jeden z najważniejszych tekstów autora, tekstów mających wartość ponadczasową.

Sport - LA

16 grudnia 2015r. na Stadionie Olimpia w Grudziądzu odbyły się Powiatowe Zawody w LA szkół podstawowych i gimnazjów. Nasi uczniowie kolejny raz nie zawiedli.

 • Mistrzynią Powiatu na 60 m w kategorii gimnazjów została Sylwia Kulczyk (I G).
 • I Vice Mistrzynią Powiatu na 600 m w kategorii gimnazjów została Karolina Różyńska (I G).
 • Mistrzynią Powiatu na 600 m w kategorii SP została Wiktoria Groszewska (VI SP).

Warsztaty ekologiczne

W dniach 16 i 17 grudnia 2015r. uczniowie klas IIa i IIb SP wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w warsztatach w Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu.

Zwiedzali tam ścieżkę przyrodniczą i wybieg z danielami. Brali też czynny udział w świątecznych warsztatach plastycznych. Za w/w przeżycia odwdzięczyli się zebraną wcześniej karmą dla zwierząt i środkami papierniczymi. Do szkoły wracali z "wesołym Mikołajem", wykonanym na warsztatach.

Uczniowie klasy IIa wracali do Wałdowa pociągiem, którym połowa jechała pierwszy raz w życiu, była to więc dodatkowa atrakcja.

Sport - kolarstwo

17 grudnia 2015r. w GOK w Małym Rudniku nastąpiło przekazanie naszej szkółce kolarskiej Wałdowo Szlacheckie sprzętu sportowego w postaci 15 rowerów przez Prezesa ALKS Stal Adama Sieczkowskiego w ramach projektu rozwoju kolarstwa od PZKol. Będzie na czym trenować wiosną!

Wigilia harcerska

18 grudnia 2015r. w naszej Szkole odbyła się Wigilia 22 GZ "Wesołe Elfy" oraz 52 DH "Remus". Na zbiórkę wigilijną przybył również św. Mikołaj, który obdarował grzeczne zuchy i harcerzy smakołykami. Podczas świątecznego spotkania nie zabrakło śpiewania kolęd, pastorałek oraz składania sobie świątecznych życzeń.

Tego wieczoru cztery zuchenki otrzymały chusty z barwą gromady.

Prezentacje muzyczne

W dniach 19-20 grudnia 2015r. 52 DH "Remus" wzięła udział w III Powiatowym Przeglądzie Piosenki Harcerskiej "Śpiewogranie", który odbył się w Boguszewie. Przegląd został zorganizowany przez Hufiec Grudziądz. Uczestnicy imprezy wzięli udział w warsztatach wokalnych oraz w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Podczas festiwalu drużyna zaprezentowała dwie piosenki i zajęła I miejsce w kategorii "Harcerze". W nagrodę otrzymała złotą statuetkę, dyplom oraz zestaw instrumentów muzycznych.

Wigilia w GOK

20 grudnia 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się XXVII Wieczór Wigilijny pt. "Każdy z nas może być Aniołem...". Część artystyczną przygotowali uczniowie naszej Szkoły. W programie miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu Szopek Bożonarodzeniowych.

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2015r. odbyło się szkolne spotkanie wigilijne. Jak zawsze było wiele życzeń i wzruszenia. Jasełka przygotowali uczniowie klasy IV SP pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

Turystyczne podsumowanie roku 2015

9 stycznia 2016r. odbyła się X Lokalna Impreza na Orientację EKOTONA 2016. Była to pierwsza InO w tym roku, a tym samym pierwsza runda Pucharu Grudziądza. Wzięli w niej udział harcerze z 52 DH "Remus". Impreza ta była dość niecodzienna, gdyż nie było rozwieszonych lampionów, za to były zdjęcia określające poszczególne punkty.

Na trasie TU dh Ewelina Majorkiewicz i dh Bartosz Mróz zajęli miejsce II. W kategorii TP dh Kacper Majorkiewicz i Maciej Mróz (kl. IV SP) zajęli miejsce IV. W kategorii TT druhny Aleksandra Sikora i Dorota Kurdziel (kl. VI SP) wraz z dh Mateuszem Majorkiewiczem (kl. I G) zajęli miejsce XIII.

Podczas imprezy nastąpiło podsumowanie turystycznej pracy w roku 2015. Nasza Szkoła zdobyła Grudziądzki Puchar Komisji Turystyki Pieszej w kategorii szkół woj. kujawsko - pomorskiego z drugą lokatą oraz zajęła VI miejsce w kategorii SG w Pucharze Grudziądza w Marszach na Orientację 2015. Natomiast harcerze z 52 DH "Remus" zajęli: dh Ewelina Majorkiewicz - I miejsce w kategorii TM, dh Bartosz Mróz - III miejsce w kategorii TJ.

WOŚP

10 stycznia 2016r. wolontariusze z naszego Gimnazjum wzięli udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbierane były dla pediatrii oraz na godną opiekę ludzi w podeszłym wieku. Grudziądz podczas tegorocznej orkiestry zebrał kwotę 142.501,91 zł.

Przedstawienie w GOK

15 stycznia 2016r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyło się wyjątkowe przedstawienie pt."Jasełka na nowo opowiedziane". Na scenie wystąpili uczniowie klasy V SP wraz z Rodzicami oraz Panem Katechetą Wojciechem Kubickim. Przedstawienie wyreżyserował Pan Krzysztof Rotnicki.

Biwak harcerski

W dniach 15-17 stycznia 2016r. odbył się zimowy biwak Hufca Grudziądz "Ku wzgórzom Olimpu", na którym nie zabrakło harcerzy z 52 DH "Remus". Przez cały weekend harcerze poznawali kulturę starożytnej Grecji poprzez ciekawe gry, zabawy i zajęcia w swoich metodykach. Członkowie naszej drużyny rywalizowali z innymi drużynami w wielkiej "Greckiej Olimpiadzie". Podczas gry w ośnieżonym parku spotkali greckich bogów, kiedy indziej zawitali do starożytnego teatru oraz brali udział w manewrach wojsk Zeusa. W sobotę harcerze bawili się również na koncercie zespołu "Dworcowa 56", a w niedzielę w nocy dh Kacper Bądkowski (kl. V SP) otrzymał chustę oraz złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Cały biwak był okazją do integracji z harcerzami z Hufca Grudziądz.

Ferie zimowe

W dniach 18-20 stycznia 2016r. w czasie ferii zimowych uczniowie Szkoły uczestniczyli w kilku imprezach.

W poniedziałek obejrzeli w kinie "Helios" dwa filmy: młodsi "Fistaszki", starsi "Point Break - na fali".

We wtorek zwiedzili Muzeum w Kwidzynie oraz skorzystali z basenów Kwidzyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji.

W środę grali w gry zespołowe na hali sportowej w Mokrem.

Rajd pieszy

25 stycznia 2016r. harcerze z 52 DH "Remus" wędrowali po wałdowskich lasach tropem Wielkiej Stopy! Ta harcerska gra terenowa "Na tropie Yeti" była dobrym sposobem na zabawę w czasie ferii. Podczas gry harcerze prowadzeni byli przez bałwanki, jeździli na sankach, tropili zwierzęta, ćwiczyli musztrę, układali na śniegu Krzyż Harcerski z darów lasu, lepili nowego członka drużyny i topili nad ogniskiem zamarzniętą w bryle lodu wiadomość. Wspólne spotkanie zakończono ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Bal karnawałowy

3 lutego 2016r. w ramach zajęć lekcyjnych odbył się bal karnawałowy dla klas I-III SP, natomiast starsi uczniowie SP i Gimnazjum bawili się 5 lutego w godzinach popołudniowych.

Dzień Babci i Dziadka

11 lutego 2016r. w Centrum Kultury "Teatr" w Grudziądzu odbyła się piękna uroczystość dla Seniorów - Teatralny Dzień Babci i Dziadka. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły - od najstarszych do najmłodszych:

Konferansjerami byli Miłochna Wiśniewska i Szczepan Łukasik (kl. IV SP).

W przerwie pomiędzy aktami Goście oraz młodzi artyści częstowali się pysznymi słodkościami, przygotowanymi przez Radę Rodziców.

Konkurs recytatorsko - plastyczny

19 lutego 2016r. odbył się szkolny konkurs recytatorski, będący eliminacjami do konkursu gminnego. Hasłem przewodnim była "Szkoła". W poszczególnych kategoriach najwyższe noty uzyskali:

 • klasy I-II SP
  • I miejsce - Oskar Znaniecki (kl. IIa)
  • II miejsce - Oskar Wiśniewski (kl. IIa)
  • III miejsce - Igor Pietrzak (kl. IIb)
  • wyróżnienia - Anna Bończoszek (kl. IIb), Oliwia Kmiecik (kl. IIa)
 • klasy III-IV SP
  • I miejsce - Maria Romańska (kl. III)
  • II miejsce - Miłochna Wiśniewska (kl. IV)
  • III miejsce - Martyna Ząbek (kl. III)
  • wyróżnienia - Szczepan Łukasik i Marianna Kobylacka (kl. IV)
 • klasy V-VI SP
  • I miejsce - Kacper Bądkowski (kl. V)
  • II miejsce - Ewelina Czerwińska (kl. V)
  • III miejsce - Martyna Sankiewicz (kl. V)
  • wyróżnienia - Zuzanna Rejowska (kl. VI)
 • Gimnazjum
  • I miejsce - Milena Pinuszewska (kl. I)
  • II miejsce - Kesja Kępińska (kl. II)
  • III miejsce - Aleksandra Mróz (kl. II)
  • wyróżnienia - Natalia Kowalska (kl. II), Sylwia Kulczyk (kl. I)

Tego samego dnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, przeprowadzonego przez Panią Iwonę Maciulewicz pt. "Szkoła w moich oczach". Zwycięzcami konkursu zostali:

 • klasy I-II SP
  • I miejsce - Dagna Łukasik (kl. IIa)
  • II miejsce - Anna Bończoszek (kl. IIb)
  • III miejsce - Wiktoria Załęska (kl. IIb)
  • wyróżnienia - Luiza Kawalec (kl. IIa), Jakub Mielewski (kl. IIb)
 • klasy III-IV SP
  • I miejsce - Julia Czerwińska (kl. III)
 • klasy V-VI SP
  • I miejsce - Paulina Szewa (kl. VI)
  • II miejsce - Wiktoria Radacka (kl. VI)
  • III miejsce - Ewelina Czerwińska (kl. V)
 • Gimnazjum
  • I miejsce - Paweł Beiger (kl. I)
  • II miejsce - Karolina Różyńska (kl. I)

Rajd pieszy

W dniach 19-21 lutego 2016r. w Toruniu odbywał się XXXIII Ogólnopolski Rajd Kopernikański, corocznie organizowany przez Hufiec ZHP Toruń we współpracy z Urzędem Miasta Toruń oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko - Pomorskiego w celu uczczenia rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Hasło przewodnie rajdu brzmiało "Porusz świat(ł)em". Program rajdu opierał się na takich wartościach jak współpraca, braterstwo i szeroko pojęty samorozwój. Uczestnicy wzięli również udział w czwartej już edycji flash mob"u, organizowanego z okazji Dnia Myśli Braterskiej, największego święta skautek i skautów na całym świecie. 20 lutego o godzinie 14.30 na Rynku Staromiejskim zgromadziło się kilkadziesiąt osób, aby wspólnie wypuścić w niebo setki baniek mydlanych dla uczczenia urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella.

Wędrownicy na trasie brali udział w wielkim eksperymencie, w którym walutą i rzeczą najważniejszą był czas. Wszędzie królowały zegary, w tym jeden cofający się i opowiadający historię naszej drużyny. Został stworzony przez naszych harcerzy jako zadanie przedrajdowe.

Impreza zakończyła się uroczystym apelem pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Ceremonię zakończenia rajdu poprzedzała uroczysta Msza św., sprawowana w intencji harcerskiej braci. Wspólne oczekiwanie na wyniki rywalizacji uświetniła oprawa muzyczna Orkiestry Wojskowej z Torunia.

52 DH "Remus" reprezentowali na trasie wędrowniczej druhny Ewelina, Nikola, Ola i Roksana wraz z druhem Bartkiem i opiekunem, dh. Agnieszką Figurską, a co więcej zajęli I miejsce wśród 30 innych patroli z całej Polski!

Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego 2016r. harcerze i zuchy z naszej Szkoły uczestniczyli w imprezie szczepowej, zorganizowanej z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu.

Wyycieczka rekolekcyjna

W dniach 24-26 lutego 2016r. odbyły się rekolekcje, w ramach których uczniowie zwiedzili dwa miejsca.

Gimnazjaliści uczestniczyli we mszy św. w Sanktuarium Maryjnym w Rywałdzie Królewskim oraz obejrzeli celę klasztorną, w której przebywał internowany w 1953r. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

Uczniowie Szkoły Podstawowej odwiedzili Dom Misyjny Księży Werbistów w Górnej Grupie, gdzie m.in. obejrzeli film dokumentalny o misjach.

Gminny Konkurs Recytatorsko - Plastyczny

27 lutego 2016r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Tradycyjnie już naszą Szkołę reprezentowali uczniowie, którzy w konkursie szkolnym zajęli I i II miejsca (miejsce Oskara Wiśniewskiego, który zachorował, zajął Igor Pietrzak). W etapie gminnym w swoich kategoriach wiekowych podium osiągnęli: Miłochna Wiśniewska (kl. IV SP) - II miejsce oraz Kesja Kępińska (kl. II G) - III miejsce. Natomiast w plastycznej części konkursu sukces powtórzył Paweł Beiger (kl. I G) zajmując również I miejsce.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2016r. uczniowie klas gimnazjalnych oraz harcerze z 52 DH "Remus" wzięli udział w grudziądzkich uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego przy al. 23 Stycznia. Wcześniej, w Szkole, uczniowie klas IV-VI SP i Gimnazjum spotkali się z Panem Dyrektorem Krzysztofem Sulerzyckim, który naświetlił młodzieży postaci związane ze świętem oraz znaczenie i historię samego święta.

Konkurs Interpretacji Teatralnej

W dniach 7-10 marca 2016r. w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu odbywał się XIII Konkurs Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży.

7 marca naszą Szkołę reprezentowały: Wiktoria Hapka (kl. II G) i Karolina Różyńska (kl. I G). Mimo dużej konkurencji i wysokiego poziomu wszystkich uczestników, co podkreślało jury, Wiktoria została wyróżniona za interpretację ballady "Romantyczność" A. Mickiewicza.

9 marca w konkursie uczestniczyły: Maria Romańska (kl. III SP) i Luiza Kawalec (kl. IIa SP). Marysia uzyskała wyróżnienie za interpretację wiersza.Cz. Janczarskiego "Jak Wojtek został strażakiem".

Szkolny turniej gry w szachy i warcaby

10 marca 2016r. odbył się szkolny turniej gry w szachy i warcaby.

Wyniki gry w szachy:

 • I miejsce - Paweł Beiger (kl. I G)
 • II miejsce - Dawid Kalinowski (kl. II G)
 • III miejsce - Dariusz Mostowski (kl. II G)

Wyniki gry w warcaby:

 • I miejsce - Kacper Ząbek (kl. III G)
 • II miejsce - Dominik Załęski (kl. II G)
 • III miejsce - Mateusz Nowicki (kl. III G)

Turniej wiedzy o sporcie

W turnieju gminnym "Co wiem o sporcie" Katarzyna Wiśniewska (kl. II G) zajęła II miejsce, a Jakub Janicki (kl. II G) III miejsce.

W etapie powiatowym, który miał miejsce 16 marca 2016r., drużyna naszej Szkoły zajęła I miejsce, również I miejsce indywidualnie zajęła Kasia.

Targi edukacyjne

22 marca 2016r. uczniowie klasy III Gimnazjum uczestniczyli w Grudziądzkich Targach Edukacyjnych w hali klubu Olimpia. Szkoły średnie i zawodowe z Grudziądza reprezentowane były na licznych stoiskach przez młodzież pod opieką nauczycieli, co stwarzało możliwość konsultacji i uzyskania wielu cennych informacji.

Harcerskie życie

W dniach 4-8 kwietnia 2016r. harcerze i zuchy z naszej Szkoły zdobywali sprawność "przyrodnika". W ciągu pięciu dni wykonywali różne zadania, związane tematycznie z przyrodą.

W ramach tej akcji 5 kwietnia 2016r. odbyła się wycieczka zuchowa do Grudziądza. Zuchy z 22 GZ "Wesołe Elfy" odwiedziły Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu, gdzie poznały budowę pszczół, zobaczyły z bliska ul, poszerzyły swoją wiedzę na temat pszczelej rodziny, roślin miododajnych, produktów pszczelich oraz właściwości miodu, dowiedziały się ciekawostek na temat pracy pszczelarza oraz obejrzały jego strój. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały pszczoły z papieru. Pod koniec wizyty w CEE dzieci zobaczyły także dzika.

Później zuchy miło spędziły czas w Megahoplandzie, pokonując tory przeszkód, skacząc na trampolinach, bawiąc się w basenach pełnych piłeczek, korzystając ze zjeżdżalni oraz wielu innych atrakcji.

Sport - piłka nożna

12 kwietnia 2016r. na boisku w Małym Rudniku odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w piłce nożnej dziewcząt. Drużyny z naszej Szkoły wywalczyły II (Gimnazjum) i III (SP) miejsce.

Pasowanie na czytelników

13 kwietnia 2016r. odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy Ia i Ib SP na czytelników biblioteki szkolnej. Mali czytelnicy "na zachętę" obejrzeli inscenizację pt. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" w wykonaniu Koła Teatralnego klas IV-VI SP.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

13 kwietnia 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Reprezentacja Gimnazjum zajęła I miejsce.

Konkurs językowy

15 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbył się Międzyszkolny Konkurs z języka angielskiego dla klas III szkół podstawowych gminy Grudziądz. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania nauką języka angielskiego oraz umożliwienie wykazania się wiedzą zdobytą podczas zajęć. Konkurs obejmował zakres materiału z języka angielskiego w klasach I-III SP. Zadania konkursowe dotyczyły rozumienia tekstu słuchanego i czytanego, pisanie i mówienie, sprawdzana była znajomość słownictwa i struktur gramatycznych.

Naszą szkołę godnie reprezentowały Zuzanna Bulkowska i Nina Witkowska z klasy III SP. Dziewczynki dały z siebie wszystko i zajęły II miejsce.

Konkurs recytatorski

16 kwietnia 2016r. w Radzynie Chełmińskim odbył się Rejonowy Konkurs Recytatorski pn. "Niektórzy lubią poezję". Wzięły w nim udział uczennice klasy II G - Agata Wiśniewska, Wiktoria Hapka i Natalia Kowalska, pod opieką P. Doroty Gralli. Dziewczyny wypadły wspaniale, a Wiktoria zdobyła wyróżnienie za swój występ.

Konkurs przyrodniczy

21 kwietnia 2016r. reprezentacja naszej Szkoły w składzie: Kamil Maziarz, Szymon Laskowski i Paweł Beiger (kl. VI SP) uczestniczyła w konkursie pn. "Zwierzęta z polskiej zagrody", zorganizowanym przez Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu. W ramach konkursu uczestnicy rywalizowali w teście wiedzowym i multimedialnym. Ocenie podlegała również wcześniej przygotowana przez uczestników makieta zagrody. Zadania konkursowe były na bardzo wysokim poziomie i wymagały szerokiej wiedzy na temat hodowli zwierząt w gospodarstwie. Reprezentacja naszej Szkoły zajęła III miejsce.

Konkurs ekologiczny

21 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Grudziądzu odbyła się XVI edycja Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych pod hasłem "Z Ekoludkiem po mieście i kraju". W konkursie wzięły udział reprezentacje dziewięciu szkół. Uczniowie naszej Szkoły zajęli I miejsce.

W teatrze

22 kwietnia 2016r. w godzinach popołudniowo - wieczornych grupa chętnych uczniów klasy II G wybrała się do grudziądzkiego teatru na spektakl "Oskar i Pani Róża".

Akcja ekologiczna

23 kwietnia 2016r. Centrum Edukacji Ekologicznej już po raz trzeci zaprosiło wszystkich mieszkańców Grudziądza do udziału w akcji "Grudziądzanie sadzą las". W ramach akcji w 2014r. odbudowano część lasu zniszczonego przez pożar, w 2015r. zalesiano nowy teren, natomiast w 2016r. odnowiono drzewostan, który po osiągnięciu wieku rębności został wycięty. Każdy uczestnik mógł mieć zasługi w odnowieniu Lasu Rudnickiego.

W akcji wzięli udział harcerze z 52 DH "Remus". Posadzono 3800 młodych dębów. Organizator zapewnił sadzonki oraz niezbędne narzędzia. Dla uczestników przewidziano drobne upominki.

Prezentacje teatralne

26 kwietnia 2016r. w CK Teatr w Grudziądzu odbyło się spotkanie teatralne pt. "Bajka znana i nieznana", w którym uczestniczyło 134 uczniów szkół podstawowych Gminy Grudziądz. Organizatorami przedsięwzięcia byli Gminny Ośrodek Kultury w Małym Rudniku i Referat Oświaty Gminy Grudziądz. Spotkanie nie miało formy konkursu, a jego głównym celem było umożliwienie dzieciom prezentacji umiejętności aktorskich oraz interpretacyjnych na profesjonalnej scenie. Widzowie mieli możliwość obejrzenia ośmiu różnych bajek, których tytuły do przygotowania były wcześniej losowane. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy III SP pod kierunkiem P. Anny Frela z bajką pt. "Królewna Śnieżka".

Konferansjerem i prowadzącym w przerwach "lekcję teatralną" był absolwent naszej Szkoły, aktor - Adrian Wiśniewski. Na zakończenie spotkania nauczyciele - opiekunowie grup mieli możliwość konsultacji z reżyserem Krzysztofem Rotnickim, który był gościem specjalnym. Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, a dzieci upominki. W przerwie pomiędzy spektaklami na uczestników spotkania czekał poczęstunek.

Szkoła dla rodziców i wychowawców

W miesiącach marcu i kwietniu 2016r., przez dziesięć kolejnych wtorków, realizowano w naszej Szkole program profilaktyczny pn. "Szkoła dla rodziców i wychowawców".

Harcerskie życie

25 kwietnia 2016r. na terenie naszej Szkoły rozpoczął się cykl imprez promujących harcerstwo w Wałdowie Szlacheckim, organizowany przez 52 DH "Remus". Tego dnia przy ognisku spotkali się harcerze oraz zaproszeni Rodzice, uczniowie i Goście, wśród których był druh Henryk Jędrzejewski, były dyrektor Szkoły, drużynowy i komendant tutejszego szczepu, druh Krzysztof Maliszewski, również były komendant I Szczepu Harcerskiego im. Stefana Batorego działającego w Wałdowie, a także Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Zgromadzeni wspólnie śpiewali i bawili się, obejrzeli wystawę harcerskich pamiątek, zorganizowaną w Szkole, wysłuchali ciekawych gawęd.

27 kwietnia 2016r. na szkolnym podwórzu, dzięki zaangażowaniu całej drużyny, powstał prawdziwy obóz harcerski. Przez cały dzień można było go oglądać i poznać warunki życia w obozie, skorzystać z telefonu polowego, spróbować pyszności w kawiarence oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach, które m.in. obejmowały naukę parzenia herbaty wraz z poznawaniem jej historii. Uczestnicy spotkania brali również udział w grze z wykorzystaniem szyfrów, podczas której każdy odnalazł "skarb". Wieczorem sprawnie, wspólnie złożyli namioty, obóz zniknął tak szybko jak się pojawił.

29 kwietnia 2016r. był dniem poznawania historii naszej miejscowości pod hasłem "Mała Ojczyzna". W grze terenowej brali udział harcerze, Rodzice i przybyli sympatycy. Uczestnicy poszukując punktów posługiwali się mapą, liczącą aż 116 lat! Oprócz poznawania ciekawostek historycznych sprawdzali się w różnych zadaniach, m.in. układali domino lokalnej gwary, puzzle z herbami dawnych właścicieli Wałdowa Szlacheckiego oraz w historycznej krzyżówce. Po zakończeniu gry odbyła się bardzo ważna dla nas uroczystość. Przy ognisku druhny Wiktoria, Marika, Emilia oraz druh Maciej złożyli Przyrzecznie Harcerskie, a druh Kacper założył barwy drużyny.

Majowe święto

29 kwietnia 2016r. odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja, natomiast w dniu Święta - 3 maja 2016r. - miał miejsce Marsz Biało - Czerwony, upamiętniający 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Narodowej. Marsz, w którym uczestniczyli uczniowie i pracownicy Szkoły, harcerze oraz Rodzice rozpoczął się pod kaplicą w Wałdowie Szlacheckim, a zakończył Mszą św. w Parafii w Sarnowie.

Rajd pieszy

7 maja 2016r. harcerze z 52 DH "Remus" wzięli udział w I Ogólnopolskim Rajdzie pn. "Idę na żywioł", zorganizowanym przez V Szczep "Żywioły" z okazji święta Szczepu. Gra miejska polegała na odszukiwaniu z pomocą mapy punktów, na których harcerze wykonywali zadania związane z tematyką żywiołów. Mieli okazję zbudować leśny fort, tworzyć surwiwalowy kompas, wykorzystać umiejętności opatrywania rannych, wziąć udział w zawodach rzutu do celu balonem pełnym wody oraz wyścigach własnoręcznie robionych samolotów. Oprócz tego podczas gry wykonywali "żywiołową" biżuterię i przedstawiali graficznie własną wizję ognia, ziemi, powietrza i wody.

Wieczorem odbyło się uroczyste świeczkowisko, podczas którego harcerze bawili się, śpiewali i wspominali dawne wyjazdy, przygody. Zostały również wręczone dyplomy uznania dla osób lub drużyn, które wyróżniły się działalnością w ostatnim czasie. 52 DH "Remus" otrzymała aż dwa! Jeden dotyczył najlepszej inicjatywy - cyklu imprez "Zakochaj się w Harcerstwie", drugi za najlepiej prowadzoną stronę internetową.

Konkurs historyczny

13 maja 2016r. odbył się długo przygotowywany Gminny Konkurs Historyczny, zorganizowany przez naszą Szkołę, którego głównym tematem był Jubileusz Chrztu Polski. Zestawy pytań przygotowały uczennice klasy II Gimnazjum pod kierunkiem Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego. Ten zespół również przeprowadził quiz o charakterze wiedzowym dla swoich kolegów z pozostałych gminnych gimnazjów. Trzyosobowe drużyny odpowiadały na pytania z zakresu Polski pierwszych Piastów.

Poza konkursem wiedzy odbył się również konkurs dla gimnazjalistów na najlepszą prezentację multimedialną poświęconą przyjęciu chrztu w Polsce oraz konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na wykonanie plakatu o tej samej tematyce. W organizacji części plastycznej i multimedialnej rolę przewodnią pełnił Gminny Ośrodek Kultury. W najmłodszej grupie wiekowej I miejsce w konkursie plastycznym zdobyła uczennica klasy IIb SP - Anna Bończoszek.

Warsztaty ekologiczne

W dniach 13-14 maja 2016r. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w X Międzypowiatowych Warsztatach Ekologicznych pod hasłem "To wszystko przyroda", które odbyły się w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi. Celem warsztatów było pogłębianie świadomości ekologicznej, kontakt z przyrodą i kształtowanie przyjaznego stosunku oraz właściwych postaw do środowiska naturalnego, integracja młodzieży, a także ukazanie walorów przyrodniczych powiatów grudziądzkiego i działdowskiego. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach na terenie ścieżki przyrodniczo - leśnej "Białochowo", w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie przy Zakładzie Gospodarki Odpadami, na terenie Obiektu Stawowego Mokre oraz na terenie Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi. Uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli także w zajęciach prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Jamy, Welskiego Parku Krajobrazowego oraz wysłuchali wykładów pracowników Muzeum w Grudziądzu. W ramach warsztatów ekologicznych odbyły się również zajęcia plastyczne pod hasłem "To wszystko przyroda".

Rajd pieszy

W dniach 14-15 maja 2016r. nad jeziorem Rudnickim odbyła się Ogólnopolska Impreza na Orientację - Lampion Ekotona 2016. Naszą Szkołę reprezentowały cztery zespoły harcerskie - trzy w kategorii TD (szkoła podstawowa) oraz jeden w kategorii TJ (średnio zaawansowana). InO składała się z trzech etapów i jednej trasy krajoznawczej.

Pierwszego dnia rano wszyscy uczestnicy pojechali wynajętym autobusem, nikt nie wiedział dokąd. Okazało się, że start znajduje się w okolicznych lasach, a dokładniej w Białym Borze. Stamtąd uczestnicy wyruszyli w stronę Hanowa, mijając jeziora Raczek i Spaleniec, aż dotarli do jeziora Wielkiego Rudnickiego, gdzie czekała na nich meta. Po powrocie z tras udali się do Grudziądza, gdzie zjedli pyszny obiad, a następnie wybrali się na trasę krajoznawczą po mieście, która miała postać Foto-InO. Jednym z zadań tej trasy było zwiedzenie grudziądzkiego Muzeum. Późnym wieczorem zespoły ruszyły na ostatni, najtrudniejszy etap - nocny, który zakończył się późną nocą.

Następnego dnia odbyło się podsumowanie i rozdanie nagród. Nasza drużyna została wezwana na podium aż trzykrotnie! Druh Kacper B., dh. Miłosz oraz dh. Damian zajęli V miejsce, zespół dh. Mateusza oraz dh. Jędrzeja III miejsce, natomiast dh. Kacper M. wraz z dh. Maćkiem zdobyli I miejsce! Jest to wielki sukces naszej drużyny, gdyż impreza była rangi ogólnopolskiej.

Święto Szkoły '2016

21 maja 2016r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej złożyli uroczyste Przyrzeczenie Uczniów "Orszy".

Prezentacje muzyczne

24 maja 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyły się Prezentacje Muzyczne "Zaśpiewajmy jeszcze raz piosenki z lat 60-tych i 70-tych". Naszą Szkołę reprezentowały uczennice klasy IV SP: Marianna Kobylacka z piosenką z repertuaru Kasi Sobczyk "O mnie się nie martw" oraz Agata Kasprzyk z piosenką z repertuaru Czerwonych Gitar "Tak bardzo się starałem", za której wykonanie uzyskała II miejsce.

Harcerskie życie

27 maja 2016r. harcerze 52 DH "Remus" wzięli udział w grze miejskiej pn. "Ogarnij Miasto", zorganizowane w Grudziądzu przez V Szczep "Żywioły" w ramach grudziądzkiej "Majówki na trawie". Wcielili się w role podróżników w czasie i zwiedzili Grudziądz w różnych epokach. Po "podróży" wrócili na Rynek, gdzie grali i bawili się z muzyką. Nie zabrakło również lodów.

Dzień Mamy

31 maja 2016r. uczniowie klas Ia i Ib SP zaprezentowali montaż poetycko - muzyczny swoim Mamom, które odwdzięczyły się swoim pociechom słodkim poczęstunkiem. Nad całością imprezy czuwały Wychowawczynie - Panie Lucyna Małecka i Anita Wesołowska.

Dzień Dziecka

1 czerwca 2016r. odbyły się różnorodne rozgrywki sportowe, zorganizowane przez uczniów klasy II G w ramach projektu gimnazjalnego, pod kierunkiem Pań Izabeli Tkaczyńskiej i Doroty Gralla. Po sportowych zmaganiach wszyscy posilili się kiełbaskami z grilla.

Dodatkową atrakcją była wizyta piłkarzy Olimpii Grudziądz. Z uczniami spotkali się Dejan Žigon oraz Matic Žitko.

Sport - kolarstwo

1 czerwca 2016r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w kolarstwie MTB, w których I miejsce zajęła uczennica klasy VI SP - Iga Wiklińska i tym samym uzyskała tytuł Mistrzyni Powiatu.

Lednica '2016

W dniach 3-5 czerwca 2016r. harcerze 52 DH "Remus" wraz z koleżankami i kolegami z V Szczepu "Żywioły" brali udział w Harcerskiej Służbie Lednica '2016.

W piątkowy wieczór po rozstawieniu namiotu, uczestniczyli we Mszy św. nad jeziorem, a następnie spotkali się przy ognisku z harcerzami z całej Polski. Kolejnego dnia pełnili służbę porządkową. Znaleźli także czas na modlitwę, taniec, śpiew oraz spotkanie z uczniami naszej Szkoły, którzy także przybyli na XX Spotkanie Młodych na Pola Lednickie.

Rajd pieszy

11 czerwca 2016r. harcerze 52 DH "Remus" uczestniczyli w kolejnej Imprezie na Orientację w Osiu "Nad Wdą 2016". Impreza została zaliczona do Pucharu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w marszach na orientację.

W kategorii TD miejsce II zajęli druh Maciek i druh Kacper B., miejsce V druhowie: Mateusz, Kacper M. i Jędrzej, miejsce VI druhna Emilka z druhem Antkiem. W kategorii TJ miejsce IV zajęli druhna Ewelina z druhem Bartkiem.

Profilaktyka bez tajemnic

13 czerwca 2016r. w Zespole Szkół w Piaskach odbył się II Międzyszkolny Konkurs Aktywności Twórczej uczniów Gminy Grudziądz pt. "Profilaktyka bez tajemnic".

Uczestnicy prezentowali swoje talenty i zainteresowanie profilaktyką w kilku kategoriach: (1) projekt koszulki z przesłaniem profilaktycznym, (2) prezentacja multimedialna oraz (3) konkurs literacki pt. "Dla profilaktyki łamiemy języki".

Naszą Szkołę w poszczególnych kategoriach reprezentowali:

 • z klasy IV SP - Alicja Janicka (1), Emilia Janicka (1) i Miłochna Wiśniewska (1)
 • z klasy V SP - Joanna Kardas (1), Marika Zalewska (1) i Dominik Wroniecki (1,3)
 • z klasy II G - Wiktoria Hapka (1,2), Katarzyna Kardas (2), Julita Szymańska (2), Katarzyna Wiśniewska (1,2), Jakub Janicki (2) i Tomasz Szewa (2)

Najwyższe laury zdobyli:

 • Wiktoria Hapka - I miejsce w konkursie na projekt koszulki z przesłaniem;
 • Katarzyna Kardas i Katarzyna Wiśniewska - III miejsce w konkursie na prezentację multimedialną "Zanim będzie za późno".

Piknik Rodzinny

14 czerwca 2016r. odbył się II Piknik Rodzinny, połączony z krótką uroczystością dla Rodziców z okazji Ich świąt (Dzień Mamy i Dzień Taty). Uczniowie klasy IIa SP zaprezentowali montaż poetycko - wokalny, natomiast uczniowie klasy IIb SP zaprosili Rodziców do udziału w konkursie "Słynne pary literackie i filmowe" oraz zatańczyli.

Biwaki i wycieczki szkolne

Jak każdego roku, uczniowie wszystkich klas z opiekunami odpoczywali w różnych zakątkach kraju.

Biwak harcerski

W dniach 18-19 czerwca 2016r. w naszej Szkole odbywał się biwak 52 DH "Remus" pod hasłem "Turniej Zastępów", opierający się na zdrowej rywalizacji między zastępami.

Biwak harcerze rozpoczęli apelem. Podczas pierwszych zajęć, każdy z jeszcze nieoficjalnych zastępów tworzył własną obrzędowość w postaci gazetki, proporca oraz legendy powstania. Przed południem harcerze mieli okazję poznać tajniki radioorientacji oraz spróbować swoich sił w terenie z radiem i kompasem. Po obiedzie odbył się Harcerski Bieg Terenowy, podsumowujący wiadomości zdobyte podczas mijającego roku harcerskiego. Zastępy na swojej drodze musiały rozpalić ognisko, podłączyć telefon polowy, wykazać się znajomością pierwszej pomocy i podstawowej wiedzy harcerskiej, tworzyły zielniki i konstrukcje przy użyciu rożnych węzłów. Po powrocie z terenu zastępy starły się w konkurencji kulinarnej, gdzie królowały przeróżne owoce i naleśniki. Wieczorem przy harcerskim ognisku wybrzmiały ulubione piosenki, odbyło się kilka zabaw oraz gawęda podsumowująca rok harcerski. Mimo późnej godziny uczestnicy rozwiązywali zagadkę "morderstwa" słynnego chemika, wcielając się w postać Sherlocka Holmesa. Niestety, mimo wielkich starań, wielu rozmów ze świadkami wydarzeń, kryjących się w ciemnościach Szkoły i kilku wersji zdarzeń, sprawca nie został wykryty. Po północy pojawił się tort urodzinowy i wybrzmiało "sto lat" dla druhny Eweliny, kończącej 17 lat oraz druha Damiana, kończącego 10 lat.

Po konsumpcji, zamiast w piżamki, harcerze przebrali się w mundury! W piękną noc, pod potężnym dębem w wałdowskim lesie, odbyła się bardzo ważna uroczystość. Druhna Zuzanna Rejowska (kl. VI SP) została zastępową oficjalnie powstałego zastępu "Bryza", druhna Dorota Kurdziel (kl. VI SP) zastępową zastępu "Horyzont", druh Kacper Bądkowski (kl. V SP) zastępowym "Wilków Morskich", druh Mateusz Majorkiewicz (kl. VI SP) zastępowym zastępu "Sztorm". Druhna Nikola Włodarska na swoje ramię założyła zielony sznur i została przyboczną 52 DH "Remus".

Niedzielny poranek cała drużyna rozpoczęła Mszą św. w kaplicy w Wałdowie Szlacheckim, a po powrocie konkurowała w "Zastępowej Olimpiadzie". Po meczącej sportowej rywalizacji oraz wielu emocjach czekał na uczestników obiad. Ostatnie zajęcia biwaku poświęcone były poznawaniu historii harcerstwa w formie kręcenia filmów. Harcerze wcielili się m.in. w postać Andrzeja Małkowskiego, Olgi Drahonowskiej, Roberta Baden-Powella czy ks. Kazimierza Lutosławskiego. Nastąpił czas sprzątania, a po nim apel kończący biwak.

"Turniej Zastępów" wygrały druhny z "Horyzontu"!

Bal Gimnazjalny

20 czerwca 2016r. w godzinach wieczornych odbył się coroczny Bal Gimnazjalny. Nie obyło się bez wzruszeń...

Spotkanie integracyjne

22 czerwca 2016r. uczniowie klasy III G po raz ostatni w takim gronie udali się na wspólną rozrywkę do kręgielni w Grudziądzu.

Zakończenie roku harcerskiego

23 czerwca 2016r. miało miejsce zakończenie roku harcerskiego V Szczepu "Żywioły", które odbyło się na grudziądzkich Błoniach przy ognisku.

Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca 2016r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Uczniów na czas wakacji pożegnali Pan Dyrektor, księża i Rodzice.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klas III SP oraz VI SP i III G.

Spotkanie integracyjne

24 czerwca 2016r. w godzinach popołudniowych uczniowie klasy Ib SP spotkali się na wspólnej zabawie.

Młody Artysta

W dniach 25-30 czerwca 2016r. w Szkole odbywały się warsztaty teatralno - muzyczne, zorganizowane dla kilkudziesięciu dzieci zainteresowanych rozwojem artystycznym i zabawą.

Obóz harcerski

W dniach 1-13 lipca 2016r. harcerze z 52 DH "Remus" i zuchy z 22 GZ "Wesołe Elfy" obozowali w Starym Karpnie na Kaszubach.

Zuchy przebywały na obozie przez pierwszy tydzień, w którym - po ostatnim wspólnym ognisku - najstarsze zuchy przeszły do drużyny harcerskiej "Remus". Kolejnego dnia gromady zuchowe wróciły do Grudziądza, a harcerze wybrali się na wycieczkę do Skansenu we Wdzydzach Kiszewskich.

Drugi tydzień harcerskiej akcji letniej minął równie szybko, jak pierwszy.

Pomimo deszczowej i kapryśnej pogody na obozie nie zabrakło wspaniałych zajęć, zabaw oraz możliwości zdobywania nowych umiejętności. Funkcjonowała poczta harcerska, odbywały się apele i wieczorne ogniska, czasem świeczkowiska, miały miejsce dwa festiwale twórczości. Odbyły się ważne dla drużyn i gromad uroczystości. Wielu harcerzy zdobyło nowe sprawności, na mundurach pojawiły się krzyże, chusty, sznury...

Ś.p. Renata Jeziorowska

13 lipca 2016r. odeszła nauczycielka Szkoły, Pani Renata Jeziorowska.

Warsztaty plastyczne

W dniach 25-27 lipca 2016r. w parku wiejskim w Wałdowie Szlacheckim odbyły się warsztaty z rękodzieła, realizowane wg. projektu "Szlachecka dusza" , dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

W pierwszym dniu uczestnicy, w tym wielu uczniów naszej Szkoły, malowali na szkle, w drugim - na desce, w trzecim - na kamieniu oraz udali się z wizytą do Pani Danuty Styperek.