banner
Narodowy Dzień Życia

Narodowy Dzień Życia to polskie święto, obchodzone co roku 24 marca, przyjęte Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 sierpnia 2004r. (M.P. 2004 nr 37 poz. 648). Celem święta jest propagowanie odpowiedzialności za założenie rodziny i zachęcanie do życia w rodzinach wielodzietnych. Obchodzone jest od 2005r.

Obchody Narodowego Dnia Życia przeprowadzane są na terenie całego kraju, wspierane inicjatywami lokalnych mediów i środowisk prorodzinnych. W ramach święta odbywają się spotkania, wykłady, debaty oraz konkursy dla dzieci.

Wspólnym elementem dla całego kraju, inaugurującym obchody Narodowego Dnia Życia, jest przyznanie nagród - "Tulipanów Narodowego Dnia Życia". Celem uhonorowania statuetką jest dowartościowanie i promocja tych przejawów aktywności społecznej, które przyczyniają się do budowy silnych więzi rodzinnych, wzmacniają rolę społeczną rodziny bądź jej pozycję ekonomiczną. W Polsce nie brakuje inicjatyw prorodzinnych. Jednak często realizowane są w małych społecznościach i pozostają znane tylko w lokalnym środowisku. "Tulipany NDŻ" mają służyć promowaniu tych dobrych wzorców.

Począwszy od 2010r. statuetka jest wręczana w kilku kategoriach:

  • Dziennikarz - celem nagrody jest promocja ludzi mediów, którzy w swojej działalności promują wartości związane z życiem rodzinnym;
  • Dzieło kultury - przyznawana za najlepsze przejawy artystycznej działalności, które podkreślają znaczenie rodziny w życiu osobowym i społecznym człowieka;
  • Inicjatywa społeczna - za inicjatywy, które budują wspólnotę przez odwoływanie się do istniejących więzi rodzinnych bądź tworzą instytucje wzmacniające życie rodzinne;
  • Samorząd przyjazny rodzinie - ma promować inicjatywy oraz rozwiązania prawne, które wzmacniają rolę rodziny w życiu wspólnoty lokalnej oraz zachęcają do postaw prorodzinnych;
  • Przedsiębiorca / Firma - za inicjatywy wspomagające rodziny.

W 2009r. powstała Fundacja Narodowego Dnia Życia, aby skutecznie promować wartość rodziny i wspierać ją rozwiązaniami, które tworzą przyjazne warunki dla pełnienia jej naturalnych funkcji. Członkowie zespołu Fundacji już we wcześniejszych latach aktywnie uczestniczyli w rozwijaniu prorodzinnych projektów społecznych.

Poprzez swoje projekty Fundacja stara się docierać zarówno do rodzin, dostarczając praktyczną wiedzę na temat tego, jak budować dobre relacje rodzinne, jak i oddziaływać na sferę publiczną, domagając się wdrażania rozwiązań prawnych, wzmacniających pozycję rodziny w życiu społecznym. Kampanie Fundacji wspierają znani przedstawiciele świata kultury i mediów.

Fundacja organizuje kampanie społeczne, związane z obchodami Narodowego Dnia Życia oraz "Marsze dla Życia i Rodziny". Angażuje się również w promocję skutecznych rozwiązań w obszarze polityki prorodzinnej. W ramach działalności edukacyjnej przygotowany został Kalendarz Ambitnego Rodzica oraz poradnik Rodzina receptą na kryzys.

2005 - Dom pełen skarbów

Z okazji pierwszych obchodów Narodowego Święta Życia Jan Pospieszalski napisał tekst i muzykę do utworu Dom Pełen Skarbów. W nagraniu utworu uczestniczyli: Paweł Kukiz - śpiew solo, Lidia Pospieszalska - śpiew solo, Barbara i Franciszek Pospieszalscy - śpiew w chórkach, Maria Ruman - śpiew w chórkach, Kamil Landecki - śpiew w chórkach, Grzegorz Lelek - skrzypce, Patryk Rogoziński - wiolonczela, Darek Baseltowski - gitara, Marcin Pospieszalski - gitara basowa, Mateusz Pospieszalski - instrumenty klawiszowe.

2006 - Być ojcem. Rola życia

Celem obchodów było zainspirowanie publicznej dyskusji, a w szczególności zachęcenie nadawców masowych do podjęcia tematu ojcostwa, przedstawienia pozytywnych wzorców, ukazania dumy i radości z bycia tatą.

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Życia zarejestrowany został utwór Być ojcem - rola życia.

2007 - Razem na zawsze

Celem obchodów było promowanie wierności i stabilności związków małżeńskich.

2008 - Jestem mamą. To moja kariera

Celem obchodów było promowanie macierzyństwa.

2009 - Stawiam na rodzinę

Ambasadorami obchodów Narodowego Dnia Życia w 2009r. zostali Paulina i Maciej Kurzajewscy - znana prezenterka telewizyjna i dziennikarz sportowy.

2010 - Dziatki - dziadkom

Tematem przewodnim obchodów była solidarność międzypokoleniowa. Ambasadorem kampanii został Jan Kobuszewski - popularny aktor.

2011 - Pamiętaj dajesz przykład

Ambasadorem kampanii został Krzysztof Ziemiec - polski dziennikarz, prowadzący Wiadomości w TVP1.

2012 - Rodzina receptą na kryzys

Kampanię społeczną poświęcono edukacji ekonomicznej rodzin.

Przygotowany przez psychologów i ekonomistów poradnik w przystępny sposób porusza tematykę funkcjonowania systemu gospodarczego, zależności między życiem gospodarczym a wartościami, zarządzania budżetem domowym, wychowania dzieci do oszczędności, pracowitości i przedsiębiorczości. Twórcom zależało na tym, by dostarczyć rodzinom wskazówek, jak poukładać te płaszczyzny w sposób zapewniający harmonijny rozwój w poszczególnych wymiarach życia.

2013 - Kierunek: dziecko

Kampania poświęcona była promocji ekologii płodności czyli zdrowego stylu życia, który wpłynie na poprawę zdrowia prokreacyjnego Polaków. Kontekstem dla kampanii były dane demograficzne, wskazujące na katastrofalną sytuację Polski w tym obszarze.

2014 - Rodzina obywatelska. Rodzina - Wspólnota - Samorząd
2015 - Rodzina - Wspólnota - Polska
2016 - Naturalnie - rodzina

Hasło przewodnie odnosiło się do zdrowych relacji rodzinnych, które są fundamentem troski o środowisko naturalne.

2017 - Rodzina - energią dla Polski
2018 - Niepodległa, Rodzinna

Jak wyjaśnili organizatorzy Narodowego Kongresu Rodziny, który odbył się pod tym samym hasłem: rodzina to miejsce budowania bezpieczeństwa, przedsiębiorczości, odpowiedzialności, odwagi, męstwa, aktywności społecznej i wielu innych cnót, które tworzą silną społeczność obywatelską - silny Naród.

2019 - Rodzina - źródło postaw i relacji

Parafrazując wypowiedź J.F. Kennedy'ego: Nie pytaj, co Twoja wspólnota może zrobić dla ciebie, zapytaj, co Ty możesz zrobić dla niej - Fundacja Narodowego Dnia Życia zaprosiła Polaków do refleksji na temt, co każdy mógłby zrobić i jak przyczynić się swoją postawą, wkładem osobistym, aby tworzyć lepszą rzeczywistość.

Przekazy kampanii posłużyły do stworzenia Vademecum Zacnego Człowieka.

2020 - #DbajONajbliższych

Tematyka obchodów zachęcała do refleksji nad kilkoma fundamentalnymi zasadami, którymi warto kierować się w działaniach na rzecz rodzin i wspólnoty.

2021 - W Zasadzie, Życie!

Tematyka obchodów zachęcała do refleksji nad kilkoma fundamentalnymi zasadami, którymi warto kierować się w działaniach na rzecz rodzin i wspólnoty.

2022 - Bezpieczeństwo to rodzina!

Obchody były okazją do przypomnienia, że pokój na świecie zaczyna się w sercu człowieka, a jego budowanie to zadanie dla każdego.

2023 - Pozwól Życiu Wzrastać!
Marsz dla Życia i Rodziny

Marsz dla Życia i Rodziny to manifestacja w postaci przemarszu ulicami Warszawy i wielu innych miast Polski. Manifestacja jest inicjatywą organizacji pozarządowych, Fundacji Narodowego Dnia Życia oraz Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi. Według organizatorów, marsz jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Pierwszy marsz odbył się 4 czerwca 2006r. w Warszawie. Zakończył się koncertem na warszawskim placu Teatralnym, na którym wystąpiła m.in. Justyna Steczkowska.

KALENDARZ RODZINNY

IV - Dzień Świętości Życia (pl)

Święto obchodzone w poniedziałek po Drugiej Niedzieli Wielkanocnej przez Kościół katolicki w Polsce (również przez niektóre Kościoły lokalne oraz niektóre kraje świata) w celu przypomnienia o nadrzędnej wartości życia ludzkiego.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae: proponuję (...) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej (nr 85).

Idea postulowana przez Jana Pawła II dotyczy szerokiego wahlarza problemów związanych z szacunkiem dla każdego życia. Trzeba brać po uwagę (...) radość z narodzin nowego życia, poszanowanie i wolę obrony każdego ludzkiego istnienia, troskę o cierpiącego i potrzebującego, bliskość z człowiekiem starym i umierającym, współczucie w żałobie, nadzieję i pragnienie nieśmiertelności.

W odpowiedzi na apel Jana Pawła II 293. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski podjęło w 1998r. uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca. W 2008r., ze względu na kalendarz liturgiczny, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a tym samym i Dzień Świętości Życia zostały przeniesione na poniedziałek po Drugiej Niedzieli Wielkanocnej.

25 IV - Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

Nieformalne międzynarodowe święto (ang. Parental Alienation Awareness Day), obchodzone corocznie od 2006r., zapoczątkowane przez kanadyjską organizację Parental Alienation Awareness Organization (PAAO) z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej PAAO Sarvy Emo, rozwódki sprawującej naprzemienną opiekę nad dziećmi ze swoim byłym mężem.

Pierwsze obchody odbyły się 28 marca 2005r., w dzień urodzin Rogera, byłego męża Sarvy Emo. Organizacja PAAO, kierowana przez radę dyrektorów, wśród której znaleźli się prawnicy oraz wyalienowane matki i ojcowie, wybrała dzień 25 kwietnia nieprzypadkowo: 25 kwietnia 1945r. rozpoczęła się pierwsza sesja Organizacji Narodów Zjednoczonych, a 25 kwietnia 1792r. po raz pierwszy zaśpiewano Marsyliankę.

Dzień ten ma charakter akcji społecznej, podczas której odbywają się warsztaty, sympozja, demonstracje i zbierane są podpisy pod petycjami, kierowanymi do władz krajowych oraz instytucji międzynarodowych, mające na celu zapobieganie wyalienowania jednego z rodziców z życia dzieci. Akcja ma również na celu wspieranie dziecka, głównie w sytuacji indukowania u niego negatywnych emocji, postaw i przekonań wobec drugiego rodzica oraz chęć wsparcia działań uświadamiających społeczeństwo o negatywnych skutkach działań, wywołujących zaburzenia w relacji pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem.

W akcji biorze udział wiele krajów świata.

Obchody w Polsce odbywają się od 2008r., a w pierwszych latach zostały one zorganizowane z udziałem Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica. Obchody te zostały zainicjowane przez Macieja Wojewódkę, który także opracował profesjonalne zasady prowadzenia akcji i zainspirował działania z tego zakresu na skalę krajową, w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce. Od 2009r. patronat honorowy nad akcją społeczną Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej sprawuje Rzecznik Praw Dziecka. Maciej Wojewódka opracował również profesjonalne zasady organizacji kampanii mydlanych "Baniek Miłości" z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej na świecie.

15 V - Międzynarodowy Dzień Rodzin

Dzień (ang. International Day of the Family) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993r. W 1989r. Zgromadzenie Ogólne ogłosiło rok 1994 Międzynarodowym Rokiem Rodziny (ang. International Year of the Family). Celem obchodów Roku miało być pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny i zwiększenia zdolności społeczeństw do przezwyciężania tych problemów poprzez realizowanie kompleksowej prorodzinnej polityki społecznej.

30 V - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego (pl)

Święto przyjęte Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2006r. (M.P. 2006 nr 36 poz. 389).

Święto zostało ustanowione dzięki staraniom Fundacji "Przyjaciółka", Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie oraz Stowarzyszenia Rodziców Zastępczych "Misja Nadziei". Inicjatorzy tego pomysłu zbierali podpisy pod projektem ustawy, aby ustanowić to święto na zasadzie inicjatywy obywatelskiej. 5 marca 2004r. reprezentanci wymienionych organizacji oraz instytucji powołali do życia Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, która podjęła działania, mające na celu promocję idei i pozytywnego nastawienia społeczeństwa do rodzicielstwa zastępczego. Wysiłki Koalicji zostały nagrodzone.

Celem pomysłodawców ustanowienia Dnia Rodzicielstwa Zastępczego jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego jako wielkiego daru, który jest wielką życiową misją pomocy drugiemu człowiekowi.

Jest to również okazja, aby zyskać nowe spojrzenie na rodziny zastępcze i docenić ich wysiłki. Idea rodzinnej opieki zastępczej wiąże się przecież nierozerwalnie z ogromnym wysiłkiem i okazywaniem dzieciom miłości, której poskąpił im los.

22 X - Dzień Praw Rodziny (pl)

Święto przyjęte Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 października 2016r. (M.P. 2016 poz. 1003). Data nie została wybrana przypadkowo - 22 października 1983r., w piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, na apel Ojca Świętego Stolica Apostolska ogłosiła Kartę Praw Rodziny.

Przyjęcie uchwały nastąpiło po siedmiu latach zabiegów posłów pod przewodnictwem Tadeusza Woźniaka - przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, z którego inicjatywy 27 lipca 2017r. powołano Narodowy Komitet Obchodów Dnia Praw Rodziny.

Dzień Praw Rodziny jest okazją do podkreślenia znaczenia rodziny jako fundamentu rozwoju Polski, a także zaakcentowania potrzeby szczególnej troski o prawa rodzin.

(Źródła: m.in. Wikipedia, Narodowy Dzień Życia, Fundacja Narodowego Dnia Życia, Niedziela)