Harmonogram
23 maja 2006r. - wieczornica przy ognisku w Szkole
- finał konkursu czytelniczego pn. "Znam Kamienie na szaniec"
- spotkanie z P. Anną Trojanowską i P. Witoldem Broniewskim
24 maja 2006r. - uroczystość w Szkole
- akademia, Przyrzeczenie Uczniów "Orszy"
- program artystyczny połączony z koncertem pieśni patriotycznych
- zwiedzenie Szkoły i wpis w Księdze Pamiątkowej Gości
- obiad w Domu Weselnym w Białym Borze
- inscenizacja komedii A. Fredry "Zemsta"
Tegoroczne Święto Szkoły w Zespole Szkół im. St. Broniewskiego "Orszy" było wyjątkowe. Stało się to dzięki Gościom, którzy zawitali w progi naszej Szkoły. A byli nimi Dzieci Patrona: Pani Anna Trojanowska i Pan Witold Broniewski z Warszawy, z którymi niedawno nawiązaliśmy kontakt korespondencyjny. Z radością przyjęli Oni nasze zaproszenie do Wałdowa, aby całej społeczności szkolnej przybliżyć postać Stanisława Broniewskiego "Orszy".
Pierwsze spotkanie miało miejsce już w przeddzień oficjalnych uroczystości, czyli 23 maja 2006r. w późnych godzinach popołudniowych. Starsza młodzież przygotowała wieczornicę, którą chciała powitać wyjątkowych Gości. W cieple płonącego ogniska mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych opowieści. Nasi Goście udzielali uczniom niekończącego się wywiadu. Byli też świadkami finału konkursu czytelniczego dotyczącego powieści pt. "Kamienie na szaniec", która jest sztandarową lekturą naszej Szkoły, a także, a może przede wszystkim, skarbnicą wartości, jakie chcielibyśmy zaszczepić naszej młodzieży. Przy wspólnej pieśni i kiełbasce pieczonej przy ognisku szybko mijał czas. Ale tego dnia to nie był to koniec wrażeń...
Pan Witold obdarował naszą Szkołę niezwykłymi pamiątkami, które odziedziczył po swoim Ojcu. Przekazał on na ręce Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego dokumenty i zdjęcia z czasów wojny i z lat powojennych, m.in. dowód osobisty z okresu okupacji i korespondencję z Janem Pawłem II. Rzeczy te o niezwykłej wartości nie tylko historycznej, ale i sentymentalnej, znajdą już niebawem swoje miejsce w specjalnej gablocie, która zostanie wyeksponowana w budynku Szkoły.
Ten niezapomniany wieczór zakończył się krótką wycieczką po Grudziądzu, którego nasi Goście nie mieli okazji dotąd zwiedzać. W roli przewodnika wystąpił Pan Dyrektor Sulerzycki. Po spacerze uliczkami Starego Miasta wracali zauroczeni tym miejscem.
24 maja 2006r. był dla Szkoły w Wałdowie wielkim świętem. W tym dniu oczywiście nie było zajęć lekcyjnych, a uczniowie przyszli do Szkoły odświętnie ubrani, aby wziąć udział w uroczystej akademii. Oprócz honorowych Gości z Warszawy gościliśmy w tym dniu w murach naszej szkoły m. in. Pana Wójta Jana Tessmera, Panią Sekretarz Gminy- Danutę Dulską, Panią Wizytator Lucynę Górską, przedstawicieli Światowego Związku Kombatantów AK na czele z panem Franciszkiem Chomiczem oraz wielu innych szacownych, specjalnie zaproszonych na tę chwilę Gości. W uroczystościach uczestniczyli również licznie rodzice. Głównym punktem akademii było Ślubowanie Uczniów "Orszy", które, zgodnie już z tradycją Szkoły, składają co roku absolwenci Szkoły Podstawowej. Wygłaszają oni też Kodeks "Orszy", który ma stać się dla nich drogowskazem do dalszego życia.
Wszyscy zebrani ze wzruszeniem obejrzeli część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klasy VI i wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, które wykonał chór szkolny.
Po spotkaniu w Szkole wszyscy skierowali się do Domu Weselnego w Białym Borze, gdzie w wystylizowanych wnętrzach młodzież gimnazjalna wystawiła "Zemstę" Aleksandra Fredry.
Uwieńczeniem całego niecodziennego spotkania był uroczysty obiad dla zaproszonych Gości.
Jest już tradycją, że nasze Święto Szkoły posiada również kontekst środowiskowy. Kontynuacją jego obchodów było wieczorne biesiadowanie, poprzedzone spektaklem Szkolnego Koła Teatralnego, na które przybyli rodzice i inni mieszkańcy Wałdowa, Białego Boru i okolic.
Dorota Pawlikowska-Gralla
Dyrektor Szkoły składa serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu uroczystości Święta Szkoły: nauczycielom, rodzicom, indywidualnym darczyńcom, a szczególnie pani Annie Matuszewskiej, która udzieliła gościny honorowym Gościom z Warszawy i udostępniła Dom Weselny jako miejsce spotkania ze szkolnym teatrem i nie tylko.