banner

AI Schools & Academy to innowacyjny program edukacyjny z zakresu sztucznej inteligencji kierowany do szkół i placówek edukacyjnych w Polsce. Jego organizatorem jest Synerise S.A., jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich firm prowadzących m.in. prace badawczo - rozwojowe w zakresie sztucznej inteligencji.

AI Schools

Partnerami programu są: Photon Education, Microsoft, Bank Pekao, PZU, Fundacja Orange, Carrefour, CCC, EY, IDC, Media Expert, Oriflame, Żabka oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (administracja programem, curriculum, szkolenie nauczycieli, opieka mentorska).

W ramach projektu powstały materiały edukacyjne we współpracy z firmą Photon Education, organizowane są szkolenia dla nauczycieli.

Cele i założenia programu:

  • wsparcie szkół i nauczycieli w zakresie prowadzenia zajęć o sztucznej inteligencji;
  • uzupełnienie luki kompetencyjnej z zakresu AI w systemie edukacji;
  • podniesienie kompetencji użytkowania AI przez uczniów i nauczycieli.

W ramach programu prowadzone jest nauczanie sztucznej inteligencji z podziałem na trzy poziomy:

  • Maluch - dla przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej,
  • Beniamin - dla klas IV-VI,
  • Master - dla klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych.
Photon

Photon jest interaktywnym robotem edukacyjnym, który wspiera dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności z zakresu programowania i elektroniki. Pomaga w rozwoju kreatywności, zdolności logicznego myślenia, poznaniu podstaw programowania oraz zrozumieniu działania czujników, w które został wyposażony.

Photon został stworzony z myślą o dzieciach w każdym wieku. Pierwotna wersja robota była małą białą płytką, pokrytą siatką kolorowych kabli, następne były trzy bryły przypominające ludzkie sylwetki. Obecna wersja robota została zaprojektowana przez użytkowników, czyli dzieci, które "ubrały" go w plastikowe "ciało". Photon jest odporny na wywrotki, ma podświetlane na kolorowo czułki i... nie ma rąk, ponieważ dzieci uznały je za zbędne.

Obsługa robota dostosowana jest do różnego etapu rozwoju dzieci, ich możliwości oraz zdolności percepcji. Jest sterowany poprzez mobilne aplikacje, posiadające interfejsy umożliwiające naukę zarówno dzieciom w wieku przedszkolnym, jak i starszym.

Photon przeznaczony jest do samodzielnej i indywidualnej nauki. Wszystkie zadania i eksperymenty oparte są o fabularną historię w aplikacji, w której użytkownik pomaga Photonowi pokonać nowe wyzwania, jednocześnie ucząc się podstaw programowania oraz logicznego myślenia.

Nasza Szkoła realizowała program AI Schools & Academy w ramach I edycji w roku szkolnym 2019/2020. Zajęcia w klasach I-III prowadził Pan Wojciech Kubicki. Pomimo pandemii i zaistniałych trudności w tym okresie udało się realizować wszystkie zaplanowane zajęcia, łącznie 30 godzin.

AI Schools & Academy

AI Schools & Academy