banner

Listopad 2011r.

W bieżącym roku szkolnym nastąpiła zmiana składu redakcyjnego.

 • Emilia Wardulińska (I G): Poprowadzę m.in. dział porad dla młodych ogrodników, ponieważ sama bardzo lubię przebywać na świeżytm powietrzu i zajmować się roślinami w przydomowym ogródku.
 • Paulina Kantarska (I G): Przede wszystkim chcę podjąć temat opieki nad zwierzętami domowymi, szczególnie nad psami, które są moimi ulubieńcami. Mam też inne pomysły, które zaprezentuję w kolejnych numerach gazety.
 • Marta Adwent (II G): Poprowadzę znane Wam już z poprzednich wydań "Dzwonka" działy: imiennik, horoskop i kącik kulinarny.

Prezentujemy pierwszy tegoroczny numer "Dzwonka".

Zmieniłyśmy tym razem konwencję kącika muzycznego. Znajdziecie utwory jesienne... instrumentalne i wokalne... starsze i nowsze... Szukajcie...

Pozdrawiamy serdecznie, zachęcając do czytania i... słuchania :)

REDAKCJA

MAM GŁOS
Sposób na nudę

Gdy za oknem pada deszcz, gdy jest szaro i ponuro, gdy nie wiadomo, co ze sobą zrobić - można przeczytać ciekawą książkę. Osoby, które nie przepadają za czytaniem, mogą zaprosić przyjaciół i obejrzeć ciekawy film czy wspólnie posłuchać muzyki. Ci mniej aktywni pewnie przesiedzieliby ten czas przed komputerem grając w gry...

A przecież jest tyle rzeczy do zrobienia!

Można na przykład wziąć się za gotowanie. Nigdy nie zaszkodzi dowiedzieć się więcej na temat kulinariów i tworzyć nowe przepisy i potrawy. Można także znaleźć sobie hobby i gdyby nadszedł taki jesienny, ponury dzień - zacząć je rozwijać, np. taniec, śpiew.; szycie, kolekcjonowanie różnych przedmiotów, choćby starych monet, biletów czy widokówek.

Jeżeli się nudzisz, spróbuj nowych, ciekawych rzeczy, może odkryjesz nowe zainteresowania i swój talent? I nie zapomnij napisać do nas o tym, a w kolejnych numerach gazety umieścimy opowieść o Tobie i Twoim sposobie na nudę :)

Dziś ja przedstawię swoje sposoby...

Emilia Wardulińska

KĄCIK LITERACKI

W naszej Szkole odbył się konkurs jesienny dla uczniów Szkoły Podstawowej. Powstały ciekawe prace plastyczne, wykonane przez najmłodszych uczniów oraz piękne wiersze, napisane przez uczniów klas IV-VI. Poniżej prezentujemy teksty nagrodzonych utworów.

Moja jesień

Oczekiwanie.

Podniecenie.

Pora marzeń i snów.

W końcu przyszłaś!

Czekałam ma Ciebie.

Nadszedł mój czas!

Rozniosłaś wiatrem miliony liści.

Umyłaś deszczem me ukochane miejsce.

Namalowałaś obraz.

Podałaś mi rękę - zaproszenie.

Spacer z Tobą trwa.

Twoja postać uderzyła kolorami.

Upajam się nimi jak słońcem,

soczystą pomarańczą.

Rozjaśniasz urodą.

Uspokajasz muzyką.

Inni złorzeczą, żeś czarna,

ponura, zimna, niedobra.

Błoto i słota.

Nastrój ponury.

Nietknięta robota.

Spośród twej aury,

ma przyjaciółko,

wybrałam szaleństwo i miłość.

Szum wiatru, szelest liści.

Refleksję i nadzieję.

Nie odchodź!

Roksana Różyńska, VI SP

Która pora roku?

Pory roku są aż cztery.

Wiosną jeździsz na rowery,

zimą lepisz już bałwany,

latem chodzisz rozebrany.

A jesienią? Cóż, jesienią

wszyscy ludzie się lenią.

A dlaczego? Bo tak jest!

Taki już jesienny gest.

Ale jesień nie jest zła,

może trochę nudna.

Chociaż tak jest ładnie,

gdy jesienny liść spadnie.

A gdy nudno ci

w jesienne dni,

to podejdź do okna

i spójrz, jak spada kropla.

Alina Jurek, VI SP

***

Polska jesień jest złotą jesienią,

drzewa w lesie już się nie zielenią.

Na niebie ku zachodowi chyli się słońce,

dni jesienne nie są już takie gorące.

Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy,

a wilki w górach ruszają na łowy,

wiewiórki na zimę orzeszko zorgują.

Wszystkie stworzonka

do zimy się przygotowują.

Julia Opala, V SP

Jesień

Złote liście opadają,

wiewiórki żołędzie zbierają.

Chłodny deszczyk też popada,

w nim cudowna jest zabawa.

Jabłka w sadzie pospadają,

dzieci pełne kosze mają.

W jesień bedzie grzybobranie,

grzyby zjemy na śniadanie.

Gdy trujacego grzyba zjesz,

do lekarza prędko spiesz.

Cieszmy się z jesieni, póki trwa,

bo jesień wiele uroków ma.

Kornelia Kurdziel, VI SP

Opracowała: Paulina Kantarska

KĄCIK CZYTELNIKA

Zachęcam do przeczytania tych książek! :)

Philip Pullman: Zorza Północna (Złoty kompas)

W pewnym dziwnym świecie, w którym w powietrzu wiruje tajemniczy Pył, żyje osierocona przez rodziców dziewczynka imieniem Lyra. Kiedy jej przyjaciel Roger zostaje porwany, Lyra wyrusza na poszukiwania, które zawiodą ją na daleką Północ. Na lodowcu mieszkają pancerne niedźwiedzie, po mroźnym niebie latają czarownice, a piękna kobieta przeprowadza straszliwe eksperymenty. Lyra musi przejść do innego świata widocznego za zorzą północną...

Meg Cabot: Liceum Avalon

Liceum Avalon wygląda jak normalne liceum, a uczniowie jak normalni uczniowie.

Ale Ellie jest tu nowa i dopiero po pewnym czasie odkrywa, że w Avalonie nie wszystko jest takie jak się wydaje- nawet ona sama. Jaką rolę musi odegrac w tym co sie dzieje? Czy dojdzie do katastrofy? Aby się dowiedziec, musimy sie przenieśc wraz z Ellie do współczesnego Camelotu....

Hanna Kowalska-Pamięta: Pamiętnik jedynaczki

Trzynastoletnia Paulina boleśnie odczuwa swoją samotność, związaną z brakiem rodzeństwa. Zauważa też z przerażeniem, że jedna z nauczycielek z niewiadomych powodów czuje do niej z trudem skrywaną niechęć. Wszelkie próby rozwikłania sekretu matematyczki wciąż spełzają na niczym. Do tego mama zdaje się ukrywać przed Pauliną jakiś sekret...

Antoine de Saint-Exupery: Mały Książę

Piękna historia pilota, który ląduje przymusowo na pustyni i tam spotyka niezwykłego chłopca, który nauczy go inaczej patrzeć na świat: przez pryzmat miłości i piękna dziecięcej duszy. Ta książka jest nie tylko lekturą dla dzieci, ale także dorośli mogą się przy niej wzruszać i uczyć takiego patrzenia na świat, o jakim dawno zapomnieli.

Opracowała: Emilia Wardulińska

IMIENNIK

Na początek oczywiście imiona nowych redaktorek "Dzwonka" :)

Marta

Jest niezależna, o ciekawej osobowości. Uparcie dąży do celu. Osiąga sukcesy, zwalcza wszelkie przeszkody. Marta od dziecka ma dobrze określone zainteresowania, wie, kim chciałyby zostać, gdy dorośnie i zwykle wybiera praktyczne zawody, w których można zarówno być użyteczną dla innych, jak i osiągnąć wymierne wyniki. Można zaufać jej zdrowemu rozsądkowi. Potrafi sobie narzucić dyscyplinę. Dobrze się sprawdza w trudnych warunkach, kiedy trzeba sobie radzić w życiu przy pomocy skromnych środków. Umie zrozumieć ludzka niedolę i podnieść na duchu. W miłości Marta jest wierna.

Emilia

Jest to imię rzymskie pochodzenia etruskiego, a ukształtowane zostało w języku łacińskim. Kobieta o tym imieniu jest wrażliwa, odważna, ale też pełna temperamentu. W sumie natura bardzo niespokojna, o charakterze nierównym. Jest bardzo rozmowna, ma poczucie humoru, ceni życie artystyczne, kocha muzykę. Ceni także przyrodę. W miłości niestała, w rodzinie przeciętna.

Paulina

Ma charakter refleksyjny, skłonna jest do zadumy, zagłębiania w siebie. Jako dziecko jest spokojna i grzeczna, woli siedzieć w kąciku nad swoimi sprawami, niż dokazywać w gronie rówieśników. W dorosłym życiu też raczej nie ściąga na siebie uwagi publiczności. Działa metodą małych kroków - jest jak "cicha woda", ale zwykle dobrze zna swój cel i nie rozprasza sił na błądzenie i pomyłki. Paulina jest obdarzona dobrą intuicją. Stara się wokół siebie i swojego miejsca na świecie zachować spokój, porządek i zdrowe reguły. Często osiąga profesjonalną biegłość w zawodach wymagających wiedzy i doświadczenia.

Opracowała: Marta Adwent

HOROSKOP NA LISTOPAD I GRUDZIEŃ

Wodnik 21.01-28.02

 • Listopad: Pamiętaj, że nie samym chlebem człowiek żyje. Jeśli jesteś przemęczony, przestań wykonywać powierzone Ci zadania za wszelką cenę. Od czasu do czasu trzeba odpocząć. To co dokonałeś w poprzednich miesiącach jest już na tyle ważne, że sprawy będą się toczyć w sposób pozytywny same z siebie. Osoba, która jest Ci bardzo bliska zaczyna się od Ciebie oddalać. Zrób coś, aby ten trend odwrócić.
 • Grudzień: Ponownie wybuchniesz pozytywną energią. W wielu sprawach będziesz miał dużo szczęścia, bo choć Twoje działania będą czasami nieprzemyślane, to jakimś cudem wszystko będzie się zazębiać i układać tak, jak sobie tego życzysz. Wygląda na to, że Twój anioł stróż wrócił z urlopu i zaczyna nad Tobą czuwać jak nigdy dotąd. Końcówka roku będzie dla Ciebie niezwykle udana pod każdym względem.

Ryby 19.02-20.03

 • Listopad: Musisz wykazać się zdecydowanym działaniem, bo ktoś będzie chciał Ci odebrać to, na czym bardzo Ci zależy. Nie stój z boku, nie czekaj na rozwój wypadków, bo stracisz na tym bardzo wiele. Weź sprawy w swoje ręce i z człowieka broniącego się zamień się w agresora. Tylko w ten sposób obronisz się przed zakusami osoby, która chce Twoim kosztem zyskać szczęście.
 • Grudzień: Bardzo spokojny miesiąc. Nie czeka Cię nic złego, ani nic dobrego ponad to co już masz. Będzie to okres stagnacji, ale takiej stagnacji w której będziesz się bardzo dobrze czuł. Nie wychodź przed szereg, nie staraj się w grudniu nic zmieniać, bo co byś nie zrobił, to i tak niewiele to zmieni. Poczekaj na następny rok. Jeśli braknie Ci cierpliwości w niektórych sprawach, to możesz tylko stracić. Najpierw myśl, potem myśl, a dopiero wtedy rób to co masz zrobić.

Baran 21.03-21.04

 • Listopad: Bardzo pozytywne efekty przyniosą działania, które podjąłeś w poprzednich miesiącach roku. Być może nawet zwątpiłeś w słuszność swoich działań, ale to co sobie zaplanowałeś właśnie się ziści. Nie popadaj w euforię, bo jeden nieprzemyślany krok może spowodować, ze misternie budowana konstrukcja zawali się jak domek z kart.
 • Grudzień: Mimo, że na początku miesiąca na chwilę opuści Cię tegoroczne szczęście, to jednak wytrwaj i nie załamuj się drobnymi porażkami. Co prawda będą Ci się one wydawały monstrualne, ale kilka dni później będziesz się z nich śmiał. Druga połowa grudnia, to czas, w którym ktoś doceni Ciebie i Twoją wartość. Pilnuj tego człowieka i nie zawiedź jego zaufania, bo to będzie kapitał na przyszły rok.

Byk 22.04-21.05

 • Listopad: Podejmiesz się bardzo ambitnych zadań. Z początku wszystko będzie szło jak po grudzie i z tego powodu będziesz się zniechęcał. Zupełnie niepotrzebnie, bo realizacja Twoich planów będzie się rozwijała powoli, ale systematycznie i z każdym kolejnym tygodniem będzie nabierała przyspieszenia. Ty jednak nie spiesz się za bardzo. Pozwól wszystkim sprawom iść swoim torem, a wszystko będzie doskonale się układało.
 • Grudzień: Szczęście Cię nie opuści. Do tego wszystkiego wielu ludzi będzie chciało mieć Cię za dobrego znajomego, a nawet przyjaciela. Nie ufaj wszystkim w ich dobre intencje. W grudniu będą do Ciebie lgnąć, bo jesteś niczym dziecko szczęścia i wszystko Ci się udaje. Co jednak będzie, gdy podwinie Ci się noga? Wybieraj więc znajomych bardzo ostrożnie, bo niebawem będziesz potrzebował ich pomocy.

Bliźnięta 22.05-21.06

 • Listopad: Listopad to miesiąc podczas którego będziesz się trochę nudził. Jednak te nieciekawe chwile będą przeplatane wieloma pomyłkami tak z Twojej strony, jak ze strony innych. Efekt będzie czasami zabawny, a czasami przygnębiający. Pamiętaj, że wcześniej czy później każda pomyłka wyjaśnia się i wszystko skończy się dobrze.
 • Grudzień: Nie szalej w sprawach finansowych, bo pod koniec roku czeka Cię wiele wydatków, które będziesz musiał uczynić. Nie chodzi tu zakup gwiazdkowych prezentów, a raczej o zobowiązania, których realizację odkładałeś. Za wszelką cenę postaraj się uregulować je przed końcem roku, bo w przeciwnym razie styczeń może zacząć się od kłopotów. Będą momenty, że nie będziesz wiedział co masz ze sobą zrobić, będziesz czuł się samotny. Jednak i ten stan minie, więc nie przezywaj tego zbyt intensywnie.

Rak 22.06-22.07

 • Listopad: Przez listopad przejdziesz jak burza. Mimo, że w Twoim bliskim otoczeniu jest osoba (lub osoby), która bardzo chciałaby Ci zaszkodzić, to jednak nie uda się jej pokrzyżować Twoich zamierzeń. Zwróć uwagę na ludzi, którzy się do Ciebie uśmiechają, ale w ich oczach widać zazdrość. Uważaj na nich. Nie patrz jednak na wszystkich jak na potencjalnych wrogów. Są bowiem ludzie bardzo Ci przyjaźni. Zbytnia nieufność może ich zrazić do Ciebie.
 • Grudzień: Będzie to dla Ciebie najbardziej pomyślny miesiąc w mijającym roku. Wszystko będzie układać się jak najlepiej. Bez względu jakie będziesz miał krótkofalowe plany wszystkie ułożą się po Twojej myśli. Jeśli od jakiegoś czasu chciałeś coś zrobić, ale z jakichś powodów tego nie robiłeś, to zrób to koniecznie w grudniu. To jest najlepszy czas na wszelkie wyzwania. Bez względu na to czy sa to sprawy międzyludzkie, finansowe czy jakiekolwiek inne.

Lew 23.07-23.08

 • Listopad: Około połowy miesiąca wydarzy się coś, co nie tylko wprowadzi Cię w doskonały nastrój, ale także znacznie poprawi Twoje notowania wśród ludzi. Rodzina i znajomi zaczną patrzeć na Ciebie z pewnym podziwem, ponieważ wreszcie zauważą, jaki w Tobie drzemie potencjał. Musisz wytężyć wszystkie swoje siły, aby szczęśliwe zrządzenie losu nie minęło Cię niczym pociąg ekspresowy. Mimo korzystnego dla Ciebie miesiąca, to jednak będziesz miał poważne rozterki natury uczuciowej.
 • Grudzień: To będzie miesiąc, który na początku da Ci się we znaki. Dużo pracy i wielu ludzi, którzy będą chcieli Ci podłożyć nogę. Kilka osób coś Ci obieca, ale niektóre z nich nie wywiążą się ze swoich obietnic. W święta nie odpoczniesz. Nie dlatego, że będziesz pracował, ale z jednej strony będziesz intensywnie się bawił, a z drugiej nie będziesz mógł się opędzić od myśli, jak wiele masz do zrobienia w przyszłym roku.

Panna 24.08-22.09

 • Listopad: Mimo, że to Ty będziesz miał rację, to czeka Cię fala nieporozumień i kłótni. Za wszelką cenę zachowaj spokój i nie wdawaj się w awantury. Lepiej jest odczekać i dopiero na spokojnie przekonywać innych do swoich racji. W końcu wszyscy, co Cię krytykowali zaczną rozumieć, że prawda jest po Twojej stronie. Nie zapominaj o sobie. Daj sobie odrobinę swobody, pozwól sobie na trochę szaleństwa. Pozwoli Ci to odreagować wszystko to co było przykre.
 • Grudzień: Ktoś narzuci na Ciebie wiele obowiązków. Nie staraj się z nich wykręcić, nawet wtedy, gdy będziesz odnosił wrażenie, że ten ktoś chce Cię wykorzystać. To co zrobisz, jak się zachowasz i w jaki sposób uporasz się z nałożonymi zadaniami będzie bardzo ważne w przyszłości. Każdy, kto będzie chciał Cię namówić na korzystny interes nie ma dobrych intencji. Chce Cię wykorzystać i nic poza tym. Uważaj na to niebezpieczeństwo.

Waga 23.09-23.10

 • Listopad: Wygląda na to, ze zapomnisz o tym, że oprócz przyjemności masz też obowiązki. To spowoduje, że na krótki czas wpadniesz w niewielkie kłopoty, będziesz oceniany i krytykowany. Na szczęście dość szybko zreflektujesz się i zaczniesz naprawiać swoje błędy. Będzie to docenione przez tych wszystkich, którym na Tobie zależy i którzy w Ciebie wierzą. Wbrew pozorom jest kilkoro takich ludzi.
 • Grudzień: Na początku miesiąca czeka Cię rozczarowanie, które bardzo mocno odbije się na Twojej psychice, a tym samym na samopoczuciu. Później będzie tylko lepiej. Spokój, odpoczynek, mile spotkania, aż w końcu spotka Cię niesamowita niespodzianka. W ten sposób bardzo szybko zapomnisz o rozczarowaniu i choć to koniec roku, to będzie tak, jakbyś rozpoczynał nowe życie. Słowem - powodzenia na nowej drodze!!!

Skorpion 24.10-22.11

 • Listopad: Wszystko dobre, co się dobrze kończy. To co miało się stać złego już się stało. Dlatego też listopad będzie dla Ciebie miesiącem permanentnej szczęśliwości. Problemy, kłopoty, rozterki i zły nastrój odejdzie w zapomnienie, a to dzięki temu, że obok Ciebie będą tylko tacy ludzie, którzy Ci dobrze życzą, a co najmniej tacy ludzie, którzy Cię szanują i czują do Ciebie sympatię. Baw się dobrze, bo to jest Twój czas!
 • Grudzień: A jednak wszystko ułoży się dobrze. Momentami będziesz miał wrażenie, że cały świat sprzysiągł się przeciw Tobie. Tymczasem wszystkie problemy, jakie miałeś pójdą w zapomnienie. Stanie się tak dlatego, że przyjaźni Ci ludzie pomogą bezinteresownie i nie będą za to oczekiwać nic w zamian. Pamiętaj jednak, aby im się za dobre serce odwdzięczyć.

Strzelec 23.11-21.12

 • Listopad: Chociaż listopad zacznie się tak jakby nijako, to każdy kolejny dzień będzie dla Ciebie coraz bardziej intensywny. Z jednaj strony praca lub nauka, z drugiej zabawa. Nie przesadzaj, ani z jednym, ani z drugim, bo to przynajmniej na razie nie ma sensu. Najlepiej by było, abyś czasami oddawał się błogiemu lenistwu i to najlepiej w samotności. Z lenistwem jednak też nie przesadzaj!
 • Grudzień: Będziesz odnosił wrażenie, że ktoś chce Ci zaszkodzić. Będziesz jednak w błędzie, bo Ty dla tej osoby jesteś zupełnie obojętny. Rzecz w tym, że ktoś będzie walczył o swoje szczęście, a Ty niejako przypadkiem staniesz na jego drodze. Przepuść go! Pójdzie dalej i zapomnicie o sobie. W ostatnich dniach roku coś się w Tobie obudzi. Czyżby to było nowe, a bardzo silne uczucie?

Koziorożec 22.12-20.01

 • Listopad: Jest coraz lepiej! I będzie jeszcze lepiej!!! Twoja szczęśliwa gwiazda powróciła do Ciebie i czuwa, abyś w każdej sytuacji wychodził na swoje. W związku z tym spadnie na Ciebie obowiązek opiekowania się jakąś osobą, która w przeciwieństwie do Ciebie, ma słabszy okres. Zrób to z pełnym zaangażowaniem, bo niebawem to Ty będziesz potrzebował rewanżu tego człowieka.
 • Grudzień: To będzie miesiąc, który na początku da Ci się we znaki. Dużo pracy i wielu ludzi, którzy będą chcieli Ci podłożyć nogę. Kilka osób coś Ci obieca, ale niektóre z nich nie wywiążą się ze swoich obietnic. W święta nie odpoczniesz. Nie dlatego, że będziesz pracował, ale z jednej strony będziesz intensywnie się bawił, a z drugiej nie będziesz mógł się opędzić od myśli, jak wiele masz do zrobienia w przyszłym roku.

Opracowała: Marta Adwent

CIEKAWE PORADY
15 najlepszych sposobów przyswajania wiedzy
 1. Skojarzenia
  • Skojarzenia z czymś znanym - Ucząc się nowych informacji, skojarz je z czymś, co już znasz. Np.ucząc się o znanym poecie skojarz sobie z osobą która Ci go przypomina lub z współczesnym piosenkarzem albo z pisarzem piosenek.
  • Skojarzenia z czymś śmiesznym - Twój umysł kocha zabawę. Skojarz nowe informacje z czymś, co Cię śmieszy. Możesz ułożyć zabawną historyjkę, wyolbrzymić pewne cechy, zmienić.
 2. Muzyka

  Wielu wielu ludziom pomaga w nauce dobra muzyka. Do zapamiętywania używa się często muzyki i nagrań spokojnych, kojących, natomiast do pobudzenia się przed nauką – muzyki dyskotekowej lub filmowej. Wypróbuj ten sposób!

 3. Oszukiwanie umysłu

  Jeden z ciekawszych pomysłów których się używa to… zmniejszenie optyczne materiału do nauki. To zaskakujące, ale podobno jeśli zakryjesz część materiału do nauki (powiedzmy, zegniesz kartkę na kilka części), to automatycznie chętniej podejdziesz do uczenia się, bo przecież to tylko tyle!

 4. Pisanie ściąg

  Jest to znana od lat (pewne od początków istnienia szkoły :) ) metoda na zapamiętywanie. Nie namawiam tu do ściągania, natomiast do samego pisania ściąg. Jeśli włożysz swój wysiłek i energię w przygotowanie ściągi, zapamiętasz to, czego się uczysz!

  Pisanie ściągi to sztuka. Musisz zmieścić jak najwięcej materiału na jak najmniejszym kawałku kartki. Często wypisujesz słowa klucze, a przynajmniej samą treść. Zero lania wody. Dlatego zapamiętujesz to, co najważniejsze!

  Napisanej już przez Ciebie ściągi lepiej nie bierz na lekcje :)

 5. Nagrywanie na dyktafon

  W dzisiejszych czasach każdy z nas ma możliwość nagrania tekstu. Prawie wszystkie dzisiejsze telefony komórkowe i odtwarzacze MP3 mają taką możliwość.

  Metoda ta jest skuteczna zwłaszcza, jeśli:

  • jesteś słuchowcem i łatwiej zapamiętujesz to, co słyszysz
  • spędzasz czas w drodze, na rowerze, siłowni, itp.

  Nagraj tekst w formie MP3 i noś ze sobą, słuchaj w kółko a z łatwością zapamiętasz!

 6. Czytanie na głos

  To również znana i polecana metoda. To co słyszymy i widzimy znacznie gorzej zapamiętujemy, niż to, co sami mówimy!

  Czytaj na głos, czytaj różnymi głosami, akcentami, szybkością. Wiele osób mówi mi, że gdy czyta coś z akcentem obcojęzycznym, zapamiętuje znacznie łatwiej. Może to być spowodowane tym, że mózg zapamiętuje łatwiej to, co jest dziwne, a gorzej to, co zwyczajne.

 7. Częste powtórki

  Już wiele lat temu psychologowie odkryli, że powtarzanie materiału to jeden z najłatwiejszych sposobów na jego zapamiętanie. Powtórki to klucz do uczenia się!

  Najlepiej aby powtórki były rozplanowane w optymalnym czasie. Możesz zrobić sobie arkusz powtórek aby powtarzać ręcznie.

 8. Historyjki i wyobraźnia

  Patentem wielu uczniów i studentów jest tworzenie historyjek z materiału, którego muszą się nauczyć. Owszem, na początku jest to trudne. Musisz ruszyć głową i wyzwolić kreatywność. Ale z czasem staje się to coraz łatwiejsze, a co ważne: niezwykle skuteczne i szybkie.

  To co możesz, przekształcaj na obrazy i twórz między nimi połączenia. Ucząc się materiału, wyciągaj z niego słowa klucze, łącz za pomocą historyjek w ciąg a zapamiętasz to z łatwością! Pamiętaj, aby historyjki były jak najbardziej abstrakcyjne, głupie, śmieszne, itp.

 9. Rytm

  Kolejny sposób na skuteczną naukę, to wykorzystanie rytmu i melodii. Znajdź swoją ulubioną piosenkę w formie podkładu muzycznego (karaoke) i w jej rytm odśpiewaj to, czego się uczysz. Jeszcze lepiej, jeśli zatańczysz. To może wydawać się nieco zwariowane, ale działa! Taniec, rytm, melodia!.

 10. Kolory, zakreślacze

  Kolejny sposób na szybsze zapamiętywanie, to użycie kolorów. Zakreślaj w tekstach to, co najważniejsze. Używaj jaskrawych, rzucających się w oczy zakreślaczy. Na marginesie w kolorach wypisuj najważniejsze informacje i rysuj obrazki, symbole, itp. Przykładowo, jeśli uczysz się historii i chcesz zapamiętać datę koronacji, narysuj koronę. Jeśli to data bitwy, narysuj skrzyżowane miecze. Opracuj własny kod symboli.

 11. Czekolada :)

  Sporo osób zauważyło, że zjedzenie kawałka czekolady przed nauką działa na nich pobudzająco i pomaga w nauce. Może objadanie się czekoladą to nie jest najlepszy pomysł, ale warto sprawdzić z rozsądną dawką.

 12. Przerwy

  Kolejnym, udowodnionym naukowo sposobem na poprawę wyników w nauce, jest stosowanie przerw. Wiadomo bowiem, że mózg po pół godzinie zaczyna nudzić się i spada procent zapamiętywanej wiedzy. Po godzinie przyswajasz o połowę mniej, a po półtorej, nie warto jest się uczyć. Dlatego bardzo ważne są powtórki.

  Stosuj system przerw w nauce. Krótkie, 5 minutowe przerwy co każde pół godziny, dłuższe, 15-20 miutowe po każdych 2-3 godzinach. Polecam opracować system uczenia się w blokach czasowych. Np. 2,5 godziny z jednego tematu, kolejne 2,5 z innego.

 13. Własne słowa

  Zmieniaj tekst którego się uczysz na własne słowa. Przykładowo: możesz przeczytać tekst i opowiedzieć go komuś własnymi słowami; napisać na ten temat mini referat; nagrać na dyktafon.

 14. Skupienie

  Wielu uczniów mówi, że dla nich kluczowe jest skupienie. To racja, bo skupienie jest kluczowym czynnikiem dla efektywnego wykonywania każdej czynności. A więc i szybkiej nauki. Naucz się technik koncentracji uwagi i przeczytaj.

 15. Hobby

  Staraj się połączyć swoje hobby z nauką, a stanie się przyjemnością! Jeśli lubisz taniec, tańcz czytając jednocześnie tekst. Jeśli lubisz rower, wybierz się na przejażdżkę słuchając nagranego materiału. Jeśli lubisz spacer, wybierz się z książką w ulubione miejsce. Staraj się, aby nauka kojarzą Ci się z przyjemnością!

I to by było na tyle. Polecam zastosować któryś z tych sposobów!

Jeśli Ty również masz jakieś ciekawe pomysły, podziel się nimi z nami, na pewno je opublikujemy!

Opracowała: Emilia Wardulińska

NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA
Kremowe kakao

To tradycyjne, poprawiające samopoczucie kakao, które sprawia, że w całej kuchni roznosi się cudowny zapach i... jest dobre dla duszy :)

Produkty na 4 porcje: 30 g (1/3 szkl.) gorzkiego kakao, 150 g (3/4 szkl.) cukru, 1 szczypta soli, 80 ml (1/3 szkl.) wrzątku, 850 ml (3,5 szkl.) mleka, 3/4 łyżeczki aromatu waniliowego, 120 ml (1/2 szkl.) kwaśnej śmietany.

Przyrządzenie

W rondelku wymieszać kakao z cukrem i szczyptą soli. Mieszając, dodać wrzącą wodę. Doprowadzić mieszaninę do łagodnego wrzenia, stale mieszając. Gotować na wolnym ogniu, nadal mieszając, przez około 2 minuty. Uważać, żeby nie przywarło do dna. Dodać 3,5 szklanki mleka i dobrze podgrzać, ale nie zagotować! Zdjąć z ognia i dodać wanilię. Podzielić między 4 kubki. Dodać śmietanę do kubków z kakao, aby schłodziła je do temperatury odpowiedniej do picia.

Pomarańczowy deser na gorąco

Produkty: 4 pomarańcze, 4 żółtka, 150 g śmietanki kremówki, 2 czubate łyżki cukru pudru, aromat pomarańczowy.

Przyrządzenie

 1. Pomarańcze obierz i podziel na cząstki. Żółtka utrzyj z cukrem pudrem - zostaw troszkę cukru do posypania deseru. Do żółtek dodaj śmietankę i aromat pomarańczowy, zmieszaj razem.
 2. Do żaroodpornych naczyń wlej deser, włóż ozdobnie pomarańcze, całość posyp pozostałym cukrem pudrem.
 3. Piekarnik nagrzej do 200 stopni. Wstaw do niego deser i w tej temperaturze piecz go przez 5 min. Chodzi o to, by krem się lekko zarumienił.
 4. Podawaj gorący. Przed podaniem możesz go udekorować bitą śmietaną.

Opracowała: Marta Adwent

SPORT

Tak jak większość ludzi mowi: sport to zdrowie! Zachęcam więc do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Nordic Walking

Do jednych z wielu sportów, które można uprawiać bez większego przygotowania, należy Nordic Walking.

Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Jest to sport przeznaczony zarówno dla osób młodszych, jak i starszych.

Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych.

Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić na wzgórza, a co najważniejsze - Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia.

Kije do Nordic Walking mają bardzo wiele zalet, między innymi odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych mogą być nadwyrężone i schorowane.

Przyjmuje się, że dla osób uprawiających Nordic Walking rekreacyjnie mnoży się wzrost razy 0.66, natomiast dla osób wysportowanych wzrost mnoży się przez 0.68. Wówczas otrzymuje się długość kijka odpowiednią dla wzrostu.

Opracowała: Emilia Wardulińska

ZRÓB TO SAM
Bransoletka z rzemyków

Materiały, przybory, narzędzia: dwa rzemyki w różnych kolorach i igła, a także czas i cierpliwość :)

Przygotuj sobie rzemyki. Dobierz je kolorystycznie.

Pierwszy rzemyk (tutaj czerwony) złóż na pół i połóż płasko tak, aby jego końce były dość blisko siebie, ale się nie stykały. Drugi rzemyk (tutaj żółty) również złóż na pół i podłóż na czerwonym jak pokazuje zdjęcie.

Podłóż żółty rzemyk pod czerwony.

Załóż na siebie końce żółtego rzemyka.

Ściągnij je trochę i końce włóż pod czerwony rzemyk.

Następnie ponownie krzyżując załóż na siebie końce żółtego rzemyka, a jego końce znów włóż pod czerwony rzemyk.

Zacznij ściągać żółty rzemyk, aby sploty się zacieśniły. Zostaw pętelkę z czerwonego rzemyka.

Tak powinien wyglądać ściągnięty już splot.

Kontynuuj zaplatanie żółtego rzemyka na czerwonym w pokazany wyżej sposób prawie do samego końca rzemyka. Owiń rzemyki wokół nadgarstka i zobacz, czy odpowiada Ci długość splotu.

Kontynuuj zaplatanie żółtego rzemyka na czerwonym w pokazany wyżej sposób prawie do samego końca rzemyka. Owiń rzemyki wokół nadgarstka i zobacz, czy odpowiada Ci długość splotu.

Zawlecz na igłę żółty rzemyk i poprowadź igłę jak widać na fotografii, aby koniec żółtego rzemyka schował się w środku. To samo zrób z drugim końcem żółtego rzemyka. Jeśli te końce są zbyt długie to je po prostu obetnij.

Końce czerwonego rzemyka zawiń w pętelkę jak widać na zdjęciu.

Następnie poprzeplataj koniec rzemyka jeszcze 2-3 razy.

Zaciśnij supełek. To samo zrób z drugim końcem czerwonego rzemyka.

Gotowa bransoletka.

Oczy

Coś innego... czyli nauka rysowania oczu. Pamiętajcie, żeby mieć do tego odpowiedni i zatemperowany ołówek.

Opracowała: Emilia Wardulińska

KĄCIK MŁODEGO OGRODNIKA
Astry

Astry to kwiaty, które warto mieć w swoim ogrodzie, gdyż ozdobią go nam nawet w okresie jesiennym, gdy większość roślin ma już za sobą najpiękniejszy okres. To wtedy właśnie astry zaczynają kwitnąć mieniąc się różnymi kolorami.

Do najpopularniejszych odmian astrów, które możemy spotkać w ogrodach, należą: aster krzaczasty, aster alpejski, aster chiński, aster nowoangielski.

Bez względu jednak na odmianę wszystkie astry preferują do życia miejsca nasłonecznione o glebie żyznej, przepuszczalnej i dobrze uprawianej. Należy również pamiętać, aby w okresie letnim regularnie i obficie je podlewać, gdyż bardzo szybko wysychają. Warto też unikać sadzenia astrów co roku w tym samym miejscu, gdyż może to wpłynąć negatywnie na długość ich kwitnienia.

Astry są to kwiaty wieloletnie, ale mimo to co kilka lat obumierają. Dlatego ważnym zabiegiem jest odmładzanie tych kwiatów. Polega to na wykopaniu rośliny z ziemi, następnie oddzielenie młodych, zewnętrznych części kwiatu i z powrotem ich zasadzenie.

Chryzantemy

Chryzantema dorasta do dwóch metrów wysokości. Kwiaty ma różnokolorowe, z wyjątkiem niebieskich. Kwiaty są pojedyncze, pełne oraz półpełne różnej wielkości. Czas kwitnienia przypada na okres od sierpnia nawet do końca listopada.

Chryzantemy uprawia się na rabatach, na kwiat cięty, w donicach lub na murkach.

Jak uprawiać chryzantemę, aby pięknie kwitła?

Opiekę zaczyna się już na początku października. Zanim wysadzone zostaną rośliny, które mają przezimować w gruncie, należy glebę podnawozić obornikiem lub innym nawozem organicznym. W sklepach ogrodniczych dostępnę są specjalne nawozy. Optymalny rozstaw roślin to 35-45 cm. W marcu należy pobrać sadzonki długości 6-8 cm i umieścić je w lekkim podłożu, w skrzyneczce ustawionej w szklarni lub inspekcie. Następnie w kwietniu należy przepikować ukorzenione sadzonki do doniczek o niewielkiej średnicy. Po dwóch tygodniach od przesadzenia należy uszczknąć młode rośliny za 4-5-tym liściem. W czerwcu sadzi się młode rośliny do gruntu w rzędach 35-35cm. W połowie lipca i sierpnia trzeba powtórnie przyciąć wierzchołki roślin. Na początku października można przesadzić kwiaty w miejsce docelowe w gruncie lub do doniczek.

Opracowała: Emilia Wardulińska

KĄCIK MŁODEGO HODOWCY

Kocham psy. Sama mam dwa...

Chciałabym w kolejnych numerach przedstawić Wam sylwetki różnych ras psów i zarazić Was miłością do nich, bo jak wiadomo - pies jest najlepszym przyjacielem człowieka :)

Landseer

To dość rzadko spotykane psy, wiele osób w ogóle ich nie zna.

Data powstania rasy: XIX wiek.

Historia rasy: Na początku XIX wieku nowofundlandy różniły się wyglądem. W Europie stopniowo wykształciły się dwa typy tych psów: tradycyjny i landseer. Odmiana tradycyjna jest większa, ma krótką kufę i umaszczenie o przewadze czerni, natomiast landseery są lżejsze, wyższe, mają dłuższe głowy i lekko kręconą sierść. Nazwa rasy pochodzi od nazwiska angielskiego malarza, sir Edwina Landseera, który portretował współczesne mu nowofundlandy.

Pochodzenie rasy: Według aktualnego stanu wiedzy rasa pochodzi z Nowej Fundlandii i powstała w wyniku krzyżówek psów zamieszkujących wyspę Indian Beotuk (w wykopaliskach archeologicznych z 6500 roku p.n.e. znaleziono duże psy z masywnymi głowami) z dużymi czarnymi psami do polowań na niedźwiedzie Oolum, które przywieźli około 1006r. Wikingowie podczas nieudanej próby założenia na wyspie stałej osady (co potwierdziły również wykopaliska). Nastąpiło więc skrzyżowanie dwóch pierwotnych ras psa z niezależnych ścieżek udomowienia. Dzięki temu powstały psy odporne na wpływ nawet bardzo surowych warunków klimatycznych, w tym zwłaszcza przy pracy w wodzie. Tak powstała rasa psów rozpowszechniła się na wyspie w XII wieku. Rasę ukształtowała zapewne także domieszka krwi ras psów przywiezionych z Europy przez rybaków (prawdopodbnie mastif tybetański), jednakże podstawowe cechy rasy pozostały niezmienione i już około 1600r. można mówić o dużej stałości, zarówno z punktu widzenia morfologii, jak i użytkowości (cechy charakteru). Rasę zwano wówczas psem św. Jana.

Pierwotne przeznaczenie: pomocnik rybaków.

Wygląd: Landseer jest łudząco podobny do nowofundlanda, różni się od niego głównie umaszczeniem. Czerń powinna przeważać na grzbiecie i zadzie oraz na głowie, gdzie występuje tylko mała biała strzałka. W niektórych krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii i USA, landseer rejestrowany jest jedynie jako odmiana nowofundlanda.

Wzrost: Od 66 cm do 71 cm.

Waga: Od 50 kg do 68 kg.

Cechy: Czujny, przyjazny. Pies ten nadaje się do towarzystwa w domu. Najlepiej zapewnić jest takiemu psu dom z dużym ogrodem.

Buldog francuski

Buldog francuski jest psem niezwykle towarzyskim. Każdego naszego gościa będzie wesoło obskakiwał i wymuszał pieszczoty. Nawet jeśli początkowo zachowa pewną rezerwę, wystarczy zjednać go jednym czułym gestem. Nie będzie potem nowoprzybyłej osoby odstępować na krok, a gdy ta tylko usiądzie - na pewno szybko wskoczy jej na kolana.

Buldog dogada się praktycznie z każdym psem. Nieważne, czy napotkany pies będzie duży czy mały - każdy będzie doskonałym kompanem do zabaw. Bywa to niestety czasami dla niego zgubne, gdyż nie każdy pies będzie zadowolony z tej poufałości,. Wiele z nich również wesołe chrząknięcia buldoga odczyta jako warczenie.

Przy wychowywaniu buldoga francuskiego trzeba zachować zdrowy rozsądek. Niekiedy jest to bardzo trudne, gdy patrzą na właściciela swoimi wielkimi, zatroskanymi oczami. Mimo to nie można pozwolić sobie wejść na głowę. Wszystko, co opiekun pragnie wyegzekwować od swojego buldożka, musi robić oczywiście konsekwentnie, ale tylko za pomocą pozytywnych bodźców. Pies ma bardzo wrażliwą psychikę, którą łatwo "złamać" nieodpowiednim, złym traktowaniem.

Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Posiadając go nie trzeba odwiedzać salonów urody ani też być znawcą psich kosmetyków. Aby nie martwić się sierścią "fruwającą" w całym mieszkaniu wystarczy, że będzie się buldoga regularnie czesać i okazjonalnie kąpać.

Ze względu na charakterystyczną budowę głowy nie można tez zapomnieć o kilku dodatkach, takich jak kropelki do czyszczenia uszu oraz płyn do przemywania oczu i fałdki nosowej. Wypukłe oczy, bardziej niż u innych ras, narażone są na urazy i zanieczyszczenia. Fałd skórny pod nosem tworzy bruzdę, więc aby uniknąć stanów zapalnych skóry, trzeba ja regularnie przemywać.

Kupując szczeniaka, należy przygotować dom na jego przyjęcie. Pomieszczenia, w których ma przebywać piesek, trzeba tak urządzić, aby nie narobił szkód czy też nie zrobił sobie krzywdy. Wszelkie szkodliwe substancje, jak proszki do prania, płyny do podłóg, rożnego typu leki - muszą być tak ustawione, aby szczenię nie miało do nich dostępu. Kwiaty pokojowe powinny być ustawione tak wysoko, aby piesek nie mógł ich gryźć. Również wszelkie cenne rzeczy należy zabezpieczyć przed ewentualnym pogryzieniem. Szczenięta buldozie, w porównaniu z innymi rasami, mało niszczą, ale zawsze może się zdarzyć jakiś niszczyciel.

Dla szczenięcia należy przygotować spokojny kącik do spania, gdzie nikt go nie będzie niepokoił. Posłanie powinno być miękkie i najlepiej pokryte grubym materiałem bawełnianym. Na wszelkie plastiki zdarzają się uczulenia. Nie należy stosować także wiklinowych koszy. Szczenię może je pogryźć i poranić sobie wnętrzności. Obok posłania powinien mieć jakieś ekologiczne zabawki, posiadające atest. Bardzo chętnie bawią się tzw. aportem drewnianym, który można kupić w sklepie zoologicznym.

Należy także zaopatrzyć się w obróżkę i smycz, najtańszą, szmacianą, gdyż szczenię szybko będzie z obróżki wyrastać oraz obróżkę przeciw pchłom i kleszczom.

Szczenię musi mieć dwie miski, metalowe lub szklane (nigdy nie plastikowe), ustawiane zawsze w tym samym miejscu. Miseczka z przegotowaną lub mineralną wodą powinna cały dzień być dla psiaka dostępna.

Opracowała: Paulina Kantarska