banner

Żonkile to ogólnopolska akcja społeczno - edukacyjna, zapoczątkowana w 2013r., organizowana corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, by upamiętnić przypadającą 19 kwietnia rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Celem akcji jest przypomnienie i rozpowszechnienie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim, o jego likwidacji, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów oraz wspólne upamiętnienie jego bohaterów. Organizatorzy chcą, aby pamięć o Powstaniu była jednym z elementów kształtujących tożsamość i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Co roku 19 kwietnia na ulice Warszawy wychodzą wolontariusze. Rozdają specjalnie zaprojektowane papierowe żonkile, opowiadając o ich symbolice i namawiając do przypinania kwiatów do ubrań na znak pamięci o Powstaniu. Wcześniej o akcji informują media, przypominając o Powstaniu i jego bohaterach. Powstają murale, upamiętniające osoby, których historie na różne sposoby łączą się z tematem kampanii. Wokół budynku Muzeum Historii Żydów Polskich oraz na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego zostały zasadzone żonkile.

Dlaczego żonkile?

Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile kwitną w kwietniu - miesiącu wybuchu Powstania. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, jeden z jego przywódców, który przeżył likwidację Getta Warszawskiego, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. W każdą rocznicę wybuchu Powstania dostawał od anonimowej osoby właśnie żonkile. Do końca życia 19 kwietnia przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom i złożyć bukiet złożony z żółtych kwiatów, często właśnie z żonkili. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile - powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, która wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Organizatorzy głęboko wierzą, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które jednoczą i nadają wspólną tożsamość.

Żonkile

Żonkile

W dniach 20-22 kwietnia 2022r. Szkoła przystąpiła do akcji po raz pierwszy. Nauczyciele historii przeprowadzili zajęcia z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie wykonywali papierowe żonkile - symbole pamięci.

W kwietniu 2023r. uczniowie wysłuchali prelekcji, obejrzeli filmy oraz samodzielnie wykonali papierowe żonkile. Na szkolnym korytarzu pojawiła się prezentacja fotograficzna.