banner

Kwiecień 2006r.

Drodzy czytelnicy !!!

Witajcie po długiej przerwie zimowej w trzecim wydaniu naszej gazetki. W tym numerze możecie przeczytać krótkie relacje o naszej Szkole redagowane przez uczniów. Uzyskacie także aktualne informacje na temat sportu. Przybliżamy Wam tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi, podajemy przepis na wyśmienity mazurek. W ramach relaksu proponujemy Wam małą dawkę humoru, a na ukojenie nerwów ciekawą krzyżówkę.

Zachęcamy do czytania naszej gazetki i życzymy miłych wrażeń.

REDAKCJA

CO W SZKOLE DZWONIŁO?
  • 2 marca 2006r. odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego, którego organizatorem była szkoła w Mokrem. W tym roku uczniowie mieli zarecytować wiersze związane ze śmiechem, humorem itp. Zwycięzcami zostali:
    • Szkoła Podstawowa - Justyna Jarosińska i Karolina Fitzermann z klasy VI; Monika Beiger i Karol Biernacki z klasy IV, Oktawia Szymańska i Sandra Kępińska z klasy VI;
    • Gimnazjum - Adrian Wiśniewski i Karol Sulerzycki z klasy III, Paweł Jankowski z klasy II.
  • 11 marca 2006r. uczniowie Ci wzięli udział w konkursie na szczeblu gminnym.
  • 21 marca 2006r. odbył się "Dzień wiosny" i "Dzień teatru" w naszej szkole. Zajęcia lekcyjne zostały w tym dniu odwołane. Wszyscy spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie na scenie pojawili się nasi koledzy w roli aktorów.
  • 31 marca 2006r. zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby uczcić pamięć Jana Pawła II w Jego pierwszą rocznicę śmierci. Razem odśpiewaliśmy "Barkę", ulubioną pieśń papieża.
  • 9 kwietnia 2006r. w Kościele parafialnym w Sarnowie odbyła się inscenizacja związana z Męką Pana Jezusa, którą przygotowali nasi koledzy z Kółka Teatralnego.

Opracowała: Karolina Bernat

W KALENDARZU
Wielkanoc

Zwyczaje i tradycje Wielkanocne

Wielkanoc, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa - początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym - jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście - kiedyś bardzo ściśle przestrzegany - ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.

  • Palemki na szczęście

    Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki - rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek - ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

  • Świąteczne porządki

    Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie - wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

  • Topienie Judasza

    Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topili tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano "zdrajcę" do stawu lub bagienka. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.

  • Wielkie grzechotanie

    Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazja do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami.

  • Pogrzeb żuru

    Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono "pogrzeb żuru" - potrawy spożywanej przez cały post., Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, sagany żuru wylewano na ziemię.

  • Wieszanie śledzia

    W równie widowiskowy sposób rozstawano się też ze śledziem - kolejnym symbolem wielkiego postu. Z wielką radością i satysfakcją "wieszano" go, czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano śledzia za to, że przez sześć niedziel "wyganiał" z jadłospisu mięso.

  • Święconka

    Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, - bo "gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania", masło - oznakę dobrobytu - i jajka - symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

  • Specjalnie dla dziewcząt

    Uwaga dziewczyny, - jeżeli w Wielką Sobotę obmyjecie twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną piegi i inne mankamenty urody!

  • Wielka Niedziela - dzień radości

    W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, - czyli mazurka.

  • Lany poniedziałek

    Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka - to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła - to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką - stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

  • Szukanie zajączka

    Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa - zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

  • Wielkanocne jajo

    Jajo - króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Rumuńskie przysłowie ludowe mówi:, "Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czerwono, wówczas nastąpi koniec świata". Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Ma około 100 kalorii.

Święta w innych krajach

Święta Wielkanocne nie wszędzie wyglądają tak samo jak w Polsce. W każdym kraju spotkamy inne zwyczaje i tradycje związane z tym oto świętem. Poniżej przedstawiam kilka typowych dla danych krajów potraw i obyczajów.

Niemcy - nasi zachodni sąsiedzi mają nie lada problem: śniadanie Wielkanocne powinno być tradycyjne, ale także zdrowe. Na wielkanocnym stole znajdują się jajka z kawiorem, do tego chleb orzechowy, musli z owocami, tradycyjna babka drożdżowa z rodzynkami i konfitury. Pojawia się też biały ser z ziołami w kształcie jajeczek oraz Hackepeter - typowy niemiecki przysmak, na który składa się grubo zmielona metka z pikantnymi dodatkami: świeżą papryką, kaparami, cebulą i natką pietruszki.

Austria - na świątecznym stole pojawiają się naleśniki Palacsinta ze słodkim nadzieniem serowym, przyprawionym wanilią i skórką cytrynową. Do tego podawana jest sałatka z wędliny i warzyw podana z drobnymi ciasteczkami anyżowymi, bułeczki drożdżowe, a także delikatna legumina ryżowa z sosem truskawkowym. Deser świąteczny, to wytrawny krem serowy i powidła śliwkowe przyprawione rumem, skórką pomarańczową i posiekanymi migdałami.

Anglia - tradycyjnie tego dnia daje się ubogim datki. Piecze się specjalne babeczki o smaku cynamonowym ze znakiem krzyża na każdej.

Na Półwyspie Bałkańskim w Wielki Czwartek rozpoczyna się malowanie pisanek, którym przypisuje się magiczną moc - przechowywane przez cały rok mają strzec od nieszczęść, a zakopane chronią winnice przed gradem, na pola sprowadzają urodzaj, natomiast w pasiekach strzegą pszczoły od pomoru. Przemycie wodą oczu, w której moczyły się pisanki, chroni je przed chorobą.

Stany Zjednoczone - w całych Stanach w okresie przedświątecznym odbywają się zbiórki żywności, odzieży i akcje dobroczynne. Niektórzy odnoszą to do kultury Celtów, których kapłani w dniu wiosennego zrównania z nocą obdarowywali ubogich żywnością. W Wielki Piątek krzyże spowite są kirem i odprawiane są nabożeństwa pasyjne. Wierzono, że jajko ugotowane w tym dniu, a zjedzone w Wielką Niedzielę rano, przyniesie szczęście domownikom, a przechowywane przez sto lat, zmieni się w ogromny diament. W Wielki Piątek nie można prać, bo wtedy można się spodziewać nagłej śmierci w rodzinie, ale można sadzić pomidory, cebulę i inne rośliny, ponieważ jest to dzień pomyślny dla ogrodników. W niedzielę msza odprawiana jest o dziesiątej i jest to najtłumniejsze nabożeństwo w roku. Zwyczaj malowania pisanek przywieźli do Stanów Bracia Czescy, znane są też pisanki Ukraińskie. Innym zwyczajem, popularnym wśród dzieci jest poszukiwanie skarbów, czyli jajek ugotowanych na twardo lub czekoladowych w kolorowych papierkach, przemyślnie ukrytych w domu lub ogrodzie. W poświąteczny poniedziałek odbywa się oryginalna ceremonia - zawody w toczeniu jajek, dziś najczęściej czekoladowych, z łagodnego pagórka tak, aby do podnóża dotarły bez uszkodzenia. Najsłynniejsze zawody odbywają się na trawniku przed Białym Domem i mają tam prawo wstępu dzieci w towarzystwie osoby dorosłej.

Skandynawia - mieszkańcy Skandynawii znani są z upodobań do ryb i owoców morza. Śniadanie Wielkanocne wygląda, więc zupełnie inaczej niż u nas. Głównymi daniami śniadania są: łosoś w soli, marynowany śledź i omlet z krewetkami. Do tego podawana jest pasta z wątrobianki przyprawiona sherry, pistacjami, natką pietruszki, śmietaną i pieprzem oraz bułeczki z ciasta francuskiego: słodkie z owocami lub wytrawne.

Holandia - dzieci wykonują gniazdka z papieru, zdobione malunkami. Dają je rodzicom, a ci chowają do nich podarki od zająca. Odszukanie gniazdek w niedzielny poranek to świetna zabawa.

Opracowały: Patrycja Kondracka, Ewelina Elwertowska

SKRZYNKA ŻYCZEŃ
  • Dla Zochy i Ewy od Domymcuna.
  • Wielkanocne życzenia dla całej klasy 2 gimnazjum oraz Pana Dulczewskiego przesyła Kaktus
  • Smacznego jaja i mokrego poniedziałku dla wszystkich dziewczyn z IIG od Ani K.
  • Pozdrowienia dla bardzo fajnego i przede wszystkim szczerego Kambodży od Kaktusa
  • Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych dla moich dwóch najlepszych psiapsiółek Eweliny i Pipi. Życzy Kasia!
  • Najlepsze życzonka dla kompanów ze śmietnika życzy Petronelka
  • Wesołego królika, co po stole bryka, spokoju świętego i czasu wolnego, życia zabawnego, w jaja bogatego i w ogóle -wszystkiego kurde najlepszego!
  • Fajnym kumplom i kumpelom, czyli: Wiolecie, Asi, Sylwii, Kamili, Kozie, Lipci, Wiezakowi, Tomkowi, Pipkowi, i wszystkim innym, których nie wymieniłyśmy, życzą Karolina i Patrycja
  • Dwa kurczaki w koszyku siedzą i rzeżuche sobie jedzą, baran w szopie zioło pali pewnie zaraz się przewali, ksiądz za stołem już się buja Wesołego Alleluja! Życzy wszystkim fajnym, laskom z klasy 6, Karolcia z IIG
  • Kolorowych jajeczek, wycinanych owieczek, rozkicanych króliczków, pyszności w koszyczku, a przede wszystkim udanego lania w mokrym dniu suchego ubrania, życzą kółku teatralnemu Karolina i Patrycja (Pamiętajcie "Zemsta" ma być słodka)
  • Pomaleńku przez podwórze idą dzieci kurze W kropki w ciapki, malowanki bo to miały być pisanki :)
  • Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkanocnych, dla Pana Dulczewskiego, życzy Karolina i Patrycja
  • Oby zdrowie dopisało i jajeczko smakowało, by szyneczka nie tuczyła, atmosferka była miła, a zajączek uśmiechnięty - przyniósł wreszcie te prezenty!
  • Wszystkim nauczycielom i uczniom życzy REDAKCJA
HOROSKOP NA KWIECIEŃ

Wodnik 21.01-28.02

W drugim tygodniu kwietnia porwie Cię fala heroizmu. Ogarnięty chęcią dokonywania wielkich czynów, będziesz rozpowiadać znajomym, czego to nie zrobisz. Jednak na tym się skończy Twoja bohaterszczyzna. Myśl więc co mówisz, jeśli nie chcesz się zbłaźnić albo doprowadzaj sprawę do końca.

Ryby 19.02-20.03

Nagle okaże się, że masz wiele czasu wolnego. Możesz go marnotrawić leżąc na kanapie. Jednak korzystniej byłoby zająć się kilkoma ważnymi sprawami osobistymi i uporządkować je. Jeżeli będziesz działać z głową, pod koniec miesiąca znajdziesz też czas na błogie byczenie się przed TV. Ustal hierarchię wartości.

Baran 21.03-21.04

To będzie bardzo udany miesiąc. Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu poprawisz kondycję, a prezenty z okazji Twoich urodzin w postaci gotówki poratują portfel. W sumie zapowiada się bardzo przyjemny czas. Ostrzej popracować trzeba będzie tylko w ostatnim tygodniu kwietnia.

Byk 22.04-21.05

W życiu dość często zdarzają Ci się sytuacje, w których nie wiesz, jak masz postąpić. Ale Tobie w najbliższych dniach trafi się ich cały nawał. Dlatego jeśli będzie brakowało Ci pomysłów, postaw na swoją intuicję i nią właśnie się kieruj. Dzięki temu unikniesz wpadek i zachowasz twarz. Odwiedź fryzjera.

Bliźnięta 22.05-21.06

We wszystkich sprawach chcesz działać jak w przysłowiowym ukropie. A tymczasem są takie sprawy, które wymagają taktu, ciszy i spokojnego kierowania z "tylnego siedzenia". Niech Twoje zachowanie nie będzie zbyt gwałtowne i hałaśliwe, a wszystko skończy się dobrze. Odpowiadaj na maile.

Rak 22.06-22.07

Słońce wchodzi w znak Marsa, a to wywołuje w ludziach wrogość i agresywność. Na Ciebie podziała to zwiększeniem drażliwości i ciągłym poirytowaniem. Dlatego zanim zaczniesz wyładowywać na znajomych swój zły humor, przypomnij sobie, że oni nie są niczemu winni. Spokój, spokój i jeszcze raz spokój.

Lew 23.07-23.08

Gdy stajesz w sytuacji, w której inni nie zauważają Twojej wielkości i wspaniałości, robisz się niegrzeczny, awanturniczy i cyniczny. A to wszystko prowadzi do kłótni. Jeśli więc nie chcesz mieć zatargów z każdym, kto się tylko nawinie, przystopuj ze swoją pychą. Nie zaszkodzi... Nie wszystko złoto, co się świeci.

Panna 24.08-22.09

Cały miesiąc upłynie pod znakiem zbliżających się świąt. Prawda, że nie możesz się ich doczekać? Postaraj się, aby wśród Twoich najbliższych panowała dobra, rodzinna atmosfera, a zobaczysz, że ten czas będziesz wspominać z wielkim rozrzewnieniem... Wiara góry przenosi.

Waga 23.09-23.10

Masz wrażenie, że wśród osób, które podają się za Twoich przyjaciół jest jedynie wielu znajomych. Jednak tych zaufanych ludzi od serca brakuje. Dlatego dobrze będzie wkrótce zerwać z dwulicowością i podzielić ludzi na tych, którym ufasz i na resztę świata. Odrabiaj prace domowe.

Skorpion 24.10-22.11

Jedna z osób z Twojego otoczenia usilnie i sama z siebie będzie chciała Ci pomóc. Zanim skorzystasz z wyciągniętej ,,bezinteresownie" ręki, pomyśl czy proponowane przez nią rozwiązanie jest dobre. Może ktoś Twoim kosztem chce upiec swoją pieczeń? Musisz zachować czujność. Strzeż się "życzliwych".

Strzelec 23.11-21.12

Zima bardzo dała Ci się we znaki. Brak słońca, kiepska pogoda i pluchy niekorzystnie wpłynęły na Twoją odporność oraz na kondychę... psychiczną. Dlatego nie bierz się w ciągu tych kilku tygodni za rzeczy trudne i wymagające wielkiej siły ducha. Oszczędzaj się i ładuj akumulatory. Dbaj o cerę.

Koziorożec 22.12-20.01

Cały wolny czas spędzasz przed telewizorem. A tymczasem aktywny relaks przyniósłby Ci wiele satysfakcji. Jednak trzeba się do tego zmobilizować.Potraktuj rzecz egoistycznie i pomyśl, jak rewelacyjnie będziesz się czuł i wyglądał, gdy dasz sobie wycisk... Mniej ciastek = mniej kalorii.

Opracowała: Patrycja Kondracka

CIEKAWE PORADY
Jak napisać wypracowanie na "szóstkę"?

Na początku zastanów się, czego dotyczy temat i pisz tylko o tym! Większość złych ocen stawiana jest za niezgodność pracy z tematem.

Koniecznie ułóż konspekt pracy. Możesz zacząć od wypisania wszystkich tytułów i autorów, którzy kojarzą ci się z tematem. Uporządkuj fakty i argumenty, zastanów się, którym poświęcić więcej miejsca, a które są mniej ważne i można tylko o nich wspomnieć.

Pamiętaj, że praca musi mieć wstęp ( m.in. krótka notatka o autorze wierszy, opowiadań itp., - ale tylko w przypadku, gdy wypracowanie jest o opowiadaniach, wierszach tego autora.) Oprócz tego praca po wstępie ma środek, - czyli rozwinięcie, a potem zakończenie - podsumowanie (argumenty, własne zdanie).

Jeśli masz kłopoty z napisaniem wstępu, zostaw to na później. Jeszcze raz przypomnę, że powinien zawierać kilka zdań wprowadzających, czasami również wyjaśnienie tematu.

Nie zapominaj o cytatach - świadczą o twojej erudycji i zwiększają objętość pracy, dzięki nim twoje wypracowanie jest "ładniejsze" i "bogatsze"

Gdy już skończysz pisać wypracowanie, przeczytaj swoje dzieło - nawet, jeśli już nie możesz na nie patrzeć. Na pewno zauważysz, że jeszcze sporo można poprawić lub lepiej sformułować, zlikwiduj też wszelkie powtórzenia.

Przepisz wypracowanie na czysto, myśląc o swoim nauczycielu, który będzie je czytał. Dla dobra jego wzroku zadbaj o akapity, marginesy i czytelność pisma.

Oddaj pracę i czekaj na szóstkę.

NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Już za parę dni Wielkanoc, czas najwyższy pomyśleć o przygotowaniu jakiegoś pysznego tradycyjnego ciasta, które powinno znaleźć się na waszym rodzinnym stole wielkanocnym. Mam dla was przepis na pysznego mazurka śliwkowo-orzechowego.

Mazurek

Produkty

  • Ciasto: 1/2 kg maki, kostka margaryny, 3/4 szklanki cukru, 2 jajka.

  • Wierzch mazurka: dżem śliwkowy, 5 białek, niepełna szklanka cukru, cukier waniliowy, 10 dkg orzechów włoskich.

Przyrządzenie

  1. Z przesianej mąki, cukru, margaryny i jajek zagniatamy ciasto i wkładamy do woreczka foliowego i umieszczamy na godzinę w lodówce.
  2. Spód od mazurka pieczemy aż nabierze złotej barwy w temperaturze 200°C.
  3. Jeszcze ciepły placek smarujemy dżemem śliwkowym.
  4. Z białek ubijamy pianę, a gdy jest już sztywna dodajemy cukier i cukier waniliowy i ubijamy jeszcze około minuty.
  5. Ubitą pianę rozkładamy na posmarowanym dżemem placku, posypujemy posiekanymi włoskimi orzechami i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 100°C, by piana wyschła i lekko się zrumieniła.

Smacznego życzy: Karolina Bernat

SPORT
Żużel

Przerwa zimowa dobiegła końca, nadszedł więc czas na mecze żużlowe. Pierwszy z nich odbył się w niedziele (9.04) w Zielonej Górze, gdzie GTŻ Grudziądz został rozjechany przegrywając 74:16!!! Najwięcej punktów dla ZKŻ Kronopol zdobyli Rafał Okoniewski 15 i Grzegorz Walsek 14+1. Dla Grudziądza 4 punkty zdobył Michał Robacki.

Na grudziądzkim torze pierwszy mecz żużlowy odbędzie się 17 kwietnia kiedy to drużyna GTŻ zmierzy się z TŻ Lublin. W obecnym sezonie GTŻ powinien walczyć o wejście do ekstraligi, ponieważ nasz skład przedstawia się imponująco. Przybyło nam trzech nowych zawodników, którzy w ubiegłym sezonie jeździli w ekstralidze, liczymy także na obcokrajowców, którzy zasilą naszą drużynę (obecnie posiadamy tylko pięciu - najmniej ze wszystkich jeżdżących drużyn pierwszej ligi a np. Ostrów aż ośmiu). Wszyscy zniecierpliwieni kibice czekają już na warkot żużlowych motocykli. Każdy kto chciałby zobaczyć naszych w "akcji" może to uczynić jadąc w lany poniedziałek na stadion, który mieści się przy ulicy Warszawskiej (obok cmentarza).

Bilety: normalny-15zł, ulgowy-10zł

Skład Grudziądzkiego Towarzystwa Żużlowego:

Polacy: Robert Kempiński (Kapitan zespołu), Tomasz Bajerski, Dariusz Fijałkowski, Jacek Krzyżaniak, Paweł Staszek, Michał Robacki, Krystian Barański.

Obcokrajowcy: Mirosław Fencl, Patrik Linhart, Davey Watt, Aleksiej Charczenko, Leon Madsen.

Opracował: Marcin Wiśniewski

RELAKS - ROZRYWKA

Wędkarz opowiada:

-Złowiłem taaaką rybę, ale wyrzuciłem do wody, bo i tak nikt by mi nie uwierzył.

-Dlaczego płaczesz moje dziecko? - pyta starszy pan dziewczynkę w parku.

- Niech mi pan odda moje ciastko z kremem!!!

- Ależ ja nie zjadłem żadnego ciastka.

- Ale siedzi pan na nim!

- Mam żakiet Channel, buty Prady i perfumy Armaniego - chwali się dziewczyna koleżance.

- Biedactwo, nie masz ani jednej swojej rzeczy?

- Dlaczego nie chcesz za mnie wyjść? - pyta chłopak dziewczynę.

- Bo jesteś rudy!

Na to chłopak:

- Nie martw się, po ślubie i tak osiwieję.

Kornik do kornika:

- Zapraszam cię na obiad.

- A co będzie?

- Szwedzki stół...

Żona do męża:

- Filipie odchodzę!

A on:

- To po drodze wyrzuć śmieci.

Test inteligencji

Pytania

  1. Kto zabił Kaina?
  2. Jak się witają papieże?
  3. Kiedy w pokoju jesteś bezgłowy?
  4. Które koło w samochodzie się nie kreci?
  5. Leszcz o długości 50 cm, głowa 10 cm, a tułów połowa głowy. Ile waży kilo leszcza?
  6. W pokoju jest świeca i lampa naftowa, co zapalisz najpierw?
  7. Mówi się rękami czy ręcami?
  8. Pasterz miał 20 owiec, wszystkie oprócz 9 odeszły. Ile owiec zostało?
  9. Mam 10 palców w dwóch rękach, ile będę miał w 10 rękach?
  10. Jakie zwierzę zabrał Mojżesz na arkę?
  11. Co znaczy, gdy o 8:00 Twój zegarek wskazuje 20:00?
  12. O którym z miast można powiedzieć, że się często chowa?
  13. Gdzie się znajdują rzeki bez wody?
  14. Co robi kogut, gdy podniesie jedną nogę?
  1. Nikt, Kain zabił Abla.
  2. Jest tylko jeden papież.
  3. Gdy wychylasz się przez okno.
  4. Zapasowe.
  5. Kilogram.
  6. Zapałkę
  7. Mówi się ustami.
  8. 9 owiec.
  9. 50.
  10. Mojżesz nie miał arki. To był Noe.
  11. Jest popsuty.
  12. Częstochowa.
  13. Na mapie.
  14. Stoi na drugiej.