banner

W bibliotece szkolnej - poza lekturami - znajduje się wiele pozycji, które zadowolą nawet najbardziej wytrawnego czytelnika :)

Mieszkańcy biblioteki - Leniusiołek, Miś i Sowa - codziennie wybierają książki, którymi warto się zainteresować.

Niektóre z nich były kiedyś lekturami szkolnymi - tak, tak, lektury też mogą być ciekawe :).

Książki w bibliotece szkolnej rozmieszczone są zgodnie z zasadami UKD (system klasyfikacji zbiorów bibliotecznych), a literatura piękna - dodatkowo z podziałem na grupy wiekowe:

N - najmłodszych (ok. klasy I-II)

M - młodszych (ok. klasy III-V)

S - starszych (ok. klasy VI-VIII)

Literatura piękna

Leniusiołek

Najmłodsi wypożyczą:

BB - baśnie i bajki

BL - podania i legendy

Op - opowiadania

PW - dziecięca poezja i wierszyki

Leniusiołek dziś poleca:

 • Bajki
  BB
  Bajki
  Charles Perrault

  Bajki oparte na motywach ludowych. Dzięki Perraultowi "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek", "Kot w butach", "Śpiąca królewna" czy "Paluszek" stali się najbardziej rozpoznawalnymi bohaterami historii dla dzieci.

 • Baśnie polskie
  BL
  Baśnie polskie

  Najbardziej znane polskie legendy: O smoku wawelskim i szewcu Skubie, O Popielu, którego myszy zjadły, Złota kaczka, Diabeł Boruta, Kwiat paproci i wiele innych.

 • Leniusiołki
  Op
  Leniusiołki
  Anna Sakowicz

  Amelka to mała dziewczynka, a zarazem wielka bałaganiara. W dodatku nigdy nic jej się nie chce, a czas wolny spędza najchętniej, leżąc na kanapie. Zaniepokojona zachowaniem córki mama Amelki szuka pomocy w internecie. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość od tajemniczego nieznajomego: "W waszym domu zalęgły się leniusiołki"...

 • Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu
  PW
  Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu

  Chichotnik to cudowna, kolorowa podróż z najlepszymi polskimi poetami do krainy śmiechu, śmieszku, rechotu, wygłupów, radości i żartu!

Miś

Młodsi znajdą na półkach różne gatunki powieści:

PO - o tematyce dziecięcej

PP - przygodowe i podróżnicze

KD - detektywistyczne

F - fantastyczne, "niesamowite"

H - historyczne

W - wojenne

K - komiksy

Również dla tej grupy wiekowej istnieje dział:

BL - baśnie, podania i legendy

Miś dzisiaj poleca:

 • Bracia Lwie Serce
  PO
  Bracia Lwie Serce
  Astrid Lindgren

  Powieść przygodowa z elementami baśni. Akcja książki rozgrywa się w dwóch światach, w rzeczywistości i w fantastycznej krainie Nangijali. Bohaterami są bracia, 9-letni Karol i 13-letni Jonatan Lew. Karol jest nieuleczalnie chory, a jego starszy brat opiekuje się nim i pociesza, że po śmierci trafia się do zaczarowanej Nangijali.

 • Nela Mała Reporterka
  PP
  Nela Mała Reporterka

  Swoją przygodę ze zwiedzaniem różnych krajów Nela rozpoczęła, jak rzeczywiście była bardzo mała. Podróżuje bowiem już odkąd skończyła 5 lat! Nie zostało wiele krajów, których nie odwiedziła. Książki powstają z pomocą jej rodziców, którzy razem z nią podróżują po różnych zakątkach świata.

 • Opowiadania z kluczem
  KD
  Opowiadania z kluczem

  Każde opowiadanie ma swój zamek. A pęk kluczy jest w rękach i głowach czytelnika! Trzeba tylko umiejętnie dopasować jedno do drugiego. Odwagi!

 • Opowiadania z dreszczykiem
  F
  Opowiadania z dreszczykiem

  Bohaterowie tych opowiadań uwielbiają dreszczyk emocji, dlatego niezmiennie pakują się w tarapaty. Nie zawsze udaje im się odkryć tajemnicę, ale na pewno - dowiadują się wiele o sobie: czy są cykorami i czy warto się było bać.

 • Dziadek i niedźwiadek
  H
  Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa
  Łukasz Wierzbicki

  Książka niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, gdzie brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka...

 • Wojna na Pięknym Brzegu
  W
  Wojna na Pięknym Brzegu
  Andrzej Marek Grabowski

  Tak się złożyło, że kiedy tylko Krysia kończy dziesięć lat, zaraz wybucha wojna. Po powrocie ze szkoły – pracuje, wstępuje do organizacji, naraża życie, przewożąc meldunki, a nawet broń ukrytą w koszyku pełnym jabłek...

 • Wojenna odyseja Antka Srebrnego
  K
  Wojenna odyseja Antka Srebrnego

  Seria komiksów odzwierciedla losy tysięcy Polaków z lat 1939-1944, którzy, mimo przegranej kampanii wrześniowej i represji ze strony dwóch okupantów (III Rzeszy Niemieckiej oraz ZSRS), w każdym zakątku świata gotowi byli stanąć do walki o wolną Polskę.

  Prequelem serii jest pozycja Srebrni na szlakach Niepodległej, w której o różnych, skomplikowanych i krętych drogach prowadzących do wolnej Polski opowiadają trzy odrębne historie kuzynów Srebrnych, reprezentatywne dla losów tysięcy Polaków, biorących tak jak oni udział w inicjatywach niepodległościowych.

 • Klechdy domowe
  BL
  Klechdy domowe

  Zbiór polskich legend i podań z różnych regionów Polski w opracowaniu klasyków polskiej literatury, jak również pisarzy współczesnych, które przybliżą każdemu wiedzę o naszym pochodzeniu i tradycji.

Sowa

Z kolei Starsi przeczytają utwory:

F - fantastyczne i fantastyczno - naukowe

PO - o tematyce młodzieżowej, społeczno - obyczajowej, psychologicznej, filozoficznej

PP - przygodowe i podróżnicze

KD - kryminalne, sensacyjne

H - historyczne

W - wojenne

929 - biograficzne

ale też:

82-1 - poezję

82-2 - utwory dramatyczne

82-8 - książki zawierające aforyzmy, przysłowia, złote myśli, przypowieści czy cytaty

Sowa dziś poleca:

 • Igrzyska śmierci
  F
  Igrzyska śmierci
  Suzanne Collins

  Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki, jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa Panem, rozciągającego się na ruinach dawnej Ameryki Północnej. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny. Musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...

 • Ten obcy
  PO
  Ten obcy
  Irena Jurgielewiczowa

  Książka opowiada o problemach związanych z miłością oraz wyzwaniach związanych z dorastaniem młodzieży. Jej bohaterami jest czwórka przyjaciół, których dalsze losy ukazane są w książce Inna?.

 • Mały Bizon
  PP
  Mały Bizon
  Arkady Fiedler

  Indiański chłopiec, Mały Bizon, wędruje wraz ze swoim plemieniem po preriach Ameryki Północnej. Jednak dla Indian minęły beztroskie czasy wolności. Biali osadnicy zajmują ich ziemie, zabijając masowo bizony. Czerwonoskórym, dziesiątkowanym przez bratobójcze walki i przywleczone ze Starego Świata choroby, coraz trudniej jest stawić czoła nowej rzeczywistości...

 • Utwory zebrane
  KD
  Utwory zebrane
  Joanna Chmielewska

  Seria utworów jednej z najbardziej poczytnych polskich autorek, piszącej powieści sensacyjne, kryminalne, komedie obyczajowe, a także książki dla dzieci i młodzieży.

 • Dzieci Arbatu
  H
  Dzieci Arbatu
  Anatolij Rybakow

  Książka (2 tomy) traktuje o codziennym życiu, oczekiwaniach, pierwszych miłościach ludzi młodych, dopiero co kończących szkołę, szukających sposobu na usamodzielnienie się i zapewnienie sobie przyszłości. Akcja dzieje się w Związku Radzieckim w latach 1933-1934. Bohaterów jest kilkoro, a ich losy całkowicie od siebie odmienne.

  Kontynuacją są powieści: Trzydziesty piąty i później, Strach, Proch i pył.

 • Dziękuję ci, kapitanie
  W
  Dziękuję ci, kapitanie
  Arkady Fiedler

  Zbiór barwnych opowieści o przygodach polskich marynarzy w czasie II wojny światowej. Polska marynarka handlowa, służąc z bohaterskim oddaniem u boku aliantów w walce z hitlerowskimi Niemcami, zapisała wówczas piękne karty historii.

 • Ostatnia walka
  929
  Ostatnia walka
  Jan Zumbach

  Autobiografia polskiego asa myśliwskiego i dowódcy legendarnego Dywizjonu 303. Nie ma tu papierowych bohaterów ani ludzi bez skazy - jest natomiast dynamiczny opis walk z niemieckimi messerschmittami pokazany z fotela hurricane"a, nieznane anegdoty o znanych pilotach i odbrązowianie mitów.

  Równie ciekawie przedstawione są powojenne losy autora. Ten podpułkownik RAF, odznaczony najwyższymi polskimi i brytyjskimi odznaczeniami, imał się różnych zajęć, zajmował się przemytem złota i luksusowych zegarków, był restauratorem w Paryżu oraz najemnikiem podczas secesji Katangi i Biafry.

 • Poezje
  82-1
  Poezje
  Czesław Miłosz

Literatura Popularno - Naukowa

Zbiór książek popularno - naukowych zawiera pozycje zarówno dla najmłodszych, jak i starszych czytelników.

Szczególnie bogaty jest dział nauk przyrodniczych (502/504 - 55/59). Znajdują się tam pozycje "poważne", ale też mnóstwo albumów i poradniki.

Jest sporo książek o tematyce historycznej (93/99), mitologicznej (Mit), geograficznej (91), astronomicznej (52), sportowej (7), o sztuce i architekturze (7).

Zasobny jest zbiór pozycji dotyczących nauki o literaturze (82) i językoznawstwa (80) - również książeczek traktujących temat w lekki i zabawny sposób.

Dużo pozycji zawiera dział nauk stosowanych (6). Są w nim książki o tematyce z zakresu medycyny, techniki, telekomunikacji, szeroko rozumianych rolnictwa i przemysłu, transportu, rzemiosła, budownictwa itp.

Oczywiście nie brakuje różnego rodzaju encyklopedii, leksykonów i słowników (0).

MultiMedia

W bibliotece są dostępne multimedia - filmy i materiały edukacyjne (CD, VCD, DVD, komp.).

W tym dziale znajdują się również filmy z zapisem uroczystości szkolnych.

Regionalia

Biblioteka szkolna posiada zbiór pozycji związanych tematycznie z regionem - miejscowością, gminą, powiatem, województwem.

Archiwalia

Archiwalia to m.in. kroniki szkolne i klasowe, pisane przez uczniów i nauczycieli Szkoły. Te zasoby nie podlegają wypożyczeniom. Zazwyczaj są prezentowane podczas uroczystości szkolnych (np. Święto Szkoły), mogą być także wykorzystywane na zajęciach w obecności nauczycieli.