Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2012-2013

Obóz harcerski w Trzebiechowie

8 lipca 2013r. 52 DH "Remus", pod opieką druhen Agnieszki Figurskiej oraz Justyny Stopikowskiej udała się do Trzebiechowa na obóz harcerski zorganizowany przez V Szczep "Żywioły". Był to pierwszy wypoczynek w tak ekstremalnych warunkach. Z naszej Szkoły uczestniczyło w nim 13 uczniów.

Po przybyciu na miejsce wszyscy zajęli się rozstawianiem namiotów, budową prycz oraz pionierki. Zadanie to okazało się dość czasochłonne i zajęło cztery dni. Jednak z każdym dniem harcerze nabierali coraz większej wprawy w posługiwaniu się młotkiem i piłą.

Po ciężkim wysiłku fizycznym nadszedł czas na zajęcia programowe. Każdy dzień zaczynał się gimnastyką poranną, śniadaniem, a później śpiewankami. Następnie uczestnicy obozu mieli możliwość poznawania nowych, praktycznych i przydatnych w życiu codziennym umiejętności. Jedną z nich było samodzielne wykonywanie kosmetyków z surowców naturalnych, czyli mydełek.

Kolejną atrakcją było przygotowywanie przyjęcia dla komendantki obozu, na którym nie zabrakło własnoręcznie wykonanych tortów czy okazjonalnych obrusów.

Harcerze brali również udział w zajęciach z terenoznawstwa oraz zapoznali się z historią ZHP.

Aby ułatwić kontakt pomiędzy podobozami a wartownią - podłączone zostały w tym celu specjalne telefony na korbkę. Dzięki zajęciom z telekomunikacji nikt nie miał problemu z ich obsługą. Stare gadżety nie tylko ułatwiły życie obozowiczów, ale i dostarczyły wiele frajdy.

Podczas trwania obozu harcerze aktywnie i przyjemnie spędzali czas. Poznawali zabawy naszych przodków, jednak najbardziej lubianą grą okazała się "łu-tu-tu-tu".

Kolejnym wyzwaniem były zajęcia z "samarytanki" z pozoracjami. Zadaniem młodzieży było odszukanie poszkodowanej osoby znajdującej się w lesie i udzielenie jej pierwszej pomocy.

Młodzież nigdy nie narzekała na nudę. Nawet gdy pogoda nie dopisywała, można było wykazać się swoimi umiejętnościami. Był to bowiem czas na zdobywanie różnych sprawności. Chętnych nie brakowało.

Jednym z wydarzeń, które dostarczyło niezapomnianych wrażeń, był chrzest "biszkoptów", czyli osób, które po raz pierwszy były na obozie. Chodzenie po szyszkach, czołganie się po ziemi czy przymusowa kąpiel w jeziorze to tylko niektóre czynności, z jakimi przyszło nam się zmierzyć.

Innym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci, było złożenie Przyrzeczenia i nadanie krzyża druhnom Agnieszce Figurskiej, Justynie Stopikowskiej oraz druhowi Bartkowi Mróz. Wszystko odbyło się w środku nocy i było utrzymane w wielkiej tajemnicy. Cały obóz w ciszy udał się nad jezioro, a tam w blasku księżyca i pochodn, dokonało się to, na co każdy harcerz czeka z niecierpliwością. Pozostali harcerze starsi złożyli Przyrzeczenie w innym dniu i okolicznościach, ale również na łonie natury.

Następnej nocy czekała na nas kolejna niespodzianka. Drużynowy Tomasz Dmochowski przekazał trzy zielone sznury, dzięki którym druhny Agnieszka Figurska i Justyna Stopikowska oraz druh Bartosz Mróz stali się oficjalnymi przybocznymi Drużyny Harcerskiej "Remus".

Każdy dzień wiązał się z ogromnymi emocjami, które można było ostudzić podczas codziennych kąpieli w jeziorze.

Stałym punktem programu był apel wieczorny oraz ognisko, połączone ze śpiewami i pląsami. Nad bezpieczeństwem obozowiczów czuwała warta. Każda drużyna zobowiązana była pełnić służbę w określonym dniu.

Dwa tygodnie szybko minęły. Nadszedł dzień powrotu do domu. Chociaż warunki były dość trudne, to humory dopisywały. Na osłodę wszyscy uczestnicy otrzymali worek słodyczy.

Obóz był niezwykłą lekcją życia dla każdego z nas, bez względu na płeć czy wiek. Nauczyliśmy się wielu rzeczy, ale najważniejsza z nich to wzajemna pomoc i przyjaźń, która - miejmy nadzieję - przetrwa lata.

(Justyna Stopikowska)

Zakończenie roku szkolnego

28 czerwca 2013r. zakończyliśmy rok szkolny 2012/2013. Dzień wcześniej miała miejsce msza św. kończąca rok katechetyczny.

Jak zawsze uczniowie Gimnazjum, a później Szkoły Podstawowej zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się uroczystości wręczenia wyróżnień i nagród dla najlepszych, a następnie udali się do klas na spotkania z wychowawcami. Pomiędzy obydwiema uroczystościami Koło Teatralne klas I-III SP zaprezentowało przedstawienie teatralne "Dzieci Kornela".

Plener u P. Styperek

27 czerwca 2013r. uczniowie Szkoły wybrali się do P. Styperek na Plener Rzeźby Figuralnej i Ogrodowej. Na miejscu mogli oglądać artystów rzeźbiarzy przy pracy oraz spróbować własnych sił w posługiwaniu się dłutem. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy grillu.

Biwak szkolny

W dniach 24-26 czerwca 2013r. uczniowie klas II-VI SP oraz I-III G przebywali na biwaku szkolnym w Tleniu.

Najbardziej atrakcyjny był pierwszy dzień pobytu - bardzo ciepły i słoneczny. Uczestnicy zaliczyli plażowanie nad jeziorem Mukrz, starsi również pływanie kajakami i rowerami wodnymi. Po południu wszyscy udali się autokarem do rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie. W międzyczasie chętni korzystali też z basenu na terenie ośrodka "Patria", w którym grupa była zakwaterowana. Wieczorem odbyła się dyskoteka.

Drugi i trzeci dzień zepsuła nieco deszczowa aura, niemniej humory dopisywały, a i drobne atrakcje miały miejsce: zwiedzanie elektrowni wodnej w Żurze i spacery po Tleniu.

Konkurs astronomiczny dla gimnazjalistów

25 czerwca 2013r. w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbył się finał I edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Uczennica klasy II G - Julia Rożek zdobyła II miejsce w kategorii projektów indywidualnych.

Dzień Taty

24 czerwca 2013r. uczniowie klasy I SP zaprosili swoich Tatusiów - z okazji Ich święta - na spotkanie klasowe oraz wspólny wymarsz do P. Styperek na Plener Rzeźby Figuralnej i Ogrodowej.

Czerwcówka

21 czerwca 2013r. uczniowie klas I i II SP udali się do lasu na kilkugodzinną "czerwcówkę". Spędzili czas na grach i zabawach oraz urządzili piknik.

Bal Gimnazjalny

19 czerwca 2013r. odbył się Bal Gimnazjalny. Uczniowie klasy III G wraz z wychowawczynią - Panią Justyną Stopikowską - zaprosili Nauczycieli, Rodziców. młodsze koleżanki i kolegów na wspólną zabawę. W trakcie imprezy nastąpiło kilka wzruszających momentów, kiedy miały miejsce podziękowania i wspomnienia, ale przyszli absolwenci zadbali też o chwile śmiechu, prezentując różne skecze i piosenki. Wszyscy obecni doskonale bawili się przy suto zastawionym stole i muzyce.

"Dzieci Kornela"

18 czerwca 2013r. w Szkole odbyło się przedstawienie teatralne dla Rodzin uczniów. Najmłodsi szkolni artyści z klas I-III SP wystawili sztukę pt. "Dzieci Kornela", na którą składały się scenki na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego: "O dwóch takich co ukradli księżyc", "Panna z mokrą głową", "Przygody Koziołka Matołka", "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki", "Awantura o Basię", "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy". Narratorem całości był Mikołaj Gralla (kl. III G) - jako Kornel Makuszyński. Obsługą techniczną (slajdy, dźwięk) zajął się Damian Pawłowski (kl. I G).

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

18 czerwca 2013r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum na następny rok szkolny. W wyniku głosowania skład samorządów jest następujący:

"Czerwony Kapturek" po niemiecku

13 czerwca 2013r. w Szkole odbyło się przedstawienie teatralne dla społeczności szkolnej. Uczniowie klas I i II Gimnazjum wystawili bajkę "Czerwony Kapturek" ("Rotkäppchen") w wersji niemieckojęzycznej. Narratorem całości była Julia Rożek (II G), zaś na scenie wystąpili: z klasy I G - Jesika Czerwińska, Łukasz Całka i Nikodem Pustuła, z klasy II G - Kacper Jakubowski i Bartosz Mróz. Podczas przedstawienia wszyscy mieli okazję wysłuchać niemieckich piosenek w wykonaniu uczniów Gimnazjum. Do występu przygotowała uczniów Pani Agnieszka Figurska.

X Gminne Prezentacje Muzyczne

11 czerwca 2013r. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w X Gminnych Prezentacjach Muzycznych, które tradycyjnie odbyły się w GOK w Małym Rudniku.

W kategorii solistów szkół podstawowych II miejsce zajęła Karolina Kałdowska z klasy IV SP.

Zespół "LamaWay" zaprezentował dwa covery: "Biała flaga" z repertuaru Republiki oraz "Smoke is going down" z repertuaru Scorpions. Grupa okazała się bezkonkurencyjna. Zajęła I miejsce w kategorii gimnazjów i otrzymała dyplom "Grand Prix", a lider - Sylwester Bugajak z klasy I G - uzyskał tytuł "osobowości artystycznej". Jurorzy jak i pozostali uczestnicy byli zachwyceni występem i gratulowali wygranej.

Warsztaty filmowe

7 czerwca 2013r. uczniowie klas gimnazjalnych udali się do teatru na warsztaty filmowe.

Zaczęło się od 45-minutowej lekcji na temat gatunków filmowych. Aktor prowadzący warsztaty zdążył w trakcie jednej lekcji omówić wszystkie podstawowe gatunki. Prowadził On ją tak, aby nikomu się nie nudziło - i rzeczywiście mu się to udało. Większość osób słuchała prowadzącego z wielką ciekawością.

Później nastąpiła projekcja filmu pt. "Podwójne Życie" w gwiazdorskiej obsadzie. Wszystkim film bardzo się spodobał i wydaje się, iż każdy wyciągnął z tego filmu jakieś wnioski.

Wizyta po latach

7 czerwca 2013r. Szkołę odwiedzili Absolwenci, którzy ukończyli w niej edukację w roku 1963. Goście zwiedzili budynek oraz spotkali się z Panem Dyrektorem Krzysztofem Sulerzyckim.

Lednica '2013

Pod hasłem "W imię Ojca" odbyło się 1 czerwca 2013r. XVII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się o godz. 17.00 procesją z relikwiami bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha od Pięciu Braci Męczenników oraz odśpiewaniem Bogurodzicy i Hymnu III Tysiąclecia. Każdy z uczestników lednickiego spotkania otrzymał pamiątkową łyżeczkę z napisem "Ty karmisz nas do syta", która symbolizuje "troskę i opiekę, jaką obdarza nas Ojciec - karmiciel rodziny". Naszą Szkołę na polach lednickich reprezentowali uczniowie z klasy I G - Maciej Jaworski, Alina Jurek, Kornelia Kurdziel oraz Roksana Róźyńska, pod opieką nauczycieli: Izabeli Tkaczyńskiej, Justyny Stopikowskiej i Wojciecha Kubickiego.

Wycieczka do Planetarium

31 maja 2013r. klasa III G pod opieką pana Piotra Dulczewskiego udała się do Planetarium, umiejscowionego w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

Dyrekcja wspomnianej szkoły, korzystając z okazji przyjazdu wielu uczniów, postanowiła zorganizować akcję promocyjną szkoły.

W pierwszej kolejności uczniom został pokazany film promujący szkołę. Następnie zostali oprowadzeni po salach lekcyjnych, w których czekali nauczyciele, zachęcający do wyboru tejże szkoły. Warto również dodać, iż najbardziej namawiana była żeńska część grupy, gdyż popularny "Elektryk" znany jest z przeważającej ilości chłopców wśród uczniów.

Na sam koniec uczniowie zostali zaprowadzeni do celu wyprawy - planetarium, gdzie obejrzeli kilkudziesięciominutowy pokaz na temat gwiazd oraz pięciominutowy film ukazujący, jak ogromny jest wszechświat.

Klasa III G uznała powyższą wycieczkę do Grudziądza za bardzo wartościową pod względem edukacyjnym, a zarazem przyjemną.

Zawody wojewódzkie szkół gimnazjalnych w LA

28 maja 2013r. w Świeciu nad Wisłą odbyły się zawody wojewódzkie gimnazjalistów w LA. Naszą Szkołę reprezentowała Nikola Różyńska z klasy II G.

Z moją Mamą mogę wszystko...

W maju, jak co roku, miał miejsce w naszej szkole konkurs plastyczno - literacki pt. "Z moją mamą mogę wszystko", organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 16 w Grudziądzu. Konkurs plastyczny był przeznaczony dla uczniów klas I - VI SP, którzy wykonywali pracę plastyczną w dowolnej technice zatytułowaną "Z moją mamą mogę wszystko". Konkurs literacki był skierowany do uczniów klas IV - VI SP, którzy pisali wiersz pt. "Z moją mamą mogę wszystko". Troje laureatów wraz z mamami oraz nauczycielką Marleną Wiśniewską zostało zaproszonych na wręczenie nagród, wystawę prac konkursowych oraz koncert muzyczny. Podczas uroczystości, która miała miejsce w Szkole Podstawowej Nr 16, w konkursie literackim nagrodzeni zostali: Dawid Kalinowski z klasy V SP - I miejsce, Amanda Makowska z klasy VI SP - III miejsce, Paweł Beiger z klasy IV SP - wyróżnienie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Święto Szkoły '2013

25 maja 2013r. w ramach tegorocznego Święta Szkoły obejrzeliśmy przedstawienie, wystawione na deskach grudziądzkiego Teatru - "List z tamtego świata" na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego. Sztukę przygotowało Koło Teatralne Gimnazjum pod kierunkiem Pani Doroty Gralla i Pana Krzysztofa Sulerzyckiego.

W godzinach wieczornych w Szkole odbyło się uroczyste Przyrzeczenie Uczniów "Orszy", okraszone montażem poetycko - muzycznym w wykonaniu uczniów klasy VI SP, przygotowanym pod kierunkiem Pani Izabeli Tkaczyńskiej. Następnie "solenizanci" z Rodzicami i wychowawczynią udali się do swojej sali na słodki poczęstunek.

Później szkolna drużyna harcerska utworzyła krąg i pokazała zgromadzonym część swoich zwyczajów - piosenek, pląsów i zabaw.

Po uroczystości miały miejsce koncerty muzyczne.

Najpierw zaprezentowały się najmłodsze wokalistki: Marianna Kobylacka z klasy I SP wraz z Martyna Kobylacką i Aleksandrą Sikorą z klasy III SP. Akompaniowały im na gitarach akustycznych nieco starsze koleżanki - Katarzyna Wiśniewska i Wiktoria Hapka z klasy V SP. Dziewczęta poprowadził Pan Zbigniew Poliszczuk.

Następnie wystąpił szkolny zespół "LamaWay" (Sylwester Bugajak, Bartosz Franczak, Łukasz Całka - z klasy I G, Szymon Kamiński, Aneta Biernacka - z klasy II G, Dominik Załęski - z klasy V SP) z repertuarem rockowym. Do wspólnego śpiewu zaprosili również Pana Dyrektora.

Na prośbę zebranych wystąpili też absolwenci - Martyna Parteka, Damian Warduliński i Karol Biernacki.

Dla zgromadzonych Gości Rada Rodziców zorganizowała kawiarenkę z ciastami i napojami oraz stoisko z pieczonymi kiełbaskami.

27 maja 2013r. w ramach Święta Szkoły odbył się Dzień Sportu.

Wycieczka najmłodszych

20 maja 2013r. uczniowie klasy I SP wraz z przedszkolakami udali się na wycieczkę do Bydgoszczy, gdzie spędzili czas na zabawach w Centrum Zabaw Rodzinnych "Family Park".

Marsz na orientację

18 maja 2013r. odbył się marsz na orientację zorganizowany przez KInO Ekoton. Baza mieściła się na terenie wałdowskiej szkoły. Naszą Szkołę reprezentowało 17 uczniów w różnych kategoriach wiekowych - TP, TD oraz TM. Niestety, tym razem nie udało się zająć miejsca na podium. Pomimo tego imprezę można uznać za udaną - pogoda i humory dopisały.

Omnibus '2013

16 maja 2013r. uczniowie klasy III SP - Martyna Kobylacka, Amelia Nalaskowska i Marcel Tkaczyński - uczestniczyliw jubileuszowej, X edycji Międzyszkolnego Konkursu "Omnibus 2013". Konkurs tradycyjnie odbył się w Szkole Podstawowej nr 7 w Grudziądzu. W szranki stanęło aż 27 uczniów dziewięciu szkół z Grudziądza oraz powiatu. Wszyscy odpowiadali na pytania dotyczące bardzo różnych dziedzin wiedzy. Nasi uczniowie dzielnie walczyli o tytuł laureata, co niestety nie udało się, niemniej zdobyli cenne doświadczenie.

Kryształowa Koniczyna dla Pana Dyrektora

Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki został uhonorowany w ogólnopolskim XII Konkursie o Nagrodę Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evans'a, organizowanym przez Fundację Edukacyjną 4H w Polsce.

Ideą konkursu jest wyróżnienie i uhonorowanie osób, które swoją aktywną działalnością przyczyniły się do rozwoju i integracji lokalnego środowiska wiejskiego.

Gazeta Pomorska

15.05.2013

"Kryształowa koniczyna" trafiła w ręce dyrektora szkoły w Wałdowie Szlacheckim

16.05.2013 - Gazeta Pomorska

16.05.2013 - Gazeta Pomorska

Uczniowie dają mi energię do działania

Grudziądzka Kieszeń Sceniczna '2013

W dniach 13-14 maja 2013r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbywała się cykliczna impreza kulturalna - "Grudziądzka Kieszeń Sceniczna 2013". Impreza organizowana jest od 2004r. z myślą o amatorskich grupach teatralnych i kabaretowych, działających w ośrodkach kultury oraz przy szkołach.

Szkolna grupa "KaWał", działająca przy naszym Gimnazjum, wystąpiła w drugim dniu przeglądu ze spektaklem pn. "Radiomaniak". Przedstawienie składało się z trzech skeczy, trzech piosenek, utworów instrumentalnych i układu tanecznego. Na scenie wystąpili: z klasy I G - Alina Jurek, Angelika Wróblewska, WEronika Zasuń, Roksana Różyńska, Paulina Laskowska, Kacper Hapka, Łukasz Całka, Sylwester Bugajak, z klasy III G - Mikołaj Gralla, Tomasz Dobek, Andrzej Kwiatkowski, Jakub Rynkowski, gościnnie - absolwentka Marianna Przanowska.

W kinie

13 maja 2013r. uczniowie klasy III SP wraz z wychowawczynią, Panią Anną Frela udali się do kina na seans filmu "Krudowie".

Konkurs Poezji Patriotycznej - Linowo '2013

10 maja 2013r. odbył się II Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Linowie. Patronat honorowy sprawował Starosta Powiatu Grudziądzkiego oraz Wójt Gminy w Świeciu nad Osą.

Naszą Szkołę reprezentowała uczennica klasy IV SP Karolina Kałdowska. Recytowała dwa wiersze Władysława Broniewskiego: "List z więzienia" oraz "Ballady i romanse". Za swój występ uczennica została nagrodzona III miejscem. Otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.

Archiwum wspomnień JP2

W miesiącach grudniu 2012r. i styczniu 2013r. uczniowie naszego Gimnazjum realizowali projekt na rzecz konkursu "Archiwum wspomnień JP2".

W 2009 roku obchodzona była 30-ta rocznica pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski, która odbyła się w czerwcu 1979r. - niecały rok po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W czasie swojego pontyfikatu Papież odwiedził Polskę dziewięć razy. Każda z pielgrzymek gromadziła miliony wiernych. Wizyty i słowa, które w ich czasie padały, są uważane za inspirację przemian, które doprowadziły do powstania Solidarności i odzyskania pełni swobód obywatelskich na drodze "pokojowej rewolucji" w Polsce i innych krajach za żelazną kurtyną.

Jan Paweł II uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku, który wywarł piętno na kształcie historii i losach milionów.

W 2010r. po raz pierwszy ogłoszono konkurs pod nazwą "Archiwum wspomnień JP2". Jego organizatorami są Fundacja Wspomagania Wsi oraz Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Pomysłodawcy zaprosili do udziału w tworzeniu archiwum zdjęć i archiwum historii mówionej związanych z pielgrzymkami Jana Pawła II do Polski. Celem projektu jest zebranie wspomnień, relacji od osób, które brały udział w spotkaniach z Papieżem - utrwalenie historii ludzi związanych z wizytami Papieża w Polsce, ich osobiste przeżycia, komentarze, wspomnień zarówno tych bardzo prywatnych, jak i tych wpisujących się w kontekst społeczno - polityczny tamtych czasów.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski. Skierowany jest do osób dorosłych, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski oraz uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych, którzy chcieliby uczestniczyć w zbieraniu relacji innych osób.

Gazeta Pomorska

18.05.2013

Młodzież z Wałdowa Szlacheckiego uwieczniła na filmie opowieści o papieżu

Do III edycji konkursu w 2013r. przystąpili uczniowie naszej Szkoły:

Grupa I miała przyjemność przeprowadzić wywiady z Księdzem Kanonikiem Jerzym Pawłowskim z Wałdowa Szlacheckiego i Panią Elżbietą Rożek z Grudziądza, zaś grupa II - z Księdzem Biskupem Jerzym Szamockim i Panem Dyrektorem Krzysztofem Sulerzyckim.

Nad realizacją projektu czuwała Pani Dorota Gralla. Pomocy technicznej udzielili: Pani Małgorzata Kowalewska i Pan Mirosław Kowalewski.

12 kwietnia 2013r. odbyły się obrady jury Konkursu. Zespół II zdobył II miejsce! Nagrodą był 4-dniowy pobyt w Warszawie z wieloma atrakcjami.

Poniżej - filmy konkursowe oraz bonus - poszerzona relacja z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Relacja z pobytu w Warszawie

Dni od 6 do 9 maja 2013r. spędziliśmy w Warszawie. Była to forma nagrody za zajęcie II miejsca w konkursie pn. "Archiwum Wspomnień Jana Pawła II".

W poniedziałek spotkaliśmy się razem z Panem Dyrektorem i Panią Małgorzatą Kowalewską na dworcu PKS o godzinie 5:30, skąd wyruszyliśmy do Warszawy. Podróż przebiegła szybko i bardzo miło.

Gdy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się do Pałacu Kultury, gdzie odbył się powitalny obiad. W jego trakcie poznaliśmy osoby, z którymi mieliśmy spędzić kolejne dni.

Następnie pojechaliśmy busami do Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Tam odbyło sie uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. Otrzymaliśmy prezentową kartę do "Empiku" oraz płytę o Janie Pawle II.

Później udaliśmy się do hotelu, który znajdował się przy ul. Długiej, aby się zakwaterować.

Na koniec tego dnia zwiedzaliśmy z przewodnikiem Stare Miasto. Zobaczyliśmy wiele wspaniałych zabytków i miejsc, m.in. kolumnę Zygmunta, która wprawiła nas w niesamowity zachwyt. Potem zjedliśmy bardzo smaczną kolację i wróciliśmy do hotelu, gdzie nastąpiła dalsza część integracji grupy laureatów.

(Sandra Ryznar)

Drugi dzień pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od warsztatów dziennikarskich z Panią Joanną Skotnicką (absolwentką teologii i studentką ostatniego roku dziennikarstwa) w Instytucie Papieża Jana Pawła II. Warsztaty okazały się bardzo ciekawe, urozmaicane były grami ruchowymi. Podczas nich nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy o radiu jako środku masowego przekazu, obróbki ścieżek dźwiękowych w programie komputerowym, uczyliśmy się obsługiwać narzędzia do pracy w radiu itd. Podczas tych warsztatów nakręciliśmy krótkie wywiady z pracownikami Instytutu.

Po obiedzie udaliśmy się na następną część warsztatów - tym razem z Panem profesorem Markiem Millerem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Choć z pozoru wykład zapowiadał się nudny, okazał się nader interesujący. Podczas tego spotkania mogliśmy korzystać z ponad 30-letniego doświadczenia P. Millera oraz Jego ogromnej wiedzy. Oprócz spraw związanych z dziennikarstwem P. Marek przekazał nam wiele przydatnych prawd życiowych. Pod koniec spotkania dostaliśmy od naszego wykładowcy książkę Jego autorstwa, pochodzącą z uniwersytyckiego Laboratorium Reportażu. Książka opowiada o wieczerzy wigilijnej 1840r., podczas której Mickiewicz i Słowacki improwizowali (mówili natchnieni przez Boga).

Pod koniec dnia wraz z naszymi nowo poznanymi znajomymi spacerowaliśmy po Starym Mieście i Ogrodzie Saskim. Podziwialiśmy też warszawskie fontanny.

(Bartek Mróz)

Trzeciego dnia naszego pobytu po pysznym śniadaniu udaliśmy się do siedziby telewizji Polsat. Po studiach oprowadzał nas jeden z pracowników, szef newsroomów - pan Marcin Wójcicki. Pokazał nam najciekawsze miejsca w budynku i opowiedział o tym, jak wygląda praca w takim miejscu. Mieliśmy również przyjemność przebywania w studiu głównym podczas nagrywania na żywo serwisu informacyjnego.

Później zjedliśmy obfity obiad w barze "Seven".

Następnie odbyła się druga część warsztatów dziennikarskich z Panią Joanną Skotnicką. Najbardziej zaskoczyła nas atrakcja, którą zorganizowała Pani Joanna, a mianowicie gra w "Twistera". :) Świetnie się bawiliśmy, a przy okazji rozgrzaliśmy fizycznie po to, by za chwilę rozgrzać też umysły. Mieliśmy za zadanie napisać m.in. informację prasową i bardzo krótkie opowiadanie.

Po zakończeniu warsztatów i pożegnaniu się z przemiłą Panią Asią pojechaliśmy na kolację do restauracji "Lanse", w której zachwycaliśmy się wyśmienitymi daniami.

Korzystając z przepięknej pogody spacerkiem doszliśmy do teatru "Roma" na musical pt. Deszczowa piosenka. Usiedliśmy wszyscy na swoich miejscach z niecierpliwością wyczekując rozpoczęcia się widowiska. Okazało się, że już pierwsze sceny zapierały dech w piersiach! Nad sceną, na "piętrze", grała znakomita orkiestra, aktorzy w przepięknych strojach śpiewali, tańczyli, a nawet stepowali! Niektóre sceny sprawiały, że czuliśmy się jak na prawdziwym Broadwayu! Wielkim zaskoczeniem było dla nas to, że na końcu pierwszego aktu zaczął padać deszcz! Główny aktor w eleganckim stroju z kapeluszem i parasolką śpiewał i tańczył, chlapiąc wodą na wszystkie strony. W efekcie osoby w pierwszych rzędach przeżyły gratisowy "prysznic". Po zakończeniu spektaklu wszyscy byli bardzo podekscytowani, a nawet wzruszeni, ponieważ jeden z aktorów oświadczył się swojej wybrance na scenie. Po tym wszystkim ciężko było pójść spać, gdyż jeszcze dłuugo wspominaliśmy wydarzenia z tego dnia. :)

(Aneta Biernacka)

Ostatni dzień pobytu rozpoczęliśmy od spakowania swoich rzeczy oraz odwiedzenia Katedry Polowej Wojska Polskiego, która znajdowała się po przeciwległej stronie ulicy naszego hotelu.

Potem udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprowadziła nas po nim Pani przewodnik, ciekawie opowiadając o czasach II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Podczas zwiedzania oglądalismy film ukazujący ruiny Warszawy w 1945r. oraz szliśmy rekonstrukcją kanału ściekowego, takiego samego, jakimi przemieszczali się Warszawiacy w powstańczej Warszawie. Muzeum wywarło na nas duże wrażenie swą nowoczesnoscią, ciekawością, ilością i różnorodnością eksponatów.

Potem udaliśmy sie do kościoła Wizytek, aby zwiedzić jego piękne, rokokowe wnętrze oraz zobaczyć pomnik przedstawiający klęcznik, na cześć ks. Jana Twardowskiego. Następnie poprowadzeni przez bardzo miłego, starszego pana Tadeusza, przeszliśmy do mieszkania "księdza od biedronek", trudno dostępnego dla większosci wycieczek. W domu ks. Jana Twardowskiego podziwialiśmy zgromadzone przez niego dzieła sztuki ludowej oraz inne eksponaty, jak np. urządzenie służące do czytania Tory. Wiele też dowiedzieliśmy się o samym księdzu Twardowskim z opowiadań bliźniaka pana Tadeusza, który mieszkał z Nim pod jednym dachem prez ponad kilkadziesiąt lat.

Potem udaliśmy się do restauracji "Lanse", w której zjedliśmy ostatni w Warszawie obiad. Po posiłku pożegaliśmy się ze znajomymi poznanymi podczas tej wycieczki. Następnie, w ramach oczekiwań na przyjazd pociągu zabierającego nas do domu, poszliśmy do galerii handlowej "Złote tarasy", gdzie zakupiliśmy ksiązki kartą prezentową, otrzymaną w nagrodzie za zajęcie II miejsca w konkursie "Archiwum Wspomnień Jana Pawła II" oraz zajadaliśmy się lodami. W końcu udalismy sie na stację kolejową i pociągiem ruszyliśmy w stronę domu.

Moim zdaniem, wycieczka ta była wyjątkowym życiowym doświadczeniem, podczas którego przeżyliśmy wiele wspanialych chwil i dowiedzieliśmy się bardzo wielu przydatnych rzeczy.

(Bartek Mróz)

18 października 2013r. uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się z wizytą do Księdza Biskupa Józefa Szamockiego, by podziękować za udzielenie wywiadu oraz podarować płytę z filmami konkursowymi. Po spotkaniu przespacerowali się po toruńskiej Starówce.

Konferencja dyrektorów

9 maja 2013r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się spotkanie pt. "Formy wspierania szkół w zakresie poprawy efektów kształcenia". Organizatorami spotkania było Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i Kuratorium Oświaty, Delegatura w Toruniu. Bardzo ciekawa była ta część spotkania, w której dyrektorzy małych wiejskich szkół - Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim i Szkoły Podstawowej w Pigży - przedstawili sprawdzone w swoich szkołach sposoby pracy z uczniami przynoszące dobre rezultaty i przekładające się na bardzo wysokie efekty kształcenia oraz podkreślili rolę dobrze prowadzonego nadzoru pedagogicznego. Dyrektorzy w/w szkół - Krzysztof Sulerzycki i Małgorzata Cieślik - jednoznacznie wskazali, że tylko twórcza, zespołowa i konsekwentna praca wszystkich organów szkoły przynosi efekty.

KPCEN Toruń

13.05.2013

Co wpływa na podniesienie efektów kształcenia? - spotkanie w UM w Toruniu

Czwórbój LA

9 maja 2013r. na stadionie sportowym Olimpia w Grudziądzu odbyły się zawody LA dla szkół podstawowych. Drużyna naszych chłopców z klas V i VI SP zajęła II miejsce, natomiast reprezentacja dziewcząt zakończyła rywalizację na V miejscu.

Wesoła Nutka "2013

5 maja 2013r. w Łasinie odbył się festiwal piosenki "Wesoła Nutka", w którym nasz szkolny zespół "LamaWay" zajął I miejsce.

W skład zespołu wchodzą: Sylwester Bugajak - gitara/perkusja, Bartosz Franczak - gitara, Łukasz Całka - wokal, Szymon Kamiński - keyboard, Aneta Biernacka - chór/wokal, Sandra Ryznar - chór.

Pamięć i wdzięczność

28 kwietnia 2013r. odbył się marsz patriotyczno - religijny pd hasłem "Pamięć i wdzięczność". Inicjatorem i organizatorem marszu był Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Społeczność uczniowska, nauczyciele i rodzice spotkali się przy kaplicy w Wałdowie Szlacheckim o godzinie 14.30. Obecni byli także ksiądz kanonik Jerzy Pawłowski oraz proboszcz sarnowskiej parafii, ksiądz Marek Zieliński. Zgromadzeni wokół Dębu Pamięci upamiętniającego pułkownika Konstantego Druckiego - Lubeckiego oraz tych, którzy polegli w Katyniu i Miednoje, obejrzeli krótki montaż patriotyczny, zaprezentowany przez młodzież gimnazjalną, przygotowany pod kierunkiem Pana Dyrektora. Następnie dzieci z Koła Teatralnego klas IV-VI SP przedstawiły wiersze oraz teksty związane z Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz symboli narodowych. Montaż przygotowała pani Marlena Wiśniewska.

Po tej krótkiej uroczystości wszyscy zgromadzeni wyruszyli na trasę z flagami biało - czerwonym, śpiewając pieśni patriotyczne i religijne, które przygotowała pani Joanna Błędowska. Krótki postój miał miejsce przy pomniku w Białym Borze, upamiętniającym męczeństwo mieszkańców miejscowości zamordowanych w okolicznych lasach w 1939 roku.

Uczestnicy dotarli do sąsiedniej wsi Wiewiórki, a tam na polanie otoczonej lasem miało miejsce spotkanie ze środowiskiem parafii Nowej Wsi Królewskiej oraz księdzem proboszczem Jackiem Dudzińskim. Pan Dyrektor i młodzież gimnazjalna zaprezentowali montaż patriotyczny upamiętniający 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Ksiądz proboszcz Jacek Dudziński przybliżył postacie czterech uczestników powstania, mieszkańców parafii Nowej Wsi Królewskiej. O ognisko, kiełbaski oraz napoje zadbali rodzice z Rady Rodziców. Pani Beata Rzepka umiliła wszystkim czas grą na akordeonie. Wspólnie spędzony czas przy ognisku zakończył się śpiewem pieśni i piosenek.

Około godziny 18-tej uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną. Zadowoleni i zmęczeni wyrażali chęć udziału w podobnym spotkaniu w przyszłym roku szkolnym.

Rejonowy konkurs recytatorski

20 kwietnia 2013r. uczennice naszego Gimnazjum: Aneta Biernacka (I G), Alina Jurek (I G) i Roksana Różyńska (I G) zaprezentowały się na XXVI Rejonowym Konkursie Recytatorskim pn. "Od Kofty do Bacińskiej". Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół w Radzynie Chełmińskim, a wzięło w nim udział około 30-tu recytatorów.

Występy naszych uczennic zostały docenione przez jury: Aneta zajęła II miejsce, Alina i Roksana uzyskały wyróżnienia.

Na to poetyckie spotkanie została również zaproszona Pani Aleksandra Bacińska, lokalna (pochodząca z Wąbrzeźna) poetka, która przyznała nagrodę specjalną właśnie Anecie - za piękną recytację wiersza jej autorstwa.

W ramach nagrody dziewczęta otrzymały tomiki poezji ze specjalnymi dedykacjami. Wspaniałą pamiątką są też zdjęcia z poetką.

Szkolny konkurs czytelniczy

18 kwietnia 2013r. aktyw biblioteczny pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przeprowadził konkurs czytelniczy przeznaczony dla uczniów klas I-III SP pn. "Znam wiersze Juliana Tuwima".

Konkurs zorganizowano z okazji Roku Juliana Tuwima. Jego celem było zainteresowanie twórczością poety oraz rozwijanie czytelnictwa. Uczestnicy, wypełniając pisemny test, musieli wykazać się znajomością treści następujących wierszy: "Abecadło", "Bambo", "Lokomotywa", "Okulary", "O panu Tralalińskim", "Pan Maluśkiewicz i wieloryb", "Rzepka", "Rzeczka", "Skakanka", "Spóźniony słowik", "Słoń Trąbalski", "Zosia samosia".

Najlepiej znającymi wiersze Tuwima okazali się:

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

11 kwietnia 2013r. w Zespole Szkół w Rudzie odbył się gminny etap 36 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą Szkołę - pod opieką Pana Piotra Dulczewskiego - reprezentowały drużyny w składzie:

Zespół gimnazjalistów zajął I miejsce, co zakwalifikowało go na zawody powiatowe, które odbyły się 20 kwietnia 2013r. w Łasinie. Tam nasi gimnazjaliści zajęli II miejsce, natomiast Grzegorz Look zajął III miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Powiatowy konkurs wiedzy o sporcie

17 kwietnia 2013r. w Grudziądzu odbył się powiatowy konkurs wiedzy o sporcie. W konkursie tym wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych. Drużyna reprezentująca Gminę Grudziądz składała się z 2 uczniów Zespołu Szkół w Rudzie i 2 uczniów z naszego Gimnazjum (Katarzyna Rzepka - II G oraz Sebastian Ząbek - II G). W klasyfikacji końcowej zajęli oni zaszczytne I miejsce.

Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny

16 kwietnia 2013r. uczniowie klasy III SP: Paulina Szewa, Wiktoria Radacka i Marcel Tkaczyński wywalczyli I miejsce w XIII Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym pn. "Z Ekoludkiem po mieście i kraju". Do udziału w konkursie zostali przygotowani przez Panią Annę Frela.

Turniej wiedzy o sporcie

15 kwietnia 2013r. w Zespole Szkół w Rudzie odbył się gimnazjalny konkurs wiedzy o sporcie. Do rywalizacji przystąpiły tylko dwa gimnazja. Reprezentacja naszej Szkoły zajęła zaszczytne I miejsce, a w klasyfikacji indywidualnej uczniowie zajęli następujące miejsca:

Międzyszkolne Konfrontacje Teatrów Dziecięcych "Maska"

10 kwietnia 2013r. uczniowie klasy III SP wzięli udział w V Międzyszkolnych Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych "Maska", które odbyły się w ZSO w Grudziądzu Mniszku. Młodzi aktorzy wystawili przedstawienie na motywach baśni H.Ch. Andersena "Brzydkie Kaczątko", przygotowane pod kierunkiem Pań Anny Frela i Joanny Błędowskiej. Indywidualną nagrodę za najlepszą grę aktorską zdobyła Zuzanna Rejowska.

Wspomnienie...

10 kwietnia 2013r. uczniowie klas IV-VI SP wysłuchali opowiadania Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego o Zbrodni Katyńskiej oraz pułkowniku Konstantym Druckim-Lubeckim, którego pamięci poświęcony jest dąb, zasadzony w 2010r. przy wałdowskiej kaplicy.

Spotkanie z policjantem

10 kwietnia 2013r. uczniowie klasy II G uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, który przedstawił im zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej za swoje czyny. To już druga grupa zapoznająca się z tym tematem - wcześniej w takim spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I G.

Poranek Wielkanocny

27 marca 2013r. odbył się Poranek Wielkanocny. Członkowie Koła Teatralnego klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej słowami wierszy przedstawili historię i tradycję Świąt Wielkanocnych. Na zakończenie Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne.

70-ta rocznica akcji pod Arsenałem

Akcja pod Arsenałem - akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów (kryptonim "Meksyk II"), przeprowadzona 26 marca 1943r. pod warszawskim Arsenałem u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek. W jej wyniku uwolniono harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 24 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniu z siedziby Gestapo przy alei Szucha 25 do więzienia Pawiak. Operacją dowodzili: całością Stanisław Broniewski "Orsza", a bezpośrednio Tadeusz Zawadzki "Zośka".

27 marca 2013r. w naszej Szkole odbyła się uroczystość z okazji 70-tej rocznicy akcji pod Arsenałem. Inscenizację przygotowali członkowie Koła Teatralnego Gimnazjum pod kierunkiem Pani Doroty Gralla.

Przy okazji spotkania uczniowie: Nikodem Pustuła (I G) i Mikołaj Gralla (III G) recytowali utwory, które wcześniej prezentowali na zewnętrznych konkursach poetyckich.

Świeżo malowane

26 marca 2013r. w GOK w Małym Rudniku odbył się kolejny gminny konkurs plastyczny pn. "Świeżo malowane". Jak należało się spodziewać - tematem tegorocznych dzieł malarskich była oczekiwana z utęsknieniem wiosna.

Naszą Szkołę w poszczególnych kategoriach wiekowych reprezentowały:

Dzień Wiosny

21 marca 2013r. witaliśmy wiosnę. Należałoby powiedzieć, że bardzo chcielibyśmy ją powitać, bo za oknem - niestety - ciągle panuje zima, niemniej w pierwszym kalendarzowym dniu wiosny bawiliśmy się świetnie.

Atrakcją pierwszych dwóch godzin lekcyjnych byli "nowi" nauczyciele - niektórzy uczniowie odważyli się w tym dniu poprowadzić zajęcia. Jak wieść korytarzowa poniosła - okazało się to zabawne, ale wcale nie najłatwiejsze...

Kolejne dwie godziny wszyscy spędziliśmy na sali gimnastycznej, gdzie wysłuchaliśmy dwóch koncertów.

Najpierw zaprezentowali się Goście - młodzi artyści ze Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. Wśród nich zaśpiewali uczniowie naszego Gimnazjum - Tomasz Dobek i Mikołaj Gralla (III G). Dodatkową niespodzianką był występ tria dziewcząt z klasy III SP - Martyny Kobylackiej, Zuzanny Rejowskiej i Aleksandry Sikory, którym towarzyszyły, grając na gitarach akustycznych, Katarzyna Wiśniewska i Wiktoria Hapka z klasy V SP.

Następnie, z repertuarem specjalnie przygotowanym na ten dzień, wystąpił zespół gitarowo - wokalny w składzie: Sylwester Bugajak, Bartosz Franczak i Łukasz Całka (I G), a w instrumentalnej interpretacji "Zorby" wspomógł ich Dominik Załęski (V SP).

Usłyszeliśmy również teksty literackie, przygotowywane wcześniej na zewnętrzne konkursy poetyckie, w interpretacji: Szczepana Łukasika, Emilii Janickiej i Joanny Ślizewskiej (I SP) oraz Kesji Kępińskiej i Agaty Wiśniewskiej (V SP), a także piosenkę w wykonaniu duetu "siostrzanego" - Kasi (II G) i Hani (VI SP) Rzepka.

Na zakończenie wiosennej imprezy Pani Marlena Wiśniewska ogłosiła wyniki szkolnego konkursu poetycko - plastycznego pn. "A wiosna przyszła piechotą":

Warsztaty teatralne w Toruniu

Grupa najaktywniejszych gimnazjalistów, należących do koła teatralnego, wzięła udział w projekcie edukacyjnym "Dotknij teatru". To ogólnopolskie przedsięwzięcie przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego celem jest stworzenie mozliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.

W dniach 18-28 marca 2013r. Teatr "Baj Pomorski" we współpracy z wieloma instytucjami, m.in. z Zakładem Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa UMK, Fundacją Traditio Europae oraz wieloma artystami zorganizowała cykl nieodpłatnych warsztatów, wykładów, prazentacji i dyskusji poświęconych sztuce teatru.

Z szeregu wymienionych propozycji opiekun koła teatralnego - P. Dorota Gralla zaproponowała naszym szkolnym artystom wykład pt. "Kim jest Antygona?" prowadzony przez p. dr Barbarę Bibik, a także udział w warsztatach teatralnych dotyczących interpretacji tekstu - "Przestrzeń między słowami", które poprowadził pan Ireneusz Maciejewski - reżyser i aktor teatralny.

Dzięki takim zaproszeniom możemy poszerzać naszą nie tylko teatralną wiedzę i umiejętności. Wyjazd uznajemy za bardzo udany!

(Dorota Gralla)

XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski w Łasinie

14 marca 2013r. w Łasinie odbył się tegoroczny finał powiatowego konkursu recytatorskiego. Naszą Szkołę godnie reprezentowali: Szczepan Łukasik z kl. I SP, Marcel Tkaczyński z kl. III SP oraz gimnazjaliści: Roksana Różyńska z kl. I i Mikołaj Gralla z kl. III.

Występy wszystkich recytatorów były wyśmienite, a Mikołaj zajął I miejsce wśród gimnazjalistów całego powiatu grudziądzkiego.

Wojewódzki Konkurs Interpretacji Teatralnej

W dniach 11-14 marca 2013r. w Baju Pomorskim w Toruniu odbywa się X Jubileuszowy Konkurs Interpretacji Teatralnej.

W pierwszym dniu prezentacji na scenie Baja pojawili się uczniowie gimnazjów. Naszą Szkołę reprezentowali: Nikodem Pustuła (I G) i Mikołaj Gralla (III G). Monodramy, które przedstawili, były przygotowane przez opiekuna koła teatralnego - P. Dorotę Grallę, specjalnie na toruńską scenę. Nikodem zaprezentował "Pożegnanie z Małym Księciem", natomiast Mikołaj "Zakochanego bibliofila" Juliana Tuwima.

Była to czwarta edycja konkursu, w której wzięliśmy udział jako szkoła, ale jeszcze nigdy nie osiągnęliśmy tak spektakularnego sukcesu. Długo nie mogliśmy ochłonąć, kiedy okazało się, że Nikodem otrzymał drugą nagrodę, a Mikołaj zajął pierwsze miejsce, a także specjalne wyróżnienie za najlepszą interpretację poezji Juliana Tuwima. Na scenie uhonorowana została również P. opiekun koła, szczególnie dumna z podwójnego powodu do wyróżnienia.

Należy podkreślić, że coroczny konkurs w Baju Pomorskim posiada bardzo prestiżowy charakter, również z racji profesjonalnego jury, które ocenia wystepujących. Tym bardziej byliśmy wszyscy bardzo wzruszeni, zbierajac pochwały i komplementy po występach Nikodema i Mikołaja. Juz jako laureaci udzieliliśmy pani redaktor z radia PIK krótkiego wywiadu.

Drugi i trzeci dzień konkursu przeznaczone były na występy uczniów szkół podstawowych. Naszą Szkołę, recytując wiersze Juliana Tuwima, reprezentowały uczennice klas I i V SP: Emilia Janicka - "Spóźniony słowik", Joanna Ślizewska - "Skakanka", Kesja Kępińska - "W aeroplanie" oraz Agata Wiśniewska - "Pan Maluśkiewicz i wieloryb". Młodsze dziewczynki do występu przygotowywała Pani Iwona Maciulewicz, starsze - Pani Marlena Wiśniewska.

Wprawdzie żadnej z recytatorek nie udało się zdobyć miejsca na podium, niemniej występ na teatralnej scenie na pewno był dla nich wspaniałą przygodą i zaprawą przed kolejnymi aktorskimi zadaniami.

(Dorota Gralla)

Polskie Radio PIK

12.03.2013

X Jubileuszowy Konkurs Interpretacji Teatralnej w Baju Pomorskim w Toruniu

Rajd pieszy

9 marca 2013r. Wojskowe Koło Turystyczne PTTK "OSeSeK" zorganizowało rajd z okazji rocznicy oswobodzenia Grudziądza (6 marca 1945r.) i Dnia Kobiet. Trasa rajdu wiodła z osiedla Lotnisko przez Piaski, nad jeziorem Rudnik i zakończyła się w ZSO nr 1 w Mniszku. Uczestnicy mieli do pokonania ok. 10 km.

Naszą Szkołę reprezentowało 36 uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum pod opieką pań Izabeli Tkaczyńskiej oraz Justyny Stopikowskiej.

Jedną z atrakcji był turniej strzelecki przygotowany dla młodzieży, panie natomiast mogły spróbować swoich sił w rzucie wałkiem na odległość. Podczas spożywania smacznej grochówki można było obejrzeć prezentację multimedialną z poprzednich rajdów pieszych. Czas umilała energetyzująca muzyka oraz uczniowie tamtejszej szkoły, reprezentujący swoje umiejętności taneczne.

Z kobietą w tle

8 marca 2013r. w grudziądzkim Klubie "Akcent" odbył się koncert pn. "Z kobietą w tle", podczas którego wystąpili młodzi artyści - amatorzy ze Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. Wśród występujących znaleźli się uczniowie naszej Szkoły - Tomasz Dobek i Mikołaj Gralla (III G), a także absolwentka - Martyna Parteka.

Licznie przybyła publiczność bawiła się wyśmienicie.

Dzień Kobiet - wesoło i pięknie...

7 marca 2013r. odbyły się dwie imprezy pod znakiem zbliżającego się Dnia Kobiet.

Uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum obejrzeli program rozrywkowy w wykonaniu szkolnego kabaretu "KaWał", przygotowany pod kierunkiem Pana Piotra Dulczewskiego.

Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wyborach Miss Szkoły. Konkurs prowadził Kamil Simson (V SP). Kandydatki punktowała "męska" komisja w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Pan Wojciech Kubicki, przewodniczący SU i jego zastępca - Dominik Załęski (V SP) i Paweł Szewa (VI SP).

Wybór najpiękniejszej odbył się w dwóch grupach wiekowych:

W trakcie zabawy samorzutnie wyłoniła się "damska" komisja w składzie: Pani Iwona Maciulewicz, Dorota Kurdziel (III SP) oraz Amanda Makowska (VI SP), która przydzieliła własne nagrody:

Niezwykle gromkimi brawami zostały też wybrane ex-aequo Miss Publiczności: Agata Kasprzyk (I SP) i Zuzanna Kowalska (III SP).

Spotkanie z policjantem

6 marca 2013r. odbyła się pogadanka dla uczniów klasy I G na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, którą przeprowadził policjant z Komendy Policji w Grudziądzu.

Gminny konkurs recytatorsko - plastyczny

2 marca 2013r. w Zespole Szkół w Mokrem miał miejsce Gminny Konkurs Recytatorsko - Plastyczny pod hasłem "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Był on przeprowadzony w trzech grupach wiekowych. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Iwona Maciulewicz, Marlena Wiśniewska oraz Dorota Gralla. Występy uczestników oglądał także Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, który wspierał swoich uczniów.

W konkursie plastycznym oceniane były okładki książek - miały być artystycznie wykonane za pomocą nietypowych tworzyw, zawierać tytuł i autora książki. W II grupie wiekowej laureatkami zostały: Agata Wiśniewska (V SP) - II miejsce i Katarzyna Wiśniewska (V SP) - wyróżnienie. W III grupie wiekowej nagrodzono Wiktora Mikulskiego (I G) - II miejsce.

Podczas konkursu recytatorskiego uczniowie recytowali wiersze, których tematem była książka i czytelnictwo. Laureatami zostali wszyscy reprezentanci naszej szkoły. W I grupie wiekowej Szczepan Łukasik (I SP) zajął II miejsce, Marcel Tkaczyński (III SP) - III miejsce. W II grupie wiekowej Kesja Kępińska (V SP) została nagrodzona III miejscem, Agata Wiśniewska (V SP) zdobyła wyróżnienie. W III grupie wiekowej I miejcse zajął Mikołaj Gralla (III G), III miejsce Roksana Różyńska (I G).

Wojewódzki konkurs recytatorski poezji i prozy poświęcony muzyce

1 marca 2013r. miał miejsce Wojewódzki Konkurs Recytatorski w Szafarni, w którym reprezentanci naszej Szkoły wygłaszali utwory poetyckie i prozatorskie poświęcone muzyce, kompozytorom, bądź postaci samego Fryderyka Chopina. Termin spotkania nie był przypadkowy, gdyż tego dnia świętowaliśmy 203 urodziny mistrza muzyki romantycznej.

w II grupie wiekowej zaprezentowały się uczennice klasy IV. Utwory przygotowały pod kierunkiem polonistki - p. Marleny Wiśniewskiej. Karolina Różyńska pięknie interpretowała wiersz "Mickiewicz słucha Chopina" Leopolda Lewina, a Karolina Kałdowska pełna uroku recytowała utwór Wandy Chotomskiej "Walc". W III grupie wiekowej wystąpili gimnazjaliści pod opieką artystyczną polonistki - p. Doroty Gralla. Alina Jurek w eleganckim mundurku szkolnym interpretowała prozę Jarosława Iwaszkiewicza "Sny", Mikołaj Gralla odważnie i "koncertowo" wystąpił w utworze Jonasza Kofty "Ostatni koncert Paganiniego". Wszyscy uczetnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki o Chopinie. Niestety nie znaleźli się w gronie laureatów konkursu.

Obchody rocznicy urodzin Chopina uwieńczył recital fortepianowy znanej toruńskiej pianistki Dominiki Eski. Po koncercie organizatorzy przygotowali dla uczestników słodką niespodziankę - tort urodzinowy Chopina.

Olimpiada Sportowa Hufca Grudziądz

23 lutego 2013r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Grudziądzu (Strzemięcin) nasza drużyna harcerska "Remus" wzięła udział w rozgrywkach sportowych podczas Olimpiady Sportowej Hufca Grudziądz z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Nasza drużyna w rozgrywkach tych zajęła następujące miejsca:

Według ogólnej klasyfikacji nasza drużyna zajęła I miejsce i w nagrodę za zwycięstwo w Olimpiadzie Sportowej Hufca Grudziądz otrzymała puchar, dyplom, grę "Kalambury", cukierki i balony. Nasi harcerze spisali się na medal! Podczas rozgrywek podarowali harcerzom z innych drużyn własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W czasie imprezy wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Kto czyta, ten żyje podwójnie

21 lutego 2013r. odbył się coroczny szkolny konkurs recytatorsko - plastyczny. W tym roku myślą przewodnią konkursu były słowa Umberto Eco: Kto czyta, ten żyje podwójnie. Konkurs przygotowały Panie: Dorota Gralla, Marlena Wiśniewska oraz Iwona Maciulewicz, które również zasiadły w komisji konkursowej wraz z Panem Dyrektorem Krzysztofem Sulerzyckim.

W konkursie recytatorskim laury zebrali:

Zwycięzcy (I i II miejsce) wezmą udział w konkursie gminnym.

Komisja oceniła też prace plastyczne, będące projektami okładek wybranych książek. Najlepsze prace wezmą udział w gminnym etapie konkursu:

Wyróżnione zostały prace:

Wieczór poezji i muzyki

19 lutego 2013r. odbył się kolejny wieczór poezji i muzyki. Na spotkaniu, wyreżyserowanym przez uczniów Gimnazjum, pojawili się zainteresowani gimnazjaliści, absolwenci i Rodzice. Każdy miał okazję podzielić się swoimi literacko - muzycznymi fascynacjami. Obecni usłyszeli przepiękne teksty, traktujące o miłości, a także piosenki w wykonaniu młodzieży, zaś do śpiewu bardzo chętnie dołączyli wszyscy uczestnicy spotkania.

Godzina baśni

12 lutego 2013r. uczniowie klas I-III SP zaprezentowali społeczności Szkoły Podstawowej przedstawienia teatralne, które wcześniej pokazali Babciom i Dziadkom w dniu Ich uroczystości.

Święto Seniorów

W związku z terminem ferii zimowych 7 lutego 2013r. odbyła się spóźniona uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, tym razem w GOK w Małym Rudniku. Uczniowie klas I-III SP zaprezentowali się na scenie:

Rada Rodziców przygotowała dla Gości i dzieci słodki poczęstunek, w tym tradycyjne pączki, jako że impreza odbyła się w "Tłusty Czwartek".

Pasowanie na czytelników

6 lutego 2013r. uczniowie klasy I SP zostali przyjęci do czytelniczej braci podczas miłej uroczystości, przygotowanej przez Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali m.in wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz obejrzeli inscenizację opartą o fragment powieści Carla Collodi"ego "Pinokio".

Nowo przyjmowani czytelnicy złożyli tradycyjne przyrzeczenie oraz zostali pasowani przez Panią Marlenę Wiśniewską, zastępującą nieobecnego Pana Dyrektora. W podziękowaniu wychowawczyni klasy I SP - Pani Iwona Maciulewicz w imieniu swoich wychowanków przekazała na rzecz biblioteki szkolnej książkę Grzegorza Kasdepke o przygodach detektywa Pozytywki.

Po uroczystości najmłodsi czytelnicy wraz z wychowawczynią udali się do biblioteki po swoje pierwsze lektury.

Bal karnawałowy

31 stycznia 2013r. odbył się w Szkole bal karnawałowy dla młodszych uczniów oraz dyskoteka dla starszych.

Jak zawsze - najmłodsi skorzystali z okazji, by zaprezentować się w przebraniu. Zwycięzcami konkursu na najładniejszy strój w wyniku głosowania wszystkich uczestników balu okazali się: Miłochna Wiśniewska (kl. I SP) i Maciej Kwiatkowski (kl. II SP). Ponadto odbył się konkurs tańca z miotłą, a uczniowie klasy I SP wystąpili w tańcu dalekowschodnim.

Kawiarenkę podczas balu zorganizowali uczniowie klasy III G pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej.

Ferie zimowe

Tradycyjnie podczas ferii zimowych odbyły się zajęcia dla uczniów:

Biwak harcerski w Lipinkach

W dniach 11-13 stycznia 2013r. odbył się biwak harcerski w Lipinkach. Miał on na celu integrację środowisk harcerskich, wymianę doświadczeń oraz wspólną zabawę. Organizatorem biwaku był V szczep "Żywioły" Hufca Grudziądz, działający przy Szkole Podstawowej nr 16 w Grudziądzu.

Z naszej Szkoły 19 uczniów miało okazję zgłębiać tajniki harcerstwa oraz uczyć się wzajemnej współpracy.

Wigilia w Szkole

21 grudnia 2012r. uczniowie wraz z wychowawcami podzielili się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia podczas klasowych uroczystości wigilijnych.

Później wszyscy spotkali się na szkolnym holu, by obejrzeć "jasełka", przygotowane przez uczniów klasy V i VI SP pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego oraz wysłuchać życzeń świątecznych od Pana Dyrektora.

Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

"Odważ się być dobrym" - to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, które 16 grudnia 2012r. o godz. 11.00 przekroczyło polsko-słowacką granicę.

17 grudnia odbyła się uroczysta msza święta w kościele farnym w Bydgoszczy. Po nabożeństwie wszyscy zebrani mogli odebrać Światło na dziedzińcu przed kościołem.

W uroczystości uczestniczyła uczennica naszej Szkoły - druhna Karolina Różyńska (kl. IV SP).

19 grudnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu przy ul. Chełmińskiej 104 odbyło się Spotkanie z Betlejemskim Światłem Pokoju wszystkich drużyn harcerskich i gromad zuchowych Hufca Grudziądz. w Uroczystości uczestniczyli: opiekujący się drużyną szkolną druh ..., Panie Justyna Stopikowska i Agnieszka Figurska oraz uczniowie - Bartosz Mróz (kl. II G), Alina Jurek (kl. I G), Paweł Jurek (kl. I SP).

To z tego spotkania Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszej Szkoły.

Przedstawienie w teatrze

15 grudnia 2012r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu członkowie Koła Teatralnego klas I-III SP zaprezentowali na scenie widowisko słowno - muzyczne pt. "Wszystkie dzieci nasze są..." - opowieść o Januszu Korczaku wraz ze sztuką na motywach Jego książki "Król Maciuś Pierwszy".

Gazeta Pomorska

16.12.2012

Dzieci wystawiły spektakl o Januszu Korczaku

18.12.2012 - Gazeta Pomorska

18.12.2012 - Gazeta Pomorska

Mali aktorzy jak profesjonaliści

Kolejną atrakcją wieczoru był montaż poetycko - muzyczny pt. "Tak mówi miłość" w wykonaniu Koła Teatralnego Gimnazjum oraz Absolwentów Szkoły.

Na zakończenie, w formie niespodzianki, Absolwentki - Martyna Parteka i Klaudia Ciesielska - zaśpiewały piękne piosenki o charakterze świątecznym.

"Głos Steda" - konkurs recytatorski

7 grudnia 2012r. trójka gimnazjalistów pod opieką p. Doroty Gralli spędziła cały dzień w Toruniu. Powodem wyjazdu był udział w Konkursie Interpretacji Wierszy i Prozy Edwarda Stachury "Głos Steda", który odbył się w Teatrze "Baj Pomorski". Nasze Gimnazjum reprezentowali: Aneta Biernacka z klasy II oraz Roksana Różyńska i Nikodem Pustuła z klasy I.

Po pierwszych przesłuchaniach ponad 60. gimnazjalistów i licealistów wyłoniono finałową 11- tkę, w której znalazła się Aneta. Nasza koleżanka odniosła wielki sukces - jako jedyna gimnazjalistka znalazła się w ścisłym gronie laureatów, zajmując trzecie miejsce. Mimo że Roksana i Nikodem nie zdobyli punktowanego miejsca, spotkali się z wieloma gratulacjami ze strony publiczności, a zwłaszcza aktorów "Baja", zasiadających w jury. Ich wykonania były jednymi z lepszych wśród uczniów gimnazjum. Szkoda, że musieli rywalizować z kilka lat starszymi uczniami liceum, którzy inaczej już interpretują twórczość Edwarda Stachury. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku i oni wrócą z nagrodami, bo są na to olbrzymie szanse.

Mikołajkowy wieczór poezji

6 grudnia 2012r. w godzinach wieczornych gimnazjaliści, absolwenci i zainteresowani Rodzice zaproszeni zostali na Wieczór Mikołajkowy z poezją i muzyką.

Poza strawą duchową serwowana była gorąca kawa i herbata oraz słodki drobiazg.

To grudniowe spotkanie zostało wyreżyserowane przez młodzież i wszystkich tych, którzy chcieli się podzielić swoimi muzyczno - literackimi fascynacjami. Spontaniczność tego wieczoru pozwala mieć nadzieję, że była to inauguracja nowej formy twórczej ekspresji.

Mikołajki

6 grudnia 2012r. odbył się tradycyjny szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania utworów literackich. W związku z kończącym się Rokiem Janusza Korczaka uczniowie SP prezentowali Jego twórczość, natomiast gimnazjaliści zajęli się życiorysem tego wielkiego pedagoga.

W konkursie zwyciężyli:

Najlepsze prezentacje multimedialne, przedstawiające postać Janusza Korczaka, przygotowali: Paulina Kalinowska i Szymon Kamiński z klasy II G, natomiast najładniejszy album wykonała Natalia Janicka z klasy II G.

W jury konkursu zasiadały Panie: Dorota Gralla, Marlena Wiśniewska, Izabela Tkaczyńska.

Przy okazji Pani Anna Frela ogłosiła wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego, który - jak co roku - został przeprowadzony w listopadzie. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

Nagrody książkowe dla zwycięzców konkursu zostały wręczone przez organizatorkę i Pana Dyrektora.

Szkolenie dziennikarskie

30 listopada 2012r. grupa uczniów przygotowująca się do udziału w konkursie pt. "Archiwum Wspomnień Jana Pawła II" uczestniczyła w szkoleniu dziennikarskim dotyczącym sposobów i technik przeprowadzania wywiadów. Spotkanie odbyło się w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Pobyt w DSzH był uwieńczony pysznym obiadem, po którym grupa z Wałdowa Szlacheckiego udała się na spacer po Starym Mieście, gdzie już zaczynał panować prawdziwie świąteczny klimat.

Konkurs był organizowany przez Instytut Jana Pawła II i Fundację Wspomagania Wsi. Polegał on na przeprowadzeniu wywiadów z osobami, którym szczególnie bliskie są pielgrzymki Papieża Polaka. Skierowany był do uczniów gimnazjów i liceum.

Udział w szkoleniu był wyjątkową okazją zdobycia przez naszą młodzież podstawowej wiedzy i umiejętności dziennikarskich, które będą nieodzowne w realizowanym przez nich projekcie. Zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane w dalszej pracy przy tworzeniu kolejnych numerów szkolnej gazety "Dzwonek".

W szkoleniu uczestniczyli: Alina Jurek z klasy I G, Julia Rożek, Aneta Biernacka, Sandra Ryznar, Katarzyna Rzepka i Bartosz Mróz z klasy II G oraz Mikołaj Gralla z klasy III G.

Wyjazd zorganizowała i sprawowała opiekę nad młodymi adeptami sztuki dziennikarskiej Pani Dorota Gralla.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji transportu i bezpieczną podróż P. Robertowi Mróz.

"Tak mówi miłość" w Caritas

22 listopada 2012r. odbyły się obchody Jubileuszu 10-lecia Bursy Szkolnej Caritas im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu. Podczas uroczystości Koło Teatralne Gimnazjum po raz kolejny wystawiło montaż poetycko - muzyczny pt. "Tak mówi miłość".

II Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

21 listopada 2012r. odbył się II Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Jury oceniało występy 18-tu uczestników ze szkół Gminy Grudziądz. Naszą Szkołę reprezentowali: Karolina Kałdowska z klasy IV SP, Hanna Rzepka z klasy VI SP oraz Jarosław Rzepka z klasy V SP, którym tym razem nie udało się zdobyć miejsca na podium.

Święto Niepodległości

Jest taki kraj tu nad Wisłą, pod nieba szarym ołowiem.

Tu moje imię, nazwisko, tu w ziemi moi ojcowie.

I chociaż wciąż narzekają, że stąd daleko do świata,

to tylko w tym jednym kraju potrafię kochać i płakać.

9 listopada 2012r. odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie Gimnazjum - członkowie Koła Teatralnego pod kierunkiem Pani Doroty Gralla oraz zespół wokalny Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej.

W teatrze i wodociągach...

8 listopada 2012r. uczniowie naszej Szkoły udali się do grudziądzkiego Teatru na przedstawienia w wykonaniu Teatru Współczesnego z Krakowa. Uczniowie klas IV-VI SP obejrzeli "Szatana z siódmej klasy" na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego, natomiast gimnazjaliści - "Dziady" według Adama Mickiewicza.

Po spektaklu gimnazjaliści udali się z wizytą do Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Hallera w Grudziądzu. Tam zapoznali się z procesem przygotowania wody, w tym zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Wszyscy byli pod wrażeniem nowoczesności obiektu i działającego systemu zabezpieczeń i monitorowania wody.

Młodzież oprowadził po obiekcie i udzielił informacji Pan Piotr Radzki - za co serdecznie dziękujemy!

Koło Teatralne Gimnazjum w grudziądzkim kinie "Helios"

8 listopada 2012r. Koło Teatralne Gimnazjum ponownie miało okazję zaprezentować się szerszej publiczności. Program artystyczny pt. "Tak mówi miłość" zainaugurował Kongres KOMUNIKACJA KLUCZEM DO INTEGRACJI, który był ukoronowaniem realizowanego w Grudziądzu przez trzy lata projektu o tym samym tytule. Głównym celem programu było zminimalizowanie procesu wykluczenia społecznego uczniów niepełnosprawnych i zapewnienie im w przyszłości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Poza tym autorzy projektu założyli wdrożenie innowacyjnego programu nauczania komunikacji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik i technologii.

Dziękujemy organizatorom Kongresu za zaproszenie.

Poznajemy nowe miejsca, zdobywamy kolejne, cenne doświadczenia...

Piłka ręczna

7 listopada 2012r. na hali sportowej w Mokrem odbyły się rozgrywki w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych i gimnazjów. Drużyny chłopców nasze Szkoły zakończyły turniej na medalowym III miejscu.

Zaduszki

31 października 2012r. odbył się apel szkolny z okazji Zaduszek. Piękny montaż poetycko - muzyczny przygotowało Koło Teatralne klas IV-VI SP z gościnnym udziałem uczennic Gimnazjum pod kierunkiem Pań: Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej.

Rajd jesienny

27 października 2012r. ponad 40-osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod opieką Pań: Izabeli Tkaczyńskiej, Marleny Wiśniewskiej i Małgorzaty Kowalewskiej wyruszyła na jesienny rajd, zorganizowany w ramach wędrówek Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego "Tramp". Warto zauważyć, że w rajdzie brało udział aż 9 pierwszoklasistów.

Około 5-kilometrowa trasa wiodła przez okoliczne lasy. Podczas jednego z postojów został przeprowadzony konkurs przyrodniczy dla uczniów klas I-III SP, w którym zwyciężyła... klasa I. Brawo!!!

Po powrocie do Szkoły piechurzy rozgrzali się ciepłą herbatą i posilili kiełbaskami: młodsi - pieczonymi w piekarniku, starsi - w ognisku. Kulinarnym hitem dnia okazały się... jajka smażone na gorącym kamieniu :)

Po posiłku trwała zabawa na boisku szkolnym, gdzie m.in. odbył się symboliczny "chrzest" jednego z uczestników, który - będąc już w VI klasie - po raz pierwszy zdecydował się na wędrówkę. Mamy nadzieję, że nie ostatni :)

Otrzęsiny gimnazjalistów

25 października 2012r. odbyły się huczne otrzęsiny gimnazjalistów. Zabawę "kotom" zorganizowali uczniowie klasy II G z wychowawczynią, Panią Janiną Maliszewską. Nie obyło się bez malowania twarzy oraz wykonywania różnych zabawnych zadań, również picia mleka - jak to "kotom" przystoi :)

Pasowania pierwszoroczniaków na pełnoprawnych gimnazjalistów dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Na zakończenie odbyła się tradycyjna dyskoteka, na którą zostali zaproszeni uczniowie całego Gimnazjum oraz uczniowie klasy VI SP.

Podczas zabawy funkcjonowała kawiarenka, zorganizowana przez klasę II G.

Drużyna harcerska

24 października 2012r. odbyło się spotkanie organizacyjne związane z zawiązaniem w naszej Szkole drużyny harcersko - żeglarskiej. Celem kolejnych zbiórek będzie krzewienie pozytywnych wartości, motywowanie do bycia lepszym przez aktywne działanie, m.in. zabawy i pląsy.

Nawiedzenie Obrazu MBJ

W związku z Tygodniem Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Parafii Sarnowo w dniach 15-19 października 2012r. uczniowie i nauczyciele naszej Szkoły brali czynny udział w uroczystościach religijnych.

15 i 16 października (poniedziałek i wtorek) wzięli udział w Mszach św. z nauką misyjną. 19 października (piątek) uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w obecności Obrazu. Wszystkie msze odbyły się w Kaplicy w Wałdowie Szlacheckim.

Ponadto chętni wierni indywidualnie uczestniczyli w wieczornych nabożeństwach, Apelach Jasnogórskich oraz czuwaniu przy Obrazie w nocy z czwartku na piątek.

Dzień świąteczny

12 października 2012r. w Szkole miały miejsce dwie uroczystości.

O godz. 9.00 nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej zebrali się, by być świadkami przyjęcia do społeczności uczniowskiej najmłodszych, czyli pierwszoklasistów.

Uczniowie klasy I pod kierunkiem Wychowawczyni, Pani Iwony Maciulewicz, przygotowali krótki program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki i tańce.

W części oficjalnej przewodnicząca Agata Kasprzyk złożyła Panu Dyrektorowi raport o gotowości do wstąpienia w szeregi uczniów Szkoły. Wszyscy złożyli stosowne ślubowanie i przyrzeczenie. Następnie Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki dokonał pasowania, tym samym pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Życzenia najmłodszym uczniom złożyli: Pan Dyrektor, Pani Katarzyna Kamińska - przedstawicielka Rodziców oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Dominik Załęski.

Po uroczystości uczniowie z Rodzicami i Wychowawczynią udali się do swojej sali lekcyjnej na poczęstunek.

O godz. 11.00 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej zaprezentowało program artystyczny, po którym wszystkim zebranym złożyli życzenia: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki oraz Pani Renata Wiśniewska - przedstawicielka Rodziców.

"Tak mówi miłość" - występ w Toruniu

Szkolne Koło Teatralne naszego Gimnazjum spotkał w tym roku wyjątkowy zaszczyt uświetnienia występem artystycznym wojewódzkich obchodów święta Dnia Edukacji Narodowej, które miały miejsce w Toruniu 11 października 2012r. Zaproszenie otrzymaliśmy od Pani Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Toruniu - Pani Zofii Kilianowskiej - za co raz jeszcze serdecznie dziękujemy.

Na scenie auli UMK zaprezentowaliśmy zgromadzonym gościom montaż poetycko - muzyczny zatytułowany "Tak mówi Miłość". Było to dzieło przygotowane specjalnie na tą wyjątkową okazję, aczkolwiek wykorzystaliśmy w nim wiele tekstów, a zwłaszcza piosenek, które pojawiły się już w innych naszych przedstawieniach. Dlatego też do występu zaprosiliśmy również naszych uzdolnionych absolwentów, którzy, ku naszej radości, z entuzjazmem powrócili do czasów Gimnazjum. Piękna oprawa muzyczna była dziełem Pana Zbigniewa Poliszczuka i znanego wszystkim Karola Biernackiego ("Mrówy" :)), a wyjątkowej barwy dodały też skrzypce Pani Joanny Błędowskiej i Martyny Parteki. Mieliśmy też na toruńskiej scenie kilka udanych debiutów: Jasia Przanowskiego w roli "Okruszka" (5-latek, brat Marysi), śpiewających (solo!) Karola i Mikołaja. W gimnazjalnym Kole Teatralnym debiutowali również: Roksana Różyńska i Nikodem Pustuła.

Naszym aktorom z pewnością dużo czaru dodały kostiumy wypożyczone, po raz kolejny dzięki uprzejmosci p. dyr. J. Rochowiaka, z WOAK w Toruniu. No i oczywiście światła i dźwięk, o które zadbał dla nas nieoceniony (i chyba niezastąpiony) Pan Czarek Zieliński z GOK-u w Małym Rudniku. Natomiast za zapewnienie transportu dziękujemy Pani Danucie Dulskiej, Sekretarz Gminy Grudziądz. Dziękujemy też za pomoc techniczną Pani Małgorzacie Kowalewskiej, za "plastyczny nadzór" - Pani Joannie Dulczewskiej i Rodzicom - za wiele drobnych, ale równie istotnych uprzejmości z Ich strony.

Po toruńskim występie spotkało nas wiele miłych słów i komplementów dla naszych młodych artystów i opiekunów Koła. Odebraliśmy gratulacje od Pani Kurator Anny Łukaszewskiej, Pani Dyrektor Zofii Kilianowskiej, a także od Wojewody - Pani Ewy Mes oraz wielu innych osób, które pytały o nasze teatralne działania i o to, gdzie znajduje się nasza miejscowość...

Występ kosztował nas wiele tremy, dlatego postanowiliśmy uwieńczyć go spacerem po toruńskiej Starówce i pysznymi naleśnikami w stylowym "Manekinie" na Starym Rynku.

Na scenie auli UMK wystąpili: Sandra Ryznar, Aneta Biernacka, Mikołaj Gralla, Jakub Jagielski, Nikodem Pustuła, Damian Warduliński, Martyna Parteka, Klaudia Ciesielska, Estera Pustuła, Karol Biernacki, Marianna Przanowska, Jaś Przanowski, Katarzyna Rzepka, Jakub Rynkowski, Roksana Różyńska, Mateusz Ząbek, Milena Zaborowska, Tomasz Dobek.

Scenariusz napisali i przedstawienie wyreżyserowali: P. Dorota Gralla i P. Krzysztof Sulerzycki. Pomoc techniczną zapewnił Andrzej Kwiatkowski.

(Dorota Gralla)

Zawody powiatowe w piłce nożnej

9 października 2012r. na boiskach GOK-u w Małym Rudniku odbyły się powiatowe rozgrywki piłki nożnej dziewcząt ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Nasze gimnazjalistki z klasy I i II zajęły V miejsce.

11 października 2012r. na boiskach w Radzyniu Chełmińskim odbyły się powiatowe rozgrywki piłki nożnej chłopców ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Nasi chłopcy z SP reprezentujący Gminę Grudziądz zajęli V miejsce.

Spotkanie z pedagogiem

9 października 2012r. miało miejsce spotkanie z pedagogiem. Pani przedstawiła istotny w dzisiejszych czasach problem wpływu mediów na człowieka. Spotkanie odbyło się w trzech grupach: klasy IV-VI SP, klasy gimnazjalne oraz Rodzice uczniów.

Piłka nożna

1 października 2012r. na boiskach GOK w Małym Rudniku odbył się turniej gminny dziewcząt w piłce nożnej. Uczennice klas I i II Gimnazjum zajęły I miejsce i będą reprezentowały naszą gminę w zawodach powiatowych.

2 października 2012r., również w GOK, odbył się gminny turniej chłopców SP i Gimnazjum w piłce nożnej. Uczniowie Gimnazjum zajęli III miejsce, a młodsi zostali Mistrzami Gminy Grudziądz. Tym samym wezmą udział w turnieju powiatowym.

Dyskoteka szkolna

1 października 2012r. odbyła się w naszej Szkole dyskoteka dla uczniów Szkoły Podstawowej z okazji Dnia Chłopaka.

Samorząd Uczniowski przy pomocy starszych kolegów z Gimnazjum zajął się oprawą muzyczną. Uczestnicy imprezy bawili się przy muzyce przez siebie przygotowanej oraz uczestniczyli w zabawach i konkursach prowadzonych przez uczniów klasy VI.

Najlepsi tancerze zostali nagrodzeni kolorowymi balonami.

Wszyscy świetnie się bawili do godzin wieczornych.

Kilka dni wcześniej, z tej samej okazji, zostały przeprowadzone wybory Mistera Szkoły Podstawowej, którym został Marcel Tkaczyński z klasy III.

Marsz na orientację

29 września 2012r. odbyła się III Lokalna Impreza EKOTONA w Marszach na Orientację. Była to w tym roku szkolnym pierwsza impreza turystyczna, w której wzięliśmy udział. Szkołę reprezentowało 17 uczniów. Baza mieściła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu Mniszku.

Tym razem uczniowie mieli za zadanie odszukać wszystkie obiekty umieszczone na mapie, a nie jak dotychczas - lampiony z kodami. Ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza dla młodszych uczestników, okazało się uzyskiwanie pieczątek od właścicieli punktów usługowych czy odczytywanie informacji z tablic informacyjnych według wskazówek zamieszczonych na mapie.

Po powrocie do bazy na uczestników czekała ciepła herbata.

Wojewódzkie biegi przełajowe

28 września 2012r. odbyły się w Bydgoszczy wojewódzkie biegi przełajowe. W zawodach tych brała udział uczennica klasy II Gimnazjum - Nikola Różyńska.

Święto Pieczonego Ziemniaka

27 września 2012r. miała miejsce niecodzienna impreza.

Po odbyciu kilku lekcji wszyscy uczniowie SP i Gimnazjum udali się na jesienny rajd po okolicy, zakończony ogniskiem w Parku Wiejskim.

Strudzeni i głodni wędrowcy raczyli się pieczonymi w ogniu kiełbaskami oraz ziemniakami "w mundurkach". Rolę mistrza kuchni pełnił Pan Dyrektor, w czym dzielnie pomagali Mu pracownicy Szkoły i starsi uczniowie.

Młodsi uczniowie miło spędzili czas również podczas zabaw ruchowych, starsi - przy śpiewie i rozmowach.

Rozgrywki w piłce nożnej

21 września 2012r. odbyły się międzyklasowe rozgrywki w piłce nożnej Gimnazjum.

Wyniki:

Przełaje rowerowe

Uczniowie SP, którzy 20 września 2012r. reprezentowali Gminę Grudziądz w powiatowym wyścigu kolarskim, zdobyli zaszczytne I miejsce.

Powiatowe biegi przełajowe w Łasinie

18 września 2012r. odbyły się w Łasinie biegi przełajowe na szczeblu powiatowym. W zawodach tych uczestniczyli: Radosław Kwiatkowski z klasy VI SP oraz uczniowie Gimnazjum: Nikola Różyńska z klasy II i Andrzej Kwiatkowski z klasy III. Nikola zajęła I miejsce i otrzymała awans na zawody wojewódzkie.

Podróże z Patronem

W dniach 14-16 września 2012r., już po raz siódmy, odbyła się wycieczka do Warszawy, tym razem także do Kazimierza i Sandomierza.

Zaczniemy od naszej wychowawczej inspiracji, czyli podróży do Patrona Szkoły - druha Stanisława Broniewskiego "Orszy", którego kwaterę na warszawskich Powązkach odwiedzamy corocznie właśnie we wrześniu. I tym razem trud porannego wyjazdu (już o 5-tej rano) poświęciliśmy dla naszego Patrona, by oddać Mu pamięć, zadumę i modlitwę, tradycyjnie na "Działce" (kwatera Szarych Szeregów), a także spotkać się z Panem Witoldem Broniewskim - Synem "Orszy". Po złożeniu wiązanki kwiatów i wysłuchaniu ciepłych słów Pana Witolda uczniowie mogli przez parę chwil zapatrzeć się na przeszłość przez groby powązkowskich bohaterów. Niezwykłe miejsce, wielka cisza przemawiająca przez tych, co odeszli.

Słoneczna Warszawa i serdeczność Pana Witolda pożegnały nas, no i w drogę do Kazimierza nad Wisłą. Czas wzorowo wypełniony, mamy nawet pół godziny wyprzedzenia - to się przyda...

Kazimierz - cudowne zaczarowane miejsce. Widok z Góry Trzech Krzyży, spacer po uroczym rynku, smaczne pszenne koguciki, wizyta w starym klasztorze, w bliskiej oddali wijąca się Wisła, wszechobecne piękne i ciepłe słońce, kolorowe galerie pojawiającej się, jeszcze nieśmiałej jesieni. Jeszcze jedna, taka na zapas, porcja lodów zjedzonych w trakcie spaceru. "Czyżby to były jeszcze wakacje?" - słyszałem gdzieś i takie miłe zdanie. Cóż więcej można wyczarować dla uczniów, jak nie mały wakacyjny bonus we wrześniu w Kazimierzu?

Proszę wycieczki, jedziemy dalej! Przecież na kolację musimy dojechać do Sandomierza...

Trasa urozmaicona - przecież to Wyżyna Lubelska... Autobus pokonuje sprawnie kolejne kilometry i nie wiemy na dobrą sprawę, kiedy dojeżdżamy do Sandomierza na wspomnianą kolację.

Dobranooooooccccc... Zasypianie stało się procesem dość złożonym, ale szczęśliwym :)

"Dzień dobry, witam Was w Sandomierzu - mieście królewskim" - tak przy Bramie Opatowskiej przywitała nas Pani Agnieszka, przewodnik.

Spacer po historycznym Sandomierzu zaczęliśmy od pięknego widoku właśnie z Bramy Opatowskiej, na którą się wdrapaliśmy - widok cudowny. "Patrz, tam na dole pomyka na rowerze Ojciec Mateusz" - to żart, ale faktycznie ta postać filmowa gdzieś przemyka w czasie wizyty w tym mieście, chociażby na fotosach zamieszczonych na piętrach bramy Opatowskiej. Następnie trasa zawiodła nas do podziemi, którą zakończyło spotkanie w zbrojowni z Panem Łukaszem. Cóż to było za spotkanie z historią... Nasi uczniowie zamienili się w rycerzy, wojowników mongolskich, nawet jeden w gołębia, a Agatka w piękną Halinę, która poświeciła swoje życie, by ratować miasto przed tatarską niewolą. Historia pasjonująca z dużą dawką żartu...

Byłbym zapomniał - w czasie każdego spaceru towarzyszyła nam piękna melodia, przytoczę tylko refren: "Kiedy będzie czas wolny?". Parę chwil na Rynku Sandomierskim... Mało czasu, siedem minut na wypicie kawy, ale i tak wybornie!

Jeszcze bardzo ciekawe miejsce, czyli Muzeum Diecezjalne, spacer z widokiem na Zamek Sandomierski i powrót na Stare Miasto przez Wąwóz Jadwigi. Do tej pory podziwialiśmy geniusz i talent naszych przodków zamknięty w budowlach, teraz zauroczyła nas przyroda. Musicie zobaczyć zdjęcia i koniecznie kiedyś tam pojechać - nie zwlekajcie!

Wracając do muzeum... Najbardziej młodzież zapamiętała niezwykły eksponat - rękawiczki św. Jadwigi, żony Władysława Jagiełły. Niezwykle delikatne i niewielkie rozmiarem, potwierdzały wizerunek naszej wielkiej świętej.

Po obiedzie jeszcze jedna atrakcja, czyli spacer wieczorny po Sandomierzu dla zwolenników turystki lądowej, a dla wilków morskich dwie godziny w sandomierskim basenie. No i spanie, które - jak wspominałem - było dość złożonym procesem...

W niedzielę rano śniadanie i msza w kościele katedralnym. Warto zauważyć niezwykły krucyfiks, twarz Chrystusa cierpiącego, twarz Chrystusa spokojnego, pięknego, twarz, która gdzieś delikatnie uśmiechała się do nas. Może szepcząca: "Zrobiłem to dla was"...

Wracamy... Jeszcze Puławy - zespół pałacowo-ogrodowy i legendarna pizza - ogromiasta, smaczna, prosta z pieca, przez którą mieliśmy mały poślizg czasowy.

I już w domu...

Dziękuję wszystkim uczestnikom tej wyprawy: wspaniałym i wytrwałym uczniom, ich opiekunom, gościom - Rodzicom i Panu Markowi - kierowcy.

Dziękuję również Panu Michałowi Wiklińskiemu - za dofinansowanie wyjazdu.

Do zobaczeniu na trasie - Wasz stary tramp Krzysztof S.

Gminny wyścig kolarski

17 września 2012r. w naszej Szkole odbył się wyścig kolarski uczniów szkół podstawowych.

Uczniowie naszej Szkoły w klasyfikacji drużynowej zajęli III miejsce. Sześcioro uczniów, zdobywając czołowe, punktowane miejsca na szczeblu gminy, otrzymało awans na zawody powiatowe.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

3 września 2012r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Tradycyjnie uczniów i nauczycieli powitał Pan Dyrektor oraz przedstawicielka Rady Rodziców - Pani Renata Wiśniewska. Inscenizację pt. "Lokomotywa" przedstawili uczniowie klasy II SP pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej.

Biskup w naszej Parafii

W dniach 1-2 września 2012r. naszą parafię w Sarnowie wizytował Ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Toruńskiej Józef Szamocki.

1 września o godz. 11.00 odbyła się uroczysta Msza św. inaugurująca rok szkolny, celebrowana przez Księdza Biskupa. Uczniowie Szkoły udali się do Kościoła ze Sztandarem, w obecności Pana Dyrektora i wychowawców. Wieczorem tego dnia miał miejsce Apel Jasnogórski, podczas którego Koło Teatralne Gimnazjum zaprezentowało poetycką wieczornicę pt. "Wiara twoja ratunkiem twoim".

2 września Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej Szkoły oraz szkoły w Robakowie.

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie