Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2009-2010

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

25 czerwca 2010r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010.

O godz. 9.00 na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie Gimnazjum, natomiast o 11.00 - uczniowie Szkoły Podstawowej. Uroczystość poprowadził Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Piotr Jurek.

Do uczniów przemówił Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, gratulując osiągniętych wyników, promocji do następnych klas, zaś najstarszym - zakończenia edukacji w naszej Szkole i powodzenia na dalszej życiowej ścieżce.

Życzenia uczniom i Nauczycielom złożyli również Księża i Rodzice.

W obecności wszystkich wychowawcy wręczyli nagrody i świadectwa "z paskiem" wyróżniającym się uczniom. Nagrodzeni zostali także najlepsi czytelnicy oraz uczniowie, którzy zyskali uznanie za szczególnie aktywną działalność na niwie szkolnej lub klasowej, za sukcesy w zawodach sportowych czy też za 100% frekwencję w minionym roku szkolnym.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego uświetnili występami artystycznymi uczniowie najstarszych klas Gimnazjum i Szkoły Podstawowej.

25.06.2010 - Gazeta Pomorska

25.06.2010 - Gazeta Pomorska

Nareszcie mamy wakacje!

Kończymy rok szkolny

24 czerwca 2010r. uczniowie zakończyli szkolny rok katechetyczny, uczestnicząc we mszy św. w wałdowskiej kaplicy.

Po powrocie do Szkoły czekało już na nich rozpalone na boisku szkolnym ognisko, w którym piekli kiełbaski.

Później odbyło się spotkanie z wychowawcami oraz prace porządkowe na terenie Szkoły.

W godzinach popołudniowych odbyło się pożegnalne spotkanie uczniów klasy III Gimnazjum, ich Rodziców oraz Nauczycieli i Pracowników Szkoły.

Uroczystość rozpoczęli Monika Beiger i Karol Biernacki przedstawiając monologi, które trzy dni wcześniej prezentowali na deskach toruńskiego teatru.

W imieniu uczniów Jarek Laskowski podziękował Nauczycielom i Pracownikom Szkoły. Pani Izabela Tkaczyńska pożegnała swoich wychowanków, życząc im sukcesów w kolejnych latach nauki. Również Pan Dyrektor złożył uczniom gratulacje. W imieniu Rodziców głos zabrała Pani Lucyna Beiger.

Wychowawczyni i Pan Dyrektor wręczyli listy gratulacyjne Rodzicom wyróżniających się uczniów oraz dyplomy "Przyjaciel Szkoły" Rodzicom, którzy szczególnie aktywnie działali na rzecz Szkoły.

W trakcie całego spotkania uczniowie, ale również dorośli wspólnie śpiewali.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

22 czerwca 2010r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącym na następny rok został Piotr Jurek, zastępcą - Martyna Parteka. Opiekunem SU nadal będzie Pani Justyna Stopikowska.

Konkurs Interpretacji Teatralnej

21 czerwca 2010r. odbył się w Toruniu coroczny Wojewódzki Konkurs Interpretacji Teatralnej. Naszą Szkołę, podobnie jak w ubiegłym roku, reprezentowali: Monika Beiger i Karol Biernacki z klasy III Gimnazjum. W roli "własnej" publiczności w "Baju Pomorskim" pojawili się również: Pani Dorota Gralla, Klaudia Ciesielska i Mikołaj Gralla.

Nasi aktorzy wypadli naprawdę bardzo dobrze! Zarówno Monika, jak i Karol zostali zauważeni przez profesjonalne jury, w którym zasiadali Aktorzy teatru "Baj Pomorski".

Monika, która w ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie, teraz o mały włos nie wygrała...! Za swój monolog ("Tego lata w Zawrociu") zdobyła II miejsce. Jest to naprawdę duży sukces, biorąc pod uwagę to, że konkurencja 41 uczestników z całego województwa była na wysokim poziomie.

Gdyby werdykt zależał od "naszej" komisji - Karol "Mrówa" ze swoim tekstem pt. "Między niebem a ziemią" również otrzymałby nagrodę, chociażby za to, że na scenie przeistaczał się w prawdziwego Anioła.

Moniko i Karolu, dziękujemy Wam za wiele przeżyć i emocji związanych nie tylko z tym sukcesem i konkursem, ale też z tymi, które wspólnie przeżywaliśmy przez ostatnie lata. Będzie nam Was na pewno brakowało!

(Dorota Gralla)

Program Edukacji Kulturalnej

14 czerwca 2010r. w Baju Pomorskim w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie XVIII Programu Edukacji Kulturalnej dla dzieci z gmin województwa kujawsko - pomorskiego, trwającego od 10 lutego 2010r., zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Ideą programu było przygotowanie uczestników do aktywnego uczestnictwa w kulturze, zdobywanie przez nich wiedzy i umiejętności praktycznych z różnych dziedzin sztuki.

Współorganizatorami programu byli: Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Teatr Lalek "Zaczarowany Świat", Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

W zajęciach wzięło udział 156 uczniów klas piątych szkół podstawowych z: Bycza, Piotrkowa Kujawskiego, Dobrego, Byczyny, Sosnówki, Wałdowa Szlacheckiego, Zbrachlina, Zawdy,Wydrzna, Klonowa, Ruża.

W programie znalazły się spotkania prowadzone przez:

Biwak szkolny - Międzyzdroje '2010

W dniach od 9 do 12 czerwca 2010r. uczniowie klas I-III Gimnazjum oraz IV-VI Szkoły Podstawowej przebywali na biwaku szkolnym w Międzyzdrojach. Wycieczkowicze nocowali w ośrodku "Stilo" w Międzyzdrojach.

Pierwszego dnia zwiedzili najciekawsze zakątki Szczecina. Następnego, grupa uczniów z Gimnazjum odpoczywała spacerując po molo, plaży i zwiedzając miejscowość, a grupa młodszych uczniów udała się do Wolińskiego PN, weszła na górę Gosań, zwiedziła Muzeum Bunkier oraz weszła na latarnię morską w Świnoujściu. Trzeciego dnia role się zamieniły. Młodsi odpoczywali, a starsi zwiedzali. Ostatniego dnia przed wyjazdem wszyscy pożegnali się z morzem oraz przespacerowali Aleją Gwiazd.

Biwak szkolny - Gdynia '2010

W dniach od 8 do 10 czerwca 2010r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej przebywali na biwaku szkolnym w Gdyni. Wycieczkowicze nocowali w Stanicy Harcerskiej Hufca ZHP Gdynia, posiłki serwowała restauracja przy Klubie Tenisowym "Arka".

W trakcie pobytu na biwaku dzieci płynęły statkiem wycieczkowym po gdyńskim porcie, zwiedziły oceanarium, uczestniczyły w mini-seansie astronomicznym w planetarium, oglądały eksponaty na ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego Muzeum Marynarki Wojennej, zaś ostatniego dnia zwiedziły gdańską Starówkę. Dodatkowymi atrakcjami były zabawy na placu zabaw na plaży oraz przejażdżki samochodzikami elektrycznymi.

Opiekunami uczniów byli: P. Renata Jeziorowska, P. Małgorzata Kowalewska, P. Anna Frela, P. Wojciech Kubicki.

Lednica '2010

5 czerwca 2010r. na Polach Lednickich miało miejsce XIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, w którym uczestniczyliśmy wraz z Nauczycielami. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem "Kobieta - dar i tajemnica".

Na miejsce przybyliśmy w godzinach porannych.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnych śpiewów i tańców. Tegorocznej Lednicy przewodniczyła "Pieśń Karoliny - Córka Króla". Radosne pląsy przeplatane były filmem, przypominającym słowa Jana Pawła II, skierowane do młodzieży lednickiej. W międzyczasie każdy miał możliwość "oczyszczenia duszy" podczas Spowiedzi Świętej.

O godz. 14.00 rozpoczął się Zlot Wizerunków Matki Boskiej. Drogą III Tysiąclecia przeszły delegacje niosące wizerunki Matki Boskiej.

Później wysłuchaliśmy wykładu dr Wandy Półtawskiej "Wy jesteście moją nadzieją...". Dr Wanda Półtawska jest lekarzem psychiatrą, wykładowcą wielu uniwersytetów, bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, autorką książki pt. "Eros et iuventus", którą otrzymał każdy uczestnik Spotkania. W swojej konferencji powiedziała nam m.in. o pięknej miłości i szacunku do własnego ciała.

O godz. 16.45 nastąpił Akt Nadania Ziemi Lednickiej młodzieży polskiej. Ojciec Cyprian Klahs OP, przeor Klasztoru Dominikanów w Poznaniu, wręczył młodzieży sztandar, ufundowany przez świętej pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej sztandar ten został poświęcony przez ojca Walentego Potworowskiego OP. Na kopiec z Bramą - Rybą została wniesiona bransoleta - pierścień, znak zaślubin i wierności. Bransoletę tę ojciec Przeor wręczył młodzieży. Jako ostatni znak zaślubin Przeor przekazał młodzieży grudę ziemi, mówiąc: "abyście na tej ziemi budowali przyszłość naszej Ojczyzny".

Zaraz po tym na Polach Lednickich wylądowało 96 skoczków spadachronowych na pamiątkę 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Po wylądowaniu złożyli kwiaty przed wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej oraz zmówiliśmy modlitwę za Ojczyznę.

O godz. 17.15 przy akompaniamencie pieśni "Bogurodzica" i "Hymnu III Tysiąclecia" Drogą III Tysiąclecia przyszli przedstawiciele władz świeckich i hierarchowie Kościoła. Harcerze ZHP nieśli relikwie św. Wojciecha, a ojcowie Paulini wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Prymas Senior abp Henryk Muszyński, JM Rektor UAM w Poznaniu Zbigniew Pilarczyk i ojciec Jan Góra OP przywitali wszystkich uczestników Spotkania.

Następnie Pan Jerzy Zelnik czytaL fragmenty tekstów, m. in. "Bogurodzicy", "Księgi Henrykowskiej", zapisków więziennych Prymasa Wyszyńskiego i przemówienia Jana Pawła II z Gniezna, z 1979 roku.

W kolejnej Procesji szły kobiety przebrane za tulipany, jechały ułani i amazonki, szła też procesja Orłów. Tulipanowi zostało uroczyście nadane imię "Jan Paweł II" - "JP2". W zastępstwie ojca chrzestnego tulipana, kardynała Stanisława Dziwisza, imię nadał ojciec Jan Góra OP.

O godz. 19.00 Prymas Senior arcybiskup Henryk Muszyński odczytał Przesłanie Benedykta XVI. Po przesłaniu modlitwę za Benedykta XVI celebrował arcybiskup Stanisław Gądecki. Później śpiewaliśmy nieszpory.

O godz. 19.40 nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii bł. Karoliny Kózkówny młodzieży Polski i Europy. Drogą III Tysiąclecia przeszły siostry zakonne, pielęgniarki i uczone kobiety. Odbyło się uroczyste wniesienie relikwii św. Jadwigi Królowej. Grupa młodzieży tarnowskiej niosła relikwiarz bł. Karoliny Kózkówny. Wszyscy śpiewali "Pieśń Karoliny".

Później delegacje międzynarodowe przekazały pozdrowienie i dokonały Wyboru Chrystusa. Akt ten celebrował Prymas Senior arcybiskup Henryk Muszyński, który następnie uroczyście bierzmował młodzież lednicką.

Mszę Świętą, która rozpoczęła się o godz. 21.00 celebrował Prymas Senior arcybiskup Henryk Muszyński. Słowo Boże głosił ojciec profesor Jacek Salij OP. W trakcie Mszy śpiewaliśmy specjalnie na tę okazję ułożone "Hosanna", "Kyrie" i "Sanctus".

Po zakończeniu Mszy Świętej opuściliśmy Pola Lednickie z wiarą, że to było nasze pierwsze, ale na pewno nie ostatnie Spotkanie...

Zło dobrem zwyciężaj!

Z okazji zbliżającej się uroczystości Beatyfikacji Ks. Jerzego Popiełuszki, która będzie miała miejsce 6 czerwca 2010r. w Warszawie, uczniowie z klasy III G pod kierunkiem Pana Katechety Wojciecha Kubickiego i Pani Joanny Błędowskiej zaprezentowali 2 czerwca montaż słowno - muzyczny "Zło dobrem zwyciężaj!", w którym zapoznali słuchaczy z życiem i męczeńską śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki.

Piknik Ekologiczny

27 maja 2010r. w Szkole Podstawowej w Węgrowie odbył się XIV Gminny i VIII Powiatowy Piknik Ekologiczny. Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa w Węgrowie przy współudziale samorządu gminnego i powiatowego. W pikniku wzięły udział sześcioosobowe reprezentacje 17 szkół. podstawowych, a także reprezentanci szkół z Kiełpin, Bryńska i Słupa z gminy Lidzbark.

Po oficjalnym otwarciu pikniku odbyła się prezentacja szkół połączona z pokazem mody ekologicznej. W dalszej części imprezy dzieci świetnie bawiły się przy projektowaniu znaczka przyszłorocznego, jubileuszowego pikniku ekologicznego oraz podczas gier i zabaw ruchowych. Wytężały głowy przy rozwiązywaniu skomplikowanych, a zarazem ciekawych krzyżówek przy stoisku "Ekołamigłówki". Odbył się także "ekozwiad" terenowy. Trasa biegła lasem i parkiem w pobliżu szkoły w Węgrowie. Podczas marszu uczestnicy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą i ekologiczną przy punktach kontrolnych rozmieszczonych wzdłuż trasy. Wszyscy mieli okazję najeść się przygotowaną przez organizatorów pyszną grochówką i upieczoną przy ognisku kiełbaską.

Na zakończenie imprezy młodzież otrzymała upominki w postaci książek, dyplomów i maskotek. Każda ze szkół zabrała ze sobą sadzonkę drzewka przekazaną przez Nadleśnictwo Jamy. W tym roku były to cisy, które w Polsce podlegają ochronie już od czasów Władysława Jagiełły. Pięć szkół, których prezentacje zostały najwyżej ocenione, otrzymało tomiki wierszy ofiarowane przez autorkę, Janinę Tarnawską, przyrodnika-poetę. Impreza zakończyła się wspólnym zdjęciem przy budynku szkoły.

Święto Szkoły '2010

21 maja 2010r. odbyła się pierwsza część tegorocznego Święta Szkoły.

Dzień rozpoczął się mszą św. w wałdowskiej kaplicy. Później, już w Szkole, odbyło się uroczyste Przyrzeczenie Uczniów "Orszy", złożone przez szóstoklasistów w obecności wychowawczyni - Pani Justyny Stopikowskiej, Pana Dyrektora, Nauczycieli i społeczności uczniowskiej.

22 maja 2010r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyła się artystyczna część tegorocznego Święta Szkoły. Szkolne Koło Teatralne zaprezentowało przedstawienie pt. "Na Krakowskim Rynku". Widowisko, będące inscenizacją krakowskiego ślubu i wesela, "słowem i muzyką" zapoznało widzów z zakątkami magicznego Krakowa, z jego ciekawostkami i tajemnicami, dostarczając wiele artystycznych wrażeń i wzruszeń.

W godzinach popołudniowych w Szkole odbyło się "wesele" - czyli impreza środowiskowa z poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców uczniów. Dodatkowymi atrakcjami były: przejażdżki wozem konnym, koncert piosenek w wykonaniu młodych piosenkarzy oraz dyskoteka dla uczniów.

UG Grudziądz

11.05.2010

Święto Szkoły w Wałdowie Szlacheckim

Gazeta Pomorska

24.05.2010

Święto Szkoły w Wałdowie Szlacheckim

25.05.2010 - Gazeta Pomorska

25.05.2010 - Gazeta Pomorska

Świętowali po krakowsku

"Wdzięczność jest pamięcią serca"

Dyrektor Szkoły Krzysztof Sulerzycki serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji Święta Szkoły:

VII Prezentacje Muzyczne Szkół Gminy Grudziądz

14 maja 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się VII Prezentacje Muzyczne Szkół Gminy Grudziądz.

Reprezantami naszej Szkoły był zespół instrumentalno-wokalny w składzie: Martyna Parteka, Monika Beiger, Patrycja Elwertowska, Sandra Jaworska, Damian Warduliński, Jarosław Laskowski.

Nasi reprezentanci zaśpiewali dwie piosenki: "Modlitwa o wschodzie słońca" (z rep. Jacka Kaczmarskiego) oraz "Kronika" (z rep. Marka Grechuty), do których Martyna Parteka zagrała na skrzypcach, a Monika Beiger na gitarze. Zespół dał z siebie wszystko, co zaowocowało zdobyciem I miejsca.

Gminny Konkurs Recytatorski w Mokrem

24 kwietnia 2010r. odbył się coroczny Gminny Konkurs Recytatorski. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: "Dusza muzyki przeleciała nad światem..." w związku z Rokiem Chopina. Uczniowie recytowali wiersze o kompozytorze na tle dźwięków jego muzyki.

Reprezentanci naszej Szkoły wrócili z nagrodami!

Tego samego dnia odbył się również Rejonowy Konkurs Recytatorski w Radzyniu Chełmińskim "Piosenka jest dobra na wszystko". I miejsce w kategorii "wiersz- piosenka" zajął Damian Warduliński z klasy III Gimnazjum.

Wszystkie sukcesy są tym cenniejsze, że przebiegały przy naprawdę silnej konkurencji.

Chrońmy Ziemię!

22 kwietnia 2010r., z okazji Dnia Ziemi, klasa II zaprezentowała uczniom Szkoły Podstawowej i przedszkolakom przedstawienie pt. "Chrońmy Ziemię!".

"Dusza muzyki przeleciała nad światem..."

21 kwietnia 2010r. ogłoszone zostały wyniki konkursu recytatorsko - plastycznego, który odbył się poprzedniego dnia.

Etap szkolny konkursu przygotowały Panie: Dorota Gralla i Renata Jeziorowska. Recytatorów oceniała komisja w składzie: P. Hanna Kurowska, P. Justyna Stopikowska, P. Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Prace plastyczne oceniały Panie: Renata Jeziorowska i Joanna Błędowska.

W konkursie wzięło udział wielu uczniów z klas młodszych i starszych. Ci, którzy uzyskali pierwsze miejsca - będą reprezentować naszą Szkołę w konkursie gminnym.

Konkurs recytatorski:

Nagrodzone prace plastyczne zostały wykonane przez Wiktora Mikulskiego i Natalię Adwent z klasy IV.

Tego samego dnia zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu ortograficznego i ładnego pisania, organizowanego corocznie przez Panią Annę Frela.

Tegorocznymi laureatami części ortograficznej konkursu zostali:

W konkursie ładnego pisania dla uczniów Szkoły Podstawowej wyróżnienie uzyskali: Katarzyna Wiśniewska z klasy II, Julia Opala z klasy III i Bartosz Franczak z klasy IV.

MEPTA '2010

W dniach 16-17 kwietnia 2010r. na terenie dwóch Parków Krajobrazowych: Welskiego oraz Górznieńsko - Lidzbarskiego odbyły się warsztaty ekologiczne, w których uczestniczyli - pod opieką P. Janiny Maliszewskiej - Natalia Wardulińska i Sandra Jaworska z klasy III Gimnazjum oraz Kamil Stempski i Piotr Jurek z klasy II Gimnazjum.

Wyjazd spod Szkoły nastąpił o godz. 8.15. Na miejsce dojechaliśmy - jadąc dość okrężną drogą - około godz. 10.30.

Pierwszego dnia warsztatów zajęcia odbyły się na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Tarczynach, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne. Mieliśmy okazję obserwować czytelne ślady wałów obronnych i fos byłego grodu. Na temat historii tego terenu opowiadała Pani Wioletta Pacuszka - archeolog z Muzeum w Grudziądzu. W Muzeum Przyrody w Jeleniu pracownik Welskiego Parku Krajobrazowego przekazywał nam interesujące wiadomości z zakresu przyrody i ekologii. W czasie marszu na terenie Leśnictwa Kiełpiny informacje na temat gospodarki leśnej przybliżali Pani Hanna Grudziecka z Nadleśnictwa Jamy oraz Pan Tadeusz Kosman z Nadleśnictwa Lidzbark. O florze lasów ciekawie opowiadała Pani Janina Tarnawska - znakomity przyrodnik i wychowawcza młodzieży.

Około godz. 15-tej nadszedł czas na długo wyczekiwany obiad =). Po posiłku zostaliśmy podzieleni na grupy i wysłano nas do sal noclegowych w celu zostawienia bagaży.

Następnym punktem warsztatów były odwiedziny w gospodarstwie agroturystycznym "Farma Noego" w Kiełpinach, gdzie braliśmy udział w zajmujących zajęciach z pszczelarstwa (po zajęciach każdy mógł zrobić własną świeczkę z wosku pszczelego), ognisku oraz gawędzie łowieckiej prowadzonej przez doświadczonego łowczego Pana Śmiechowskiego.

Po tych atrakcjach znów udaliśmy się na miejsce zakwaterowania, gdzie przywitano nas kolacją.

Na zakończenie dnia odbyła się prezentacja zdjęć fotograficznych, które uczniowie z grupy plastycznej podczas całego dnia robili pod okiem Pana Michała Kosowicza oraz prelekcja na temat zasobów wodnych i budowy Ziemi wygłoszona przez Pana Kazimierza Sobótkę, kierownika Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.

Około 22.30 przyszedł czas na sen (co nie znaczy, że położyliśmy się spać ;) )

Drugiego dnia warsztatów na leśnej ścieżce dydaktycznej Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Konopatach chłonęliśmy wiedzę na temat lasu przekazywaną przez pracownika Nadleśnictwa Lidzbark. Następne zajęcia odbywały się w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, gdzie podziwialiśmy piękno leśnego rezerwatu przyrody Jar Brynicy. Mogliśmy podziwiać m.in. Dąb Rzeczypospolitej.

O godzinie 15.45 wyruszyliśmy do domu...

Podsumowaniem warsztatów był zorganizowany tydzień później Międzygminny Ekologiczny Przegląd Twórczości Artystycznej w Szkole Podstawowej w Kiełpinach koło Lidzbarka Welskiego.

Po oficjalnym otwarciu XVI Ekologicznego Przeglądu Twórczości Artystycznej uczniowie SP Kiełpiny przedstawili program artystyczny w postaci pantomimy. Następnie krótki koncert akordeonowy zaprezentował uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia z Grudziądza Dawid Mielewczyk. Po koncercie rozpoczęły się zmagania turniejowe. Uczestnicy warsztatów przystąpili do rozwiązywania testu. Na estradzie trwały zmagania młodych piosenkarzy oraz artystów prezentujących krótkie inscenizacje o tematyce ekologicznej. Szkolną stołówkę objęli we władanie reprezentujący szkoły podstawowe kucharze (uczniowie) startujący w konkursie "Zdrowa żywność". W jednej z klas szkolnych pracownię urządzili sobie młodzi plastycy, wykonujący prace w ramach konkursu "Cuda natury". Po zmaganiach artystów estradę zajęli finaliści quizu ekologicznego - 6 osób w każdej kategorii wiekowej. Tym razem każdy z nich musiał odpowiedzieć na 5 pytań zadawanych przez ekspertów (jurorów).

Podczas pokonkursowej narady jury z krótkim przestawieniem wystąpiły dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku. Po tym występie przystąpiono do wręczania nagród laureatom.

W quizie ekologicznym w grupie szkół gimnazjalnych Sandra Jaworska zajęła I miejsce, zaś Kamil Stempski - V miejsce.

W hołdzie ofiarom katastrofy

Nasza Szkoła łącząc się w bólu z rodzinami ofiar katastrofy w Smoleńsku zorganizowała 14 kwietnia 2010r. wyjazd do Warszawy, by oddać hołd tragicznie zmarłym, Prezydentowi RP - Lechowi Kaczyńskiemu oraz Jego Żonie Marii.

W wyjeździe brali udział: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Nauczyciele, członkowie Rady Rodziców oraz kilkunastu uczniów.

Spod Szkoły wyruszyliśmy punktualnie o godz. 5:00. Podróż upłynęła nam na wspólnej modlitwie.

Po dojechaniu udaliśmy się pod Pałac Prezydencki, tam zapaliliśmy znicz i złożyliśmy kwiaty, by uczcić pamięć ofiar sobotniej katastrofy. Panu Dyrektorowi oraz Panu Januszowi Kamińskiemu udało się wejść do środka Pałacu i pomodlić się przy trumnach Pary Prezydenckiej.

Następnie ruszyliśmy w kierunku Placu Piłsudskiego, by zapalić znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Potem wróciliśmy do autokaru, gdzie odmawiając różaniec z ks. Jarkiem dojechaliśmy do sanktuarium w Siekierkach. Tam udaliśmy się do kaplicy i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawianej przez ks. Jarosława za dusze osób, które zginęły w katastrofie lotniczej, szczególnie za o. Józefa Jońca - prezesa Stowarzyszenia Parafiada.

Po Mszy Św. poszliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży i tu również złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz pod obrazem o. Jońca, odmawiając przy tym krótką modlitwę w Jego intencji.

Ok. godziny 15-tej powróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną.

Dzisiejszy wyjazd był dla nas wyjątkowym przeżyciem i dostarczył nam nieopisanych emocji i wzruszeń, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

W intencji ofiar katastrofy

13 kwietnia 2010r. w godzinach porannych w Kaplicy w Wałdowie Szlacheckim odbyła się msza św. w intencji ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego. W mszy udział wzięli uczniowie i pracownicy Szkoły, by oddać hołd zmarłym.

Minuta ciszy...

12 kwietnia 2010r. wszyscy uczniowie i pracownicy Szkoły zebrali się, by minutą ciszy uczcić pamięć ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego, który rozbił się 10 kwietnia w Smoleńsku. W katastrofie zginął Prezydent Lech Kaczyński i Jego Małżonka Maria Kaczyńska, wielu wysokich urzędników, posłów, hierarchów kościoła, m.in. ksiądz Józef Joniec, Prezes Stowarzyszenia "Parafiada". Wszyscy mieli uczestniczyć w uroczystościach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Pan Dyrektor odczytał przemówienie, przygotowane przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na sobotnią uroczystość w Katyniu. Zwrócił się też do wszystkich o zachowanie godnej postawy w dniach ogłoszonej żałoby narodowej. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem hymnu państwowego.

Sprawdzian szóstoklasistów

8 kwietnia 2010r. o godzinie 9.00 rozpoczął się tegoroczny sprawdzian dla uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej. Wszyscy nasi szóstoklasiści do niego przystąpili i ukończyli.

Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego

7 kwietnia 2010r. odbył się Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego szkół Gminy Grudziądz. Nasze Gimnazjum reprezentowali: Karol Warduliński, Karol Biernacki i Jarosław Laskowski z klasy III.

Turniej składał się z dwóch etapów: teoretycznego - ze znajomości przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy oraz praktycznego - pokonanie rowerem technicznego toru przeszkód.

Gimnazjaliści zajęli miejsce I, co dało im "awans" do następnego etapu (zawodów powiatowych).

Poranek Wielkanocny

31 marca 2010r., w ostatni dzień nauki przed feriami wiosennymi, odbyła się szkolna uroczystość "Poranek Wielkanocny". Uczniowie klasy III Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego zaprezentowali pełne zadumy teksty o człowieczeństwie i miłości bliźniego, usłyszeliśmy też utwór "Tolerancja" w wykonaniu Moniki Beiger. Zespół wokalno-muzyczny uczennic klas IV i V Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej zaprezentował krótki opis tradycji świątecznych, ilustrowany pieśniami i przyśpiewkami wielkanocnymi.

Katyńska Droga Krzyżowa

26 marca 2010r. odbyła się w Wałdowie Szlacheckim uroczystość związana z tegorocznymi obchodami 70-tej rocznicy "Wydarzeń Katyńskich".

O godz. 16.00 rozpoczęła się uroczysta "Katyńska Droga Krzyżowa".

Uroczystość rozpoczęło posadzenie "Dębu Pamięci" poświęconego płk dypl. Konstantemu Druckiemu-Lubeckiemu (w ramach programu "KATYŃ ocalić od zapomnienia"). Dąb został posadzony przy kaplicy w Wałdowie Szlacheckim, stanął tam również obelisk upamiętniający Postać Pułkownika oraz samo wydarzenie.

Uroczystość uświetniła swoją obecnością Córka Pułkownika - Pani Teresa Dangel, która wcześniej, w godzinach południowych, spotkała się z uczniami naszej Szkoły.

Po ceremonii posadzenia "Dębu Pamięci" odbyła się Droga Krzyżowa, której trasa powiodła do Sarnowa, do Kościoła parafialnego.

Uwieńczeniem uroczystości była Msza Św. w sarnowskim Kościele.

Zarówno Droga Krzyżowa, jak i Msza Św. ilustrowane zostały powiązanymi z tematem Zbrodni Katyńskiej pieśniami, poezją, fragmentami literatury historycznej itp.

14.03.2010 - Niedziela

14.03.2010 - Niedziela

Zaproszenie na posadzenie "dębu pamięci"

UG Grudziądz

23.03.2010

Golgota Wschodu

Gazeta Pomorska

26.03.2010

Katyńska Droga Krzyżowa

27.03.2010 - Gazeta Pomorska

27.03.2010 - Gazeta Pomorska

Katyńska Droga Krzyżowa

Fundacja Na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu

29.03.2010

Katyń - Ocalić Od Zapomnienia

16.04.2010

TVK SM w Grudziądzu

Magazyn Historyczny - Katyń...

18.04.2010 - Niedziela

18.04.2010 - Niedziela

Obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu

Dyrektor Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim Krzysztof Sulerzycki składa najserdeczniejsze podziękowania za zaangażowanie i współorganizację uroczystości:

Szczególne podziękowania kieruje również pod adresem młodzieży, Nauczycieli i pozostałych Pracowników Szkoły za ufundowanie obelisku, ogromne wsparcie i życzliwość w realizacji tego niecodziennego projektu.

Dziękuje również za okazaną pomoc:

Wszystkim zebranym za obecność!

Rajd pieszy na orientację

13 marca 2010r. odbył się rajd na orientację.

Uczestnicy spotkali się w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 w Grudziądzu. Zostali podzieleni na grupy wiekowe i wyruszyli na 3-kilometrową trasę, podczas której należało "zameldować się" w punktach naniesionych na mapie lub wyznaczonych z azymutu.

Z naszej Szkoły na trasę wyruszyło ponad 10-ciu uczniów. Najmłodsi przebyli trasę pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej i przewodnika.

Turniej Wiedzy Pożarniczej

12 marca 2010r. w Urzędzie Gminy odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą Szkołę dzielnie reprezentowały: Estera Pustuła, Klaudia Ciesielska i Martyna Parteka z klasy I Gimnazjum.

Wycieczka do Torunia

2 marca 2010r. odbyła się wycieczka do Torunia. Uczniowie najpierw obejrzeli w kinie Cinema filmy: starsi - Avatar, młodsi - Alvin i Wiewiórki 2. Po seansie skorzystali z uroków aquaparku.

2010 - Rok Chopinowski

Dawno temu mały chłopiec zakradał się wieczorami do salonu i grał na stojącym tam fortepianie. Chłopiec nazywał się Fryderyk Chopin, ale rodzice mówili na niego Frycek. Gdy mały Frycek dorósł, został sławnym kompozytorem. Tak sławnym, że rok 2010, w którym mija 200 lat od dnia jego narodzin, został ogłoszony Rokiem Chopinowskim.

1 marca 2010r. z okazji obchodów Roku Chopinowskiego odbył się w Szkole koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu: Zofii Dulemby (fortepian), Beaty Prus (skrzypce), Tomasza Winiarskiego (fortepian) i Mateusza Dobosza (saksofon) z grudziądzkiej Szkoły Muzycznej. Koncert składał się z dwóch części, jednej przeznaczonej dla przedszkolaków i uczniów klas I-V Szkoły Podstawowej (godz.11.00), drugiej - dla uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej oraz uczniów Gimnazjum (godz. 12.00).

Koncert dostarczył wszystkim wielu wrażeń i emocji.

Walentynkowy Bal Karnawałowy

Tegoroczny "Tłusty Czwartek" przypadł na 11 lutego 2010r.. Tradycyjnie już przed południem wszyscy zostali poczęstowani pączkiem, natomiast w godzinach popołudniowych odbył się Walentynkowy Bal Karnawałowy. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00.

Pierwszą część balu, przeznaczoną dla najmłodszych uczniów i przedszkolaków, rozkręcił DJ Piotrek. Odbyły się nieodłączne karnawałowe konkursy.

Konkurs Par wygrali Katarzyna Wiśniewska i Jakub Janicki z klasy II SP. Zdobyli tytuł Króla i Królowej Balu. Ex aequo zostali nagrodzeni Zuzanna Kowalska i Maciej Janicki z grupy przedszkolnej.

Indywidualny konkurs na najładniejszy strój balowy wygrała Jesika Czerwińska z klasy IV SP.

Podczas zabawy przedszkolacy zaprezentowali dwa tańce, specjalnie przygotowane na tą imprezę.

Drugą część balu, dla starszych uczniów, poprowadzili didżeje Jarek i Wojtek. Impreza rozpoczęła się scenką pn. "Randka w ciemno". Zabawę poprowadził Jarek Laskowski z klasy III G.

Później odbył się konkurs Karaoke, poprowadzony przez Karolinę Laskowską z klasy I G i Piotra Jurek IIG. Występujących oceniała komisja w składzie: P. Janina Maliszewska, P. Justyna Stopikowska oraz Oliwia Sentkowska z klasy III G.

Wprawdzie starsi uczniowie nie przepadają za karnawałowymi strojami, jednak znaleźli się tacy, którzy uznali, że bal bez przebrania to nie bal. Zostali oczywiście zauważeni i wyróżnieni. Katarzyna Rzepka z klasy V SP wystąpiła jako Michael Jackson, natomiast Michał Czaplicki z klasy III G - jako Michalina :)

Podobnie jak przedszkolacy, uczniowie klasy III G pochwalili się swoimi umiejętnościami tanecznymi, prezentując zorbę.

Podczas całego balu działała kawiarenka, przygotowana i obsługiwana przez uczniów i Rodziców klasy I G.

Zabawa była wyśmienita, stąd też trwała godzinę dłużej, niż zostało zaplanowane.

XIX Zimowa Impreza na Orientację Ekotona '2010

6 lutego 2010r. odbył się rajd pieszy na orientację w terenie.

Tym razem uczestnicy spotkali się na plaży miejskiej w Rudniku.

Tam zostaliśmy podzieleni na grupy wiekowe: najmłodsi w kategorii TP, starsi w kategorii TM. Mapy z punktami, które mieliśmy potwierdzić w terenie, wydawały nam się stosunkowo łatwe, gdy patrzyliśmy na nie w bazie... Niestety wszystko utrudnił śnieg, który czasem sięgał aż po kolana oraz błędy na mapie. Dlatego po znalezieniu i potwierdzeniu 5 punktów na 14 zespół starszych uczniów musiał zrezygnować z dalszych poszukiwań.

W bazie zostaliśmy przywitani ciepłą pomidorówką i herbatą.

Dzień Babci i Dziadka

Tegoroczny Dzień Babci i Dziadka odbył się w naszej Szkole w późniejszym terminie - 5 lutego 2010r., ponieważ Święto Seniorów przypadało w czasie ferii.

Jak co roku - najmłodsi uczniowie zaprosili do Szkoły Babcie i Dziadków, by złożyć Im życzenia z okazji Ich święta oraz zaprezentować specjalnie przygotowane na tą okazję scenki teatralne.

Ferie zimowe

Ferie zimowe trwały od 18 do 29 stycznia 2010r.

20 stycznia odbył się wyjazd do hali sportowej, do pobliskiego Robakowa. Uczniowie bardzo miło spędzili czas, grając m. in. w piłkę nożną i unihokeja.

Tego samego dnia uczniowie klas I i III SP uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w grudziądzkim Muzeum pn. "Wspomnienia z Afryki - warsztaty plastyczne - maski afrykańskie". Trwająca ponad godzinę lekcja muzealna składała się z dwóch części. W pierwszej części dzieci dowiedziały się dużo na temat zwierząt zamieszkujących Afrykę oraz kultury Czarnego Lądu, w drugiej - podczas zajęć plastycznych tworzyły afrykańskie maski obrzędowe.

Wyjazd do toruńskiego Aqua Parku i Cinema City zaplanowany na 19 stycznia niestety nie odbył się z powodu złych warunków pogodowych.

Rajd pieszy

16 stycznia 2010r. odbył się XXVIII rajd wielodyscyplinowy "Pamięci gen. Pruszyńskiego". Jego celem było uczczenie 90 rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy oraz poznanie walorów krajoznawczych, historycznych i przyrodniczych regionu grudziądzkiego.

12-kilometrowa trasa rajdu wiodła z osiedla Lotnisko w Grudziądzu do Wałdowa Szlacheckiego. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych naszą Szkołę dzielnie reprezentowały 3 przedstawicielki płci pięknej: Kasia Wiśniewska i Wiktoria Hapka z klasy I SP oraz Dominika Hapka z klasy I G.

Trasa nie należała do najłatwiejszych, siarczysty mróz oraz zaspy, z którymi przyszło nam się zmierzyć, przysporzyły niemało trudności. Po dotarciu do bazy, mieszczącej się w naszej Szkole, posililiśmy się grochówką oraz gorącą herbatką.

Na koniec imprezy zostały rozdane dyplomy oraz puchary za aktywny udział w rajdach w roku poprzednim. Nasza Szkoła zajęła pierwsze miejsce w województwie kujawsko - pomorskim.

Pasowanie na czytelników

15 stycznia 2010r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji Koło Teatralne Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przygotowało krótki program artystyczny, który zawierał montaż składający się z wierszy na temat roli książki w życiu ucznia, quiz znajomości najpopularniejszych baśni, a także zabawną inscenizację baśni "Czerwony Kapturek". Po przedstawieniu pierwszoklasiści złożyli ślubowanie:

My, uczniowie pierwszej klasy, Tobie, Książko przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy.

Obowiązków czytelnika będziemy przestrzegać pilnie.

I z Twych rad i z Twych mądrości korzystać od dziś usilnie!

Następnie Pan Dyrektor dokonał pasowania, uczniowie otrzymali dyplomy, a później udali się do biblioteki po pierwsze lektury.

Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych Szkół Gminy Grudziądz

7 stycznia 2010r. w Gminnym Domu Kultury w Małym Rudniku odbył się IV Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych Szkół Gminy Grudziądz. Naszą Szkołę reprezentowali:

  • Martyna Parteka z klasy I G - "Kolędowanie"
  • Monika Beiger z klasy III G - "Maleńka miłość"
  • "Kolędę dla Nieobecnych" zaśpiewały zespołowo: Patrycja Elwertowska i Sandra Jaworska z klasy III G oraz Martyna Parteka i Klaudia Ciesielska z klasy I G; na instrumentach grali: Monika Beiger i Karol Biernacki z klasy III G.
Gazeta Pomorska

07.01.2010

Statuetki aniołków za ładny śpiew

Gazeta Pomorska

07.01.2010

IV Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych

08.01.2010 - Gazeta Pomorska

08.01.2010 - Gazeta Pomorska

Statuetki aniołków za ładny śpiew

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2009r. od rana był w Szkole bardzo świąteczny nastrój. Najpierw uczniowie zebrali się w swoich klasach z wychowawcami, później - jak co roku - spotkaliśmy się wszyscy razem, by posłuchać kolęd i obejrzeć "jasełka", które przygotowali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego i Pani Joanny Błędowskiej.

Samorządowa Wigilia w Urzędzie Gminy

18 grudnia 2009r. w Urzędzie Gminy w Grudziądzu odbyło się coroczne spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli Radni wraz z Wójtem Janem Tesmerem, wszyscy pracownicy Urzędu oraz zaproszeni goście w osobach m.in. księży, dyrektorów szkół i sołtysów z terenu gminy Grudziądz.

Świąteczne spotkanie rozpoczęli swoim koncertem uczniowie wałdowskiego gimnazjum. Kolędy i pastoralki dla zebranych gości wykonali: Sandra Jaworska, Patrycja Elwertowska, Monika Beiger, Estera Pustuła, Klaudia Ciesielska i Martyna Parteka. Godnym uwagi jest fakt, że uczniowie samodzielnie przygotowali akompaniament: klawisze - Karol Biernacki, gitara - Monika Beiger, skrzypce - Martyna Parteka. Uczniów, również grą na skrzypcach, wspomagała pani Joanna Błędowska.

Wdzięczność Młodych Serc

8 grudnia 2009r. decyzją Kapituły Nagrody "Wdzięczność Młodych Serc" Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki otrzymał nagrodę w kategorii "Edukacja formalna". Wręczenie nagrody odbyło się podczas Przedświątecznego Spotkania Środowisk Edukacyjnych zorganizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada i Zakon Ojców Pijarów w Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży w Warszawie.

9 grudnia 2009r. w Szkole odbyła się krótka uroczystość na cześć Pana Dyrektora.

Gazeta Pomorska

08.12.2009

Nagroda dla Krzysztofa Sulerzyckiego

09.12.2009 - Gazeta Pomorska

09.12.2009 - Gazeta Pomorska

Gratulacje dla Dyrektora

10.12.2009 - Gazeta Pomorska

10.12.2009 - Gazeta Pomorska

Jestem wdzięczny swoim uczniom

Mikołajkowe czary mary...

Szkolne Mikołajki, jak co roku, były pełne emocji...

7 grudnia 2009r. rano wszyscy uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami.

Później tradycyjnie już odbył się szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu były magia i czary. Usłyszeliśmy opowieści o wróżkach, czarodziejach i innych baśniowych postaciach.

Uczniowie startowali w trzech kategoriach wiekowych. Ja zawsze najmłodsi - czytali, nieco starsi - opowiadali, zaś gimnazjaliści - prezentowali ciekawe książki i zachęcali do ich przeczytania.

Decyzją jury, w skład którego weszli: P. Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, P. Dorota Gralla, P. Marlena Wiśniewska, P. Anna Frela i P. Renata Jeziorowska, w poszczególnych kategoriach wiekowych wyróżnieni zostali:

Ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego na najładniejszą ilustrację do wierszyka Janiny Porazińskiej "Dorotka". I miejsce zdobył Wiktor Mikulski z klasy IV SP. Jego praca wzięła udział w konkursie ogólnopolskim.

Dla uczniów klasy II Szkoły Podstawowej ukoronowaniem Mikołajek był wyjazd do hop-landu, gdzie oprócz żywiołowej zabawy oczekiwał na nich Mikołaj z workiem pełnym smakołyków.

Wycieczka do Gniezna

5 grudnia 2009r. odbyła się wycieczka do Gniezna. Uczestniczyli w niej uczniowie Gimnazjum oraz starszych klas Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami.

Najpierw odwiedzili wytwórnię ozdób choinkowych KadPol, gdzie mieli okazję nie tylko zaobserwować cykl produkcji, ale także kupić ozdoby na domowe choinki. Oprócz tego każdy otrzymał w prezencie bombkę z własnym imieniem.

Następnie pojechali na Wzgórze Lecha, gdzie zwiedzaliśmy Bazylikę Prymasowską w Gnieźnie - Sanktuarium Św. Wojciecha. Zwiedzanie poprzedziła Msza Św.

Ostatnim etapem wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Oprócz obejrzenia zaprezentowanych tam wystaw wycieczkowicze mogli obejrzeć i wysłuchać spektakl audiowizualny pt. "Wielkopolska średniowieczna".

Andrzejki

26 listopada 2009r. w naszej Szkole obyła się dyskoteka andrzejkowa. Dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej zaczeły się bawić już od godziny 15-tej. Dla gimnazjalistów i klas IV-VI SP zabawa zaczęła się od godziny 17-tej.

Jak zwykle nie mogło zabraknąć kawiarenki, czyli pysznego ciasta i pizzy. Te smakołyki przygotowały Mamy uczniów klasy V Szkoły Podstawowej.

Rok wcześniej do szkolnej tradycji dołączył konkurs karaoke. W bieżącym roku zostały zmienione zasady konkursu - uczestnicy musieli znać na pamięć teksty wykonywanych utworów.

Z 11 osób, które się zgłosiły, zaśpiewało 5:

To były bardzo udane Andrzejki :)

Bezpieczeństwo na drodze!!!

26 listopada 2009r. odbyło się spotkanie z policjantem i przedstawicielami firmy "Skanska".

Pan policjant rozmawiał z uczniami na temat bezpieczeństwa pieszego i rowerzysty na drodze publicznej. Pan z firmy budującej autostradę opowiadał o jej budowie właśnie oraz przestrzegał przed wchodzeniem na teren budowy, gdzie grozi wiele niebezpieczeństw.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały w prezencie opaski odblaskowe.

Rajd na orientację

21 listopada 2009r. odbyła się ostatnia (V) runda Pucharu EKOTONA.

Uczestnicy spotkali się w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 w Grudziądzu. Zostali podzieleni na grupy wiekowe i wyruszyli na 3-kilometrową trasę, podczas której należało "zameldować się" w punktach naniesionych na mapie lub wyznaczonych z azymutu.

Z naszej Szkoły na trasę wyruszyło 15 uczniów. Najmłodsi przebyli trasę pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej i przewodnika. Starsza grupa miała utrudnione zadanie, gdyż w ich rękach (a raczej nogach) spoczęła odpowiedzialność za ewentualne zdobycie pucharu. Czy mi się udało dowiemy się niedługo...

Na zakończenie rajdu uczestnicy zostali poczęstowani ciepłą herbatą i herbatnikami.

W deszczowym rytmie

19 listopada 2009r. klasa II Szkoły Podstawowej zaprosiła dzieci z Przedszkola oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej wraz z Nauczycielami na krótkie przedstawienie słowno - muzyczne pt. "W deszczowym rytmie". Gościnnie wystąpili również: Julia Rożek z klasy V SP oraz Mikołaj Gralla z klasy VI SP.

Młodzi artyści udowodnili, że pomimo pluchy za oknem nie trzeba siedzieć z nosem spuszczonym na kwintę i smucić się, bo deszczowe rytmy bywają całkiem radosne...

Święto Niepodległości

11 listopada 2009r. w kościele parafialnym w Sarnowie uczniowie z Koła Teatralnego wystawili krótki montaż słowno-muzyczny dotyczący Święta Niepodległości. Po części artystycznej odbyła się Msza Święta oraz procesja do grobu zamordowanych Polaków.

Najpiękniejszy różaniec

3 listopada 2009r. rozstrzygnięto konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" zorganizowany przez Pana Katechetę Wojciecha Kubickiego. Różańce wykonane przez uczniów były bardzo piękne i wyjątkowe. Zrobione były z żołędzi, kasztanów, jarzębiny itp. Trzy pierwsze miejsca zajęli:

Wyróżnienia otrzymali:

Dzień Zaduszny

"Śmierć na śmierć" - pod takim tytułem parafianie kościoła w Sarnowie mogli obejrzeć 2 listopada 2009r., w Dzień Zaduszny, montaż słowno - muzyczny przygotowany przez szkolne koło teatralne.

Prezentowana podczas występu poezja Jana Kochanowskiego i ks. Jana Twardowskiego dostarczyła zebranym odbiorcom okazji do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią.

Niedziela

22.11.2009

Poetyckie zaduszki

Konkurs recytatorski w Bibliotece Garnizonowej

27 października 2009r. w Bibliotece Garnizonowej w Grudziądzu odbył się konkurs recytatorski o tematyce ""Deszczowe wierszowanie"". Wzięli w nim udział uczniowie z Grudziądza i okolic.

Naszą Szkołę reprezentowali:

Wszyscy reprezentanci naszej Szkoły wystąpili wspaniale. Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Marlena Wiśniewska.

Rajd pieszy

24 października 2009r. odbyły się II Jesienne Manewry EKOTONA. Uczestnicy spotkali się w Lesie Rudnickim, zostali podzieleni na grupy wiekowe i wyruszyli na 3-kilometrową trasę, podczas której należało "zameldować się" w punktach naniesionych na mapie. Z naszej Szkoły na trasę wyruszyło 45 uczniów. Najmłodsi przebyli trasę pod opieką nauczycieli - Pań Justyny Stopikowskiej i Anny Freli oraz Pana Wojciecha Kubickiego. Na zakończenie rajdu uczestnicy zostali poczęstowani ciepłą herbatą i drożdżówkami.

Osiecka po raz kolejny...

22 października 2009r. przedstawieniem "Gdzie to jest?" uświetniliśmy konferencję II Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole. Nasz występ miał miejsce w grudziądzkim Klubie Akcent.

Dzień Papieski w Szkole

19 października 2009r. obchodziliśmy w Szkole Dzień Papieski. Z tej okazji Pan Katecheta Wojciech Kubicki i Pani Joanna Błędowska razem z uczniami przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieliśmy sobie sylwetkę Wielkiego Polaka. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy "Barkę" - ulubioną pieśń Karola Wojtyły.

Uroczystości szkolne

15 października 2009r. odbyły się dwie szkolne uroczystości.

W godzinach przedpołudniowych nastąpiło uroczyste Pasowanie Uczniów Klasy I Szkoły Podstawowej na pełnoprawnych członków społeczności uczniowskiej. Tradycyjnie już "maluchy" popisały się osiągniętymi w ciągu pierwszego miesiąca umiejętnościami. Tym razem zaprezentowali krótką inscenizację o tematyce związanej z Europą. Później Pan Dyrektor dokonał pasowania, a następnie "nowi" uczniowie wraz z wychowawczynią - Panią Renatą Jeziorowską udali się na słodki poczęstunek, przygotowany przez Rodziców, którzy również uczestniczyli w uroczystości i ze wzruszeniem oglądali swoje pociechy.

W godzinach popołudniowych natomiast odbyły się otrzęsiny najmłodszych gimnazjalistów.

Klasa II Gimnazjum przygotowała mnóstwo interesujących zadań by sprawdzić czy "pierwszaki" mogą nazywać siebie gimnazjalistami.

"Koty" zaczęły od picia mleka (niby nic trudnego, a jednak było śmiesznie), następnie każdy z garnka bez pomocy rąk musiał wyciągnąć kawałek gruszki. Po przekąsce przyszedł czas, by sprawdzić czy "kociaki" "fizycznie" dadzą sobie radę w Gimnazjum. Czołganie się pod krzesłami, chodzenie po szyszkach i skakanie przez skrzynię to jednak żaden problem. Największe problemy sprawiło im jedzenie herbatnika z Tajemniczą Mazią i wypicie mikstury. Zostaliśmy potem posądzeni o dodanie substancji szkodliwych, dlatego musieliśmy udowodnić w prosty sposób, że nic takiego nie miało miejsca - jeden z nas to wypił :)

Po przerwie przeszliśmy do kolejnych testów. "Koty" po dotyku musiały rozpoznać różne przedmioty. Osoby, które nie zgadły - miało czekać picie surowego jajka, ale na skutek trudności technicznych podjęliśmy decyzję, ze karą za nie wykonaqnie tego i następnych zadań będzie gra w klasy - po pokrzywach!!! Później uczniowie odpowiadali na pytania z różnych kategorii.

Było bardzo wesoło :)

Po "otrzęsinach" i pasowaniu "kotów" na pełnoprawnych gimnazjalistów odbyła się dyskoteka dla starszych klas "podstawówki" i wszystkich uczniów Gimnazjum.

Klasa II Gimnazjum zorganizowała kawiarenkę. Za niewielką opłatą można było spróbować ciasta, zjeść gofra, posmakować domowej pizzy (a nie z Real"a!!!), wypić napój.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2009r. w Szkole odbyła się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości uczniowie dziękowali wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Szkoły za czas, który im poświęcają. Po części oficjalnej odbył się krótki montaż słowno - muzyczny, przygotowany przez członków Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej.

W trakcie uroczystości Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki otrzymał nominację do konkursu "Wdzięczność Młodych Serc" organizowanego przez Stowarzyszenie PARAFIADA. Uroczyste wręczenie nominacji sprawiło zarówno Panu Dyrektorowi jak i Uczniom oraz Nauczycielom wiele radości. Nie zabrakło też łez wzruszenia...

Konkurs "Wdzięczność Młodych Serc" powstał w ramach autorskiego projektu pn. "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało" realizowanego przez Stowarzyszenie PARAFIADA. Pierwsza honorowa nagroda "Wdzięczność Młodych Serc" została przyznana w roku 2005. Pozytywny odbiór zachęcił organizatorów do przeprowadzenia corocznej edycji Konkursu. Pierwsza konkursowa edycja programu "Wdzięczność Młodych Serc" odbyła się w 2008 roku.

"Wdzięczność Młodych Serc" jest prestiżową nagrodą Stowarzyszenia PARAFIADA im. św. Józefa Kalasancjusza, przyznawaną osobom, instytucjom i organizacjom, których działanie w sposób wybitny przyczynia się do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży, szczególnie w zakresie wychowania i kształcenia oraz szeroko pojętej opieki i asystencji w procesie wzrastania. Nagroda wręczana jest 8 grudnia w trakcie Przedświątecznego Spotkania Środowisk Edukacyjnych w Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży.

Na miejsca, gotowi, START! Zawody w biegach przełajowych

16 września 2009r. odbyły się w Wałdowie Szlacheckim indywidualne biegi przełajowe szkół podstawowych i gimnazjalnych o mistrzostwo gminy Grudziądz.

Dzielnie reprezentowaliśmy naszą Szkołę i zajęliśmy wysokie noty :-)

Dzięki dobrym miejscom na zawodach gminnych braliśmy udział w indywidualnych biegach przełajowych powiatu grudziądzkiego, które odbyły się 22 września również w Wałdowie.

Wśród chłopców szkół podstawowych na dystans 1000m VIII miejsce zajął Andrzej Kwiatkowski z klasy VI SP.

Pośród dziewcząt ze szkół gimnazjalnych w biegu na dystans 1500m II miejsce zajęła Monika Beiger z klasy III G.

Andrzejowi niewiele zabrakło, a dostałby się do kolejnego etapu jakim były zawody wojewódzkie w Bydgoszczy.

Na zawodach wojewódzkich, które odbyły się 1 października w Bydgoszczy, powiat grudziądzki dzielnie reprezentowała Monika Beiger.

Zawody kolarskie

28 września 2009r. w naszej Szkole odbyły się gminne zawody w kolarstwie górskim dla roczników 1996 - 1998.

W grupie dziewcząt '98 III miejsce zajęła Paulina Kalinowska, w grupie dziewcząt '96 I miejsce zajęła Marysia Przanowska, zaś w grupie chłopców '96 II miejsce zajął Damian Ząbek.

Dzień później w ALKS Stal Grudziądz odbył się powiatowy etap mistrzostw. Naszą Szkołę reprezentowali: Ania Kardas, Szymon Grabowski, Jakub Klimowicz, Kamil Sadowski, Krystian Ryznar, Damian Ząbek, Judyta Laskowska, Martyna Parteka oraz Marysia Przanowska, która zwyciężyła w grupie dziewcząt '96.

Wycieczka do Gdańska

19 września 2009r. o godzinie 7:00 kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów z naszej Szkoły wyruszyła na wycieczkę na Westerplatte. Podróż upłynęła nam na słuchaniu muzyki z radia, prowadzeniu rozmów oraz słuchaniu ciekawego nagrania wprowadzającego nas w patriotyczny klimat wycieczki.

Ok. godziny 10:00 dotarliśmy na Westerplatte - półwysep w Gdańsku, na którym w latach 1926-1936 mieściła się Wojskowa Składnica Tranzytowa; obecnie jeden z najbardziej znanych symboli polskiego oporu. Pan Dyrektor mówił o wydarzeniach, które rozpoczęły tragiczny okres II wojny światowej, o tych, którzy oddali życie za nasz kraj, o miejscach martyrologii polskiego narodu we wrześniu 1939, o tym, że musimy pamiętać o naszej przeszłości!

Zwiedzaliśmy Cmentarz Obrońców Westerplatte i w klimacie zamyślenia przywołaliśmy smutne wydarzenia, o których wcześniej mówił P. Dyrektor.

Podziwialiśmy monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża i fotografowaliśmy się przy nim z każdej strony.

Następnym miejscem zwiedzanym przez nas na Westerplatte była wartownia oraz koszary.

Kolejnym punktem wycieczki była wystawa pt. "Droga do wolności" w Gdańsku, która przedstawiała okres historii z lat 1956-1989. Mówiła o narodzeniu się "Solidarności" oraz o ciężkich czasach przed nią.

Po owocnym pobycie w czasach 1956-1989 udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie podziwialiśmy pomnik Neptuna. Byliśmy zauroczeni pięknymi, bogato zdobionymi gdańskimi kamienicami. Mieliśmy okazję zobaczyć legendarną "Panienkę z okienka", po czym wybraliśmy się zapełnić głodne brzuchy :)

Spacerowaliśmy jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Gdańska, długim Pobrzeżem, ciągnącym się wzdłuż Motławy. Dominującym akcentem panoramy był Wielki Żuraw.

Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP - dzieło architektury gotyckiej, największa ceglana budowla sakralna na świecie, licząca 105,5m długości, mieszcząca w swoim wnętrzu 25 000 osób. Najciekawszym elementem wyposażenia jest kopia słynnego obrazu Hansa Memlinga "Sąd ostateczny".

Wyczerpani, ale zadowoleni wróciliśmy do autokaru i po krótkiej wycieczce krajoznawczej dotarliśmy do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy po molo, robiąc sobie wiele wspólnych zdjęć i jedząc lody :)

O godzinie 18:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Naszą wycieczkę można podsumować następująco : podróże kształcą i bawią :)

Rajd na orientację

12 września 2009r. odbyła się IV runda Pucharu Ekotona "2009 - marsz na orientację. Bazą rajdu był Zespół Szkół Technicznych w Grudziądzu.

Trasa wiodła przez okolice Grudziądza. Uczestnicy wyposażeni w mapy wędrowali wyznaczoną trasą po okolicach Grudziądza zbierając punkty kontrolne.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsca zajęli uczniowie klasy II naszego Gimnazjum:

Dożynki '2009

Mieszkańcy Wałdowa Szlacheckiego, Białego Boru oraz Goście zebrali się 6 września 2009r. w naszej Szkole na polowej Mszy Świętej, dziękując Bogu za tegoroczne plony.

Po strawie dla duszy rozpoczął się festyn dożynkowy.

Było dużo konkursów, jednak największą frajdę młodzieży sprawiło przeciąganie liny :)

Dorośli w tym czasie mogli zjeść talerz pysznej grochówki albo spróbować ciasta.

Następnie był pokaz karate kyokushinkai- kan. Rozpoczął się od medytacji, która pozwoliła wyciszyć umysł i ciało. Zobaczyliśmy podstawowe techniki i bloki oraz krótką inscenizację z elementami karate.

Po pokazie rozpalono ognisko i wszyscy mogli zjeść kiełbaski.

Mimo tego, że nie dopisała pogoda, spędziliśmy wspaniale czas, zwłaszcza ci, którzy przyłączyli się do wspólnych tańców i śpiewów.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2009r. rozpoczął się nowy rok szkolny 2009/2010. Gimnazjaliści przywitali Szkołę o godzinie 9.00, zaś uczniowie Szkoły Podstawowej - o godz. 11.00. Jak zawsze Pan Dyrektor powitał ciepło wszystkich uczniów, grono pedagogiczne oraz Rodziców.

Młodsi uczniowie przedstawili montaż wierszyków i piosenek dotyczący minionych wakacji...

Wybiła już godzina. Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.

Znów dni popłyną pracowite nad szkolną książką, nad zeszytem...

Życzę Wam wszystkim na początek szkolnego roku - samych piątek!

Uczcie się, jak mówicie, "w dechę" i niech z Was szkoła ma pociechę!

... natomiast starsi, w związku z 70-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej, zaprezentowali krótki montaż związany tematycznie z tym wydarzeniem.

"Alarm dla miasta Warszawy" - to tytuł wystawy internetowej przygotowanej przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wystawa składa się z sześciu działów tematycznych, z których każdy zawiera dokumenty ilustrujące różne aspekty życia stolicy w okresie pierwszych miesięcy wojny i okupacji. Pierwszy jest poświęcony obronie stolicy we wrześniu 1939 roku. Kolejny stratom i zniszczeniom powstałym w wyniku bombardowań miasta. Następne omawiają działania władz okupacyjnych w pierwszych miesiącach po kapitulacji oraz samopomoc społeczną organizowaną przez warszawian. Kolejna sekcja obrazuje życie codzienne okupowanej stolicy: ulice, ludzi, transport i drobny handel. W ostatniej sekcji umieszczono zdjęcia lotnicze Warszawy wykonane we wrześniu 1939 roku przez pilotów Luftwaffe. Obok pogrupowanych tematycznie fotografii wystawa zawiera także cyfrowe faksymile apeli, odezw, rozkazów, obwieszczeń i plakatów ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Wycieczka do Warszawy

Już kolejny raz wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Warszawy. W tym roku wyjazd odbył się 30 sierpnia 2009r. O godzinie 5:00 ruszyliśmy autokarem spod szkoły. W wycieczce brali udział Nauczyciele, Rodzice, uczniowie Szkoły oraz wyjątkowy gość, jakim była Pani Wizytator.

Na wstępie w towarzystwie Dzieci naszego Patrona - p. Anny Trojanowskiej oraz p. Witolda Broniewskiego udaliśmy się na Powązki, gdzie przy grobie Patrona Szkoły Stanisława Broniewskiego "Orszy" odbył się uroczysty Apel, zapalenie znicza oraz złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów od uczniów Szkoły. Przygotowani przez p. Dorotę Gralla uczniowie zaprezentowali krótki montaż słowny, odnoszący się w swej treści do II wojny światowej.

Następnie w planie naszej wycieczki mieliśmy zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, po czym udaliśmy się na Mszę Św.

Na koniec wybraliśmy się na Starówkę, gdzie mieliśmy możliwość oglądać występy aktorów pod hasłem "Ostatnia niedziela w przedwojennej Warszawie".

Wyjazd ten dostarczył nam wiele wrażeń oraz emocji i na pewno zapamiętamy go na długo.

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie